Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-09, 20:21
aldus Ο χρήστης aldus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Black moor ?

Καλησπέρα !

Είμαι αρχάριος με τα ψάρια και θα ήθελα μια επιβεβαίωση όσον αφορά το είδος ενός ψαριού (δείτε τα συνημμένα αρχεία, φωτογραφίες κακής ποιότητας - τραβηγμένες με κινητό και ελάχιστο φως, ελπίζω να είναι αρκετές).

Από αντίστοιχες φωτογραφίες στο διαδίκτυο νομίζω πως είναι black moor αλλά είπα να ρωτήσω και τους ειδικούς για τη γνώμη τους (σας ). Κονγκολέζο μου τον λένε όλοι αλλά θα ήθελα και το κανονικό του όνομα για να το ψάξω λίγο παραπάνω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  691
Μέγεθος:  70,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  774
Μέγεθος:  90,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-09, 20:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...μας εβγαλες τα ματια....
Οντως black moor ειναι....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-09, 20:43
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Σε τι ενυδρείο τον έχεις;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-09, 21:41
aldus Ο χρήστης aldus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

lmaikl ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ! Και ωραίο το pun περί ματιών

george, τον/την έχω στο ενυδρείο του πόνου των 20lt εδώ και μερικές ημέρες. Είχα ήδη άλλα 2 μικρά χρυσόψαρα μέσα, έβαλα και τον φίλτατο κογκολέζο και μετά για να κλείσει η κονσέρβα έβαλα μέσα και ένα ακόμα που μου φόρτωσε κάποιος όταν του είπα ότι άρχισα να ασχολούμαι με τα ψάρια. Για να πω την αλήθεια, μέχρι τα πρώτα 3 όλα ήτανε ήρεμα αλλά το 4ο είναι περίπου 7cm και έχει τρελάνει τα άλλα ... αλλά δεν ήξερα περισσότερα. Βασιζόμουνα σε ότι ήξερα από πιτσιρικάς που μετα βίας κράταγα ψάρι για πάνω από 2 χρόνια. Διάβασα, έμαθα (έστω κάποια λίγα πράγματα) και σύντομα θα διορθώσω αρκετά από τα λάθη μου .

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-09, 21:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν θα αντέξουν για πολύ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-09, 21:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δωσε ενα ενυδρειο με τουλαχιστον 50 λιτρα για το καθε ψαρι σου με στρωμμενο φιλτρο και αλλαγες νερου ... και θα ασε συντροφευουν για πολλα χρονια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-09, 21:35
aldus Ο χρήστης aldus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

george, το γνωρίζω αυτό (τώρα).
Αποφάσισα να ξεκινήσω με τα ψάρια και θεώρησα πως ένα 20lt θα ήτανε εντάξει (σε σχέση με τις γύαλες των 4-5lt που είχα μικρός). Το παλικάρι στο pet shop μου είπε '5-6 ψάρια άνετα' και γω για ασφάλεια ξεκίνησα με 2 (τώρα το πως έγιναν 4 είναι μια ακόμα ιστορία άγνοιας και τεμπελιάς). Και βέβαια δε ρίχνω το φταίξιμο στο pet shop ούτε και στον πιτσιρικά των 550 ευρώ το μήνα που αμφιβάλω αν καν του κολλάνε ένσημα (για όσους ξέρουν από επαρχία γνωρίζουν πως η ασφάλιση είναι μεγάλη πολυτέλεια για κάποιες ηλικίες). Τέλος πάντων το τραβάω πολύ το θέμα (την έχω αυτή την τάση συγχωρέστε με παρακαλώ αλλά το θέμα petshop σηκώνει πολύ ανάλυση ).
Τελικά το λάθος ήτανε δικό μου, μ'αρέσει που αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο σοβαρά με τα ψάρια και βούτηξα 4 χρυσόψαρα μέσα σε ένα 20lt (με το ζόρι 16lt καθαρά έτσι όπως το έχω) χωρίς καν να το ψάξω έστω και λίγο. Αλλά όπως είπα και παραπάνω διαβάζω και μαθαίνω όσο μπορώ, δεν με ενδιαφέρανε τα χρυσόψαρα μέχρι που πήρα πάλι ένα κογκολέζο και έχω λίγες μέρες που το ψάχνω το θέμα. Και νομίζω πως θα μπορέσω να διορθώσω κάποια λάθη ... θα δούμε πως θα πάει ...

georgarask κάποιοι λένε 30 άλλοι 40 άλλοι 50 άλλοι λένε λίμνη . Πολύ δύσκολο για μένα (τόσο για τα χρήματα αλλά και για τον χώρο). Και επίσης δεν έχω καν κανονικό ενυδρείο ακόμα (αύριο θα πάω να πάρω το πρώτο μου juwel 60lt και μέχρι να το στρώσω ... βλέπουμε ... έλεγα για γκάπυ).
Όσον αφορά τα χρυσόψαρα θα πάω για ιδιοκατασκευή περίπου 91lt (μεικτά, έχω αρκετά δωρεάν κρύσταλλα 74Χ35cm το μόνο που πληρώνω είναι η κατάλληλη σιλικονόκολα για ενυδρεία και βεβαίως το χρόνο μου - και μάλλον το καπάκι γιατί δεν βλέπω να το φτιάχνω μόνος μου ... ααα και τον εξοπλισμό ... και όλα τα άλλα που δεν θέλω να σκέφτομαι αυτή τη στιγμή ). Ελπίζω να φιλοξενήσω μέσα τον κογκολέζο και ένα ακόμα χρυσόψαρο, βρήκα και χώρο με σωστές διακυμάνσεις στη θερμοκρασία για να το στήσω (όσο και αν ακούγεται περίεργο είναι στο γκαράζ). Θέλω ακόμα πολύ ψάξιμο. Τέλος πάντων, ελπίζω τα ψάρια μου να αντέξουν μέχρι τότε ... τουλάχιστον ο κογκολέζος. Και τα άλλα δυο θα πάνε σε φίλους και θα καταλήξουνε σε άλλο ένα 20lt το καθένα ...

Τέλος πάντων όλο μπλα μπλα είμαι, αύριο θα πάρω το πρώτο μου ενυδρείο . Αγνοήστε όσα λέω για τους επόμενους 5-6 μήνες μέχρι να μάθω κάποια πράγματα και ευχαριστώ για τις διορθώσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-09, 00:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aldus Εμφάνιση μηνυμάτων
georgarask κάποιοι λένε 30 άλλοι 40 άλλοι 50 άλλοι λένε λίμνη
Το ιδανικο ειναι λιμνη!! Σε ενυδρειο ακομα και 50 λιτρα εμενα μου φαινονται λιγα ... αν θες να ειναι ανετα .. ισως παραπανω .... οσα παραπανω λιτρα τοσο καλητερα!! Δεν ειμαι υπερβολικος! Παντα ολοι εστιαζουμε στα ελαχιστα λιτρα ... λογω χωρου και του οικονομικου ... αλλα οσο δινουμε παραπανω τοσο καλητερα! 30-40-50 δεν υπαρχουν κανονες -για μενα- ... μονο να προσπαθεις για το καλητερο!
Αφου εχεις και τζαμπα τα τζαμια ... στη θεση σου δε θα το σκεφτομουν ... θα εκανα ενα θηριο ... Οι σιλικονες δεν ειναι και τοσο ακριβες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 black moor σε 100 λιτρα konstantinaevros Χρυσόψαρα 23 11-12-09 13:39
black moor άρρωστο από fungus JENI Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 22 27-03-09 18:45
Black Moor Marios-cy Χρυσόψαρα 17 24-11-07 00:15
Black Moor Ερωτήσεις... qstavrosq Χρυσόψαρα 5 31-05-06 07:26
Black Moor (Carassius auratus) πολύ νωχελικός Theko Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-01-06 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05766 seconds with 14 queries