Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-13, 23:58
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή Παλιοί και Νέοι. Στο forum και στα ενυδρεία

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή μερικές περιπτώσεις φαινομένων που είδα τις τελευταίες μέρες.

- Κάθε ένας έχει την προσωπικότητά του και τις ανοχές του. Ακόμη κι αν κάποιος είναι νέος στο forum ή στα ενυδρεία δε σημαίνει ότι είναι "παιδάκι". ¶μα του τη μπεις θα σου τη μπει κι αυτός. Απλά. Κάθε άνθρωπος έχει την αξιοπρέπεια του και δηκτικά σχόλια μάλλον θα λάβουν δηκτικές απαντήσεις.

- Προς παλιούς: Ας καταλάβουμε τον ενθουσιασμό που υπάρχει στους νέους ενυδρειόφιλους. Έστω μια βελτίωση, μία εξέλιξη παραπάνω να κάνουν το βλέπουν σημαντικό.
Δε χάνουμε τίποτα ως forum να υπάρχουν νέοι φίλοι. Μη βιαζόμαστε να καταδικάσουμε ανθρώπους και συμπεριφορές. Προσωπικά μη γνωρίζοντας και απουσίας του internet έχω κάνει τεράστια λάθη. Η γνώση έρχεται λάθος με λάθος δυστυχώς, όχι σωστό με σωστό...
Σε σχέση με το "αντίπαλο δέος" με πολλά εισαγωγικά, συνεχίζω να θεωρώ αυτό το forum πιο παρεϊστικο και πιο ανθρώπινο στην επαφή. Ας το κρατήσουμε έτσι.

- Προς νέους: Όταν ζητάτε μια συμβουλή να την ακούτε. Βλέπω ότι πολύ νέοι φίλοι ζητούν βοήθεια και μετά κάνουν του κεφαλιού τους... Και μετά ξανά μανά.
Επίσης κάντε μια αναζήτηση, μπορεί το θέμα σας να έχει απαντηθεί ήδη. Είδα θέμα "Επιτυχής γέννα cory" με απίστευτες λεπτομέρειες και μετά από μια μέρα "Γεννήσανε τα cory, τι να κάνω...?"
Επίσης "ξεφυλλίστε" λιγάκι το forum. Όποια γνώση λαμβάνεις δεν κάνει ποτέ κακό. Λάθη κάνουμε όλοι. Αν γνωρίζεις τα λάθη που έκανε κάποιος άλλος μπορείς να τα αποφύγεις, δε λέω τα πάντα, μερικές κακοτοπιές όμως σίγουρα. Και είναι και περιπτώσεις που δε θεωρούνται λάθος, αλλά μαθαίνεις τι μπορεί να γίνει καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-13, 00:07
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Σωστός πατριώτη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-13, 01:14
Το avatar του χρήστη Alex214
Alex214 Ο χρήστης Alex214 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: Lamia
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σωστος ο φιλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-13, 01:34
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω οταν κάποτε απάντησα σε ενα μέλος να ψάξει με την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ να βρε παλαιότερες απαντησεις,και γιατι δεν το έκανε πριν ανοιξει το θεμα του (που ηδη ιδια υπήρχαν παρα πολλα) με πολυ ασχημο τροπο μου απάντησε οτι ειμαστε σε δημόσιο φορουμ και τι με νοιαζει εμενα ,αν θελω να απαντησω,και αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ να ρωτάει ο καθενας οτι θέλει και να παιρνει την απαντηση του.......

για μενα το gab ειναι μια μεγάλη παρεα που καθημερινά μου δίνει και κάτι καινουριο ,και θέλω να πιστεύω οτι διαφέρουμε ως προς την αντιμετώπιση μας σε νεους αλλα και γενικα μεταξύ μας,σε σχεση με αλλες ''κοινότητες''
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-13, 02:33
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

εγω σαν νεο μελος και αρχαρια (ασχετα αν το ενυδρειο το εχω 4 χρονια) εχω να πω οτι εχετε δικιο που λετε να διαβαζουμε αλλα καμια φορα ισως δεν τα προλαβαινουμε ολα(ειναι τοσα πολλα)ειδικα εαν εχουμε μικρα παιδια οπως εγω αλλα ταυτοχρονα θελουμε να κανουμε κατι καλο για τα ψαρακια που ηδη εχουμε ταλαιπωρησει απο αγνοια γιαυτο και βιαζομαστε λιγο να παρουμε "ετοιμες"απαντησεις καποιες φορες.
Θα μου πειτε τωρα ασε το ενυδρειο για οταν μεγαλωσουν τα παιδια..ελα ομως που το αγαπαμε και δεν θελουμε να το εγκαταλειψουμε...
Σαφως πρεπει να υπαρχει η στοιχειωδη ευγενεια και απο τις δυο πλευρες οπως και κατανοηση παλι και απο τις 2 πλευρες.
πιστευω με λιγη καλη θεληση ολα γινονται παντως
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-13, 07:07
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Σωστός!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-13, 08:01
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα!
συμφωνώ με rtolis.
γενικότερα η ευγένεια στην συμπεριφορά και η ανοχή στα φυσικά λάθη των άλλων βοηθάει τις διαπροσωπικές σχέσεις.
μια συμβουλή που παρέχεται με τρόπο που ταπεινώνει τον συμβουλευόμενο, δεν μπορεί ποτέ να εφαρμοστεί, γιατί η ενστικτώδης αντίδρασή του είναι να διαφοροποιηθεί απ αυτόν που τον προσβάλλει.
μια συμβουλή που δίνεται με ευγένεια και σεβασμό στην προσωπικότητα και το γνωστικό επίπεδο του άλλου, δημιουργεί μια σχέση εμπιστοσύνης και φιλίας.
μια συμβουλή που δίνεται με ευγένεια, δεν σημαίνει πως κάνει παραχωρήσεις, περί του τι είναι σωστό και τι λάθος, στην κάθε περίπτωση.
αρχάριος κάποιος είναι για πολλά χρόνια, φανταστείτε αυτόν που μόλις απέκτησε το 20άρι ενυδρείο του.
ο όγκος των πληροφοριών είναι τεράστιος και δυστυχώς η πρώτη επαφή με το φόρουμ έρχεται συνήθως μέσω προβλημάτων και ασθενειών. είναι αδύνατον για κάποιον "παρθένο" στον χώρο των ενυδρείων, να διαβάσει, να σταχυολογήσει και να καταλήξει στις απαιτούμενες ενέργειες χωρίς βοήθεια.

αν με ρωτήσετε, προσωπικά πιστεύω οτι αν πρέπει να γίνει μια καμπάνια, αυτή είναι για την μη πώληση ενυδρείων κάτω των 60λ. το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι αυτό. ενυδρεία 7λ, 15λ. 20λ. σε πολύ γκλαμουρους περιπτώσεις 30λ είναι τα πρώτα προτεινόμενα ενυδρεία από τα καταστήματα.
απο κει ξεκινά η οδύσσεια του αρχάριου και του φόρουμ.

για τους πολύ πολύ αρχάριους (γιατί κι εγώ αρχάρια είμαι), το βασικότερο που πρέπει να σκεφτούν, είναι αφού πληροφορηθούν περί των προϋποθέσεων μιας σωστής ενασχόλησης, ν αποφασίσουν αν το επιθυμούν πραγματικά.
και εφ' όσον είναι θετικοί, να διαβάζουν και να συζητούν συμβουλές κι αυτοί με την σειρά τους με την ίδια ευγένεια. δεν λέω να δέχονται αβίαστα γιατί και οι συμβουλάτορες δεν είναι καθηγητές, πιθανόν να σφάλλουν.

Υ.Γ.
πάντως μην είμαστε και στεγνοί και εύθικτοι, πολλά αστεία δεν είναι απαραίτητα προσβλητικά, ακόμα κι αν είναι αιχμηρά. πρόσφατα διάβασα ένα πολύ πετυχημένο αστείο (δεν λέω ποιο)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-13, 11:43
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Συμφωνω με τα παραπανω....
επιπλεον το φορουμ δεν ειναι δημοσιο ειναι ιδιωτικο και σε καποιον ανηκει που εχει πληρωσει και πληρωνει για την υπαρξη του και αυτος θετει τους κανονες που πρεπει να ακολουθουμε για να ειμαστε μελη του. Ετσι νεοι και παλιοι ,γνωστες και μη,πρεπει να σεβομαστε οτι καποιος μας φιλοξενει ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-13, 14:57
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

σεβομαστε οτι καποιος μας φιλοξενει ....[/QUOTE]

Και αυτο, και αυτα που εγραψε η maria.....




Ox.... το 666 μηνυμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-13, 20:46
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Το χομπυ αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον, γιατι ποτε δεν μπορεις να πεις οτι τα ξερεις ολα.
Ειμαι στο χομπι απο το 1999, και δεν θα ελεγα ποτε οτι τα ξερω ολα, ουτε καν παρα πολυ καλα, ποσο μαλλον να απαξιωσω αλλον ανθρωπο.
Δεν θα το εκανα κι αν ημουν ο Αμανο.
Δεν υπαρχουν καθηγηταδες.
Η αγενεια απο χομπιστα προς χομπιστα ειναι ασυγχωρητη.
Χρειαζεται ομως ολα τα ειδη των ανθρωπων για να φτιαξεις μια κοινωνια...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 08-03-13 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-13, 21:17
giwrgos1978 Ο χρήστης giwrgos1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2013
Περιοχή: iwannina
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Η αγενεια απο χομπιστα προς χομπιστα ειναι ασυγχωρητη.
Χρειαζεται ομως ολα τα ειδη των ανθρωπων για να φτιαξεις μια κοινωνια.

συμφωνω απολυτα με αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-13, 22:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αγενεια απο χομπιστα προς χομπιστα ειναι ασυγχωρητη.

χμμμμ... δεν μπορω να πω πως διαφωνω σε αυτο, ομως ως ενυδρειοφιλοι δεν ειμαστε χομπυστες με την εννοια του ορου, αλλα ανθρωποι που -υποτειθεται τουλαχιστον- αγαπανε τα ψαρια και προσπαθουν να διατηρησουν ενα κομματι απο τον κοσμο ΤΟΥΣ μεσα στο σπιτι τους, οποτε μιλαμε για υιοθεσια ζωντανων πλασματων και οχι για χομπυ (που ειναι εντελως ακυρος ορος και θα επρεπε λογικα να ξενιζει καθε ενυδρειοφιλο οπως και η φραση "διακοσμητικα ψαρια").
Απο αυτη την πρισματικη γωνια νομιζω πως ολα ειναι αναλογα με την περιπτωση, και ναι, -παντα κατα τη γνωμη μου- υπαρχουν περιπτωσεις που η αγενεια δεν ειναι καθολου μεμπτη.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-13, 23:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμμ... δεν μπορω να πω πως διαφωνω σε αυτο, ομως ως ενυδρειοφιλοι δεν ειμαστε χομπυστες με την εννοια του ορου, αλλα ανθρωποι που -υποτειθεται τουλαχιστον- αγαπανε τα ψαρια και προσπαθουν να διατηρησουν ενα κομματι απο τον κοσμο ΤΟΥΣ μεσα στο σπιτι τους, οποτε μιλαμε για υιοθεσια ζωντανων πλασματων και οχι για χομπυ (που ειναι εντελως ακυρος ορος και θα επρεπε λογικα να ξενιζει καθε ενυδρειοφιλο οπως και η φραση "διακοσμητικα ψαρια").
συμφωνώ απόλυτα σ αυτό, είμαστε φιλόζωοι όχι χομπίστες. χόμπυς είναι οι συλλογές, τα παζλ, ο μοντελισμός όχι οι ζωντανές ψυχές. και διακοσμητική έκφραση έχει μόνο το στήσιμο του ενυδρείου μας με την προϋπόθεση να εξυπηρετεί κατ αρχήν τις ανάγκες των κατοίκων του
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-13, 07:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω με την αποψη του rtolis και το θεμα,αλλα οσον αφορα το "χομπι" μην το κανουμε και σαν τους αεροσυνοδους,που καθε δυο χρονια αλλαζουν και τον τιτλο της δουλειας τους για να ακουγεται "καλυτερα"

ενταξει καταλαβαινω πως το λετε αλλα προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου χομπιστα,οχι γιατι ασχολουμαι με ζωντανα,αλλα γιατι ασχολουμαι με τις συνηθειες τους και τις αναγκες τους και μου αρεσει να μαθαινω γιαυτα.δεν θεωρω σε καμια περιπτωση τα ψαρια "αντικειμενα", αλλα δε με προσβαλει καθολου ο ορος "χομπιστας" με αυτη την εννοια.

οπως θεωρω χομπι και το να ασχολουμαι με το σκυλι μου,να το βγαζω βολτες στα βουνα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-13, 09:22
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

"Για ένα δευτερόλεπτο θα ήθελα όλοι οι άνθρωποι να καταλάβουν ,πως είναι αδέλφια.
Για ένα λεπτό,για ένα δευτερόλεπτο θα ήθελα να καταθέσουν τα όπλα.
Για ένα λεπτό,για ένα δευτερόλεπτο θα ήθελα να γνωρίζουν ότι η αγάπη είναι εκεί.
Δεν ζητάω παρά ένα λεπτό, ένα δευτερόλεπτο για να αλλάξω την όψη του κόσμου.
Ένα λεπτό,ένα δευτερόλεπτο για να δημιουργήσω την αυριανή κοινωνία
Ένα λεπτό,ένα δευτερόλεπτο.Ένα τίποτα....είναι πολύ ,είναι το παν."

Παρμένο από άρθρο εφημερίδας βασισμένο στο παραπάνω μύνημα ενός νέου.
Ουδέν σχόλιο.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-13, 12:31
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χομπυ αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον, γιατι ποτε δεν μπορεις να πεις οτι τα ξερεις ολα.
Ειμαι στο χομπι απο το 1999, και δεν θα ελεγα ποτε οτι τα ξερω ολα, ουτε καν παρα πολυ καλα, ποσο μαλλον να απαξιωσω αλλον ανθρωπο.
Δεν θα το εκανα κι αν ημουν ο Αμανο.
Δεν υπαρχουν καθηγηταδες.
Η αγενεια απο χομπιστα προς χομπιστα ειναι ασυγχωρητη.
Χρειαζεται ομως ολα τα ειδη των ανθρωπων για να φτιαξεις μια κοινωνια...
Συμφωνώ απόλυτα.
Εγώ παρότι είμαι στο χόμπι από το 1992...έχω να μάθω πολλά, πάρα πολλά ακόμη.Οπότε όποιος ενδιαφέρεται, διαβάζει, μαθαίνει, αποκτά εμπειρία, αποφασίζει, και όποιου τα λεγόμενα δεν τον καλύπτουν ή δεν τον ικανοποιούν...απλά τον αγνοεί
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-13, 14:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εγώ το θέμα το βλέπω λίγο διαφορετικά
Θεωρώ πως παλιοι και νέοι που μπαίνουν σ ένα φόρουμ χωρίζονται σε δύο κατηγορίες

Νέοι
Α. Εκείνοι οι οποίοι μπαίνουν σ ενα φόρουμ είτε πριν είτε παράλληλα με την ενασχόληση τους με το χόμπι
Β. Εκείνοι οι οποίοι μπαίνουν σ ενα φορουμ, μονο όταν αντιμετωπίσουν το πρώτο πρόβλημα
Η πρωτη κατηγορία έχει μεγαλύτερη διάθεση να μάθει και να ακούσει. Προσπαθεί να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη.
Η δευτερη κατηγορία συνήθως δεν ακούει. Έχει πάρει τις αποφάσεις της, θεωρεί πως κάνει λίγα εώς καθόλου λάθη, διαβάζουν 10 κρατάνε μόνο αυτό που θέλουν εξ αρχής!!!

Παλιοι
Α. Εκείνοι οι οποίοι θέλουν να μοιραστούν γνώσεις και οι οποίοι είναι έτοιμοι να τρέξουν επι τόπου αν χρειαστεί
Β. Εκείνοι οι οποιοι αρέσκονται στο να μοιράζονται γνώσεις κυρίως για να φανούν ειδικοί πάνω σε κάποιο αντικείμενο (είδος ψαριού...κλπ) και για να εντυπωσιάσουν όλους τους άλλους!

Η πρώτη κατηγορία εχει μεγαλύτερη διάθεση να μοιραστεί τις γνώσεις και προσέχει τον τρόπο που το κάνει (τον τρόπο γραφής εννοω)
Η δευτερη κατηγορία είναι συνήθως απότομη και κάποιες φορές υπάρχει και μια μικρή δόση ειρωνίας

Να ξεκαθαρίσω πως δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα του συγκεκριμένου φόρουμ, αλλά μιλάω γενικά

Ως ΝΕΟΣ, με ενδιαφέρει να παίρνω ξεκάθαρες απαντήσεις σ αυτά που ρωτάω
Οφείλω να σεβαστώ όλα όσα διαβάσω κι αφού καταλήξω κάπου (αν υπάρχουν πολλες & διαφορετικές απόψεις), οφείλω να κάνω ακριβώς αυτό που μου προτείνουν κι όχι του κεφαλιού μου

Επιπλέον, να συμπληρώσω πως είναι αδύνατον πίσω από προτάσεις να καταλάβεις αν ο άλλος κάνει πλάκα μ αυτό που γράφει, αν μιλάει σοβαρά, αν ειρώνευεται...κλπ

Γι αυτό χρειάζεται λίγη προσοχή απ όλους μας, τόσο σ αυτά που γράφουμε, όσο και στον τρόπο που διαβάζουμε!

Το συγκεκριμένο φόρουμ, σε αντίθεση με άλλα, στα οποία είχα την ατυχία να γραφτώ και την τύχη να ξεγραφτω, έχει άτομα με διάθεση να βοηθήσουν και εγώ προσωπικά έχω πάρει ξεκάθαρες απαντήσεις σε κάθετι που ρώτησα

Κάποιες φορές, εμφανίζονται κάποιοι διάτοντες αστέρες (νέοι, οι οποίοι επιθυμουν να παραμείνουν νέοι...)...ε δεν γίνεται να υπάρχει 100% "επιτυχία"...με όλους!

Αυτά από μένα. Ελπίζω να σας κούρασα!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-13, 15:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δυστυχώς διαφωνώ με τον φίλο ChocolatePuma και σε πολλά επιμέρους, τα οποία δεν θεωρώ σκόπιμο ν αναλύσω, όπως στην κατηγοριοποίηση των νέων και παλιών αλλά κυρίως στην γενικότερη οπτική που θυμίζει περισσότερο κομματική οργάνωση, θρησκευτική ομάδα ή προδιαγραφές καρριέρας.
με τα φόρουμς η σχέση μας είναι ελεύθερη και άνευ προδιαγραφών, πέραν αυτών της καλής συμπεριφοράς και της αποδοχής των όρων του ιδιοκτήτη.
για να μιλάω και με παραδείγματα, εγώ όταν γράφτηκα ήμουν εργαζόμενη και υπεραπασχολούμενη και τώρα κάθομαι. τον ίδιο χρόνο θα αφιέρωνα στο κάθε φόρουμ πριν και τώρα? τι σημαίνει αυτό? οτι όταν δεν είχα χρόνο δεν έπρεπε να γραφτώ? ή τώρα που έχω χρόνο δεν πρέπει να μιλάω γιατί δεν μίλαγα και πρίν? ο καθένας μπαίνει και μένει όσο θέλει και μπορεί. δεν μοιραζόμαστε αξιώματα, πόστα και βραβεία.
ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, γιατί από τα γραφόμενά σου γενικότερα έχω την καλύτερη διάθεση απέναντί σου, όπως και τώρα δεν υπάρχει καμμιά προσωπική αιχμή στην γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-13, 15:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μαρία εννοείται ότι δεν παρεξηγω
Ξεκαθαρισα πως μιλάω γενικα έχοντας περάσει κι από αλλα φορουμς απ τα οποία εφυγα τρέχοντας

Ο καθένας εκφράζει προσωπικές απόψεις

Η μοναδική μου ένσταση είναι στη σύγκριση που έκανες με οργανώσεις ή ομάδες!!!!
Δεν μπαίνει καν τέτοιο θέμα

Αν θες ξαναδιαβασε τα όσα έγραψα....ίσως βιάστηκες λιγάκι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-13, 15:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία εννοείται ότι δεν παρεξηγω
Ξεκαθαρισα πως μιλάω γενικα έχοντας περάσει κι από αλλα φορουμς απ τα οποία εφυγα τρέχοντας

Ο καθένας εκφράζει προσωπικές απόψεις

Η μοναδική μου ένσταση είναι στη σύγκριση που έκανες με οργανώσεις ή ομάδες!!!!
Δεν μπαίνει καν τέτοιο θέμα

Αν θες ξαναδιαβασε τα όσα έγραψα....ίσως βιάστηκες λιγάκι
ναι το σκέφτηκα κι εγώ ήταν υπερβολική η πρόταση, συγχωρέστε με
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-13, 16:01
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
"Για ένα δευτερόλεπτο θα ήθελα όλοι οι άνθρωποι να καταλάβουν ,πως είναι αδέλφια.
Για ένα λεπτό,για ένα δευτερόλεπτο θα ήθελα να καταθέσουν τα όπλα.
Για ένα λεπτό,για ένα δευτερόλεπτο θα ήθελα να γνωρίζουν ότι η αγάπη είναι εκεί.
Δεν ζητάω παρά ένα λεπτό, ένα δευτερόλεπτο για να αλλάξω την όψη του κόσμου.
Ένα λεπτό,ένα δευτερόλεπτο για να δημιουργήσω την αυριανή κοινωνία
Ένα λεπτό,ένα δευτερόλεπτο.Ένα τίποτα....είναι πολύ ,είναι το παν."
Τετοιες υπογραφες θα ηθελα να βλεπω...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-13, 16:47
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί με έχει απασχολήσει πολλές φορές εδώ μέσα κι ας μη το έχω θέσει προς συζήτηση....
Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά, και κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη γιατί παρασυρόμαστε από την αγάπη που νιώθουμε για τα ψαράκια αλλά και από την ανάγκη να ενημερωθεί ο κόσμος όσο πιο σωστά γίνεται.
Οι παλιοί του forum, ή όποιοι νομίζουν ότι είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές, θα πρέπει να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του ''δίνω μια συμβουλή'' και του ''σου λέω τι να κάνεις''. Μπορεί να έχετε όλη την καλή πρόθεση να βοηθήσετε, αλλά δεν υπάρχει λόγος να νευριάζετε όταν οι νέοι δεν ακολουθούν τις συμβουλές σας... Η κοινωνία μας δεν είναι τέλεια, και δεν θα γίνει ποτέ, και θα πρέπει να θυμάστε πως το forum είναι μια μικρή κοινωνία. Στην τελική ο καθένας θα μάθει από τα λάθη του. Καταλαβαίνω ότι είναι λυπηρό και ξεροκέφαλο να μη σας ακούμε, ώστε να γλυτώσουν πολλά ψαράκια από την αμάθεια μας, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή.
Τώρα όσο για τα θέματα που μπορεί να ανοίγει ο καθένας.... Η αλήθεια είναι ότι το forum σε κάθε σελίδα του είναι γεμάτο πληροφορίες, τις οποίες όσο κι αν έχω προσπαθήσει να τις παρακολουθήσω όλες ώστε να μην κάνω τη ζωή σας πιο δύσκολη, δεν τα έχω καταφέρει, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μπορώ να περνάω όλη μου τη μέρα πάνω από το pc ώστε να παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις και τα θέματα.
Όλα αυτά τα λέω με πολύ καλές προθέσεις, μόνο και μόνο επειδή το συγκεκριμένο forum είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφοριών αλλά μας κρατάει και πολύ καλή παρέα, πολλές φορές σε δύσκολες στιγμές της ζωής μας.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-13, 11:49
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joanna504 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί με έχει απασχολήσει πολλές φορές εδώ μέσα κι ας μη το έχω θέσει προς συζήτηση....
Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά, και κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη γιατί παρασυρόμαστε από την αγάπη που νιώθουμε για τα ψαράκια αλλά και από την ανάγκη να ενημερωθεί ο κόσμος όσο πιο σωστά γίνεται.
Οι παλιοί του forum, ή όποιοι νομίζουν ότι είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές, θα πρέπει να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ του ''δίνω μια συμβουλή'' και του ''σου λέω τι να κάνεις''. Μπορεί να έχετε όλη την καλή πρόθεση να βοηθήσετε, αλλά δεν υπάρχει λόγος να νευριάζετε όταν οι νέοι δεν ακολουθούν τις συμβουλές σας... Η κοινωνία μας δεν είναι τέλεια, και δεν θα γίνει ποτέ, και θα πρέπει να θυμάστε πως το forum είναι μια μικρή κοινωνία. Στην τελική ο καθένας θα μάθει από τα λάθη του. Καταλαβαίνω ότι είναι λυπηρό και ξεροκέφαλο να μη σας ακούμε, ώστε να γλυτώσουν πολλά ψαράκια από την αμάθεια μας, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η ζωή.
Τώρα όσο για τα θέματα που μπορεί να ανοίγει ο καθένας.... Η αλήθεια είναι ότι το forum σε κάθε σελίδα του είναι γεμάτο πληροφορίες, τις οποίες όσο κι αν έχω προσπαθήσει να τις παρακολουθήσω όλες ώστε να μην κάνω τη ζωή σας πιο δύσκολη, δεν τα έχω καταφέρει, για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν μπορώ να περνάω όλη μου τη μέρα πάνω από το pc ώστε να παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις και τα θέματα.
Όλα αυτά τα λέω με πολύ καλές προθέσεις, μόνο και μόνο επειδή το συγκεκριμένο forum είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφοριών αλλά μας κρατάει και πολύ καλή παρέα, πολλές φορές σε δύσκολες στιγμές της ζωής μας.....
Συμφωνώ μαζί σου... και συμπληρώνω οτι κάποιες φορές θέλουμε άμεση απάντηση σε κάτι και οχι μετά απο πολύ ψάξιμο σε σελίδες απο της οποίες μπορεί να λάβουμε λάθος απαντήσεις..

Γενικά ο εγωισμός θέλει ένα μέτρο.. σε όλα.. αυτός μας καταστρέφει..
όταν υπάρχει καλή διάθεση όλα λύνονται. αν είναι να κάνουμε κάτι να το κάνουμε με την καλή μας την καρδιά.. αλλιώς... πρέπει να το ψάξουμε λίγο μέσα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-13, 15:05
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου... και συμπληρώνω οτι κάποιες φορές θέλουμε άμεση απάντηση σε κάτι και οχι μετά απο πολύ ψάξιμο σε σελίδες απο της οποίες μπορεί να λάβουμε λάθος απαντήσεις..

Γενικά ο εγωισμός θέλει ένα μέτρο.. σε όλα.. αυτός μας καταστρέφει..
όταν υπάρχει καλή διάθεση όλα λύνονται. αν είναι να κάνουμε κάτι να το κάνουμε με την καλή μας την καρδιά.. αλλιώς... πρέπει να το ψάξουμε λίγο μέσα μας.
Έχεις δίκιο Μάνο, άλλωστε κάποτε όλοι αρχάριοι ήμασταν, και κάναμε τα δικά μας λάθη, έτσι μάθαμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-03-13, 01:24
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Αυτό εδώ λέγεται forum. Συμφωνούμε? Δεν είναι η Θεία Λένα.

Δεύτερον αν έχετε πρόβλημα και ρωτάτε άμα γουστάρω κι όποτε γουστάρω σας απαντάω. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σας απαντήσει. Ειδικά αν έχει απαντηθεί πρόσφατα δε σας απαντάω καθόλου. Η λέξη κλειδί λέγετε αναζήτηση.

Τρίτον. Το εύλογο. Αν θέλετε συμβουλή να την ΑΚΟΥΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-03-13, 05:02
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Αυτό εδώ λέγεται forum. Συμφωνούμε? Δεν είναι η Θεία Λένα.

Δεύτερον αν έχετε πρόβλημα και ρωτάτε άμα γουστάρω κι όποτε γουστάρω σας απαντάω. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σας απαντήσει. Ειδικά αν έχει απαντηθεί πρόσφατα δε σας απαντάω καθόλου. Η λέξη κλειδί λέγετε αναζήτηση.

Τρίτον. Το εύλογο. Αν θέλετε συμβουλή να την ΑΚΟΥΤΕ.
Πρώτον: Ότι συμφωνούμε, συμφωνούμε...Κανείς δεν είπε ότι είναι η θεία Λένα... (ο,τι κι αν σημαίνει αυτό...!!!)
Δεύτερον: Δεν υποχρεώσαμε κανέναν να απαντήσει σε τίποτα, όποιος θέλει και μπορεί, απαντάει... Τόσο απλά.
Τρίτον: Αν σου ζητήσουν συμβουλή και τους τη δώσεις, το σίγουρο είναι ότι θα τη διαβάσουν. Το αν θα την ακολουθήσουν είναι καθαρά δικό τους θέμα... Γιαυτό άλλωστε λέγεται συμβουλή και δεν λέγεται διαταγή....
Και τέταρτον: Αν ο τρόπος που θα δώσεις τη συμβουλή, είναι σαν τον τρόπο που απάντησες σε μας, και χίλια δίκια να έχεις προδιαθέτεις τον άλλο όχι μόνο να μη σε ακούσει, αλλά να σου πάει και κόντρα, γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος βγάζει κάτι απότομο.

Σε περίπτωση που δεν απάντησες με αυτό τον τρόπο και κατάλαβα λάθος, αγνόησε το τέταρτο. Απλώς σου λέω τι εντύπωση μου δημιουργήθηκε μόλις το διάβασα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο forum παλιός στα ενυδρεία (ωστόσο αρχάριος) sharred Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 05-02-12 19:26
Νέοι συγκάτοικοι Φαίδων Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 1 01-04-11 11:22
Νέοι πλακάτ...! Maverick Bettas 12 10-02-11 17:27
Διαβάστε πριν ξεκινήσετε καινούριο θέμα (νέοι και παλιοί). Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 0 01-06-04 22:07
Καινούριος στο forum και στα ενυδρεία... FfF Γλυκό νερό - Γενικά 45 13-02-03 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09498 seconds with 13 queries