Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-02-16, 22:55
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ναι οντως επεσε μεσα σε 24 ωρες απο 8,4-8,5 στο 7,6 , 48 ωρες μετα επεσε απο το 7,6 στο 7,5 και σημερα 72 ωρες μετα επεσε στο 7,45 !!! Θελω να κατεβει στο 7 περιπου , που λογικα θα το φτασω γιατι στο εξωτερικο που θα αρχισει να δουλευει αυριο θα μπει αυτο το νερο με ph 7,5 και εχω μεσα 1 κιλο τυρφη !
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-02-16, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1 κιλο ή 1 λιτρο? τα κιλα (σε ενυδρειακη τρυφη) ειναι περιπου τα διπλα σε λιτρα.
Σε 150 λιτρα νερο εβαζα 1 λιτρο τυρφη (450 γρ περιπου) και ειχα δυνατα αποτελεσματα.
Και μαλιστα δεν την αλλαζα ολη την τυρφη με φρεσκια. Τη μιση αλλαζα καθε 15 μερες
Βεβαια ειχα και μαλακο αρχικο νερο (στη βρυση). Ξεκιναγα απο 7.2 πεχα και 6 ΚΗ.
Εφτανα 5.5-6.0 πεχα και 1-2 ΚΗ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-02-16, 10:45
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι 900 γρ εβαλα για την ακριβεια και χωραει το φιλτρο μου ακομη πολυ εχει κενο χωρο μεγαλο . Εβαλα κατω κατω αρκετο υαλοβαμβακα για μηχανικη φιλτρανση , μετα μακαρονι 1 λιτρο , 2 λιτρα ματριξ και 5 καλτεσς τυρφη ( 900 γρ ) και εχω κενο χωρο τι να βαλω ακομη ? για μηχανικη φιλτρανση κατι ? εμενα στο βαρελι σε 3 μερες εχει διαφορα το ph 8.5 - 7.5 μια μοναδα με 480 γρ τυρφη . Εσενα σε ποσο καιρο στο κατεβαζει στο 5.5 απο 7.2 ?
-------------------------
Σημερα μετρησα βαρελι : ph : 7,5 , kh : 8.5 , gh : 10 , NH4 : 0,25 mg/L

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 29-02-16 στις 10:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-02-16, 13:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσενα σε ποσο καιρο στο κατεβαζει στο 5.5 απο 7.2 ?
Εγω εκανα καθε βδομαδα αλλαγη και με το που εκανα αλλαγη το γεμιζα για την επομενη.
Αλλα απο οτι θυμαμαι, οταν μετραγα στην αρχη λεπτομερως, απο την 3η 4η μερα, ειχε κατεβει στο μεγαλυτερο ποσοστο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-03-16, 10:31
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους κάνω μέρα παρα μέρα αλλαγή 40% νερο στο ενυδρειο και η τύρφη ( 1.2kg στα 240 λιτρα ) απο οτι φαίνεται έχει επίδραση σε περιορισμένα λίτρα , καθώς μεσα σε 6 μέρες με 3 αλλαγές 40% οι ετρησεις πηγαν απο ph: 6,9 , kh : 6 , gh : 6 σε
ph : 7,5 kh : 8 , gh : 8 . Oποτε υποθέτω πως η τύρφη έχει πολύ περιορισμένη επιδραση μετά απο κάθε αλλαγή νερού , η οποια περιορίζεται περαιτέρω στην επόμενη ακόμη και εαν μιλάμε για διάστημα 4 ημερών !!!

Με λίγα λόγια σκέφτομαι να πάω σε αντίστροφη όσμωση και σκοπεύω να διαθέσω έως 100ευρώ , μπορείτε να μου προτείνετε κάτι καλό και αποτελεσματικό αλλά και εύκολο στην εγκατάσταση ?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-03-16, 10:40
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Oλα αυτα για τα γκαπακια?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-03-16, 11:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάτσε γιατί έχασα και εγώ τη μπάλα, γκάπυ έχεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-03-16, 11:58
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Γκάπυ έχω , ramshorn και θα βάλω και μερικες red-cherrys .
-------------------------
Το ενυδρειο δουλευει γεμάτο εδώ και 11 μέρες με Co2 και η τύρφη χάνει τη δράση της σήμερα μετράω ph : 7,6 .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 11-03-16 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-03-16, 12:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφου έχεις γκάμπυ γιατί βάζεις τύρφη ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-03-16, 12:26
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

το ενυδρειο προς το παρον ειναι αδειο ουτε τη διαδικασια στρωσιματος εχω αρχισει ακομή γιατι υπάρχει κύνδινος για άλγες . Τη τυρφη και την οσμωση την θέλω για τα φυτα που θέλουν μαλακό νερό το οποιο θα αναμειγνυω με 50% νερό βρύσης . Τα γκάπυ δεν έχουν πρόβλημα με το 7 ph πιστεύω , το μόνο θέμα ειναι το kh που εγω το θέλω ιδανικά στο 5-7 και αυτα προτιμούν το 10-30 . Αλλα και αυτα τα γκαπυ που έχω στα άλλα ενυδρεια μου είναι με kh : 9-10 και ph 8.0-8.4 .

http://www.liveaquaria.com/product/p...48&pcatid=1048
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-03-16, 12:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αλιμονο εαν καναμε ολοι τετοια φασαρια για ενα φυτεμενο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-03-16, 12:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

δηλαδη να μην βαλω οσμωση ? Η τυρφη νομιζω τουλαχιστον για μενα ειναι μεγαλυτερη φασαρια....
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 11-03-16, 12:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν το κάνεις για τα φυτά δεν χρειάζεται, νεράκι βρύσης αποχλωριομένο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 11-03-16, 13:27
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

α να βαζω απλως αντιχλωριο και να το αφησω το νερο ως εχει με μετρησεις βρύσης ph : 8,4 kh : 12-13 , gh : 14 ?
-------------------------
Αντιχλώριο Prime , απλώς κάπου διάβασα οτι το ιδανικο ph για βαρια φυτεμενα με carptet ειναι το 6,8 - 7,2 . Εμενα παντως η ελεοχαρις με μπουκάλα και χωρίς λιπασμα προς το παρον παει πολυ καλα με 6,9 που ξεκινισα και τώρα ειναι στο 7,6 καθως τελειωνει λογικα η δραση της τυρφης . Αλλα το 8.5 βρυσης μου φαινεται καπως πολυ .... Θα αντεξει ?>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 11-03-16 στις 13:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-03-16, 13:47
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

μαλλον εισαι απο αυτους που βηχουν, γκουγκλαρουν βηχας και βγαζουν συμπερασμα οτι πεθαινουν!

περα απο τη πλακα, αγχώνεσαι πολυ χωρις κανενα λογο. διαβαζεις και ειναι καλο αλλα δεν φιλτραρεις τιποτα απο οσα διαβαζεις .
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 11-03-16, 14:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι συμφωνώ με αυτο που λες , αγχωνομαι ισως σε υπερβολικο βαθμο αλλα θελω να δημιουργησω τις ιδανικες συνθηκες για τα φυτα μου . Απο οτι καταλαβα ομως απο αυτα που μου λετε η οσμωση δεν μου χρειαζεται , και το μονο που πρεπει να κανω ειναι να βαζω prime στο νερο βρυσης και να το ριχνω αφου το προετοιμασω 1-2 μερες στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 11-03-16, 14:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν βάλεις το νερό σε βαρέλι και μία αεραντλία σε 12 ώρες είναι έτοιμο, ουτε prime ουτε τίποτα άλλο. Τα πράγματα είναι πολύ απλα
-----------------------------------
Για να σου φύγει η απορία
δες ενυδρείο 5 εβδομάδων με endler, χωρίς διοξείδια, χωρίς λιπάσματα και από φωτισμό μια φθορίου της πλάκας χωρίς ανακλαστήρες, με νερό βρύσης και βαρέλι προετοιμασίας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89805
Δες άλλο, δες τι φυτά έβγαλα από μέσα, και αυτό με νερό βρύσης χωρίς λιπάσματα και χωρίς CO2, το καλό που έχει είναι πως το βλέπει ο Ήλιος όλη την ημέρα
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81896&page=7/#204
Και το χειρότερο είναι πως προσπαθείς να φτιάξεις το νερό να είναι ιδανικό για φυτά (που δεν είναι) αλλά δεν τηρείς τις παράμετρες που θέλουν τα ψάρια, με χαμηλό PH και μαλακό νερό τα τσακίζεις, για αυτό άσε τυρφες και φιλτρα Α/Ο, κακό κάνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-03-16 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-03-16, 14:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι συμφωνώ με αυτο που λες , αγχωνομαι ισως σε υπερβολικο βαθμο αλλα θελω να δημιουργησω τις ιδανικες συνθηκες για τα φυτα μου . Απο οτι καταλαβα ομως απο αυτα που μου λετε η οσμωση δεν μου χρειαζεται , και το μονο που πρεπει να κανω ειναι να βαζω prime στο νερο βρυσης και να το ριχνω αφου το προετοιμασω 1-2 μερες στο ενυδρειο
αφου το προετοιμαζεις για ποιο λογο να ριχνεις prime? ετσι για να υπαρχουν και μερικα χημικα?

αν βαλεις ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο φυσικα και δε θα βαλεις ουτε οσμωσεις ουτε τυρφη ουτε τιποτα.
Τα φυτα μπορει πολλες φορες να αποτελουν ζωτικο μερος ενος ενυδρειου αλλα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οι συνθηκες να ειναι ιδανικες για τα ψαρια. Στα φυτα μπορουν να γινουν εκπτωσεις, στα ψαρια ΟΧΙ.
Στην τελικη και να χαλασουν μερικα φυτα δεν ειναι θεμα, απλα θα βρεις ποια μπορουν να ζησουν στο ενυδρειο σου, στα ψαρια ομως δε χωρανε τετοιοι πειραματισμοι γιατι αυτα ειναι υποτειθεται οι κατοικοι του ενυδρειου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-03-16, 14:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις το νερό σε βαρέλι και μία αεραντλία σε 12 ώρες είναι έτοιμο, ουτε prime ουτε τίποτα άλλο. Τα πράγματα είναι πολύ απλα
-----------------------------------
Για να σου φύγει η απορία
δες ενυδρείο 5 εβδομάδων με endler, χωρίς διοξείδια, χωρίς λιπάσματα και από φωτισμό μια φθορίου της πλάκας χωρίς ανακλαστήρες, με νερό βρύσης και βαρέλι προετοιμασίας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89805
Δες άλλο, δες τι φυτά έβγαλα από μέσα, και αυτό με νερό βρύσης χωρίς λιπάσματα και χωρίς CO2, το καλό που έχει είναι πως το βλέπει ο Ήλιος όλη την ημέρα
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81896&page=7/#204
Και το χειρότερο είναι πως προσπαθείς να φτιάξεις το νερό να είναι ιδανικό για φυτά (που δεν είναι) αλλά δεν τηρείς τις παράμετρες που θέλουν τα ψάρια, με χαμηλό PH και μαλακό νερό τα τσακίζεις, για αυτό άσε τυρφες και φιλτρα Α/Ο, κακό κάνεις
Οκ θα ακολουθήσω αυτο το προγραμμα και θα δω πως θα αντιδρασουν τα φυτα μου στο 8,5 της βρυσης αποχλωριομενο . Παντως συμφωνα με το αρθρο αυτο το 7,0 που ειναι ιδανικο για τιν ελεοχαρι με το 8,5 εχει τεραστια διαφορα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 11-03-16, 14:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως συμφωνα με το αρθρο αυτο το 7,0 που ειναι ιδανικο για τιν ελεοχαρι με το 8,5 εχει τεραστια διαφορα !!!
Ε ΚΑΙ? το πολυ πολυ να χασεις ενα φυτο αν δε ταιριαξουν οι συνθηκες... και που το θεμα με τα φυτα υποτειθεται πειραματιζομαστε να δουμε ποια θα ταιριαξουν κι αν χαλασουν μερικα απλα χαλασαν...
Ο ρολος τους ειναι η μερικη απονιτροποιηση και η αποτοξινωση του νερου και του βυθου καθως και διακοσμητικος, δεν ειναι pets ...απλα ειναι εκει μεσα για να φτιαχνουν το καταλληλο περιβαλλον των ψαριων κι οχι το αντιθετο
Υποτειθεται οι κατοικοι ενος ενυδρειου ειναι τα ψαρια και υποτειθεται πως γι αυτα χτιζεται το ολο περιβαλλον εκτος αν το βλεπεις αναποδα και το σημαντικο ειναι τα λαχανικα και τα ψαρια παιζουν το ρολο παραγωγης νιτρικων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 11-03-16, 14:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83450

Συμφωνω απόλυτα με όσα λετε απλως μπορει να μην μπουν ψαρια καθόλου ή να μπουν γαριδες . Τα guppies παντως ειναι τα μόνα που δεν εχουν θεμα σε οτι ph και εαν τα βαλεις απο 5,5 εως 8,5 ! Οσο για τη σκληροτητα νομιζω με ενα kh 6-7 δεν θα εχουν ιδιαιτερο θεμα ! Αλλα προς το παρον εφοσον δεν εχω ψαρια με ενδιαφερουν τα φυτα παιδια !
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-03-16, 14:50
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Να και η φωτος 10 μέρες μετα το γεμισμά με μπουκάλα co2 2 φυσαλιδες το δεπτερολεπτο και χωρις καθόλου λίπασμα ακόμη .

Θα αφήσω την τύρφη που ήδη υπάρχει μέσα στο φίλτρο μέχρι να σταματήσει η δράση της και στις αλλαγές θα βάζω νερό ημέρας απο βαρέλι και εαν ολα πανε καλα θα γλυτωσω απο τύρφες και τετοια !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0900.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0901.jpg
Εμφανίσεις:  149
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0904.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  45,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0905.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  42,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0906.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0907.jpg
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  45,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-03-16, 14:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γαριδες ουτε γι αστειο ετσι οπως τα περιγραφεις, πολυ αργοτερα οταν θα χει στρωσει κι ο βυθος οκ.
τωρα οσον αφορα την ερωτηση για τα φυτα, δεν ειμαι κι ο καλυτερος στα δυσκολα φυτα ακριβως επειδη χρησιμοποιω οξινο νερο και τυρφη + τροπικη θερμοκρασια... απο αλκαλικοτητα και διαφανεια νερου δεν εχω ακουσει να χει χαλασει ποτε κατι. Οι προς τα κατω τιμες ειναι το ζορι οχι οι προς τα πανω, τουλαχιστο απ οσο γνωριζω.

btw ωραιο ενυδειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-03-16, 15:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν θελεις μετρια μαλακο νερο για τα φυτα (ας πουμε οτι θελουν υποχρεωτικα μαλακο νερο), γιατι δεν βαζεις ψαρια που ζουν σε μετρια μαλακο νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-03-16, 15:30
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γαριδες ουτε γι αστειο ετσι οπως τα περιγραφεις, πολυ αργοτερα οταν θα χει στρωσει κι ο βυθος οκ.
τωρα οσον αφορα την ερωτηση για τα φυτα, δεν ειμαι κι ο καλυτερος στα δυσκολα φυτα ακριβως επειδη χρησιμοποιω οξινο νερο και τυρφη + τροπικη θερμοκρασια... απο αλκαλικοτητα και διαφανεια νερου δεν εχω ακουσει να χει χαλασει ποτε κατι. Οι προς τα κατω τιμες ειναι το ζορι οχι οι προς τα πανω, τουλαχιστο απ οσο γνωριζω.

btw ωραιο ενυδειο
Συμφωνώ απόλυτα οτι τα ψαράκια ειναι το πρώτο που μας ενδιαφέρει δεν θα ήθελα να πάθουν κάτι τα guppies μου που θα μεταφερθουν απο αλλo ενυδρειo σε αυτο . Γαριδουλες γιατι οχι ειναι πολυ ομορφες και χρησιμες απο οσο γνωριζω ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θελεις μετρια μαλακο νερο για τα φυτα (ας πουμε οτι θελουν υποχρεωτικα μαλακο νερο), γιατι δεν βαζεις ψαρια που ζουν σε μετρια μαλακο νερο?
Ναι το σκεφτηκα και εγω αυτο απλως θελω να κανω επιλεκτικη αναπαραγωγη συγκεκριμένων τυπων guppies και θέλω χωρο . Μου φαινεται περιεργο ομως που τα guppies θελουν υποχρεωτικα σκληρο νερο ενω μπορουν να ζησουν σε ph5.5-8.5 . Υποθετω δηλαδη οτι θα τα καταφέρουν μια χαρα και σε μετρια σκληρο νερο kh 5-8 !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 11-03-16 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-03-16, 15:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οχι άμεσα γαρίδες, να στρώσει ο βυθός πρώτα, μετά απο κανα μήνα βάζεις
-------------------------------
Οι τιμές PG , GH, KH & θερμοκρασίες που διαβάζουμε είναι το εύρος, θεωρούμε καλύτερα να είναι στον μέσο όρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-03-16, 15:36
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γαριδες ουτε γι αστειο ετσι οπως τα περιγραφεις, πολυ αργοτερα οταν θα χει στρωσει κι ο βυθος οκ.
τωρα οσον αφορα την ερωτηση για τα φυτα, δεν ειμαι κι ο καλυτερος στα δυσκολα φυτα ακριβως επειδη χρησιμοποιω οξινο νερο και τυρφη + τροπικη θερμοκρασια... απο αλκαλικοτητα και διαφανεια νερου δεν εχω ακουσει να χει χαλασει ποτε κατι. Οι προς τα κατω τιμες ειναι το ζορι οχι οι προς τα πανω, τουλαχιστο απ οσο γνωριζω.

btw ωραιο ενυδειο
Για τις γαριδες ναι αυτο εννοουσα οταν έχει στρωσει καλα το ενυδρειο 3 μήνες μετα θα βαλω ( δεν το προσεξα το post σου καλα σορρυ !) για να εχει αναπτυχθει και στα φυτα η τροφη τους !
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 11-03-16, 15:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαριδουλες γιατι οχι ειναι πολυ ομορφες και χρησιμες απο οσο γνωριζω ?
ας τρεξει πρωτα κανα 6μηνο το λιγοτερο και μετα βλεπεις για γαριδες.

Παράθεση:
Μου φαινεται περιεργο ομως που τα guppies θελουν υποχρεωτικα σκληρο νερο ενω μπορουν να ζησουν σε ph5.5-8.5 . Υποθετω δηλαδη οτι θα τα καταφέρουν μια χαρα και σε μετρια σκληρο νερο kh 5-8 !
τα γκαπι απ οσο γνωριζω ζουν σε αλκαλικο κι οχι σε οξινο. Τωρα αν μπορουν να επιβιωσουν σε 5.5 ph αυτο ειναι αλλο θεμα, αλλα ακομα κι αν εχει οντως βρεθει βιοτοπος τους που να εχει τοσο χαμηλο ph αυτο δε σημαινει πως πρεπει ντε και καλα να ειναι μαλακο το νερο, απλα θα εχει πολυ περισσοτερα οξεα ωστε να σπασει το φραγμα του buffer που ειναι η kh.
Να το πω πιο απλα και ελαφρως μπακαλιστικα, αν σε ενα ποτηρι με απεσταγμανο ριξεις μια σταγονα λεμονι το ph πεφτει σε αυτο του λεμονιου. Αν σε ενα ποτηρι απεσταγμενο ριξεις μια κουταλια σοδα (ανεβασεις το kh) και μετα ριξεις παλι μια σταγονα λεμονι ουτε που θα συγκινηθει.
Αν σ αυτο τωρα αντι μια σταγονα ριξεις ολο το χυμο απ το λεμονι η αντι για λεμονι ριξεις ...βυτριολι το ph θα παει στα ταρταρα.
Ολα λοιπον ειναι σχετικα, και δε σημαινει οτι επειδη ενα ψαρι βρεθηκε καπου να ζει σε οξινο αλλα σκληρο νερο οτι θα ειναι καλα και σε οξινο και μαλακο. Μπορει ανετα να μην το ενοχλει το οξινο περιβαλλον αλλα να εχει αναγκη πχ απο ασβεστιο (και ειδικα για τα γκαπακια με τοσα σκελετικα προβληματα δε το θεωρω απιθανο να ναι αυτος ο λογος)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 11-03-16, 15:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ας τρεξει πρωτα κανα 6μηνο το λιγοτερο και μετα βλεπεις για γαριδες.



τα γκαπι απ οσο γνωριζω ζουν σε αλκαλικο κι οχι σε οξινο. Τωρα αν μπορουν να επιβιωσουν σε 5.5 ph αυτο ειναι αλλο θεμα, αλλα ακομα κι αν εχει οντως βρεθει βιοτοπος τους που να εχει τοσο χαμηλο ph αυτο δε σημαινει πως πρεπει ντε και καλα να ειναι μαλακο το νερο, απλα θα εχει πολυ περισσοτερα οξεα ωστε να σπασει το φραγμα του buffer που ειναι η kh.
Να το πω πιο απλα και ελαφρως μπακαλιστικα, αν σε ενα ποτηρι με απεσταγμανο ριξεις μια σταγονα λεμονι το ph πεφτει σε αυτο του λεμονιου. Αν σε ενα ποτηρι απεσταγμενο ριξεις μια κουταλια σοδα (ανεβασεις το kh) και μετα ριξεις παλι μια σταγονα λεμονι ουτε που θα συγκινηθει.
Αν σ αυτο τωρα αντι μια σταγονα ριξεις ολο το χυμο απ το λεμονι η αντι για λεμονι ριξεις ...βυτριολι το ph θα παει στα ταρταρα.
Ολα λοιπον ειναι σχετικα, και δε σημαινει οτι επειδη ενα ψαρι βρεθηκε καπου να ζει σε οξινο αλλα σκληρο νερο οτι θα ειναι καλα και σε οξινο και μαλακο. Μπορει ανετα να μην το ενοχλει το οξινο περιβαλλον αλλα να εχει αναγκη πχ απο ασβεστιο (και για τα γκαπακια με τοσα σκελετικα προβληματα δε το θεωρω απιθανο να ναι αυτος ο λογος)
Ναι εννοειται προφανως τιμες κατω απο 6,8-7,0 ph για guppies και εμενα μου φαινονται υπερβολικες και εκει ειχα σκοπο να κρατησω τα guppies σε νερο με τις εξης συνθηκες : ph : 7,0-7,4 , kh : 5-8 , gh : 5-8 .
Aπο οτι καταλαβα το kh ειναι αυτο που κραταει το ph σταθερο και υποθέτω οτι ενα kh 4-6 σου κραταει ενα πολυ σταθερο ph ? Η πτώση του Kh επισης παρασύρει και το ph ?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 11-03-16, 15:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενημερωτικα, δεν ειναι υποχρεωτικοι οι 6 (!!!) μηνες ωριμανσης του βυθου για red cherry γαριδες.
Τις εχω βαλει και αμεσως σε ενυδρειο που απλα μπολιαστηκε το φιλτρο (και οχι και ο βυθος) χωρις καμια απωλεια.
Για σιγουρια ομως, καλο ειναι να αφηνουμε ενα ενυδρειο να τρεξει καμια εβδομαδα τουλαχιστον (γενικα, ειτε για γαριδες ειτε για ψαρια), πριν μπολιασουμε και βαλουμε ζωντανα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πτώση του Kh επισης παρασύρει και το ph ?
Αυτο ακριβως ριχνει το πεχα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-03-16 στις 15:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυρφη ΔημήτρηςΤ Γλυκό νερό - Γενικά 3 23-02-16 06:34
τυρφη στελιος προεδρου Bettas 34 06-09-14 01:37
sos τυρφη stef_alex Γλυκό νερό - Γενικά 10 27-04-13 14:29
Τυρφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-12-12 20:59
Τυρφη ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-03-09 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08920 seconds with 16 queries