Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-17, 23:20
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή ''Γαριδοτραγωδία''!

Σήμερα το πρωί προς μεγάλη θλίψη, εντόπισα μία γαρίδα red cherry νεκρή πάνω στο γρασιδάκι. Στεναχωρήθηκα γιατί, ήταν μία από τις ομορφότερες κατακόκκινη, μεγάλη και φουλ αυγωμένη. Είναι ο δεύτερος διαπιστωμένος θάνατος γαρίδας στο ενυδρείο μου , εδώ και δύο μήνες που τις διατηρώ. ¨Οπως πάντα κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις, πάντα προσπαθώ να κάνω έναν απολογισμό για να διαπιστώσω τι στραβό συμβαίνει και προσπαθώ να αναλογιστώ τι διάολο συμβαίνει! Θα ήθελα εδώ τη βοήθειά σας.Και στις δύο περιπτώσεις θανάτου, παραδόξως (, αυτό συνέβει μετά από αλλαγή νερού, που γίνεται, αφού αυτό περάσει από φίλτρο, άνθρακα και μπει σε δοχείο με κυκλοφορητή και θερμαντήρα για να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία! Στη συγγεκριμένη αλλαγή, στα 120 λτ του δοχείου, επειδή το νερό του δικτίου, ερχόταν σε θερμοκρασία 7 βαθμούς κελισίου, λόγω του χιονιά, αποφάσισα και έριξα, περίπου δέκα λίτρα σχεδόν βραστού νερού περίπου 85 βαθμών κατά μέσο όρο στο δοχείο, που βράστηκε σε ανοξείδωτο βραστήρα, για να επιταχύνω τη διαδικασία ζεστάματος, ένεκα εορτών!
Το νερό αυτό δε πέρασε όλο από άνθρακα, όμως ''δουλεύτηκε'', όλο μαζί στο δοχείο για 4 ώρες που το θεώρησα επαρκή χρόνο για να φύγει το όποιο χλώριο υπήρχε στα 10 αυτά λιτρα από τα συνολικά 120 και να οξυγονωθεί το νερό! Αστε που θεωρητικά στους ογδόντα και κάτι βαθμούς νερού, τι χλώριο να απομείνει μέσα στο νερό! Η θερμοκρασία μέσω του θερμομέτρου του ΡΗμετρου στο δοχείο έδειχνε 26, έναντι 25.5 του ενυδρείου που τη θεωρούσα πολύ κοντά, αν λάβουμε υπ όψιν και την απόκλιση των δύο θερμομέτρων, ενώ το ΡΗ ήταν 6.9 στο ενυδρείο που βρίσκεται εκεί με co2, 7.4 στο δοχείο. Με αυτά τα δεδομένα έκανα την αλλαγή του νερού που συνήθως κρατά περίπου 20 λεπτά. Το ΡΗ στο ενυδρείο 20 λεπτά μετά την αλλαγή, παίζει μεταξύ, του 7.1 και 7.2 και μετά από κανά δύο ώρες ξαναπέφτει στο 6.9.
Αλλο ένα παράδοξο είναι πως και στις δύο περιπτώσεις, παρουσιάστηκε μία υπερδιέγερση των γαρίδων που δείχνουν να ''χορεύουν'' αμέσως την αλλαγή, ειδικά οι Amano και οι red nose! Αλλο ένα παράδοξο και στις δύο περιπτώσεις είναι, ότι υπήρχε έξαρση, εκδύσεων των γαρίδων. Προς έκπληξή μου, το DIY φίλτρο μου ήταν γεμάτο από τέτοια ''πουκάμισα'', τα οποία και ξαναέριξα πίσω στο ενυδρείο. Επιπλέον έχω τουλάχιστον είκοσι μέρες να δω μωρά γαριδάκια και τα μικρότερα που βλέπω πλέον είναι .5 περίπου εκατοστού. Οι μετρήσεις είναι κανονικές. Αμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 7ppm ( και το θεωρώ επίτευγμα τη μέρα της αλλαγής). Αλλη μία πιθανή ''πατάτα'', είναι ότι αντί για 3ml floyrish, έριξα 6 με σκοπό να ρίξω την επομένη άλα 3, αντί για 2,5 που ρίχνω ημερησίως για 300 περίπου λίτρα νερού, ωστε να αντισταθμίσω κάπως τις πέντε μέρες που θα έλειπα και δε θα έριχνα την ημερήσια δόση νερού. Τελικά ούτε αυτά τα έριξα μετά το θάνατο της γαρίδας. Εκανα κάποιο μεγάλο λάθος η ''ψειρίζω τη μαιμού'';
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-17, 00:02
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

θερμοσίφωνα δεν έχεις;;; γιατί να βράσεις το νερό και να μην βάλεις λίγο ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-17, 01:14
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή να ανακάτεβεις το υπόστρωμα?
Υ.Γ. Γνώμη μου, αν καθαρίζεις το θερμοσίφωνο σου μια φορά το χρόνο, βάζε από εκεί νερό.
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-17, 02:00
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

πως καθαριζεις τον θερμοσίφωνα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-17, 03:14
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
πως καθαριζεις τον θερμοσίφωνα;
Φωναζεις υδραυλικο ή ακολουθεις τις οδηγειες εδω. Εμενα μου πηρε 2 ωρες χωρις να εχω ξανακανει ποτε καθαρισμο τα τελευταία 12 χρονια.
BORKED
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-17, 16:21
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αυτό δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την καταλληλότητα του νερού αλλά με την απόδοση του κάθε θερμοσίφωνα (ηλιακού,κανονικού ή μποιλερ)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-17, 18:13
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την καταλληλότητα του νερού αλλά με την απόδοση του κάθε θερμοσίφωνα (ηλιακού,κανονικού ή μποιλερ)
από τη στιγμή που το έκανα και είδα τι βγήκε από μέσα δεν θα το αφήσω ούτε για να κάνω μπάνιο έτσι, όχι για να έχω ψάρια.
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-17, 19:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

θερμοσιφωνας (χαλκος) και γαριδες δεν ειναι καλος συνδυασμος, ειδικα αν ειναι παλιος...

τωρα, ο χορος αυτος ειναι σημαδι οτι κατι τις ενοχλει κατα την αλλαγη.

για μενα ψαξτο εκει πρωτα.
θα ελεγα για δοκιμη 1-2 μηνες αφηνε το νερο 1-2 ωρες με αντιχλωριο και κυκλοφοριτη και βαζε θερμαντηρα για να το φερεις στην σωστη θερμοκρασια.

το χλωριο σιγουρα τις ενοχλει...
εχεις ελεγξει το φιλτρο ανθρακα μηπως θελει αλλαγη?

την επαθα προσφατα ετσι κι εγω απο λαθος κι εχασα αρκετες απο χλωριο..


κανε μια δοκιμη ετσι οπως σου ειπα , να βεβαιωθεις οτι δεν ειναι το χλωριο..
αν βρισκεις παλι ψοφιες , τοτε κατι αλλο φταιει στο νερο...πιστευω ομως πως ειναι το χλωριο ή κατι παιζει με το φιλτρο ανθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-17, 20:28
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

παιδιά ας μην είμαστε υπερβολικοί,με την ίδια λογική θα πρέπει να καθαρίζουμε και τις σωλήνες του δικτύου και του σπιτιού που φέρνουν νερό στο σπίτι,γιατί και εκεί μαζεύει άλατα ,επίσης υπάρχουν και σωλήνες χαλκού σε πολλά σπίτια,εγώ το μόνο που έχω είναι ένα απλό οικιακό φίλτρο που από εκεί πίνω νερό αλλά και κάνω και αλλαγές,και για να μην κάθομαι και περιμένω πότε θα ζεσταθεί το συμπληρώνω με λίγο χλιαρό νερό από τον θερμοσίφωνα και βάζω και σε ενυδρείο που έχει μόνο γαρίδες χωρίς να έχω καμιά απώλεια (έχω και χαλκοσωληνες στο σπίτι)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-17, 23:38
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παιδιά ο λόγος που χρησιμοποιώ ανοξείδωτο βραστήρα δε είναι μόνο για λόγους υγειηνής, που από μόνος του, είναι σοβαρός λόγος. Το κάνω ,απλά για να μπορώ να υπολογίσω με πολύ καλή ακρίβεια, την επιθυμητή θερμοκρασία του νερού μου. 1 λίτρο νερού χρειάζεται 1kcal για να ανέλθει η θερμοκρασία του κατά 1 βαθμό κελσίου, Αρα αν έχουμε
V = Αρχικό όγκο νερού ( σε λίτρα)
Τ = Θερμοκρασία του νερού μας σε βαθμούς C
Tε= Επιθυμητή θερμοκρασία
Vn= ¨Ογκος του νερού που πρέπει να προσθέσουμε
Τn= θερμοκρασία νερού που πρέπει να προσθέσουμε
Τότε ισχύει VnX Tn= (V+ Vn)X Tε - V X T

π.χ Aν V=100lt νερού στους T=20 c και θέλουμε να τους ανεβάσουμε π.χ στους Tt=25 C ,απλά υπολογίζουμε πόσα λίτρα πρέπει να θερμάνουμε και σε τι θερμοκρασία, για να απόκτήσουμε την απαιτούμενη επιθυμητή θερμοκρασία.
Vn X Tn= (100+Vn) X 25- 100 X 20
Aν λοιπόν υποθέσουμε ότι Vn= 10lt τότε 10Tn= (100+10) X 25 - 100 X 20 =750
Αρα Τn= 75 C βαθμοί C
Κοινώς υπολογίσαμε ότι για να ανεβάσουμε 100 λίτρα νερού θερμοκρασίας 20 βαθμών στους 25, πρέπει να ρίξουμε 10 λίτρα νερού, θερμοκρασίας 75 βαθμών!
Απλή φυσική γυμνασίου! και αρκετά ακριβής ,παρά τις όποιες απώλειες θερμότητας!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-17, 12:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, το θέμα του θερμοσίφωνα είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα.
Πρώτα από όλα , άσχετα αν έχει χαλκό μέσα ή όχι ή αν είναι καινούριος ή παλιός,
είναι σίγουρο πως το νερό δεν είναι το ίδιο.
Και καινούριος να είναι , σίγουρα θα έχει μαζέψει άλατα, γιατί μη ξεχνάτε πως οι θερμοσίφωνες έχουν μέσα ανόδιο από μαγνήσιο.
Και αν ανοίξετε ένα θερμοσίφωνα θα βρείτε άλατα, άσχετα αν είναι πολλά ή λίγα,
και αυτά δεν γίνονται αμέσως, αλλά από τη 1η στιγμή λειτουργίας ,
άρα μέσα στις πρώτες ημέρες θα μαζέψει άλατα, στα άλατα αυτά είναι και το μαγνήσιο από το ανόδιο.
Η ερώτηση είναι απλή, θα πίνατε νερό από τον θερμοσίφωνα ;
Πάμε στο χαλκό,
χαλκό έχουν και οι σωληνώσεις,
δεν έχουν παρατηρηθεί προβλήματα από τις σωληνώσεις με χαλκό, γιατί το νερό έχει PH μεγαλύτερο από 7, αν γίνει όξινο τότε θα υπάρξει πρόβλημα,
γιατί θα δημιουργηθούν οξείδια του χαλκού που είναι άκρως τοξικά.
Όσο λοιπόν το νερό του δικτύου έχει νερό αλκαλικό δεν υπάρχει θέμα,
και θα το είχαμε καταλάβει, γιατί θα τρέχαμε.
Το αντίθετο, με τις σωληνώσεις από χαλκό έχει παρατηρηθεί ότι δεν αναπτύσσονται εύκολα παθογόνοι οργανισμοί μέσα στις σωληνώσεις.
Οι σιδερένιες σωλήνες θεωρώ πως είναι πιο επικίνδυνες από τις χάλκινες,
αν δείτε πως είναι στο εσωτερικό μια σιδερένια σωλήνα μετά από χρόνια, και πως είναι μια χάλκινη θα καταλάβετε.
Μέσα στον θερμοσίφωνα όμως αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες,
εκεί δεν ξέρω τι γίνεται, και προσωπικά το φοβάμαι,
και ξέρουμε όλοι πως με την αύξηση θερμοκρασίες, αυξάνεται και η οξείδωση, όπως και οι περισσότερες χημικές διαδικασίες.
Και το τελικό ερώτημα πάλι είναι, θα πίνατε νερό από θερμοσίφωνα ;
Εγώ δεν θα το επιχειρούσα, για αυτό δεν το βάζω και στα ψάρια μου,
άσχετα αν είναι χρυσόψαρα ή γαρίδες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-17, 12:46
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

εγώ έχω πιει νερό από θερμοσίφωνα (όχι ηλιακό) και βάζω και στα ψάρια/γαρίδες,απλά έχω ένα απλό οικιακό φίλτρο που παίρνω από εκεί το νερό,μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα,συγκεκριμένα έχω ένα τέτοιο

http://olympusplus.gr/eshop/product/...A%CE%BF%CF%85/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-01-17, 13:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Περνάς δηλαδή ζεστό νερό από το φίλτρο ;
Από όσο ξέρω , δεν πρέπει να περνάμε ζεστό νερό από τα φίλτρα αλλά μόνο με θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Γράφει το φίλτρο σου σε ποιες θερμοκρασίες επιτρέπεται να λειτουργεί ;
---------------------------
Για δες το εγχειρίδιο http://olympusplus.gr/eshop/wp-conte...E%BF%CF%85.pdf
γράφει πως πρέπει να λειτουργεί μέχρι τους 38 βαθμούς, είναι λάθος αυτό που κάνεις.
Γράφει επίσης στο τέλος πως πρέπει να λειτουργεί μόνο με κρύο νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-01-17, 13:43
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δεν περνάω βραστό νερό από το φίλτρο απλά λίγο χλιαρό,δεν φτάνει τους 38 βαθμούς ούτε καν τους 25,εγώ το είπα να "σπάει" λίγο το παγωμένο νερό με λίγο χλιαρό για να μην περιμένεις πολύ ώρα να ζεσταθεί,εγώ έτσι το κάνω και δεν έχω κάποιο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-17, 18:43
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Τακη το εχω ξαναγραψει,πολλα χρονια εβαζα χλιαρο νερο απο το
μποιλερ χωρις κανενα προβλημα(τωρα επειδη εβαλα ατομικο λεβητα
αεριου βαζω απο εκει).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-17, 18:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε Σταύρο δεν αμφιβάλω,
πολλοί το κάνουν,
εγώ θα φοβόμουν,
δεν νιώθω σιγουριά,
ίσως και να είμαι λίγο υπερβολικός
Μη ξεχνάς πως δεν είναι όλοι οι θερμοσίφωνες , ηλιακοί , μπόιλερ σε καλή κατάσταση.
Αν ο άλλος είναι σίγουρος πως οι συσκευές αυτές είναι σε καλή κατάσταση ας το κάνει.
Από την άλλη μπροστά στην ασφάλεια δεν θα σκεφτώ τη μία κιλοβατωρα την εβδομάδα,
πιο πολλά μου λείπουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-17, 19:46
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Eγω σε ολα υτα τα χρονια που διατηρω γαριδες σε νερο βρυσης (Αθηνας), εχω καταληξει στην μεθοδο προπαρασκευης του νερου σε βαρελι, να κυκλοφορει για κανενα 24ωρο η με αεραντλια για να εξατμιζεται το χλωριο, να αποβαλλεται τυχον co2 που υπαρχει στις σωληνωσεις (και να μην επηρεαζει ετσι το ph), και με θερμαντηρα και θερμομετρο να ερχεται σιγα σιγα στις παραμετρους που πρεπει.
Ουτε απο θερμοσιφωνα ουτε απο βραστηρα.
Στις αλλαγες προσεχω να μην ανακατευτει χαλικι και σηκωσει αμμωνια, και κανω την αλλαγη οσο αργα μου επιτρεπει ο διαθεσιμος χρονος μου.
Αυτα βεβαια για neocaridina και οχι καποιο αλλο πιο απαιτητικο ειδος που ισχυουν αλλα.
Οι γαριδες αυτες δεν "φοβουνται" τοσο τις ακαταλληλες παραμετρους, οσο τις αποτομες αλλαγες σε αυτες.
Προσπαθησε σε καθε αλλαγη να μην τις υποβαλλεις σε οποιαδηποτε αλλαγη οσο μικρη και να ειναι, αν αυτο δεν γινεται για διαφορους λογους προσπαθησε αυτες να γινονται οσο γινεται πιο αργα.
Καλυτερα να καθυστερησεις μια αλλαγη μεχρι να φερεις το νερο εκει που πρεπει, παρα να βιαστεις και να τις στρεσσαρεις.
Αν το νερο μεσα στο βαρελι της αλλαγης δεν κυκλοφορει συνεχως, ενα θερμομετρο μπορει να διαβασει αλλη θερμοκρασια στην επιφανεια, και αλλη στο κατω μερος του βαρελιου απο οπου συνηθως "τραβαει" και η αντλια (αν χρησιμοποιεις αυτην την μεθοδο).
Αυτη η μεθοδος "παλαιωσης/ωριμανσης" του νερου σε εμενα τουλαχιστον εχει αποβει σωτηρια, ουτε αντιχλωρια ουτε τιποτα.
Απο αυτα που περιγραφεις δειχνει κατι να τις στρεσσαρε κατα την αλλαγη, και "την ακουνε" πρωτα οι αυγωμενες.
Απο το να μπαινεις στην διαδικασια να μετρας ποσοτητες και βαθμους θερμοκρασιας νερου που προσθετεις, ειναι καλυτερα και για εσενα για να μην αγχωνεσαι να αφηνεις το νερο να ερχεται σιγα σιγα στις παραμετρους.
Nαι μεν οι neocaridina ειναι ανθεκτικες γενικα, αλλα δεν παυουν να ειναι γαριδες.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06898 seconds with 14 queries