Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-12, 22:03
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Κοκκομετρια χαλαζιακής για βιοτοπικο Αμαζονιου

Γεια σας παιδια!

Μια ερωτηση...
Ξεκιναω ενα βιοτοπικο Αμαζονιου και θελω να ρωτησω κατι.
Εχω χαλαζιακη αμμο τριων διαφορετικων κοκκομετριων:

- 0,25mm
- 0,5mm
- 1,9mm
Ποια απ'τις τρεις να χρησιμοποιησω και γιατι?
Το ενυδρειο θα εχει cardinal, hatchet, black phantom tetra, ramirezi, corydoras, otocinclus και καποιο ειδος πλεκο ή panaque...
Εγω λεω την 0,5 απ'την οποια εχω 50kg και αν κριθει οτι δεν ειναι αρκετη για 1,20x0,45 επιφανεια πατου ετσι ωστε να πιασει 5-6cm παχος, τοτε να την αναμειξω και με λιγη 0,25??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-12, 23:27
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Θα σου πρότεινα να βάλεις την 0,5mm θα δείξει καλύτερα κοίτα εδώ, είναι το δικό μου, έβαλα περίπου 45kg.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-12, 00:04
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι...η 0,25 παραειναι ψιλη μου φαινεται και ισως να μην μπλεξω και καθολου.
αλλα 45kg στο 180αρι??πολυ δεν ειναι?Δηλάδη εγω για 300αρι (120x45 επιφανεια πατου) ποσο θα χρειαστω?
Θα παω να παρω κι αλλη 0,5 να'χω και θα δω...απ'οτι ξερω 5-6cm τα θελουμε οπωσδηποτε για τα φυτα. Και αν δεν υπαρχει και υποστωμα απο κατω ισως και παραπανω παχος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-12, 00:36
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω εγώ κάτι, πού βρήκες την άμμο σε 0,25 και 0,5;;;
Γιατί εγώ ψάχνω σε 0,2-0,3(άντε ως 0,5) και το καλύτερο που βρίσκω είναι 0,3-1,2...
Κάπου είχα δει ότι για φυτεμένο το ιδανικό είναι αυτό που ψάχνω 0,2-0,3...
Τώρα ήμουν έτοιμος να ανοίξω ένα θέμα: Από πόσο πάχος κόκκου άμμου είναι άνετα για τα corys (και τα ramirezi) ώστε να περνάει από τα βράγχιά τους ενώ ψάχνουν για τροφή;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-12, 01:05
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εάν προσέξεις την έχω βάλει σε κλίση.. δεν είναι επίπεδη... ρίξε μια ματιά στην 2η εικόνα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-12, 07:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πανω απο 1mm μη παρεις, ειναι χοντρη, για τα κορυ ιδιως.
Μην ανακατεψεις διαφορετικα διαμετρηματα αμμου. Εκτος του οτι το ψιλο θα παει απο κατω σταδιακα, εχουν αναφερθει και προβληματα σε τετοιους βυθους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-12, 14:39
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω εγώ κάτι, πού βρήκες την άμμο σε 0,25 και 0,5;;;
Γιατί εγώ ψάχνω σε 0,2-0,3(άντε ως 0,5) και το καλύτερο που βρίσκω είναι 0,3-1,2...
Κάπου είχα δει ότι για φυτεμένο το ιδανικό είναι αυτό που ψάχνω 0,2-0,3...
Τώρα ήμουν έτοιμος να ανοίξω ένα θέμα: Από πόσο πάχος κόκκου άμμου είναι άνετα για τα corys (και τα ramirezi) ώστε να περνάει από τα βράγχιά τους ενώ ψάχνουν για τροφή;
Λογω δουλειας εχω προσβαση.ερχεται απ'εξω, απο Ιταλια. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Χρησιμοποιειται για βιομηχανικα δαπεδα αλλα ειναι καθαρη χαλαζιακη...αμα τη θες και δεν τη χρειαστω τελικα στη δινω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν προσέξεις την έχω βάλει σε κλίση.. δεν είναι επίπεδη... ρίξε μια ματιά στην 2η εικόνα
ναι το εχω δει αλλα πισω μου φαινεται πολλη η αμμος...
τι παχος πρεπει να εχει περιπου αραγε...?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανω απο 1mm μη παρεις, ειναι χοντρη, για τα κορυ ιδιως.
Μην ανακατεψεις διαφορετικα διαμετρηματα αμμου. Εκτος του οτι το ψιλο θα παει απο κατω σταδιακα, εχουν αναφερθει και προβληματα σε τετοιους βυθους.
ναι πανω απο χιλιοστο δεν θα βαλω, οποτε η 1,9 ακυρη.
τι προβληματα εχουν αναφερθει με πολυ ψιλοκοκκη αμμο??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 26-02-12 στις 14:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-12, 16:05
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογω δουλειας εχω προσβαση.ερχεται απ'εξω, απο Ιταλια. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Χρησιμοποιειται για βιομηχανικα δαπεδα αλλα ειναι καθαρη χαλαζιακη...αμα τη θες και δεν τη χρειαστω τελικα στη δινω.

-------------------------

τι προβληματα εχουν αναφερθει με πολυ ψιλοκοκκη αμμο??
Ενδιαφέρον.... Αν δεν τη θέλεις, εννοείται γιατί αν έχει μεγάλη διαφορά η κοκκομετρία δεν είναι καλό... Και τι χρώμα είναι;

Στην πολύ λεπτόκοκκη δημιουργούνται φυσαλίδες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-12, 17:10
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον.... Αν δεν τη θέλεις, εννοείται γιατί αν έχει μεγάλη διαφορά η κοκκομετρία δεν είναι καλό... Και τι χρώμα είναι;

Στην πολύ λεπτόκοκκη δημιουργούνται φυσαλίδες...
Θα στη δωσω φθηνοτερα απ'οσο την πηρα.ποση χρειαζεσαι? ειναι ανοιχτοχρωμη αλλα δεν θα ελεγα λευκη. πιστευω οταν βραχει θα πηγαινει προς το πολυ ανοιχτο καφε...
αυτο με τις φυσσαλιδες δεν το καταλαβα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-12, 19:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενδιαφερουσα περιπτωση η αμμος σου,ελπιζω να σου κανει τελικα και να τη βαλεις για να τη δουμε

με τις "φυσσαλιδες" εχω την εντυπωση οτι μιλαει για αναεροβιες περιοχες στο βυθο ο φιλος απο πανω αλλα μπορει να κανω και λαθος.

εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να δημιουργηθει καποιο ειδος "λασπης" που να μοιαζει πιο πολυ με το βυθο ποταμων κλπ αποτι η σκετη αμμος.αυτη η γλυτσα/λασπη που υπαρχει στις οχθες κλπ(ακομα και εκει που υπαρχει αμμος πολλες φορες υπαρχει και λασπη παρακατω η σε διαφορετικα σημεια.δεν ξερω αν ειναι εφικτο η πρακτικο ομως κατι τετοιο σε ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-12, 19:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι πανω απο χιλιοστο δεν θα βαλω, οποτε η 1,9 ακυρη.
τι προβληματα εχουν αναφερθει με πολυ ψιλοκοκκη αμμο??
Δεν ειπα για προβληματα με ψιλη αμμο, αλλα για προβληματα με ανακατεμα διαφορετικων διαμετρηματων αμμου.
Γενικα σε οτιδηποτε μπορεί να χαλάσει την ομοιογένεια του κόκκου.
Ο βυθος ειναι πολυ σημαντικος σε ενα ενυδρειο.
Μαζι με το φιλτρο ειναι το Α και το Ω.
Εδω ειναι ενα χρησιμο αρθρο με πολλες πληροφοριες που απαντα και στις αποριες του Γιωργου (kgf)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-12, 20:43
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Α οκ.τη 0,5 θα βαλω.εχω 50kg και αν χρειαστω κι αλλη θα παρω.
Η αμμος τελικα ειναι ανοιχτο γκρι.
Την εχω παρει τοσο καιρο που ξεχασα το χρωμα της
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-12, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Α οκ.τη 0,5 θα βαλω.εχω 50kg και αν χρειαστω κι αλλη θα παρω.
Η αμμος τελικα ειναι ανοιχτο γκρι.
Την εχω παρει τοσο καιρο που ξεχασα το χρωμα της
Θα περισσεψει.
5-6 ποντους υψος βυθου, και ειναι και αρκετο.
Για τοσο υψος σε 120χ50 βυθο, καμια 35αρια κιλα θα φτασουν πιστευω.

Καλη κυκλοφορια στο βυθο να εχεις.
Βαλε τα φιλτρα να στελνουν και στο βυθο νερο.

Να ξεπλυθει καλα η αμμος. Να μη βγαζει καθολου θολο νερο απο το κουβα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-12, 10:11
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφερουσα περιπτωση η αμμος σου,ελπιζω να σου κανει τελικα και να τη βαλεις για να τη δουμε

με τις "φυσσαλιδες" εχω την εντυπωση οτι μιλαει για αναεροβιες περιοχες στο βυθο ο φιλος απο πανω αλλα μπορει να κανω και λαθος.

εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να δημιουργηθει καποιο ειδος "λασπης" που να μοιαζει πιο πολυ με το βυθο ποταμων κλπ αποτι η σκετη αμμος.αυτη η γλυτσα/λασπη που υπαρχει στις οχθες κλπ(ακομα και εκει που υπαρχει αμμος πολλες φορες υπαρχει και λασπη παρακατω η σε διαφορετικα σημεια.δεν ξερω αν ειναι εφικτο η πρακτικο ομως κατι τετοιο σε ενυδρειο...
δεν λεω οτι ειναι κατι το ιδιαιτερο η αμμος...μην περιμενετε να δειτε κατι φοβερο! απλα στην Ελλαδα δεν παραγεται τετοια κοκκομετρια και γενικα δεν βρισκεται ευκολα.
Μια χαλαζιακη αμμος ειναι, ανοιχτο γκρι χρωμα.
Τωρα αυτο με τη λασπη που λες ναι καλα θα ηταν. Και λογω χρωματος. Γιατι για ολα σχεδον τα ψαρια τυο Αμαζονιου οπου διαβαζω τις απαιτησεις τους λεει σκουροχρωμο υποστρωμα να βαλεις στο βυθο...
Θα ηταν καλο το αποτελεσμα αν ανακατευα λιγη μαυρη ψιλη χαλαζιακη λετε για να σκοτεινιασει λιγο...?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα περισσεψει.
5-6 ποντους υψος βυθου, και ειναι και αρκετο.
Για τοσο υψος σε 120χ50 βυθο, καμια 35αρια κιλα θα φτασουν πιστευω.

Καλη κυκλοφορια στο βυθο να εχεις.
Βαλε τα φιλτρα να στελνουν και στο βυθο νερο.

Να ξεπλυθει καλα η αμμος. Να μη βγαζει καθολου θολο νερο απο το κουβα.
οκ thanks!
οποτε δεν παιρνω αλλη.
Χρονια πολλα παιδια!Καλη Σαρακακοστη!
Καλα να περασετε σημερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 27-02-12 στις 10:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-12, 11:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλη σαρακοστη!
δε νομιζω να πετυχεις κατι με την αναμιξη.αστην οπως ειναι καλυτερα γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα βγει,μπορει ναναι χαλια(εκτος αν το δοκιμασεις πριν τη βαλεις μεσα).αλλα παλι αν εχει εστω και μικρη διαφορα στην κοκομετρια μπορει ναχεις το προβλημα του "χωρισματος" των δυο ειδων,οπως και αλλα προβληματα που διαβαζω τωρα...αστην οπως ειναι καλυτερα ναναι ομοιομορφη.ετσι κιαλλιως με τον καιρο θα σκουρηνει μονη της καπως.ειμαι περιεργος ομως να δω που ειναι γκριζα,ισως να βγει πολυ ωραιο το αποτελεσμα στο τελος.

υ.γ
τωρα διαβαζω ενα πολυ χρησιμο αρθρο για το βυθο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-12, 15:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα αυτο με τη λασπη που λες ναι καλα θα ηταν. Και λογω χρωματος. Γιατι για ολα σχεδον τα ψαρια τυο Αμαζονιου οπου διαβαζω τις απαιτησεις τους λεει σκουροχρωμο υποστρωμα να βαλεις στο βυθο...
Καλα δεν ειναι και απαραιτητα σωστο αυτο που γραφεται.
Αν δεις τα περισσοτερα πλεον ενυδρεια Αμαζονιου, λευκη ή μπεζ αμμο (ή λευκη που φαινεται μπεζ απο το χρωμα του νερου) εχουν, οπως και ο βυθος συνηθως εκει.
Σε καποια μερη (creeks) μαζευεται λασπη ή/και ξερα φυλλα.










__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-12, 17:22
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η τελευταια φωτογραφια ειναι ολα τα λεφτα. σε τοσο λιγο βαθος νερου ποση ποικιλια υπαρχει (σιγουρα υπαρχουν και αλλα κρυμμενα).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-12, 18:48
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή συμφωνω

Συμφωνω οτι τα περισσοτερα ενυδρεια Αμαζονιου εχουν λευκη ή μπεζ αμμο. Επίσης και στη φυση, σε ντοκιμαντερ ειδα οτι ο βυθος ειναι κιτρινο-μπεζ...κατι τετοιο...οποτε καλα ειμαστε
ετσι κι αλλιως θα εχει και τα φυτα, τιποτα φυλλα catappa που σκεφτομαι να βαλω, στην αρχη τουλαχιστον μεχρι να βαρεθω να τα βγαζω πριν σαπισουν, οποτε θα σπαει η "ασπριλα"...
και φυσικα το ανακατεμα εχει και το θεμα της διαφορετικης κοκκομετρίας σωστα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-12, 23:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πανεμορφες οι φωτο,κιεγω οσα βιντεακια εχω δει ολα λευκη-μπεζ αμμο δειχνουνε.μην αγορασεις catappa αν δεν εχεις,κανε μια εκδρομη σε κανα μερος με καθαρα ποταμια και μαζεψε πλατανοφυλλα.ειναι πανεμορφα μεσα στο νερο και λιωνουνε πολυ πιο αργα απτα catappa.εμενα δεν προλαβανε να λιωσουνε και ταχα κανα διμηνο. το σαβ/κο θα παω εγω προς ορεινη αρκαδια και σιγουρα θα σταματησω σε κανα ποταμι, οποτε αν θες μπορω να σου μαζεψω καθαρατην προηγουμενη φορα ειχα δει και μια ενιδρυδα.πανεμορφη.μεχρι να βγαλω φωτο ξαναβουτηξε η ρουφιανα και ειναι και σπανιες πλεον (offtopic ) παντως αν θες φυλλα πεσμου.αρκει να βρω σε καλη κατασταση γιατι δεν ξερω τι θαχει παιχτει τωρα μετα τα χιονια και τις βροχες.και να βρασεις και μερικα να παρεις "ζουμι" τα ψαρια το γουσταρουν τρελλα και μυριζει και απιστευτα ωραια στο βρασιμο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-12, 09:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πανεμορφες οι φωτο,κιεγω οσα βιντεακια εχω δει ολα λευκη-μπεζ αμμο δειχνουνε.μην αγορασεις catappa αν δεν εχεις,κανε μια εκδρομη σε κανα μερος με καθαρα ποταμια και μαζεψε πλατανοφυλλα.ειναι πανεμορφα μεσα στο νερο και λιωνουνε πολυ πιο αργα απτα catappa.εμενα δεν προλαβανε να λιωσουνε και ταχα κανα διμηνο. το σαβ/κο θα παω εγω προς ορεινη αρκαδια και σιγουρα θα σταματησω σε κανα ποταμι, οποτε αν θες μπορω να σου μαζεψω καθαρατην προηγουμενη φορα ειχα δει και μια ενιδρυδα.πανεμορφη.μεχρι να βγαλω φωτο ξαναβουτηξε η ρουφιανα και ειναι και σπανιες πλεον (offtopic ) παντως αν θες φυλλα πεσμου.αρκει να βρω σε καλη κατασταση γιατι δεν ξερω τι θαχει παιχτει τωρα μετα τα χιονια και τις βροχες.και να βρασεις και μερικα να παρεις "ζουμι" τα ψαρια το γουσταρουν τρελλα και μυριζει και απιστευτα ωραια στο βρασιμο
το'χω ξαναδιαβασει αυτο για τα πλατανοφυλλα και τα εχω δει μεσα σε ενυδρειο...βρασιμο θελουν μονο και τα βαζεις μεσα ε?ριχνεις και το ζουμι μεσα??
θα μαζεψω κι εγω αλλα δεν ξερω ποσο καθαρα θα ειναι...οποτε ναι αν σταματησεις ετσι κι αλλιως και δεν σου κανει κοπο παρε μερικα...ευχαριστω πολυ!
και η αληθεια ειναι οτι δειχνουν πιο ομορφα απ'τα catappa...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-02-12, 12:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να δεις εδω τι εκανα εγω για το ζουμι αν δεν τοχεις δει.αυτα που θα ριξεις μεσα,δε χρειαζονται πολυ βρασιμο,ενα ζεματισμα να καθαρισουνε και μπλουμ.αν και υπαρχουνε κιαλλα παρομοια θεματα εδω μεσα.μολις τα εβαζα μεσα τα εβλεπα τα ψαρια πιο δραστηρια και ξεθαρρευανε πολυ περισσοτερο.φαινοτανε δηλαδη οτι τους αρεσε.αν βρω θα μαζεψω να παρεις.μου εχει ζητησει κι'αλλος ετσι κιαλλιως,οποτε αν βρω σε καλη κατασταση θα μαζεψω αρκετα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-02-12, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μαζεψω κι εγω αλλα δεν ξερω ποσο καθαρα θα ειναι...
Θα μαζεψεις ξερα (να μην εχουν καθολου πρασινο χρωμα πανω τους), δλδ μολις εχουν πεσει απο το δεντρο ή λιγο πριν πεσουν.
Να μην εχουν ρυπους πανω τους (οπως κουτσουλιες πουλιων) και να βρισκονται μακρυα απο αγροτικη περιοχη οπου γινονται ψεκασμοι.
Μετα κι ενα απλο ξεπλυμα ειναι αρκετο.
Τα τοποθετεις ειτε διασπαρτα στο βυθο, ειτε αν δεν θελεις να γεμιζει σκουπιδακια ο βυθος οταν λιωσουν, τα σπας και τα βαζεις σε δυχτακι κοντα στην εξοδο του φιλτρου (κρυμμενα καπου ομως).

Τα φυλλα ειναι το πιο ισχυρο οπλο για blackwater.
(και το ζουμι της microbe-lift ειναι ισχυρο αλλα δεν κανουν το ιδιο χρωμα. Τα φυλλα κανουν αλλο χρωμα, η τυρφη αλλο και το ζουμι αλλο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-12, 18:18
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μαζεψεις ξερα (να μην εχουν καθολου πρασινο χρωμα πανω τους), δλδ μολις εχουν πεσει απο το δεντρο ή λιγο πριν πεσουν.
Να μην εχουν ρυπους πανω τους (οπως κουτσουλιες πουλιων) και να βρισκονται μακρυα απο αγροτικη περιοχη οπου γινονται ψεκασμοι.
Μετα κι ενα απλο ξεπλυμα ειναι αρκετο.
Τα τοποθετεις ειτε διασπαρτα στο βυθο, ειτε αν δεν θελεις να γεμιζει σκουπιδακια ο βυθος οταν λιωσουν, τα σπας και τα βαζεις σε δυχτακι κοντα στην εξοδο του φιλτρου (κρυμμενα καπου ομως).

Τα φυλλα ειναι το πιο ισχυρο οπλο για blackwater.
(και το ζουμι της microbe-lift ειναι ισχυρο αλλα δεν κανουν το ιδιο χρωμα. Τα φυλλα κανουν αλλο χρωμα, η τυρφη αλλο και το ζουμι αλλο)
αυτα πρεπει να παει κανεις να τα μαζεψει σε κανα χωριο η κατι τετοιο που δεν υπαρχουν πηγες μολυνσης κοντα...τα πλατανια που εχω εγω υποψιν μου δεν παιζουν...και ψεκασμοι πρεπει να γινονται, και τσιμεντοβιομηχανια εχει διπλα...δε νομιζω.
Αν φερει ο Γιωργος και τον κερασω κι ενα καφεδακι στη Ραφηνα να δει και τα ψαρακια του στο νεο τους περιβαλλον... τοτε θα βαλω...
Η προταση λοιπον ειναι ανοιχτη Γιωργο, αν δεν μπορεις φυσικα ερχομαι και τα παιρνω εγω...μην ειμαστε και πλεονεκτες!
Και φυσικα Σπυρο εισαι κι εσυ καλεσμενος!
Να τα πουμε κι απο κοντα ρε παιδια μην τα λεμε μονο ιντερνετικα...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-02-12, 21:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα τα πουμε,κατι θα κανονισουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπικο αμαζονιου μου(video) piranhas2 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 21 17-05-12 01:54
ξυλα για βιοτοπικο αμαζονιου aquahobby Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-01-12 22:30
βιοτοπικο αμαζονιου παραδειγμα προς αποφυγη harris samos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 02-05-11 22:02
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57
η αβυσσος του αμαζονιου fishme1 Ιστοσελίδες στο Internet 7 27-01-08 23:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08268 seconds with 13 queries