Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-06-11, 08:41
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ας με διορθώσουν οι τεμπελχαναλατάδες που για να γράψουν πρέπει να υποβάλεις αίτηση με χαρτόσημο χε χε.


Συμφωνώ με το 120άρι, περισσότερες επιλογές κι ανοχές σε λάθη και σε απότομες αλλαγές συνθηκών από το 30άρι.
+1000

Εγώ θα άρχιζα με τον εξοπλισμό: φίλτρο, σκίμμερ, Α/Ο, φωτιστικό, κυκλοφορητές, ρεφρακτόμετρο και ανεμιστήρες (λόγω εποχής).
+100000



Τελευταίο μπορείς ν' αφήσεις τον θερμοστάτη (άστον για τον Σεπτέμβρη) και τις τροφές (στην αρχή τάϊζε αυτές του γλυκού και καμιά κατεψυγμένη)
Γιατί Κώστα γλυκού?Δεν νομίζω να τις προτιμήσουν τα ψαράκια μας
Δημήτρη ξεκινάς με εξοπλισμό και όταν τον μαζέψεις τότε αγοράζει αλάτι-βράχο-αραγωνίτη και ξεκινάς το στήσιμο.Θα σου έλεγα να το ξεκινήσεις μέσα Αυγούστου ώστε μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου να έχει στρώσει βιολογία και να μην παιδευτείς με θερμοκρασίες απο την αρχή του στησίματος
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-06-11, 09:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί Κώστα γλυκού?Δεν νομίζω να τις προτιμήσουν τα ψαράκια μας
Δίκιο έχεις, απλά είπα να του κάνω οικονομία και δεν βρήκα τίποτε άλλο να ...κόψω.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-06-11, 16:54
Το avatar του χρήστη betty
betty Ο χρήστης betty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Νεα Κρηνη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Από τον εξοπλισμό εάν θες και την δική μου γνώμη μην κάνεις οικονομία στο σκίμερ, είναι από τα πιο σημαντικά εργαλεία σε ένα θαλασσινό σύστημά και καλό είναι να πάρεις εξαρχής ένα <δυνατό> μηχάνημα και να είναι μεγαλύτερο από τα λίτρα που έχεις γιατί σε περίπτωση στοκαρίσματος να είσαι καλυμμένος.
Από κυκλοφορητές μην πάρεις με βεντούζες γιατί θα τις κάψει σε λίγο καιρό το αλάτι και το αποτέλεσμα θα είναι….( μια ωραία μέρα να γυρίσεις στο σπίτι σου και να δεις όλων τον αραγωνήτη σε μια μεριά και μέσα το ενυδρείο να είναι σαν χιονισμένο τοπίο.) το έχω πάθει αυτό.
Για τους hydor koralia καλή είναι αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν είναι αρκετά καλυμμένη μπροστά μια καλή και φτηνή λύση είναι αυτοί


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2061

που έχουν και μαγνήτη και είναι και αθόρυβή.
Ο υπόλοιπός εξοπλισμός είναι αυτός που σου είπαν πιο πάνω τα υπόλοιπά παιδία.
Τώρα για το πότε θα ήταν καλό να το αρχίσεις αυτό εξαρτάτε από σένα αλλά αφού το έφτασες έως εδώ και δεν το άρχισες τότε εγώ θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις προς το τέλος του καλοκαιριού και αυτό γιατί το καλοκαίρι οι περισσότεροι είμαστε πιο πολύ έξω από τα σπίτια μας …..
(πάντως να ξέρεις σε ένα θαλασσινό δύσκολα μένεις στον προϋπολογισμό που έχεις κάνει από πριν, μακάρι εσύ να είσαι μέσα στις εξαιρέσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-06-11, 19:11
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα και με τους τρεις παραπανω ( Κωστα, Κωστα και Γιαννη ) και απο την δικη μου πλευρα θα ηθελα να πω οτι το κοστος για ενα REEF FULL να το υπολογιζεις περιπου 30 Ευρω / λιτρο. Και απο 50-100 ευρω τον μηνα για την συντηρηση του. Βεβαια με ευκολα ζωντανα το κοστος πεφτει περιπου στο μισο.
Την πρωτη φορα που εκανα το 300αρι τοσο μου ειχε βγει.
Τωρα με το 350αρι ( μυαλο δεν εβαλα) προσπαθησα να το κανω αρκετα οικονομικα και μπορω να πω οτι μειωσα τα κοστη στην μεση. Βεβαια για το σκιμερ να μην τσιγκουνευτεις.Οχι να παρεις κανενα κτηνος, αλλα να παρεις ενα πολυ καλο ακομα και για μεγαλυτερα λιτρα απο οτι θα εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-06-11, 20:10
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας,
τωρα για την οικονομια θα προσπαθησω να κανω οσο μπορω μιας και δεν εχω σταθερο εισοδημα,αλλα επισης σαν πρωτη επαφη με το θαλασσινο δεν θελω κατι
πολυπλοκο και δυσκολο....
λιγα κοραλακια και μερικα μικρα ψαρακια,ετσι κι αλλιως το ενυδρειο θα στειθει
στο σπιτι των γωνιων μου,οπουτε και οταν τελειωσω θα το αφησω λογικα εκει(μιας και θα ειναι δυσκολο να μεταφερθει σε νεο σπιτι)...

οταν με το καλο βρουμε δουλεια και δικο μας σπιτι,θα γινει ενα ενυδρειο οσο τον δυνατον μεγαλυτερο ...

τωρα στο θεμα μας,πως κρινουμε αν ενα σκιμμερ,μας κανει?μετραμε τα μικτα λιτρα του ενυδρειου και κρινουμε συμφωνα με αυτο ή αφερουμε και τον βραχο?
δηλαδη αυτο πχ ειναι λιγο για τα λιτρα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-06-11, 02:43
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη αυτο πχ ειναι λιγο για τα λιτρα μου?
Για το 30λιτρο που έλεγες αρχικά μπορεί να επαρκούσε, αλλά για το 120λιτρο ούτε να το σκέφτεσαι.
Κοίτα για σκιμμεράκι που να το συστήνει ο κατατασκευαστής (αν είναι αξιόπιστος) για 250-300 λίτρα.

Κάτι σαν το deltec MCE 300 : http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...r-mce-300.html
ή σαν το Tunze Nano 9002 : http://www.marinedepot.com/Tunze_Nan...ISVSUH-vi.html
ή σαν το AquaC Remora: http://www.marinedepot.com/AquaC_Rem...I-ACRM-vi.html

Εγώ γι' αυτά τα λίτρα πήρα το Aqua Medic Turboflotor blue 500 : http://www.aquaristic.net/Aqua-Medic...terilizer.html
με τα μισά χρήματα από τα παραπάνω (γνωστός τσιγκούνης) και μέχρι στιγμής (φτου-φτου) τα πηγαίνει μια χαρά.

Περίμενε να σου συστήσουν κι άλλα μοντέλα οι γνώστες, τα 3 που σου πρότεινα πιο πάνω δεν τα έχω δοκιμάσει,
απλά έκανα πρόσφατα μια έρευνα αγοράς και διάβασα πολλά reviews για "οικονομικά" κρεμαστά σκίμμερ για τα λίτρα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-06-11, 03:13
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γι' αυτά τα λίτρα πήρα το Aqua Medic Turboflotor blue 500 : http://www.aquaristic.net/Aqua-Medic...terilizer.html
με τα μισά χρήματα από τα παραπάνω (γνωστός τσιγκούνης) και μέχρι στιγμής (φτου-φτου) τα πηγαίνει μια χαρά.
και εγω αυτο λεω να παρω,το βρηκες και ελλαδα ή
απο παραγγελια?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-06-11, 04:09
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το παρήγγειλα από Ολλανδία, από αυτό το site: http://www.shopsolution.nl/shop/home...uk&prodid=am32
80 ευρώπουλα, αλλά με δωρεάν ταχυδρομικά αν η παραγγελία υπερβαίνει τα 95 (πήρα και μια κοραλία).

Πρόσεξε όμως, αυτό είναι εσωτερικό, όχι εξωτερικό κρεμαστό όπως το 1ο και το 3ο, μπαίνει δηλαδή μέσα στο ενυδρείο ή στο σαμπ.
Εμένα με βόλεψε γιατί το ενυδρείο μου έχει σαμπάκι στην πλάτη, σε απλό ενυδρείο θα μπει μέσα και θα φαίνεται, σαν εσωτερικό φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-06-11, 14:59
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

επειδη θα γινει μια παραγγελια απο το aquaristic.net
θελω να καταλαβω καποια πραγματα ωστε να ξερω τι ακριβως ψαχνω,

1ο το φιλτρο ποσα λ/ω θα πρεπει να ειναι για να με καλυπτει?(κυκλοφορητες θα βαλω 2 των 3000λ/ω)

2ο οι Τ5 θα μπορουν να μπουν στο καπακι του ενυδρειο μου(που εχει τις αρχικες λαμπες) ή θα χρειαστει καποια μετατροπη?τι χρωμα Τ5?
υπαρχουν διαφορετικου τυπου?
3ο θα μπορουσα μηπως να κανω μια hang on υπερχειληση και να χρησιμοποιεισω ενα 25 λιτρο για sump?θα πρεπει να κανω τρυπες και στο μικρο?

συγγνωμη για τη ζαλουρα που προκαλω αλλα οι μερα για την παραγγελια
κοντευει
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-06-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

μια βοηθειουλα ?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-06-11, 16:24
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη θα γινει μια παραγγελια απο το aquaristic.net
θελω να καταλαβω καποια πραγματα ωστε να ξερω τι ακριβως ψαχνω,

1ο το φιλτρο ποσα λ/ω θα πρεπει να ειναι για να με καλυπτει?(κυκλοφορητες θα βαλω 2 των 3000λ/ω)Τα λιτρα του εξ.φιλτρου να τα υπολογιζεις για να καλυπτουν ενα ενυδρειο απο 100-250 λιτρα.Ουτως ή αλλως εκει θα μπει αντιφως και ανθρακας για να λειτουργει ως χημικο.Εγω στο 350 αρι μου ειχα ενα 405fluval.Για reef με σκληρα κοραλια μια κυκλοφορια Χ40 θα σου ειναι μια χαρα.Δεν υπολογιζεται η ροη του φιλτρου,μονο των κυκλοφορητων.

2ο οι Τ5 θα μπορουν να μπουν στο καπακι του ενυδρειο μου(που εχει τις αρχικες λαμπες) ή θα χρειαστει καποια μετατροπη?τι χρωμα Τ5?
υπαρχουν διαφορετικου τυπου?
δεν γνωριζω τι ειδους καπακι ειναι αλλα σχεδον ολα τα καπακια μπορουν να παρουν εχτρα λαμπες.Για αλμυρο διαλεγεις λαμπες 10000Κ εως 20000Κ.Συνηθως 10Κ και 14Κ θα σου κανουν την δουλεια σου.
3ο θα μπορουσα μηπως να κανω μια hang on υπερχειληση και να χρησιμοποιεισω ενα 25 λιτρο για sump?θα πρεπει να κανω τρυπες και στο μικρο?Αν θελεις να βαλεις εξ.υπερχειλιση μπορεις να το κανεις, αλλα το Sump των 25 λιτρων μαλλον μικρο μου φαινεται.Θα εχεις προβλημα με την εξατμιση του νερου , αφου θα γινεται απο ολο το ενυδρειο και θα αδειαζει μονο το δωματιο της αντλιας επιστροφης.Οποτε σε ενα τοσο μικρο sump θα ειναι και μικρο το δωματιο της αντλιας επιστροφης , αρα πολυ γρηγορη και η εξατμιση του.Παντως οτι Sump και να βαλεις δεν χρειαζεται να το κανεις τρυπες.

συγγνωμη για τη ζαλουρα που προκαλω αλλα οι μερα για την παραγγελια
κοντευει
Κοιτα παντως και αποτον cumulus.Οι τιμες του ειναι πολυ καλες και σε περιπτωση εγγυησης δεν θα εχεις την καθυστερηση που θα εχεις απ' εξω.Και θα τα παραλαβεις πιο γρηγορα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-06-11, 17:47
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα παντως και αποτον cumulus.Οι τιμες του ειναι πολυ καλες και σε περιπτωση εγγυησης δεν θα εχεις την καθυστερηση που θα εχεις απ' εξω.Και θα τα παραλαβεις πιο γρηγορα
σε ευχαριστω glazar,τα μισα και παραπανω πραγματα θα τα παρω απο τον cumulus
μονο skimmerακι και τα τεστ θα παρω απ εξω...

για το sump,το 25αρι ειναι η μονη λυση..βεβαια ακομα δεν ξερω..
μπορει να τα βαλω ολα στο κυριως ενυδρειο και ας ειναι και λιγο χαλια

δεν θα βαλω σκληρα κοραλια..οποτε ενα μικρο φιλτρο θα ειναι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-06-11, 18:16
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Δημητρη δεν θα ειναι χαλια καθολου. ΑΝ τα βαλεις στο φιλτρο ουτε θα φαινονται.Και μπορεις να παρεις αργοτερα και εναν εξ.θερμοστατη και ετσι δεν θα εχεις τιποτα μεσα στο ενυδρειο.Αντε αγορασε και τα τεστ και θα γινεις και εσυ μικρος χημικος, .
ΕΙμαι και εγω να αγορασω σε λιγο καιρο απ'ολα τα τεστ και περιμενω να δω το οικονομικο λιγο... Μαλλον θα πρεπει να κατεβουμε και εμεις στις πλατειες σαν Αγανακτισμενοι Θαλασσινοι!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-06-11, 13:13
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Εμεις παντως κανονιζουμε παραγγελια για το τελος της εβδομαδας,απο εξωτερικο...
Αν σε ενδιαφερει (και δεν το ειδες)πηγαινε στην ενοτητα
μαζικες παραγγελιες....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-07-11, 13:12
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

λοιπον,το ενυδρειο θα ειναι 120 λιτρα τελικα με ολα τα παραπανω πο αναφεραμε...

ξεκιναω ψαξιμο σε αγγελιες και μαγαζια ωστε σε κανενα μηνα να ξεκινησω
το στρωσιμο κτλ

εδω θα ποσταρω την προοδο μου με τα υλικα που αγοραζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
nano reef 75l chris z3 Nano Reef 28 22-05-12 13:04
Nano reef ??? haf_k Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 16-11-10 23:23
nano reef platy Nano Reef 12 15-05-10 15:35
nano reef golf4470 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 5 15-06-09 20:27
MT-50 Nano Reef Iann_is Nano Reef 42 06-06-08 11:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06608 seconds with 15 queries