Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-12, 22:07
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή το χρυσοψαρακι του λουνα παρκ...

κι ετσι ξαφνικα χθες βραδυ,με ενα τεραστιο χαμογελο στο προσωπο τους,
μπηκαν στο σπιτι κρατωντας το χρυσοψαρακι που κερδισαν σε ενα παιχνιδι στο λουνα παρκ...
εγω δεν ειχα κανενα σκοπο να ασχοληθω προς το παρον με ψαρια,αλλα ηθελα να βαλω χρυσοψαρα στην λιμνη που θα φτιαξω,η οποια θελει αρκετους μηνες τελικα για να γινει.
ευτυχως,ειχα ενα μεγαλο καδο απο το ικεα για τα παιχνιδια τους,τα οποια εξφενδονιστηκαν γρηγορα,τον γεμισα με νερο(πρεπει να ειναι τουλαχιστον 60 λιτρα) και εβαλα μεσα το ψαρι,μαζι με καποια φυτα που ειχα προχειρα(παπυρο κι ενα ακομη υδροβιο).
ολο το βραδυ εψαχνα εδω πληροφοριες για να δω τι θα κανω ωστε να ζησει αξιοπρεπως τους μηνες μεχρι να φτιαξω την λιμνη,διοτι ενυδρειο δεν θελω να παρω.
διαβασα αρκετα πραγματα λοιπον,αλλα δεν ειχα χρονο να σας ρωτησω χθες βραδυ και μονο σημερα το πρωι μπορουσα να παω να παρω τα τουλαχιστον απαραιτητα.
διαβασα λοιπον βασικα(και αν κανω λαθος διορθωστε με)
δεν ταιζουμε μεχρι να δουμε τι θα γινει με την αγορα φιλτρου, η ταιζουμε ελαχιστα.
αλλαζουμε νερο στην ιδια θερμοκρασια,αν ειναι μικρος ο χωρος το αλλαζουμε ολοκληρο,εαν ειναι μεγαλος το μισο καθε λιγες μερες,μια εβδομαδα ...
βαζουμε υγρο για την χλωριωση του νερου της βρυσης.
βαζουμε μπολι.
πηγα λοιπον σε ενα πετ σιτυ και πηρα το φιλτρο της φωτο,το οποιο δεν εχω βαλει ακομη,διοτι εαν δεν κανει,να μου πειτε να το αλλαξω.
ειναι για 100-200 λιτρα ενυδρειου,200-400 λιτρα ανα ωρα.
πηρα επισης το υγρο αντιχλωριωσης(?) και θελω να μου πειτε πως να το χρησιμοποιησω σωστα...να το ριξω απευθειας στο ηδη υπαρχον νερο η μετα στην νεα αλλαγη?
ζητησα μπολι ετοιμο απο το ενυδρειο τους,αλλα μου ειπαν οτι επειδη ειναι νεο μαγαζι,ενος μηνα,δεν ειχαν παρα μονο δυο σφουγγαρακια που δεν εχουν ακομη γεμισει βακτηρια και τα αλλα τους ενυδρεια ειναι με φιλτρο κεραμικο(?)κατι τετοιο,οχι σφουγγαρακι.
επισης δεν ηθελαν να το ρισκαρουν να μου δωσουν μηπως υπηρχε καποια ασθενεια.
(συνεχιζεται)

-------------------------
πηρα λοιπον στην αναγκη,το ετοιμο υλικο με τα βακτηρια,που εχω στην φωτο.
πειτε μου εαν κανει να το βαλω και πως διοτι το μαγαζι ειχε ηδη κλεισει και δεν πολυκαταλαβαινα τι μου ελεγε(κατι να το βαλω σε νεο νερο μαζι με το φιλτρο να λειτουργησουν δεκα μερες και μετα να βαλω εκει τα ψαρια?)
βασιστηκα σε σας που τα γνωριζετε καλυτερα λοιπον και το πηρα κι εφυγα.
πηρα και τροφη σπιρουλινα,διαβασα και για τα αγγουρακια και αρακα και εχω και προνυμφες κουνουπιων,(αραγε,μερμυγκια,κανει να φανε?)
επισης του πηρα αλλο ενα φιλο για παρεα
και περιμενω ανυπομονα οδηγιες ωστε να ζησουν ετυχισμενα και αξιοπρεπως για μηνες, μεχρι να μπουν στη λιμνη.
τι κανω τωρα με οσα εχω???
ευχαριστω πολυ για οσο χρονο μου χαρισετε!
-------------------------





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 30-08-12 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-12, 22:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπολι ΜΟΝΟ απο συγχομπυστα οχι απο πετσοπ ...

Αυτη η μοδα να δινουν εχει παρατηρηθει πολυ προσφατα αλα ειναι το μεγαλυτερο λαθος μια και ειναι σχεδον σιγουρο πως θα μεταφερεις αρκετα παθογονα απο ολους τους βιοτοπους του πλανητη και αντε να σου σκασει αρρωστια που δεν ειναι συνηθισμενο το ψαρι...

βαλε εδω αγγελια και σιγουρα ολο και καποιος θα ανταποκριθει.

προς το παρον καλα τα πας, αναμενω να δω και φωτος


Για το "ετοιμο υλικο με βακτηρια" οι αποψεις ειναι αντικρουομενες. Οι μισοι λενε πως δεν ειναι εντελως μπουρδες κι οτι κατι κανει (αλλα ουτε στρωνει ενυδρεια ουτε αντικαθιστα το μπολι αλλα οτι βοηθαει) ενω οι αλλοι μισοι (στους οποιους ανηκω) ισχυριζονται οτι ειναι απλα μια απατη.
Οπως και να χει αφου δεν στρωνει ενυδρεια πρεπει να βρεις μπολι που ειναι η πιο σιγουρη και δοκιμασμενη μεθοδος και κανεις δεν ειχε αποτυχια (οκ εχει τυχει να ποιασει με τη δευτερη, σε παρα ολυ σπανιες περιπτωσεις αλλα μεχρι εκει)
Το αντιχλωριο ενταξει ειναι αν και καπως αντιοικονομικο αλλα δεν πειραζει.
Τωρα το φιλτρο... χμμμμμμμμμ αν ηταν για κανα δυο αλλα ψαρακια ισως ελεγα οκ, αλλα για χρυσοψαρα θελει ογκο βιολογικου (ειναι κι απο τα πιο "βρωμιαρικα" ψαρια)... κατ αρχας ασε να καουν οι χρυσοψαραδες αναγνωριση των ψριων σου γιατι απο τα λιγα που ξερω γι αυτα τα ψαρια αυτο που βλεπω δε μου πολυαρεσει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οποτε ας μην προτρεξω. Απλα ανεβασε μια φωτο τους και ρωτα στην κατηγορια των χρυσοψαρων τι ειδους ειναι μηπως ειναι ειδος που γινεται αρκετα μεγαλο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-12, 22:11
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ναι,εχεις απολυτο δικιο,το διαβασα κι εγω χθες βραδυ και το καταλαβα,απλα το ζητησα να το ειχα,δεν θα το εβαζα εαν δεν σας ρωτουσα.
και βεβαια προς τιμην τους ,μου το ειπαν και αυτοι αυτο που λες.
το ετοιμο που πηρα,κανει τιποτα η μουφα ειναι?
εβαλα και τις φωτο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
το ετοιμο που πηρα,κανει τιποτα η μουφα ειναι?

κοιτα, δε θελω να ξεκινησει παλι καυγας μπουκαλολατρων και μπουκαλομαχων, απλα αποψη μου ειναι πως ειναι placebo (υγρο για ξεματιασμα)...
Ετσι κι αλλιως ακομα και να εχει τα ετεροτροφα που ισχυριζεται δε μας ενδιαφερουν αυτα να αποικισουν στο φιλτρο μας ουτε θα φανε την αμμωνια.
Βαλε αγγελια με την περιοχη σου και βρες μπολι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-12, 22:36
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

μαλιστα..δεν εχω διαβασει τις "διαμαχες" αλλα καταλαβαινω..
επειδη δεν βλεπω να προλαβαινω τελικα σημερα να ασχοληθω με την αντιχλωριωση και το φιλτρο(δεν μου απαντας κιολλας),αντεχουν ετσι οπως τα εχω με σκετο νερο βρυσης ,μεχρι αυριο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-12, 22:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Φιλε μου η ιστορια σου μοιαζει πολυ με την δικια μου... Διαβασε αν θελεις τα μνμ στο αντιστοιχο θεμα που ειχα ανοιξει κι εγω. Θα το βρεις 3ο στην σειρα. Eχει πολλες πληροφοριες εκει και οτι θελεις ρωτα με και σε p.m.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-12, 22:54
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου η ιστορια σου μοιαζει πολυ με την δικια μου... Διαβασε αν θελεις τα μνμ στο αντιστοιχο θεμα που ειχα ανοιξει κι εγω. Θα το βρεις 3ο στην σειρα. Eχει πολλες πληροφοριες εκει και οτι θελεις ρωτα με και σε p.m.
τα διαβασα,τα διαβασα...μεχρι τις 4 χθες το βραδυ ,τα δικα σου αγιοβαλεντιατικα καμωματα διαβαζα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-12, 23:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
αντιχλωριωση και το φιλτρο(δεν μου απαντας κιολλας),αντεχουν ετσι οπως τα εχω με σκετο νερο βρυσης ,μεχρι αυριο?


για το φιλτρο δε μπορω να απαντησω γιατι χωρις να εχω χρυσοψαρα παρα μονο θεωρητικες γνωσεις μου φαινεται μικρο, αλλα πρεπει να γινει αναγνωριση ειδους απο καποιον που ξερει αυτα τα ψαρια γιατι αλλα γινονται 30 ποντους και αλλα πανω απο μισο μετρο.
Οπως και να χει αν ειναι ειδος που μενει μικρο ισως μπορει να τα βαλεις σε ενα 150ρι αλλα και παλι λογο των ρυπων τους μου μοιαζει πολυ μικρο το φιλτρο, ομως ας πει και καποιος που τα αναγνωριζει

Σχετικα με την αποχλωριωση σου ειπα πως το αντιχλωριο που πηρες ειαι λιγο αντιοικονομικο, αλλα ειναι οκ. Καλυτερο βεβαια στην παρουσα φαση θα ηταν το prime που δεσμευει και την αμμωνια καπως μεχρι να βρεις μπολι

Για να αποχλωριωσεις τωρα πια το νερο που εχεις εδω και μια μερα δεν εχει νοημα, εχει ηδη αποχλωριωθει απο μονο του, στην αλλαγη πια θα το χρησιμοποιησεις
-------------------------
επισεις καλο θα ηταν να βαλεις και μια αεραντλια στη φαση που ειναι ωστε η αμμωνια να γινεται λιγοτερο τοξικη, αλλα δεν πρεπει να μεινουν πολλυ σε αυτη τη φαση.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-08-12 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-12, 23:05
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχας ασε να καουν οι χρυσοψαραδες αναγνωριση των ψριων σου γιατι απο τα λιγα που ξερω γι αυτα τα ψαρια αυτο που βλεπω δε μου πολυαρεσει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οποτε ας μην προτρεξω. Απλα ανεβασε μια φωτο τους και ρωτα στην κατηγορια των χρυσοψαρων τι ειδους ειναι μηπως ειναι ειδος που γινεται αρκετα μεγαλο
τι????..........

κομετ νομιζω ειναι και ηξερα οτι γινονται μεγαλα,αλλα για καποιους μηνες υπαρχει θεμα με το συγκεκριμενο φιλτρο?για μεχρι 220 λιτρα λεει οτι ειναι.
θα τα βγαλω καλυτερη φωτο αυριο,αλλα τι δεν σου αρεσε?μην με κρατας σε αγωνια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-12, 23:08
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ο χωρος που εχει για το σφουγγαρι ειναι μικρος αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα(για αυτα τα 2 ψαρια που εχεις τωρα)
βαλε μια αγγελια για μπολι και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κι εγω για τετοιο το βλεπω, αλλα επειδη δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γι αυτο σου ειπα ρωτα καποιον που να αναγνωριζει σιγουρα τα χρυσοψαρα...

Για λιγους μηνες δε νομιζω να υπαρχει προβλημα αν μπορεις να κοψεις το μισο σφουγκαρι και να το γεμισεις με βιολογικο υλικο (siporax mini η κατι τετοιο) αλλα δες το εχει χωρο για να βαλεις τετοια πραγματα?
Αν ναι, κρατα το προς το παρον
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-12, 23:13
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

εγω με τα ετοιμα βακτηρια εχω κανει δοκιμη ειχε κατεβασει πολυ την αμμωνια αλλα δεν μηδενιζε...μηδενισε με μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-12, 23:29
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

εβαλα και αγγελια για μπολι.
πρεπει να το βαλω μεσα στο φιλτρο?
δεν γινεται να πεταξω τα βακρητια κατευθειαν στο νερο τους και να τα "παρει" το φιλτρο στο δικο του σφουγγαρι?
προτεινετε δηλαδη να το αλλαξω με καποιο μεγαλυτερο?
δεν θα αντεξουν λιγους μηνες δυο ψαρια?μπορω να τους αλλαζω και ολο το νερο καθε εβδομαδα στην αναγκη,εκτος της μερικης αλλαγης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-12, 23:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξεκινα να διαβαζεις αυτα

Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;
το περιβοητο "μπολι"

αφου τα διαβασεις αυτα διαβασε και τα υπολοιπα υπομνηματα στους αρχαριους.θα τα βρεις εδω.

μολις τα διαβασεις,ρωτα οτι απορια εχειςκαλωσηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-12, 00:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, κατ αρχας μην πανικοβαλεσε, απλα διαβασε. Για μια μερα χωρις φιλτρο δε θα παθουν τιποτα, ειδικα αν δεν τα ταισεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-12, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
ολο το βραδυ εψαχνα εδω πληροφοριες για να δω τι θα κανω ωστε να ζησει αξιοπρεπως τους μηνες μεχρι να φτιαξω την λιμνη,διοτι ενυδρειο δεν θελω να παρω.
επισης του πηρα αλλο ενα φιλο για παρεα
Ολα καλα, αλλα αφου εχεις αστρωτο φιλτρο, εσυ πηγες και του "πηρες και φιλο" ?????
Τι σκατα διαβαζες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-12, 01:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν ξερω ποιος φταιει περισσοτερο. Το παιδι ή αυτος που το πουλησε; Οσο για το φιλτρακι...Ειναι τελειως ακαταλληλο. Ειλικρινα απορω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-12, 01:18
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα καλα, αλλα αφου εχεις αστρωτο φιλτρο, εσυ πηγες και του "πηρες και φιλο" ?????
Τι σκατα διαβαζες?
απαπαπα..τι τροποι!

σας ευχαριστω πολυ ολους,και τον φιλο συμφορουμιτη που επικοινωνησαμε και θα μου δωσει μπολι
θα την βρω την ακρη με η χωρις(ευχομαι) εντασεις.
ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-12, 01:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μα βγηκα απο τα ρουχα μου.
Διαβαζα το ποστ σου και ελεγα θα βρεθει ακρη, το ψαχνει κιολας και διαβαζει, και μετα βλεπω το bold "του πηρα και φιλο" και ... μαυρισε η οθονη
-------------------------
Χωρις παρεξηγηση, απλα μιλησα σταρατα, οπως θα μιλαγα σε ενα φιλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-08-12 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-08-12, 01:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

[/QUOTE]
και περιμενω ανυπομονα οδηγιες ωστε να ζησουν ετυχισμενα και αξιοπρεπως για μηνες, μεχρι να μπουν στη λιμνη.
[/QUOTE]

O delta66 στην 'ειπε' γιατι ξερει πολυ καλα, οτι τα ψαρακια σου ουτε ευτυχισμενα θα ειναι αλλα ουτε και προκειται να ζησουν για πολυ. Εχεις ηδη ξεκινησει λαθος, αν και δεν φταις εσυ για το πως τα απεκτησες (οπως δεν εφταιγα ουτε εγω). Μην περιμενεις οτι με το μπολι μονο, ολα θα ειναι καλα. Το μεγαλυτερο λαθος σου ειναι η ανυπομονησια... Δυστηχως με τα ψαρια, πρεπει να εχουμε αρκετη υπομονη αλλιως δεν...
Ακουσε προσεκτικα τα παιδια εδω τι σου λενε ή τι σου λεω κι εγω. Κατι παραπανω ξερουν...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-12, 01:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα παρε μεγαλυτερο φιλτρο σε χωρητικοτητα (οχι σε ροη), βαλτου και κεραμικα πορωδη υλικα μεσα (πχ siporax ή substrat κλπ) και μπολιασε αμεσα.
Ταισμα ΚΑΘΟΛΟΥ.
Αν δεν εχεις υγρα τεστ νερου, κανε καθε μερα αλλαγη (30-40%) με φρεσκο νερο για σιγουρια
Αν θολωνει το νερο, αλλαγη αμεσως (εκτος κι αν ειναι το θολωμα απο το Bionitrivek)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-12, 01:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παιδια, τα δε φταις εσυ, δε φταιω εγω κτλ ειναι πολυ φτηνα τελικα. Τα μονα που δε φταινε σιγουρα ειναι τα ψαρια.
Απο κει και περα ολοι φταιμε για καθε λαθος μας (και το λεω εγω που το πρωτο μου "ενυδρειο" ηταν σκετη οικολογικη καταστροφη).
Το θεμα ειναι να προλαβαινουμε τα λαθη και να μη γινονται μη αναστρεψιμα.
Στα χερια ενος απειρου το να βαλει ψαρια που βρωμιζουν αρκετα σε ελαχιστα λιτρα και χωρις να εχει στρωμενο φιλτρο δεν ακουγεται και το οτι καλυτερο.
Τετοιες ταρζανιες μπορει να τις κανει ενας εμπειρος που διαθετει φουλ εξοπλισμο και ολα τα απαραιτητα τεστ, για πολυ λιγες μερες φυσικα κι αυτος θα το εκανε με τεραστια προσοχη και θα ηταν με την καρδια στο στομα, τωρα οταν το κανεις χυμα στο κυμα ειναι λιγο...περιεργο (πως αλλιως να το πω)?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-08-12, 03:08
alex siak 1986 Ο χρήστης alex siak 1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Μηνύματα: 130
Send a message via Skype™ to alex siak 1986
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ηρθες.
Χωρίς παρεξήγηση θα ήθελα να ρωτήσω είσαι άντρας η γυναίκα;
Γιατί βλέπω το όμονα σου και νομίζω είσαι γυναίκα μετά βλέπω να σε αναφέρουν σαν (φίλε και φίλε) και μπερδευτηκα.

Οσο για το πρόβλημά σου αν και εγώ δεν είμαι καθόλου έμπειρος καλό είναί να ακουσεις αυτά που θα σου πούνε οι έμποροι.
Μπορεί να τα λένε κάπως μερικές φορές, άλλά σκέψου τι ακούνε κάθε μέρα και αυτοί από εμάς και δικαιολόγησε τους

Φιλικά πάντα.

-Αλέξανδρος-
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-12, 08:17
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

εγω πονταρω στο γυναικα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-12, 09:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex siak 1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό είναί να ακουσεις αυτά που θα σου πούνε οι έμποροι.


μαλλον οι εμπειροι ηθελες να γραψεις...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-12, 09:33
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

και περιμενω ανυπομονα οδηγιες ωστε να ζησουν ετυχισμενα και αξιοπρεπως για μηνες, μεχρι να μπουν στη λιμνη.
[/QUOTE]

O delta66 στην 'ειπε' γιατι ξερει πολυ καλα, οτι τα ψαρακια σου ουτε ευτυχισμενα θα ειναι αλλα ουτε και προκειται να ζησουν για πολυ. Εχεις ηδη ξεκινησει λαθος, αν και δεν φταις εσυ για το πως τα απεκτησες (οπως δεν εφταιγα ουτε εγω). Μην περιμενεις οτι με το μπολι μονο, ολα θα ειναι καλα. Το μεγαλυτερο λαθος σου ειναι η ανυπομονησια... Δυστηχως με τα ψαρια, πρεπει να εχουμε αρκετη υπομονη αλλιως δεν...
Ακουσε προσεκτικα τα παιδια εδω τι σου λενε ή τι σου λεω κι εγω. Κατι παραπανω ξερουν...[/QUOTE]

τα ψαρακια τα εχω μια μερα,σε 100 λιτρα νερο χωρις χλωριο,το οποιο αλλαζω και προσθετω συνεχως,δεν τα εχω ταισει,αυριο θα μπολιασω και θα μπει φιλτρο μεγαλυτερο απο αυτο που πηρα.
απο που και ως που ξερει πολυ καλα ο delta66 πως ουτε ευτυχισμενα θα ειναι μα ουτε και θα ζησουν για πολυ?

την ανυπομονησια που εγραψα και την θεωρεις το μεγαλυτερο μου λαθος, την εχω μονο για τον λογο του οτι θελω γρηγορα να φτιαξω τις καλυτερες συνθηκες,εαν το θεωρειτε τοσο λαθος,οκ δεν βιαζομαι,να τα αφησω να πνιγουν στη βρωμα και να διαβασω αργα και καλα ολη την ενοτητα,(για να μην διαβαζω "σκατα")εχουμε καιρο..

αλεξανδρε,γυναικα ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-12, 10:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Για μενα εισαι σε σωστο δρομο(εξαιρω την αγορα του δευτερου ψαριου) εαν μπολιασεις το φιλτρο σου και τα εχεις σε καλες συνθηκες μεχρι να τα βαλεις στην λιμνη.
Καλη συνεχεια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-12, 10:36
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα ψαρακια τα εχω μια μερα,σε 100 λιτρα νερο χωρις χλωριο,το οποιο αλλαζω και προσθετω συνεχως,δεν τα εχω ταισει,αυριο θα μπολιασω και θα μπει φιλτρο μεγαλυτερο απο αυτο που πηρα.
Οι συνθήκες είναι μια χαρά ανεκτές... Απλά το "ενυδρείο" δεν είναι στρωμένο ακόμα πράγμα που σημαίνει ότι η αμμωνία παραμένει αδιάσπαστή και τα δηλητηριάζει... Επειδή είμαι κι εγώ χρυσοψαροπαθής και για κάποιο καιρό τα είχα σε πολύ χειρότερες συνθήκες από αυτές που τους παρέχεις εσύ, σου λέω μόνο αυτό:
Μην τα παίρνεις επειδή στα έχωσε ο Delta... εμένα μου είπε το ενυδρείο μου κωλόμπαρο! χαχαχα... Αν βρεις μπόλι και πιάσει θα είσαι μια χαρά... Μάλιστα σε βρίσκω πολύ πιο ενημερωμένη από ότι ήμουν εγώ όταν μπήκα εδώ μέσα και με κράξανε για την ψαρόσουπά μου... Υπομονή, μια χαρά θα τα πας...

Υ.Γ.: ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ! Θα βουλώνει στις 3 μέρες και θα μπεις σε μεγάλη διαδικασία... Συν το ότι είναι πολύ πιο φτωχές οι συνθήκες αποίκησης για τα νιτροποιητικά βακτήρια σε σχέση με τα κεραμικά...
Εγώ στα μικρά μου ενυδρεία έβαλα κάτι ωραία κρεμαστά φίλτρα της ELITE και παίρνουν πολύ βιολογικό υλικό... Εφόσον καπάκι δεν έχεις γιατί δεν την ψάχνεις έτσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-08-12, 11:01
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

δεν τα παιρνω,οταν τα παρω πραγματικα,η που δεν θα ξαναγραψω η που θα γινει τοσο κατανοητο το παρσιμο που θα παω για φθινοπωρινα μπανια και τελος.
καταλαβαινω πως καποιοι εχουν κουραστει να απαντουν στα ιδια και τα ιδια καθε αρχαριου,αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο το να απαντησουν,εξαλλου η αγενεια δεν ταυτιστηκε ποτε με την σταρατη ομιλια.
δεν θα παρω με σφουγγαρια,θα αλλαξω αυτο που εχω με ενα που να εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα για υλικα και θα βαλω σιποραξ οσο χωρεσει, αναμεσα απο λιγο σφουγγαρι συν το σιποραξ με το μπολι που θα μου δωσει ο φιλος.
αφησα ενα μονο φυτο προσωρινα,γιατι το να μην τα ταιζω
αλλα να τρωνε απο το φυτο,ειναι δωρο αδωρο μου φαινεται .
αυριο θα βαλω μεσα και ποθο που διαβασα οτι κανει καλο στο νερο τους.
κωλομπαρο πολυτελειας σου λεω!χαχαχαχα!
-------------------------
να σας ρωτησω κατι,καποιες πετρες που θελω να βαλω μεσα(στρογγυλες,χωρις προεξοχες ,δεν ειναι επικινδυνες δηλαδη)
πρεπει να τις βρασω πρωτα?τις εχω σαν διακοσμηση στο σπιτι εδω και χρονια,δεν τις πηρα προσφατα απο καπου δηλαδη ωστε να εχουν οργανισμους πανω(εαν καταλαβα καλα,γι αυτους δεν χρειαζεται το βρασιμο?)
επισης αλλη μια ερωτηση.
το νερο πηγης,το εμφιαλωμενο,(αν εξαιρεσουμε το κοστος)κανει για τις μικρες αλλαγες του νερου τους?
αν κανει,το βαζουμε απευθειας ,χωρις να εχω κανει αποχλωριωση εφοσον δεν εχει χλωριο αυτο.
απλα να ειναι στην ιδια θερμοκρασια,ετσι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 31-08-12 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-12, 11:06
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

φιλε leda που μενεις?

τι θα βαζεις εμφιαλωμενο??δεν σε συμφερει...

ξερω πολλους που δεν βαζουν καν αντιχλωριο και ολα ειναι μια χαρα....υπαρχουν αντιχλωρια οπως της prime αν δεν κανω λαθος που ειναι οικονομικο και δεν χαλασ τοση ποσοτητα οση της τετρα...να τα ψαξεις γιατι πολλες φορες χαλαμε λεφτα σε πραγματα που δεν γνωριζουμε οτι υπαρχουν καλυτερα...

εγω στην θεση σου θα προτιμουσα να μην εδινα καθολου λεφτα για αντιχλωριο και να αλλαξω φιλτρο γιατι δυστηχως ειναι ακαταλληλο...

τελος κανενας δεν την λεει σε καποιον εδω αλλωστε ο γραπτος λογος δεν εχει υφος και ευκολα παρεξηγειται!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια-ετοιμοθανατο χρυσοψαρακι!!! ino Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 90 06-02-12 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09467 seconds with 15 queries