Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Λοιπός εξοπλισμός

Λοιπός εξοπλισμός Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-01-10, 10:36
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, αυτό είναι πολύ καλό (αν και δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου, thanks ), για αυτό που είναι περικοπή από το manual του 2.
Ωπς! είχες ήδη στείλει απάντηση όταν έκανα edit το προηγούμενο μου post!

και απ'ότι είδα δε μιλάμε και για το ίδιο κυρίως manual. Δες το programming guide του P3...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 29-01-10, 10:47
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάς γιαυτό το manual ή γιαυτό? Δε σε καλύπτει? Εγώ το βρήκα αρκετά καλό...

BTW, αν κοιτάξεις στο programming guide στο πίνακα της σελίδας 6, θα δεις ότι για το pH η μέγιστη ονομαστική τιμή είναι 9,5 πράγμα που σημαίνει ότι δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε KW/R, όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ.
Αλήθεια, ποιο μοντέλο Kalkstirrer της AquaMedic έχεις που έχει υποδοχή για pH probe? Εγώ έχω το KS1000 και δεν έχει υποδοχή.

Πάντως, ούτως ή άλλως η χρήση pH probe σε KW/R είναι υπερβολική και άχρηστη κατά τη γνώμη μου.
Περιμένω (μαζί με τον controller) το KWR 1000. Σε αυτό δεν θέλω ρύθμιση pH απλά να βλέπω πόσο είναι γιατί στο manual του λέει ότι όσο πιο ψηλό pH τόσο πιο καλό το "νεράκι" που παράγει.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-01-10, 11:07
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω (μαζί με τον controller) το KWR 1000. Σε αυτό δεν θέλω ρύθμιση pH απλά να βλέπω πόσο είναι γιατί στο manual του λέει ότι όσο πιο ψηλό pH τόσο πιο καλό το "νεράκι" που παράγει.

Α, μάλιστα! Αυτός πρέπει να είναι καινούργιος...Πράγματι έχει υποδοχή για probe αλλά είναι και διαφορετικής φιλοσοφίας απ'οτι οι κλασσικοί Kalkstirrers...
Νομίζω, ότι αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις pH probe μπορείς να χρησιμοποιήσεις το American Marine που έχεις. Πάντως, στη πορεία θα διαπιστώσεις ότι αν ανανεώνεις το υλικό σου κάθε 7-10 μέρες (που είναι συνήθως και η διάρκεια ζωής του kalkwasser) δε θα χρειάζεται να παρακολουθείς τη τιμή του pH στο ριάκτορα.
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-01-10, 11:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, μάλιστα! Αυτός πρέπει να είναι καινούργιος...Πράγματι έχει υποδοχή για probe αλλά είναι και διαφορετικής φιλοσοφίας απ'οτι οι κλασσικοί Kalkstirrers...
Νομίζω, ότι αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις pH probe μπορείς να χρησιμοποιήσεις το American Marine που έχεις. Πάντως, στη πορεία θα διαπιστώσεις ότι αν ανανεώνεις το υλικό σου κάθε 7-10 μέρες (που είναι συνήθως και η διάρκεια ζωής του kalkwasser) δε θα χρειάζεται να παρακολουθείς τη τιμή του pH στο ριάκτορα.
Θα βάλω αναγκαστικά το probe της Aqua Medic γιατί είναι βιδωτό (αν βάλω άλλο θα πλημμυρήσω) ή στο pH monitor της American Marine ή στο Ghl.

Συμφωνώ, ότι όταν μπει σε ρουτίνα η αλλαγή του υλικού θα είναι άχρηστη η ένδειξη.
Νομίζω, όταν μπει σε ρουτίνα το ενυδρείο θα είναι άχρηστες οι περισσότερες ενδείξεις. Ο σκοπός που τα θέλω είναι για να μάθω δια της παρατηρήσεως. Πιστεύω ότι μόνο έτσι πραγματικά κατανοείς τις διάφορες αλληλεπιδράσεις στο σύστημα.

Ποιο είναι το κόστος για τα 2 κυπελλάκια σκόνης κάθε 7 ημέρες; Τελικά μας βγαίνει ακριβότερο από ότι αν αγοράζαμε κατευθείαν kalkwasser από το ράφι;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-01-10, 12:31
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βάλω αναγκαστικά το probe της Aqua Medic γιατί είναι βιδωτό (αν βάλω άλλο θα πλημμυρήσω) ή στο pH monitor της American Marine ή στο Ghl.

Οι απατεώνες! Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν στυπιοθλύπτη αντί να πουλάνε το δικό τους probe!
Αν βάλεις το probe στο GHL είναι αμφίβολο αν θα μπορεί να διαβάσει το τόσο υψηλό pH...


Συμφωνώ, ότι όταν μπει σε ρουτίνα η αλλαγή του υλικού θα είναι άχρηστη η ένδειξη.
Νομίζω, όταν μπει σε ρουτίνα το ενυδρείο θα είναι άχρηστες οι περισσότερες ενδείξεις. Ο σκοπός που τα θέλω είναι για να μάθω δια της παρατηρήσεως. Πιστεύω ότι μόνο έτσι πραγματικά κατανοείς τις διάφορες αλληλεπιδράσεις στο σύστημα.

Συμφωνώ απόλυτα!

Ποιο είναι το κόστος για τα 2 κυπελλάκια σκόνης κάθε 7 ημέρες; Τελικά μας βγαίνει ακριβότερο από ότι αν αγοράζαμε κατευθείαν kalkwasser από το ράφι;
Αυτό το τελευταίο δε το κατάλαβα. Τι εννοείς "kalkwasser από το ράφι"?
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 29-01-10, 12:58
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το τελευταίο δε το κατάλαβα. Τι εννοείς "kalkwasser από το ράφι"?
Πουλάνε έτοιμο kalkwasser σε βαζάκι στα μαγαζιά (ράφι), το οποίο είναι σχετικά φθηνό, αλλά δεν συγκράτησα τιμή γιατί δεν με ενδιέφερε (οπότε αν κάθε 7 ημέρες θέλουμε 2 κούπες σκόνη + το κόστος του reactor, ιδού η απορία αν αξίζει να τον έχεις. Όχι ότι δεν θα τον έπαιρνα ).

Ναι, είναι απατεώνες.
Το probe έχει άλλη διάμετρο από αυτά της American Marine, σχεδόν διπλάσια και είναι με σπείρωμα, πάει βιδωτό.

Και καλά αυτό, μου λες που θα το καθαρίζω που άμα το ξεβιδώσεις πλημμυρίζεις;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 29-01-10, 14:01
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Πουλάνε έτοιμο kalkwasser σε βαζάκι στα μαγαζιά (ράφι), το οποίο είναι σχετικά φθηνό, αλλά δεν συγκράτησα τιμή γιατί δεν με ενδιέφερε (οπότε αν κάθε 7 ημέρες θέλουμε 2 κούπες σκόνη + το κόστος του reactor, ιδού η απορία αν αξίζει να τον έχεις. Όχι ότι δεν θα τον έπαιρνα ).

Ναι, είναι απατεώνες.
Το probe έχει άλλη διάμετρο από αυτά της American Marine, σχεδόν διπλάσια και είναι με σπείρωμα, πάει βιδωτό.

Και καλά αυτό, μου λες που θα το καθαρίζω που άμα το ξεβιδώσεις πλημμυρίζεις;
Δε νομίζω ότι θα χρειάζεσαι περισσότερο από 1-1,5 κουταλιά της σούπας σκόνη τη βδομάδα...Νομίζω ότι ο KW/R συμφέρει και από τη πλευρά της οικονομίας αλλά κυρίως γιατί δε θα χρειάζεται να είσαι πάνω από το ενυδρείο και θα μπορείς να αυτοματοποιήσεις και να ελέγχεις τη προσθήκη ασβεστόνερου στο ενυδρείο σου. Αν και η συντήρηση του συγκεκριμένου KW/R και η ανανέωση του υλικού είναι απλή και γρήγορη, τότε θα είσαι άρχοντας!
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 29-01-10, 14:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι θα χρειάζεσαι περισσότερο από 1-1,5 κουταλιά της σούπας σκόνη τη βδομάδα...Νομίζω ότι ο KW/R συμφέρει και από τη πλευρά της οικονομίας αλλά κυρίως γιατί δε θα χρειάζεται να είσαι πάνω από το ενυδρείο και θα μπορείς να αυτοματοποιήσεις και να ελέγχεις τη προσθήκη ασβεστόνερου στο ενυδρείο σου. Αν και η συντήρηση του συγκεκριμένου KW/R και η ανανέωση του υλικού είναι απλή και γρήγορη, τότε θα είσαι άρχοντας!
Αυτός είναι ο στόχος μου.. ένα πλήρως αυτοματοποιημένο σύστημα

Σε λίγο που θα έχω και καταιγίδες, όλο Doors θα ακούω, Riders on the Storm..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-01-10, 14:29
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός είναι ο στόχος μου.. ένα πλήρως αυτοματοποιημένο σύστημα

Σε λίγο που θα έχω και καταιγίδες, όλο Doors θα ακούω, Riders on the Storm..
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-01-10, 13:03
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Τους level sensors που μπορεί να πάρει (*) μπορείς να τους δουλέψεις είτε σαν ΑΤΟ (auto Top Off) είτε σαν leakage sensors ή μπορείς τους 2 πχ leakage και τον 1 ΑΤΟ;


* Δεν κατάφερα να βρω manual του extension box για να δω αν μπορείς εκεί να συνδέσεις και άλλους, να έχεις δηλαδή πάνω από 3.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 30-01-10, 17:15
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Σήμερα αποφάσισα (δε πήγαινε άλλο!) να καθαρίσω και να καλιμπράρω το ηλεκτρόδιο του pH στο ενυδρείο μου (pH2), μετά από σχεδόν 12500 ώρες συνεχούς και αδιάλειπτης λειτουργίας...Για να δούμε, θα καταφέρω να το καλιμπράρω σωστά ώστε να συνεχίσει το μακρύ βίο του?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους level sensors που μπορεί να πάρει (*) μπορείς να τους δουλέψεις είτε σαν ΑΤΟ (auto Top Off) είτε σαν leakage sensors ή μπορείς τους 2 πχ leakage και τον 1 ΑΤΟ;


* Δεν κατάφερα να βρω manual του extension box για να δω αν μπορείς εκεί να συνδέσεις και άλλους, να έχεις δηλαδή πάνω από 3.
Δυστυχώς δε χρησιμοποιώ level sensors της GHL στο δικό μου σύστημα, οπότε δε γνωρίζω να σου απαντήσω στη συγκεκριμένη ερώτηση. Σκέφτομαι βέβαια, κάποια στιγμή να πάρω το καινούργιο contactless σένσορα της GHL, αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δουλεύει καλά και ότι δε θα πετάξω τα ευρά μου...ΟΚ, είπαμε να είμαστε early technology adopters αλλά να μη το παρακάνουμε!

*Τώρα, για το expansion box μπορείς να δείς εδώ.
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquarius : 30-01-10 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-01-10, 23:56
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα αποφάσισα (δε πήγαινε άλλο!) να καθαρίσω και να καλιμπράρω το ηλεκτρόδιο του pH στο ενυδρείο μου (pH2), μετά από σχεδόν 12500 ώρες συνεχούς και αδιάλειπτης λειτουργίας...Για να δούμε, θα καταφέρω να το καλιμπράρω σωστά ώστε να συνεχίσει το μακρύ βίο του?
-------------------------
1 +1/2 χρόνο και δουλεύει ακόμα! Μπράβο!
Τελικά από τι εξαρτάται πόσο θα κρατήσει; (η ghl λέει από 1/2 χρόνο έως 2 χρόνια).
Πάντως όχι από το καθάρισμα (αν κρίνω από το δικό σου).


Δυστυχώς δε χρησιμοποιώ level sensors της GHL στο δικό μου σύστημα, οπότε δε γνωρίζω να σου απαντήσω στη συγκεκριμένη ερώτηση. Σκέφτομαι βέβαια, κάποια στιγμή να πάρω το καινούργιο contactless σένσορα της GHL, αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δουλεύει καλά και ότι δε θα πετάξω τα ευρά μου...ΟΚ, είπαμε να είμαστε early technology adopters αλλά να μη το παρακάνουμε!

Αυτούς θέλω να πάρω..
Αλλά θέλω 2 για leackage και 1 για ATO και αυτόματη αλλαγή.


*Τώρα, για το expansion box μπορείς να δείς εδώ.
Άρα μπορεί να πάρει άλλους 2 level σένσορες;
Το software στο PC αναγνωρίζει αυτόματα τι έχει επάνω ο Ghl και ανοίγει τα αντίστοιχα pop menu;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 31-01-10, 16:37
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ωπς! Να ζητήσω συγνώμη γιατί λόγω κεκτημένης ταχύτητας έγραψα ότι έχω να καλιμπράρω και να καθαρίσω το ηλεκτρόδιο εδώ και 12500 ώρες. Η αλήθεια είναι, ότι η συνολική διάρκεια λειτουργίας του ηλεκτροδίου είναι 12500 ώρες και σ'αυτό το διάστημα το έχω καθαρίσει και καλιμπράρει ακόμη δυό φορές ενδιάμεσα (εκτός του αρχικού calibration). Αν υπολογίζω σωστά, πρέπει να είχα να το καθαρίσω-καλιμπράρω γύρω στις 4000-4500 ώρες από τη τελευταία φορά. Δεν είναι και άσχημα αλλά βέβαια δε συνιστώ τόσο αραιή συντήρηση, γιατί εγώ εδώ και κάποιο καιρό δεν ήμουν σίγουρος αν οι τιμές που έπαιρνα ήταν σωστές...

Πάντως, δεν έκανα τίποτε ιδιαίτερο για τη προστασία του ηλεκτροδίου ή για να παρατείνω τη διάρκεια ζωής του. Απλά προσπάθησα να το εχω σε σκιερό σημείο ώστε να μην ευνοείται η ανάπτυξη άλγης πάνω του και επίσης να υπάρχει κάποια κυκλοφορία νερού γύρω του. Τίποτε άλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα μπορεί να πάρει άλλους 2 level σένσορες;
Το software στο PC αναγνωρίζει αυτόματα τι έχει επάνω ο Ghl και ανοίγει τα αντίστοιχα pop menu;
Ναι, έτσι φαίνεται. Μπορεί να πάρει 2 επιπλέον level sensors με το expansion box.

Tο software για το PC δεν έχει pop-up menus. Έχει drop-down ή καλύτερα collapsed menu (αν το λέω σωστά...) και ναι, το Profilux ανιχνεύει και αναγνωρίζει τις κάρτες κατά τη διαδικασία boot.

Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου αλλά κάνε λίγο ακόμη υπομονή! Κοντός ψαλμός αλληλούϊα!
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquarius : 31-01-10 στις 16:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 31-01-10, 19:01
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων

Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου αλλά κάνε λίγο ακόμη υπομονή! Κοντός ψαλμός αλληλούϊα!
Άντε, να κάνω..










Ουφ, έσκασα, φτάνει;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 01-02-10, 09:50
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε, να κάνω..










Ουφ, έσκασα, φτάνει;


Πότε το περιμένεις?
-------------------------
Το ηλεκτρόδιο ζεί και δουλεύει και το pH μου ανιχνεύει!

Κατάφερα να το καλιμπράρω με τη δεύτερη αλλά σωστά και με το χαμηλότερο tolerance (1) του controller. Τη πρώτη φορά απέτυχε στο δεύτερο σημείο καλιμπραρίσματος το pH 10 και μου έδειξε "probe defective", αλλά στη δεύτερη προσπάθεια πέρασε με επιτυχία!
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquarius : 01-02-10 στις 09:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 01-02-10, 13:47
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων


Πότε το περιμένεις?
-------------------------
Το ηλεκτρόδιο ζεί και δουλεύει και το pH μου ανιχνεύει!

Κατάφερα να το καλιμπράρω με τη δεύτερη αλλά σωστά και με το χαμηλότερο tolerance (1) του controller. Τη πρώτη φορά απέτυχε στο δεύτερο σημείο καλιμπραρίσματος το pH 10 και μου έδειξε "probe defective", αλλά στη δεύτερη προσπάθεια πέρασε με επιτυχία!
Μου έστειλε την Παρασκευή track από την UPS, αλλά ακόμα:UPS could not locate the shipment details for your request.

Που σημαίνει ότι ακόμα δεν το έχουν περάσει στο σύστημά τους, που σημαίνει ότι δεν έχουν πάει να το παραλάβουν, απλά έχουν ειδοποιηθεί.
Καλός, χρυσός ο Harald, αλλά από χρόνους..


Είναι γερασμένο μωρέ το probe για αυτό περνάει με την 2ρη τα test.. πάει για σύνταξη..
Μια χαρά όμως, 1 +1/2 χρόνο.
Εγώ για τα probe το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλουν σε σημείο με καλή έως πάρα πολύ καλή ροή και για να αντέξουν περισσότερο και για να έχουν καλές μετρήσεις (τάδε έφη, Lou, American Marine).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 01-02-10, 16:03
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Είναι γερασμένο μωρέ το probe για αυτό περνάει με την 2ρη τα test.. πάει για σύνταξη..
Μια χαρά όμως, 1 +1/2 χρόνο.
Εγώ για τα probe το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλουν σε σημείο με καλή έως πάρα πολύ καλή ροή και για να αντέξουν περισσότερο και για να έχουν καλές μετρήσεις (τάδε έφη, Lou, American Marine).
Με το Profilux το ηλεκτρόδιο θα βγει στη σύνταξη, όταν θα του έχω ρυθμίσει το tolerance στο 3 και αυτό θα αρνείται να "κλειδώσει"...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-02-10, 11:55
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Σήμερα ήρθαν από Γερμανία και είναι στην Αθήνα. Μάλλον δεν θα προλάβουν αύριο να μου τα παραδώσουν (190Kg παλέτα ) και Δευτέρα είναι αργία..
Μομότι μου..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 18-02-10, 08:55
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ήρθε.. αρχίζει η
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 18-02-10, 09:36
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Περιμένουμε εντυπώσεις από το web server του P3...
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-03-10, 08:57
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένουμε εντυπώσεις από το web server του P3...
Χμ..
Να πω το άλλο που το ξέρω;

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις.

Οι δυνατότητες του Ghl είναι πραγματικά απίστευτες. Είναι κυριολεκτικά ένας υπολογιστής κομμένος και ραμμένος για χρήση σε εφαρμογές ενυδρείου. Το να τον προγραμματίσεις από την οθόνη του είναι εφικτό αλλά αρκετά χρονοβόρο σε κάποιες περιπτώσεις.

Προτιμώ να τον προγραμματίζω από το laptop και να βλέπω μέσο των κουμπιών shortcut που έχει ότι θέλω να δω. Δεν μου έχει κολλήσει καθόλου, σε αντίθεση με το software για τον υπολογιστή που νομίζω ότι έχει μεγάλο δρόμο ακόμα για να γίνει όχι μόνο πιο λειτουργικό αλλά και πιο φιλικό στο χρήστη.

Οι μετρήσεις που δίνουν τα probe είναι αρκετά μεγάλης ακριβείας και πολύ κοντά στα όργανα της American Marine. Στην αρχή είχα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στη σειρά της American κυρίως γιατί οι ενδείξεις της είναι σταθερές, με την έννοια ότι δεν ρολάρουν συνεχώς τα δεκαδικά. Ο Ghl στην αρχή με ζάλισε αλλά μετά έγινε και αυτός ποιο σταθερός στις ενδείξεις του και μου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη. Η απόκλιση που θυμάμαι σε 1 ένδειξη pH ανάμεσα στα 2 όργανα είναι American Marine 6,04 και Ghl 5,96. Την βρίσκω αποδεκτή με την έννοια ότι όλα τα όργανα έχουν μια +- απόκλιση (εκτός από κάποια πραγματικά πανάκριβα).

Χρειάζεσαι κάποιο χρόνο για να μπορέσεις να μπεις στη λογική του, η οποία δεν θα έλεγα ότι είναι δύσκολη αλλά οπωσδήποτε θέλει εξοικείωση. (Έκανα 4 ώρες για να συνδέσω το SimuL με τρόπο που να λειτουργεί σωστά (να μπορέσω να προγραμματίσω την επιθυμητή φωτεινότητα σε αντίστοιχες χρονικές στιγμές).

Υπάρχει πολύ καλό support forum, αλλά χρειάζεσαι πολύ χρόνο για να κατανοήσεις τις απορίες και τις απαντήσεις. Το ότι απαντάει ο ίδιος ο Matthias είναι απλά εκπληκτικό.

Νομίζω ότι είναι μια αγορά η οποία έχει πολλά να δώσει και καλό είναι όποιος σκέπτεται για την απόκτησή του να το αγοράσει με προοπτικές επέκτασης του για να μπορέσει να καλύψει μελλοντικές ανάγκες του.

Αυτή τη στιγμή το set up του είναι:
• Μέτρηση και ρυθμιση θερμοκρασίας νερού αλλαγής.
• Μέτρηση CondS του νερού αλλαγής.
• Μέτρηση και ρύθμιση pH Ca reactor
• Μέτρηση και ρύθμιση ORP NR reactor
• Simu L για εξομοίωση storm, moonlight, sunrise.

Μελλοντική που έχω ήδη αποφασίσει (σε ένα μήνα εφαρμογή):
• Έχω παραγγείλει το expansion box για να συνδεθεί μέσο PAB το support ενυδρείο, από το οποίο θα παίρνω όλες τις ενδείξεις που δίνει το expansion box (χωρίς να το αναπτύξεις- επεκτείνεις και αυτό), δηλαδή temp, pH, ORP, CondS. Επίσης θα συνδέσω και εκεί 1 SimuL.
• Θα κατασκευαστεί δοχείο μέσα στο οποίο θα μπουν τα skimmer και σε περίπτωση πλημμύρας θα το αδειάζει.
• Αυτόματος εμπλουτισμός νερού με διάφορα στοιχεία μέσο Dosing pump (δεν έχω καταλήξει ακόμα στο πόσα και ποια χρειάζονται αλλά θα πάρω την μονάδα με τα 4 pumps γιατί στη χειρότερη θα το προγραμματίσω για αυτόματες αλλαγές νερού).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 28-04-10, 11:04
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν είναι μόνο ότι το PIII επεκτείνετε απεριόριστα και με πολύ πιο φθηνό κόστος από το PII.
Είναι και πιο γρήγορο.
product comparison between P2 / P3
ROM 128 kB / 1 MB
RAM 8k / >1 MB (jetzt FRAM + DRAM)
Takt 24 MHz / 100 MHz
Bus 16 Bit / 32 Bit

Άσε που σε λίγο βγάζει το Profilux View III με έγχρωμη οθόνη αφής!

Μας έχει τρελάνει ο Matthias.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 23-06-10, 22:05
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Από σήμερα είναι και επίσημος Tester του PIII .
Το έχω ξεπατώσει, αλλά είναι σκυλί!!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-11-10, 18:06
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Σε μερικές εβδομάδες αναμένεται να βγει στην αγορά το PLC6 σε 2 εκδόσεις: μία που θα είναι δωρεάν και μία που θα έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες και θα είναι με πληρωμή.

Προς το παρόν δεν έχει αρχίσει ακόμα η διαδικασία beta του software (στην οποία θα πάρω μέρος ως betatester ) αλλά αναμένεται να έχει όλες τις αλλαγές που περιμέναμε εδώ και καιρό.

Θα ενημερώσω για εντυπώσεις και τις βασικές αλλαγές μόλις αρχίσει η διαδικασία test.


Μέχρι τότε, aquarius ακούει;

Συνέδεσα τον profi 3ex σε ασύρματο ρούτερ και τώρα μέσο laptop μπορώ να δίνω εντολές (και να βλέπω) τον Ghl από όλο το σπίτι.

Τώρα θέλω να τον συνδέσω στο internet για να μπαίνω από το κινητό και να κάνω το ίδιο, δεν μας ρίχνεις ένα χεράκι βοηθείας;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium computer, controller, ghl, profilux


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Bas Aquarium johnny98130 Δίσκοι 6 18-11-05 00:48
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09123 seconds with 13 queries