Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-04, 17:31
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή άμμος ποταμού + φυτά;;;;;;

Αν έχουμε για υπόστρωμμα στο ενυδρείο άμμο ποταμού θα υπάρξει πρόβλημα αν φυτέψουμε φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-04, 18:22
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

η ποταμίσια άμμος θέλει μεγαλύτερη επιδεξιότητα στο καθάρισμα του βυθού. άλλο μειονέκτημα δεν μπορώ να σκεφτώ. από προσωπική εμπειρία, με ένα δάχτυλο καλοπλυμένο φυλόχωμα λογικά θα δεις καλή ανάπτυξη ιδιαίτετα στις κρυπτοκορίνες και στα εχινοδοράκια.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-04, 22:54
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Χάρη,πώς πλένεις το φυλλόχωμα;Κάτι άλλο θα θέλεις να πείς .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-04, 00:42
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή

Εγω απο οσο γνωριζω δεν κανει το χαλικι απο τα ποταμια μας διοτι εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε βαρεα μεταλα ,
ασβεστιο - μαγνησιο και σιγουρα μεγαλη ποσοτητα φυτοφαρμακων.
Ολα αυτα σημαινουν μεγαλη σκληροτητα αυξημενο ΡΗ και οτιδηποτε μη ζωντανο νομιζω οτι ειναι βλαβερο για ενυδρεια.
Τωρα οσον αφορα φυτα και ψαρια απο ελληνικα ποταμια αυτα μπαινουν σε ενυδρεια μιας και αντεχουν στις πιο αντιξοες μπορω να πω συνθηκες.

με ένα δάχτυλο καλοπλυμένο φυλόχωμα λογικά θα δεις καλή ανάπτυξη
που θα μπει το φυλλοχωμα μεσα στο ενυδρειο? Δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει το κοκκινο νερο.
Αυτα ειχα να πω εγω τουλαχιστον για την αμμο του ποταμου και με λιγα επιπλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-04, 01:59
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Μπορεις να δοκιμάσεις την χαλαζιακη απλη αμμμο απο τα πετσοπ ή άμμο θαλλάσης (χοντρη) αφου την πλυνεις καλα (υπόψιν η θαλασιννη αμμος θα κανει "παρτυ" με την σκληροτητα του νερου σου ).
Οσο για το φυλοχωμα εγω θα σου προτεινα το εξης.
Παιρνεις μια καλη ποσσότητα λατεριτη την ανακατευεις με ίση ποσότητα αμμου (απο την πλυμενη ) και φτιαχνεις με λιγο νερο και ότι άλλες αναλογίες λιπασματος θα χρησιμοποιήσεις για τις ρίζες, ενα χαρμανακι λιγο πιο ελαστικο απο τον πηλο. (εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιήσεις και ΛΙΓΟ πηλο αλλα περισσότερα για αυτο μετα.)
Αυτο το απλωνεις σαν βαση του υποστρώματος . Υπολογησε ότι θα πρεπει να απλωθει σε όλη την βάση και να εχει ενα παχος περιπου απο μισο πλατος δακτυλου εώς ενα δάκτυλο.Εαν φοβάσαι για δημιουργια αναεροβίων περιοχών μπορεις να α. το κοψεις σε κομματια και να το βάλλεις και β. τα κομματια να τα τρυπησεις αρκετες φορες με ένα πηρούνι (θυμισου το "εγω δεν γινώμαι πιρογα") ή ένα ξυλάκι για σουβλακια περα έως πέρα . Στα σημεια που υπολογήζεις ότι θα βάλεις τα φυτα κανε με το δακτυλο σου μια πιο μεγάλη τρυπα που θα φιλοξενήσει τις ρίζες .
Απλώνεις μετα το στρώμα της αμμου προσεκτικα (όχι πολυ βαθυ ! θυμησου τα αναερόβια) και γεμιζείς με τον γνωστο τρόπο τόσο νερο ώστε να σου επιτρεψει να φυτέψεις με την άνεση σου αλλα χώρις να είναι γεματο.Βαζεις τις ρίζες στις εσοχες που έχεις ήδη ανοιξει και καλύπτεις με την άμμο.
Τελείωνεις το γεμισμα και αφήνεις τα σώματίδία να κατακαθήσουν. Με ένα καλο "γυάλισμα" με ένα προχειρο φιλτράκι σε 2-3 μερες τα αιρόυμενα σωματία θα εξαφανιστουν (προσωπικα τα αφηνω μια και χανονται στην άμμο και ουσιαστικα λειτουργουν και αυτα σαν ΄λιπασμα.),
Θέλει προσοχη όμως στο σίφωνάρισμα.και το καθάρισμα. Εγω χρησιμοποιώ ένα λεπτο σωληνα με ένα κομματι λεπτου πλαστικου σωλήνα 1/4 της ίντσας (τα πρασινα μπαστουνακια που φταχνουμε τα spray bars) στο άκρο του που μου δίνει την δυνατότητα να φτανω παντου και να έχω πλήρη έλεγχο του σωλήνα.

Όσον αφορα τον πηλο τώρα.
Εχω παρει πηλο τερακοτα (τον φυσικο οχι αυτον με τις πλαστικες προσμίξεις) )απο αυτον που ξηραίνει με τον αέρα και έχω φτιαξει με καλούπι ενα πλαστικο "αυγο" απο σοκολατα κιντερ ενα πηλινο ημυσφαίριο που το έχω τρυπήσει σε αρκετα σημεια.έκει μέσα έχω βάλει το φυτο με λίγη άμμο αφου έχω τραβηξει 2-3 ριζουλες έξω απο τις τρυπουλές.
Ολη αυτη η κατασκευη λειτουργει α.) σαν βαρίδι που κρατάει το φυτο στην θέση του (ειδικα κατι μεγάλα κρινουμ που καθε τρεις και δυο βγαιναν τσαρκα στην επιφάνεια , β.) σκευος για την παροχη λιπασματος τον πρωτο καιρο απευθείας στην ρίζα του φυτου και γ.) αυτο στο οποιό πειραματήζομαι τώρα , με τον καιρο το πηληνο δυαλύεται (μια και δεν εχει ψηθει) αλλα το φυτο έχει προλάβει να φτιάξει ριζικο σύστημα που το "κρατάει" στην θέση του και να αναπτυχθει

Αυτα τα όλιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-04, 02:34
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμμμ υποψιαζομαι ότι καποιες "ψυχες" θα μου την πεσουν για τα παραπάνω......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-04, 02:47
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Λοιπον επειδη ο ahar τα'χει παιξει απο την πολυ δουλεια... ...εδωσε μερικες οδηγιες που θελουν αναθεωρηση...........μαζι με καποια σκορπια.......

1) Θαλασσινη αμμο γενικα δεν βαζουμε σε φυτεμενο ενυδρειο, γιατι τα φυτα ναι μεν δεν τα νοιαζουν (τα περισσοτερα) οι μεγαλες σκληροτητες που θα δημιουργηθουν (απο τη θαλασσινη αμμο), αλλα θα μας περιορισει πολυ την ποικιλια των ψαριων που θα μπορουμε να βαλουμε......οταν το καταλαβουμε θα ειναι αργα....

2)Αυτες οι πατεντες περι πηλου κλπ (ahar σε καθαριζω σιγα-σιγα ), εκτος του οτι δεν ειναι δόκιμες (ειδικα για καποιον νεο στο χωρο) κατα δευτερον δυσκολευουν τη ζωη μας ανευ λογου και αξιας......

3)Η ποταμισια αμμος εκτος των λογων που εγραψε ο sv2fpi (πρεπει να εισαι σιγουρος για την προελευση της), υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αν δεν τη καθαρισεις καλα, να μεινει κανα βακτηριδιο και να ταλαιπωρηθεις αργοτερα.......

4) Το φυλλοχωμα που εγραψε ο harris ειναι μια καλη περιπτωση (παλι πρεπει να ξερεις για το χωμα και οχι μονο)......αλλα δεν ειναι για αρχαριους στα φυτεμενα.......ΙΜΟ


ΥΓ1. notios_n γιατι δεν πας σε μια δοκιμασμενη λυση????
ΥΓ2. ahar....δε με λες.....το μαρτυριο του Τανταλου το ξερεις???
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-04, 03:19
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
2)Αυτες οι πατεντες περι πηλου κλπ (ahar σε καθαριζω σιγα-σιγα ), εκτος του οτι δεν ειναι δοκιμες (ειδικα για καποιον νεο στο χωρο) κατα δευτερον δυσκολευουν τη ζωη μας ανευ λογου και αξιας......
ενα απο τα 1α μου βιβλια για το φυτεμενο ήταν το "Das perfekte Aquarium " γνωστο και ώς "βιβλος" . Απο τοτε που το διαβασα έχω παθει κάτι με τον πηλο και τα καλώδια......

"η δοκιμη (και η μαλακώδης αποτυχια ) μητηρ πασας προωθησεως της γνώσης"
χεχεχεχεχε
Ειμαι σιγουρος ότι δεν θα το έκανες στο "μεγαλο" σου στο σαλονι αλλα κατω στον ημιόροφο όλο και κάποια "λεκανιτσα" σου θα λαμβανει έξτρα προσοχη και φροντιδα.... και όλο και καπου θα σειμιώνεις κατι του στυλ "αν κανω αυτο,......... τοτεε.......χμμμ ναι ... με μια εξομιωση βροχης με μαλακο μερο........αχχααααα .. χμμμ"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
1) Θαλασσινη αμμο γενικα δεν βαζουμε σε φυτεμενο ενυδρειο, γιατι τα φυτα ναι μεν δεν τα νοιαζουν (τα περισσοτερα) οι μεγαλες σκληροτητες που θα δημιουργηθουν (απο τη θαλασσινη αμμο), αλλα θα μας περιορισει πολυ την ποικιλια των ψαριων που θα μπορουμε να βαλουμε......οταν το καταλαβουμε θα ειναι αργα....
Ι humbly stand corrected .....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-04, 16:53
Dis Ο χρήστης Dis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2003
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Και πως ξερουμε οτι η ποταμισια αμμος δεν ειναι ασβεστολιθικη??
πως θα δουμε αν αφριζει στο λεμονι???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-04, 17:02
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ποιό λεμόνι,ρίξε λίγο άκουα φόρτε Όχι στο ενυδρείο φυσικά! .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-04, 22:16
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Απλά σκέφτηκα την ποταμίσια άμμο για λόγους οικονομίας ετοιμάζουμε ένα 300L για ΄ένα φίλο ο οποίος θέλει ψάρια στυλ νέον γκάπυ, γκουράμι κλπ αλλά θέλει να βάλει και φυτά, απο την άλλη δεν του περισσεύουν και πολλά και έτσι σκέφτηκα την άμμο απο το ποτάμι που είναι δίπλα μας.

Εγώ στις κιχλίδες έχω τέτοια άμμο χωρίς κανένα μεχρι στιγμής πρόβλημα, βέβαια την έπλυνα μέχρι και με χλωρίνη. Οι μετρήσεις που πέρνω παρόλο που έχω και κοράλι μέσα δεν είναι φοβερά ψηλές
Ph=8, Gh=12


Τώρα για τον πυλό ασχολείται η γυναίκα μου και μου έχει φτίαξει 2 κατασκευές τις οποίες έψησε πρώτα και μετάβάλαμε στο ενυδρείο. Οπότε ίσως θα μπορούσα να κάνω την πατέντα του Ahar.

Που μπορώ να βρώ αξιόπιστο φυλόχωμα;


see photos users.evr.sch.gr/notios_n
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-04, 02:59
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

νοτιε..... βλεπω επιμενεις...........
κοιτα εδω.....
http://tsamis.aaquaria.com/5enydreio...4%D1%D9%CC%C1:
http://www.malawicichlidhomepage.com...zer_greek.html

YΓ. για τον ahar..........αλεξ.. τωρα ξερω γιατι παλευεις με πλαστελινες.....με το Das perfekte Aquarium, η Dupla σου προκαλεσε πλυση εγκεφαλου ......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-04, 14:29
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

ΟΚ πείστηκα

Λατερίτη που μπορώ να βρώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-04, 03:03
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εννοείς που μπορείς να βρείς λατερίτη στην ορεστιάδα?
Γιατί αν έρθεις θεσσαλονίκη έχουμε μπόλικο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-04, 07:26
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

.. πλάκα πλάκα που βρησκουμε λατεριτη?
υπαρχει πριπτςση να βρεθει "καθαρο" φυλοχωμα σε καποιο μαγαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-04, 10:37
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Φυλόχωμα θα βρεις στην φράγκων.
Εχει και γεοπόνους για να ρωτήσεις εκει.
Και για όποιον θέλει λατερίτη απο θεσσαλονίκη να του φέρω.
Φυσικά πουλάνε λατερίτη και σε καταστήματα ενυδρείων.
Λατερίτη έχει η ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΜΠΙΖΙΚΗ
Λεων. Ιασονίδου 19 Περιοχή Καμάρα
Ανεβαίνοντας την Ιασωνίδου
πριν το δεύτερο φανάρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05664 seconds with 14 queries