Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-16, 18:09
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή το πρωτο μου ενυδρειο δισκων..

γεια σας ...ειμαι μολις δυο μερες εγγεγραμμενος στο φορουμ και θα ηθελα καποιες πληροφοτιες ..εχω ενα 250 λιτρα στο σπιτι με κιχλιδες μαλαουι και αυτον τον μηνα εφτιαξα ενα ενυδρειο 400 λιτρα και θα ηθελα να βαλω μεσα δισκους...αρχικα μενω καρδιτσα και ετσι μαλλον θα παρω τους δισκους απο καποιο σαιτ πχ abyssos ή aquavivere το ξερω οτι δεν ειναι καλη επιλογη η αγορα απο το ιντερνετ αλλα δεν εχω αλλη επιλογη εκτος αν παραγγειλω απο ενα πετ σοπ εδω να μου φερουν...η ερωτηση μου ειναι ποσους δισκους να βαλω και τι ειδος με συμβουλευετε?ξερω οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια αλλα θα ασχοληθω και ειμαι διατεθημενος να δωσω και αρκετα λεφτα γι να τους διατηρω σπιτι μου..
επισης το ενυδρειο δεν το εχω στησει ακομα..σκεφτομαι να βαλω και μερικα φυτα...ξερω οτι δεν θα γινει βιοτοπικο μιας και δεν υπαρχουν πολλα φυτα στο φυσικο περιβαλλον αλλα προσφερουν και αυτα αρκετα θετικα πιστευω οπως ειναι οι κρυψωνες,κανουν το ενυδρειο πιο ομορφο και αποροφουν συστατικα βλαβερα για τα ψαρια...φυσικα δεν μιλαμε για δυο ανουμπιες αλλα ουτε και υψηλα σε απαιτησεις...κατι ενδιαμεσα μετρια-ευκολα φυτα ωστε να αντεχουν και τις θερμοκρασιες των δισκων ακομα και σε καποια (χτυπα ξυλο) αρρωστια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-16, 18:48
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλως ηρθες..Γιατι να μην ειναι καλη επιλογη να παρεις ψαρια απο e-shop?Aπειρα ψαρια εχουν αγοραστει ετσι ..Για τους δισκους γενικα υπαρχουν πολυ πιο καταλληλοι να σε διαφωτισουν,εχω την εντυπωση πως θα χρειαστεις -οπως συνηθως συμβαινει..- πολυ διαθεση και οχι πολλα χρηματα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-16, 19:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Πριν φτάσεις στην επιλογή φυτών και ψαριών πιστεύω ότι πρέπει να είσαι έτοιμος για την επεξεργασία/προετοιμασία του νερού στις κατάλληλες παραμέτρους.
Από εξοπλισμό τι έχεις?
Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-16, 21:28
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

καλησπερα!
γραψε μας τη φιλτρανση θα εχεις και διαστασεις ενυδρειου.
πρεπει να γνωριζεις οτι πρεπει να αγορασεις Α.Ο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-16, 16:21
Vlachopoylosn Ο χρήστης Vlachopoylosn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2015
Περιοχή: Σκυδρα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή καλώς ήρθες

Καλώς ήρθες κι εγώ έχω δίσκους και μάλιστα οι περισσότεροι είναι απο aquaviver έχουν πολύ καλά ψάρια όλα τα eshop αλλά πρέπει να είσαι και εσύ έτοιμος με phNO και όλες της παραμετρους που θέλουν οι δίσκοι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-16, 19:16
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

παιδια γεια σας..το ενυδρειο ειναι χειροποιητο απο πετ σοπ που λεγεται γουλιωνης ειναι στην λαρισα απο την κατασκευη ειμαι πολυ ικανοποιημενος..οι διαστασεις ειναι 1,50-45-50..το φιλτρο ειναι τυπου αμβουργου (δεν ξερω αν οντως λεγεται ετσι.. αλλα εχει πολλες θεσεις-κουτακια για να βαλω μακαρονια-ενυδρειακο βαμβακι-σφουγγαρια-ελαφροπετρες-λαβα κτλ κτλ) χρειαζομαι και αλλο φιλτρο?
για εξοπλισμο θελω να μου πειτε τι χρειαζομαι για να δω τι μου λειπει..δεν εχω ξανα ασχοληθει με δισκους...βρηκα ενα φιλτρο απο 100-300 λιτρα εξωτερικο της τετρα ex 800 80 ευρω καινουριο απο πετ σοπ πρεπει να παρω και δευτερο??θα δω διαφορα?? το ενυδρειο δεν το εστησα ακομα τωρα βρηκα την αμμο ..προκειται για μαυρη χαλαζιακη με αρκετα λεπτους κοκκους..να προσθεσω επισης οτι δεν εχω αντιστροφη οσμωση πρεπει να παρω σωστα?τι ακριβως κανει αυτο και που μπορω να αγορασω?? http://www.e-imatismos.gr/index.php?...oduct_id=29995 κατι τετοιο δηλαδη???βοηθεια μπερδευτηκα ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-16, 19:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Από άποψη βιολογίας με το φίλτρο πλάτης του ενυδρείου και το εξωτερικό θα είσαι μια χαρά.
Θα χρειαστείς Αντίστροφη όσμωση για να επεξεργάζεσαι το νερό http://waterwaves.gr/index.php?dispa...ategory_id=185
μίλα με τα παιδιά εκεί που είναι και χομπίστες να σε βοηθήσουν στην επιλογή
Για την μαύρη άμμο έχω μια ένσταση (θα πρότεινα άσπρη-μπεζ).
Στο ενυδρείο σου 8-10 δίσκοι θα ήταν πιστεύω άνετα (όταν είσαι έτοιμος, να τους βάλεις στο ίδιο μέγεθος και όλους μαζί).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-16, 19:39
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μαυρη αμμο δεν κανει,οπως και μαυρο φοντο.
οι διαστασεις σου δεν ειναι καλες.εγω δεν θα το δοκιμαζα με 45 πλατος και 50 υψος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-16, 19:42
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

την α/ο αν καταλαβα καλα ειναι κατι που το συνδεω στην βρυση στις αλλαγες νερου ???? απλα επειδη εχω χαλαζιακη ασπρη στις κιχλιδες μαλαουι φαινονται εντονα οι βρομιες γι αυτο δεν θελω παλι ασπρη και εχω ακουσει οτι τα στρεσσαρει επειδη αντανακλα το φως...βεβαια εσυ κατι παραπανω θα ξερεις για να λες...
-------------------------
την αμμο δεν την αγορασα ..ουτε φοντο...τι να παρω δηλαδη???γιατι δεν κανει ομως τα στρεσσαρει??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotirissotiris : 09-01-16 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-16, 19:46
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ασπρη αμμο-μπεζ φοντο.αμα βαλεις μαυρο βγαζουν στιγματα στο σωμα τους.
αλλα καλο ειναι να πει τη γνωμη του καποιος δισκας και για τις διαστασεις του ενυδρειου γιατι το υψος ειναι οριακο.εχω δει πληρως ανεπτυγμενο δισκο σε 65 υψος και μου φανηκε χαμηλο.ποσο μαλλον το δικο σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρωτο μου ενυδρειο 60λ manisiotis77 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 01-06-12 15:02
το πρωτο μου ενυδρειο tasos141 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 11-09-11 17:56
Το πρωτο μου ενυδρειο daimosth Αρχάριοι γλυκού νερού 12 22-10-10 00:27
Το πρωτο μου ενυδρειο babis100nx Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 14 19-09-10 01:12
το πρωτο μου ενυδρειο Dionysia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 27-09-09 17:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04611 seconds with 13 queries