Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-12, 20:22
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή Λευκοστερνος δεν τρώει ακόμη ....

Λοιπον εδω και μια βδομαδα εχω παρει εναν acanthurus leucosternon και το θεμα ειναι οτι επειδη το ψαρι εχει ερθει απο εξω και πιθανον απο το φυσικο του περιββαλον και μεχρι στιγμης δεν τρωει !!
Λογικο φυσικα γιατι στο φυσικο περιβάλλον δεν τον ταιζαν φυλαρακια .
Μεχρι στιγμης δεν εχει ακουμισει τιποτα απο οτι εχω ριξει , ειτε διαφορους τυπους φυλαρακια ειτε κατεψυγμένη Mysis , περνανε απο μπροστα του και ειναι αδιαφορος.
Toυς βραχους τους εχει τσακισει στο τσιμπιμα , αυτο μαλλον καλο ειναι .
Υπαρχει λογος ανησυχίας η καπια στιγμη θα φαει ??

Παντως σημερα σε ενα πολυ μικρο κοματακι βραχο έδεσα λιγη green algae και το εβαλα πανω σε εναν βραχο στον οποιο τσιμπαει πολυ , δειλά δειλά τσιμπισε λιγη !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-12, 21:52
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

λευκοστερνος σε 200 λιτρα?δυσκολο εγχειρημα.καποια στιγμη πιστευω οτι θα φαει απο αυτα που βαζεις.εχω βαλει και εγω ενα στο δικο μου (240 λιτρα) μετα απο δυο μερες εφαγε φυλλαρακια αφου πρωτα τσιμπαγε απο το βραχο(και συνεχιζει) αλλα εχει μονιμως ick (χωρις να τον ενοχλει αλλο ψαρι και οι τιμες του νερου ειναι καλες).βεβαια ειναι κινητικο και ορμαει πρωτο να φαει.το σημαντικοτερο παντως ειναι το ick.μαλλον τα λιτρα ειναι λιγα για αυτο το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-12, 22:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αφου τρωει την αλγη που του δινεις..συνεχισε να του προσφερεις..ετσι κι αλλιως πρεπει να τρωει πολυ φυτικη τροφη. και δοκιμασε και αλλες κατεψυγμενες. και γαριδα και αρτεμια..να δεις τι θα δεχτει μεχρι να το ριξει και στα φυλλαρακια.
υποτιθεται οτι βοηθα το seachem entice..αλλα εμενα προσωπικα ποτέ. θα ελεγα οτι σε καποια ψαρια μου περισσοτερο δελεαρ ηταν ο εμποτισμος σε garlic guard.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-12, 22:34
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

θελω να πηστευω οτι θα φαει , θα δοκιμασω και να μουλιασω σε ζουμι απο κανονικο σκορδο το φιλαρακι. Παντως οτι εφαγε απο την green algae ειναι καλο σημαδι.
Το ξερω δεν ειναι ευκολο ψαρι , θα προσπαθησω οτι καλυτερο γιαυτον . Το ενυδρειο ειναι 210 λιτρα + 70 το sump , να μεν λιγα αλλα πολλοι σε τετοια λιτρα εχουν κρατησει ανετα blue tang το οποιο θελει πολυ περισσοτερα λιτρα απο τον λευκοστερνο. (ισως το blue να προσαρμοζεται πιο ευκολα σε λιγα λιτρα ............ ισως ....?)

Το ενυδρειο τρεχει 18 μηνες και τους τελευταιους μηνες εχει στρωσει αρκετα καλα , και απο τιμες ειμαι παρα παρα πολυ καλα !!

Πηστευω αν φαει δεν θα εχει προβλημα , εχει και αρκετες σπηλιες ο βραχος να αραζει .
Το εχω δει μες την μια βδομαδα που τον εχω κανα δυο φορες να χει λιγες κουκιδουλες με ich ( οχι πολλες 3 με 4 το πολυ ), αλλα μετα απο μερικες ωρες ηταν πεντακαθαρος !!
Μου θυμίζει το blue tang οταν το ειχα παρει πριν κανα χρονο+ , ετσι τον πρωτο μηνα εβγαζε ich και μετα απο μερικες ωρες εφευγε , μεχρι απο καποια στιγμη και μετα σταματησε να βγαζει.
Μακαρι να συμβει το ιδιο .

Θα δουμε , ευχομαι να παν ολα καλα γιατι ειναι οντος απιστευτο ψαρι .

( πάντως αν ο βραχος ηταν τροφη και τελειωνε δεν θα μου ειχε αφησει ουτε κιλο μεχρι τωρα )
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-12, 22:39
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

οντως πολυ ομορφο ψαρι.ευχομαι να μην υπαρξει προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-12, 22:50
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως πολυ ομορφο ψαρι.ευχομαι να μην υπαρξει προβλημα.
Το εύχομαι και γω , ειναι οντος ασχημο πραμα να χανεις τετοιο ψαρι , (τελος παντων φτου φτου μην λεμε τετοια τωρα)
18 μηνες στο ενυδρειο δεν εχω χασει ζωντανο που μου χει προσαρμοστεί, παρα μονο ενα dotyback που το χτυπησε και το σκότωσε το παλιο damsel που ειχα (και μετα το επεστρεψα στο pet),, και δυστηχως αυτο που εκανα το τραγικο λαθος και πηρα το οποιο φυσικα ειναι απιαστο ονειρο να ζησει ας εχεις και το καλυτερο ενυδρειο του κοσμου !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-12, 10:19
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Έχω ένα sohal που το πήρα από ένα χομπίστα φίλο μου. Λοιπόν όταν το είχε αυτός (το είχε αγοράσει μικρούλι) στην αρχή για κανένα τρίμηνο δεν έτρωγε τίποτα από την τροφή που του έριχνε και ζούσε μόνο από την άλγη που έτρωγε από το βράχο. Κάποια στιγμή του είπε κάποιος να του δώσει nori, που πωλείται στα σούπερ μάρκετ και το χρησιμοποιούν στο σούσι. Αυτό ήταν το ψάρι ξεκίνησε κι έτρωγε αυτό και στη συνέχεια τα πάντα.

Παλαιότερα είχα ένα Λευκόστερνο και από την αρχή δεν είχα πρόβλημα με τη διατροφή του απλά προτιμούσε τα pallets από τα flakes. Τρελαινόταν για τα formula one (έχουν σκόρδο), formula two, της Ocean Nutrition (small size)

Προσωπικά αποφεύγω να δίνω στα ψάρια τροφές και ζουμιά που δεν είναι κατασκευασμένα γιαυτά. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι κατασκευασμένα γιαυτά με ότι με αυτό συνεπάγεται και φυσικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ασφαλή δοσολογία και συχνότητα που θα δίνεις ένα τέτοιο παρασκεύασμα.
Αλλά όπως είπα αυτό είναι προσωπική θέση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-12, 13:53
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Τι νέα με το Λευκόστερνο έφαγε τίποτα, ζει από τις άλγες του ενυδρείου, ή τον γύρισες πίσω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-12, 00:08
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

μεχρι στιγμης δεν τον εχω καταφερει να φαει φυλαρακια , εχει τσακισει στο τσιμπιμα τον βραχο ,ακομη και το βραδυ τσιμπαει ..... τι στο καλο τρωει ?
Παντως ανα τριτη μερα του βαζω ενα πολυ μικρο βραχακι με green algae (ενα κοματακι το πιανω με λαστιχακι) και το ακουμπαω σε εναν βραχο που ψιλοειναι μερια του και το τσακιζει !!!!!!!!
Το σωμα του ειναι μια χαρα , παχουλο .
και το αλλο μεχρι στιγμης ενα μηνα τωρα δεν τον εχω δει με ich !!!
μια με δυο φορες ειχε μερικες κουκιδες αλλα εφυγαν μετα απο μερικες ωρες.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-05-12, 00:33
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Από το βράχο μάλλον άλγη πρέπει να τρώει.
Ο δικός μου προτιμούσε τις μπιλίτσες από τα φυλαράκια.
Δοκίμασε να ταΐσεις Νόρι.
Ρίξε τροφή μετά που θα κλείσουν τα φώτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-05-12, 01:36
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το βράχο μάλλον άλγη πρέπει να τρώει.
Ο δικός μου προτιμούσε τις μπιλίτσες από τα φυλαράκια.
Δοκίμασε να ταΐσεις Νόρι.
Ρίξε τροφή μετά που θα κλείσουν τα φώτα.
Θα δοκιμασω, πια ειναι η νορι? στειλε ενε link .
τροφη με τα φωτα κλειστα ??? δεν νωμιζω οτι θα φαει .

εγω αυτη του βαζω και την τρωει.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-05-12, 07:05
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Το νόρι θα το βρεις στα super market. Ο Μαρινόπουλος έχει. Είναι σαν φύλλα συσκευασμένα και χρησιμοποιήται πολύ στη Κινέζικη κουζίνα.
Δωσε του επίσης τις pellets της Ocean Nutrition το small. Είναι πολύ καλές.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-12, 13:51
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νόρι θα το βρεις στα super market. Ο Μαρινόπουλος έχει. Είναι σαν φύλλα συσκευασμένα και χρησιμοποιήται πολύ στη Κινέζικη κουζίνα.
Δωσε του επίσης τις pellets της Ocean Nutrition το small. Είναι πολύ καλές.
αααα , εισαι σιγουρος οτι ειναι ασφαλες , μην παθουν τιποτα τα ψαρια ? Διπλα στο σπιτι μου εχω carrefour Μαρινοπουλο, θα παω να βρω.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-12, 12:58
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Δυστυχώς ο λευκοστερνος σημερα το πρωι απεβιωσε
Οτι και να προσπαθησα δεν καταφερα να τον κανω να φαει , ειτε μουλιαζοντας τις τροφες σε σκορδοζουμο ειτε σε selcon , το ψαρι ειχε αδυνατίσει και τελικα δεν αντεξε.
Κριμας.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-12, 13:47
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Κριμα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο ψαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-12, 15:51
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

γι'αυτο καλυτερα να μην περνουμε ψαρια απο την φυση.
απο μαγαζι και να ειμαστε σιγουροι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-12, 16:26
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

jimmi καλησπέρα,

σόρρυ αν σε στεναχωρώ αλλά έπεσα στο άρθρο αυτό και διαπίστωσα μετά λύπης μου ότι ο όμορφος ψάρης απεβίωσε.


Στο Link που έδωσες το συγκεκριμένο ψάρι λέει
Care Level Morerate, δίνει όμως Minimum Tank Sizε 125 gallons.

Με μια μετατροπή σε Lt αυτά είναι
473.18 Litres (L)

Μήπως ρε συ φιλαράκι τελικά έφταιγε το ότι δεν είχες ικανοοποιητικό χώρο στο ενυδρείο σου και ο ψάρης στρεσαρίστηκε με αποτέλεσμα να μην τρώει ?

Σόρρυ και πάλι αν σε στεναχωρώ, προσπαθώ να κατανοήσω αν τελικά είναι τόσο "αυστηρών προδιαγραφών" αυτά που αναφέρονται για τα ψάρια στο http://www.liveaquaria.com.


Ξεκινάω κι εγώ μες την εβδομάδα την προσθήκη ψαριών στο ενυδρείο μου και καταλαβαίνεις καλά ότι 70L με το φίλτρο είναι περιορισμένα !


Καλή συνέχεια ...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-12, 17:49
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
γι'αυτο καλυτερα να μην περνουμε ψαρια απο την φυση.
απο μαγαζι και να ειμαστε σιγουροι.
Απο pet το πηρα

Μπορει να φταει και ο χωρος , αλλα κυριως φταει το ψαρι που δεν ειναι μαθημενο να τρωει τις τροφες του εμποριου, ισως και απο τον χωρο να μην ειχε προσαρμοστει και να μην ετρωγε .
Παντως γνωστος μου παλια σε 500 λιτρα που ειχε βαλει επαθε ακριβως το ιδιο , δεν του ετρωγε με τιποτα και το εχασε απο ασυτια.
Τι να πω ... κριμας , απλα μου εγηνε μαθημα και δεν ξαναπερνω δυσκολα ψαρια .
Εχω και blue tang εχω και foxface , και αυτα θελουν πολλα λιτρα , αυτα τα πηρα μικρα , ετρωγαν τα παντα σαν τρελα απο την πρωτη μερα και τα εχω ακομη δυο χρονια τωρα .....
Αστο ειναι να μην σου κατσει στραβα !!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-12, 17:56
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο pet το πηρα

Μπορει να φταει και ο χωρος , αλλα κυριως φταει το ψαρι που δεν ειναι μαθημενο να τρωει τις τροφες του εμποριου, ισως και απο τον χωρο να μην ειχε προσαρμοστει και να μην ετρωγε .
Παντως γνωστος μου παλια σε 500 λιτρα που ειχε βαλει επαθε ακριβως το ιδιο , δεν του ετρωγε με τιποτα και το εχασε απο ασυτια.
Τι να πω ... κριμας , απλα μου εγηνε μαθημα και δεν ξαναπερνω δυσκολα ψαρια .
Εχω και blue tang εχω και foxface , και αυτα θελουν πολλα λιτρα , αυτα τα πηρα μικρα , ετρωγαν τα παντα σαν τρελα απο την πρωτη μερα και τα εχω ακομη δυο χρονια τωρα .....
Αστο ειναι να μην σου κατσει στραβα !!
Το site το δίνει moderate και όχι difficult γμτ και εφόσον υπάρχει και άλλο προγενέστερο περιστατικό, μάλλον θα πρέπει να κινηθώ σε easy ψάρι και μόνο.

Κρίμα διότι ζαχαρώνω ένα red mandarin με care level : Difficult http://www.liveaquaria.com/product/p...23&pcatid=1723 και με κόβω χλωμό να το επιχειρήσω γιατί εκτός της δυσκολίας του φαγητού, είναι και για 30 gallons (113,56L)

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-12, 18:14
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

το difficult στον μανδαρινο εναφερεται οτι θελει ΜΟΝΟ να εχεις στο ενυδρειο πληθος απο κοπιποδα στους βραχους για να τρεφεται , αν οχι .. ξεχασε τον .
Και γω θελω μανδαρινο να βαλω και 2 χρονια δεν εχω καταφερει να φτιαξω κοπιποδα , τωρα κατι παει να γηνει .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-12, 18:42
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
το difficult στον μανδαρινο εναφερεται οτι θελει ΜΟΝΟ να εχεις στο ενυδρειο πληθος απο κοπιποδα στους βραχους για να τρεφεται , αν οχι .. ξεχασε τον .
Και γω θελω μανδαρινο να βαλω και 2 χρονια δεν εχω καταφερει να φτιαξω κοπιποδα , τωρα κατι παει να γηνει .
jimmi παράκληση, δώσε ένα δυο Link σχετικά με τα κοπιποδα και πως μπορει καποιος να δημιουργήσει στ οενυδρειο του αλλα και να συντηρίσει ?

thnks
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-12, 19:58
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ειναι να εχει ο βραχος σου οταν τον πηρες , αυτα με τον καιρο πολλαπλασιαζονται και γηνονται χιλιαδες , μολης το ενυδρειο εχει απολυτο σκοταδι και περασουν μερικες ωρες αν μπορεις παρατηρησε αμεσως με εναν φακο τους βραχους η το τζαμι , ισως δεις κατι σαν πολυ μικρες γαριδουλες να κινουνται , βεβαια με το φως σιγα σιγα μπαινουν παλι στους βραχους.
Φιλος μου που εφτιαξε ενυδρειο πριν κανα δυο μηνες ετυχε ο βραχος που πηρε να εχει , και το βραδυ ειναι εκατομυρια !!!!!!
Απο κει θα παρω και γω κοματι βραχου για να πολλαπλασιαστουν στο ενυδρειο μου.
Δεν κανεις κατι , αυτα πολλαπλασιαζονται μονα τους με τον καιρο , απλα να μην εχεις καποιο ψαρι που τα τρωει μεχρι να γηνουν πολλα και μετα μπορεις να βαλεις μανδαρινο , οποτε οσα και να τρωει ο πολλαπλασιασμος τους θα ειναι μεγαλυτερος απο την καταναλωση του μανδαρινου.
http://saltaquarium.about.com/od/diy...d-Copepods.htm
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-12, 21:10
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Επίσης του δίνω mysis έτοιμα του εμπορίου ή κατασκευάζω εγώ ο ίδιος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-12, 16:04
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο pet το πηρα

αλλο εννουσα!

επειδη πιο πανω λες,οτι ερχεται απο το φυσικο περιβαλλον.

αυτο που ηθελα να πω,ειναι οτι καλυτερα ειναι να παιρνουμε ψαρια που εχουν αναπαραχθει στην αιχμαλωσια!

ας μην παιρνουμε ψαρια απο αυτα που ακομη πιανονται στην φυση!

γνωμη μου βεβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-12, 16:47
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Δυστυχως φιλε μου πολλα θαλασσινα ψαρια δεν αναπαραγονται σε αιχμαλωσια, καθως εχουν πολυ ιδιαιτερες αναπαραγωγικες μεθοδους. Π.χ. μαζικη αναπαραγωγη και απελευθερωση αυγων παντου και οι γονοι μεγαλωνουν ως πλανκτον!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-12, 17:29
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Δυστυχως και εγω ειχα αποτυχια με το συγκεκριμενο ψαρι.Ανορεξια μονιμη ικ μονιμο , μονο αλγη τσιμπαγε και στο τελος απλα ψοφησε.Θελει μεγαλο ενυδρειο και γενικα εγω νομιζω ειναι να σου 'κατσει' και το ψαρι.Οποτε φιλε μιμη μην στενοχωριεσαι...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ντίνος_Μέλπω Εμφάνιση μηνυμάτων
Το site το δίνει moderate και όχι difficult γμτ και εφόσον υπάρχει και άλλο προγενέστερο περιστατικό, μάλλον θα πρέπει να κινηθώ σε easy ψάρι και μόνο.
ο χαρακτηρισμος στα σαιτ υποδεικνυει ενα πολυ γενικο κανονα....αλλα οι εξαιρεσεις ειναι παντα εκει.
καλυτερα να εχεις ως γνωμονα για το αν θα παρεις ενα ψαρι που βλεπεις...το αν εφαγε ή οχι οταν ο πετσοπας του εριξε φαγητο (και τι φαγητο ακριβως). ενας σωστος επαγγελματιας θα ταισει το ψαρι αν του το ζητησεις για να δεις αν τρωει εφοσον εχεις σκοπο να το αγορασεις.

το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...και εμενα τον ιδιο.
απο την αλλη ο ηνιοχος (που αναφερεται ως "easy") που εχω εδω και ενα χρονο δεν τρωει με τιποτα κατι αλλο εκτος απο κατεψυγμενη γαριδα, αρτεμια και bloodworms.
ο δικος μου λευκοστερνος τρωει απλως τα παντα. ζει σε 340 λιτρα πλεον μιας και κατηργησα το σαμπ.
ψαρια του ιδιου ειδους μπορει να συμπεριφερθουν εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-12, 21:27
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...και εμενα τον ιδιο.

αφου εχει καταφερει και συντηρεί τετοιο ψαρι ..... χαλαλι του και ΜΠΡΑΒΟ του !!!!!
Το m idol ειναι με διαφορα το Νο1 πιο δυσκολο ψαρι που υπαρχει και εχουν αναφερθει παρα πολλα για το συγκεκριμενο , οπως πολυ κακος το φερνουν τα pet shop αφου ειναι ειδος που με τεραστια δυσκολια μπορει να ζησει σε ενυδρειο !
θεωρειτε μεσα στα απαγορευμενα ειδη για ενυδρειο , τωρα αν εχει ο φιλος κανα ενυδρειο 2000 λιτρα .... εεεεε καπως αλαζει το πραμα !!

Οταν λες το ειχε ........ ?? ......
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-12, 23:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ριο 450 vision ειχε.
ασε ασε μη μου το θυμιζεις!!!!
ηταν τοσο τυχερος που το moorish του ετρωγε τα παντα. μπροστα στα ματια μου και των αλλων παιδιων εδω στην Αλεξανδρουπολη που μπορουν να το επιβεβαιωσουν. ειχαμε απορησει ολοι. επρεπε να δεις πως κατεβαζε τα πελλετς...οπως εγω τα m&m's.
αλλα επρεπε να αλλαξει τη γυαλα του ενυδρειου...και αφησε τα ψαρια του προσωρινα για φιλοξενια σε πετ.
περιττευει να πω τι ακολουθησε........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-05-12, 00:08
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

....................
Τελος παντων , καταλαβα . Καλο ειναι παντα οταν κανουμε αλλαγη ενυδρειο να κραταμε τα ψαρια με τις ιδιες συνθηκες εστω και σε μικρτοτερο ενυδρειο δανικό.
Και γω πολυ παλια οταν μου ραϊσε το ενυδρειο με τους δισκους μεχρι να φτιαξω το καινουργιο στριμωξα 5 δισκους - 3 ανσιστους - 6 γατοψαρα julie σε 60λιτρο , και ηταν ολα μια χαρα μετα στο καινουργιο.... αλιμονο αν τους εδηνα σε pet , στα pet στρεσαρονται παρα πολυ τα ψαρια και ιδικά αν εχουν συνηθίσει στην ησυχία του δικου μας ενυδρειου την ακουνε ασχημα .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Από τη Βιένη με αγάπη!!! gewre Φωτογραφίες μελών 6 09-03-08 00:47
Λευκοστερνος ton12 Reefsafe 2 06-03-08 12:27
Ακόμη ένα ενυδρείο tsikis Γλυκό νερό - Γενικά 16 24-04-07 16:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08898 seconds with 13 queries