Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-02, 20:47
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή Co2 is ready!

Ετοιμο το Co2 ,η φιαλη μπηκε,η διαχυση γινεται προς το παρων αλλα σε πολυ καλη μορφη απο το εξωτερικο φιλτρο,(δε δειχνει να βγαζει τπτ απο το spray bar.).Eχουμε λοιπον με μια φυσσαλιδα ανα δευτερολεπτο...
Απο 8.00 το ph επεσε στο 7,4
ενω η ανθρακικη σκληροτητα ειναι στο 5.
το ph δειχνει να σταθεροποιειται με μια πτωση της ταξης 0,01 τη μερα... :P
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-02, 21:19
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re :Co2 is ready!

Λέγοντας φιάλη δεν πιστεύω να εννοείς DIY Co2
Για πες μας από πού, πόσο και τι φιάλη αγόρασες φίλε Γαύρε, να παίρνουμε μια ιδέα και εμείς που είμαστε στα πρόθυρα της εν λόγο αγοράς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-02, 21:59
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

σιγουρα και δεν εννοω DIY.Ειναι η φιαλη compressed Co2.Η τιμη της απο οπου και να ρωτησα η καλυτερη,περιπου στα 150 €€ με μανομετρο και ρυθμιστη ροης εξοδου..τωρα για το bubble counter επειδη αλλαξα 3 και χανανε και τα 3 τον εβγαλα τελειως παρηγγειλα ενα απεξω,ιντερνετ,και μετρησα τις φυσσαλιδες μεσα στο ενυδρειο.Η διαχυση μεσω εξωτερικου φιλτρου με αποτελεσματα παρα πολυ καλα,δε βγαινει τπτ απο το spray bar !! :P :P Αν επιτρεψει ο admin μπορω να δωσω και πιο πολλα στοιχεια για το μαγαζι !!
http://gavrospostman.tripod.com/mype...ite2/id12.html
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-02, 22:21
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Co2 is ready!

Μπράβο Γαυρούλη.
Καλή η κίνηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-02, 12:23
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

"τωρα για το bubble counter επειδη αλλαξα 3 και χανανε και τα 3 τον εβγαλα τελειως παρηγγειλα ενα απεξω,ιντερνετ,και μετρησα τις φυσσαλιδες μεσα στο ενυδρειο."

Oδηγιες φιλε Γαυρε για να φτιαξεις "φυσσαλιδομετρητη" μονος σου..

Υλικα: Mια συριγγα 10 ml απο ενα φαρμακειο (0.15 eu). Επισης ενα πριτσινι αλουμινιου σε παχος που να σφηνωνει καλα το σωληνακι παροχης του CO2 που χρησιμοποιεις. (0.05 eu). Κολλα κατα προτιμηση ζεστη σιλικονη η αν δεν εχεις πιστολι σιλικονης τοτε εποξικη κολλα διπλης.
Εκτελεση: ριχνουμε το βουτυρο στο ταψι... ουουπς λαθος συνταγη..
Ξανα: αφαιρουμε απο την συριγγα το εσωτερικο εμβολο και βγαζουμε απο πανω το μαυρο λαστιχακι . Την βελονα την πεταμε οπως και το εμβολο. Μετα αφαιρουμε απο το πριτσινι το καρφι και το αλουμινενιο σωληνακι που μενει το σφηνωνουμε στο μαυρο λαστιχακι του εμβολου της συριγγας.
Αν τοποθετησουμε τωρα το μαυρο λαστιχακι με το σωληνακι απο το πριτσινι περασμενο απο μεσα του, στο φαρδυ στομιο της συριγγας (αφου λειπει το εμβολο) θα δουμε οτι σφηνωνει μια χαρα. Το φερνουμε εξω-εξω και το κολλαμε με τη ζεστη σιλικονη. Εγω βαζω κολλα και γυρω-γυρω στο μαυρο λαστιχακι (πριν το βαλω μεσα στη συριγγα) και απο πανω για να στεγανοποιησω την επαφη αλουμινιου και μαυρου λαστιχου.
e voila!! Ετοιμο το πανακριβο μας bubble counter! Βαζουμε λιγο νερακι μεσα και οι ακρες ειναι ελευθερες να υποδεχθουν την παροχη του CO2.
Τεχνικη λεπτομερεια.. Αυτος ο τυπος bubble counter δουλευει σε ..ορθια θεση..

Καλες γιορτες σε ολους
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-02, 20:37
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

γιαννη καλη ακουγεται η πατεντα ,καμμια φωτο υπαρχει????
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-02, 20:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όντως ακούγεται καλή η πατέντα του Γιάννη.
Αν μπορούσες να ανεβάσεις καμια φωτογραφία θα ήταν κατατοπιστικότατο για να την καταλάβουμε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-12-02, 11:39
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Sorry guys! Δεν εχω ακομη digital camera. Αλλα απ'οτι... ακουω θα μου φερει ο Αγιος Βασιλης. Τοτε θ'ανεβασω και φωτο απο τα ενυδρεια μου. Ομως η κατασκευη που σας περιεγραψα (αναλυτικα πιστευω) δεν εχει καμμια δυσκολια. Θα τα καταφερετε ολοι, ειμαι σιγουρος!!

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-02, 11:45
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

καλα ολα κατανοητα,αλλα εισαι σιγουρος οτι απο κει που βγαλαμε τη βελονα,εχει το ιδιο διαμετρημα με το σωληνακι αερα???γιατι μια μικροτερη πουχω στα χερια μου των 5 μλ,ειναι πολυυυυυυυυ μικροτερη απο το σωληνακι !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-02, 14:58
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μπορείς να δοκιμάσεις τις διάφορες σύρριγες για να δεις ποιά σου κάνει - τα φαρμακεία συνήθως έχουνε μέχρι και των 60 ml η οποία κάνει μία χαρά αλλά είναι λίγο ογκώδης. Να κυττάς μόνον να έχει λάστιχο (το μαύρο που έχει στην άκρη του εμβόλου) γιατί κάποιες μάρκες δεν έχουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-12-02, 19:06
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Σωστος ο Polleni! Το επιασε το νοημα..

Φιλε Γαυρε, η συρριγγα των 10 ml που σου προτεινα ειναι τελεια σε εφαρμογη αν χρησιμοποιεις για την παροχη του CO2 το κλασσικο σωληνακι που εχουμε για τις αεραντλιες.
Τωρα αν χρησιμοποιεις λαστιχο του...ποτισματος παρε συριγγα των..100.
Παντως προσεξε αυτο που σου εγραψε ο Polleni για το μαυρο λαστιχακι.
Good Luck !!
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-02, 02:42
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Οσον αφορά την άκρη της σύριγγας (σχετικά με το αν κάνει) ΟΛΕΣ οι σύριγγες έχουν το ίδιο ακροφύσιο μιά και παίρνουν τις ίδιες βελόνες (μερικές - ειδικά στα νοσοκομεία - πωλούνται χωρίς βελόνα). Οταν λέω δοκίμασέ τες εννοώ να είναι ορατές οι φυσαλίδες στο σημείο που θα τις βάλεις..

Ιδανική θα ήταν η σύριγγα της ινσουλίνης (1 ml) ειδικά αν κολλήσεις δύο από αυτές ανάποδα (με τα ακροφύσια προς τα έξω εννοώ) οπότε η διαδρομή είναι τεράστια η δε φυσαλλίδα πιάνει όλο το εύρος.. οπότε κάνει μπαμ..

Μία κατασκευή που βγάζει μάτια είναι με την χρήση λαδιού αντί για νερό και ένα μικρό φωτάκι των 2-3 Watt από πίσω.. Το σύστημα δουλεύει και με νερό βέβαια..

Δεν είναι και ό,τι το κομψότερο αλλά έβλεπα τις φυσαλλίδες άνετα από το γραφείο μου (απόσταση από το ενυδρείο γύρω στα 8 μέτρα). Πλεονέκτημα ότι το λάδι δεν εξατμίζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-02, 13:20
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

[quote="polleni"]Οσον αφορά την άκρη της σύριγγας (σχετικά με το αν κάνει) ΟΛΕΣ οι σύριγγες έχουν το ίδιο ακροφύσιο μιά και παίρνουν τις ίδιες βελόνες (μερικές - ειδικά στα νοσοκομεία - πωλούνται χωρίς βελόνα). Οταν λέω δοκίμασέ τες εννοώ να είναι ορατές οι φυσαλίδες στο σημείο που θα τις βάλεις..

Δεν θα συμφωνησω οτι ολες οι συριγγες εχουν το ιδιο ακροφυσιο γι'αυτο και θα επιμεινω στα 10 ml. Τωρα για το λαδι εχω καποιες επιφυλαξεις για την περιπτωση που θα περασει λογω καποιας αβλεψιας στο συστημα διαχυσης.
Ομως για το ..λαμπακι, "ειμαι μεσα". Το βρισκω πολυ προχωρημενο!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-02, 13:37
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΣΚΕΨΗ
θεωρητικα οσο αφορα το λαδι(( δεν το εχω δοκιμασει ακομα)) αν μπει ενα ανεπιστροφο πριν την συριγγα θα το εμποδισει να γυρισει προς τα πισω(( μπουκαλι CO2)) ,και απο την στιγμη που ειναι ορθια η συριγγα( καθετα) μονο και μονο απο το βαρος που εχει το λαδι(( σε σχεση με το νερο)) δεν πιστευω οτι θα περασει μεσα στο ενυδρειο??
ειναι αυτονοητο νομιζω οταν κανουμε μια οποιαδηποτε δουλεια στο ενυδρειο ειμαι προσεκτικοι!!!!! και οχι τσαπατσουληδες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-02, 16:07
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Οσον αφορά τις standard σύριγγες που θα βρει κανείς στο φαρμακείο, έχουνε όλες το ίδιο στόμιο διότι αυτό καθορίζεται από Ευρωπαϊκή οδηγία (EU Directive for Medical Devices). Αυτό γίνεται διότι μπορεί ο γιατρός να θέλει να χρησιμοποιήσει βελόνα μεγαλύτερης (π.χ. 17ή 19G) ή μικρότερης (π.χ. 25 ή 27G) διατομής πάνω σε οποιαδήποτε σύριγγα. Οι μόνες που εξαιρούνται είναι οι γυάλινες επαναχρησιμοποιούμενες οι οποίες έχουν σπείρωμα στην άκρη και στοιχίζουνε ο κούκκος αηδόνι, καθώς και μερικές σύριγγες για ειδικούς σκοπούς (ενδοκαρδιακές, οσφυονωταίας παρακεντήσεως κ.λ.π.). .

Αγοράστε μία σύριγγα των 5 ml ή μία των 60 και θα δείτε ότι παίρνουνε την ίδια βελόνα..

Αυτό με το DIY μπουκάλι δεν το είχα σκεφτεί. Συνήθως εγώ κάνω μία λούπα με το σωληνάκι για να κοιμάμαι ήσυχος αλλά η ανεπίστροφη είναι σαφώς καλύτερη ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-02, 20:49
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Xωρις καμμια προθεση να αμφισβητισω τα γραφομενα σου φιλε Polleni, σε μια συρριγγα του 1 ml BD U-100 INSULIN που εχω μπροστα μου η βελονα ειναι ενσωματωμενη στην συρριγγα και δεν μπορεις να την αποσπασεις παρα μονο κοβοντας την. Αλλα και στην περιπτωση αυτη, δεν μενει αρκετη υποδοχη για να σφηνωσεις καλα το σηληνακι του CO2. Ισως ειναι και θεμα μαρκας..
Για το θεμα του λαδιου -στην δικη μου περιπτωση- επειδη χρησιμοποιω κεραμικη πετρα με παρα πολυ λεπτους πορους για την διαχυση του CO2 , αν περναγε λαδι θα μου την κατεστρεφε οριστικα. Καμμια φορα περναει νερο και χρειαζεται ωρες γαι να "ξεμπουκωσει". Και γιατι περναει νερο? Μια αδεξια κινηση αν κανεις και γειρει ο bubble counter, με την πιεση του CO2 το νερο φευγει αμεσως απο το σωληνακι προς την πετρα..
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-02, 21:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μπερδευτηκα χειροτερα....
τελικα κανει η δε κανει το ακροφυσιο της συριγγας?γιατι αμα ειναι ολα ιδια τοτε ειναι σιγουρο οτι ΔΕΝ κανει στο σωληνακι αερα ,και το οποιο δεν ειναι μανικα για ποτισμα.. :P .ειναι το κανονικο σιλικονης.αρα μαλλον καταληγω στην ετοιμη λυση...με 15€€€υροπουλα ερχεται στο σπιτι ,στα σιγουρα,αυτο μπαινει ενδιαμεσα αφου κοψουμε το σωληνακι σε ενα σημειο,οι δυο ακρες εφαρμοζουν μια χαρα και τελος!!
thanks παντως για τα κολπακια,,,
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-12-02, 20:07
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παιδια δοκιμασα το κολπο του φιλου newfish ..s-irrigation bubble counter .Απο τη σταθερη μερια λοιπον,απο κει που μπαινει η βελονα δηλαδη ολα καλα,μια χαρα κανει,απο την αλλη εχουμε ενα μικρο τσαφ !! το οποιο τσαφ εγκειται στο οτι η σιλικονη η ζεστη,μολις ερθει σε επαφη με κρυο(αλουμινιο)χανει τη θερμοκρασια και κρυωνει πριν κολλησει.με σιλικονη απλη βεβαια γινεται αλλα ,οπως λενε και οι ειδημονες περι αεριων,η σιλικονη δε στεγανοποιει για χρηση αεριων.οποτε τι κανουμε???μια λυση ειναι η κολλα 2 συστατικων αλλα και παλι αυτη κανει το υλικο σκληρο σα πετρα.νομιζω οτι μια πολυ καλη και εξυπνη ιδεα ηταν του polleni ,δηλαδη κολλημα 2 συριγγων αναποδα,ανοιγμα εμβολου με ανοιγμα εμβολου δηλαδη.ετσι εχουμε και πιο μεγαλο χωρο.λιγο απο εδω λιγο απο εκει που θα παει θα το φτιαξουμε..
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-02, 21:36
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Δεν έχουμε όλοι την ίδια επιδεξιότητα στις ιδιοκατασκευές αλλά όσο μπορούμε ας μην πληρώνουμε κερατιάτικα. Εχω καταστρέψει άπειρα πράγματα προσπαθώντας να τα κάνω μόνος μου αλλά κάθε φορά που κάτι μου πετυχαίνει κερδίζω πολλαπλά μιά και χρησιμοποιείται αμέσως σε πολλά ενυδρεία..

Δοκίμασε να κολλήσεις δύο σύριγγες με τον τρόπο που είπες για να δούμε αν πιάνει και είσαι έτοιμος. Σε μένα έπιασε.

Εχεις δίκιο Γιάννη για την one piece insulin σύριγγα.. Αναφερόμουνα σε αυτές που έχουν ανταλλάξιμες βελόνες. Οι άλλες είναι ούτως ή άλλως άχρηστες για αυτό που συζητάμε.

Ενας τρόπος στεγανοποίησης είναι και η χρήση τεφλόν στην είσοδο (αν το σωληνάκι δεν ταιριάζει ακριβώς - το τεφλόν μπαίνει πάνω στην σύρριγα και το σωληνάκι εφαρμόζεται επί του τεφλόν) και ίσως και λίγη θέρμανση ... Αν δεν πιάσει, εδώ είμαστε - έχει και άλλους λαγούς το καπέλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-03, 22:49
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

προς polleni !
no more rabbits from hut... ,επιχειρηση αναποδο συριγγο-κολλημα επερατωθη με απολυτο επιτυχια
Γενικα :Αυτη η μεμβρανη διαχυσης τελικα δεν ειναι και πολυ σοι.. ,βγαζει μεν πολυ ψιλες φυσσαλιδες..πολυ πολυ ψιλες,πιο μεγαλες ..και παει λεγοντας μεχρι που μια 2 φορες το 5λεπτο ξεμπουκωνει πιο αγρια με πιο χοντρες.. .τωρα θα δειξει το ph πως παει...απο διαχυση στο νερο !!αν δε παει οπως πρεπει προχωραμε σε αλλη λυση reactor!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-01-03, 02:38
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μπράβο σου.. Τελικά τι μεγέθους σύριγγες χρησιμοποίησες ;;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-01-03, 16:51
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

2 των 10 μλ.,τοποθετημενες οπως ειπες αναποδα,κ***..με κ***... δηλαδη,κολλημα με σιλικονη ,και απεξω (στην ενωση)μολις στεγνωσε, θερμοκολλα ,(νερο μεσα )για τυχον διαρροες!!1000% πετυχημενο !! τωρα με 40 φυσσαλιδες / λεπτο ειμαστε σταθεροτατα στο 7,4 ph,και ολα καλα!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-03, 23:37
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

διαβασα κατι που χρηζει επιβεβαιωσης η απορριψης..η καλθυτερης εξηγησης !!για να δειτε λεει οτι το διοξειδιο δουλευει σωστα στα φυτα,με λιγα λογια φωτοσυνθεση σωστη μαλλον,πρεπει να υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ της μετρησης το πρωι πριν αναψουμε τα φωτα και της μετρησης το βραδυ λιγο πριν τα σβησουμε.οσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα στο ph τοσο πιο καλα δουλευουν ...
ειναι ετσι??γιατι σεμενα 7,4 ειναι πριν ,7,4 μετα ,7,4 ενδιαμεσα ...Τι γινεται λοιπον?εγω εχω καποιο λαθος η αυτο που διαβασα ειναι ...μουφα ??
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-01-03, 17:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν η παροχη διοξ. ειναι τοση ωστε να την τρωνε τα φυτα αμεσως κατα τη διαρκεια της μερας, το ΚΗ σου υψηλο, και εχεις καλη κυκλοφορια στην επιφανεια ωστε το παραπανω διοξ. να φευγει την νυχτα, μπορει να μην δεις και καθολου διαφορές στο pH. Αυτο δεν σημαινει οτι χρειαζεται παραπανω απαραιτητα - βλεπε τα φυτα σου αν πηγαινουν καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-01-03, 19:52
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τα υποθετα μου και γρηγορα!!!
αδειασε η φιαλη σε 25 μερες???
τι εγινε τοσο διοξειδιο??που πηγε???????????
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-01-03, 21:08
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
τα υποθετα μου και γρηγορα!!!
αδειασε η φιαλη σε 25 μερες???
τι εγινε τοσο διοξειδιο??που πηγε???????????
τωρα θες απαντηση????? δεν νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-01-03, 20:09
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Προφανως ειχες καποια διαρροη φιλε Γαυρε. Για την φιαλη που σου αδειασε δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα, σωστα?
Για την επομενη ομως κατι μπορει να γινει..
Κατ'αρχας αν το μανομετρο σου ειναι διπλο, να ρυθμισεις την πιεση εξοδου στην 1.5 Atm. (για λογους ασφαλειας και για να μην σου φυγει ολο το CO2 με τη μια αν εχεις παλι διαρροη).
Μολις λοιπον εγκαταστησεις την καινουρια σου φιαλη, παρε το Vetex της γυναικας σου απο τον νεροχυτη, βαλε λιγο σαπουνι των πιατων πανω για να κανει αφρο και ελεγξε ΚΑΘΕ ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΦΗ στην παροχη διοξειδιου, απο την μπουκαλα μεχρι το ενυδρειο.
Πως γινεται ο ελεγχος? Βαλε τον αφρο προσεκτικα σε καθε υποπτο σημειο και δες αν κανει φουσκαλες. Αν ναι, εκει ειναι η διαρροη!!

Α! και μην ξεχασεις να ευχαριστησεις τον φιλο newfish για τις πληροφοριες..

Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-03, 08:46
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αστα γαυρε!!!Εχω τεραστια εμπειρια σε αυτες τις περιπτωσεις.
1.Καταρχας ποσα λιτρα ειναι η μπουκαλα?
2.Εβαλες τεφλον σε ολα τα πιθανα σημεια που μπορει να υπαρξει διαροη?
3.Εχω την εντυπωση οτι δεν εκανες ελεγχο στο μανομετρο να δεις εαν χανει απο καπου αεριο.
Στην επομενη μπουκαλα κανε ολα αυτα που σου ειπα.Για τον ελεγχο ο ενας τροπος ειναι αυτος που λεει ο γιαννης αλλα προτιμω σε μια λεκανη με νερο γιατι καμια φορα δεν φαινεται ακριβως με το σαπουνι εαν υπαρχει διαροη.
Εαν παλι ανακαλυψεις οτι χανει οτι και να κανεις,τοτε παμε για αλλαγη μανομετρου.
Προσεξε! γιατι υπαρχει περιπτωση να μην χανει απο το μανομετρο και να χανει απο το στομιο της μπουκαλας.
Αυτα και περιμενουμε νεα.
Δεν ηξερες δεν ρωταγες?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-03, 15:20
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Φιλε Νικο, αν βουτηξει ο Γαυρος τα μανομετρα στην λεκανη θα παρουν νερο και μετα χαιρετα τα. Σκουριασανε..
Γι'αυτο πιο καλος ο αφρος. Απλα χρειαζεται προσεκτικη παρατηρηση!
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-03, 15:48
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

πολλα ειπατε,σειρα μου τωρα!!
1.οταν τη πηρα περιπου στα μεσα δεκεμβρη,εδειχνε το μανομετρο 50,οποτε ηταν γεματη,αρα το ενδεχομενο να μου δωσε μισογεματη παει περιπατο...
2.ειναι 4,5 κιλα ,ηταν μαλλον..,
3.τωρα δειχνει περιπου 15 και σε 5 μερες τπτ...
4.ελεγχο εκανα σε σημεια που βιδωνουν...δηλαδη,εβαλα σκετο υγρο παχυ σαπουνι πιατων,και μετα το βρεχα με ενα σφουγγαρι βρεγμενο και οπου αφριζε θαταν η διαρροη...βρηκα μια- την εφτιαξα
5.οχι ΔΕΝ εβαλα τεφλον σε καμια συνδεση !!
6.η εξοδος σταθερα στη μια φυσσαλιδα/δευτερ.
σε ενα μηνα παει λοιπον...
αρα που καταληξαμε??τις πταιει ???
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08349 seconds with 12 queries