Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-04, 22:44
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή αμμο η χαλικη???

παιδια δεν ξερω ειλικρινα τα εχω παιξει... το νεο μου ενυδρειο ειναι ετοιμο κ εχει καθαρα 60 λιτρα.. ξερω μικρο αλλα no money για μεγαλυτερο για την ωρα! νομιζω οτι ειναι καλο παντως!
Το ενυδρειο θα ειναι αποκλειστικα για κριμπ αποκλειστικα ομως ηθελα να βαλω κ τις κονβικτ μου μεσα αλλα απο οτι διαβασα απο διαφορετικες λιμνες αν ειναι δεν θα τα πανε καλα κ ετσι θα τις πουλησω....!
το προβλημα εινια οτι εχω κολλησει αγρια! θελω να βαλω αμμο γιατι κ μου αρεσει αλλα κ δεν μπορουν να οι κιχλιδες να εφαρμοσουν την ενοχλητικη τους συνηθεια να κανουν οπως θελουν το ενυδρειο τουλαχιστον ετσι πιστευω... θελω να βαλω κ φυτα αληθινα βρηκα κατι σκληρα τελεια ουτε εφω μπορω να τα μασησω αλλα μου ειπε ο καταστιματαρχης οτι τα φυτα στην αμμο δεν πιανουν κ ειπα να βαλω απο κατω χαλικι με τα φυτα κ μετα να ριξω την αμμο αλλα κ παλι μου ειπε δεν γινεται γιατι λεει μαζευεται φωσφορικο οξυ κ δεν μπορουν να αναπνευσουν τα φυτα... τα φυτα απο τα φυλλα δεν αναπνευουν? τι να κανω? παντωσ μονο με κοτρονες το ενυδρειο δεν το αφηνω δεν με αρεσει απο την αλλη αν βαλω χαλικι θα μου το κανουν σαν .....
τι να κανω ?
υ.γ.απο της 7:30 ψαχνω να βρω κατι σχετικο μεσα στο φορουμ αλλα δυστηχως δεν βρηκα
ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-04, 00:59
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Ένα χρήσιμο link για kribensis εδώ: http://tsamis.aaquaria.com/kribensis.htm

convicts με kribensis??? όχι απλά διαφορετικές λίμνες, αλλά διαφορετικές ήπειροι επομένως ... καταλαβαίνεις

Τώρα αναφορικά με την επιλογή άμμου ως υπόστρωμα και φυτά, μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση με την λέξη 'άμμο' στο forum 'Ενυδρεία με φυτά' για να δεις τι έχει υποθεί έως τώρα σχετικά με αυτό το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-04, 03:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αμμος πανω απο χαλικι, σε λιγο καιρο θα παει ολη κατω και θα μεινει το χαλικι απο πανω. Μπορεις να βαλεις μονο αμμο, τα φυτα θα πανε μια χαρα ΑΝ δεν τα ξεριζωνουν τα kribs.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-04, 22:16
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή Re: αμμο η χαλικη???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
Το ενυδρειο θα ειναι αποκλειστικα για κριμπ αποκλειστικα ομως ηθελα να βαλω κ τις κονβικτ μου μεσα αλλα απο οτι διαβασα απο διαφορετικες λιμνες
Τα kribensis και τα convicts δεν είναι από διαφορετικές λίμνες αφού και τα δύο είδη ζούνε σε ποτάμια αλλά σε διαφορετικές ηπείρους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
θελω να βαλω αμμο γιατι κ μου αρεσει αλλα κ δεν μπορουν να οι κιχλιδες να εφαρμοσουν την ενοχλητικη τους συνηθεια να κανουν οπως θελουν το ενυδρειο τουλαχιστον ετσι πιστευω
Η άμμος (ή το ψιλό χαλαζιακό χαλίκι) είναι σαφώς καλύτερη επιλογή αφού τα kribs ζούνε σε περιοχές που έχουν αμμώδη - λασπώδη βυθό.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03557 seconds with 12 queries