Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-13, 17:07
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή Ποσα και τι: ψαρια- κοραλια να βαλω;

Καλησπερα κ παλι!!ολα βενουν καλως και αυριο θα μπουν τα δυο κλοουνακια στο ενυδρειο!!το ενυδρειο ειναι 100 λιτρων αλλα 80 περιπου καθαρα!!εχω διαφορων ειδων αποριες ακομα τις οποιες πιστευω θα με βοηθησεται να λυσουμε!τις ιδιες θα κανω κ στο πετσοπ αλλα θελω να εχω μια ιδεα!'καταρχην θελω να μ πειτε ιδεες για ψαρια ποια κ ποσα θα μπορουσα να βαλω σε ενα τετοιο ενυδρειο για να κανουν παρεα με τα 2 κλοουνακια, μιας κ καποια χρειαζονται αρκετα λιτρα και στο δικο μ θα ταλεπορηθουν.απο οσα εχω δει παντως και εχω διαβασει γι αυτα,μου αρεσουν πολυ τα damselfish ,κατι μικρουλια μπλε,τα yellowtail και ta gobies!ελπιζω αυτα τα 5 τουλαχιστον να μπορω να τα βαλω (μαζι με τα κλοουν)!περιμενω τη γνωμη σας γι αυτο καταρχην η και αλλες ιδεες π δεν ξερω η δεν εχω δει!η επομενη απορια μου αφορα οργανισμους για τους οποιους δεν ξερω αν κανει να μπουν η αν θα εννοχλουν τα κοραλια,οπως ειναι ο αστεριας ,η γαριδα η το κοχυλι!τελος ξερω οτι θα ξεκινησω με πολυ ****** κοραλια τα οποια θα μπουν χαμηλα στο βυθο και ειναι πιο ευκολα απο τα lps και sps.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μετρησεις πρεπει να κανω στο νερο μ πριν τα βαλω,πως μπαινουν αυτοι οι οργανισμοι στο ενυδρειο,τι τρωνε κ πως τα ταιζουμε...ειναι αρκετα αυτα αλλα κοιταξα αν υπαρχει καποιο pinned post αλλα δεν βρηκα κατι,αν υπαρχει κ δεν το προσεξα παρακαλω στειλτε μ το λινκ και συγχωρεστε με!!ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-13, 17:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κ παλι!!ολα βενουν καλως και αυριο θα μπουν τα δυο κλοουνακια στο ενυδρειο!!το ενυδρειο ειναι 100 λιτρων αλλα 80 περιπου καθαρα!!εχω διαφορων ειδων αποριες ακομα τις οποιες πιστευω θα με βοηθησεται να λυσουμε!τις ιδιες θα κανω κ στο πετσοπ αλλα θελω να εχω μια ιδεα!'καταρχην θελω να μ πειτε ιδεες για ψαρια ποια κ ποσα θα μπορουσα να βαλω σε ενα τετοιο ενυδρειο για να κανουν παρεα με τα 2 κλοουνακια, μιας κ καποια χρειαζονται αρκετα λιτρα και στο δικο μ θα ταλεπορηθουν.απο οσα εχω δει παντως και εχω διαβασει γι αυτα,μου αρεσουν πολυ τα damselfish ,κατι μικρουλια μπλε,τα yellowtail και ta gobies!ελπιζω αυτα τα 5 τουλαχιστον να μπορω να τα βαλω (μαζι με τα κλοουν)!περιμενω τη γνωμη σας γι αυτο καταρχην η και αλλες ιδεες π δεν ξερω η δεν εχω δει!η επομενη απορια μου αφορα οργανισμους για τους οποιους δεν ξερω αν κανει να μπουν η αν θα εννοχλουν τα κοραλια,οπως ειναι ο αστεριας ,η γαριδα η το κοχυλι!τελος ξερω οτι θα ξεκινησω με πολυ ****** κοραλια τα οποια θα μπουν χαμηλα στο βυθο και ειναι πιο ευκολα απο τα lps και sps.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μετρησεις πρεπει να κανω στο νερο μ πριν τα βαλω,πως μπαινουν αυτοι οι οργανισμοι στο ενυδρειο,τι τρωνε κ πως τα ταιζουμε...ειναι αρκετα αυτα αλλα κοιταξα αν υπαρχει καποιο pinned post αλλα δεν βρηκα κατι,αν υπαρχει κ δεν το προσεξα παρακαλω στειλτε μ το λινκ και συγχωρεστε με!!ευχαριστω!!
απο τα damsel μακρια βαλε για αρχη λιγα CHROMIS VIRDIS η τιποτα PSEUDANTHIAS SQUAMIPINNIS πολυ ομορφα κοπαδακια .μη φορτωσεις ακομα ψαρια πολλα θα τα χασεις. lps λεγονται τα soft κοραλια που λες τα ευκολα ασε λιγο καιρο να φυγει η αλγη αν βαλεις κοραλια τωρα δεν θα αντεξουν θα πνιγουν .αν πας στο μαγαζι θα στα πουλησουν βεβαια αλλα δικα σου τα λεφτα οτι θελεις κανεις .στο θαλασινο αν δεν εχεις υπομονη ξεστησε το απο τωρα γιατι αλλιως θα ειναι απλα ενας κουμπαρας χωρις πατο να ξερεις.

τωρα για αρχη βαλε ενα συνεργειο καθαρισμου απο σαλιγγαρια αυτο θα σου χρειαστει πρωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-13, 17:41
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Stelios816,nicolaosbouk και παναγιωτηςcr7οι τρεις βασικοι βοηθοι μου που ευχαριστω παντα για τις απαντησεις!!!στελιο καπου διαβαζα στο φορουμ ιτι βαζουν σαλιγκαρια για να φανε τη διατομικη αλγη,οντως αλλα επισης διαβαζα για το σαλιγκαρι οτι για να το βαλεις στο ενυδρειο θελει πανω απο δυο ωρες να το εχεις στη σακουλα κ να του ριχνεις νερο ενυδρειου!ισχυει αυτο;;για κοραλια επισης ξερω οτι πρεπει καποια νουμερα απο τεστ να υπαρχουν στανταρ,οπως ειναι το μαγνησιο (mg).ποια αλλα πρεπει να κοιταξω;;;τα ψαρακια που μου ειπες δεν τα εχω δει ακομα επειδη ειμαι απο κινητο,αλλα αφου ειναι κοπαδοψαρα ποσα πρεπει και μπορουν να μπουν;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-13, 17:49
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Stelios816,nicolaosbouk και παναγιωτηςcr7οι τρεις βασικοι βοηθοι μου που ευχαριστω παντα για τις απαντησεις!!!στελιο καπου διαβαζα στο φορουμ ιτι βαζουν σαλιγκαρια για να φανε τη διατομικη αλγη,οντως αλλα επισης διαβαζα για το σαλιγκαρι οτι για να το βαλεις στο ενυδρειο θελει πανω απο δυο ωρες να το εχεις στη σακουλα κ να του ριχνεις νερο ενυδρειου!ισχυει αυτο;;για κοραλια επισης ξερω οτι πρεπει καποια νουμερα απο τεστ να υπαρχουν στανταρ,οπως ειναι το μαγνησιο (mg).ποια αλλα πρεπει να κοιταξω;;;τα ψαρακια που μου ειπες δεν τα εχω δει ακομα επειδη ειμαι απο κινητο,αλλα αφου ειναι κοπαδοψαρα ποσα πρεπει και μπορουν να μπουν;;
σε ολες τις προσαρμογες θα κανεις τη μεθοδο της σταγονας σαλιγγαρια και γαριδες ναι θελουνε περισοτερη ωρα προσαρμογης. για τα κοραλια απο μετρησεις θα χρειαστεις μαγνησιο και ασβεστιο kh νομιζω εχεις .ιωδιο στροντιο αστα . φωσφορικων εχεις?τα virdis μια 5αδα ειναι οκ μη τα φουλαρεις τα αλλα ειναι λιγο πιο ζορικα αστα προτιμισε τα virdis.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-13, 18:07
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή Ποσα και τι: ψαρια- κοραλια να βαλω;

Στην αρχη που ειπα damselfish αυτα εννοουσα τα chromis!αλλα ελεγα για ενα-δυο δεν ηξερα οτι ειναι κοπαδι!σαλιγκαρια ποσα να βαλω για τη διατομα;και οταν τη φανε να τα γυρισω πισω ;; 😜 λιγα λογια για τη μεθοδο της σταγονας;; Ανα ποση ωρα και ποσο νερο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-13, 18:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχη που ειπα damselfish αυτα εννοουσα τα chromis!αλλα ελεγα για ενα-δυο δεν ηξερα οτι ειναι κοπαδι!σαλιγκαρια ποσα να βαλω για τη διατομα;και οταν τη φανε να τα γυρισω πισω ;; �� λιγα λογια για τη μεθοδο της σταγονας;; Ανα ποση ωρα και ποσο νερο;
10 -12 turbo sp ειναι οκ δεν θα τα γυρισεις μετα αυτα κανουν μονιμη δουλεια .
σωληνακι αεραντλιας και ενα κουβα περνεις το ψαρι και το βαζεις στο κουβαδακι με το νερο του μετα με το λαστιχο βαζεις τι μια ακρη στο ενυδρειο στην αλλη θα πας να παρεις απο πετ ενα ρυθμιστη ροης πλαστικο για αεραντλια και θα τον βαλεις και θα τον ρυθμισης να σταζει μια σταγονα το δευτερολεπτο στο κουβαδακι σου.

σαν αυτο κατι θελεις
http://www.petsupermarket.gr/2834/%C...%89%CE%BD.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-13, 18:33
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Ξανα ευχαριστω!!ολο μαθαινω!!λογικα για να μου λες 10-12 δεν θα ειναι μεγαλα!οκ θα μπουν και αυτα θα γινουν κ τα τεστ και ξαναμιλαμε!μεχρι τοτε ελπιζω να ακουσω κ αλλες γνωμες!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-13, 18:54
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

10 - 12 είναι πολλά. Καλύτερα βάλε 5,6. Μην το φορτώνεις με σαλιγκάρια απο τώρα. Ούτως η άλλος κάποια στιγμή θα σου γεννάνε και δεν θα έχεις τι να τα κάνεις.

Ότι και να πάρεις θα κάνεις καλή προσαρμογή(μια ώρα για ψάρια και δυο ώρες για ασπόνδυλα).

Κοράλια όχι απο τώρα. Επίσης, αν βάλεις το κοπάδι των chromis έχεις σχεδόν κλείσει των αριθμό ψαριών στο ενυδρείο σου. Εγώ δεν θα σου πρότεινα κοπάδι σε τόσα λίτρα.

Εγώ προτείνω να βάλεις με το καλό τα κλόουν, βάλε και τα σαλιγκάρια και άστο λίγο καιρό να τρέχει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-13, 19:17
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Παναγιωτη ευχαριστω!!οσο αφορα το κοπαδακι ενταξη ξερω οτι θελουν να ειναι πολλα μαζι,αν μπει ομως ενα μονο του οπως εχει τυχη να το δω σε πετ σοπ δεν θα ειναι ενταξη;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-13, 19:28
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
10 - 12 είναι πολλά. Καλύτερα βάλε 5,6. Μην το φορτώνεις με σαλιγκάρια απο τώρα. Ούτως η άλλος κάποια στιγμή θα σου γεννάνε και δεν θα έχεις τι να τα κάνεις.

Ότι και να πάρεις θα κάνεις καλή προσαρμογή(μια ώρα για ψάρια και δυο ώρες για ασπόνδυλα).

Κοράλια όχι απο τώρα. Επίσης, αν βάλεις το κοπάδι των chromis έχεις σχεδόν κλείσει των αριθμό ψαριών στο ενυδρείο σου. Εγώ δεν θα σου πρότεινα κοπάδι σε τόσα λίτρα.

Εγώ προτείνω να βάλεις με το καλό τα κλόουν, βάλε και τα σαλιγκάρια και άστο λίγο καιρό να τρέχει.
πανο εχεις βαλει turbo ?βαζεις 10 για να μεινουν 5 στο τελος αν βαλει 5 θα μεινουν 2 τα υπολοιπα off . ποσο καιρο τρεχεις το θαλασσινο σου πανο?
τα astra αναπαραγονται ευκολα σχετικα στο ενυδρειο τα turbo δυσκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-13, 19:34
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη ευχαριστω!!οσο αφορα το κοπαδακι ενταξη ξερω οτι θελουν να ειναι πολλα μαζι,αν μπει ομως ενα μονο του οπως εχει τυχη να το δω σε πετ σοπ δεν θα ειναι ενταξη;;
Όχι ένα. Αυτά μπαίνουν κοπάδι. Εγώ θα επικεντρωνόμουν σε μικρόψαρα σε αυτα τα λίτρα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
πανο εχεις βαλει turbo ?βαζεις 10 για να μεινουν 5 στο τελος αν βαλει 5 θα μεινουν 2 τα υπολοιπα off . ποσο καιρο τρεχεις το θαλασσινο σου πανο?
Τούρμπο δεν έχω. Tectus έχω και τα πάνε περίφημα. Ούτε μια απώλεια. Τώρα για τα τουρμπο δεν μπορώ να πω, αλλά δεν πιστεύω πως θα έχει πρόβλημα και με 5,6. Είναι και τα λίτρα λίγα. Μπορεί αν θέλει να βάλει διάφορες ποικιλίες για καλύτερα(πχ turbo, nassarius, tectus, strobus κτλ).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-13, 19:41
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Μικροψαρα συμφωνω!!ποια ειναι αυτα;;αυτο το μπλε με την κιτρινη ουρα(μοιαζει με τη ντορη για οσους εχουν δει νεμο!!) το νταμσελ εχω ακουσει οτι ειναι διαβολακι αλλα δεν ειναι κ ασχημο η το cryptocentrus cinctus??και μ αρεσε η ιδεα για διαφορα σαλιγκαρια το θεμα ειναι που θα τα βρω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-13, 19:44
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν βαλεις damsel θα το μετανοιωσεις πικρα .σαλιγγαρια θε βρεις στα μαγαζια που αλλου?: goby τωρα αν βαλεις θα το χασεις σε 7 μερες μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-13, 19:52
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή Ποσα και τι: ψαρια- κοραλια να βαλω;

Στελιοοοο εξηγησε μ ομως κιολας να μαθαινω!!πρωτον γιατι θα το μετανιωσω επειδη ειναι ζωηρα η για αλλο λογο;;και το gobie γτ να το χασω σε 7 μερες;;να σημειωσω πως οτι ψαρι και να μπει θα μπει ενα κ μαλιστα στο τελος του μηνα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-13, 19:53
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

http://www.liveaquaria.com/product/a...t=27&r=22&s=ts

Tσέκαρε τα. Σου έβαλα τα εύκολα διατηρίσιμα και για μικρά ενυδρεία να δεις.
Πολλά απο αυτα δεν τα βρίσκεις ελλάδα. Και αν τα βρεις θα κάνουν χρυσό. Blue tang Που είπες για ντόρι απλά το ξεχνάς.

Καλύτερα βάλε τα κλοουνάκια, βάλε και τα σαλιγκάρια, και μετά απο καιρό βάζεις κανα εύκολο κοραλάκι, κανένα εύκολο ψαράκι πχ
http://www.liveaquaria.com/product/p...168&pcatid=168
ή http://www.liveaquaria.com/product/p...3+94&pcatid=94
ή http://www.liveaquaria.com/product/p...3+66&pcatid=66
ή αυτό http://www.liveaquaria.com/product/p...375&pcatid=375 αυτό καλύτερα είναι να το βάλεις τελευταίο γιατί γίνεται επιθετικό και κτητικό. Έχεις και άλλες επιλογές. Έχεις χρόνο να δεις τι σου αρέσει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-13, 20:00
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή Ποσα και τι: ψαρια- κοραλια να βαλω;

Τελεια εχω παλι διαβασμα λοιπον!α ναι ειναι κ ενα που ειναι μισο ροζ μισο κιτρινο π δεν μεγαλωνει πολυ κ ειναι ευκολο μ ειπαν,ισχυει;;ναι χρονο εχω αφου εχουν φτιαχτει ολα αυτα δεν βιαζομαι τωρα!απλα να περνω ιδεες κ συμβουλες να ξερω τι θα φτιαξω!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-13, 20:14
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελεια εχω παλι διαβασμα λοιπον!α ναι ειναι κ ενα που ειναι μισο ροζ μισο κιτρινο π δεν μεγαλωνει πολυ κ ειναι ευκολο μ ειπαν,ισχυει;;ναι χρονο εχω αφου εχουν φτιαχτει ολα αυτα δεν βιαζομαι τωρα!απλα να περνω ιδεες κ συμβουλες να ξερω τι θα φτιαξω!!
Aυτό εννοείς?
http://www.liveaquaria.com/product/p...143&pcatid=143
Ναι μπορείς να το βάλεις απλά άστο λίγο να ωριμάσει το ενυδρείο πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-13, 20:23
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Ναι ναι αυτο λεω!!τελεια!!οτι ψαρι κ να μπει ειπαμε θα μπει ενα κ αυτο στο τελοσ του μηνα,αλλα οταν λεμε να ορημασει τι εννοουμε;;οκ σιγουρα ειναι πολυ αρχη ακομα αλλα για να ξερω τι να περιμενω!!για κοραλια ειπαμε θα παρω πρωτα τα τεστ να δω που βρισκομαστε και μετα το συζηταμε!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-02-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ναι αυτο λεω!!τελεια!!οτι ψαρι κ να μπει ειπαμε θα μπει ενα κ αυτο στο τελοσ του μηνα,αλλα οταν λεμε να ορημασει τι εννοουμε;;οκ σιγουρα ειναι πολυ αρχη ακομα αλλα για να ξερω τι να περιμενω!!για κοραλια ειπαμε θα παρω πρωτα τα τεστ να δω που βρισκομαστε και μετα το συζηταμε!!
Να ωριμάσει εννοούμε να το αφήσεις να τρέξει καιρό και να παλιώσει σαν να λέγαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-13, 00:54
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ναι αυτο λεω!!τελεια!!οτι ψαρι κ να μπει ειπαμε θα μπει ενα κ αυτο στο τελοσ του μηνα,αλλα οταν λεμε να ορημασει τι εννοουμε;;οκ σιγουρα ειναι πολυ αρχη ακομα αλλα για να ξερω τι να περιμενω!!για κοραλια ειπαμε θα παρω πρωτα τα τεστ να δω που βρισκομαστε και μετα το συζηταμε!!
Καλο ψαρακι ειναι βαλτο αν θελεις.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-02-13, 01:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

να προσθεσω και να διαφωνησω με οτι ειπανε και τα παιδια παραπανω και γω με την σειρα μου.ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεσε ασβεστιο κτλ απο την στιγμη που δεν εχεις κοραλια επισης εαν βαλεις lps δεν χρειαζεσε ουτως η αλλως εαν το αλατι σου ειναι σωστο οτι χρειαζωνται το παιρνουν απο κει.διαφωνω με τοσα πολλα σαλιγκαρια καθως εαν μεινουν απο τροφη πεθουνουν με γνωστα προβληματα,πιστευω μια 5αδα ειναι κομπλε επισης κανα ερημητη και καμια γαριδουλα καταπροτημηση απτεσια ιτερ εαν βρεις,το νου σου πολλοι μπερδευονται και παιρνουν λαθος γαριδα ακομα και οι εμπειροι.τελος για σπσ κορραλια θα σου προτηνα απο του χρονου να παλιωσει καλα το ενυδρειο σου.
μονο αυτη τρωει απτεσιες http://www.reeflex.net/tiere/857_Lys...eticaudata.htm
επισης σου προτηνω αυτο το site μιας και ειναι επιστημονικο και οχι εμπορικο αρα πολλη καλυτερης ποιοτητας πληροφοριες,απλα μην σε τρομαζουν τα προτηνομενα λιτρα καθως το παει εντελως ιδανικες συνθηκες αλλα εχει ολα τα ειδη και συνηθειες και διατροφες.
aaa επισης να ξερεις οτι τα γκομπυ ανακατεβουν τον βυθο με αποτελεσμα να σου θολονουν το νερο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-13, 02:07
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κ παλι!!ολα βενουν καλως και αυριο θα μπουν τα δυο κλοουνακια στο ενυδρειο!!το ενυδρειο ειναι 100 λιτρων αλλα 80 περιπου καθαρα!!εχω διαφορων ειδων αποριες ακομα τις οποιες πιστευω θα με βοηθησεται να λυσουμε!τις ιδιες θα κανω κ στο πετσοπ αλλα θελω να εχω μια ιδεα!'καταρχην θελω να μ πειτε ιδεες για ψαρια ποια κ ποσα θα μπορουσα να βαλω σε ενα τετοιο ενυδρειο για να κανουν παρεα με τα 2 κλοουνακια, μιας κ καποια χρειαζονται αρκετα λιτρα και στο δικο μ θα ταλεπορηθουν.απο οσα εχω δει παντως και εχω διαβασει γι αυτα,μου αρεσουν πολυ τα damselfish ,κατι μικρουλια μπλε,τα yellowtail και ta gobies!ελπιζω αυτα τα 5 τουλαχιστον να μπορω να τα βαλω (μαζι με τα κλοουν)!περιμενω τη γνωμη σας γι αυτο καταρχην η και αλλες ιδεες π δεν ξερω η δεν εχω δει!η επομενη απορια μου αφορα οργανισμους για τους οποιους δεν ξερω αν κανει να μπουν η αν θα εννοχλουν τα κοραλια,οπως ειναι ο αστεριας ,η γαριδα η το κοχυλι!τελος ξερω οτι θα ξεκινησω με πολυ ****** κοραλια τα οποια θα μπουν χαμηλα στο βυθο και ειναι πιο ευκολα απο τα lps και sps.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι μετρησεις πρεπει να κανω στο νερο μ πριν τα βαλω,πως μπαινουν αυτοι οι οργανισμοι στο ενυδρειο,τι τρωνε κ πως τα ταιζουμε...ειναι αρκετα αυτα αλλα κοιταξα αν υπαρχει καποιο pinned post αλλα δεν βρηκα κατι,αν υπαρχει κ δεν το προσεξα παρακαλω στειλτε μ το λινκ και συγχωρεστε με!!ευχαριστω!!
στον χώρο που έχεις δεν μπορείς να βάλεις τόσα ψάρια ...θα βάλεις τώρα τα κλοουνάκια να ξεκινήσεις και κάνε υπομονή κανα 2 μήνες πριν βάλεις κάτι άλλο , εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις ένα chelmon rostratus και 3 cleaner shrimp και μια σαλιάρα ...τι κοράλλια θέλεις να βάλεις ;; όλα μαζί στα 100λ δεν μπαίνουν εγώ θα έλεγα λόγο χώρου να βάλεις 3-4 ωραίες ακροπόρες όχι πριν από τους 9-10 μήνες όμως και κανά μαζεμένο lps στον πάτο και μερικά ζωανθάκια και τέλος τα μαλακά είναι ατσούμπαλα και θέλουν πιο πολύ χώρο , θα πρέπει να φτίαξεις εώς τότε τον φωτισμό την κυκλοφορία , μετρήσεις θα πρέπει να μαθεις να μετράς ca,mg,kh,no3,po4...
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-13, 11:39
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

καλημερα παιδια!mike απλα με τα παιδια δεν λεγαμε να ριχνω μαγνησιο η τιποτα αλλο απλα ρωτησα τι τεστακια θα πρεπει να κανω για να ξερω πριν βαλω κοραλια!οκ ναι για 3-4 σαλιγκαρια λεω να βαλω να υπαρχουν!θα ηθελα να βαλω και μια γαριδουλα να υπαρχει απλα θελω να μου πειτε αν πειραζει τα κοραλια η καποιον λλο οργανισμο!η επομενη μου ερωτηση ειναι αν υπαρχει αριθμος στα ποσα κοραλια,δηλαδη οπως τα ψαρια που δεν πρεπει να τα μπουχτησεις η οχι,οκ εχω διαβασει μερικα για κοραλια που λεει ασ πουμε οτι καποια ειναι επιθετικα με τα γυρω του οποτε θελουν προσοχη στο πως θα τα τοποθετησης.τελος σημερα θα μπουν τα κλοουνακια θα δειτε φωτος!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-13, 12:34
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

chelmon στα 100 λίτρα με τίποτα.
Γαρίδα καλύτερα βάλε cleaner, αλλά θα το αφήσεις να τρέξει καιρό και μετά. Δεν πειράζει κοράλια. Ίσα ίσα που καθαρίζει τα ψάρια και απο μικροοργανισμούς.
Αν βάλεις εύκολα κοράλια πχ μανιτάρια, ζωάνθους, ρικορδέες, ξένια κλπ, δεν χρειάζεται να μετράς ασβέστια μαγνήσια. Αλλά αν πας έστω και για εύκολα sps τότε πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-13, 14:33
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Παναγιωτη ευχαρισω μου ελυσες βασικες αποριες που μολις συζητουσα και με τα παιδια στο aquario!ετοιμαζονται τα σαλιγκαρια σταγονα σταγονα!
σε καμια ωρα θα τα ξαναπουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-02-13, 20:10
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

μπορεις μετα απο μια εβδομαδα αν εισαι καλα απο μετρησεις να βαλεις και το πρωτο μαλακο!!
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-13, 01:53
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
chelmon στα 100 λίτρα με τίποτα.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-13, 20:48
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Πολύ όμορφα και με προσωπικότητα είναι τα ασπρόμαυρα κλοουνακια
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα φυτα να βαλω??? Tsipourinos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 28-01-13 21:52
Ποσα ψαρια μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου? natasa Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-03-11 12:05
ποσα ψαρια μπορω να βαλω??? losage Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-03-11 09:05
ποσα να βαλω?? dinos99 Ζωοτόκα 9 21-10-07 14:29
ποσα ζωοτοκα μπορω να βαλω? naupaktos84 Ζωοτόκα 4 28-08-07 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09133 seconds with 13 queries