Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-08, 12:45
cobalt Ο χρήστης cobalt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: Xalandri
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Ξεκίνημα ενυδρείου απο την αρχή

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά και μη της παρέας...
είμαι κάτοχος ενός Juwel περίπου 100 λίτρων και μέσα υπάρχουν ένας δίσκος και περίπου 10 tetra.
το ενυδρείο για να πω την αλήθεια το είχα εγκαταλείψει και τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά πια. για το λόγο αυτό αποφάσισα να ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή. μετέφερα τα ψάρια σε ένα μικρότερο και καθάρισα εντελώς το δικό μου. το νερό στο μικρότερο προέρχεται εξολοκλήρου από το προηγούμενο και το φίλτο είναι ένα εξωτερικό Eheim 2213.
Έστησα το ενυδρείο πάλι και έβαλα υπόστρωμα, αεραντλίες, χαλίκι, φυτά από το προηγούμενο, το εσωτερικό φίλτρο του Juwel με νέα filtermedia και θερμοστάτη και το γέμισα με φρέσκο νερό βρύσης.
θα ήθελα να μου προτείνετε τον καλύτερο δυνατό τρόπο στρωσίματος του νερού με την εικόνα οτι θα πρέπει να μεταφρεθεί στο νέο ο δίσκος μου το δυνατόν συντομότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-08, 12:49
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

για να καταλαβουμε,το εξωτερικο φιλτρο 2213,ετσι οπως δουλευε,το μετεφερες στο καινουργιο,η το καθαρισες τελειως και αλλαξες υλικα η τα ξεπλυνες και μετα το εβαλες να δουλεψει...?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-08, 13:00
cobalt Ο χρήστης cobalt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: Xalandri
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

το εξωτερικό φίλτρο το άφησα να δουλεύει με τα παλία υλικά στο μικρό ενυδρείο που δανείστικα, όπου και φιλοξενώ τα ψαράκια μου μέχρι να στρώσει το κανονικό μου ενυδρείο. στο νεο πλεον ενυδρείο λειτουργεί το εσωτερικό φίλτρο που έχει έτσι και αλλιώς η Juwel με εντελώς νέα υλικά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-08, 13:05
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

το νεο σου ενυδρειο θα στρωσει νπολυ πιο γρηγορα αν μπολιαστει με το υπαρχων 2213 φιλτρο που ηδη δουλευει στο μικρο ενυδρειο που δανειστηκες....!!
αυτο που χρειαεται για να εισαι σιγουρος οτι εστρωσε,ειναιυγρα τεστ γιαν αμμωνια,νο2 και νο3.
μολις μετρησεις και δεις οτι τα 2 πρωτα ειναι 0 καιτο τελευτσιο ειναι μετρησιμο,τοτε εχεις στρωμενο ενυδρειο...
αααα,και κατι αλλο.1 και μονος του δισκος σε 100 λιτρα.....δεν......
οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα ,και για πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια φιλε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-08, 13:08
cobalt Ο χρήστης cobalt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: Xalandri
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

το ξέρω όσον αφορά το δίσκό όμως θα προτιμώ να τον κρατήσω και να τον έχω με πολύ καλές συνθήκες από το να τον πετάξω επειδή ενδεχομένως χρειάζεται μεγαλύτερο χώρο.
τον έχω ήδη με τις παραπάνω συμθήκες 4 χρόνια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-08, 16:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις το 2213 κατευθειαν στο μεγαλο ενυδρειο και να ριξεις τα ψαρια μεσα.
Μετα απο ενα-εναμισυ μηνα μπορεις να βγαλεις το 2213, θαχει στρωσει και το εσωτερικο της Juwel.

Αν για καποιο λογο χρειαζεσαι στο διαστημα αυτο το 2213 για αλλη δουλεια, κανε οτι σου ειπε ο κλαζ, στιψε τα υλικα του 2213 μεσα στο εσωτερικο φιλτρο της Juwel. Ξαναβαλε το 2213 σε λειτουργεια στο μικρο ενυδρειο, περιμενε μια μερα, ταισε λιγη τροφη στο μεγαλο αδειο ενυδρειο, περιμενε μια μερα, μετρα αμμωνια ΝΟ2 ΝΟ3 κι αν τα πρωτα 2 ειναι 0 εισαι ετοιμος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νερο απο την βρυση? mindlord Αρχάριοι γλυκού νερού 12 11-01-08 12:49
πετρες απο την θαλασσα popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 19-02-07 21:07
νέο στύσιμο ενυδρείου την άποψή σας roti Malawi 27 17-12-06 00:13
Σωστό ξεκίνημα για αρχάριο - παρακαλώ την γνώμη σας! jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-09-06 09:01
Χημικά για την φροντίδα του ενυδρείου nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-06 20:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03784 seconds with 13 queries