Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 03:12
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Γεία σας και απο μένα και συγχαρητήρια για αυτο το φόρουμ.
Πριν από δυο χρονια αγόρασε ο πατέρας μου ενα ενυδρείο 50 lt με εσωτερικό φίλτρο νερου eheim 2008,θερμοστάτη και τα υπόλοιπα εξαρτήματα.Περσυ λόγω τοθ φόρτου της δουλειάς του τα παρατησε και εδω και μια βδομάδα αποφάσισα να ασχοληθώ εγώ.Δυστηχώς όμως το φόρουμ αυτό το ανακάλυψα σήμερα που σημαινει οτι το πρωτο βημα που εκανα για να φτίαξω το ενυδρείο ήταν να παω σε ενα pet shop.Πριν μια βδομαδα λοιπόν πηγα στο pet shop αυτο τους εδειξα τα εξαρτήματα που ηδη είχα και τουσ είπα να μου δωσουν οτι χρειάζομαι.Μου εδωσαν ενα φίλτρο βυθού,χαλίκι,θερμόμετρο, aquasafe(tetra), safestart(tetra) το οποίο μου είπαν οτι περιέχει τα ωφέλιμα βακτηρίδια, και επίσης μου εδωσαν τεστ αμμωνιας και νιτρίτη.Μου είπαν οτι με το safestart μπορώ να ρίξω αμέσως ψαρακι και ετσι έκανα ρίχνοντας ενα χρυσόψαρο.Μετά απο τρεις μέρες εκανα τα τεστ.Η αμμωνία ήταν 0,25 mg/lt και τα NO2 ήταν 0.Την επόμενη μέρα πήγα στο pet shop να δω αν προχωράω σωστά και ρώτησα για επιπλέον ψαρια και μου είπαν οτι μπορώ να βάλω και έτσι πήρα ενα ryukin χρυσόψαρο και ένα άλλο χρώματος κίτρινου το οποίο δεν ξέρω τι είναι.Σήμερα το ενυδρείο είναι στην 7η μέρα.Το πρωί εκανα τα τέστ και μου εδειξαν 3 mg/lt αμμωνία και 0 ΝΟ2.Παρατηρώντας τα ψαρια ειδα οτι το χρυσόψαρο ειχε ασπρες κυλίδες στην ουρά.Πήγα στο εν λόγω μαγαζι μου και μου έδωσε ενα φαρμακο για το white spot και όσω για την αμμωνία μου είπαν οτι αφου φύγει το white spot τότε θα ρίξουμε αλλη μια δωση safe start.Γυρίζοντας σπιτι υποψιαζόμουν οτι κατι δν παει καλά και αρχισα να ψαχνω στο internet.Ετσι σας βρηκα.Δίαβαζοντας ολο το απογευμα και μεχρι τωρα καταλαβα τι μαλ.... μου ελεγαν στο pet shop και καταλαβα οτι αυτή τη στιγμά τα ψαράκια υποφέρουν.Θα ήθελα να μου πείτε τι να κανω σε αυτό το σημείο.Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-07, 08:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιας και τα περισσοτερα τα εχεις ηδη διαβασει θα απαντησω για το αμεσο προβλημα.
3 χρυσοψαρα ειναι παρα πολλά, πόσο μάλλον σε αστρωτο ενυδρειο.
ΑΜΕΣΑ ξεκινας και κανεις 3 συνεχομενες αλλαγες νερου της ταξεως του 50%.
Αυτο θα φερει την αμμωνια σε "ανεκτά" επίπεδα, γυρω στα 0,4ppm
Χρησιμοποιεις aquasafe στο νερό της αλλάγης, και φροντιζεις το νερο να εχει την ιδια θερμοκρασια με αυτή του ενυδρειου.
Στη συνεχεια ξαναπροσθετεις το φαρμακο που εχεις για το Ick, για τα λιτρα
του ενυδρειου σαν να μην ειχε μπει ποτε.
(μιας και το ξεκινησες ετσι, συνεχισε το ετσι.. αν και υπάρχει και η λυση του αλατιου πάντα..)

Μην ταιζεις καθολου για 3-4 μερες.
Επειδη ψαρια με ick δεν επιστρεφονται, ουτε χαριζονται, αν σε ενδιαφερει να τα σωσεις, θα πρεπει να τους παρεχεις καλες συνθηκες για 10-12 μερες τουλαχιστον ωστε να θεραπευτουν, επαναλαμβανοντας την παραπανω διαδικασια καθε 3-4 μέρες.

Απο κει και περα, μιας και το ενυδρειο σου ετσι οπως ειναι θα ειναι μια μονιμη πηγη προβλημάτων, θα πρεπει να αποφασισεις γρηγορα σχετικά τι ψαρια θελεις να εχεις μεσα και ποσο θες να ασχοληθεις γενικότερα με το θεμα.
Απο κει και περα τα πράγματα θα ειναι σαφώς ευκολότερα και μπορείς να βελτιωσεις τα "κακως κείμενα."


Υπαρχουν παντως αρκετες επιλογες σε 50 λιτρα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες nikolas87!

Έτσι όπως έχουν τα πράγματα είναι δύσκολα... Ακολούθησε τις οδηγίες του netblues και ελπίζω να τα καταφέρεις...

Τώρα τελευταία παρουσιάζονται πολλές περιπτώσεις με χρυσόψαρα σε άστρωτα ενυδρεία (που θα δοθούν αργότερα για να μπουν ψάρια της "αρεσκείας" μας) και μ' έχει πιάσει η ψυχή μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-07, 14:00
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Ήδη έχω κατατοπιστεί αρκετά.
Μια διευκρίνιση μονο.Για τις αλλαγές νερού,δηλαδή, κάνω μια σήμερα και επαναλαμβάνω αύριο και μεθαύριο?Μετά απο αυτές τις τρείς άμεσες αλλαγές τι αλλαγές νερού θα πρέπει να κάνω?Στις τρεις αυτές αλλαγές προσθέτω το φαρμακο για ick κάθε φορά που κάνω αλλαγη?

Οσον αφορά τα χρυσόψαρα,ειλικρινα είχε μαυρο σκοτάδι και ουδεμία πρόθεση είχα να τα βασανίσω.Αν είχα ανακαλύψει αυτο το φόρουμ πιο πρίν, τότε σίγουρα θα είχα στρώσει το ενυδρείο με τη μέθοδο χωρίς ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-07, 14:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.Ήδη έχω κατατοπιστεί αρκετά.
Μια διευκρίνιση μονο.Για τις αλλαγές νερού,δηλαδή, κάνω μια σήμερα και επαναλαμβάνω αύριο και μεθαύριο?Μετά απο αυτές τις τρείς άμεσες αλλαγές τι αλλαγές νερού θα πρέπει να κάνω?Στις τρεις αυτές αλλαγές προσθέτω το φαρμακο για ick κάθε φορά που κάνω αλλαγη?

Οσον αφορά τα χρυσόψαρα,ειλικρινα είχε μαυρο σκοτάδι και ουδεμία πρόθεση είχα να τα βασανίσω.Αν είχα ανακαλύψει αυτο το φόρουμ πιο πρίν, τότε σίγουρα θα είχα στρώσει το ενυδρείο με τη μέθοδο χωρίς ψάρια.
Συνεχομενες αλλαγες 3 σημερα για να πεσει η αμμωνια.
Αντιχλωριο καθε φορά, φαρμακο για το ick στο τελος σημερα.
ΑΠο κει και περα.. κανεις αλλαγη οποτε η αμμωνια ξεπερναει το 1 ppm..
και συμπληρωνεις φαρμακο για το ick αναλογα με τα λιτρα που πετας..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-07, 03:11
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή Γεια και παλι.

Λοιπόν για να μην αντιμετωπίσω άλλα προβλήματα έδωσα τα χρυσόψαρα σε ένα γνωστό ο οποίος έχει αρκετά ενυδρεία και αφού τα περάσει απο καραντίνα θα τα ενσωματώσει σε ένα απο αυτά
Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω μια καινούργια αρχή και έχω αρκετές ερωτησούλες.
1ον Κατα το στρώσιμο με αμμωνία μπορώ ταυτόχρονα να χρησημοποιήσω καποιο προιον που περιέχει βακτηρίδια για να επιταχύνω τη διαδικασία?Αν ναι ποια μέρα του στρωσίματος μπορώ να το κανω αυτό?
2ον Το εσωτερικό φίλτρο που εχω μου αρκεί(θυμίζω eheim 200 για το 50 λιτρο μου?Πάνω σε αυτό θέλω να κάνω μια ερώτηση ακόμα.Το φίλτρο που έχω πέρνει ενα απλο σφουγγαρακι.Αυτό το σφουγγαράκι αρκεί για την εγκατάσταση των βακτηριδίων?Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο υλικο που πρεπει να χρησιμοποιησω?
3ον Το φίλτρο βυθού να το χρησιμοποιήσω?
4ον Οι αρχικές μου σκέψεις είναι να βάλω όταν στρωθεί το ενυδρείο ενα κοπαδι glowlight tetra.Ειναι καλα για 50 λτ και τι φυτά μπορώ να βάλω?
Ευχαριστώ και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-07, 07:43
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

1)Το φιλτρο σου σε καλυπτει,το σφουγγαρι αρκει(δεν εχει χωρο για να βαλεις και τιποτα αλλο).
2)Αφου εχεις φιλο με ενυδρεια πες του να σου μπολιασει το φιλτρο σου
με υλικα απο καποιο δικο του στρωμενο φιλτρο.Ριξε προληπτικα και ετοιμα
βακτηρια.
3)Ενα κοπαδακι τετρα μπορεις να βαλεις με κανενα cory.
4)Τι φυτα θα βαλεις εξαρταται απο εσενα,δηλαδη εαν θα βαλεις δυσκολα 'η
ευκολα φυτα.
5)φιλτρο βυθου μη βαζεις.

Καλη επιτυχια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-07, 17:02
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Παντως αν παρω ενα καινουργιο φιλτρο θα ειναι καλυτερα ετσι?
Για τετρα η νεον τι χαλικι ειναι προτιμότερο?Κατα το στήσιμο χρειάζεται να βάλω πλακάκια κάτω απο το χαλίκι η βάζω κατευθείαν το χαλίκι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-07, 18:16
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι το φιλτρο σου μην το αλλαξεις για το χαλικι αν βαλεις αληθινα φυτα που θα στο συνηστουσα 100% βαλε ουδετερο χαλαζιακο γυρω στα 3χιλιοστα κοκομετρια εισαι οκ.προτιμησε φυσικο χρωμα ενοειται οχι κανα κοκκινο...κατω απο το χαλικι τα πλακακια ειναι περιτα,αν το κανεις φυτεμενο βαλε ενα κουβαδακι υποστρωμα για φυτα ρωτα σε πετσοπ να σου δωσουν...βαλε το υποστρωμα μετα χαλικι μετα νερο και μετα κανε το στρωσιμο βρες φυτα απο την κατηγορια με τα φυτεμενα και το υπομνημα για τα ευκολα και βαλτα και οταν οι μετρησεις λενε οτι εισαι οκ βαζεις ψαρακια....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-07, 18:44
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή :D

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν παρω ενα καινουργιο φιλτρο θα ειναι καλυτερα ετσι?
Για τετρα η νεον τι χαλικι ειναι προτιμότερο?Κατα το στήσιμο χρειάζεται να βάλω πλακάκια κάτω απο το χαλίκι η βάζω κατευθείαν το χαλίκι?
Hello κι απο μένα Νικόλα. Γενικότερα μη χρησιμοποιείς χρωματικό χαλίκι αλλά φυσικό όπως σου είπε και ο steady. Αγόρασε ψιλό φυσικό χαλικάκι μιας και το ενυδρείο σου είναι μικρό για να δείχνει καλύτερα! Και γω σου λέω να βάλεις φυτά στο ενυδρείο, θα είναι πολύ καλύτερα για τα ψάρια και τη ποιότητα του νερού. Τώρα αν βάλεις φυτά θα χρειαστείς υπόστρωμα, ζήτα το floredepot της Sera για 50 λίτρα(2,4kg) κάνει 7 ευρώ περίπου. Ακολούθα τη διαδικασία που σου είπε ο steady προσεκτικά όμως για να μη βγεί το υπόστρωμα στην επιφάνεια, βάλε λιγάκι περισσότερο υπόστρωμα στο πίσω μέρος μιας και εκεί θα μπούν τα περισσότερα και μεγαλύτερα φυτά! Φρόντισε να το καλύψεις καλά με το χαλίκι. Επίσης μπορείς να κάνεις το χαλίκι να κατηφορίζει απο πίσω προς τα εμπρός, αυτό θα δώσει περισσότερο "βάθος" στο ενυδρείο... Όσο για τα πλακάκια κάτω απο το χαλίκι πήρες την απάντηση.

Καλή συνέχεια!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-03-07, 09:18
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ολων.
Κατι τελευταιο.Υπαρχουν φυτά τα οποία δεν χρειάζονται λιπασμα σωστά?
Αν αποφασήσω να βάλω τέτοια φυτά δεν θα χρειαστεί να βάλω λίπασμα κατω απο το χαλικι ετσι δν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-03-07, 10:25
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ολων.
Κατι τελευταιο.Υπαρχουν φυτά τα οποία δεν χρειάζονται λιπασμα σωστά?
Αν αποφασήσω να βάλω τέτοια φυτά δεν θα χρειαστεί να βάλω λίπασμα κατω απο το χαλικι ετσι δν ειναι?
Eαν βαλεις φυτα που δεν τρεφονται απο τις ριζες δεν χρειαζεσαι,θα χρειασθεις ομως υγρα λιπασματα γιατι τρεφονται απο τα φυλλα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-07, 01:13
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Να μαι παλι.Οπως σας ειπα είχα προγραμματίσει να στρώσω το ενυδρειο από την αρχή.Έτυχε όμως κατι απρόσμενο..καθώς το καθαριζα στη μπανιερα μου γλιστρισε και μου ράγισε δυστηχώς.Αλλα δεν το βαλα κατω και με τη βοήθεια της φίλης μου η οποία ενισχύει τη τρέλα μου πήραμε ενα ολοκαινουργιο 54 λιτρο και όλα βαίνουν καλώς.Ειμαι στη τρίτη μέρα του στρωσίματος με αμμωνία.Ο εξοπλισμός που έχω είναι ο εξής: ενα εσωτερικο φίλτρο eheim 2007 270 lt/h που περνει απλο σφουγγαράκι,αλλο ενα εσωτερικο φιλτρο rena filstar iv1 220lt/h, θερμοστάτης jager,λαμπα,θερμομετρο.Είμαι εντάξει με τον εξοπλισμό?Κατι αλλο,το χαλίκι που αγόραρασα(χαλαζιακό μου είπε ο καταστηματαρχης) έχει διάφορα χρωματα πετραδακια,κυρίως ασπρα και σκουρα αλλα έχει και κατι κοκκινα διασπαρτα.Είναι φυσιολογικο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-07, 13:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

για το χαλικι σου παμε για να φαινεται ποιο φυσικο το ενυδρειο αμα σαρεσει εσενα το χαλικι που πειρες και δεν μοιαζει ψευτικο....περι ορεξεως.....το δευτερο φιλτρο ειναι περιττο μπορεις και να το βγαλεις να αφησεις μονο του το eheim λογικα θα πιανουν πολυ χωρο και τα δυο!το φιλτρο σου θες να κανει 4-5φορες τα λιτρα σου την ωρα αρα το ενα μονο κανει εγω θα κραταγα το eheim....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-07, 13:46
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Ωραία τότε θα κρατήσω το eheim μονο.Σχετικά με τα ψάρια που σκοπεύω να βαλω είναι 5 νεον, 2-3 cory panda και αργοτερα ισως ενα ζευγαρι ραμιρέζι.Είναι πολλά?Σχετικα τώρα με το πόσα ψάρια θα βάλω μόλις στρωθεί το ενυδρείο,αρχικα να βάλω μόνο τα νεον τετρα και μετα απο καποιο διαστημα τα αλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-03-07, 14:17
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

βαλε νεον και corry και μετα απο λιγο καιρο οτι αλλο βαλεις....τα νεον καντα 10 θα λεγα και παρε ta pigmeus κορυντορακια 4 ισως.....και ραμιρεζι μονο σε ζευγαρια γιατι θα χεις αλλα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-07, 04:49
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Μια ακόμη ερώτηση για τα φιλτρα.Αν τελικα τα αφήσω και τα δυο που προανεφερα, περα απο το θέμα οτι πιανουν χωρο δεν θα εχω καποιο αλλο προβλημα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-07, 05:30
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

μπορει να εχεις μεγαλη αναταραχη στο ενυδριο μεσα, καλυτερα ενα και για πρακτικους , αλλα κ για λογους εμφανισης, κρατησε μονο της Eheim. Κρατησε το αλλο καβαντζα
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-07, 23:17
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Δυσκολευομαι να βγαλω ενα απο τα δυο φιλτρα γιατι είμαι ηδη στη 4η μερα στρωσιματος και απο τη πρωτη μερα ειχα βαλει και τα δυο φιλτρα και δεν θελω να καθυστερησω ισως τη διαδικασια του στρωσιματος βγαζοντας ενα απο τα δυο.Παντως εχω ρυθμισει το ενα φιλτρο ετσι ωστε να μην εχω μεγαλη αναταραξη.Τελικα τι να κανω?Με την μεγαλη αναταραξη της επιφανειας χανεται το co2?Μια αλλη ερωτηση...το σαββατο θα λειπω..υπαρχει περιπτωση σε μια μερα να μειωθει η αμμωνια τοσο πολυ και να πρεπει να ριξω κ αλλη ποσοτητα πραγμα που δεν γινεται γιατι θα λειπω?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-07, 23:58
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν καθυστερεις το στρωσιμο αν βγαλεις το ενα απο τα δυο καθολου δεν ειναι μονο η αναταραξη αλλα θα λαχανιασουν τα ψαρια απ το καλυμπι αμα εχει τοσο πολυ ροη να στο πω μπακαλικα δεν υπαρχει λογος να τα χεις κανενα κερδος...αποτι θυμαμαι το eheim εχει και μεγαλο σφουγγαρι...οποτε οκ!για μια μερα δεν γινεται και τιποτα αλλα ριξε τη διπλη ποσοτητα την προυγουμενη μερα αμα θες να σε τυπικος...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-07, 00:04
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Εγινε,ευχαριστω.Μια τελευταια ερώτηση για το θέμα φιλτρων.Το EHEIM εχει μεγαλύτερο σφουγγαράκι αλλά το rena ανάμεσα απο το σφουγγαράκι του πέρνει bio stars(βιολογικό υλικό).Μηπως να κρατήσω το rena μιας και περνει και βιολογικο υλικο σε αντιθεση με το eheim που εχει μονο υαλοβαμβακα?
Συγνωμη αν σας ζαλισα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-07, 02:12
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

φίλε νικολα, άκου ταπαιδιά και κράτα μόνο το ένα φίλτρο,όποιο θέλεις.
Τελικά δέν έβαλες υπόστρωμα για τα φυτά σου?? Αν όχι έκανες κακώς .Θα σου χρησίμευε πολύ όπως σου είπαν .Και εγώ είχα ένα παρόμοιο 60λιτρα και με το υπόστρωμα είχα βοηθηθεί να φυτέψω οραία φυτά χωρίς να έχω και καλό φωτισμό ουτε co2
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-07, 10:23
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τότε θα κρατήσω το eheim μονο.Σχετικά με τα ψάρια που σκοπεύω να βαλω είναι 5 νεον, 2-3 cory panda και αργοτερα ισως ενα ζευγαρι ραμιρέζι.Είναι πολλά?Σχετικα τώρα με το πόσα ψάρια θα βάλω μόλις στρωθεί το ενυδρείο,αρχικα να βάλω μόνο τα νεον τετρα και μετα απο καποιο διαστημα τα αλλα?
Αν και αργοπορημένος έχω να σου πω τα εξής:

1. Καλό είναι τα νέον να κρατιούνται σε κοπαδάκι των 10 ατόμων και άνω.
2. Τα corydoras ανεξαρτήτως είδους είναι προτιμότερο να κρατιούνται σε ομάδα των 6 ατόμων και άνω. Επίσης καλό είναι να εισάγονται σε ενυδρείο που δουλεύει αρκετό καιρό (ΙΜΟ τουλάχιστον μετά από δύο μήνες από το πέρας του στρωσίματος). Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην τα βάλεις αμέσως.
3. Τα ramirezi είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια και από πολλούς, συμπεριλαμβανομένου και εμού, θεωρούνται σχετικά δύσκολα ψάρια για αρχάριους, δεδομένου ότι χρειάζονται ειδικές συνθήκες (μαλακό νερό, χαμηλό pH κλπ) για να έχουν μια υγιή ζωή.
4. Σίγουρα όταν εισάγεις ψάρια σε νεοστημένο ενυδρείο, το κάνεις σιγά - σιγά για να έχεις μια ομαλή αύξηση στην ιχθυοφόρτιση και παράλληλα για να δώσεις τον απαραίτητο χρόνο στη βιολόγια του φίλτρου να αναπτυχθεί κατάλληλα.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος s-vitzi Αρχάριοι γλυκού νερού 12 16-01-07 23:44
Φυτο αρχαριου Θεοδωρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 29-12-06 07:53
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος? mikenuke Αρχάριοι γλυκού νερού 0 03-07-05 01:12
Παραπονα Αρχαριου shadow Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 24-06-05 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08269 seconds with 13 queries