Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-21, 08:22
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Αλλη μια λιμνουλα

Γεια σας. Πριν καποια χρονια ειχα ενθουσιαστει με την ιδεα του να φτιαξω μια λιμνη στον κηπο και να εχω καποια ψαρια παντος καιρου. Φυσικα δεν γνωριζα τιποτα απολυτως απο τεχνικα.

Εσκαψα λοιπον μια περιοχη κοντα στα 4.5 - 5 μ. μηκος, περιπου 1.5-2 μ πλατος και βαθος γυρω στους 70 ποντους.

Επειδη ειναι κηπος εχω καποια φυτα εκει γυρω. Ενα δενδρο (ιρικια) σκεφτομαι να το κοψω. Το μερος που εσκαψα ειναι στα συνορα με γειτονικο ακατοικητο οικοπεδο κι εκει διπλα εχει μια ελια την οποια εχω κλαδεψει τουλαχιστον οσον αφορα τα κλαδια που ερχονται προς το οικοπεδο μου.

Εχω κρατησει τις πετρες τις μεγαλες που εβγαλα απο το εδαφος. Καποιες ειναι αρκετα μεγαλες, μισο μετρο διαμετρο εως και 70 εκατοστα. Σκεφτηκα οτι αν κανω καποιο καταρακτη να τις χρησιμοποιησω για ντεκορ.

Πριν λιγο καιρο εφαγα μια πρωτη ψυχρολουσια οταν φιλος μου που ασχολειται γενικα με ψαρια - ενυδρεια μου ειπε "οτι πετρα και να βαλεις σε μικρο διαστημα θα μαυρισουν η αναλογως ειδους πετρας μπορει και να σαπισουν"
Προσωπικα επειδη εβλεπα συνεχως στο ιντερνετ λιμνες, το περιβαλον ηταν πολυ καθαρο, εκτος κι αν ηταν φωτογραφιες η βιντεο που τραβηχτηκαν λιγο μετα την ολοκληρωση του εργου.

Η δευτερη ψυχρολουσια ηταν με τις τιμες των ψαριων λιμνης. Γενικα εβλεπα οτι το ψαρι που κατα κορον μπαινει σε λιμνς ειναι το κοι. Φανταζομουν τιμες μικρων ψαριων 5-10 ευρω. Προσφατα οταν διαβασα κατι τιμες πανω απο 100 ευρω δεν το πιστευα. Δεν σκοπευω σε καμμια περιπτωση να παω σε τετοια νουμερα.

Ετσι λοιπον πριν παμε σε αλλα πραγματα που αφορουν τεχνικα της λιμνης θα ηθελα να ρωτησω το τι ισχυει στην πραγματικοτητα με την καθαροτητα της λιμνης και οτι αλλο τοποθετειται εντος αυτης (πετρες). Και δευτερον αν υπαρχει οικονομικη λυση στα ψαρια.

Να σημειωσω οτι μενω Θεσσαλονικη (Πολιχνη). Και καλως σας βρηκα αλλη μια φορα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-21, 09:57
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην ομάδα των ΚΟΙ

Αν κατάλαβα καλά θα φτιάξεις για μια λίμνη γύρω στα 5 κυβικά. Μια χαρά για ΚΟΙ. Εγώ θα κοίταζα για μια αντλία που να γυρνάει το νερό σου 2 φορές την ώρα, δηλαδή 10,000 λτ/ω και μια αεραντλία 50-70λτ/λεπτό. Φαντάζομαι θα βάλεις στην λίμνη σου liner. Ψάρια ΚΟΙ*μπορείς να βρεις και με 10ε, ίσως και τζαμπα από γέννες*κανενός χομπίστα. Αν ήσουν Αθήνα θα μπορούσες να σου έδινα και εγώ. Η τιμή σαφώς και ανεβαίνει αναλόγως τι ΚΟΙ θες, (ισραηλινό, ιαπωνικό, με certificate κτλ). Για οικονομική*λύση*μπορεις να πάρεις χρυσόψαρα. Το ψάρι θα σου κοστίσει όσο το ΚΟΙ, όμως ούτε αεραντλία θα χρειαστείς, ούτε μεγάλη φίλτρανση. Εκεί είναι που θα γλιτώσεις*λεφτά.

Για τις πέτρες μια χαρά έκανες και κράτησες τις μεγάλες. ΜΗΝ τις βάλεις μέσα στην λίμνη για πολλούς λόγους. Στον καταρράκτη είναι ότι το καλύτερο για ντεκόρ. Αν θες μπορείς να τις βάλεις και περιμετρικά στην λίμνη σου. Όπου βρέχονται σαφώς και θα μαυρίσουν απο την άλγη. Αυτό δεν είναι απαραίτητα*κακό. Για χρόνια είχα πέτρες στον καταρράκτη μου είτε με φυτά είτε χωρίς φυτά. Δες την λίμνη μου. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα.

Για ανέβασε καμία*φωτογραφία να δούμε τον χώρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-21, 20:10
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην ομάδα των ΚΟΙ

Το ψάρι θα σου κοστίσει όσο το ΚΟΙ, όμως ούτε αεραντλία θα χρειαστείς, ούτε μεγάλη φίλτρανση. Εκεί είναι που θα γλιτώσεις*λεφτά.

Για ανέβασε καμία*φωτογραφία να δούμε τον χώρο σου.
Κατ αρχας ευχαριστω για την απαντηση. Το πρωτο ευχαριστο νεο ειναι οτι η τιμη δεν ειναι αποτρεπτικος λογος. Οποτε στα παρακατω.
Την προταση που εγραψες κι επισυναπτω, δεν την καταλαβαινω.

Οσον αφορα το liner. Ηταν η πρωτη μου σκεψη. Νομιζω οτι για την περιπτωση μου θα κοστισει περιπου 100 ευρω ισως και λιγο παραπανω. Ομως επειδη το εδαφος ειναι καπως αγριο, υπαρχει ο κινδυνος με την παροδο του χρονου καποια μυτερη πετρα απο την πιεση να το σκισει. Κι ετσι ξανασκεφτομαι σοβαρα το μπετον. Μια αλλη σκεψη ειναι το πρασινο φιλιζολ.

Φωτογραφιες θα βγαλω αυριο πρωι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-21, 21:47
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα!

Αναφορικά με τα τις μυτερές πέτρες καλό είναι να γίνουν όσο πιο λείες ή να αφαιρεθούν για να μην έχεις θέμα. ¶λλωστε κάτω απο το liner μπαίνει ένα υπόστρωμα που βοηθάει να μην αναπτύσσονται ρίζες και προληπτικά μπορείς να βάλεις εδαφοκαλυπτικό. Δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75582&page=5) πως τα έφτιαξα το καλοκαίρι αλλά είχε μόνο χώμα, τις πέτρες τις έσπασα με κομπρεσερ γιατί η πίεση με το νερό είναι πολύ μεγάλη ακόμα και στα τοιχώματα, οπότε πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρή η επιφάνεια!

Αναφορικά με τα koi (επειδή κάθε hobby είναι σχετικά ακριβό)... μπορείς να βρεις σε pet shop ισραηλινά απο μικρά με 10¤, λίγο μεγαλύτερα με 150¤ και αν πας σε εισαγωγή απο Ιαπωνία μιλάμε οτι 1 μόλις koi μπορεί να ξεπεράσει τις 2000¤ - 4000¤ - 6000¤!

Αναμένουμε φωτογραφίες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-21, 23:04
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Γιατι να προτιμησω liner αντι μπετου? Να σημειωσω οτι στην περιοχη που μενω πριν αρκετα χρονια ηταν λατομεια. Δηλαδη εχει υπερβολικα πολλες πετρες καθε λογης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 04-02-21 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-21, 09:18
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vastsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας ευχαριστω για την απαντηση. Το πρωτο ευχαριστο νεο ειναι οτι η τιμη δεν ειναι αποτρεπτικος λογος. Οποτε στα παρακατω.
Την προταση που εγραψες κι επισυναπτω, δεν την καταλαβαινω.

Οσον αφορα το liner. Ηταν η πρωτη μου σκεψη. Νομιζω οτι για την περιπτωση μου θα κοστισει περιπου 100 ευρω ισως και λιγο παραπανω. Ομως επειδη το εδαφος ειναι καπως αγριο, υπαρχει ο κινδυνος με την παροδο του χρονου καποια μυτερη πετρα απο την πιεση να το σκισει. Κι ετσι ξανασκεφτομαι σοβαρα το μπετον. Μια αλλη σκεψη ειναι το πρασινο φιλιζολ.

Φωτογραφιες θα βγαλω αυριο πρωι
Όσο κοστίζει ένα χρυσόψαρα άλλο τόσο μπορείς να βρεις να αγοράσεις και ενα ΚΟΙ.

Παρόλο αυτά το χρυσόψαρο θα σου κοστίσει ποιο λίγο επειδή χρειάζεται λιγότερα έξοδα για την συντήρηση. Δηλαδή αν βάλεις χρυσόψαρα δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις αεραντλία. Επίσης θα μπορείς να ξοδέψεις λιγότερα λεφτά για την φίλτρανσή σου. Τα ΚΟΙ ειναι πιο απαιτητικά ψάρια από ότι τα χρυσόψαρα.

Αν πας στην λύση του liner ο systemdennis τα λεει πολύ καλά. Δες τι έχω κάνει και εγώ. Ίσιωμα του χώματος όσο πιο καλά μπορείς. Μετά βάλε άμμο. Μετά υπόστρωμα και μετά Liner πάχους το λιγότερο 1mm. Αν πας για τσιμέντο να υπολογίσεις ένα μηδενικό περισσότερο σε σχέση με το liner.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-21, 14:47
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vastsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να προτιμησω liner αντι μπετου? Να σημειωσω οτι στην περιοχη που μενω πριν αρκετα χρονια ηταν λατομεια. Δηλαδη εχει υπερβολικα πολλες πετρες καθε λογης.
Απλά και μόνο για λόγο κόστους, θεωρώντας απο το αρχικό post οτι θέλεις να χαλάσεις λιγότερα χρήματα. Αν πας στη λύση με μπετό σαφώς και το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο για συνεργεία, καλουπώματα, μονώσεις, υδραυλικά, μηχανήματα! Για να σε βοηθήσουμε πρέπει ενδεικτικά να στείλεις φωτογραφία και τι σκοπό έχεις να δαπανήσεις γιατί αν έχεις πχ 500¤ budget οριακά φτιάχνεις με liner, αν θες τη λύση με μόνιμη κατασκευή τότε πας στο μπετό, οπου μιλάμε τουλάχιστον για 2πλη τιμή +..

Σχετικά με τις πέτρες πρέπει να είναι οι επιφάνειες χωρίς πέτρες, εξήγησα στο προηγούμενο οτι πρέπει να τις ισοώσεις με κομπρεσερ να είναι οσο πιο δυνατον επίπεδες!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-21, 13:00
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά και μόνο για λόγο κόστους, θεωρώντας απο το αρχικό post οτι θέλεις να χαλάσεις λιγότερα χρήματα. Αν πας στη λύση με μπετό σαφώς και το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο για συνεργεία, καλουπώματα, μονώσεις, υδραυλικά, μηχανήματα! Για να σε βοηθήσουμε πρέπει ενδεικτικά να στείλεις φωτογραφία και τι σκοπό έχεις να δαπανήσεις γιατί αν έχεις πχ 500¤ budget οριακά φτιάχνεις με liner, αν θες τη λύση με μόνιμη κατασκευή τότε πας στο μπετό, οπου μιλάμε τουλάχιστον για 2πλη τιμή +..

Σχετικά με τις πέτρες πρέπει να είναι οι επιφάνειες χωρίς πέτρες, εξήγησα στο προηγούμενο οτι πρέπει να τις ισοώσεις με κομπρεσερ να είναι οσο πιο δυνατον επίπεδες!

Δυστυχως λογω φορτου δεν μπορεσα να βγαλω φωτογραφιες, επιφυλασομαι γι αυριο.

Οσον αφορα το κοστος. Στην περιπτωση του τσιμεντου το κανω μονος μου με βοηθεια ενος φιλου. Δεν εχω εργατικα στο κοστολογιο. Μονο τα υλικα. Βασικα οτι χρειαζεται για καλουπωμα το εχω οπως και πλεγμα. Μονο 3Α και τσιμεντα θα χρειαστω. Επισης παιζει η λυση του πρασινου φιλιζολ?

Για το liner, το να κανω το δαπεδο να ειναι σωστο μαλλον ειναι ευκολο. Τα πλαινα ειναι ομως ενας πονοκεφαλος. Εχει πολυ πετραδακια και μεγαλες πετρες. Δεν ειναι τοσο ευκολο.

Το liner αν δεν κανω λαθος κοστιζει περιπου 100 - 150 ευρω. Για το υποστρωμα που γραφεται δεν γνωριζω τιποτα. Μηπως καποια παραπομπη καπου να δω τι εννοειται?

Σαφως θα χρειαστω σχεδο διπλασιο μεγεθος απο τις αναλογιες της λιμνης που εγραψα στο αρχικο μηνυμα. Γιατι πρεπει να υπολογιστει και το υψος της λιμνης και φυσικα να μην ερθει τσιμα τσιμα.

Με μπετον υπολογιζω περιπου 200 - 300 ευρω συντριμα και τσιμεντα.

Και μια ακομη ερωτηση. Τα χρυσοψαρα απ οσο γνωριζω (εχω δει μονο σε ενυδρεια) ειναι σαφως μικροτερο απο τα ΚΟΙ. Αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα? Γιατι μου αναφερατε καποια πλεονεκτηματα σε σχεση με τις αντλιες και κοστολογιο. Απ οτι καταλαβαινω καποιοι μαλλον εχουν παθος με τα ΚΟΙ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά και μόνο για λόγο κόστους, θεωρώντας απο το αρχικό post οτι θέλεις να χαλάσεις λιγότερα χρήματα. Αν πας στη λύση με μπετό σαφώς και το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο για συνεργεία, καλουπώματα, μονώσεις, υδραυλικά, μηχανήματα! Για να σε βοηθήσουμε πρέπει ενδεικτικά να στείλεις φωτογραφία και τι σκοπό έχεις να δαπανήσεις γιατί αν έχεις πχ 500¤ budget οριακά φτιάχνεις με liner, αν θες τη λύση με μόνιμη κατασκευή τότε πας στο μπετό, οπου μιλάμε τουλάχιστον για 2πλη τιμή +..
Οταν γραφεις οτι με 500 ευρω οριακα κανεις με liner, βαζεις και καποια αλλα εξοδα? Αν ειναι δυνατο ενα παραδειγμα.
-------------------------
Εδω οι φωτογραφιες (μαλλον εχω καποιο θεμα στην καταχωρηση τους)
-------------------------
εχω κανει καποιες αποτυχημενες προσπαθειες στην καταχωρηση των φωτογραφιων
-------------------------
Μπορει καποιος να μου πει πως αναβαζουμε βαζουμε φωτογραφιες απο τον υπολογιστη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 06-02-21 στις 13:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-21, 13:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99089
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-21, 18:26
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Ναι εννοώ εξοπλισμο (αντλία - αεραντλία - φιλτρα - βιολογικα υλικα - υδραυλικα)!

Γνώμη μου αφού μπορείς να διαχειριστείς μπετό να κατασταλάξεις τι ψάρια θα βάλεις και να κάνεις μια μόνιμη - κατασκευή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 06-02-21 στις 19:58
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-21, 20:46
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Δυστυχως απο χτες προσπαθω συνεχως ν ανεβασω φωτογραφιες αλλα κατι δεν παει καλα. Παταω τον συνδεσμο. Επιλεγω τις φωτογραφιες (εχω δοκιμασει και μια μια ξεχωριστα), παταω "ανεβασμα" και παντα μου βγαζει λαθος. Δεν ξερω γιατι. Αλλα ειναι πολυ σπαστικο.
-------------------------
Μου βγαζει το εξης κειμενο
"Λάθη στο ανέβασμα αρχείου
IMG_20210206_094625.jpg:
Upload of file failed."
-------------------------
Στην προσπαθεια μου λιγο πριν μου εβγαλε αυτο το μηνυμα: Your submission could not be processed because a security token was missing.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 07-02-21 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-21, 22:36
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Πηγαίνεις διαχείριση συνημμένων οταν γράφεις νέα απάντηση
Εγκυροι τύποι αρχείων: doc gif jpeg jpg pdf png psd rar txt zip

Αν είναι πάνω απο 2ΜΒ δεν ανεβαίνει!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-21, 17:06
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαίνεις διαχείριση συνημμένων οταν γράφεις νέα απάντηση
Εγκυροι τύποι αρχείων: doc gif jpeg jpg pdf png psd rar txt zip

Αν είναι πάνω απο 2ΜΒ δεν ανεβαίνει!
Αρα βρεθηκε η πηγη του κακου. Πρεπει να κατεβασω την αναλυση
-------------------------
Με την καλημερα μου, πηρα τελικα ην αποφαση να προχωρησω με μπετον. Πιθανο αυτη την εβδομαδα.

Οποτε μενει να ξανακαθαρισω το μερος.
Γενικα νομιζω οτι το βαθος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεγαλο επειδη συνηθως τα ψαρια χρειαζονται οξυγονο και ειναι ψηλα. Το υψος 70-80 εκατοστα νομιζω οτι ειναι υπεραρκετο. Θα περιορισω το μηκος στα 4.5 μετρα και το πλατος περιπου 1.70-1.80

Δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω καποια μετρα για πιθανη υπερχειληση απο ισχυρες βροχοπτωσεις. Αν ενοιξω τρυπες διεξοδου νερου το ζητουμενο ειναι που θα πανε αυτα τα νερα. Επισης για να γινει κατι τετοιο θα πρεπει η λιμνη να ειναι καπως πιο υπερεψωμενη απο την γυρω επιφανεια γης. Αλλα δεν βλεπω πως θα γινει η υπεχειληση. Θα βαλω ενα πλαστικο σωληνα μεσα στο τσιμεντο κι οταν υπερβαινει το υψος το νερο θα φευγει στο χωμα στη γυρω περιοχη.

Δεν ξερω αν θα πρεπει να παρω κατι αλλο υπ οψιν μου τουλαχιστον στην παρουσα φαση. Κατα μηκος της μεγαλης πλευρος στο τελος αυτης θα ειναι ο καταρακτης.

Για την ακριβεια εχω ηδη μια μεγαλη τσιμεντοκολωνα. Περιπου 2 μετρα μηκος 30 εκ πλατος 20 εκατοστα μηκος. Θα τσιμενταρω την περιοχη στη γη και θα σηκωσω 4 κολωνακια που θα κρατανε τη μεγαλη κολωνα. Πανω σ αυτη την κολωνα θα μπουνε οι μεγαλες πετρες.

Εχω και μια ακομη κολωνα ιδιο μηκος αλλα μικροτερη σε πλατος και υψος. Θα παει λιγο πιο πισω και πιο ψηλα. Και σ αυτη θα μπουν πετρες και θα καταβαινουν προς την αλλη κολωνα. Γενικα οι κολωνες θα επενθυθουν σ ολη την επιφανεια να μη φαινεται πουθενα το τσιμεντο.

Ενδεχομενως η πλευρα η στενη (1.70 μ) απο τη μερια του καταρακτη να μην καλουπωθει καθετα αλλα να ριξω τσιμεντο πανω στο χωμα (θα μπει φυσικα πλεγμα) και θα ειναι καπως στρογγυλεμενη. Ισως εχει καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Απο την πισω μερια του καταρακτη, υπαρχει ενα αδειο μερος και στα 3-4 μετρα το σπιτοσκυλο. και μετα φρακτης - δρομος. Σκεφτομαι θα ηταν καλη ιδεα να εκανα ενα μικρο στενο ποταμακι οπου τα νερα απο ψηλα απο τον καταρακτη ενα μερος θα πηγαινε αμεσως στη λιμνη κι ενα μικροτερο μερος στο ποταμι το οποιο στην επιστροφη του θα εριχνε τα νερα στη λιμνη? Διπλα απο το ποταμακι θα εχει γκαζον (τωρα δεν εχει)
-------------------------
Δυστυχως με τις φωτογραφιες δεν μπορει να γινει κατι απο μερους μου. Στην χαμηλοτερη αναλυση βγαζει την φωτογραφια 2,30 mb. Στην υψηλοτερη ειναι 7.5 mb.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 08-02-21 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-21, 20:56
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

μπορεις να τις μικρυνεις online, βαλε στο google reduce size of jpeg

για μπετα δεν ειναι τοσο απλο θελει μελετη... μιλα καλυτερα με τον @aliens
δεν ειναι μονο υπερχειλιση, bottom drain θα βαλεις; χωρο για τα φιλτρα εχεις υπολογισει διπλα στη λιμνη;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-21, 14:49
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να τις μικρυνεις online, βαλε στο google reduce size of jpeg

για μπετα δεν ειναι τοσο απλο θελει μελετη... μιλα καλυτερα με τον @aliens
δεν ειναι μονο υπερχειλιση, bottom drain θα βαλεις; χωρο για τα φιλτρα εχεις υπολογισει διπλα στη λιμνη;
Δεν υπολογισα τιποτα απ αυτα. Τι ειναι το bottom drain? Επισης δεν ξερω γιατι τα φιλτρα διπλα στη λιμνη. Δεν μπαινουν εντος αυτης?

Κατι ακομη. Επειδη απ αυτα που γραφτηκαν πιο πανω. Οικονομικα συμφερει να εχω χρυσοψαρα. Μπορει να μπουν χρυσοψαρα και μετα απο 2 χρονια να μπουν ΚΟΙ? Μηπως ειναι βλακεια αυτο που ειπα για καποιο λογο? Η σκεψη μου οτι σε πρωτη φαση η κατασκευη ειναι ενα κοστολογιο. Αρα για να εθουν καποια πραγματα σταδικα και καπως ανωδυνα, εκανα την παραπανω σκεψη
-------------------------
Γεια σας και παλι.

Ηδη ξεκινησα τις εργασιες.

Εχω περιορισει καπως το μεγεθος της λιμνης. Για την ακριβεια το μηκος θα ειναι 4 μετρα, το πλατος 1.40. Το υψος κειμενομενο. Απο 40 ποντους η μια ακρη, 70 ποντους η αλλη ακρη. Θελω να πιστευω οτι αυτο δεν επηρεαζει σε τιποτα την ιδια λιμνη


Τα μεγεθη αυτα θα ειναι καθαρα.
Αυριο ριχνω τσιμεντο στον πατο της λιμνης. Συντριμα, τσιμεντο, ρητινη και πλεγμα τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν.

Καθε μερα (αν ο καιρος βοηθησει και δεν εχουμε βροχες) θα κανω και απο μια πλευρα. Οποτε λογικα Κυριακη με Δευτερα θα τελειωσω.

Λογικα για να γινει οπη εκτονωσης θα πρεπει το υψος της λιμνης να ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το υψος της γης (ισως 20 εκατοστα). Να περασω μια σωληνα (πλαστικη) και οταν ξεπερναει και οταν ξεπερναει το υψος της γης το νερο να φευγει προς τα εξω απο τη σωληνα.

Θελω επισης να ξερω αν ειναι καλο η οχι να βαλω ψηφιδα πισινας μεσα στη λιμνη. Περα απο το οικονομικο, νομιζω οτι θα εχω μαγαλυτερη στεγανοτητα.

Σας παρακαλω αν εχετε καποια υποδειξη - παρατηρηση θα ηθελα αμμεσα την παρεμβαση σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 09-02-21 στις 14:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-21, 18:57
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Θεωρώ οτι βιάζεσαι... γιατί δεν το σχεδιάζεις πιο ήρεμα;

Φίλτρα μέσα στη λίμνη δεν υπάρχουν, πως θα τα καθαρίζεις; Υπάρχουν καποια βυθιζομενα αλλα δεν αξίζουν, αν έχεις σκοπό να βάλεις koi θα έλεγα να σε συμβουλεύσουμε, ετσι οπως λες θα φαινονται οι σωληνες και δεν θα ειναι ιδιαίτερα όμορφα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-21, 21:05
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο @systemdennis πολύ σωστά σου είπε τις οδηγίες για τις φωτογραφίες. Ακόμα περιμένουμε. Πιο πολύ είμαι περίεργος να δω που έχεις σκεφτεί να μπει ο καταρράκτης, που το σκιμμερ, αν θα βάλεις bottom drain, αν θα βάλεις τζάμι, σε ποιο σημειο θα πάνε τα φίλτρα. Θα είναι χτιστά, με βαρέλια, περισσότερο από 500λτ ? Από την στιγμή που αύριο θα ρίξεις τσιμέντο, φαντάζομαι υπάρχει μια μελέτη που θα μπει σε ποιο σημείο και για ποιον λόγο.

Δεν μπορείς να βάλεις στην ίδια λίμνη ΚΟΙ με χρυσόψαρα. Υπάρχει δυνατότητα ιδρυβισμού. Οπότε θα βάλεις χρυσόψαρα που θα τα δώσεις σε 2 χρόνια για να βάλεις ΚΟΙ? Δύσκολο το βλέπω.

70-80 πόντους βάθος είναι οριακό για ΚΟΙ. Σκέψου ότι γίνονται 1 μέτρο και πολλές φορές τρώνε κάθετα στην επιφάνεια της λίμνης. Οι 40 πόντοι που λες είναι απαγορευτικοί για ΚΟΙ.

Τι εννοείς φίλτρα μέσα στην λίμνη? Πως θα τα αδειάζεις? Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα γιατί δεν έχω δει κάτι τέτοιο? Τα φίλτρα πρέπει να είναι αναγκαστικά εκτός λίμνης, είτε στο ίδιο ύψος με την λίμνη σαν αυτά που φτιάχνω τώρα μαζί με bottom drain και η αντλία να είναι στο τέλος των φίλτρων. Οτι το καλύτερο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104291

Είτε να είναι η αντλία στον αρχή των φίλτρων για να μπορεί να στείλει το νερό στα φίλτρα που θα βρίσκονται πάνω από την επιφάνεια της λίμνης σαν αυτό πού είχα εδώ και 10 χρόνια, σαν αυτό που έχει κάνει και ο @systemdennis.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70628
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75582

Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα link θα βρεις αρκετές απαντήσεις σε αυτά που ζητάς.

Στο τσιμέντο θα ρίξεις και ριτίνι για να το αδιαβροχοποίησης?

Το ότι θα ρίξεις τσιμέντο σε διαφορετικές μέρες πολύ με προβληματίζει. Το όλο κόλπο για μια σωστή μόνωση είναι να πέσει όλο το τσιμέντο με την μία. Σε διαφορετική περίπτωση έχω δει κόσμο να ταλαιπωρήται και οι λύσεις να ειναι πολυέξοδες. Το πρόβλημα είναι στο σημείο που θα κολλήσουν τα 2 τσιμέντα μεταξύ τους. Εκεί εκ φύσεως θα χάνεις νερό. Ακόμα και πλεγμα να βάλεις, αύριο μεθαύριο που θα κάνει κάποιο μικρό σεισμό εκεί μπορεί να στο ραγίσει πάλι και να έχεις απώλειες.

Θα σου πρότεινα να μην ρίξεις σε λίγες ώρες τσιμέντο. Αντιθέτως, να καθίσεις να διαβάσεις και να κατασταλαξεις στο τι θες και ποια λύσει είναι η καλύτερη δυνατή για σένα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-21, 22:04
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Εχω παρει ενα πλαστικο φρεατιο. Αυτο θα μπει στο βαθυτερο σημειο της λιμνης. Ειναι 30Χ30Χ30 εκ. Εχω παρει δυο πλαστικες σωληνες νερου 8 μετρα η καθε μια. Η μια ειναι 1.5 ιντσα και η αλλη 2 ιντσες. Ειναι για εισοδο και εξοδο νερου που θα στελνουν νερο στην αντλια και θα ξαναεπιστρεφει. Η αντλια οποια θα ειναι εκτος λιμνης

Δεν ηξερα για την ιδιαιτεροτητα του βαθους οσον αφορα τα ΚΟΙ. ΑΝ χρειαστει θα σκαψω λιγο ακομη. Οπως προτεινεται θα πρεπει μαλλον να εχω βαθος τουλαχιστον 70 εκατοστα παντου. Οποτε αυριο θα πεσει κασμάς και φτυαρι για αλλη μια φορα.

Διαβαζω προσεκτικα οταν γραφεται και σεβομαι φυσικα τις αποψεις σας λογω εμπειρας σας. Δυστυχως δεν εχω χρονο για να περιμενω. Κανω διαφορες δουλειες στην αυλη και ολα εχουν μια σειρα. Ηρθε η ωρα για την λιμνη. Την εχω σκαψει πριν χρονια και ολο ανεβαλα το χτισιμο. Γεμιζε με μπαζα και διαφορες βρωμιες.

ΔΥστυχως περιμενα οτι θα ειχα πιο γρηγορα τις πληροφοριες που ηθελα απο το φορουμ. Δεν πειραζει.

Συμμετεχω και σε αλλα φορουμ (δεν εχουν σχεση με το εδω αντικειμενο) Δεν εχω ξαναδει πουθενα αυτη την δυσκολια με τις φωτογραφιες. Εχω φαει πολυ ωρα στο να προσπαθω να στειλω και να μην τα καταφερνω.

Οταν παω να κανω λιμνη σε σχημα ορθογωνιο παραλληλογραμο και δινω μηκος πλατος υψος, νομιζω οτι ειναι ευκολο καποιος να φανταστει τον χωρο.

Οσον αφορα το μπετον. ΔΙαβασα αυτο που γραψατε. Θα το παρω κι αυτο υπ οψιν μου. Σε μια μερα το αποκλειω πρακτικα να γινει και ο βυθος και οι πλευρες της λιμνης. Αλλα αφου κανω τον βυθο, θα καλουπωσω ολες τι πλαινες πλευρες και θα τις κανω μαζι. Αυτο θα φαει περισσοτερα σανιδια. Εχω καποια αλλα δεν ξερω αν φτανουν για ολες τις πλευρες. Αυριο θα τα μετρησω. Ελπιζω να ειμαι τυχερος.

Στον βυθο πριν πεσει το μπετον θα βαλω αυτο το πλαστικο φρεατιο. Λογικα ως τη μεση. Εχει ενα καπακι σαν το σιφωνι τουαλετας (σχαρα) και θα βαλω και μια σιτα απο πανω. Οι τρυπες απο το ιδιο το καπακι ειναι περιπου ενα με εναμιση εκατοστο πλατος. Βαζοντας και τη σιτα την οποια και θα μπορω να βγαζω οποτε θελω νομιζω οτι καλυτερευω λιγο την δουλεια.

Εδω λοιπον θα μπουν τα λαστιχα νερου που θα πηγαινουν προς αντλια. Θα βαλω και μια σωληνα χοντρη pvc και εντος αυτης θα περνουν τα λαστιχα. Ολα αυτα θα μπαζωθουν με το τσιμεντο και δεν θα φαινονται. Θα ειναι κατω απο τον πυθμενα του βυθου της λιμνης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-21, 23:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102532
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-21, 05:55
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ελπιζω τωρα κατι να καταφερα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210208_161815.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  162,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210208_161741.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  106,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210207_131024.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  145,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210208_161801.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  157,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-02-21, 05:59
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Οπως βλεπουμε τη λιμνη, αριστερα υπαρχει ενα πηγαδι, σκαμενο στα 6 μετρα βαθος. Ειναι η μια υποθεση καπου εδω διπλα να μπει η αντλια. Απο την απεναντι πλευρα (δεξια της λιμνης) σκεφτομαι να κανω τον καταρρακτη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-02-21, 14:15
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάνε ένα σχεδιάγραμμα αν θες να σου πούμε γνώμες. Λίμνη, σιφώνι, φίλτρα, αντλία κτλ

Το σιφώνι θα κάνει την ίδια δουλειά με το BottomDrain. Την σχάρα θα την άφηνα έτσι. Θες από εκεί να περνάνε τα φύλλα των δέντρων και άλλες βρωμιές. Αν βάλεις και άλλη σίτα θα στομώνει και δεν θα μπορεί να περνάει το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-21, 21:22
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Το χτισιμο θα παει μια εβδομαδα με 10 μερες πισω.
Στην παρουσα φαση θ ασχοληθω πρωτα με τα υλικα που θα μπουν εντος λιμνης. Θα τελειωσω μ αυτα και μετα θα προσωρησω στα μπετα..
Αυριο το πρωι θ βγαλω μια φωτογραφια μ αυτα που ηδη εχω παρει (οχι κατι σημαντικο)

Σ αυτο το διαστημα θα πεσει και καποιο διαβασμα. Αγορες ακριβες δεν εχω σκοπο να κανω. Αλλα απ οτι καταλαβαινω ειναι αρκετα αυτα που πρεπει να προμηθευτω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κ αλλη απορια antreas1983 Malawi 3 25-06-16 18:25
Απορία....ΚΙ ΑΛΛΗ! :p noutsman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 15-06-12 17:59
μετραει η μια την αλλη???? zapatas Bettas 5 26-08-10 20:03
Αλλη μια ερωτηση elefterios Αρχάριοι γλυκού νερού 8 10-03-10 10:41
Αλλη περιμενα και αλλη γεννησε! maiktr Ζωοτόκα 18 12-11-05 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10358 seconds with 16 queries