Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-17, 16:41
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή "Αναβάθμιση" ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από κάπου 1 χρόνο σε 60αρι ενυδρείο πήρα τη μεγάλη απόφαση να ανέβω σε 240l (121x41x55). Το τωρινό είναι ελάχιστα φυτεμένο και φιλοξενεί 2 guppy, 1 pleco albino και 7 neon tetra (δυστηχώς οι πρώτοι καρδινάλιοι πληρώσαν την αμάθειά μου)
Σκοπός στο καινούριο είναι να παίξω αρχικά με χαμηλών απαιτήσεων φύτεμα (χωρίς co2) και στη συνέχεια ίσως να δοκιμάσω να ανέβω σε μετρίων και φυσικά να μεταφερθούν οι υπάρχοντες κάτοικοι, στους οποίους θα κάνω μερικές προσθήκες
Επομένως, απορίες:
1) Το ενυδρείο είναι το rio με δικό του εσωτερικό φίλτρο. Στο 60άρι έχω το eheim 250 (στρωμένο, το είχα παρει με τη προοπτική να ανέβω σε λίτρα, όπως και έκανα). Αν τα δουλέψω και τα δύο μαζί στο μεγάλο ενυδρείο ώστε να στρώσει και το εσωτερικό θα είμαστε οκ, ή πρέπει να στρώσω το καινούριο από την αρχή;
2) Γενικώς, κι από όσα έχω δει, μ' αρέσουν καλύτερα πολλά και μικρά-μεσαία ψάρια, παρά λίγα και μεγάλα. Έχω διαβάσει διάφορα για συμβατούς συγκατοίκους με τα υπάρχοντα ψαράκια κι έχω σκεφτεί την εξής σύνθεση: (περιλαμβάνονται και αυτά που υπάρχουν ήδη στο 60αρι):
12 x neon tetra
6 x guppy
1 x pleco albino
6 x zebra danio
Πως σας φαίνεται; Πολλά; Λίγα; Δεν ταιριάζουν; Κάποια άλλη πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-17, 17:04
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

1) θελεις 2ο εξωτερικο κατα τη γνωμη μου φιλτρο που να "γυριζει" 240λιτ x3
2) Στρωσε το μεγαλο ενυδρειο , κανε μετρησεις πολλες φορες να εισαι σιγουρος.
3) θα το κανεις φυτεμενο? Αν ναι χρειαζεσαι κ αλλα πραγματα
4) οταν κανεις ολα αυτα μπες στη διαδικασια να σκεφτεις τι ψαρια θα εβαζες


ΥΓ αν με ρωτουσες θα αφηνα το 60λτ να δουλευει οπως ειναι κ το 240 θα το εκανα κιχλιδες.

Καλη συνεχεια
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-17, 17:29
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water polo Εμφάνιση μηνυμάτων
1) θελεις 2ο εξωτερικο κατα τη γνωμη μου φιλτρο που να "γυριζει" 240λιτ x3
2) Στρωσε το μεγαλο ενυδρειο , κανε μετρησεις πολλες φορες να εισαι σιγουρος.
3) θα το κανεις φυτεμενο? Αν ναι χρειαζεσαι κ αλλα πραγματα
4) οταν κανεις ολα αυτα μπες στη διαδικασια να σκεφτεις τι ψαρια θα εβαζες


ΥΓ αν με ρωτουσες θα αφηνα το 60λτ να δουλευει οπως ειναι κ το 240 θα το εκανα κιχλιδες.

Καλη συνεχεια
Πολύ ξερότοπος ρε παιδί μου οι κιχλίδες, το είχα δει κι αυτό σαν επιλογή αλλά δε μ' άρεσε...

1) Δεύτερο εξωτερικό στη θέση του εσωτερικού, ή αντί για το 250; Υπολόγιζα να τα έχω μόνιμα και τα δύο επάνω, άμα μείνει το ένα να συνεχίσει να παίζει το άλλο, έστω και ζορισμένο
2) Αυτή βασικά ήταν η ερώτηση, μπορώ να το στρώσω με το ήδη στρωμένο (αλλά μικρό) φίλτρο, να παίζει ταυτόχρονα με το εσωτερικό;
3) Όταν λες κι άλλα πράμματα για φυτεμένο, εννοείς υποστρώματα, φώτα και co2; Υπόστρωμα λέω να βάλω το stratum της fluval, φώτα θα ξεκινήσω με αυτά που έχει ήδη και για τα υπόλοιπα αργότερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-17, 17:41
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

1) Ξεροτοπος οι κιχλιδες οχι φιλε μου. Μπορεις να βαλεις φυτα αν θελεις.
2)Βαλε νερο απο το παλιο ενυδρειο
3)Co2
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-17, 18:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dewn735 Εμφάνιση μηνυμάτων
12 x neon tetra
6 x guppy
1 x pleco albino
6 x zebra danio
Πως σας φαίνεται; Πολλά; Λίγα; Δεν ταιριάζουν; Κάποια άλλη πρόταση;
Δεν ταιριάζουν αυτά τα ψάρια μεταξύ τους
θα έλεγα πως αυτά είναι τουλάχιστον 3 κατηγορίες
τα guppy με σκληρό νερό
τα neon με μαλακο και όξινο νερό
τα danio με μέτρια μαλακό και όχι τόσο ζεστό όσο τα άλλα
και ο pleco που ανάλογα με το είδος να μη χωράει στο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-17, 19:51
matista Ο χρήστης matista δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2016
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Η αλήθεια είναι ότι αν πάρεις ενα καλό εξωτερικό το εσωτερικο δεν θα χρειάζεται και θα γλιτώσεις και λίτρα.Αν τα αφήσεις να δουλέψουν κανα μήνα μαζι,νομίζω ότι θα γίνει αυτό που θες.Ας περιμενουμε να απαντησει καποιος ποιο εμπειρος απο εμένα.Σε κιχλίδες μπορούν να μπουν φυτα.Μάλιστα αυτες τις μέρες διαβασα ενα ποστ,εδω μέσα με κατάλογο φυτων που έχει η λίμνη μαλαουι.Εκει θα δεις πολύ όμορφα ψαρακια.Εχει και βιντεο.
Τώρα τσεκαρε και τα ψαρακια που έχεις ήδη όπως σου λέει και ο Τάκης.Δεν ταιριάζουν.Εχουν κάνει πολλοί τετοιους συνδιασμούς (μεταξύ αυτων και εγω-λάθος μου-).Δες εδω αν θέλεις.
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
Οσον αφορα τον pleco που λες, μήπως παιζει να λες ancistrus.Δεν μεγαλωνει πολύ,νομίζω μεχρι 10 ποντους περιπου.
Εγω είχα βάλει το stratum της fluval.Να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβα και πολλά πράγματα,αν βοηθησε ή όχι,είτε λογω απειρίας (ηταν στην αρχή) είτε επειδη ξεκίνησα με ευκολα φυτα και πηγαιναν σφεντονα.Πλεόν 1 χρόνο μετα εχω ανεβει επιπεδο βάζοντας πληρες συστημα co2 και χρησιμοποιω για λιπανση προιοντα της seachem.
Καλη συνέχεια.
__________________
Αρχή άνδρα δείκνυσι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-17, 21:14
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από matista Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τον pleco που λες, μήπως παιζει να λες ancistrus.Δεν μεγαλωνει πολύ,νομίζω μεχρι 10 ποντους περιπου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
και ο pleco που ανάλογα με το είδος να μη χωράει στο ενυδρείο
Δυστηχώς δε θυμάμαι την ονομασία του, αλλά όταν τον είχα πάρει τον είχα ψάξει και δε ξεπερνάει τα 10εκ, οπότε θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχω πρόβλημα μεγέθους

Γενικότερα με κιχλίδες δε θα ήθελα να ασχοληθώ. Πέρα από το οπτικό (αν και λες ότι δεν είναι τελικά και τόσο απόλυτο) και τις ιδιαιτερότητές τους (μέγεθος ενυδρείου, επιθετικότητα, ph και τον φόβο μη βρεθούν οι πέτρες σε ελεύθερη πτώση), δε θέλω να διώξω τα ψάρια που έχω και να ξεκινήσω από την αρχή (και για να σε προλάβω, δε γίνεται να κρατήσω δύο ενυδρεία, θα με κυνηγήσει το αφεντικό!

Απο αυτά το λοιπόν που μου λέτε, θα πρέπει είτε να διώξω τα guppy είτε τα neon. Με το νερό της βρύσης να βρίσκεται στο ph7,6 και στο ενυδρείο να πέφτει στο 6,8-7 (με driftwood και fluval stratum), σε ποια από τις δύο κατευθύνσεις θα λέγατε να κινηθώ; (τα τεστάκια της σκληρότητας μου τελείωσαν τη προηγούμενη βδομάδα και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να παρω καινούρια)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-17, 21:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τότε το πιθανότερο είναι ο πλεκο να μπει μόνο με τα Νέον
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-17, 21:28
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε το πιθανότερο είναι ο πλεκο να μπει μόνο με τα Νέον
οκ, ευχαριστώ. Σε αυτή τη περίπτωση, τι θα πρότεινες για την υπόλοιπη σύνθεση; Και τα τέτρα και ο πλέκο κινούνται μεταξύ πρώτου και ισογείου, από εκεί και πάνω τι μπορεί να μπει;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-17, 21:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αρα πας σε μαλακό και όξινο νερό.
Βάζεις μια πολύ καλή ομάδα από Νέον και Αντε άλλο ένα είδος κοπαδοψαρο πάλι.
Λίγα είδη σε μεγάλες ομάδες.
Προσωπικά αντί για Νέον προτιμώ τους Ροδοστομους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-12-17, 22:17
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

κράτα μόνο τα δύο guppies στο 60άρι κ πάρε ένα μικρό εσωτερικό με βιολογικό υλικό από το eheim.
βγάλε το εργοστασιακό φίλτρο από το 240άρι κ βάλε τα επτά neon με το eheim.
ξεκίνα μετρήσεις κ σιγά σιγά μπορείς να προσθέτεις περισσότερα neon μέχρι να βρεις τις ρουτίνες του ενυδρείου. νομίζω πως θα "αντέξει" το eheim αν κρατήσεις την ιχθυοφόρτιση σε λογικά πλαίσια. με τον καιρό μαζεύεις κ τα φυτά που σου αρέσουν κ ταιριάζουν στο ενυδρείο σου.
τον pleco ίσως πρέπει να τον αποχωριστείς αλλά καλύτερα να ανεβάσεις μια φώτο να σου πουν ποιο είδος είναι.

εγώ κάπως έτσι θα έκανα
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-17, 09:52
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Καλημέρα

Γεια σου φιλε μου.
Κατι παρομοιο ειχα κανει κι εγω πριν χρονια, ειχα παει απο 60αρι σε 300L. Και φυσικα τα λιτρα ποτε δεν ειναι αρκετα, καποια στιγμη θα σου φανει μικρο και αυτο...
Αν το 60αρι σου ειναι υγιες (χωρις ασθενειες) και εχεις σκοπο να το καταργησεις, τοτε προτεινω να παρεις το eheim 250 και να το συνδυασεις στο rio με το εσωτερικο του. Ετσι θα εχεις συνολικη ροη 440+600* = 1040l/h. (*600αρα αντλια δεν εχει το ασωτερικο του ριο?).
Τα καθαρα σου λιτρα τα υπολογιζω στα 200 το πολυ αρα η παραπανω ροη νομιζω, και παντα αναλογα με την ιχθυοφορτιση και το ειδος των ψαριων, οτι ειναι αρκετη. Δεν υπαρχει λογος για μενα να πας σε αγορα αλλων φιλτρων ειδικα για μικρα ψαρια που σκεφτεσαι να βαλεις.
Τωρα το θεμα των ψαριων ειναι οπως στα ειπε ο Τακης.
Πρεπει να αποφασισεις αν εισαι διατεθιμενος να προετοιμαζεις νερο με διαφορετικες παραμετρους απο αυτο της βρυσης. Αν το εχεις σκοπο τοτε εχεις περισσοτερες επιλογες.
Διαφορετικα πας σε ψαρια που ζουν σε νερο οπως βγαινει απ'τη βρυσουλα μας.
Δηλαδη για πλεκο, νεον, ροδοστομους θελεις μαλακο νερο αρα παιζεις με τυρφη, αντιστροφη οσμωση, δοχειο προετοιμασιας νερου κλπ. Τα συζηταμε αυτα. Ειναι ωραιος ο Αμαζονιος και θα εχεις αρκετες επιλογες για το μεγεθος του ενυδρειου σου.
Οι ροδοστομοι πολυ καλη επιλογη, μ'αρεσουν πολυ...
Αλλο ενα απωθημενο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-17, 12:45
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Επειδη οπως ειπες ειναι εργασιακος χωρος καλυτερα να πας σε σκληρο νερο
και σε κατι απλο..μην μπλεκεις με μαλακο νερο και προετοιμασιες γιατι το αφεντικο θα σε παρει στο κυνηγι....κανε κατι απλο με γκαπυ ωστε αν φυγεις απο τον εργασιακο χωρο να μπορει καποιος να το προσεχει χωρις πολλα πολλα..........

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dewn735 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστηχώς δε θυμάμαι την ονομασία του, αλλά όταν τον είχα πάρει τον είχα ψάξει και δε ξεπερνάει τα 10εκ, οπότε θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχω πρόβλημα μεγέθους

Γενικότερα με κιχλίδες δε θα ήθελα να ασχοληθώ. Πέρα από το οπτικό (αν και λες ότι δεν είναι τελικά και τόσο απόλυτο) και τις ιδιαιτερότητές τους (μέγεθος ενυδρείου, επιθετικότητα, ph και τον φόβο μη βρεθούν οι πέτρες σε ελεύθερη πτώση), δε θέλω να διώξω τα ψάρια που έχω και να ξεκινήσω από την αρχή (και για να σε προλάβω, δε γίνεται να κρατήσω δύο ενυδρεία, θα με κυνηγήσει το αφεντικό!

Απο αυτά το λοιπόν που μου λέτε, θα πρέπει είτε να διώξω τα guppy είτε τα neon. Με το νερό της βρύσης να βρίσκεται στο ph7,6 και στο ενυδρείο να πέφτει στο 6,8-7 (με driftwood και fluval stratum), σε ποια από τις δύο κατευθύνσεις θα λέγατε να κινηθώ; (τα τεστάκια της σκληρότητας μου τελείωσαν τη προηγούμενη βδομάδα και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να παρω καινούρια)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-17, 15:39
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη οπως ειπες ειναι εργασιακος χωρος ...
Χαχαχα!!! Παρεξήγηση, τη γυναίκα εννοούσα!
Για σπίτι μιλάμε, δεν έχω θέμα με το κάνω μια προετοιμασία, αρκεί να μη χρειάζεται να επενδύσω μια μικρή περιουσία πάνω της (είδα την αντίστροφη όσμωση και τρόμαξα!) Γενικότερα, στόχος ποιος είναι, ph στο 6;
@panos: Το εσωτερικό είναι όντως 600l/h
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-17, 16:47
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Δεν ειναι τοσο ακριβες οι α.ο.
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174
Μπορεις για αρχη να κανεις την προετοιμασια σε βαρελι με τυρφη κηπουρικης που βγαινει φθηνη και βλεπεις αν χρειαζεσαι κατι παραπανω...
https://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-12-17, 18:59
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις για αρχη να κανεις την προετοιμασια σε βαρελι με τυρφη κηπουρικης που βγαινει φθηνη και βλεπεις αν χρειαζεσαι κατι παραπανω...
https://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701
Πάλι σε μελέτες με έβαλες!
Οπότε, για να τα μαζέψω λίγο, ετοιμάζω το καινούριο ενυδρείο με υπόστρωμα stratum της fluval (έχω διαβάσει - κι έχω δει και στο δικό μου - ότι ρίχνει το ph, δεν είμαι σίγουρος για τη διάρκεια αυτής της πτώσης), ξύλα και μερικά εύκολα φυτά κι αρχίζω να δουλεύω το εσωτερικό φίλτρο (το 60αρι το ενυδρείο μπορώ να το έχω για λίγο στημένο παράλληλα). Τσεκάρω ph και αλλάζω τακτικά με προετοιμασμένο νερό. Όταν φτάσουμε στο 6-6.5 (καλά τα λέω; ) περνάω τέτρα και πλέκο στο καινούριο μαζί με το εξωτερικό φίλτρο, χαρίζω τα guppy και μετά κοιτάω για co2 και για την παρέα των τετρα
Πως σου φαίνεται αυτό σαν πλάνο;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-17, 10:30
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Για τη διαρκεια που θα εχει η πτωση του ph απο το stratum κι εγω δεν ειμαι σιγουρος. Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα πιστευω πως καποια στιγμη θα εξασθενισει αυτο το εφε. Δεν θα στηριζομουν το stratum οσον αφορα το ph. Και τα ξυλα επισης μαλακωνουν το νερο (αν χρησιμοποιουνται πρωτη φορα στο ενυδρειο) αλλα σιγα σιγα σταματαει αυτο.
Αν το εχεις στημενο παραλληλα το 60αρι τοτε παιρνεις υλικο απ'το eheim, μπολιαζεις το εσωτερικο του rio με αρκετο υλικο, το βαζεις σε διχτακι και αντικαθιστας καποιο απ'τα σφουγγαρια-τουλαχιστον το πρασινο&το μαυρο του ανθρακα αν υπαρχει- και βαζεις μαζι και τα ψαρια. Σταδιακα μπορεις να αντικαταστησεις ολα τα σφουγγαρια με καποιο αλλο καλυτερο υλικο.

Μετρας παντα με τεστ NH3/NH4, NO2&NO3 για να σιγουρευτεις οτι πετυχε το μπολιασμα.
Τετρα και πλεκο τα εχεις τωρα σε νερο βρυσης ετσι; Οποτε δεν χρειαζεται να μαλακωσεις το νερο στο καινουριο πρωτα για να τα βαλεις. Τα πετας μεσα κατευθειαν. Το νερο θ'αρχισει να μαλακωνει σιγα σιγα απ'το stratum και θ'αρχισεις κι εσυ να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σε βαρελι π.χ. με τυρφη ετσι ωστε σε καθε αλλαγη να το μαλακωνεις και λιγο.
Ξεκινα με μικρη ποσοτητα τυρφης, οι αλλαγες σε σκληροτητες, ph κλπ δεν πρεπει να γινονται αποτομα. Δεν εχω χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη τυρφη και δεν μπορω να σου προτεινω δοσολογια. Θα μας πει καποιος που το εχει κανει. Αλλιως ξεκινας και δομιμαζεις και βλεπεις με μετρησεις πως παει...
Προτεινω την επεξεργασια το νερου με την τυρφη να την κανεις σε βαρελι προετοιμασιας με καποιο φιλτρο εσωτερικο με αρκετο χωρο ή εξωτερικο ή ακομα και μπουκαλι κομμενο με μια αντλια στο στομιο οπως ειχα κανει εγω.
Eχει αρκετα σχετικα θεματα στο φορουμ...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F5%F1%F6%E7

-------------------------
Κοιταζεις τα προφιλ των ψαριων σου, αποφασιζεις που θες να ριξεις σκληροτητες και ph και αναλογως προχωρας.
Αν δεν γινεται δουλεια για το ph μονο με την τυρφη τοτε το βλεπουμε και για α.ο. αλλα δεν νομιζω να χρειαστει εφοσον θα'χεις και CO2.
Τωρα οσον αφορα το CO2 ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο...
Δεν γνωριζω πολλα για να σου πω. Ξερω πως το ph εξαρταται απο την kh και το CO2. Κοιτα εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
Αρα αφου θα βαλεις μπουκαλα (?) CO2 βαζεις και ph controller και εχεις σταθερο ph...στη θεωρια αυτα τωρα γιατι δεν εχω εμπειρια...
Μαλακο νερακι απο την τυρφη, σταθερο ph με τον controller και ειμαστε οκ.
Ετσι νομιζω εγω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 07-12-17 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-17, 11:28
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Το πεδεμα που θα φας με την τυρφη και τα βαρελια προετοιμασιας στο τελος θα πεις καλυτερα να δινα ενα 60 αρι κ να περνα μια οσμωση..Μεγαλη ευκολια,μια φορα θα υπολογισεις την αναλογια νερο οσμωσης με βρυσης που πρεπει να κανεις και μετα ρουτινα..Σιγα σιγα θα πεσει κ το ph,που θα ναι πολυ πιο σταθερο,απ το να το κατεβαζεις με το διοξειδιο..
Γιατι στην τελικη κι ο χρονος/κοπος που ξοδευουμε για να πετυχουμε κατι δεν μεταφραζεται σε χρημα;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-17, 12:01
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πεδεμα που θα φας με την τυρφη και τα βαρελια προετοιμασιας στο τελος θα πεις καλυτερα να δινα ενα 60 αρι κ να περνα μια οσμωση..Μεγαλη ευκολια,μια φορα θα υπολογισεις την αναλογια νερο οσμωσης με βρυσης που πρεπει να κανεις και μετα ρουτινα..Σιγα σιγα θα πεσει κ το ph,που θα ναι πολυ πιο σταθερο,απ το να το κατεβαζεις με το διοξειδιο..
Γιατι στην τελικη κι ο χρονος/κοπος που ξοδευουμε για να πετυχουμε κατι δεν μεταφραζεται σε χρημα;
Συμφωνω για την α.ο.
οντως ειναι λιγο μπελαλιδικη η τυρφη. Πρεπει να εχεις καποιο φιλτρο να τη βαλεις, 2 διχτακια να αλλαζεις εναλλαξ...
Kαι μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και για αυτοματη αναπληρωση την α.ο.
Δεν προτεινω να βαλει CO2 για να ριξει το ph. Εγω καταλαβα οτι CO2 θα μπει ετσι κι αλλιως για τα φυτα...
Αν βαλει μπουκαλα, ενα controllerακι καλο ειναι να βαλει. Οποτε λυνει και το θεμα του ph.
Βεβαια ειναι και το θεμα του κοστους παντα. Κοστιζει και το controller...
Το ph παντως για μενα ειναι δυσκολο κεφαλαιο...
Σε 2 ενυδρεια μου που προσπαθησα για χαμηλο ph ειχα θεμα. Δεν επεφτε.
Aλλο ph ειχε το βαρελι, αλλο το ενυδρειο. Οι σκληροτητες καποια στιγμη ειχαν φτασει αρκετα χαμηλα αλλα το ph εκει...λιγο κατω απο 7...ενω στο βαρελι μετραγα εως και 5,5 αν θυμαμαι καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-17, 12:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πεδεμα που θα φας με την τυρφη και τα βαρελια προετοιμασιας στο τελος θα πεις καλυτερα να δινα ενα 60 αρι κ να περνα μια οσμωση..Μεγαλη ευκολια,μια φορα θα υπολογισεις την αναλογια νερο οσμωσης με βρυσης που πρεπει να κανεις και μετα ρουτινα..Σιγα σιγα θα πεσει κ το ph,που θα ναι πολυ πιο σταθερο,απ το να το κατεβαζεις με το διοξειδιο..
Γιατι στην τελικη κι ο χρονος/κοπος που ξοδευουμε για να πετυχουμε κατι δεν μεταφραζεται σε χρημα;
Εδω θα συμφωνήσω 100%
και ήμουνα από τους υπέρμαχους της τύρφης κηπουρικής
σε σημείο που με έχουν προσβάλει (όχι εδώ)
και είναι σχεδόν τσάμπα ,
αλλά στο τέλος με κούρασε .
Από τη μικρή μου εμπειρία θα σου δώσω μια συμβουλή,
διαδικασίες που επαναλαμβάνονται και γίνονται περιοδικά ανά τακτά
χρονικά διαστήματα πρέπει να τις απλοποιούμε όσο πιο πολύ γίνεται
έτσι δεν θα μας κουράζουν οι ρουτίνες.
πχ βαρέλι προετοιμασίας , έτσι αποφεύγεις τους κουβάδες,
2 αντλίες , μία εισαγωγής μία εξαγωγής,
δεν θα περιμένεις να τελειώσει το ένα να συνεχίσεις με το άλλο
μακρύ λάστιχο μέχρι την αποχέτευση, δεν θα κουβαλάς
και άλλα πολλά.
Αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά σε αυτά
στην αρχή έφτιαξα το βαρέλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90185
και μετά την Α/Ο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97530
τώρα οι αλλαγές μου είναι παιχνιδάκι
Ολα αυτά βέβαια δεν έγιναν από τη μια στιγμή στην άλλη,
σιγά σιγά και μεθοδικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-12-17, 13:21
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
διαδικασίες που επαναλαμβάνονται και γίνονται περιοδικά ανά τακτά
χρονικά διαστήματα πρέπει να τις απλοποιούμε όσο πιο πολύ γίνεται
Ετσι ακριβως. Γιατι διαφορετικα γινεται απαλευτο καποια στιγμη το χομπι...
Και για μας και για τα ψαρια μας...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-12-17, 14:19
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παιδιά, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σημειώσεις και τις παρατηρήσεις σας. Το co2 θα μπει (λιγάκι αργότερα) για τα φυτά, όχι για το ph.
Για να μπω λίγο σε μια σειρά, κατέληξα στο ότι θα στήσω το νέο ενυδρείο με νερό της βρύσης, να δω που θα σταθεροποιηθεί και στο ενδιάμεσο θα το ψάξω περισσότερο για την τύρφη και την ΑΟ. Βεβαια, παραμένει η απορία μου: στόχος για το ph είναι το 6.5-7 (διάβασα ότι στο 6 τα πράμματα γίνονται επικίνδυνα) ; Επίσης, σήμερα αγόρασα και νέα τεστάκια για τη σκληρότητα, σε τι επίπεδα θα πρέπει να βρισκόμαστε;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-12-17, 14:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το PH γίνεται επικίνδυνο μόνο στα ψάρια που δεν ζουν σε τόσο όξινο περιβάλλον,
πχ σε ψάρια Αφρικής ναι είναι επικίνδυνο,
σε Καρδινάλιους όμως όχι , αυτά μπορούν να ζήσουν άνετα και κάτω από 5
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-12-17, 16:12
dewn735 Ο χρήστης dewn735 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

και ο πλέκο σε μία από τις σπάνιες μεσημεριανές του βόλτες... Μπορεί κανείς να τον αναγνωρίσει;

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-12-17, 17:25
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ancistrus sp gold ειναι αν δεν κανω λαθος...


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-12-17, 00:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph παντως για μενα ειναι δυσκολο κεφαλαιο...
Σε 2 ενυδρεια μου που προσπαθησα για χαμηλο ph ειχα θεμα. Δεν επεφτε.
Aλλο ph ειχε το βαρελι, αλλο το ενυδρειο. Οι σκληροτητες καποια στιγμη ειχαν φτασει αρκετα χαμηλα αλλα το ph εκει...λιγο κατω απο 7...ενω στο βαρελι μετραγα εως και 5,5 αν θυμαμαι καλα...
Συμφωνω μαζι σου, το ph δυσκολα πεφτει στο ενυδρειο κι εγω με σκληροτητες πολυ χαμηλες για κανα 6 μηνο μετραγα 6,8-7..Τωρα ομως ειμαι σταθερα στο 6,5 ανεξαρτητου co2..
Ομως φιλε μου κακως κολλαμε τοσο πολυ με το ph, στις σκληροτητες πρεπει πρωτιστως να μαστε σωστοι αναλογως παντα με τι ειδους ψαρια φιλοξενουμε..
Αλλωστε και στη φυση το ph δεν ειναι σταθερο..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Αναβάθμιση" ενυδρείου silve992 Γλυκό νερό - Γενικά 16 10-11-12 14:31
Παρουσίαση ενυδρείου Tanganyika ( Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" ) georgetax Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 28 15-12-10 07:53
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Στρώσιμο καινούριου ενυδρείου με "μπολιασμα" απο ήδη στρωμένο klime Γλυκό νερό - Γενικά 7 24-06-06 11:44
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09814 seconds with 15 queries