Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-03-16, 10:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Έλενα βιάστηκες (δις!)

Ένας από τους βασικούς κανόνες ειναι, να μην αγοράζουμε ότι μας αρέσει

Για το 200λιτρο θα χρειαστείς μπολι, αμέσως μόλις έρθει
Για το 30λιτρο, έχουν αναπτυχθεί βακτήρια και ίσως ο μονομάχος να είναι οκ

Και τα δύο, θα τα επιβεβαιώσεις μόνο με μετρήσεις

Το σαλιγκάρι, εγώ θα το έβαζα μαζί με τον μονομάχο στο 30λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-03-16, 11:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βιάστηκες αλλά με ηρεμία και σωστές κινήσεις υπάρχουν λύσεις, ίσως να ταλαιπωρηθείς λίγο.
Για το μονομάχο , όταν θα μπει στο 30αλιτρο που ήδη έχει φίλτρο , λογικά θα είναι στρωμένο και άρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα, μέχρι να γίνει αυτό όμως , μέχρι τη Τρίτη ο μονομάχος θα θέλει τη προσοχή σου και παρακολούθηση, πιστεύω πως με μία καθημερινή αλλαγή 30% μέχρι τη Τρίτη ή μέχρι να έρθει το 200αρι (πιστεύω να μην αργήσει πολύ) δεν θα υπάρξει πρόβλημα, το νερό όμως της αλλαγής να έχει ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, περίμενε να στο επιβεβαιώσουν οι "μονομαχοκαμμένοι".
Οταν θα έρθει το 200αρι τώρα, θα πρέπει να πλυθεί και να καθαριστεί , αν είναι μεταχειρισμένο μια απολύμανση τη θεωρώ απαραίτητη , καθώς και φίλτρα και οποιοδήποτε άλλο εξοπλισμό, δεν είναι δύσκολο, μην ανησυχείς, λίγο νερό θα χαλάσεις και να έχεις χώρο, μπαλκόνι αυλή , για να έχεις ευχέρεια χώρου και να μη γεμίσεις το τόπο νερά. Μετά από αυτά όμως θα χρειαστείς μπόλι, για αυτό άρχισε να ψάχνεις, εκτός αν μπορείς να έρθεις να σου δώσω και ίσως να μπορέσω να σου γεμίσω όλο το φίλτρο με έτοιμο βιολογικό υλικό. Ξέρεις πιο φίλτρο έχει το ενυδρείο ή πιο φίλτρο έχεις σκοπό να πάρεις ;
Το σαλιγκάρι , αν το βάλεις στο μονομάχο, και να σου δώσω σαλιγκάρια , θα γίνουν μεζές, αν έχεις σκοπό να βάλεις ramshorn σαλιγκάρια θα έλεγα να το δώσεις το helena, προσωπικά δεν τα θέλω πλέον στα ενυδρεία μου γιατί με τα ramshorn και τα melanoides έχω βρει την ησυχία μου, και έχω καθαρίστριες με τα πατσαβούρια στα χέρια και μου κάνουν τα ενυδρεία να "τρίζουν από καθαριότητα"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-03-16, 11:14
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλενα βιάστηκες (δις!)

Ένας από τους βασικούς κανόνες ειναι, να μην αγοράζουμε ότι μας αρέσει

Για το 200λιτρο θα χρειαστείς μπολι, αμέσως μόλις έρθει
Για το 30λιτρο, έχουν αναπτυχθεί βακτήρια και ίσως ο μονομάχος να είναι οκ

Και τα δύο, θα τα επιβεβαιώσεις μόνο με μετρήσεις

Το σαλιγκάρι, εγώ θα το έβαζα μαζί με τον μονομάχο στο 30λιτρο
Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποια τροφή για τον Μονομάχο, μιας και είσαι και εσύ μονομαχοπληκτος; Ανησύχησα πολύ που δεν έτρωγε και φοβάμαι ότι αν πάω αδιάβαστη στο Pet Shop θα μου δώσουν ότι ναναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιάστηκες αλλά με ηρεμία και σωστές κινήσεις υπάρχουν λύσεις, ίσως να ταλαιπωρηθείς λίγο.
Για το μονομάχο , όταν θα μπει στο 30αλιτρο που ήδη έχει φίλτρο , λογικά θα είναι στρωμένο και άρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα, μέχρι να γίνει αυτό όμως , μέχρι τη Τρίτη ο μονομάχος θα θέλει τη προσοχή σου και παρακολούθηση, πιστεύω πως με μία καθημερινή αλλαγή 30% μέχρι τη Τρίτη ή μέχρι να έρθει το 200αρι (πιστεύω να μην αργήσει πολύ) δεν θα υπάρξει πρόβλημα, το νερό όμως της αλλαγής να έχει ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, περίμενε να στο επιβεβαιώσουν οι "μονομαχοκαμμένοι".
Οταν θα έρθει το 200αρι τώρα, θα πρέπει να πλυθεί και να καθαριστεί , αν είναι μεταχειρισμένο μια απολύμανση τη θεωρώ απαραίτητη , καθώς και φίλτρα και οποιοδήποτε άλλο εξοπλισμό, δεν είναι δύσκολο, μην ανησυχείς, λίγο νερό θα χαλάσεις και να έχεις χώρο, μπαλκόνι αυλή , για να έχεις ευχέρεια χώρου και να μη γεμίσεις το τόπο νερά. Μετά από αυτά όμως θα χρειαστείς μπόλι, για αυτό άρχισε να ψάχνεις, εκτός αν μπορείς να έρθεις να σου δώσω και ίσως να μπορέσω να σου γεμίσω όλο το φίλτρο με έτοιμο βιολογικό υλικό. Ξέρεις πιο φίλτρο έχει το ενυδρείο ή πιο φίλτρο έχεις σκοπό να πάρεις ;
Το σαλιγκάρι , αν το βάλεις στο μονομάχο, και να σου δώσω σαλιγκάρια , θα γίνουν μεζές, αν έχεις σκοπό να βάλεις ramshorn σαλιγκάρια θα έλεγα να το δώσεις το helena, προσωπικά δεν τα θέλω πλέον στα ενυδρεία μου γιατί με τα ramshorn και τα melanoides έχω βρει την ησυχία μου, και έχω καθαρίστριες με τα πατσαβούρια στα χέρια και μου κάνουν τα ενυδρεία να "τρίζουν από καθαριότητα"
Σε ευχαριστώ, πάρα πάρα πολύ. Έχω μια φίλη που έχει και αυτή ψαράκια αλλά δεν παίρνω όρκο για το πόσο σχετική είναι. Αν δεν μπορεί να με βοηθήσει με το μπόλι θα σου έρθω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elena Petrou : 11-03-16 στις 11:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-03-16, 11:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
και φοβάμαι ότι αν πάω αδιάβαστη στο Pet Shop θα μου δώσουν ότι ναναι.
Για αυτό να είσαι σίγουρη και καλά κάνεις και φοβάσαι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια φίλη που έχει και αυτή ψαράκια αλλά δεν παίρνω όρκο για το πόσο σχετική είναι. Αν δεν μπορεί να με βοηθήσει με το μπόλι θα σου έρθω.
Στο θέμα μπόλι , όταν έχεις χρυσόψαρα θέλει μια μικρή προσοχή γιατι είναι ρυπογόνα ψάρια, μαμ-κακά είναι συνέχεια, για αυτό φρόντισε να βρεις όσο πιο πολύ και δυνατό μπόλι γίνεται, αλλά και το κατάλληλο φίλτρο.
Πες μου ποιο φίλτρο θα βάλεις, για να δω τις δυνατότητες του να υποστηρίξει χρυσόψαρα. Επίσης αν έχει βιολογικό υλικό και πιο έχει.
Να έχεις υπόψη σου πως αν ασχοληθείς με τα ενυδρεία θα πρέπει να ξεκινήσεις σωστά, μετά "τσουλάνε" σχεδόν μόνα τους, και σχεδόν αμέσως, αν όμως δεν ξεκινήσεις σωστά , μπορεί να ασχολείσαι έντονα για μήνες, "τρέξιμο" δηλαδή. Δεν κάνουμε αυτό το χόμπι για να αγχωνόμαστε, αλλά για να χαλαρώνουμε
Και δυστυχώς οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με τον λάθος τρόπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-03-16, 12:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποια τροφή για τον Μονομάχο, μιας και είσαι και εσύ μονομαχοπληκτος;
Α. Κατεψυγμένη daphnia, της ocean nutrition
B. Bloodworms, της sera
Γ. Sera vipagran
Δ. Formula One Flakes της Ocean Nutrition
E. Betta Basic Food, της Tropical
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-03-16, 12:23
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Κατεψυγμένη daphnia, της ocean nutrition
B. Bloodworms, της sera
Γ. Sera vipagran
Δ. Formula One Flakes της Ocean Nutrition
E. Betta Basic Food, της Tropical
Είσαι υπέροχος!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-03-16, 12:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων

ΣΟΚ Νο1 :
Τους είχανε σε κάτι "τασάκια" με νερό ίσα ίσα για να σβήνει το τσιγάρο! Με έπιασε η καρδιά μου! Αμέσως αγόρασα ένα μπλέ που μου φάνηκε σχετικά ζωντανός ....
Νομιζεις οτι εκανες καλο (οπως ολοι στην αρχη το ιδιο νομιζαμε), αλλα δεν εκανες.
Θα ξεκινησουν να ερθουν άλλα 10 ψαρακια για να γεμισει (το ενα που θα επιζησει απο το ταξιδι) την αδεια θεση στο τασακι.
Υπαρχουν καταστηματα που εχουν ειδικα ενυδρεια για αξιοπρεπη συντηρηση μονομαχων μεχρι να πουληθουν.
Αυτα πρεπει να στηριζουμε αν θελουμε αξιοπρεπες χομπι.
Ή να αγοραζουμε απο αναπαραγωγες/εκτροφες ντοπιων χομπιστων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-03-16, 12:52
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζεις οτι εκανες καλο (οπως ολοι στην αρχη το ιδιο νομιζαμε), αλλα δεν εκανες.
Θα ξεκινησουν να ερθουν άλλα 10 ψαρακια για να γεμισει (το ενα που θα επιζησει απο το ταξιδι) την αδεια θεση στο τασακι.
Υπαρχουν καταστηματα που εχουν ειδικα ενυδρεια για αξιοπρεπη συντηρηση μονομαχων μεχρι να πουληθουν.
Αυτα πρεπει να στηριζουμε αν θελουμε αξιοπρεπες χομπι.
Ή να αγοραζουμε απο αναπαραγωγες/εκτροφες ντοπιων χομπιστων.
Έχεις 100% δίκιο αλλά δεν το είχα προγραμματίσει. Το είδα σε αυτό το χάλι και το λυπήθηκα. Δεν ξαναπατάω εκεί ούτε για αστείο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-03-16, 23:35
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

+1000 στον Σπυρο!
Τα εχουμε πει παμπολες φορες και εμεις οι νεοι και οι παλαιοτεροι πολλες περισσοτερες...

ΔΕΝ σωζουμε εναν μονομαχο απ το ποτηρι , αν τον αγορασουμε , απλα καταδικαζουμε τον επομενο που θα παρει την θεση του.
Δυστυχως καποια πρεπει να θυσιαστουν για να σταματησει το βασανιστηριο.

Δεν κραζω , ουτε κατηγορω κανεναν ,μην παρεξηγηθω ( εχω ¨σωσει¨ κι εγω αρκετους στο παρελθον) , απλα το βαζω ως σκεψη , με αφορμη το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-03-16, 08:39
Το avatar του χρήστη Deus
Deus Ο χρήστης Deus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000 στον Σπυρο!
Τα εχουμε πει παμπολες φορες και εμεις οι νεοι και οι παλαιοτεροι πολλες περισσοτερες...

ΔΕΝ σωζουμε εναν μονομαχο απ το ποτηρι , αν τον αγορασουμε , απλα καταδικαζουμε τον επομενο που θα παρει την θεση του.
Δυστυχως καποια πρεπει να θυσιαστουν για να σταματησει το βασανιστηριο.

Δεν κραζω , ουτε κατηγορω κανεναν ,μην παρεξηγηθω ( εχω ¨σωσει¨ κι εγω αρκετους στο παρελθον) , απλα το βαζω ως σκεψη , με αφορμη το θεμα.
Είναι λίγο σαν το θέμα με τα μεταλλαγμένα χρυσόψαρα. Αν ο κόσμος σταματήσει να τα αγοράζει ,τότε θα πάψουν και τα μαγαζιά να τα φέρνουν.

Ξαφνικά δεν ξέρω τι έγινε και γέμισαν όλα τα petshop με pearlscale. Και απ. Ότι βλέπω τα περισσότερα έχουν σοβαρό θέμα. Δεν μπορούν να κολυμπήσουν τα έρμα ,αλλά είναι ακίνητα κάθετα και αλλά πλαγιά.

Καλή αρχή στο χόμπι σου εύχομαι Έλενα και μην διστασεις να κανείς και την πιο "χαζή" ερώτηση, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει χαζή ερώτηση όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.
Το νου σου ο μονομάχος θέλει μαλακό νερό. Θέλει μια σχετική διαδικασία ή προετοιμασία του νερού της αλλαγής του.
__________________
Using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-03-16, 09:40
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Καλημέρα,

έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα. Για αρχή έβαλα το σαλιγκαράκι μαζί με τα χρυσόψαρα και φαίνεται να τα πηγαίνουν καλά.

  1. Χρειάζεται κάποια ειδική τροφή το σαλιγκάρι ή θα τρώει ότι μείνει απο τα ψαράκια; Το σαλιγκάρι είναι Helena Snail (απλή συνωνυμία ) και στα ψαράκια δίνω JBL κόκκους.
  2. Υπάρχει κάποια διαδικάσια που ακολουθούμε αν πεθάνει κάποιο ψαράκι για να μην αρρωστήσουν οι συγκάτοικοι του;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-03-16, 10:02
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαφνικά δεν ξέρω τι έγινε και γέμισαν όλα τα petshop με pearlscale. Και απ. Ότι βλέπω τα περισσότερα έχουν σοβαρό θέμα. Δεν μπορούν να κολυμπήσουν τα έρμα ,αλλά είναι ακίνητα κάθετα και αλλά πλαγιά.
Πως να μην γεμισουν τα petshop με pearlscale οταν υπαρχουν
χομπιστες που κανουν σαν τρελοι να βρουν για να αγορασουν.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-03-16, 10:08
BUREKAS47 Ο χρήστης BUREKAS47 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2015
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε εδώ μέσα θα μάθης παρά πολλά πράγματα για όπιο ψάρι θες
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-03-16, 13:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ο μονομαχος πρωτεινικη τροφη θελει, κυριως λαρβες και σκουλικακια.
bloodworms ειναι καλα, επισεις μια atkison betta pro η αλλες τροφες για μονομαχους ειναι πολυ καλες επιλογες και γενικα καλο ειναι να υπαρχει ποικιλια τροφων (και καμια κατεψυγμενη η ζωντανη που και που... αυτες της ΟΝ ειναι πολυ καλες... γενικα δε θελει μονο ηρα τροφη γιατι μπορει να παθει δυσκοιλιοτητα)
τροφη με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ (1-2 σκουλικακια η ενα φυλαρακι η 3-4 πελετακια 1-2 φορες τη μερα) 1 μερα ενα μπιζελι αρακα η καμια σπιρουλινα ή κανα καροτακι λυωμενο και 1 μερα τη βδομαδα απολυτη νηστεια.
Τα 30 λιτρα προσωπικα δε τα βρισκω το οτι καλυτερο για κανενα ψαρι αλλα σιγουρα μπροστα στα ποτηρακια ειναι σουιτα, αν και προσωπικα δεν γουσταρω να επιβραβευω τα μαγαζια που ακολουθουν αυτη την τακτικη, αλλα απο κει και περα λογο μικρης ποσοτητας νερου θελει μεγαλη προσοχη στη θερμοκρασια και τις συνθηκες.
Επιβαλλονται επι πλεον τα πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης, φωτισμος οχι ιδιεταιρα δυνατος, πολυ χαμηλη ροη νερου στο φιλτρο, ισως και φυτα επιφανειας και αλλαγες με νερο προετοιμασμενο στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου.Ιδανικη θερμοκρασια κατα τη γνωμη μου 27.5 (-1 +2 ) και προσπαθησε να κρατας οσο γινεται πιο σταθερες τις συνθηκες ph και σκληροτητας πριν κανεις οποιαδηποτε αλλγη νερου.
Οταν αποκτησεις εμπειρια και διαβασεις αρκετα γυρνα σιγα σιγα στο οξινο και μαλακο νερο.
Με την παροδο του χρονου πιστευω θα τ αγαπησεις αυτο το τοσο ιδιεταιρο ψαρακι και δε νομιζω να το αφησεις σε 30λιτρο (τον δικο μου τον εχω σε 160 με οσο γινεται Ασιατικοτερες συνθηκες)

btw παρα τις γενικες αποψεις, τα σαλιγκαρια ειναι φιλοι μας και βοηθανε πολυ στην υγεια του βυθου. Τροφη δε πολυχρειαζονται μια και το ενυδρειο εχει απο μονο του καμποση, αλλα αν εχεις πολλα καλο ειναι που και που να ριχνεις καμια ταμπλετα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λέω πάω να πάρω τροφές και τα βασικά καθαριστικά νερού,
τι ειναι τα ..."καθαριστικα νερου"?

μη ριχνεις στο ενυδρειο οτι βλακεια σου πουλανε... το μονο καθαριστικο νερου αν θες καθαρο νερακι λεγεται φιλτρο νερου βρυσης και καλο ειναι να υπαρχει οχι μονο για το ενυδρειο αλλα και για μας... απο κει και περα αν προετοιμαζεις το νερο σου σε βαρελακι κανοντας φυσικη αποχλωριωση δε χρειαζεται να ριχνεις μεσα απολυτως τιποτα.
ΑΝ προχωρησεις και πας σε οξινα νερα (οχι για τα χρυσοψαρα βεβαια) τοτε εχεις αλλη διαδικασια αλλα οχι ζουμια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαφνικά δεν ξέρω τι έγινε και γέμισαν όλα τα petshop με pearlscale.
Τι ειναι τουτο ρε φιλε? Σα χρυσοψαρο στο τελευταιο σταδιο του dropsy μοιαζει! Πως τους ηρθε να δημιουργησουν τετοιο πραμα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-03-16, 15:44
Το avatar του χρήστη karidas
karidas Ο χρήστης karidas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2015
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εγω στον δικό μου δίνω φυλλαράκι jbl nanobetta και δεν αφήνει τίποτα αλλα υπάρχουν πολλές. Οσο για το σαλιγκάρι δεν υπάρχει μια περιπτωση αν χωράει στο στόμα το. Χρυσοψαρων να γίνει μακαρίτης.παντως αν ζήσει και προσπαθήσεις αργότερα να βάλεις καποιο άλλο είδος σαλιγγαριων θα φαγωθούν απο το συνονοματο σου σαλιγγαρι
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-03-16, 15:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karidas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για το σαλιγκάρι δεν υπάρχει μια περιπτωση αν χωράει στο στόμα το. Χρυσοψαρων να γίνει μακαρίτης.
Μη το λες
Ανάλογα και το μέγεθος του χρυσόψαρου βέβαια, αλλά τα helena και τα melanoides δεν τα πειράζουν, μάλλον καταλαβαίνουν πως έχουν πολύ σκληρό κέλυφος, σε αντίθεση με τα physa και τα ramshorn που τα τσακίζουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-03-16, 16:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη το λες
Ανάλογα και το μέγεθος του χρυσόψαρου βέβαια, αλλά τα helena και τα melanoides δεν τα πειράζουν, μάλλον καταλαβαίνουν πως έχουν πολύ σκληρό κέλυφος, σε αντίθεση με τα physa και τα ramshorn που τα τσακίζουν
Δεν παιζει ρολο νομιζω η σκληροτητα του κελυφους, αφου δεν τα σπανε για τα να φανε.
Τα αρπαζουν απο το "ποδι" που ηδη βρισκεται εξω απο το κελυφος.
Μαλλον με το κρεας τους εχει κατι να κανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-03-16, 20:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παιζει ρολο νομιζω η σκληροτητα του κελυφους, αφου δεν τα σπανε για τα να φανε.
Τα αρπαζουν απο το "ποδι" που ηδη βρισκεται εξω απο το κελυφος.
Μαλλον με το κρεας τους εχει κατι να κανει.
Βρε Σπυρο έχω στα χρυσόψαρα melanoides και δεν τα αγγίζουν, λες και ξέρουν πως είναι σκληρά, όταν τους έριχνα physa τα τσακίζανε , και τα με τα ramshorn μέχρι που παραλίγο να πνιγεί ο Πάγκαλος ο μπουχέσας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-03-16, 21:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα μικρα τα τρωνε αμασητα με το κελυφος!
mts ,ουτε σε εμενα (νομιζω) τα πειραζουν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Αρχάρια reef ενυδρείου joanna504 Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 25-12-11 20:20
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07672 seconds with 15 queries