Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-10, 00:35
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή diy fog system

Βλεποντας το ποστ με το απιστευτο vivarium του Raven ξερω οτι πολοι θα κινηθουν προς τα εκει!!! Σκευτηκα λοιπον ενα τροπο για την κατασκευη ενος οικονομικου fog system!! Θα ηθελα εδω την βοηθεια σας!! Αν καποιος (εντος αττικης) εχει μια παλια καφετιερα (γαλικου) και δεν την χρειαζεται να μου την δωσει και θα του επιστρεψω μετα απο λεπτομερεστατη παρουσιαση εδω, ετοιμο το fog system, χωρις καμια επιβαρυνση!!

(μερος της καφετιερας θα χρησιμοποιηθει για να φτασουμε την επιθυμητη πιεση χωρις την χρηση της πανακριβης αντλιας, τα υπολοιπα υλικα εκτος του ακροφυσιου τα εχω ηδη και μπορω να φτιαξω ενα συστημα μονο)

παρακαλω να διαγραφει το θεμα, οπως ειδα τα nozzles για να ενεργοποιηθουν χρειαζονται 250 psi για πυκνη ομιχλη, πραγμα που καθιστα το diy επικινδυνο, το συστημα μπορει να γινει και με αντιστοιχα των 100psi (τα οποια ειχα υπολογισει αρχικα) αλλα το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο με τα ετοιμα συστηματα... οποτε δεν αξιζει, συγνωμη που σας ξεσηκωσα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 3r4ndo : 28-02-10 στις 00:58 Αιτία: Επιπλεον πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-10, 09:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Με όσα λεφτά αγοράζεις μία φθηνή καφετιέρα γαλικού καφέ, παίρνεις ένα υγραντήρα και καθάρισες.
Έχεις μία μανία με το DIY μου φαίνεται, να άλλαζες το ονοματάκι σου σε Κύρος Γρανάζης ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-10, 09:36
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
να άλλαζες το ονοματάκι σου σε Κύρος Γρανάζης ;
χαχαχα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-10, 11:06
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με όσα λεφτά αγοράζεις μία φθηνή καφετιέρα γαλικού καφέ, παίρνεις ένα υγραντήρα και καθάρισες.
Έχεις μία μανία με το DIY μου φαίνεται, να άλλαζες το ονοματάκι σου σε Κύρος Γρανάζης ;
Παιζει να εβγαινε και πιο ακριβο.. βρηκα αντλια με 45 δολαριακια και 10 κεφαλες με 12 δολλαρια στο ebay.. Η αλιθεια ειναι οτι μ'αρεσουν οι ιδιοκατασκευες και θελω παντα να ξερω πως λειτουργει κατι, σιγουρα γνωριζεις καλυτερα κατι που εχεις φτιαξει μονος σου!!!

Για την αντλια τωρα, την εδινε για 100 psi, εχει καποιος fog system να μας πει χαρακτηριστικα?? Οι τρομπες βενζινης δινουν πολυ παραπανω πιεση, 10 bar εγραφε μια που ειδα σημερα το πρωι με 30 ευρω (μενω 50 μετρα απο τη φρατζη και αν ψαξω εχει και πιο φθηνες!)

Aδερφε το πρωτο για μενα τρωει fail, ο ατμος ειναι σε πολυ μεγαλη θερμοκρασια για τα φυτα, παιζε την ιδια μερα να τα πηρε στο χερι... Σκευτομουν κατι τελειως διαφορετικο. Το δευτερο δεν το καταλαβα καλα... Θελει να δουλεψει τα ακροφυσια με πιεση βρυσης, πρεπει να ειναι 0.018+.... Πιτσιλιστηρι θα ειναι οπως και το τριτο, φενεται στις φωτο. Τα ακροφυσια που ειδα ηταν 0.008 το καλο που ηθελε 250psi και 0.012 αυτο που ηθελε 100psi...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 3r4ndo : 28-02-10 στις 11:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-10, 11:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Α..μην με ανακατευεις εμενα με αυτα εγω απο ιδεες οσες θες αλλα στην πρακτικη χωλαινω.
Αμα φτιαξω εγω μονος μου τετοιο πραμα, θα κανει ΜΠΑΜ και μαθω αυτοστιγμης να παιζω αρπα και να πεταω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-10, 11:21
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Α..μην με ανακατευεις εμενα με αυτα εγω απο ιδεες οσες θες αλλα στην πρακτικη χωλαινω.
Αμα φτιαξω εγω μονος μου τετοιο πραμα, θα κανει ΜΠΑΜ και μαθω αυτοστιγμης να παιζω αρπα και να πεταω
Απο ιδεες σιγουρα, το οτι κανουν μπαμ αυτα που φτιαχνεις παλι ισχυει!!! Βλεπε vivarium, σαν βομβα επεσε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta dripping system cbr929 Bettas 21 26-02-07 12:41
Bettas Multi System (by filoxenos...) filoxenos Bettas 20 11-07-06 14:37
DIY Dripping system για Betta cbr929 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-01-06 06:50
DIY Pressurized Co2 System Husky_Jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-10-04 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04590 seconds with 13 queries