Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-12, 21:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Οk Νίκο έγινε η παραγγελία!
πηρα και το 250γ να ειμαι καλυμμένος.
κι εγω με 4 ενυδρεια σε λειτουργια αυτο παιρνω και κραταει...δεν ξερω ποσο...αρκετα παντως
Εσυ με ενα ενυδρειο αν δεν ειχες το θεμα με τις παραγγελιες θα σου ελεγα παρε τα 100γρ, αλλα επειδη εισαι και μακρυα καλυτερα να εχεις εφοδια


Παράθεση:
Ελπίζω να αξίζει οπως λές και να μην το μετανιώσω! Να σε ρωτήσω απο την στιγμή που εχει μεγάλο δοχείο αν και αναγράφει για 35-75 λίτρα ενυδρεία θα μπορούσα μελλοντικά να το χρησιμοποιήσω σε κατι μεγαλύτερο π.χ. με την βοήθεια ενος εσωτερικού? ενα 100λιτρο για παράδειγμα?
Λοιπον, οσον αφορα το 99,999% των φιλτρων λεμε να προτιματε το ελαχιστο τα λιτρα που λενε Χ3 η και παραπανω, ακομα και τα ακριβοτερα της αγορας, (και οι ακριβες σειρες της fluval το ιδιο) αλλα τα ELITE ειναι διαφορετικα... Αυτο που το δινει max 70 λιτρα ειναι και σε ογκο και σε capacity διπλασιο η και μεγαλυτερο απο ενα οποιοδηποτε eheim η fluval της ακριβης σειρας (μη με ρωτησεις τι πως και γιατι, μπορει να τα φτιαχνουν κινεζοι καταδικοι και να ριξαν το κοστος, μπορει να ειναι κολπο προμοταρισματος, μπορει χιλια δυο, παντως εγω πανω απο ενα χρονο που τα χω ειναι σκυλια, και απο υλικα δεν ειναι καθολου μαπα, τυπικες βιομηχανικες κατασκευες ειναι)
Με αυτο το δεδομενο θα σου ελεγα πως με χαμηλη ιχθυοφορτιση ακομα κι αυτο που πηρες ειναι μια χαρα και για 100ρακι, παντα με τα σωστα υλικα φιλτρανσης βεβαια

Παράθεση:
Για το σφουγγαράκι που ειπες πρίν οτι ειναι μάπα, δεν θα κάνει αυτο που εχει μέσα σαν default??
Οχι ειπα οτι τα περισσοτερα φιλτρα εχουν μαπα υλικα που συνηθως περιοριζονται σε ενα σφουγκαρι και ισως και λιγο ανθρακα.

Παράθεση:
Αυριο θα βάλω και τις extra λάμπες, θα προμηθευτώ τις λεπτομέρειες και με το που έρθει το φίλτρο το ξεκινάω
καλη αρχη

Παράθεση:
Τωρα που εχω αρκετό ελεύθερο χρόνο αυτη την εβδομάδα θα αρχίσω και διαβασμα για φυτεμένα και να καταλήγω σιγα σιγα και σε ψαροσύνθεση.
Σε ευχαριστώ ρε συ Νίκο για τις κατευθύνσεις, εχω πολυ καλή διαίσθηση για αυτο το ενυδρείο!
κοιτα, ανθρωπους που πριν ξεκινησουν καθονται και διαβαζουν και ρωτανε δεν τους φοβαμαι, μια χαρα θα τα πας.
Πριν κανεις βεβαια οτιδηποτε ανεβαζε και κανα θεματακι να βλεπεις γνωμες, και ειδικα πριν αγορασεις οπτιδηποτε αφου οι τιμες για τα ιδια πραγματα ποικιλουν και απ οτι ξερω εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη στην υπολοιπη Ελλαδα εχετε ενα θεματακι με τις -αρκετα εως παρα πολυ- τσουγμενες τιμες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-11-12, 21:40
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παιδια τελικα το στρωσιμο ξεκινησε την παρασκευη, ηρθε και το καινουριο φιλτρο, ολα πανε ρολοι!
Απο βδομαδα θσ ξεκινησω να φυτευω , αν δεν βρω τα φυτα π θελω εδω θα παραγγειλω απο ιντερνετ αν εχετε καποιο site που εμπιστευεστε παρακαλω πειτε μου!
Οσο για ψαροσυνθεση αποφασισα να προσπαθησω να μαλακωσω το νερο με τυρφη και με οτιδηποτε αλλο τροπο μπορεσω εκτος προετοιμασιας με α/ο γιατι θελω πολυ να εχω ενα τουλαχιστο αρσενικο gouramaki dwarf. (υπαρχει ενα υγρο σκευασμα π δινει black water effect της tetra , το γνωριζει καποιος?) η αν εχετε να προτεινετε κανεναν αλλο απλουστερο τροπο!

Να ρωτησω αν τοποθετησω ενα μονο αρσενικο gouramaki με τι μπορω να το συνδυασω στα 50 λιτρα?!
εχετε καμια καλη ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bubblenest σε Colisa lalia Rigel Άλλα λαβυρινθόψαρα 19 23-11-09 15:01
αρρωστο colisa lalia smartcdi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 14-07-09 00:09
αναπαραγωγη colisa lalia antonis15 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-05-09 20:37
Colisa lalia σε 30L ?? mafia Άλλα λαβυρινθόψαρα 7 31-08-08 01:52
ασθένεια colisa lalia dim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 25-10-04 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03427 seconds with 13 queries