Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-09, 10:42
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή Προβλήματα και λύσεις

καλημέρα σας

Είναι από τις λίγες φορές που έχω γράψει στο forum.
αλλά τώρα είμαι εντελώς έκτος γνώσεων.

Λίγα λογία για τις γνώσεις μου:
Ξεκίνησα με ενυδρείο γλυκού νερού με πλαστικά φυτά και χρυσόψαρα σιγά πέρασα σε φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους μετά σε θαλασσινό με ανεμώνες και κλόουν και τώρα σε λίμνη για την οποία δεν έχω ιδέα τι να κάνω αφού οι βασικές γνώσεις που έχω είναι για τα σκουπίδια και το ανακάλυψα αφού την έστησα. (τα παλιά ενυδρεία έχουν βγει έκτος λειτουργιάς έκτος από ένα 100L γλυκού νερού με μερικά χρυσόψαρα που έχω κρατήσει γιατί δεν θέλει καθόλου χρόνο)

Η λίμνη φτιάχτηκε το καλοκαίρι είναι 1500l (νόμιζα ότι είναι τεραστία όταν την έφτιαχνα :P) έχει 80cm βάθος ένα σκαλοπάτι για να μπουν φυτά στο μέλλον και ένα εξωτερικό φίλτρο nonameαπό το quicoόχι για Pondαλλά για ενυδρείο με τα βασικά υλικά μέσα το οποίο κάνει εκπληκτική δουλεία 120€) η λίμνη είναι στην επαρχία κοντά στην Δοϊράνη και την επισκέπτομαι ανά δυο εβδομάδες μέσα αυτήν την στιγμή ζουν 3-4 προικιά που έπιασα από την Δοϊράνη.

Όλα καλά μέχρι εδώ έκτος από το γεγονός ότι όποτε φεύγω την καλύπτω με ένα δίχτυ για να μην μπαίνουν βρωμιές και ένα πράσινο πανί για να μην μπαίνει πολύ φως ώστε να κρατά την άλγη σε λογικά επίπεδα. Το θέμα είναι ότι θέλω να αγοράσω μια uvλάμπα ώστε να βγάλω το πανί για να μπαίνει φως γιατί φοβάμαι πως θα πέσει παρά πολύ η θερμοκρασία και θα παγώσει αφού δεν την ζεσταίνει ο Ήλιος.

Το ξέρω ότι σας κούρασα είναι δέκτες όλες οι γνώμες και οι προτάσεις ακόμαεφ όλης της ύληςαφού την άνοιξη θέλω να βάλω koi και γενικά να την βελτιώσω.

βρήκα και μια foto οταν την κατασκευαζα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  76,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-09, 14:20
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τώρα το χειμώνα συννεφιά έχει τις περισσοτερες μερες, δεν θα έχεις προβλημα με άλγη.
Αν βάλεις και κανενα νουφαρο, θα βοηθήσει στην καλυψη της επιφανειας και την προστασία απο την ηλιακη ακτινοβολια το καλοκαιρι..
Ασε τη λαμπα για την ανοιξη και εφοσον σου δημιουργηθει προβλημα. Μεχρι τοτε θα εχει αναπτυχθεί και η απαραιτητη χλωριδα στη λιμνη σου...

ΥΓ. Δεν ξερω τα πρικιά τί απαιτήσεις έχουν απο οξυγόνωση για να σε βοηθήσω, γιατί δεν είναι και τόσο μικρα ψαράκια.. Δεν ξερω και αν ειναι κινητικα και εχουν την ταση να πηδανε στην επιφανεια, μήπως βγουν εκτος λιμνης..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-09, 14:34
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Τα προικιά μπήκαν σαν δοκιμαστές να δω εάν θα ζήσουν είναι ψαριά σαρκοφάγα τρώνε μικρά ψάρια γόνο και δεν κολυμπάvε είναι κριμένα κάτω από βράχους τα ταΐζω φλεικς και μπιλάκια και ότι πέσει στην λίμνη.

Το καλοκαίρι είχα τρομερό πρόβλημα με την άλγη άλλαξα τρεις φορές όλο το νερό γινόταν μια πράσινη γλίτσα εκεί έχασα και ένα Κοι που είχα πάρει μετά από μια ολική αλλαγή νερού μάλλον λόγο θερμοκρασίας νερού και χλώριου.

Τώρα έλεγα να αλλάξω πάλι όλο το νερό να καθαρίσω την λίμνη να βάλω και την Uv ώστε να μείνει καθαρό να πάω τα προικιά πίσω στην λίμνη Δοϊράνη και να βάλω μετά από καμιά εβδομάδα ψαράκια.

Νούφαρα θέλω να πάρω άλλα από πού Θεσσαλονίκη.

(έχω στο ενυδρείο στο σπίτι χρυσόψαρα και φυτά ζέστανα αυτά αντέχουν στην λίμνη?).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-09, 15:13
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Συνήθως τόσο εντονο προβλημα αλγης (πρασινο νερό όπως περιέγραψες) εμφανίζεται σε νέες εγκαταστάσεις όπου δεν υπαρχουν φυτα ή άλλοι οργανισμοι να απορροφήσουν τα θρεπτικά στοιχεία, και φυσικα καλοκαίρι με ζεστη και μεγάλη ηλιοφανεια.
Εγω τον πρωτο καιρο ειχα χρησιμοποιήσει ένα υγρό που προμηθευθηκα απο καταστημα ενυδρειων (της sera νομιζω), το οποιο αυξανει την επιφανειακη ταση του νερου και αναγκαζει τα σωματιδια της αλγης να συσσωματωθούν και είτε να καταβυθιστουν και να τα μαζεψει το φιλτρο ή να τα φανε τα ψαρια, είτε να ανέβουν στην επιφάνεια οπου τα μαζευεις με απόχη. Έτσι δεν επηρεάστηκε η αναπτυξη φυτων οπως θα γινοταν αν αλλαζα συνεχως νερο.
Πλέον, αν και δεν το χρησιμοποιω συχνα, λίγες μέρες μονο το καλοκαίρι, εχω βάλει ενα συστημα με λαμπα uv, αν και η νουφαροκάλυψη είναι τέτοια πια που δεν εμφανίζεται ιδιαίτερο προβλημα άλγης.
Τη δικια μου λαμπα (καθως και αντλια για ενα φιλτρο που εφτιαξα) την ειχα παρει απο ebay, στη Γερμανία νομίζω ήταν το μαγαζί...
Νουφαρα πλεον αλλα και αλλα υδροβια φυτα βρισκεις (ή παραγγέλνεις αν δεν εχουν) στα περισσοτερα κεντρα κηπου την ανοιξη. Υπαρχουν μαλιστα, ειχα δει σε ανοθοκομκη εκθεση περυσι, και καλλιεργητες αποκλειστικα υδροβιων φυτων που εφοδιαζουν τα μαγαζια. Παλια δεν υπηρχαν πουθενα, τα πρωτα που ειχα βαλει ήταν αγρια νουφαρα που ειχα μαζεψει απο μια λιμνη.
Πολύ ευκολη καλυψη της επιφανειας του νερου, προσφερει επίσης και το νεροκάστανο (piscia stratiotes) το οποιο πολλαπλασιαζεται ταχυτατα (θεωρείται ζιζάνιο), επιπλεει στην επιφανεια και οι ριζες του που κρεμονται κατω απο το φυλλο ειναι εξαιρετικο μεσο για να γεννησουν αυγα τα ψαρια. Πρεπει ομως να εχεις το νου σου και να πετας καθε τοσο φυτα, γιατι εξαπλωνεται παρα πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-09, 20:19
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

thx ποσα λιτρα ειναι η λιμνη σου και ποσα watt η λαμπα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-09, 19:10
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
thx ποσα λιτρα ειναι η λιμνη σου και ποσα watt η λαμπα
Δεν θυμαμαι, αλλα ειχα διαλεξει για 2000 λιτρα. Τη λιμνη ποτε δεν την ειχα μετρησει σε χωρητικοτητα, με διαστασεις απο εξω την ειχα εκτιμησει τοσο, αλλα το καλοκαιρι ειπα να κανω καλη δουλεια και την αδειασα και τσεκαρα το υδρομετρο καθως την ξαναγεμιζα. 3000 λίτρα πήρε (που ουτε καν το φανταζόμουν), αλλα η αντλια και η λαμπα δεν εχουν προβλημα. ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
Λύσεις για Ανορθόγραφους και για Greeklish maniacs netblues Greek Aquarist's Boards 38 20-09-09 01:00
Λάμπες και θέσεις που μπαίνουν giorgio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-03-07 00:28
2 προβλήματα binational Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 30-10-06 00:11
Λύσεις φωτισμού φυτεμένου ενυδρείου John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 28-03-05 20:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06436 seconds with 14 queries