Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-11, 10:06
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Αλλαγή προφίλτρων συσκευής Α.Ο.

Καλημερα σε ολους.

Εχω μια compact συσκευη Α.Ο. (50gpd), συμβατικη, με αναλογια καθαρο προς "βρωμικο" νερο 1:3, με προφιλτρα στερεων και ανθρακα 11" x 2,5". Οι οδηγιες της αναφερουν οτι πρεπει να γινεται αλλαγη των προφιλτρων στερεων και ανθρακα ανα 9000λίτρα (μεικτα καθαρο και "βρωμικο" νερο) ή ανά 6 μήνες.
Απ'το ψαξιμο που εκανα σε παλιοτερα ποστ, δεν εχω δει κατι τετοιο πουθενα αλλου. Συνηθως η προταση αλλαγης προφιλτρων απο αλλους χομπιστες αφορα τα λιτρα νερου που εχει βγαλει η συσκευη και οχι την ηλικια των προφιλτρων.
Εμενα εχουν περασει 7-8 μηνες απ'την αγορα της Α.Ο. και εχει βγαλει γυρω στα 900 λιτρα, και χθες που εβγαλα νερο η μετρηση του TDS βγηκε 001...
Θελω να σιγουρευτω ομως μην κανω κατι λαθος και την κλαιω σε λιγο καιρο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-11, 12:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζουνε το Tds τα προφιλτρα,εχω την εντυπωση οτι βρισκονται εκει για να μη βρωμιζει η μεμβρανη.νομιζω δηλαδη οτι αν ληξουνε τα προφιλτρα το νερο θα εξακολουθησει να βγαινει οπως εβγαινε(ιδια μετρηση tds) αλλα επιβαρυνεται η μεμβρανη.εγω θα τα αλλαζα για να πω την αληθεια αλλα θα μας πουνε και πιο εμπειροι γιατι κιεγω την εχω πολυ λιγο καιρο την ΑΟ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-11, 15:15
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

τα προφιλτρα βρισκονται εκει για να κατακρατουν τα στερεα καταλοιπα και το χλωριο κι ενα σωρο αλλα πραγματα...
αν σταματησουν να λειτουργουν και περασει χλωριο στη μεμβρανη Α.Ο. τοτε αυτη καταστρεφεται.
τη μετρηση του TDS την ανεφερα για να δειξω οτι φαινεται να λειτουργει μια χαρα η μεμβρανη ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-11, 15:23
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

γνωμη μου, σε κανα μηνα παρε εκεινο το πακετακι απο waterwaves που σου δινει 2Χδιπλα προφιλτρα. Το αλλαζεις και μετα απο 9-10 μηνες ξανα αλλαζεις. Μικρο το κοστος για τοσους μηνες... για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο και την μεμβρανη σου σε καλη κατασταση....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-11, 15:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστα,αλλα αυτο θελω να σου πω,οτι δε νομιζω πως η μεμβρανη θα χαλασει αμεσως με τη μια φορα που θα δουλεψει με ληγμενα προφιλτρα,σταδιακα θα δεις αυξηση της διαφορας στο Tds.τουλαχιστον ετσι νομιζω,δεν εχω χαλασει ποτε μεμβρανη για να το δω στην πραξη.περιμενω κιεγω να δω απαντησεις να μαθω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-11, 15:40
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα,αλλα αυτο θελω να σου πω,οτι δε νομιζω πως η μεμβρανη θα χαλασει αμεσως με τη μια φορα που θα δουλεψει με ληγμενα προφιλτρα,σταδιακα θα δεις αυξηση της διαφορας στο Tds.τουλαχιστον ετσι νομιζω,δεν εχω χαλασει ποτε μεμβρανη για να το δω στην πραξη.περιμενω κιεγω να δω απαντησεις να μαθω
αμα αρχιζεις να βλεπεις ψηλα tds θα ειναι αργα ομως....γιατι να το αφησεις μεχρι να δεις ψηλα ppm? τα αλλαζεις πριν και εισαι οκ!! ξανα λεω το κοστος ανα 10-12 μηνες αναλογα με την χρηση δεν ειναι μεγαλο....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-11, 15:40
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει βγαλει γυρω στα 900 λιτρα, και χθες που εβγαλα νερο η μετρηση του TDS βγηκε 001...
Θελω να σιγουρευτω ομως μην κανω κατι λαθος και την κλαιω σε λιγο καιρο...
αν έχεις βγάλει όντως μόνο 900 λίτρα κανένα πρόβλημα.
το tds καθαρού πολύ καλό είναι, άριστο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-11, 15:58
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα εχουν περασει 7-8 μηνες απ'την αγορα της Α.Ο. και εχει βγαλει γυρω στα 900 λιτρα, και χθες που εβγαλα νερο η μετρηση του TDS βγηκε 001...
Θελω να σιγουρευτω ομως μην κανω κατι λαθος και την κλαιω σε λιγο καιρο...
ποσα tds ppm μετρας σε νερο βρυσης?? εχεις καποιο booster στην μεμβρανη σου? μια μεμβρανη εχεις? ή 2 σε σειρα?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-11, 18:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους.

Εχω μια compact συσκευη Α.Ο. (50gpd), συμβατικη, με αναλογια καθαρο προς "βρωμικο" νερο 1:3, με προφιλτρα στερεων και ανθρακα 11" x 2,5". Οι οδηγιες της αναφερουν οτι πρεπει να γινεται αλλαγη των προφιλτρων στερεων και ανθρακα ανα 9000λίτρα (μεικτα καθαρο και "βρωμικο" νερο) ή ανά 6 μήνες.
Απ'το ψαξιμο που εκανα σε παλιοτερα ποστ, δεν εχω δει κατι τετοιο πουθενα αλλου. Συνηθως η προταση αλλαγης προφιλτρων απο αλλους χομπιστες αφορα τα λιτρα νερου που εχει βγαλει η συσκευη και οχι την ηλικια των προφιλτρων.
Εμενα εχουν περασει 7-8 μηνες απ'την αγορα της Α.Ο. και εχει βγαλει γυρω στα 900 λιτρα, και χθες που εβγαλα νερο η μετρηση του TDS βγηκε 001...
Θελω να σιγουρευτω ομως μην κανω κατι λαθος και την κλαιω σε λιγο καιρο...
Πρεπει να γινει μια διευκρινηση για τον αναγνωστη τουλαχιστον, αφου μπερδευτηκαν στο ποστ τα καθαρα και τα μικτα λιτρα των προφιλτρων
Τα συγκεκριμενα προφιλτρα 2.5 ιντσων αλλαζουν οταν συμπληρωσουν 9000 λιτρα στην εισοδο και οχι στη εξοδο, δλδ οπως γραφεις στην αρχη "μεικτα καθαρο και "βρωμικο" νερο"
Με εναν στο περιπου υπολογισμο δλδ, αναλογα την αποδοση της μεμβρανης (ειπες εχει 3 προς 1) και τα καθαρα λιτρα που εχεις βγαλει (ειπες 900), εχουν περασει απο τα προφιλτρα γυρω στα (900χ4) 3500-4000 λιτρα.
Εχεις αλλο τοσο λοιπον.
Το εξαμηνο ειναι προαιρετικο γι αυτους που δεν ειναι σχολαστικοι στον υπολογισμο λιτρων.
Παλια εβγαζα πολυ λιγα λιτρα απο την ΑΟ, και τα ειχα τα προφιλτρα 15 μηνες επανω, μεχρι να συμπληρωσω τα λιτρα για αλλαγη τους.
Η μεμβρανη δεν εχει παθει τιποτα και λειτουργει ακομα απο το 2007 με TDS 4-6 ppm.
Φυσικα παιζει ρολο και η ποιοτητα του νερου του δικτυου για το ποσο επιβαρυνεται και η μεμβρανη και τα προφιλτρα.
Η "φθορα" μπορει να φανει και οπτικα απο το χρωμα του sediment προφιλτρου.
Καλο ειναι γενικα, αν το νερο του δικτυου εχει μεγαλο tds (πανω απο 200ppm) να τα αλλαζουμε πιο γρηγορα απο τα αναγραφομενα λιτρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
.. αν ληξουνε τα προφιλτρα το νερο θα εξακολουθησει να βγαινει οπως εβγαινε(ιδια μετρηση tds) αλλα επιβαρυνεται η μεμβρανη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
τα προφιλτρα βρισκονται εκει για να κατακρατουν τα στερεα καταλοιπα και το χλωριο κι ενα σωρο αλλα πραγματα...
αν σταματησουν να λειτουργουν και περασει χλωριο στη μεμβρανη Α.Ο. τοτε αυτη καταστρεφεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
..δε νομιζω πως η μεμβρανη θα χαλασει αμεσως με τη μια φορα που θα δουλεψει με ληγμενα προφιλτρα,σταδιακα θα δεις αυξηση της διαφορας στο Tds...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-11, 18:08
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Ναι θα συνεχισει να δειχνει τα ιδια tds αλλα ως ποτε?? Ξερουμε σε ποσο καιρο θα εχει βγει σε αχρηστια η μεμβρανη απο το χλωριο? ΚΑΙ γιατι να φτασω σε αυτο το σημειο?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-11, 18:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θα συνεχισει να δειχνει τα ιδια tds αλλα ως ποτε?? Ξερουμε σε ποσο καιρο θα εχει βγει σε αχρηστια η μεμβρανη απο το χλωριο? ΚΑΙ γιατι να φτασω σε αυτο το σημειο?
Οσο περναει χλωριο απο τα προφιλτρα αναλογα την ποσοστητα και τα λιτρα θα αρχισει να την καταστρεφει την μεμβρανη.
Καλο ειναι να μη περασει ποτε.
Δεν θα δειξει ομως με τη μια ανεβασμενο tds αν περασει χλωριο.
Αυτα τα συμπερασματα βγαινουν απο τις παραθεσεις στα ποστ των φιλων που εβαλα.
Γιατι ελεγαν τα ιδια, αλλα δεν το ηξεραν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-11, 18:26
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο περναει χλωριο απο τα προφιλτρα αναλογα την ποσοστητα και τα λιτρα θα αρχισει να την καταστρεφει την μεμβρανη.
Καλο ειναι να μη περασει ποτε.
Δεν θα δειξει ομως με τη μια ανεβασμενο tds αν περασει χλωριο.
Αυτα τα συμπερασματα βγαινουν απο τις παραθεσεις στα ποστ των φιλων που εβαλα.
Γιατι ελεγαν τα ιδια, αλλα δεν το ηξεραν.
συμφωνω απολυτα, απλα ειμαι της αποψης οτι αμα δεις ανεβασμενα tds θα ειναι αργα!! αυτο θελω να πω. Eπισης με αυτο εδω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29990
τα αλλαζω με 26¤+τα μεταφορικα στους 12 μηνες και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Το κοστος ειναι χαζο πιστευω για 2 ολοκληρα χρονια.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-11, 18:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω απολυτα, απλα ειμαι της αποψης οτι αμα δεις ανεβασμενα tds θα ειναι αργα!! αυτο θελω να πω. Eπισης με αυτο εδω http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29990
τα αλλαζω με 26¤+τα μεταφορικα στους 12 μηνες και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Το κοστος ειναι χαζο πιστευω για 2 ολοκληρα χρονια.
Το "12 μηνες" ειναι αοριστο οπως ειπαμε.
Θα μπορουσε για καποιον να ηταν πολυ αργα και για αλλον πολυ νωρις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-11, 18:45
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "12 μηνες" ειναι αοριστο οπως ειπαμε.
Θα μπορουσε για καποιον να ηταν πολυ αργα και για αλλον πολυ νωρις.
εγραψα 12 γιατι εχω στο κεφαλι μου την χρηση του φιλου μας και την δικια μου που ειναι παρομοιες. Τωρα, οπως ειπες,ειναι πολυ αοριστος ο ενας χρονος. Προσωπικα, θα αγορασω το πακετο που προανεφερα, και θα το λειτουργησω ετσι.

αα! και μην ξεχνατε!! flush it baby!!

__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-11, 09:47
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή ευχαριστω

καλημερα!
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!Σορυ που δεν απαντησα νωριτερα. Σημερα τα ειδα γιατι ειμαι σε φαση μετακομισης και δεν εχω ιντερνετ.Απ'τη δουλεια μπαινω οποτε μπορω...
Vaspiou: δεν θυμαμαι μετρηση TDS νερου βρυσης...καποια στιγμη που θα μετρησω θα τη βαλω.Αλλα τωρα ειναι δυσκολο...
Delta: χαζομαρα εγραψα.δεν ηθελα να γραψω καθαρο και βρωμικο νερο...εννοουσα νερο Α.Ο. και νερο μονο προφιλτρων μεικτα.Γιατι στο ενυδρειο βαζω μισο Α.Ο. και μισο προφιλτραρισμενο μονο (χωρις να εχει περασει απ'τη μεμβρανη Α.Ο. δηλαδη). Οποτε τα 900 λιτρα ειναι ολο το νερο που εχει περασει απ'τα προφιλτρα!οποτε εχω ακομα πολυ...
τωρα το tds θα το μετρησω...δεν το θυμαμαι.αλλα δεν πρεπει να ειναι πολυ ψηλα στο νερο της βρυσης μου.
φιλε vaspiou συμφωνω οτι δεν ειναι επιβαρυνση μεγαλη να αλλαζεις (για τα δικα μας δεδομενα) προφιλτρα ανα 12 μηνες.Απο flush αλλο τιποτα!κανω 10 λιτρα πριν τη χρηση και 10 μετα...πως σας ακουγεται?
αληθεια εσεις ποσο κανετε??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-11-11, 10:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο flush αλλο τιποτα!κανω 10 λιτρα πριν τη χρηση και 10 μετα...πως σας ακουγεται?
αληθεια εσεις ποσο κανετε??
Δεν το μετραω με τα λιτρα.
Το μετραω με την ωρα (αναλογα και την πιεση του νερου).
Αφηνω να τρεξει αφθονο νερο χωρις τον περιοριστη ροης (flow restrictor) για 1-2 λεπτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-11-11, 10:54
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή οκ

οκ το ιδιο κανουμε περιπου.ειχα μετρησει καποια στιγμη σε εναν κουβα ποσο νερο τρεχει σε 2 λεπτα, μου ειχε βγει 10 λιτρα, οποτε τωρα γεμιζω εναν 10λιτρο κουβα που εχω και ειμαι οκ.επειδη δεν το πεταω κι ετσι κι αλλιως σε κουβα θα το εβαζα και για να μην ειμαι με το ρολοϊ στο χερι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aλλαγή tank klime Γλυκό νερό - Γενικά 8 09-02-08 16:02
Αλλαγή απο Τ8 σε Τ5... dessert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 01-05-07 20:34
Αλλαγή σε φυτεμένο!!! ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 13-03-07 15:00
αλλαγή Τ8 Theokyr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 23-12-05 15:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06758 seconds with 15 queries