Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-05, 10:37
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Question Ασπρα Σκουλίκια στο σώμα/Πτερύγια

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λέγοντας μου τι είναι αυτά τα άσπρα σημάδια στα πτερύγια και το σώμα του Απιστογραμου της φωτο?
Να σημειώσω πως το ψάρι εμφάνισε αυτά τα σημάδια πριν από 2 μήνες περίπου, μετά από λίγο τα έβγαλε και το θηλυκό το οποίο και πέθανε μετά από 10 μέρες περίπου.
Έκανα θεραπεία με το General Cure της AP αλλά δεν είδα καμιά βελτίωση και αποφάσισα να το αφήσω για μετά τις διακοπές.
Η συμπεριφορά του αρσενικού δεν άλλαξε παρά μόνο όταν έφυγε το θηλυκό, ησύχασε δηλαδή και δεν είναι τόσο δραστήριο όσο πριν, πράγμα που θεωρώ φυσιολογικό. Κατά άλλα το ψάρι τρώει και κολυμπάει κανονικότατα.

Καμιά ιδέα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1281 (Small).jpg
Εμφανίσεις:  782
Μέγεθος:  58,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1324 (Small).jpg
Εμφανίσεις:  895
Μέγεθος:  60,0 KB  
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-05, 11:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Welcome to the club.
Αυτο ακριβως το παράσιτο με ταλαιπωρησε εντονα το τελευταιο 4 μηνο.
Εχω πειραματιστει παρα πολυ και πιστευω οτι εχω βρει θεραπεια.
General cure και αλλα τετοια (πχ odimor. Medimor) δεν κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε.
Αυτά τα άσπρα σκουλίκια τα έχω αφαιρέσει χειρουργικώς από το σώμα/πτερυγια
Οπως τα βλέπω, μπορουν να αφαιρεθούν απο το apistograma και χειρουργικως.
(το εχω κανει με επιτυχια σε ενα Altum) αλλα οπως καταλαβαινεις τα ρισκα ειναι μεγάλα.
Σε μια αλλη περιπτωση το σκουλικι αυτό είχε μπει μέσα στο μάτι.
Με δεδομενο οτι εχει σταματησει η εξαπλωση του εδώ και 2,5 μήνες, πιστεύω οτι έχω βρεί την θεραπεία, χωρις να εχω καταφέρει να βρώ για τι είδους παράσιτο πρόκειται. (Το τελευταιο θυμα ηταν ενα glowlight tetra το οποίο το ειχε μεσα στο ματι. Μετα την θεραπεια το ματι πρηστικε, και μετα ξεπρηστικε.
Το ψαρι ειναι πλεον μονοφθαλμο, όμως πρεπει να το ξερεις για να το δεις.)

Η θεραπεια γίνεται με ενα συνδιασμό flagyl και vermox. Προκειται για ανθρωπινα φάρμακα. Προτιμησε την υγρή μορφή (σιρόπι-εναιώρημα)
Πιστευω οτι το vermox εκανε την δουλεια, αλλα ο συνδιασμός δούλεψε σε μένα (και δεν ειχα την ευκαιρια να το δοκιμασω σκέτο.)
Εμφανείς παρενεργειες σε ψαρια δεν παρατηρηθηκαν, όμως θα σκοτωσει απλουστερους οργανισμους όπως σαλιγκαρια, γαρίδες κλπ.
Δεν επηρεαζει το φιλτρο, (αυξανει όμως απότομα το βιολογικο φορτίο με τον θανατο των μικρων σαλιγκαριων που εκ των πραγματων δεν μπορουν να αφαιρεθούν). Ουτε τα φυτα εχουν πρόβλημα.

Κατα τη διαρκεια της θεραπειας σταματας τυχον ανθρακες, και UV προληπτικως. Κανεις μια γερη αλλαγή νερου προτου ξεκινησεις.
Ταιζεις μόνο flakes ΟΛΑ τα ψαρια του ενυδρειου.
Βαζεις μια μικρη ποσοτητα flakes σε ενα πλαστικο δοχειο και με μια συρριγα(χωρις βελόνα) τα βρεχεις με 1 περιπου ml vermox και 1 ml flagyl
(Ο στοχος ειναι να γινει η τροφη μια ημιρευστη μαζα)
Στη συνεχεια ταιζεις τα ψαρια με αυτή τη μαζα.
Λερωνει πολυ το ενυδρειο.
Ταιζεις με αυτόν τον τρόπο για 6 μέρες, χωρις αλλαγες νερού.
Παραλληλα παρακολουθεις για αμμωνία.(από την 3η μερα)
Ο θανατος των σαλιγκαριων επερχεται την 4η μερα απο την εναρξη της θεραπειας. Υποθετω οτι τοτε πεθαινει και το παρασιτο
Την εβδομη μερα κανεις μια αλλαγη της ταξεως του 40% και συνεχιζεις κανονικα με το προγραμμα αλλαγων.
Τα σκουλικια θα μαυρισουν και στη συνεχεια θα φυγουν μεσα στις επόμενες 30 μερες.
Υποψιν οτι το φαρμακο παραμενει για καιρό μεσα στο ενυδρειο.
15 μερες μετα και 3 αλλαγες της ταξεως του 50% εβαλα μερικα apple snails..
τα οποια σε 4 μερες.. χαιρετησαν ολα μαζί.
Επειδη ειναι αγνωστο το τι παρασιτο ειναι, πως μεταδιδεται/πολλαπλασιαζεται ειναι νομιζω μονοδρομος να γινει θεραπεια σε όλο το ενυδρείο.

Σαν side effect, μετα την θεραπεια οι μελανοταινιες praecox που ολο και ανεβαιναν στην επιφανεια, επαψαν να το κανουν.. Τυχαιο? Ισως οχι.

Αναμενω νεα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-05, 11:43
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά προτείνεις 2 λύσεις, την χειρουργική αφαίρεση και τον θεραπεία με τα φάρμακα που λες. Ελπίζω να μην εννοείς ότι πρέπει να κάνω και τα δυο γιατί δεν νομίζω να τα καταφέρω στο χειρουργείο!!!

Αν είναι έτσι τότε θα δοκιμάσω την λύση με τα φάρμακα τα οποία φαντάζομαι πως θα βρω στο φαρμακείο μιας και λες ότι είναι για ανθρώπους.

Θα σε κρατώ ενήμερο για τυχόν εξελίξεις...thanks.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-05, 12:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

πανω στην απελπισια εφαρμοσα την χειρουργικη μεθοδο.
πιστευω οτι με τα δυο φαρμακα δεν θα χρειαστει.
τα φαρμακα τα εχουν ολα τα φαρμακεια, και ειναι φθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-05, 10:35
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Αλήθεια η δοσολογία που προτείνεις βασίζετε στα λίτρα του ενυδρείου ή είναι άσχετη με αυτό? Μήπως πρέπει να προσαρμόσω την δοσολογία στα λίτρα μου?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-05, 10:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να σου πω.. Η δοσολογια κανονικα εξαρταται απο τα γραμμαρια του ψαριού.
Αλλα επειδη με το που μπαινουν τα flakes στο νερό το περισσοτερο φευγει εκει, ειναι αδυνατο να μετρησεις.
Πρακτικα χρησιμοποιεις την ποσοτητα flakes που τρωνε τα ψαρια σου συνηθως σε ενα γευμα/24ωρο, και ριχνεις τοσο vermox/flagyl μεχρι να γινει πολτός.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-05, 10:58
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Υπάρχει κίνδυνος από υπερβολική (σε λογικά επίπεδα) χορήγηση?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-05, 12:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

οπως ολα τα φαρμακα... αλλα οχι τιποτε ιδιατερο.
αυτο που μπορω να σε διαβεβαιωσω ειναι οτι με την δοσολογια που ανεφερα σε 400 λιτρα νερό δεν ειχα καμμια παρενεργεια/απωλεια.

η δοσολογια δεν φαινεται να ειναι ιδιατερα κρισιμη. (ή ημουν πολύ τυχερός..)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-05, 12:36
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Αν αντί για 400 λίτρα είχες ~75 λίτρα καθαρά θα χρησιμοποιούσες την ίδια δοσολογία?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-05, 07:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε ενυδρειο 75 λιτρων προφανως ταιζεις λιγοτερα flakes, αρα χρειαζεσαι και αναλογικα μικροτερη ποσοτητα για να τα υγρανεις..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-05, 14:43
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Λοιπόν ακολούθησα την θεραπεία χορηγώντας 0,5+0,5 ml ημερησίως από Flagyl & Vermox.
Δεν παρατήρησα κάποια ουσιαστική βελτίωση πέρα από το ότι κάποια σκουλήκια έπεσαν αλλά αντικαταστάθηκαν από άλλα σε διαφορετικά σημεία του ψαριού.

Ελπίζω να την ξεπεράσει την αρρώστια ο απιστόγραμος και να του φύγουν οι σκώληκες.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-05, 19:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για ποσες μέρες εδεινες τετοια τροφή? Την τρωγανε?
Εκανες και αλλαγες νερου παράλληλα.?
Το φαινομενο να εμφανιζονται τα σκουλικια αλλού το είχα παρατηρήσει και εγώ.
Μετα το vermox flagyl σιγα σιγα εξαφανιστηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-05, 23:42
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Λοιπόν ακολούθησα την θεραπεία χορηγώντας 0,5+0,5 ml ημερησίως από Flagyl & Vermox.
Δεν παρατήρησα κάποια ουσιαστική βελτίωση πέρα από το ότι κάποια σκουλήκια έπεσαν αλλά αντικαταστάθηκαν από άλλα σε διαφορετικά σημεία του ψαριού.

Ελπίζω να την ξεπεράσει την αρρώστια ο απιστόγραμος και να του φύγουν οι σκώληκες.
με τα σαλιγκαρια τι παρατηρησεις εκανες?γαιτι αν ισχυει αυτο περιγραφει ο netblues στ 2ο ποστ, τοτε ισως ειναι μια καλη λυση για την αντιμετωπιση των σαλιγκαριων!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-05, 13:56
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Netblues:
Έδινα flakes μουλιασμένα με τα φάρμακα και παρατήρησα ότι έτρωγαν όλα τα ψάρια και περισσότερο ο Απιστογραμος.
Αλλαγή νερού έκανα μετά το τέλος της θεραπείας, δλδ. μετά από 6 ημέρες.

Mikenuke:
Με τα σαλιγκάρια παρατήρησα ότι δεν τα επηρέασε όλα το ίδιο. Συγκεκριμένα είχα 2 είδη σαλιγκαριών στο ενυδρείο.
Το ένα είναι από τα κοινά καφέ σαλιγκάρια (Planorbis corneus ?) που νομιζω υπαρχουν σε ολα τα φυτεμενα, και φανηκε να μην ενοχλούνται καθόλου από το φάρμακο.
Το δεύτερο είδος είναι νομίζω το Malaisian Trumpet Snail (Melanoides tuberculata ?)
και είναι αυτό που επηρεάστηκε περισσότερο μιας και από την 4 μέρα χορήγησης έπαψα να τα βλέπω να κινούνται και στην αλλαγή έβγαλα μεγάλο αριθμό νεκρών σαλιγκαριών.

Την σκέψη αυτή (για τον έλεγχο του πληθυσμού) την έκανα κι εγώ αλλά αμέσως προέκυψαν 2 προβλήματα.

1. Αν χορηγήσεις Vermox για τον έλεγχο των σαλιγκαριών θα προκαλέσεις απότομη αύξηση της αμμωνίας που θα προέρχεται από τον μαζικό θάνατο τους. Ενδέχεται κάτι τέτοιο να δημιουργήσει προβλήματα στους κατοίκους του ενυδρείου, ειδικά αν πρόκειται για ευαίσθητα ψάρια που τα κρατάμε σε αλκαλικό ph.

2. Γενικά με τα σαλιγκάρια και ειδικά στην περίπτωση των MTS η ολική αφαίρεση τους από το ενυδρείο είναι πρακτικά αδύνατη. ¶ρα αφήνοντας τα νεκρά σαλιγκάρια μέσα και όσο το κέλυφος τους θα διαλύεται θα αναβαίνει και η σκληρότητα του νερού, πράγμα που μπορεί να είναι εντελώς το αντίθετο από αυτό που θέλουμε.

Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλούσαν τα σαλιγκάρια μου, απεναντίας καλό μου κάνανε καθαρίζοντας την άλγη και τα απομινάρια φαγητού, ακόμα και αερίζοντας το υπόστρωμα στην περίπτωση των MTS. Και μιλάμε για ΠΟΛΛΑ σαλιγκάρια...αλλά είμαι σίγουρος ότι ξέρετε για τι μιλάω.


Επίσης να συμπληρώσω ότι το τι δεύτερη μέρα χορήγησης βρήκα τον εξωσκελετό από 2 γαρίδες. Είναι η 2η φορά που παρατηρώ αυξημένη κινητικότητα μετά από φαρμακευτική θεραπεία στις γαρίδες. Πιθανόν να πρόκειται για σημάδι στρες. Επίσης την 5 μέρα είδα μια γαρίδα να βολτάρει ανέμελη.
Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα με τις γαρίδες...μ'εχουν μπερδέψει να πω την αλήθεια. Την προηγουμένη φορά που έκανα θεραπεία για Mouth Fungus με Furan 2, και ενώ πίστευα ότι δεν είχα πια καμιά γαρίδα, ξαφνικά το ενυδρείο γέμισε από γαρίδες...σίγουρα περισσότερες από αυτές που είχα...τόσο πολύ που μάλλον πρέπει να είχαν αναπαραχθεί καθώς αρκετές ήταν πολύ μικρές και άλλες ακόμα αυγομένες. Μου φάνηκε πολύ περίεργο καθώς γνωρίζω τον τρόπο αναπαραγωγής τους ο οποίος δεν συμβαδίζει καθόλου με τις συνθήκες ενός ενυδρείου.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-05, 15:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε μενα την 4η μερα ψοφησαν ολα τα apple snails και οτι αλλο ειδος σαλιγκαριου, τοσο τα καφε οσο και τα trumpet.
Θα συμφωνησω οτι δεν ειναι καλος τρόπος ελεγχου του αριθμου των σαλιγκαριών καθότι ανεβαζουν αμμωνια.
Για τις γαρίδες μιλαμε για cardina japonica η κατι μεγαλυτερο?
Εγω θα τις εβγαζα καλου κακου αν γινοταν..

Μετα την εφαρμογη της θεραπειας είχα για δεικτη ενα σκουλικι ΜΕΣΑ στο μάτι ενος ψαριου που φυσικά και δεν μπορουσα μα αφαιρεσω.
Το ματι σιγα σιγα μαυρισε και πρηστηκε σε 3 εβδομαδες περιπου. (καθως το παρασιτο αρχισε να αποσυντiθεται.)
Αν τα σκουλικια εμφανιστουν σε αλλο σημειο του σωματος μετά την θεραπεία, σε συνδιασμό οτι δεν ψόφησαν τα σαλιγκαρια, τοτε μαλλον θα πρεπει να επαναλαβεις την θεραπεία.
Σου το λεω με επιφυλαξη μιας και αντιμετωπιζουμε μια αγνωστη περίπτωση.
Το μόνο σιγουρο ειναι οτι έχασα 2 ψαρια σε διαστημα 2,5 μηνών πειραματιζόμενος με πιο κοινα αντιπαρασατικα, που δεν εκαναν τιποτε απολυτως στη συγκεκριμενη περίπτωση. (General Cure, Odimor, Medimor, με παραλλληλη αντιβιωση furan-2 ή furamor.)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-09-05, 15:47
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Οι γαριδες ειναι οι car. japonica .

Δεν μου αρεσει καθολου αυτο που λες για την επανεμφανιση της ασθενειας...ελπιζω να το αποφυγω.

Εσυ παλευεις ακομα να την ξεπερασεις ή τα καταφερες?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-09-05, 16:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

εδω και 2 μηνες κανενα ιχνος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-05, 15:02
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Λοιπόν μετά από 2 εβδομάδες περίπου που σταμάτησα την θεραπεία ο Απιστογραμος δείχνει υγιέστατος. Έχουν εξαφανιστεί όλα τα σκουλήκια από το σώμα του εδώ και μέρες και δεν έχει εμφανίσει άλλα.

Ανησύχησα όμως για τα 2 Botia Sidthimunki που έχω καθώς έδειχναν ιδιαίτερα στρεσαρισμένα. Μετά από σκέψη το θεώρησα λογικό καθώς το υπόστρωμα είχε γεμίσει από νεκρά σαλιγκάρια και αυτά τα ψάρια έχουν άμεση εξάρτηση από το υπόστρωμα και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται αυτό.

Εχθές έβγαλα τον Απιστογραμο και τα Μποτιακια μου και τα μετέφερα σε ένα 20 λίτρων ενυδρειάκι μέχρι να ξαναστήσω το άλλο.
Ελπίζω να αντέξουν το στρίμωγμα.

Και για να τελειώνω θα ήθελα εδώ να πω το εξής...είναι μεγάλη ικανοποίηση για κάποιον (ποσό μάλλον για μένα που είμαι ακόμη αρχάριος) όταν καταφέρνει να γιατρέψει ένα ψάρι από μια ασθένεια. Ανακάλυψα μια πλευρά του χόμπι που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχε.

Ευχαριστώ Netbluesγια την βοήθεια που μου έδωσες.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-05, 17:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή


Πάρα πολύ ωραία.
Δεν φανταζεσαι πόσο μεγάλη βοήθεια είναι το γεγονός ότι επιβεβαιώνεις οτι η θεραπεία λειτουργεί.
Το θεραπευτικό κοκτεηλ προέκυψε σαν τελευταία λύση όταν όλα τα αλλα δεν.
(και η βιβλιογραφια ΔΕΝ γράφει τίποτε για αυτό το παράσιτο, που συνεχίζουμε να αγνοούμε πιο είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-09-05, 19:46
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Σωτήρη ΜΠΡΑΒΟ είσαι πρώτος Μακριά απο μας αυτά φτου φτου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασπρα στιγματα και ICK stydio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 04-11-04 02:35
ασπρα σημαδια στην ουρα χρυσοψαρου..... silver Χρυσόψαρα 3 27-10-04 03:25
Περίεργα σκουλίκια..... Husky_Jim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 03-09-04 01:28
μικρα ασπρα σκουλικακια ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 22-03-04 20:37
ασπρα σπυριά σε congo tetra chris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 30 24-06-03 10:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06943 seconds with 14 queries