Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-02-11, 00:14   #1
Μην με βρίσετε...
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 19-02-11, 00:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ξεκινήσει το ενυδρείο μου πριν 2 μήνες. Το φόρουμ το είχα βρει το 2007, αλλά με είχε πιάσει πονοκέφαλος, και αποφάσισα τότε να μην ασχοληθώ με τα ενυδρεία...

Τέλος πάντων, τον περασμένο Δεκέμβρη ξεκίνησα.

Έστρωσα το ενυδρείο για κάνα μήνα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πετσοπ που μου συστήσανε, και μετά έβαλα ψαράκια και λουλούδια όλα μαζί.

Μετά... ανέβηκαν τα ΝΗ3 και ΝΗ4, περίπου για 20 μέρες... Μετά έπεσαν αυτά, και πρόσθεσα 6 γαρίδες (3 αμανο και 3 κόκκινες που δεν θυμάμαι πως λέγονται) και 2 ψαράκια που μοιάζουν με νέον, που το ένα φαγώθηκε από τα πρώτα ψάρια, τελικά κατάφερε και επιβίωσε μόνο το ένα.

Η εικόνα του ενυδρείου (καθώς και όλα τα ψαράκια) είναι στο πιο κάτω βιντεάκι που έφτιαξα εχθές. Αύριο το πρωί θα κάνω τα εβδομαδιαία τεστ, και θα σας πω τα αποτελέσματα. Γενικά οι δείκτες είναι ph7, no2 μηδέν, ΝΗ3 και ΜΗ4 (είναι κοινό το τεστ) στο 0,5.

Έχω διαβάσει (κατόπιν εορτής) όλα σχεδόν τα θέματα για αρχαρίους, και με έχει πιάσει ξανά πονοκέφαλος, καθώς και τύψεις ότι έχω κάνει πολλά λάθη.

Έχω βάλει αυτό το άθλιο βαρέλι, που δεν μου αρέσει και θέλω να το βγάλω. Τα ψαράκια υποτίθεται πως είναι κοινωνικά (από ότι μου είπανε από το πετ σοπ).

Στην αρχή δεν άναβα συχνά το φως, και τα λουλούδια πήγαιναν κατά διαβόλου. Τον τελευταίο καιρό το ανάβω 12 με 14 ώρες, και προσθέτω και ένα υγρό λίπασμα.

Κάποια δείχνουν να αναπτύσσονται καλά, το μεσαίο δεν δείχνει καλά. Το κλάδεψα, πέταξε νέα βλαστάρια, αλλά δεν δείχνει και τόσο υγιές.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

http://www.youtube.com/watch?v=bHSzd...layer_embedded
Εμφανίσεις: 5714
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-11, 00:47
Στέργιος Ο χρήστης Στέργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2011
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

απορώ γιατί ρωτάς τι να κάνεις???? αφου όλες οι απαντήσεις υπάρχουν εδω μέσα κ εκτος αυτού πιστεύω τις ξέρεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-11, 00:50
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

τα νεον νομιζω ειναι κοπαδοψαρα.πλατυ με γκαπυ τεριαζουν τα μεγαλα τι ειναι?εχει και μονομαχο μεσα??νομιζω πρεπει να κανεις ανασυγκροτηση της ομαδας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-11, 02:38
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Το βίντεο με το μοντάζ που είχε μου άρεσε...
Μόνο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-11, 09:23
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

κατ αρχάς ευχαριστώ για τα καλά λόγια για το μοντάζ!!!


Είμαι άσχετος. Απλώς ακολούθησα μέχρι στιγμής τις συμβουλές κάποιου που ξέρει. Υποστρώματα, κλπ ακολούθησα μια μια τις συμβουλές του, με την "έγκριση" του πετσοπ που είναι εξειδικευμένο σε ενυδρεία και ψάρια.

Έχω έναν μονομάχο, 2 γκουράμια (τα 2 πιο μεγάλα), 2 γατοψαράκια, 6 γαρίδες, και αυτά που βλέπετε, αλλά δεν θυμάμαι πως λέγονται.
Ούτε τα φυτά ξέρω πως λέγονται. Τα ψαράκια επιλέχτηκαν από τον 11χρονο γιό μου, ο οποίος ότι έβλεπε και του άρεσε, έπαιρνε, με την προϋπόθεση να συμφωνεί και ο πετσοπάς ότι ταιριάζουν μεταξύ τους.

Όταν ετέθη ξανά θέμα να φτιάξω ενυδρείο (από τον γιό μου), είπα στον φίλο πως από όσα είχα διαβάσει με έπιασε πανικός και πονοκέφαλος, και μου έδωσε λίστα τι να κάνω, και την ακολούθησα.

Εκ των υστέρων, ξαναδιαβάζοντας αυτά που είχα διαβάσει χρόνια πριν στο φόρουμ αυτό, μου φάνηκαν πιο κατανοητά τα πρώτα στάδια.

Παρόλα αυτά, γέμισα με πολλές απορίες και απέκτησα ξανά πονοκέφαλο.

Παράδειγμα:
  • Καλώς έχω αέρα (μπουρμπουλήθρες) 24 ώρες την ημέρα (αυτά που διάβασα για το co2 με μπέρδεψαν)?
  • Γέμισα με σαλιγκάρια. Στην αρχή χάρηκα, θεωρώντας τα σαλιγκάρια σαν σημάδι ότι ο "βιότοπος" είναι σε καλό δρόμο, αλλά ανησυχώ μην εξελιχτούν σε μάστιγα των φυτών.
  • Πόσα φυτά να βάλω ακόμα?
  • τι να βάλω για να ξεφορτωθώ αυτό το "απαίσιο" βαρέλι (που υποτίθεται ότι προσφέρει κάποιο "καταφύγιο" για τα ψάρια)?
  • Τι ψάρια να βάλω και τι να βγάλω?
  • αν πρέπει να βγάλω από αυτά που έχω, τι να κάνω τα ψάρια που περισσεύουν?

Προσθέτοντας τα 2 τύπου νέον ψαράκια, έγινε γενικός ξεσηκωμός των υπαρχόντων ψαριών. Τα κυνηγούσαν τα καινούργια. Το ένα σκοτώθηκε. Το άλλο το αφήσανε ήσυχο μετά από κάποιες ώρες, και επιβιώνει. Τα 2 νέον τα αγόρασε η γυναίκα μου από ένα πετσοπ, και τα έφερε σαν "έκπληξη"...

Η εικόνα λοιπόν του ενυδρείου, εάν δείχνει κάποιον που ξέρει (εγώ ξέροντας τι άσχετος είμαι, αμφιβάλλω γι αυτό), φωτογραφίζει αυτόν που με συμβούλευε, και όχι εμένα.

Το βίντεο το τράβηξα για να το δείξω στον φίλο (που δεν τον έχω βρει ακόμα) για να μου πει αυτός την γνώμη του.

Βγάζοντας οικογενειακά βιντεάκια με τα παιδιά μου, εκπαιδεύτηκα από μόνος μου να χρησιμοποιώ το windows movie maker, και μετά από πολύ καιρό, έχω βελτιωθεί σε αυτό. Στο movie maker είμαι αυτοδίδακτος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-11, 09:50
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

αχταρμας ειναι το ενυδρειο σου! και μαλλον ειναι και αστρωτο αφου μετρας αμωνια.. ξεκινα με 30% αλαγη νερου και διαλεξε ποιο ειδος θες να κρατησεις και πες μας να σου πουμε τι συνθηκες χριαζεται..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-11, 09:50
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ξεκινήσει το ενυδρείο μου πριν 2 μήνες. Το φόρουμ το είχα βρει το 2007, αλλά με είχε πιάσει πονοκέφαλος, και αποφάσισα τότε να μην ασχοληθώ με τα ενυδρεία...

Τέλος πάντων, τον περασμένο Δεκέμβρη ξεκίνησα.

Έστρωσα το ενυδρείο για κάνα μήνα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πετσοπ που μου συστήσανε, και μετά έβαλα ψαράκια και λουλούδια όλα μαζί.

Μετά... ανέβηκαν τα ΝΗ3 και ΝΗ4, περίπου για 20 μέρες... Μετά έπεσαν αυτά, και πρόσθεσα 6 γαρίδες (3 αμανο και 3 κόκκινες που δεν θυμάμαι πως λέγονται) και 2 ψαράκια που μοιάζουν με νέον, που το ένα φαγώθηκε από τα πρώτα ψάρια, τελικά κατάφερε και επιβίωσε μόνο το ένα.

Η εικόνα του ενυδρείου (καθώς και όλα τα ψαράκια) είναι στο πιο κάτω βιντεάκι που έφτιαξα εχθές. Αύριο το πρωί θα κάνω τα εβδομαδιαία τεστ, και θα σας πω τα αποτελέσματα. Γενικά οι δείκτες είναι ph7, no2 μηδέν, ΝΗ3 και ΜΗ4 (είναι κοινό το τεστ) στο 0,5.

Έχω διαβάσει (κατόπιν εορτής) όλα σχεδόν τα θέματα για αρχαρίους, και με έχει πιάσει ξανά πονοκέφαλος, καθώς και τύψεις ότι έχω κάνει πολλά λάθη.

Έχω βάλει αυτό το άθλιο βαρέλι, που δεν μου αρέσει και θέλω να το βγάλω. Τα ψαράκια υποτίθεται πως είναι κοινωνικά (από ότι μου είπανε από το πετ σοπ).

Στην αρχή δεν άναβα συχνά το φως, και τα λουλούδια πήγαιναν κατά διαβόλου. Τον τελευταίο καιρό το ανάβω 12 με 14 ώρες, και προσθέτω και ένα υγρό λίπασμα.

Κάποια δείχνουν να αναπτύσσονται καλά, το μεσαίο δεν δείχνει καλά. Το κλάδεψα, πέταξε νέα βλαστάρια, αλλά δεν δείχνει και τόσο υγιές.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

http://www.youtube.com/watch?v=bHSzd...layer_embedded
Κατ'αρχήν δεν νομίζω να σε βρίσει κανείς. Πολλοί ξεκινήσαμε κάνοντας λάθη.
Το πρωτη συμβουλή για το τι να κανεις είναι να διαβάσεις, παρόλο τον πονοκέφαλο!! Περναει γρηγορα--ο πονοκεφαλος,όχι το διαβασμα.
Η δευτερη: ότι σου λενε στο πετσοπ να το τριπλοτσεκάρεις και εδω μεσα: θα γλυτώσεις λεφτα και πονοκεφαλο
Και τώρα καινουρια αρίθμηση:
  1. Εχεις αμμωνία, οπότε κανε συχνες αλλαγες νερού: καθημερινες 20% θα πρότεινα. Αντιχλώριο και όμοια θερμοκρασία νερού πάντα.
  2. Καλό θα ήταν να έπαιρνες και μετρηση ΝΟ3 για να δούμε σε τι φαση στρωσίματος είσαι.(αν είναι 0:εχουμε δρόμο ακόμη, αν>0 είμαστε σε καλό δρόμο κοντά στο τερμα)
  3. η ψαροσύνθεσή σου είναι κάπως προβληματική: Το μικρό το νεον θέλει παρέα για να κάνει κοπάδι. Εχεις μάλλον και εναν μονομάχο (μπλε κύριος στο φυτό δεξιά σε καποια φάση του βίντεο): είναι μοναχικό ψαρι που δεν νιώθει και πολύ καλά με τα μεγαλύτερα ψαρια που έχεις (μελανοταινίες είναι???) Προτιμα μόνος του, στο τσακίρ κεφι με κατι πολύ ηρεμο που να μην το ενοχλεί (σαλιγκαρι ας πούμε)
  4. Για τα φυτα σου μην ανησυχείς ακόμη: είναι το μικρότερο πρόβλημα: Ομως παρόλα αυτα μείωσε την φωτοπερίοδο σε 8ωρες, γιατί έχεις λίγα φυτακια και με το λίπασμα επιπλέον, θα γεμίσεις πιθανα αλγες.
  5. Για να σε βοηθήσουν και οι πιο εμπειροι λίγο καλύτερα πες μας λίγο για το ενυδρείο σου: λιτρα, υπόστρωμα, φίλτρανση, αλλαγες νερου και γενικότερα ρουτίνα, είδος ψαριών
Οσο για τις τύψεις: βοηθάνε γιατι διορθώνεις την κατασταση. Εγω να δεις τύψεις όταν διαβασα για τους μονομάχους, και είχα τον δικό μου σε μια γυάλα 2λτ. Τωρα όμως είναι πασας στα γιαννενα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-11, 09:51
Στέργιος Ο χρήστης Στέργιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2011
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

καταρχήν πρωτα απ όλα πές μας πληροφορίες πως έστησες το ενυδρειο σου... τι ενυδρειο? ποσα λίτρα? μετρήσεις κανε κ πές μας!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-11, 10:16
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τις τύψεις: βοηθάνε γιατι διορθώνεις την κατασταση. Εγω να δεις τύψεις όταν διαβασα για τους μονομάχους, και είχα τον δικό μου σε μια γυάλα 2λτ. Τωρα όμως είναι πασας στα γιαννενα.

Εσύ στην Κρήτη, και το ψαράκι στα Γιάννενα.............. εντυπωσιακό......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-11, 10:30
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ στην Κρήτη, και το ψαράκι στα Γιάννενα.............. εντυπωσιακό......
το'χεις το δικιο σου!!!
Αφέντης στο Ηράκλειο τότε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-11, 10:38
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Μόλις έκανα τα τεστ:

NH3 ΝΗ4 = 0,5
KH= 4
PH= 7
NO2= 0
GH= 17 (!) που ανέβηκε... ήταν 13 που πάλι πολύ μου φαινότανε σύμφωνα με τις οδηγίες του τεστ

Αυτά τα τεστ έχω. Τι άλλα τεστ πρέπει να κάνω? ΝΟ3 δεν έχω σαν τεστ.

------------------

Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα.
75 εκατοστά μήκος, 36 πλάτος.

Μια λάμπα, lightpor 230V, 50HZ, 18W, IP54CE MOD ETIP073

Υπόστρωμα κάτω κάτω, Λατερίτη πιο πάνω, και πάνω από αυτά χαλίκι.

-------------------

Αλλαγές νερού δεν έχω κάνει ακόμα. Μια φορά (πριν 2 εβδομάδες) άλλαξα 10 λίτρα μόνο (πιο πολύ για πείραμα) γιατί είχε κατέβει η στάθμη και έπρεπε να συμπληρώσω λίγο, οπότε έβγαλα και λίγο από μόνος μου.

Μέχρι πριν μια εβδομάδα, έβαζα σταγόνες (15 mil/120 lit) stress coat, ένζυμα που μου είπε το πετσοπ, κάθε 3 μέρες. Ο φίλος μου είπε να μην ξαναβάλω!

Έβαζα και λίπασμα για τα φυτά, αλλά κι αυτό μου είπε να μην το ξαναβάλω. Σύμφωνα με τον φίλο, γι αυτό βάλαμε Λατερίτη, για να δημιουργήσει φυσική λίπανση των φυτών.

---------------------

Το φίλτρο στην αρχή είχε σφουγγάρια. Μετά από 20 μέρες περίπου, τα πέταξα τα σφουγγάρια (μου είπε το πετ σοπ να μην τα πετάξω εξ αρχής) και έβαλα κάτω κάτω μακαρόνια, πάνω από αυτά κάτι στρογγυλά μπιλάκια, και πάνω απόλα λίγο άνθρακα.
(καθ υπόδειξιν του πετ σοπ)

Ο φίλος μου είπε πως κακώς έβαλα άνθρακα. Θα αφαιρεί ουσίες που χρειάζονται στα φυτά, αλλά δεν θυμάμαι τι ουσίες είπε...

------------------------

Α, έκανα και ένα τεστ γενικής σκληρότητας σκέτο το νερό από την βρύση, δεν θυμάμαι τι βγήκε, αλλά... θυμάμαι ότι βγήκε πως δεν είναι πολύ σκληρό, ήταν περίπου στο μισό από το 13 που είχα, που ανέβηκε εν τω μεταξύ στο 17!!!

-------------------------

Στο μπροστινό τζάμι του ενυδρείου, από την πλευρά που είναι το φως, εμφανίζονται κάτι σαν σταγόνες ξεραμένες, υπόλευκου χρώματος. Μοιάζουν με άλατα. Λογικό μου φαίνεται, με τέτοια σκληρότητα.

--------------------------

Αριστερά μπροστά, έχω ένα φύκι σαν γρασίδι, το οποίο έβαλα το μισό εκεί, και το άλλο μισό στην πίσω γωνία. Το μπροστά το κλαδεύω κάθε εβδομάδα, γιατί ψηλώνει πολύ, ενώ το πίσω δεν το έχω κλαδέψει καθόλου, γιατί μοιάζει να επιβιώνει σταθερό!!!

Στο πίσω, έχουν καταλύσει οι γαρίδες αμάνο.

Οι κόκκινες γαρίδες κρύβονται κάτω από τις πέτρες.

Ο μονομάχος είτε κοιμάται κρυμμένος μέσα στα φυτά, είτε κρυμμένος πίσω από τις πέτρες. Σπάνια εμφανίζεται.

----------------------------

Ότι άλλο χρειάζεται, μου λέτε.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-11, 10:43
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Βάλε άμεσα μια αγγελία για μπόλι...

σε δεύτερη φάση (επίσης άμεσα) κάνε μια αλλαγή νερού (20-30%), κατά προτίμηση το νερό που θα προσθέσεις να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντινής θερμοκρασίας με το νερό στο ενυδρείο σου και πρόσθεσε την απαιτούμενη ποσότητα αντιχωρίου. Μετά από λίγη ώρα ξανακάνε μετρήσεις...

σε τρίτη φάση, αγόρασε και ένα υγρό τέστ για ΝΟ3
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-11, 10:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μελανοτενιες βλεπω κορι καρδιναλιους γκαπι πλατυ κις γκουραμι μαλλον μονομαχο τα ψαρακια ειναι πολλα και το ενυδρειο σου λιγο μικρο μαλλον πρεπει να αποφασισεις τι πρεπει να διαλεξεις ολα αυτα τα ψαρακια για να τα κρατησεις λιγο χλωμο μου φενετε κατι πρεπει να κανεις και να τα χωρισεις μια και ειναι ασημβατα μεταξι τους μερικα απο αυτα γυνοντε πολυ μεγαλα
αλλα ειναι κοπαδοψαρα
τωρα με το θεμα τις αμμωνιας κανε συχνες αλλαγες νερου
και κατι ακομα μη σε παραμυθιαζουν τα πετσοπ
αυτα απο μενα καλη συνεχεια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-11, 10:51
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ναι ρε amangos

σε παραμύθιασε ο πετσοπάς!!!!!!!!

εσένα?????????/

ψαρόσουπα έφτιαξες .........
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-11, 11:01
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Το υποψιάστηκα... Αλλά ήταν το παιδί, το άξιζε, και δεν ήθελα να του χαλάσω χατήρι.


-------------------------
Μπόλι είναι υλικά από το φίλτρο στρωμένου ενυδρείου? Θα ζητήσω από τον φίλο που με συμβούλευε.

Θα αλλάζω νερό κάθε εβδομάδα (30-40 λίτρα)?

Μέχρι πότε? Να μηδενίσει το ΝΗ3/4 ή μέχρι να πέσει η σκληρότητα?

Γενικά, αλλαγή νερού πρέπει να κάνω κάθε μήνα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amangos : 19-02-11 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-11, 11:11
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Λογικό το να το βλέπεις έτσι, για το παιδί...

απλά τώρα, κρίνοντας εκ των υστέρων, φαντάζομαι πως περισσότερο έχει στενοχωρηθεί βλέποντας τα ψαράκια να την κάνουν σε τόπο χλοερό κλπ κλπ κλπ, σε σχέση με τη στενοχώρια που θα είχε αν του έλεγες όχι από την αρχή...

εγώ θα έλεγα να έστρωνες το ενυδρείο σου άμεσα και μετά να ψάξεις να βρεις τις συμβατότητες τόσο των ψαριών μεταξύ τους, όσο και των ψαριών σε σχέση με το ενυδρείο & τις παραμέτρους του νερού σου και να κρατήσεις κάποια από αυτά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπόλι είναι υλικά από το φίλτρο στρωμένου ενυδρείου? Ναι Θα ζητήσω από τον φίλο που με συμβούλευε. Αν το ενυδρείο του είναι υγιές

Θα αλλάζω νερό κάθε εβδομάδα (30-40 λίτρα)? Για τώρα περίπου το 30% και μετά από λίγο πάλι μετρήσεις, έως ότου....

Μέχρι πότε? Να μηδενίσει το ΝΗ3/4 ή μέχρι να πέσει η σκληρότητα? Μέχρι να μηδενίσουν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2. Όσον αφορά τα ΝΟ3, αυτά πρέπει να είναι μετρήσιμα

Γενικά, αλλαγή νερού πρέπει να κάνω κάθε μήνα? Κάθε βδομάδα

Καλό θα ήταν να ξαναδιάβαζες και τα υπομνήματα, στο http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QS-Plan : 19-02-11 στις 11:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-11, 11:24
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Μια χαρά τα πήγες για πρώτη προσπάθεια και αρχάριος! Εγω έκανα πολύ χειρότερα απο εσενα!

ΤΟ βαρέλι που έχεις, έχω το ίδιο ακόμη κρατημένο σε κάποιο ντουλάπι και το ναυάγιο που είχα πάρει τότε, και τα ψέυτικα φυτά , για να μου θυμίζουν το πως αρχισα.

Εκανες δυο θεικά ομως... πηρες ζωντανά φυτά, και καλο ενυδρείο σε λίτρα..

Να μην σου μιλήσω για ψαροσουπες και άλλα τετοια κλισέ θα τα δεις να τα γράφουν πολλοί, που απορώ γιατι μπαινουν στον κόπο, αφου ειναι όλα γραμμένα...

Να έχεις τα εξης στο νου σου και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις..
1) Τα ψάρια σου ζουνε σε ενα κλειστό κυκλωμα, που σημαίνει οτι χρειάζονται καθαρό νερο. Δυστυχώς επειδή τα κάνουν εκει που κολυμπάνε, ανεβαίνει η αμμωνία. Απο τις μετρήσεις που έκανες φαινεται πως δεν αποδομούνται επαρκώς τα απόβλητά τους, και γι αυτό μετράς τιμές αμμωνίας. με 2 τρόπους πέφτει αυτο.. 1) με συχνές αλλαγές καθαρού νερου, και δευτερον με καλή φιλτρανση που περιέχει μέσα του (το φιλτρο) βιολογικό υλικο το οποίο ειναι κατοικημένο απο βακτρήρια που αποδομουν την τοξική αμμωνία σε πιο αβλαβεις ενώσεις..

2) Τα ψάρια σου είναι κοινωνικά μεν, αλλά ειναι απο όλες τις μεριές του πλανήτη. Εχεις ψάρια απο την Αμερική, την Ασία αλλά και την Αυστραλία. Ως φυσικό επακόλουθο, έχουν και διαφορετικές απαιτήσεις νερου. Συνήθως τα χωρίζουμε σε δύο κατηγορίες, σε ψάρια μαλακου νερού, και ψάρια σκληρού νερού.. Τα μισά που έχεις, ζουνε ευχάριστα σε νερό βρύσης, με τιμές Ph πάνω απο το 7 και σκληρότητα (GΗ και ΚΗ) υψηλή (τυπικά πάνω απο 10) και τα άλλα μισα που ζούνε ευχάριστα σε μαλακό νερό με τιμες Ph κάτω απο 7 και τιμες GΗ και ΚΗ τυπικά κατω απο 10.

3) παρ 'ολο που τα ψάρια είναι κοινωνικά σε γενικές γραμμές να ξέρεις οτι ισχύει ΑΠΟΛΥΤΑ η παροιμία "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό". Σε γενικές γραμμές τα ψάρια τρώνε οτι χωράει στο στόμα τους. Οταν δε ειδικά δεν γνωρίζουν τι ειναι αυτό που βλέπουν (επειδή ειναι απο διαφορετικές μεριές του πλανήτη και απο διαφορετικά οικοσυστήματα, δεν έχουν γενετικές εγγραφες σχετικά με το αν τρωγεται αυτο η όχι κτλ κτλ) και λειτουργούν με τη λογική : "Δεν ξέρω τι ειναι αυτο που βλέπω, ας το δοκιμάσω να δω πως αντιδράει!!"

4) Δεν χωράνε όλα τα ψάρια σε όλα τα ενυδρεία... αυτο θα το αφήσω ασχολίαστο, μιας και απο εμενα σαν παράδειγμα, που δεν θα μπορούσα να ζήσω με μια τουαλέτα μέσα... Θα ήθελα τα 45 τετραγωνικά μου στο χαλαρό!

5) Να συνεχίσεις με το θέμα των φυτών, τα ζωντανά φυτά θα σε βοηθήσουν ΠΟΛΥ να ισσοροπήσει το σύστημά σου, μιας και προσφέρουν ασφάλεια στα ψάρια, αλλά και χρησιμοποιούν την αμμωνία ως τροφή, και μεταξύ άλλων παράγουν οξυγόνο!!

Θα σου πρότεινα, αρχικα με βάση αυτές τις κατευθυντηριες γραμμές να δεις τι εχεις αυτη τη στιγμή στο ενυδρείο σου και να κάνεις τα απαραίτητα διορθωτικά βήματα για να το ευχαριστηθείς πιο πολύ στη συνέχεια!

Σε περίπτωση που δεν κάνεις τιποτε, δεν θα γίνει και κανενα καταστροφικό πράγμα. Απλά θα τρέχεις κάθε λίγο (μέσο όρο κάθε εβδομάδα) στο πετσοπ για να αγοράζεις καινουργια ψάρια μιας και αυτά που έχεις θα ψοφάνε, η θα τρώγονται!!!!

Φυσικά και υπάρχουν υπομνήματα, που εμπεριέχουν συμπυκνωμένη γνώση.

Λίγο πονοκέφαλο θα έχεις και ΔΕΝ τον γλυτώνεις ότι και να γίνει... Αλλά έναν πονοκέφαλο τον αποκτάμε γενικά ότι καινουργιο και να πάμε να κάνουμε, μέχρι να αφομοιώσουμε τις γνώσεις που χρειάζεται.. αυτό δεν είναι κακό... απλά δημιουργούνται καινουργιες συνάψεις μεταξύ των νευρώνων στον εγκέφαλό μας, και λόγο του αυξημένου ηλεκτρικού φορτίου μας δημιουργείται ο πονοκέφαλος... Αν όμως συνεχίσει (ο πονοκέφαλος) καλό θα ήταν να πάς σε κάποιον γιατρό να σου δώσει παυσίπονα!!!!!!

Ελπίζω να μην σε κούρασα... καλή επιτυχία, οπως έλεγε και ένας φίλος μου σκοπιανος.. Δεν είναι δα και rocket science!!!! Εημέρωνέ μας για τα βηματά σου προς τα εμπρός!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-11, 11:27
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Επειδή έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια με τους σκύλους, και δεδομένου ότι όταν στο παρελθόν το παιδί ζητούσε ενυδρείο είχα ξαναδιαβάσει τις δημοσιεύσεις και κατέληξα στο να μην "μπλέξω" και μπλεχτώ με το ενυδρείο, είμαι αδικαιολόγητος. Εξ ου και το να μην με βρίσετε, please.

Πως μπορώ να ζεστάνω το νερό που θα αποχλωριώσω, πριν το ρίξω μέσα? Όταν πρόσθεσα μόνο 10 λίτρα, δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα, αφού αναλογικά ήταν λίγο το νερό.
Το 30% στα 120 λίτρα, είναι περίπου 40 λίτρα, οπότε είναι πολύ νερό, για να μπει κρύο.

Κάθε βδομάδα αλλαγή? Πω πω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-11, 11:41
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια με τους σκύλους, και δεδομένου ότι όταν στο παρελθόν το παιδί ζητούσε ενυδρείο είχα ξαναδιαβάσει τις δημοσιεύσεις και κατέληξα στο να μην "μπλέξω" και μπλεχτώ με το ενυδρείο, είμαι αδικαιολόγητος. Εξ ου και το να μην με βρίσετε, please.

Πως μπορώ να ζεστάνω το νερό που θα αποχλωριώσω, πριν το ρίξω μέσα? Όταν πρόσθεσα μόνο 10 λίτρα, δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα, αφού αναλογικά ήταν λίγο το νερό.
Το 30% στα 120 λίτρα, είναι περίπου 40 λίτρα, οπότε είναι πολύ νερό, για να μπει κρύο.

Κάθε βδομάδα αλλαγή? Πω πω!!!
Καθε βδομαδα για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου και για το νερο μπορεις να βαζεις χλιαρο (ισα ισα να μη το νιωθεις κρυο στο χερι) απο το θερμοσιφωνο
Σχεδον ολοι το κανουμε και δεν εχει κανεις προβλημα.(εκτος αν ειναι κανενα θερμοσιφωνο παλαιολιθικο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-11, 11:45
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Πω πω, θα με θεωρήσετε τελείως βλάκα...
Εγώ νερό έβαλα από το ψυγείο, γιατί διαθέτει φίλτρο. Το αποχλωρίωσα με τις σταγόνες, και... περίμενα να ζεσταθεί κάπως!

Από τον θερμοσίφωνα νερό? Δεν το σκέφτηκα! Καλή ιδέα!!!

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-11, 11:46
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Πως μπορώ να ζεστάνω το νερό που θα αποχλωριώσω, πριν το ρίξω μέσα? Όταν πρόσθεσα μόνο 10 λίτρα, δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα, αφού αναλογικά ήταν λίγο το νερό.
Το 30% στα 120 λίτρα, είναι περίπου 40 λίτρα, οπότε είναι πολύ νερό, για να μπει κρύο.

Κάθε βδομάδα αλλαγή? Πω πω!!! [/QUOTE]

Σε ένα βαρέλι μπορείς να βάλεις τη ποσότητα του νερού που χρειάζεσαι
για την αλλάγη, να προσθέσεις αντιχλώριο, με ένα θερμαντήρα να το
φέρεις στη θερμοκρασία του ενυδρείου σου και με μία μικρή αντλία να
το στείλεις μέσα στο ενυδρείο.
Καλή συνέχεια και από εμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-11, 12:24
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

μα να πάρεις τα ζωντανά στο σπίτι χωρίς να έχεις ενημερωθεί απο πρίν???
απαράδεκτος.....
τα ψάρια που πήρες είχες δεί γονείς? τι εξετάσεις υγείας είχαν?


διάβασε τα υπομνήματα
ρίξε και μία επίσκεψη σε κάποια απο τα site σταθμός του χόμπι
και μην ακούς pet shop boys
βάλε καμιά ροκιά καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-02-11, 12:32
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
μα να πάρεις τα ζωντανά στο σπίτι χωρίς να έχεις ενημερωθεί απο πρίν???
απαράδεκτος.....
τα ψάρια που πήρες είχες δεί γονείς? τι εξετάσεις υγείας είχαν?

Ζήτησα πιστοποιητικά καθαροαιμίας και ελεύθερα δυσπλασίας, τα παραγγείλανε από Ουγγαρία και ακόμα περιμένω!!!

Και με τους σκύλους, στην αρχή μου φαινόντουσαν όλα δύσκολα, αλλά... μετά έμαθα, και όλα μου φαίνονται τόσο απλά και προφανή, που έχασα την υπομονή μου να εξηγώ σε αυτούς που δεν θέλουν να ακούσουν... Και εδώ θα μάθω. Απλώς είναι πολλά μαζί, και αυτό δημιουργεί πανικό.

Πως ξεφορτώνομαι ψάρια? Υποθέτω δεν παίζει να τα δώσω πίσω στο πετ σοπ, η προφανής λύση (στην τουαλέτα) δεν είναι ότι καλύτερο, τι να κάνω? Να ξεκινήσω και δεύτερο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-02-11, 12:33
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

η προφανής λύση για τα σκυλιά ποιά είναι ?
αγγελία υιοθεσίας.......
και πίσω στον εκτροφέα

γιατί αποκλείεις το πέτσοπ??? τσάμπα βέβαια



απο ουγγαρία φίλε την πάτησες-100%
αν δεν πάς μόνος σου στο ποτάμι ή στην λίμνη να δείς γονείς-να τους χαιδέψεις να δείς χαρακτήρες - και πάρεις μιά μέτρηση ph και σκληρότητας ρε αδερφέ.......δεν κάνεις τίποτα μιλάμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-02-11, 12:35
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζήτησα πιστοποιητικά καθαροαιμίας και ελεύθερα δυσπλασίας, τα παραγγείλανε από Ουγγαρία και ακόμα περιμένω!!!

Και με τους σκύλους, στην αρχή μου φαινόντουσαν όλα δύσκολα, αλλά... μετά έμαθα, και όλα μου φαίνονται τόσο απλά και προφανή, που έχασα την υπομονή μου να εξηγώ σε αυτούς που δεν θέλουν να ακούσουν... Και εδώ θα μάθω. Απλώς είναι πολλά μαζί, και αυτό δημιουργεί πανικό.

Πως ξεφορτώνομαι ψάρια? Υποθέτω δεν παίζει να τα δώσω πίσω στο πετ σοπ, η προφανής λύση (στην τουαλέτα) δεν είναι ότι καλύτερο, τι να κάνω? Να ξεκινήσω και δεύτερο ενυδρείο?
H μια αγγελια εδω οτι χαριζονται.Τι πιο απλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-02-11, 12:59
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υποψιάστηκα... Αλλά ήταν το παιδί, το άξιζε, και δεν ήθελα να του χαλάσω χατήρι.


-------------------------
Μπόλι είναι υλικά από το φίλτρο στρωμένου ενυδρείου? Θα ζητήσω από τον φίλο που με συμβούλευε.
ο φιλος που σε συμβουλευε δεν μπορουσε να σου πει για την
''σουπα'' που δημιουργησες????
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-02-11, 13:27
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Για τις αλλαγές νερού και το στρώσιμο στα είπανε είδη.Πολύ βασικό να πάρεις επειγόντως μπόλι από τον φίλο σου ή κάποιον από εδώ μέσα γιατι το ενυδρείο σου τρέχει κανονικά και τα ψάρια σου καθε μέρα που περνάει ταλαιπωρούνται όλο και περισσότερο μέσα στα τοξικά!

Επειδη βλέπω όντως ένα χάος με την ψαροσύνθεση σου να δώσω μερικές συμβουλές που ίσως βοηθήσουν να αποφασίσεις τί τελικά θα κρατήσεις!

1)τα νεον(μάλλον καρδινάλιοι είναι αυτά που έχεις) ζούν σε κοπάδια,δηλαδή πρέπει να έχεις τουλάχιστον καμια 10αρια, και σε μαλακό νερό.Δεν πληρείς τίποτα από τα 2.

2)τα γατοψαρα που έχεις θέλουν άμμο για υπόστρωμα για να μην τραυματίζουν τα μουστάκια τους και πάνε επίσης κοπαδιαστά.Καλό θα ήταν να τα δώσεις επίσης.

3)τα γπάπι και τα πλατυ είναι ειδανικα ψάρια για την περιπτωσή σου γιατι είναι εύκολα ψάρια και ζούν σε σκληρό νερό όπως αυτό τις βρύσης σου οπότε δεν χρειάζονται κατι αλλο ιδιαίτερο.

4)ο μονομάχος χρειάζεται μαλακό νερό.Δεν είναι απαραίτητο να τον διατηρείς μόνο του καθώς αυτό εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου,την ιδιοσυγκρασία του μονομάχου,τα είδη ψαριού στο ενυδρείο και πολλά αλλα.Σιγουρα όμως δεν κάνει να βρίσκεται μαζί με είδη που έχουν μεγάλες και πολύχρωμες ουρές και πτερύγια (πχ γκάπι) γιατί θα τα τσιμπάει.Επομένως γπαπι και μονομάχος μαζί οχι!

5)Οι γαρίδες σου κρύβονται γιατι έχεις πολλά ψάρια μέσα που τις βλέπουν και ώς τροφη.Το ιδανικό είναι να έχεις ξεχωριστό ενυδρείό μόνο για αυτές.Οι μελανοταινίες,ο μονομάχος και ίσως τα γκάπι θα τσιμπάνε από καμιά που και που αν μπορούν.

6) το ενυδρείο σου δείχνει άδειο και αφύσικο.Βγάλε το βαρέλι και βάλε εναλλακτικά πέτρες, ξύλα και αληθινα φυτά.Θα γίνει πολύ πιο όμορφο και θα δημιουργήσεις φυσικές κρυψώνες για τα ψάρια και τις γαρίδες σου.

7)οι μπουρμπουλήθρες είναι γενικά αχρείαστες καθώς οι οξυγώνοση του νερού γίνεται από την ανατάραξη της επιφάνειας και όχι από τις φυσαλίδες αέρα.Βγάλτες και αν χρειαστείς περισσότερο οξυγόνο απλά στρέψε την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει πλάγια την επιφάνεια του νερού.

Προς το παρόν εχεις λίγα και εύκολα φυτα οπότε το λίπασμα δεν είναι απαραίτητο.Εξάλλου όσο έχεις άνθρακα στο φίλτρο πολλά συστατικά του λιπάσματος θα μένουν εκεί.

Τα περισσότερα πετ σοπ θα δεχτούν πίσω τα ψάρια τζάμπα ή στην καλύτερη θα σου επιτρέψουν να τα ανταλλάξεις με κάποιο ενυδρειακό αναλώσιμο.Διαφορετικά,για ότι άλλο δεν χρειάζεσαι βάζεις αγγελία εδω στο φόρουμ.Οι πετσοπαδες συνήθως αποτελούν μάστιγα οπότε κράτα πισινή σε ότι σου λένε και ενημερώσου πρώτα εδω ή γενικά στο ινερνετ για το οτιδήποτε προτού αγαράσεις ή πράξεις κάτι.Συνέχισε το διάβασμα και μην απογοητεύεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-02-11, 22:09
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

thanks
-------------------------
με έχεις βοηθήσει πολύ με την απάντηση σου, γιατί ξεκαθαρίστηκαν τα είδη και τα ονόματα των ψαριών που πήρα.

Τα 2 πλάτυ που έχω, είναι που κυνηγάνε τα γκάπυ, και όχι οι μελανοταινίες. Οι μελανοταινίες κυνηγιούνται μεταξύ τους μερικές φορές, λες και είναι τσακωμένα. Γενικά είναι σαν κοπάδι, μάλιστα πολλές φορές στέκονται με αντίθετη φορά, σαν το ζώδιο.

Οι μελανοταινίες, έχουν ξεσκίσει το μεσαίο λουλούδι. Δεν ασχολούνται με τα άλλα ψάρια ιδιαίτερα. Ο μονομάχος δεν δείχνει να ενοχλείται, συνέχεια κάπου αράζει, σε ησυχία.

Θα επικοινωνήσω με τον φίλο από Δευτέρα, λείπει τώρα. Ελπίζω με την αλλαγή του νερού, να τα ευχαρίστησα λιγάκι. Θα μάθω, που θα πάει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amangos : 19-02-11 στις 22:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-02-11, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλε πουλα το ενυδρειο και παρε κανενα depon


(πλακα κανω, θα σε βοηθησουν τα παιδια εδω να τα καταφερεις, κανε μονο λιγο υπομονοη με τον ... πονοκεφαλο και διαβαζε)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-02-11, 09:53
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Ανασκόπηση:

Κατ αρχάς έκανα αλλαγή νερού, γύρω στα 40 λίτρα.
Άδειασα το φίλτρο σε έναν κουβά, και έβγαλα ένα προς ένα όλα τα καρβουνάκια. Άφησα μόνο 2 διχτάκια με μακαρονάκια, και 1νάμιση με αυτά τα πιο μικρά στρογγυλά. Από πάνω ένα λεπτό σφουγγαράκι, και τέλος. Το νερό στον κουβά είχε σκόνη από τα καρβουνάκια. Κατά τα άλλα, όλα μου φάνηκαν καθαρά, μάλλον κακό αυτό!!!

Τα βακτήρια που τρώνε τις ακαθαρσίες των ψαριών, είναι ορατά? Αν ναι, μάλλον δεν έχω βακτήρια, ή εάν έχω, είναι ελάχιστα.

Το ενυδρείο γέμισε με μικρά άσπρα κομματάκια από τον σωλήνα. Φαντάζομαι θα τα ρουφήξει το φίλτρο.

Έβαλα και λίγο λίπασμα για τα λουλούδια, leef zone λέγεται. Από αυτά τα ένζυμα που είχα πάρει από το πετσοπ, δεν έβαλα, απότι κατάλαβα δεν θα ξαναβάλω τέτοια πράγματα. Μόνο αυτό το stress code θα βάζω, που αποχλωριώνει το νερό. Ή τάχω κάνει σαλάτα?

Έκοψα και τις πολλές μπουρμπουλήθρες, άφησα να δουλεύουν αργά, πιο πολύ γιατί τις έχουμε και τις χαζεύουμε...

Έβαλα την έξοδο του φίλτρου ψηλά, το νερό δεν τρέχει και με πάρα πολύ φόρα, κουνιέται η επιφάνεια του νερού αλλά όχι και πολύ.

Αύριο θα ζητήσω από τον φίλο για το μπόλι, δηλαδή να μου δώσει δικά του μακαρόνια για να βάλω στο φίλτρο μου. Θα δούμε. Εάν όχι, θα ζητήσω από κάποιον από εσάς, εάν θέλετε. Μένω Άλιμο, οπότε εάν κάποιος θέλει και μπορεί, ας μου πει σας παρακαλώ.

Πέτρες-ξύλα αγοράζω από το πετ σοπ? Θα χρειαστώ κι άλλα φυτά.
Θα πάω αύριο έτσι κι αλλιώς, για να πάρω ΝΟ3 τεστ.

Το πρόβλημα με τα ψάρια, είναι πως πρέπει να συνηθίσει ο γιός μου την ιδέα πως πρέπει να αποχωριστούμε κάποια... Θα δούμε.

Η γυναίκα μου αντιπρότεινε να κάνουμε κι άλλο ένα ενυδρείο... Τόπα εγώ πως έχω μπει σε μπελά, αλλά δεν με πιστεύατε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανότατα θα με βρίσετε, αλλά θα το ρισκάρω! xontros Γλυκό νερό - Γενικά 51 19-05-08 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11705 seconds with 15 queries