Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-12, 10:44
Το avatar του χρήστη panvel
panvel Ο χρήστης panvel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Ανάβυσσο
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Αναβάθμιση nano reef

Καλημέρα σε όλους,

Έχω αυτή τη στιγμή ένα nano-pico reef σε ένα Dennerle cube 30λτ. Θέλω να το "αναβαθμίσω", εξηγούμε:
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα συστηματάκι πλήρες από την αρχή. Να είναι η κύρια γυάλα 60*40*30 περίπου που βγάζει γύρω στα 70 λίτρα. Σκεφτόμουν επειδή δεν μ'αρέσει καθόλου να κρέμονται σκιμερ κλπ απο πάνω να χρησιμοποιούσα τον κύβο που έχω για τύπου sump ώστε όλα τα μηχανήματα να μπουν εκεί ο κύβος έχει διαστάσεις 30*30*35 κάνει?
Το έπειπλο βάση θα φτιαχτεί επίσης απο εμένα και σκέφτομαι να τα ενσωματώσω μέσα όλα ακόμα και ένα επίπεδο από πάνω όπου θα είναι το δοχείο αναπλήρωσης και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι απλά ένα display.
Θέλω λοιπόν βοήθεια γιατί παρόλο που πιάνουν τα χέρια δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα μηχανήματα και τις ανάγκες που έχει ένα λίγο πιο μεγάλο reef όπως αυτό .
Πχ τι πρέπει να μπει στο σαμπ? Εκτός από το σκιμερ, την αντλία που θα ανεβάζει το νερό και τη θέρμανση?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-12, 11:21
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου στο sump σου θα πρέπει να κάνεις και την βιολογία του συστήματος πέρα από αυτά που είπες… ΔλΔ θα πρέπει να έχεις τοποθετήσει ΖΒ η αραγονιτη κατά προτίμηση αραγονιτη.. επίσης και βιολογικά υλικά όπως άνθρακα αντί-φώσφορο κτλ κτλ…
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-12, 13:41
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panvel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους,

Έχω αυτή τη στιγμή ένα nano-pico reef σε ένα Dennerle cube 30λτ. Θέλω να το "αναβαθμίσω", εξηγούμε:
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα συστηματάκι πλήρες από την αρχή. Να είναι η κύρια γυάλα 60*40*30 περίπου που βγάζει γύρω στα 70 λίτρα. αν το κολλήσεις μόνος σου μην το κάνεις στενό , κάνε το τουλάχιστον 50 πόντους φαρδύ και θα με θυμηθείς , το μήκος σου θα εξαρτηθεί από το τι φωτισμό θα βάλεις , πχ οι τ5 έχουν συγκεκριμένο μήκος Σκεφτόμουν επειδή δεν μ'αρέσει καθόλου να κρέμονται σκιμερ κλπ απο πάνω να χρησιμοποιούσα τον κύβο που έχω για τύπου sump ώστε όλα τα μηχανήματα να μπουν εκεί ο κύβος έχει διαστάσεις 30*30*35 κάνει καλύτερα πούλα το dennerle που είναι μια χαρά ενυδρειάκι και με τα λεφτά να αγοράσεις και να κολλήσεις το σαμπ σου όπως ακριβώς σου αρέσει , να το κάνεις λίγο μακρύτερο έτσι ώστε να βγάλεις ένα ακόμα διαμέρισμα γύρο στα 25 λίτρα που θα το έχεις με γλυκό νερό για την αναπλήρωση ?
Το έπειπλο βάση θα φτιαχτεί επίσης απο εμένα και σκέφτομαι να τα ενσωματώσω μέσα όλα ακόμα και ένα επίπεδο από πάνω όπου θα είναι το δοχείο αναπλήρωσης και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι απλά ένα display.
Θέλω λοιπόν βοήθεια γιατί παρόλο που πιάνουν τα χέρια δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα μηχανήματα και τις ανάγκες που έχει ένα λίγο πιο μεγάλο reef όπως αυτό να προνοήσεις να κάνεις τρύπες υπερχείλισης και να χρησιμοποιήσεις ποτήρι υπερχείλισης για αυτό .
Πχ τι πρέπει να μπει στο σαμπ? βρίσκεις πρώτα το σκίμμερ που θα χρειαστείς ,στην συνέχεια υπολογίζεις το πρώτο διαμέρισμα να χωράει άνετα το σκίμμερ , στο δεύτερο διαμέρισμα μπορείς να βάλεις βιολογικό υλικό όπως βράχο , dsb ,μακροάλγες ή τίποτα και να τοποθετήσεις πχ έναν zeo reactor ,calsium reactor ή δοσομετρικές και να εκμεταλλευτείς τον χώρο για καραντίνα στην συνέχεια ή βάζεις τα χημικά στο σαμπ ανάμεσα στις μπάφλες ή σε μικρό φιλτράκι ή σε ριάκτορες , στο τρίτο διαμέρισμα βάζεις θερμοστάτη-ψυκτικό και αντλία επιστροφής και το φλοτεράκι για την αναπλήρωση νερού Εκτός από το σκιμερ, την αντλία που θα ανεβάζει το νερό και τη θέρμανση?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-12, 13:56
Το avatar του χρήστη panvel
panvel Ο χρήστης panvel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Ανάβυσσο
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

βρίσκεις πρώτα το σκίμμερ που θα χρειαστείς ,στην συνέχεια υπολογίζεις το πρώτο διαμέρισμα να χωράει άνετα το σκίμμερ , στο δεύτερο διαμέρισμα μπορείς να βάλεις βιολογικό υλικό όπως βράχο , dsb ,μακροάλγες ή τίποτα και να τοποθετήσεις πχ έναν zeo reactor ,calsium reactor ή δοσομετρικές και να εκμεταλλευτείς τον χώρο για καραντίνα στην συνέχεια ή βάζεις τα χημικά στο σαμπ ανάμεσα στις μπάφλες ή σε μικρό φιλτράκι ή σε ριάκτορες , στο τρίτο διαμέρισμα βάζεις θερμοστάτη-ψυκτικό και αντλία επιστροφής και το φλοτεράκι για την αναπλήρωση νερού


Wow ειναι πολλάααα. Και σκέψου έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα! Παντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ερώτηση τί είναι οι μπάφλες? και ποτηράκι υπερχείλισης που βρίσκω -φτιάχνω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-12, 14:03
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μπάφλες είναι τα κάθετα τζάμια που χωρίζουν το σαμπ , δεν χρειάζεται να τα κάνεις όλα , οι επιλογές που έχεις είναι πολλές , το βασικό είναι η επιλογή των σωστών για εσένα διαστάσεων το ποτήρι υπερχ. είναι το είδος της υπερχ. που σου προτείνω θα το βρεις στον σταματιου δες εδώ πως το έχει φτιάξει ο φίλος υπερχειλιση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
nano reef 75l chris z3 Nano Reef 28 22-05-12 13:04
Nano reef ??? haf_k Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 16-11-10 23:23
nano reef platy Nano Reef 12 15-05-10 15:35
Billy Reef (Αναβάθμιση ) billy Reef 128 02-11-09 17:27
MT-50 Nano Reef Iann_is Nano Reef 42 06-06-08 11:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04021 seconds with 13 queries