Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-09, 19:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή Λύσεις για Ανορθόγραφους και για Greeklish maniacs

Λύσεις για Ανορθόγραφους και για Greeklish maniac Επειδή στο φόρουμ η χρήση ελληνικών χαρακτήρων στα θέματα και στις απαντήσεις που βάζετε είναι θεμιτη, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης, Υπαρχει αυτός ο «οδηγός», για αυτούς που δεν μπορούν, ή δεν θέλουν, ή δεν γνωρίζουν ορθογραφία, να γράψουν σωστά ελληνικά. Αν εφαρμοστούν θα εξαλειφθεί το φαινόμενο της ανορθογραφίας , που είναι βέβαια λιγότερο ενοχλητικό σε σχέση με αυτό των greeklish.



Μετατροπή greeklish σε Eλληνικά:

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
Online μετατροπή, πολύ καλό αλλά μέχρι 250 γράμματα την φορά, "ξέρει" και ορθογραφία.

http://nkour.wordpress.com/2006/11/0...converter-ilsp
Πολύ καλό open source προγραμματάκι (Linux/Windows, OSX), το οποίο "ξέρει" και αυτό ορθογραφία.

http://www.softpedia.com/get/Office-...versions.shtml
Εφαρμογή για WIN.

Εισαγωγή ¶γγλο-Ελληνικού ορθογραφικού λεξικού, στο Firefox.

Το καλύτερο το αφήσαμε για το τέλος, βέβαια είναι για «χρήστες» που εργάζονται με FIREFOX (δλδ ολους ) που δεν είναι τίποτα άλλο από add-ons (πρόσθετα) του συγκεκριμένου browser. Αν θέλετε να κατεβάσετε τον ελληνικό FIREFOX κλίκ εδώ.

Κάνοντας κλίκ εδώ, βρισκόμαστε στα πρόσθετα λεξικά πολλών γλωσσών. Εμείς κατεβάζουμε αυτό και είμαστε Οκ. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση, γίνετε αυτόματα.

Μέσα λοιπόν στην απάντηση που δίνουμε ή τη δημιουργία θέματος που γράφουμε, κάνουμε δεξί κλίκ πάνω στις υπογραμμισμένες λέξεις, και επιλέγουμε μια από τις προτεινόμενες διορθώσεις.

Το λεξικό έχει δυνατότητα για ορθογραφία και της Αγγλικής γλώσσας.

Απαραίτητη προϋπόθεση την πρώτη φορά που θα επιλέξουμε μια
υπογραμμισμένη λέξη, να τσεκάρουμε την επιλογή "Ορθογραφικός Έλεγχος" και στο "Γλώσσες" να τσεκάρουμε την επιλογή "English & Greek".
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-09, 19:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Sir, φανατικά μαζί σου, ασχέτως αν καμιά φορά μας ξεφεύγει και μας κανένα λαθάκι ή ωρθωγραφοικί απροσεξία.

Πρέπει να επιμένουμε στην γνήσια ελληνικότητα του φόρουμ, γιατί στις μέρες μας η ελληνική γλώσσα, δυστυχώς υποφέρει.

Δεν ξέρω αν σωστά κάνω κάποια παρέμβαση εδώ, αλλά πιστεύω ότι μόνο καλό θα κάνει μια τέτοια κίνηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-09, 19:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επειδη οταν τα γραφω μπορει να ακουγομαι κακος (και μερικες φορες και γραφικος) τουλαχιστον να υπαρχει μια αναφορα για το "πως" ωστε οποιος ΘΕΛΕΙ να την εφαρμοσει...
Τα μεσα υπαρχουν. Απο κει και περα χρειαζεται και λιγη θεληση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-09, 20:32
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να ήταν αυτό το πρόβλημα.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-09, 20:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν είναι αλλά δεν είναι και αυτό το θέμα στο οποίο ουσιαστικά απαντάει ο Σωτήρης.

...μήπως να γίνει και stiky αυτό ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-09, 22:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτο που ξερει ορθογραφια....μηπως ξερει να βαζει και τονους??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-09, 23:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

¶λλο εννοώ Μάνο.
Το ζήτημα δεν είναι πως θα τα σουλουπόσουν τα Greeklish ή την ορθογραφία, αλλά το ότι το γνωρίζουν και δεν τους ενδιαφέρει.
Δεν μιλάω υποθετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-09, 23:21
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο Γιώργο!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-05-09, 01:36
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ο sir καλά τα λέει. Αλλά……
Εγώ κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη και προσπαθώ πριν κάνω πόστ να γραφώ το κείμενο που θέλω στο κειμενογράφο της Microsoft που έχει ορθογραφώ.
Φυσικά και θα κάνω και μερικά λαθάκια γιατί ο μεταφραστείς δεν μπορεί να τα διόρθωση όλα και μερικά τα μπερδεύει με άλλες λέξεις. Και καμιά φορά μου ξεφεύγουν μερικες λεξεις.
Από εκεί και πέρα είδα πολλούς που ξερόυν ορθογραφία και έχουν καλές γραμματικές γνώσεις να ειρωνεύονται όταν εντοπίζουν κάποια λέξη που λόγω του μεταφραστή μεταλλάχτηκε σε κάτι άλλο. (θα μπορούσε να ζητήσει διευκρίνιση αντί να ειρωνευτουν)
Σε ποιος απευθύνετε κύριος αυτό γιατί είδα μερικούς mod να ειρωνεύονται σε βαθμό απαράδεκτο έναν ανορθογραφώ που προσπαθεί να βρίσκει τρόπο να γραφεί όσο ποιο σωστά μπορεί. (μπορώ αν ζητηθεί να το υποδείξω στην διεύθυνση του Gab)

Αν κάποιος δεν είναι ανορθόγραφος δεν μπορεί να καταλάβει τι τραβάει κάποιος που είναι για να γράψει κάτι όσο μπορεί ποιο σωστά και να είναι ποιο ευανάγνωστο.

Και λίγο τα στραβά ματιά αν κάνουν κάποιοι δε θα χαθεί και το συμπάν .


Εγώ πάλι βλέπω πολλά άσκοπα πόστ, χωρίς κάτι να έχουν να πουν και γραφούν και γραφούν μονό για να μεγαλώνει ο μετρητής μηνυμάτων θεωρό σαν αναγνωστείς ότι είναι χειρότερο από όλα μια και διαβάζεις σειρές άσχετες και άνευ ουσίας με το θέμα.

Συγνώμη κιόλας αλλά προτιμώ να είμαι ανορθόγραφος και να προσπαθώ με της χίλιες δυο δυσκολίες να πω κάτι . παρά να είμαι φιλόλογος και να χρησιμοποιώ άπταιστα τον γραπτό λόγω μονό και μονό για να ειρωνεύομαι.

Το ότι έχει κάποιος γραμματικές γνώσεις δε συμαινει και τίποτα στο φινάλε αν δεν έχει τρόπους και σωστή πεδία.

Αν θέλετε να προφυλάξετε στο να μην γίνονται άσκοπα πόστ σβηστέ τους μετρητές μηνυμάτων γιατί πολλοί προσπαθούν να κάνουν high score. Γράφοντας ότι νάνε η απαντάνε έτσι ώστε να κάνουν πολλά πόστ.

Το να γίνονται τέτοιες υποδείξεις σε ανορθόγραφους και αυτούς που έχουν μάθει με greeklish είναι σωστό αλλά το να αφήνετε χωρίς υποδείξεις και παρατηρήσει αυτούς που ειρωνεύονται είναι σαν να λέτε στους ανορθόγραφους κανείς δε θα εκτιμήσει ότι κόπο και να κάνετε να γράφετε σωστά. (ένας ανορθόγραφος πάντα θα κάνει λάθη όπως και να έχει) το θέμα είναι τι κουράγιο και τι κατανόηση θα βρει ώστε να του δώσει δύναμη ώστε να προσπαθήσει να γραφεί ποιο σωστά.

Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-05-09, 17:16
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων


Αν κάποιος δεν είναι ανορθόγραφος δεν μπορεί να καταλάβει τι τραβάει κάποιος που είναι για να γράψει κάτι όσο μπορεί ποιο σωστά και να είναι ποιο ευανάγνωστο.

Και λίγο τα στραβά ματιά αν κάνουν κάποιοι δε θα χαθεί και το συμπάν .






Ευχαριστώ.
+ 1. και εγώ δεν ξέρω ορθογραφία,δουλεύω αυτή την selida,(http://services.innoetics.com/greeklish/ ) αλλα και αυτή κάνει λάθη,οποτε να σταματήσω να γράφω?
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-05-09, 17:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα γιατι καταληγεις στα ακρα? Ποιος ειπε να σταματησεις να γραφεις?
Στη τελικη αυτο το thread δεν αφορα αυτους που προσπαθούν.
Και για να το πω κιαλλιως
αν καππηωσ μπωρυ να γραφφυ μωνω αιτσοι τωται σειγουρα οιπαρρχυ πρωβλλοιμμα..
Ολα τα αλλα παλευονται. (και η προσπαθεια επισης εκτιμαται.)

ΥΓ Το θεμα μας ειναι η ορθογραφια Μην το συνδεουμε με διαφορα αλλα θεματα που μπορει να εχουμε. Εαν υπαρχουν οντως τετοια τοτε ανοιξτε σχετικο thread.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-09, 14:53
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

παιδια, κ εγω ειμαι λιγο ανορθόγραφος, αλλα την παλεύω με το λεξικό του firefox, κ μένα με χαλάει κ σε μενα, που μερικές φορες μου ξεφεύγουν χωρις να θελω κάποια λαθη, αλλα και ενας σοβαρός λόγος που δεν αναφέρθηκε ειναι η αναζήτηση...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-09, 10:55
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Λίγο πολύ όλοι είμαστε!

.... να προσθέσω και την παράμετρο ΦΩΝΑΖΩ ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-09-09, 21:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Λοιπόν μετά από αυτό μην μου ξαναπεί κάποιος ότι δεν μπορεί να γράψει Ελληνικά.
Ένα copy-paste και καθαρίσαμε.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά απλώς προσπαθήστε να γράψετε Greeklish....χα,χα,χα.

Πατήστε εδώ : http://www.grapse.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-09, 23:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

και εγώ ανορθόγραφος μια από τα ίδια αλλα θέλω να ρωτήσω κάτι εδώ στο φόρουμ γραφουν μονο μαθητές του 10 αυτός που το έγραψε αυτό σκέφτηκε μήπως κάποιοι από μας μήπως το πάρουν σα υποτίμηση μπηχτή για την ορθογραφία είναι κάποιοι που μπορεί να μην πήγαν καν σχολειό για να μάθουν γιατί δεν τόυς άφησαν κάποιες καταστάσεις αλλα να έχουν μεγαλύτερη εμπειρία πάνω στο θέμα από ανθρώπους που πήγαν σχολειό και τα έμαθαν καλά και κάτι ακόμα
είμαστε όλοι άνθρωποι δε μπορούμε να είμαστε όλοι ίδιοι.......
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-09, 23:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δλδ μονο οι μαθητες του 10 ξερουν ορθογραφια?
Νομιζω οτι το κειμενο ειναι σαφες και δεν υπονοει τιποτε.
Ολοι εχουμε καποιο μειονεκτημα.
Εσυ μπορει να τρεχεις γρηγορα, εγω παλι μπορει να ριχνω τις γυναικες ευκολα.
Αν εσυ μου παρεις πατινι, εγω μπορω να σου πω τα κολπα...

Αυτος ειναι ο σκοπος του thread.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-09, 23:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ μονο οι μαθητες του 10 ξερουν ορθογραφια?
Νομιζω οτι το κειμενο ειναι σαφες και δεν υπονοει τιποτε.
Ολοι εχουμε καποιο μειονεκτημα.
Εσυ μπορει να τρεχεις γρηγορα, εγω παλι μπορει να ριχνω τις γυναικες ευκολα.
Αν εσυ μου παρεις πατινι, εγω μπορω να σου πω τα κολπα...

Αυτος ειναι ο σκοπος του thread.
ok gsxr "εξακοσαρ" σουζαρ σπινιαρ από φανάρ σε φανάρ

ότι αυτό το post προσβάλει αυτούς που κάνουν ορθογραφικά λάθη αυτό εννοείτε δε χρειάζεται διευκρινίσεις όσο για τα greeklish είναι στους κανόνες του φόρουμ δεν έχω δει πολλά post σε greeklish και αυτά που έχω δει είναι από απόγνωση άγχος και αφηρημάδα όλοι προσπαθούμε να γράφουμε όσο ποιο καλά γίνετε για να μας καταλαβαίνουν .
επίσης αν έχεις θέληση να βοηθήσεις και σε greeklish θα απαντήσεις και σε ένα κείμενο δυσανάγνωστο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-09, 00:01
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν μετά από αυτό μην μου ξαναπεί κάποιος ότι δεν μπορεί να γράψει Ελληνικά.
Ένα copy-paste και καθαρίσαμε.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά απλώς προσπαθήστε να γράψετε Greeklish....χα,χα,χα.

Πατήστε εδώ : http://www.grapse.gr/

Πάντως αν κάνεις copy - paste αγγλικούς χαρακτήρες στο πεδίο ...τους παίρνει ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης αν έχεις θέληση να βοηθήσεις και σε greeklish θα απαντήσεις και σε ένα κείμενο δυσανάγνωστο
χαρη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω εδω φιλε μου...δεν ειναι ενα ποστ μονο να κανεις υπομονη...υπαρχουν πολλα ποστ και φυσικα θα υπηρχαν απειρως περισσοτερα αν δε φωναζαμε συνεχως για τα greeklish (και οταν λεω φωναζαμε..καθε αλλο..ευγενικη υποδειξη καναμε)
δε μπορεις καθημερινα επι ωρες να βγαζεις τα ματια σου εδω....αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει θεληση...αλλα ενας χρηστης θα κανει μονο λιγα ποστ...οι υπολοιποι ομως διαβαζουν τα περισσοτερα θεματα ...ειναι πιο ευκολο να κανει υπομονη αυτος που γραφει και να το γραψει σωστα..παρα ολοι οι υπολοιποι να "στραβωθουν"..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-09, 21:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
χαρη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω εδω φιλε μου...δεν ειναι ενα ποστ μονο να κανεις υπομονη...υπαρχουν πολλα ποστ και φυσικα θα υπηρχαν απειρως περισσοτερα αν δε φωναζαμε συνεχως για τα greeklish (και οταν λεω φωναζαμε..καθε αλλο..ευγενικη υποδειξη καναμε)
δε μπορεις καθημερινα επι ωρες να βγαζεις τα ματια σου εδω....αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει θεληση...αλλα ενας χρηστης θα κανει μονο λιγα ποστ...οι υπολοιποι ομως διαβαζουν τα περισσοτερα θεματα ...ειναι πιο ευκολο να κανει υπομονη αυτος που γραφει και να το γραψει σωστα..παρα ολοι οι υπολοιποι να "στραβωθουν"..
για τα greeklish σύμφωνο αλλα δε νομίζω να μη βγάζετε νόημα από ένα ανορθόγραφο μήνυμα καθε μερα διαβαζω μηνυματα και τα δικα μου μηνυματα ειναι χαλια το ξερω προσπαθω ναι δεν λεω αλλα οχι να γραφω σε ενα αλο προγραμα για να με διορθονει ( εχει πολλα λαθοι βγαζετε νοημα ???? )
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-09, 21:12
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα greeklish σύμφωνο αλλα δε νομίζω να μη βγάζετε νόημα από ένα ανορθόγραφο μήνυμα καθε μερα διαβαζω μηνυματα και τα δικα μου μηνυματα ειναι χαλια το ξερω προσπαθω ναι δεν λεω αλλα οχι να γραφω σε ενα αλο προγραμα για να με διορθονει ( εχει πολλα λαθοι βγαζετε νοημα ???? )
εσυ Χαρη καλο θα ηταν να χρησιμοποιουσες πιο πολυ κομματα και τελειες!τα μηνυματα σου αν αρχισουν δεν ξερεις που μπορει να τελειωσουν!!φιλικα ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-09, 21:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ Χαρη καλο θα ηταν να χρησιμοποιουσες πιο πολυ κομματα και τελειες!τα μηνυματα σου αν αρχισουν δεν ξερεις που μπορει να τελειωσουν!!φιλικα ετσι...
έχεις δίκιο. αλλα αυτό με τα κόμματα και της τέλειες με κανει μοναδικο (είδες θυμάσαι τα μηνύματα τα ατέλειωτα χωρίς ανάσα xaxaxaxa) το κάνω από το δημοτικό δε μπορώ να το αλλάξω ορθογραφικα και σημεία στίξης οσο για το θεμα αυτο όσοι θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν. εμενα προσωπικά με ενόχλησε to post αλλα το σταματάω εδώ . αν κάποιος σερ θέλει ας τα σβήσει τα μηνύματα μου . τι γνώμη μου είπα ...
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-09, 21:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα Χάρη θα ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση.
Δεν είναι για κανέναν δικαιολογία το ότι δεν έμαθε ορθογραφία στο σχολείο.
Σαφώς και για κάποιους υπάρχουν ιδιαιτερότητες αλλά και αυτές δεν είναι για εμένα δικαιολογία.

Βλέπουμε εδώ μέσα καθημερινά νέα παιδιά που όχι μόνο πηγαίνουν σχολείο αλλά και το έχουν τελειώσει και ειλικρινά απορώ πως.
Αν ήμουν καθηγητής δεν θα περνούσα μαθητή μου που δεν ήξερε ορθογραφία.Και πόσο μάλλον στην εποχή μας που υπάρχουν τόσα βοηθήματα.

¶ρα καταλήγω στο ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον να κάνει κάποιος προσπάθεια όχι μόνο να μάθει ορθογραφία αλλά και να κοιτάξει να διορθώσει ή να βελτιώσει πράγματα που για εμένα είναι πολύ σημαντικά στην προσωπικότητα του.

Στα πλαίσια του ωχαδερφισμού και μιας γενικής χαλαρότητας, έχουμε αφήσει πίσω μας πολλά, τα οποία και μια μέρα θα τα βρούμε μπροστά μας.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-09-09, 22:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα Χάρη θα ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση.
Δεν είναι για κανέναν δικαιολογία το ότι δεν έμαθε ορθογραφία στο σχολείο.
Σαφώς και για κάποιους υπάρχουν ιδιαιτερότητες αλλά και αυτές δεν είναι για εμένα δικαιολογία.

Βλέπουμε εδώ μέσα καθημερινά νέα παιδιά που όχι μόνο πηγαίνουν σχολείο αλλά και το έχουν τελειώσει και ειλικρινά απορώ πως.
Αν ήμουν καθηγητής δεν θα περνούσα μαθητή μου που δεν ήξερε ορθογραφία.Και πόσο μάλλον στην εποχή μας που υπάρχουν τόσα βοηθήματα.

¶ρα καταλήγω στο ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον να κάνει κάποιος προσπάθεια όχι μόνο να μάθει ορθογραφία αλλά και να κοιτάξει να διορθώσει ή να βελτιώσει πράγματα που για εμένα είναι πολύ σημαντικά στην προσωπικότητα του.

Στα πλαίσια του ωχαδερφισμού και μιας γενικής χαλαρότητας, έχουμε αφήσει πίσω μας πολλά, τα οποία και μια μέρα θα τα βρούμε μπροστά μας.
έχετε δίκιο αλλα ένα πρόγραμμα που κάνει διορθώσεις και μετατροπές θα βοηθήσει????? είναι κάποιοι σαν εμενα που η δε μας άρεσαν τα γράμματα η απλά δεν το είχαμε στο αίμα μας να τα μάθουμε καλά, ήμασταν καλή σε αλλα θέματα όλα τα γενικά μαθήματα ήμουν στη βάση με το ζόρι πέρναγα στα "εγαστηρια" η σε άλλες δραστηριότητες καλλιτεχνικά πρώτος ξέρω στην ορθογραφία είμαι σκράπας "δοσμου" ένα κομμάτι ξύλο και ένα κοπίδι θα σας αφήσω με το στόμα ανοιχτό . ξανά λέω έχετε δίκιο αλλα και εγώ έχω μια σταγόνα δίκιο σε αυτα που λεω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-09-09, 22:06
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
έχετε δίκιο αλλα ένα πρόγραμμα που κάνει διορθώσεις και μετατροπές θα βοηθήσει . είναι κάποιοι σαν εμενα που η δε μας άρεσαν τα γράμματα η απλά δεν το είχαμε στο αίμα μας να τα μάθουμε καλά, ήμασταν καλή σε αλλα θέματα όλα τα γενικά μαθήματα ήμουν στη βάση με το ζόρι πέρναγα στα "εγαστηρια" η σε άλλες δραστηριότητες καλλιτεχνικά πρώτος ξέρω στην ορθογραφία είμαι σκράπας "δοσμου" ένα κομμάτι ξύλο και ένα κοπίδι θα σας αφήσω με το στόμα ανοιχτό . ξανά λέω έχετε δίκιο αλλα και εγώ έχω μια σταγόνα δίκιο

εχεις πολυ δικιο Χαρη αλλα να ξερεις πως και γω της βασης μαθητης ημουνακαι την βαση χατιρικα μου την βαζανε γιατι απο τις κοπανες δεν με ξερανε
ειναι να το χεις στο αιμα σου οπως το πες....αλλα εισαι νεο παιδι και δεν ειναι καλο να μην μπρεις να εκφραστεις,εστω και με γραπτο λογοφιλικα σου ξαναλεω...και δεν θελω να με παρεξηγησεις
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-09-09, 22:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φυσικα και εχεις κι εσυ δικιο απο τη μερια σου...κανεις δε λεει το αντιθετο...
απλα το ολο ποστ νομιζω στοχευει στο εξης...να προσπαθει ο καθενας για το καλυτερο που μπορει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-09-09, 22:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα και εχεις κι εσυ δικιο απο τη μερια σου...κανεις δε λεει το αντιθετο...
απλα το ολο ποστ νομιζω στοχευει στο εξης...να προσπαθει ο καθενας για το καλυτερο που μπορει!
και βεβαια να προσπαθησουμε αντε και εγω θα βαζω κομματα και τελειες που και που να περνετε και καμια ανασα . τωρα για ορθογραφικα αμα ξεφυγει και κανενα ανθρωποι ειμαστε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-09-09, 22:42
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Οι λόγοι που ζητάμε να γίνεται μία προσπάθεια από τους χρήστες μας, είναι βασικά για να είναι τα κείμενα ευανάγνωστα καθώς άμα δεν είσαι μαθημένος είναι εξαιρετικά κουραστικό να καταλάβεις.
Καθώς και όπως έχει πει πολλάκις ο Σωτήρης άντε να βρεις στην αναζήτηση του GAB κάτι, άμα είναι γραμμένο με ένα κάρο διαφορετικούς τρόπους.
ΠΧ Ψάρι-ψαρι-ψαρί-πσαρι-Psari

Δεν μιλάμε για το να σου ξεφύγουν μερικά πράγματα στην ορθογραφία, δεν χάθηκε ο κόσμος και δεν είμαστε φιλολογικό forum.
Αλλά για μηνύματα του τύπου: "Ρε C sou εστλ μνμ κ δεν το 3ιδεσ"

Τα δικά σου μηνύματα, το μόνο πρόβλημα που έχουν, είναι ότι δεν πατάς και κανένα enter (Return) να χωρίσεις προτάσεις και βάζεις σε μία γραμμή όλο το κείμενο σου.
Ε αυτό δεν διαβάζεται.
¶μα είναι μικρό ok, αλλά αν είναι κανένα μακρινάρι αλήθεια σου λέω μετά από 10-20 λέξεις έχω παρατήσει την προσπάθεια να το διαβάσω.

Θα βάλω και ένα παράδειγμα που είδα πρόσφατα σε άλλο forum και είναι οφθαλμοφανές τι γίνεται, νομίζω είναι σαφής η διαφορά.

Παράθεση:
Ένα πρόστιμο ύψους 1,06 δις ευρώ θα καταβάλει η Intel για την παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η κατασκευάστρια μικροεπεξεργαστών είχε ωθήσει παράνομα εκτός ανταγωνισμού την ανταγωνίστριά της AMD από την Καλιφόρνια, πληρώνοντας κατασκευάστριες εταιρείας ηλεκτρονικών υπολογιστών και εταιρείες λιανικών πωλήσεων, να μη χρησιμοποιούν προϊόντα της τελευταίας.
Η Ευρωπαϊκή Ένωση διαπίστωσε πως η Intel έδινε εκπτώσεις στις κατασκευάστριες εταιρείες με την προϋπόθεση όμως να αγοράζουν σχεδόν το σύνολο των μικροεπεξεργαστών (έως και 95%) από αυτήν.
Επίσης η Intel προέβη σε απευθείας πληρωμές στην αλυσίδα καταστημάτων λιανικών πωλήσεων MediaMarkt, ώστε να πουλά υπολογιστές που χρησιμοποιούν μικροεπεξεργαστές δικής της κατασκευής.


Και το ίδιο σε Greeklish και χωρίς να χωρίζονται οι προτάσεις.


Ena prostimo ipsus 1,06 dis eyro 8a katabali i Intel gia tin parabiasi tis antimonopoliakis nomo8esias tis Evyropaikis Enosis.Symfona me tin Evropaiki Epitropi i kataskebastria mikroepe3ergaston ixe o8isi paranoma ektos antagonismu tin antagonistria tis AMD apo tin Kalifornia plironontas kataskeyastries etaireias ilektronikon ypologiston kai eteries lianikon poliseon na mi xrisimopiun proionta tis telefteas I Eyropaiki Enosi diapistose pos i Intel edine ekptosis stis kataskeyastries eteries me tin proipo8esi omos na agorazoyn sxedon to synolo ton mikroepe3ergaston (eos ke 95%) apo aytin.Episis i Intel proebi se apey8ias pliromes stin alisida katastimaton lianikon poliseon MediaMarkt oste na pula ypologistes poy xisimopiun mikroepe3ergastes dikis tis kataskebis.
ΥΓ και μιας και πιάσατε τα σχολικά χρόνια να σου πω ότι έχω δυσλεξία, έχω μείνει 2 φορές μετεξεταστέος και 1 φορά στον.......τόπο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-09-09, 07:42
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Θελω να πω και εγω οτι θα παω τριτη γυμνασιου και απο το δημοτικο ξεχναγα τους "τονους" και στην ορθογραφια ειμουν χαλια(κι ας εβγαλα και πανω απο 19)...
...αλλα απο τοτε που μπηκα εδω μπροσπαθω να βελτιωνω τουλαχιστον την ορθογραφια μου και τον τροπο γραφης μου....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-09-09, 09:37
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να πω και εγω οτι θα παω τριτη γυμνασιου και απο το δημοτικο ξεχναγα τους "τονους" και στην ορθογραφια ειμουν χαλια(κι ας εβγαλα και πανω απο 19)...
...αλλα απο τοτε που μπηκα εδω μπροσπαθω να βελτιωνω τουλαχιστον την ορθογραφια μου και τον τροπο γραφης μου....
....και καλα κανεις αλλα να μπροσπαθεις λιγο παραπανω....
Εντελως φιλικα παντα....και μεταξυ μας αν και ημουν καλος με την ορθογραφια παντα,εδω και εγω τονους δε βαζω,παρα μονο οταν θελω να τονισω-επισημανω κατι
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
Greeklish -----> Ελληνικά Steve Greek Aquarist's Boards 4 06-06-08 12:50
Λάμπες και θέσεις που μπαίνουν giorgio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-03-07 00:28
Λύσεις φωτισμού φυτεμένου ενυδρείου John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 28-03-05 20:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12283 seconds with 13 queries