Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-08, 01:46
hackintosh Ο χρήστης hackintosh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2008
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150LT ΒΟΗΘΕΙΑ.

Γεια σας,εχω ξοδεψει πολλες ωρες διαβαζοντας το forum παρολα αυτα εχω αρκετες αποριες σχετικα με τα ενυδρεια.Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο γλυκου νερου διαστασεων 67χ45χ45 το οποιο να το εντοιχισω σε ενα κενο που βρισκεται στο τοιχο μου διαστασεων 68χ70χ55.Επισης η κατασκευη του ενυδρειου θα ειναι DIY με τζαμι 6αρι και κοντρες.
Το προβλημα μου ειναι να μην χρησιμοποιησω εσωτερικο φιλτρο θελω να χρησιμοποιησω εξωτερικο.
Το φιλτρο μπορει να τοποθετηθει πισω απο το ενυδρειο η πανω σε ενα ντουλαπι που εχω?Υπαρχει φιλτρο αθορυβο?
πρεπει να χρησιμοποιησω αλλο φιλτρο αν βαλω φυτα?Θα πρεπει να χρησιμοποιησω κατι αλλο εκτος απο το φιλτρο?
Οσον αφορα τον φωτισμο,μπορω να χρησιμοποιησω led νεοδιου που ειναι σε σποτακι με 20led?αν οχι τι πιστευετε πως ειναι καταλληλο?

πιστευω να μην σας κουρασα αλλα ειμαι λιγο μπερδεμενος.Σας ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-08, 21:25
hackintosh Ο χρήστης hackintosh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2008
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Κανενας δεν θελει να μου πει την γνωμη του?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-08, 21:53
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Καλως ηρθες! Καταρχην μεσα στο φορουμ υπαρχει ενα zip που του βαζεις διαστασεις ενυδρειου και σου βγαζει διαστασεις σε τζαμια, κοντρες κλπ. Ειναι πολυ χρησιμο. Τωρα, το εξωτερικο φιλτρο το βαζεις οπου θελεις, ειτε πισω, ειτε κατω. Οσον αφορα το θορυβο, αν παρεις κατι ποιοτικο δεν πιστευω να εχεις κανενα προβλημα. Επισης δεν υπαρχει καμια διαφοροποιηση στο φιλτρο σχετικα με ψαρια κ φυτα (αρκει να σε υπερκαλυπτει το φιλτρο στα λιτρα που θα εχεις). Εκτος απο φιλτρο χρειαζεσαι και θερμαντικο σωμα καθως κ φωτισμο. Για τα λεντ που λες δεν γνωριζω να σου πω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-08, 22:10
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αν σκοπευεις να ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα φυτα θα χρειαστεις και co² (ειτε ιδιοκατασκευη ειτε μπουκαλα με ελεκτη)

τα εξωτερικα φιλτρα γενικα ειναι αθορυβα και νομιζω οτι πρεπει να τοποθετουνται κατω απο την επιφανεια του νερου
εχω το Eheim 2224 και πραγματικα μονο το βραδυ εχοντας το αφτι μου στα 20 εκατοστα και μονο οταν ανοιγοκλεινω το ρευμα μπορω να καταλαβω τον ελαφρυ βομβο που κανει η αντλια του, πιστυεω οτι ολα τα επωνυμα φιλτρα, οχι απαραιτητα μονο τα Eheim, θα εχουν το ιδιο καλη συμπεριφορα στον θορυβο (δεν εχω εμπειρια ομως για αυτο)
σε ενυδρειο με φυτα μειωνεται ελαφρα η αναγκη της φιλτρανσης (αυτο σημαινει οτι μπορεις να παρεις λιγο πιο μικρο φιλτρο απο οτι σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα)

οι λαμπες που λες που μπορουμε να βρουμε πληροφοριες;
οι κλασικες λαμπες παντως ειναι οι Τ5 σε οποια διασταση χωρεσει στο καπακι του ενυδρειου σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49
Κατασκευη ενυδρειου Αλεξανδρος Κοντος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-08-07 12:21
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35
κατασκευη ενυδρειου Gioutsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 11-09-05 16:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03428 seconds with 13 queries