Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 26-09-13, 12:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδη τα γραπτα μενουν,ριξε μια ματια εδω,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73381και θα καταλαβεις που πρεπει να ειμαστε απολυτοι και που οχι.Ναι αυτος ο φιλος δεν πρεπει να βαλει μεσα οσκαρ.Τωρα αν θελει να βαλει εγω τον παραταω,και ας κανει οτι θελει.Αλλα παιδια σαν τον σοφο,που βλεπω οτι θελουν να μαθουν ,και εχουν οριακα τα λιτρα,αν μπορω και ξερω,τον κραταω και του δεινω να καταλαβει τι τον περιμενει.
Πουθενα βρε δεν ειμαι απολυτος και ουτε αναφερομαι σε συγκεκριμενο παραδειγμα. Γενικα μιλαω, οπως ειπα πριν και η γνωμη μου εξακολουθει να ειναι οτι ειναι καλυτερο να ειμαστε προετοιμασμενοι πριν φιλοξενησουμε καποιο ζωντανο, να εχουμε κατανοησει τις αναγκες του και να ειμαστε προθυμοι να ασχοληθουμε με αυτες, παρα να βαλουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο μας με "προοπτικη" οτι "μαλλον" θα στησουμε το ενυδρειο που απαιτειται ανα περιπτωση.

Υπαρχουν ατομα που εστησαν τερατα γιατι φιλοξενησαν ενα ειδος σε μικρο σχετικα ενυδρειο στην αρχη, το αγαπησαν και μετα καταλαβαν οτι ειναι ευτυχισμενα σε περισσοτερα λιτρα απο αυτα που ειχαν. Αυτοι αξιζουν συγχαρητηρια. Υπαρχουν, ομως και αλλοι, που πιστευουν οτι τα ψαρια τους ειναι ευτυχισμενα, εστω και αν τους εχουν προσφερει απλα μια υδατινη φυλακη, χωρις να εχουν ψαξει λιγο παραπανω για καποιες πληροφοριες. Και δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις, απλα σε πραγματα που βλεπω ανα καιρους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 26-09-13, 12:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιχλιδατε αν ερθεις αθηνα μεχρι τις 30 οκτωβρη,κερναω καφε
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 26-09-13, 12:40
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι, αλλα οταν λες την διαφορετικη γνωμη σου με αυτον τον τροπο, δεν επιθετικη και προσβλητικη?
Ακομα κι αν ειναι σωστη, περιμενεις αποδοχη της και οτι δεν θα φερει αντιπαραθεση και αναμμενα αιματα?

Εχεις δικιο αλλα ξερεις αμα αρχισουν οι μπηχτες δεν τελειωνουν ποτε,μαλλον τελειωνουν με κλειδωματα και μπαναρισματα,οποτε απο οποιον θελει να βοηθησει το χομπι,ας ελθει με κοσμια συμπεριφορα να πει οποιες γνωσεις εχει,και εκει οσοι διαφωνουμε να το κουβεντιασουμε.Εισαι παλια καραβανα ,και τα ξερεις καλυτερα απο εμενα τα πραγματα που καταληγουν στο τελος,αγαπημενη μας φιλοι να τους βλεπεις μπαναρισμενους
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 26-09-13, 12:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως ομως κανεις μας απο οτι ξερω,δεν εχει 100 διαφορετικα ενυδρεια,με 100 διαφορετικα ψαρια,να τα εχει ζησει μεχρι τελους.

Συμφωνω απολυτα με τον Αλεκο,ενα ενυδρειο θελει καλο φιλτραρισμα ,πολυ φαγητο,και συχνες μεγαλες αλλαγες νερου,για να δειτε τα ψαρια σας σε σχεδον πραγματικο τελικο μεγεθος ,με ζωντανια και πολυ σεξ
Σιγουρα δεν τα εχει κανεις.
Αλλα η καραμελα "αφου δεν ειχες ποτε το ψαρι αυτο, δεν εχεις εμπειρια και μη προτεινεις τιποτα" πρεπει να παψει καποια στιγμη.
Και αυτο γιατι αν καποιος που δεν εχει το ψαρι, αναφερει σε παραθεση την εμπειρια 100 χομπιστων με αυτο το ψαρι, ειναι πιο χρησιμο απο την αναφορα ενος μονο, που εχει το ψαρι.

Συμφωνω κι εγω με αυτα.
Αλλα δεν αναφερθηκε πουθενα στην προταση, οτι το νερο της αλλαγης θελει και κατι αλλο.
Σωστες παραμετρους.
Εκει "κολλανε" οι παπατζες με τα βαρελια, και αφορουν καποιον που το νερο της βρυσης του δεν εχει σωστες παραμετρους για να γινει αλλαγη.
Ολα τα αλλα ειναι παπατζες περι των μεγαλων ακριβων και σπανιων ψαριων μας, που τρωνε τα μικρα, φτηνα και συνηθισμένα ψαρακια σας, για να μπω κι εγω στο κλιμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 26-09-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ειναι, αλλα οταν λες την διαφορετικη γνωμη σου με αυτον τον τροπο, δεν επιθετικη και προσβλητικη?
Ακομα κι αν ειναι σωστη, περιμενεις αποδοχη της και οτι δεν θα φερει αντιπαραθεση και αναμμενα αιματα?


Ή αυτο δεν ειναι προσκληση σε φασαριες?
μα συγνώμη κιόλας,εδώ μέσα γράφουμε ότι γράφουμε για τσαμπουκάδες ή λέμε τη γνώμη μας?συγνώμη κύριοι αλλά δεν έγραψα για να γράψω ούτε προσπάθησα να σας βάλω κάτι στο κεφάλι σας!αυτά που λέω είναι απόλυτα στο χώρο των μεγάλων ψαριών,δεν είναι ούτε χρυσόψαρα ούτε ζωοτόκα ούτε γαρίδες!και το ξαναείπα:δεν γράφω σε ποστ για κανένα άλλο είδος εκτός από ψάρια μεγάλα όπως έχει ο σόφος ή σε θυρευτές αν αναρτήσει κανείς !από το 2010 δεν έχω δώσει το παραμικρό δικαίωμα και ότι και να πείτε το ΑΚΟΥΩ & ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ!αλλά πολύ ειρωνία ρε παιδιά μα πάρα πολύ!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 26-09-13, 13:12
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κιχλιδατε αν ερθεις αθηνα μεχρι τις 30 οκτωβρη,κερναω καφε


Μακρια απο την Αθηνα,

σευχαριστω πολυ φιλεμουδυστυχως η ευτυχως ανεβαινω τον Γεναρη για λιγες μονο μερες,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα δεν τα εχει κανεις.
Αλλα η καραμελα "αφου δεν ειχες ποτε το ψαρι αυτο, δεν εχεις εμπειρια και μη προτεινεις τιποτα" πρεπει να παψει καποια στιγμη.
Και αυτο γιατι αν καποιος που δεν εχει το ψαρι, αναφερει σε παραθεση την εμπειρια 100 χομπιστων με αυτο το ψαρι, ειναι πιο χρησιμο απο την αναφορα ενος μονο, που εχει το ψαρι.

Συμφωνω κι εγω με αυτα.
Αλλα δεν αναφερθηκε πουθενα στην προταση, οτι το νερο της αλλαγης θελει και κατι αλλο.
Σωστες παραμετρους.
Εκει "κολλανε" οι παπατζες με τα βαρελια, και αφορουν καποιον που το νερο της βρυσης του δεν εχει σωστες παραμετρους για να γινει αλλαγη.
Ολα τα αλλα ειναι παπατζες για τα μεγαλα ψαρια μας που τρωνε τα μικρα ψαρια σας, για να μπω κι εγω στο κλιμα.
Μεντορα μου,θα τολμησω να διαφωνισω μαζισου.

Εν μερη εχεις δικιο,γιατι δεν ξερω αν ποτε ειχες φροντοζες,αλλα και εαν εσυ δεν ειχες ποτε,και εγω που τις εχω 4 χρονια ,με συμβουλευες κατι για αυτα τα ψαρακια,θα σε ακολουθουσα τυφλα.Αλλα μην τα μπερδευεις τα πραγματα,γιατι εσυ και να μην τις ειχες,ειχαν οι φιλοι και οι γνωστοι σου.Αλλα εδω βλεπω παιδια που δεν ηξεραν στην αρχη τον κυκλο του αζωτου(οπως και εγω στην αρχη) στησανε με γκαπακια κτλ(δεν υποτιμω κανενα ειδος,ολα ομορφα ειναι) και ξαφνικα,μπαινει στο φορουμ ενας νεος χομπιστας,και αρχιζουν να συμβουλευουν για οσκαρ,φροντοζς κτλ.Ε αυτους με καποιο τροπο πρεπει να τους σταματησουν οι ιθυνοντες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα συγνώμη κιόλας,εδώ μέσα γράφουμε ότι γράφουμε για τσαμπουκάδες ή λέμε τη γνώμη μας?συγνώμη κύριοι αλλά δεν έγραψα για να γράψω ούτε προσπάθησα να σας βάλω κάτι στο κεφάλι σας!αυτά που λέω είναι απόλυτα στο χώρο των μεγάλων ψαριών,δεν είναι ούτε χρυσόψαρα ούτε ζωοτόκα ούτε γαρίδες!και το ξαναείπα:δεν γράφω σε ποστ για κανένα άλλο είδος εκτός από ψάρια μεγάλα όπως έχει ο σόφος ή σε θυρευτές αν αναρτήσει κανείς !από το 2010 δεν έχω δώσει το παραμικρό δικαίωμα και ότι και να πείτε το ΑΚΟΥΩ & ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ!αλλά πολύ ειρωνία ρε παιδιά μα πάρα πολύ!

Ελα βρεμολις ηρεμισαν τα πραγματα,ασε και κατι να πεσει κατω,
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 26-09-13 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 26-09-13, 13:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αυτός που γνωρίζει 5 πράγματα και θέλει να βοηθήσει, ξέρει τον τροπο να το κάνει

Αυτός που μπαίνει για να προκαλέσει και που εσκεμμένα θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο, φαίνεται , κι ας παρθουν εκείνα τα μέτρα ώστε να μην ξαναδιαβάσουμε για ταισμα ζωντανών

Υπάρχουν συγχομπιστες που διαθέτουν θηρευτες στους οποίους βγάζω το καπέλο γιατι δεν έχουν προκαλέσει ποτε

Χωρίς καμία ειρωνία όλα τα παραπάνω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 26-09-13, 13:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λοιπον,για να μη χασουμε τη μπαλα.
στο θεμα υπηρξαν δυο ειδων συμβουλες.

α)οι μεν, που συστησανε προσοχη και διαβασμα για να μην ταλαιπωρηθουνε τα ψαρια(οποιες και αν ειναι οι διατροφικες τους συνηθειες!)και συγχομπιστες(μεταξυ αυτων και εγω) που προτεινανε στον σοφοκλη να μην κανει βιαστικες κινησεις και να προσεξει τη φιλτρανση του,το τι νερο θα δωσει στα ψαρια του και πως θα το κανει,παραθετοντας και στοιχεια απο εγκυρες σελιδες.

β)οι δε,που προτεινανε νερο απτη βρυση γιατι τα ψαρια ειναι μεγαλα και δεν "νιωθουν απαυτα",με βαση την προσωπικη τους εμπειρια με τα ψαρια.αν ειπωθηκε κατι πιο σοβαρο κ χρησιμο κατ´ιδιαν σε πμ,δεν το λαμβανω υποψη μου αφου δεν ξερουμε τι ηταν αυτο.

ακολουθοντας την πρωτη περιπτωση ο θεματοθετης δεν εχει τιποτα να χασει,παρα μονο χρονο και ισως και καποια εξοδα για να ασχοληθει και να προσφερει στα ψαρια του αυτα που χρειαζονται.

στη δευτερη περιπτωση,εχουμε δει ολοι νομιζω αρκετες φορες τα αποτελεσματα....


αφου και οι δυο τυποι χομπιστα,"αγαπανε τα ψαρια και το χομπι"
ο μελλοντικος αναγνωστης,θα μπορεσει να κρινει και τους δυο με βαση τα γραφομενα
τη γνωμη των ψαριων για ολα αυτα,πιστευω πως την ξερω ηδη...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 26-09-13, 14:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορούμε να βάλουμε μία τελεία γιατί θα χάσουμε τα αβγά και τα πασχάλια στο τέλος; Πιστεύετε ότι τελειώνουν ποτέ κάποιες συζητήσεις... ακόμα και από κοντά; Λοιπόν, ας επικεντρωθούμε στα άμεσα ζητήματα του φίλου και σιγά σιγά βλέπουμε και τα πιο σύνθετα, άντε ομορφάντρες μου γιατί το καθάρισμα είναι δύσκολη δουλειά.

Προσωπικά την ευγένεια την απαιτώ από όσους θέλουν να συνομιλούν εδώ μέσα. Αυτό και κλείνουμε για αυτό το ζήτημα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 26-09-13, 14:26
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορούμε να βάλουμε μία τελεία γιατί θα χάσουμε τα αβγά και τα πασχάλια στο τέλος; Πιστεύετε ότι τελειώνουν ποτέ κάποιες συζητήσεις... ακόμα και από κοντά; Λοιπόν, ας επικεντρωθούμε στα άμεσα ζητήματα του φίλου και σιγά σιγά βλέπουμε και τα πιο σύνθετα, άντε ομορφάντρες μου γιατί το καθάρισμα είναι δύσκολη δουλειά.

Προσωπικά την ευγένεια την απαιτώ από όσους θέλουν να συνομιλούν εδώ μέσα. Αυτό και κλείνουμε για αυτό το ζήτημα.
Εχεις πολυ ευγενικο τροπο για να απαιτεις ευγενεια.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 26-09-13, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον,για να μη χασουμε τη μπαλα.
στο θεμα υπηρξαν δυο ειδων συμβουλες.

α)οι μεν, που συστησανε προσοχη και διαβασμα για να μην ταλαιπωρηθουνε τα ψαρια(οποιες και αν ειναι οι διατροφικες τους συνηθειες!)και συγχομπιστες(μεταξυ αυτων και εγω) που προτεινανε στον σοφοκλη να μην κανει βιαστικες κινησεις και να προσεξει τη φιλτρανση του,το τι νερο θα δωσει στα ψαρια του και πως θα το κανει,παραθετοντας και στοιχεια απο εγκυρες σελιδες.

β)οι δε,που προτεινανε νερο απτη βρυση γιατι τα ψαρια ειναι μεγαλα και δεν "νιωθουν απαυτα",με βαση την προσωπικη τους εμπειρια με τα ψαρια.αν ειπωθηκε κατι πιο σοβαρο κ χρησιμο κατ´ιδιαν σε πμ,δεν το λαμβανω υποψη μου αφου δεν ξερουμε τι ηταν αυτο.

ακολουθοντας την πρωτη περιπτωση ο θεματοθετης δεν εχει τιποτα να χασει,παρα μονο χρονο και ισως και καποια εξοδα για να ασχοληθει και να προσφερει στα ψαρια του αυτα που χρειαζονται.

στη δευτερη περιπτωση,εχουμε δει ολοι νομιζω αρκετες φορες τα αποτελεσματα....


αφου και οι δυο τυποι χομπιστα,"αγαπανε τα ψαρια και το χομπι"
ο μελλοντικος αναγνωστης,θα μπορεσει να κρινει και τους δυο με βαση τα γραφομενα
τη γνωμη των ψαριων για ολα αυτα,πιστευω πως την ξερω ηδη...
Οι προδιαγραφες του νερου που εχει η βρυση της Αθηνας ειναι καταλληλες για τα ψαρια που εχει (Κεντρικης Αμερικης).
Το μονο που χρειαζεται ειναι ρυθμιση θερμοκρασιας και αν ειναι δυνατον να μεινει μερικες ωρες (8-12 ωρες ή 4-5 με αεραντλια) σε ενα δοχειο για να φυγουν τα τυχων αερια που εχει να σταθεροποιηθουν οι παραμετροι του και να εξατμιστει και το χλωριο (κι ετσι να γλυτωσει και τα οποιαδηποτε χημικα προσθετα και τη προθερμανση του νερου - αν το δοχειο ειναι σε θερμοκρασια χωρου).

Εγω τουλαχιστον αυτο μονο θα εκανα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 26-09-13, 16:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προδιαγραφες του νερου που εχει η βρυση της Αθηνας ειναι καταλληλες για τα ψαρια που εχει (Κεντρικης Αμερικης).


στο θεμα της Αφρικης μαλλον εγω μπερδευτηκα -και ισως μπερδεψα και τους γυρω- γιατι νομιζα αρχικα πως ο Σοφοκλης ειναι ο τζαμας στο Χατζηκυριακειο που εμεινε με μια κιτρινη αφρικανα (συμπτωση η περιοχη, το ονομα, το χρωμα του ψαριου, το μεγεθος του ενυδρειου και το time-ing ... να δεις που αν βρεθουν θα βγουν και συγγενεις ) οποτε παρ ολο που ο ανθρωπος ειπε οτι δεν ειναι αυτος, ειχα παραμεινει με την εντυπωση οτι εχει μια αφρικανα.



Παράθεση:
Πολλοι φιλοι γνωριζοντας τους βασικους κανονες του ενυδρειου,σπευδουν να συμβουλεψουν νεους χομπιστες που μπαινουν στο χομπι,για ζωντανα που δεν τα ειχαν ποτε η ξερουν γιαυτα ελαχιστα,απο τα προφιλ των ψαριων που διαβαζουν.Ολοι ξερουμε οτι τα οσκαρ θελουν 2μετρα ενυδρεια και 800+λιτρα.Ναι αλλα αυτα τα λιτρα ειναι οταν το ψαρι φθασει στους 40 ποντους,μετα απο καποια χρονια.Και για να μην λεω για οσκαρ που αν και καποτε τα ειχα,αλλα δεν τα ξερω ,θα σας πω για φροντοζες.
Φιλε Κιχλιδατε κι εγω εδω βρισκω λανθασμενη αυτη την αποψη...
Υπαρχουν καποιοι βασικοι κανονες που ισχυουν ετσι κι αλλιως (οπως πχ το ενυδρειο να ειναι στρωμενο) που αφορα οποιοδηποτε υδροβιο οργανισμο φιλοξενησουμε, οποτε σε θεματα τετοιας φυσης οποιοσδηποτε γνωριζει καποια πραγματα μπορει να δωσει σωστες απαντησεις σε οποιοδηποτε ειδος κι αν αναφερεται.
Απ κει και περα υπαρχουν καποιοι κανονες που ισχυουν στην πλειοψηφια με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις, οπως πχ σε αυτα που εγραφα για τη θερμοκρασια αλλαγων και πολυ σωστα εκανες συμπληρωματικη παρεμβαση οτι για τις Κιχλιδες Αφρικης υπαρχει μια μικρη τροποποιηση του κανονα, σε τετοια θεματα παλι ο καθε ενας μπορει να δωσει σωστες απαντησεις, αλλα αν υπαρχει κατι που ψιλοξεφευγει απο τον κανονα λογο ιδιεταιροτητας ειδους, φυσικα και ενδεικνυται οποιος εχει γνωσεις στο εκαστοτε ειδος να συμπληρωσει.
Τελος υπαρχουν οι ιδιεταιροτητες των ειδων στις οποιες καλο ειναι οταν ο αλλος δεν εχει γνωση και εμπειρια του ειδους να μην ανακατευεται σε συζητησεις, τουλαχιστο συμβουλευτικης φυσεως, και ειδικα σε αρχαριους., εχει ομως καθε δικαιωμα να ανατρεξει στα εγκυρα προφιλ...
Πχ προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με Αφρικη, γνωριζω πεντε πραγματα θεωρητικα και απο οσα Αφρικανικα εχω δει απο φιλους συγχομπυστες, ομως αυτο δε με κανει ειδικο. Πολλες φορες εχω λαβει μυνηματα που ρωτανε διαφορα θεματα τα οποια μπορω ανετα να απαντησω. Οταν ομως αρχιζουν και ρωτανε εξειδικευμενα για συγκεκριμενα ψαρια, τα οποια δεν ειναι ψαρια που γνωριζω τους παραπεμπω αλλου (τους Αφρικανους τους στελνω στον Κλεοβουλο πχ).
Τωρα οσον αφορα τα προφιλ, θα συμφωνισω απολυτα (ναι εχουμε "αρπαχτει" στο παρελθον γι αυτο, αλλα σε καποια πραγματα ειναι στη φυση μου να ειμαι απολυτος) με τον kgf12345.
Αν εχεις προσεξει, προσωπικα οταν βλεπω καποιος αρχαριος οτι εχει πελαγωσει με την υπερπληροφορηση του λεω ξεκαθαρα "ξεχνα οτι σου λεει ο καθε ενας, κι εγω μαζι, και τρεχα στο seriulyfish να δεις το προφιλ του ψαριου σου".
Ο λογος ειναι οτι κανεις μας δεν ειναι αλλανθαστος , αλλα holly bibles οπως οι βασεις δεδομενων καποιων σελιδων οπως του seriuslyfish ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη πηγη πληροφορησης απο οτιδηποτε αλλο μπορει να πιστευει ο καθε εμπειρος ή μη χομπυστας οποιουδηπτε φορουμ.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 26-09-13, 16:13
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια δεν θα παρω κανενος το μερος.... αλλα θα μιλησω απο την πλευρα του αναγνωστη.
διαβασα ολα τα μηνυματα και ζαλιστηκα, δεν ξερω αν το παιδι εβγαλε ακρη, αλλα σιγουρα καποιος που θα διαβασει το θεμα θα ζαλιστει και θα το προσπερασει.... χρειαζεται ενα καλο καθαρισμα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 26-09-13, 16:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τώρα που ξαλαφρώσαμε
να την βγω και λίγο στον φίλο μου τον Σπύρο-ψείρα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προδιαγραφες του νερου που εχει η βρυση της Αθηνας ειναι καταλληλες για τα ψαρια που εχει (Κεντρικης Αμερικης).
Το μονο που χρειαζεται ειναι ρυθμιση θερμοκρασιας και αν ειναι δυνατον να μεινει μερικες ωρες (8-12 ωρες ή 4-5 με αεραντλια) σε ενα δοχειο για να φυγουν τα τυχων αερια που εχει να σταθεροποιηθουν οι παραμετροι του και να εξατμιστει και το χλωριο (κι ετσι να γλυτωσει και τα οποιαδηποτε χημικα προσθετα και τη προθερμανση του νερου - αν το δοχειο ειναι σε θερμοκρασια χωρου).

Εγω τουλαχιστον αυτο μονο θα εκανα.
και τα βαρέα μέταλλα που μπορεί να περιέχει το νερό ?

Και βέβαια Σοφοκλή τώρα που "μορφώθηκες"
υπάρχει η λύση να δώσεις τα ψάρια σου
και να σου εξηγήσω πως μπορείς στα λίτρα σου να φτιάξεις ένα υπερθέαμα
με αφρικάνικες κιχλίδες
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 26-09-13, 16:49
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Φιλε μου σε ποιο σημειο διαβασες οτι εγω λεω οτι τα προφιλ των ψαριων ειναι αχρηστα,και μονο οποιος εχει το ψαρι δικαιουτε να εκφερει αποψη?Πριν 3 ποστ ειπα οτι αν ο Σπυρος μου πει αυτο που κανω ειναι λαθος για τις φροντοζες μου,ασχετα αν ειχε ποτε αυτα τα ψαρια,εγω ειπα θα ακολουθησω αμεσως την δικη του συμβουλη.

Εγω μιλαω για συνχομπιστες ειτε ειναι πολυλογαδεςειτε θελουν να εχουν πολλα ποστ,ειτε θελουν να κανουν το κομματι τους,ειτε δεν ξερω τι αλλο,συμβουλευουν για ενα ψαρι,που το διαβασαν μονο στο προφιλ τους.Ενω πριν ενα μηνα δεν ηξεραν τον κυκλο του αζωτου.Τοτε δεν χρειαζονται να γινονται κουβεντες,ας τους πασαρουμε το προφιλ των ψαριων,και ας κοψουν τον λαιμο τους μετα.Και ολα αυτα συμβαινουν κατα κανονα σε νεοεισελθοντες χομπιστες,που ακομα καλα καλα δεν ξερουν τα κατατοπια,αμεσως να τους αρπαξουμε απο την μυτη τους ασχετους,ξεχνοντας οτι και εμεις καποτε ειμασταν ασχετοι.

Εισαι και εσυ τακτικος στο φορουμ,και βλεπεις τι αρλουμπες λενε μερικοι,η μονο εγω τα βλεπω?Ισως να ειναι και ετσι,δεν ξερω,αλλα εγω οτι σκεφτομαι το λεω,και κρινομαι απο αυτα που λεω.Με οοολους καλα δεν μπορει να τα εχεις,και δεν θα πω τιποτα ,για να ειμαι αρεστος,θα πω αυτα που πιστευω,και σε οποιον αρεσω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που ξαλαφρώσαμε
να την βγω και λίγο στον φίλο μου τον Σπύρο-ψείρα



και τα βαρέα μέταλλα που μπορεί να περιέχει το νερό ?

Και βέβαια Σοφοκλή τώρα που "μορφώθηκες"
υπάρχει η λύση να δώσεις τα ψάρια σου
και να σου εξηγήσω πως μπορείς στα λίτρα σου να φτιάξεις ένα υπερθέαμα
με αφρικάνικες κιχλίδες
σε παω οπως ελεγε και ο μακαριτης
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 26-09-13 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 26-09-13, 16:58
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια δεν θα παρω κανενος το μερος.... αλλα θα μιλησω απο την πλευρα του αναγνωστη.
διαβασα ολα τα μηνυματα και ζαλιστηκα, δεν ξερω αν το παιδι εβγαλε ακρη, αλλα σιγουρα καποιος που θα διαβασει το θεμα θα ζαλιστει και θα το προσπερασει.... χρειαζεται ενα καλο καθαρισμα....
+1000.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 26-09-13, 17:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
συμβουλευουν για ενα ψαρι,που το διαβασαν μονο στο προφιλ τους.Ενω πριν ενα μηνα δεν ηξεραν τον κυκλο του αζωτου.Τοτε δεν χρειαζονται να γινονται κουβεντες,ας τους πασαρουμε το προφιλ των ψαριων,και ας κοψουν τον λαιμο τους μετα.Και ολα αυτα συμβαινουν κατα κανονα σε νεοεισελθοντες χομπιστες,που ακομα καλα καλα δεν ξερουν τα κατατοπια,αμεσως να τους αρπαξουμε απο την μυτη τους ασχετους,ξεχνοντας οτι και εμεις καποτε ειμασταν ασχετοι.

Εισαι και εσυ τακτικος στο φορουμ,και βλεπεις τι αρλουμπες λενε μερικοι,η μονο εγω τα βλεπω?

οκ, σε αυτο συμφωνω, εχω δει τετοιες περιπτωσεις, ομως εχω δει και ανθρωπους που οπως λες πριν ενα χρονο δεν ηξεραν τι ειναι ο κυκλος του αζωτου και κατσαν διαβασαν, ειδαν, μαθαν και στησαν ενυδρεια προτυπο -οχι δεν το λεω για να αντιπαρατεθω, αλλα για να τονισω πως υπαρχουν κι εξαιρεσεις στον κανονα- οπως και ατομα που ασχολουνται χρονια κι αλλα τους λες αλλα κανουν με αποτελεσμα να εχουν μονιμα προβληματικα ενυδρεια, οποτε ουτε ολοι μπορουν να μπουν στο ιδιο τσουβαλι, ουτε ο χρονος ασχολειας ειναι απαραιτητα -τουλαχιστο καθ αυτος- ενδειξη ατομου που μπορει καποιος να εμπιστευεται απολυτα, και σιγουρα δεν εξαρταται ουτε απο τον αριθμο των μυνηματων του καθ ενος (αυτο δειχνει απλως αν ειναι φορουμιτης, και αν ειναι κοινωνικος, αλλα ουτε αυτο συνεπαγεται των γνωσεων).
Προσωπικα κρινω πιο πολυτιμες τις γνωσεις που προερχονται απο διαβασμα σωστων πηγων παρα τις εμπειρικες γνωσεις, οσο χρονοβορες κι αν ειναι...
Στα ναυπηγεια Σκαραμαγκα υπαρχει αναρτημενη μια πινακιδα που γραφει:

H γνωση μπορει να αποκτηθει με τρεις τροπους: Τον σωστο, δηλαδη διαβαζοντας και μαθαινοντας, τον εξυπνο, δηλαδη ακολουθοντας τι κανουν οι γνώστες, και τον πιο πικρο, δηλαδη την εμπειρια

Η αναρτηση αναφερεται σε καποια εξειδικευμενα θεματα ασφαλειας, αλλα ουσιαστικα σα φραση νομιζω οτι με εκφραζει σε πολυ περισσοτερους τομεις της ζωης μας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 26-09-13, 17:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που ξαλαφρώσαμε
να την βγω και λίγο στον φίλο μου τον Σπύρο-ψείρα

και τα βαρέα μέταλλα που μπορεί να περιέχει το νερό ?
Προσεξε τι εγραψα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προδιαγραφες του νερου που εχει η βρυση της Αθηνας ειναι καταλληλες για τα ψαρια που εχει (Κεντρικης Αμερικης).
Το νερο της Αθηνας, αν καταφερουμε και δεν πουλησουν την ΕΥΔΑΠ στους απατεωνες (αλλο μεγαλο θεμα που θα εχουμε να αντιμετωπισουμε ως ενυδρειοφιλοι εκτος απο πολιτες), με την ποιοτητα που εχει, αν το εμφιαλωναν και στο εστελναν στην Αμερικη, θα λυναμε το οικονομικο προβλημα της χωρας μας

Ουτε βαρεα μεταλλα, ουτε βαρεα ενσημα, ουτε τιποτα δεν εχει.
Ιδιως στην περιοχη μου, το νερο κανει και για Αμαζονιο (7GH 4KH 7pH), ασχετα αν βαζω και λιγη ΑΟ για ακομα καλυτερα
Αν εβαζα αφρικανες θα επρεπε να συμπληρωνω αλατια.

ΥΓ φυσικα αυτα ισχυουν μεχρι το σπιτι του καθενος.
Απο εκει και μετα ο καθενας πρεπει να τσεκαρει την κατασταση των σωληνωσεων του, παλιοι χαλκκοσωληνες, σαπια, σκουριες κλπ.
Και φυσικα να προσεχει τις ημερες που γινονται εργα για τη συντηρηση της υδρευσης. Οχι μονο για το ενυδρειο, αλλα και για το ποσιμο. (πιο πολυ για χωμα)
Ενα φιλτρο κεντρικης παροχης που ειναι οικονομικο, ειναι η καλυτερη λυση (για Αθηνα μονο μιλαμε) για ολες τις χρησεις συν την ενυδρειακη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 26-09-13, 17:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προδιαγραφες του νερου που εχει η βρυση της Αθηνας ειναι καταλληλες για τα ψαρια που εχει (Κεντρικης Αμερικης).
Το μονο που χρειαζεται ειναι ρυθμιση θερμοκρασιας και αν ειναι δυνατον να μεινει μερικες ωρες (8-12 ωρες ή 4-5 με αεραντλια) σε ενα δοχειο για να φυγουν τα τυχων αερια που εχει να σταθεροποιηθουν οι παραμετροι του και να εξατμιστει και το χλωριο (κι ετσι να γλυτωσει και τα οποιαδηποτε χημικα προσθετα και τη προθερμανση του νερου - αν το δοχειο ειναι σε θερμοκρασια χωρου).

Εγω τουλαχιστον αυτο μονο θα εκανα.
σπυρο δεν αμφιβαλω.αλλα αλλο αυτο που λες και το εξηγεις,και αλλο να βγαινει καποιος και να λεει οτι δεν τρεχει τιποτα ειναι μεγαλα και δεν χρειαζονται τιποτα.

ειναι και λογω αυτης της λογικης,που υπαρχουνε σε ακαταλληλα (σε λιτρα)ενυδρεια με νερο βρυσης αροουανες,πλεκο,redtail,pakou,piranha,pangasius και οτι αλλο σκεφτεις.

δεν ειναι δυνατο να ξερουμε τις προθεσεις του καθενος για τα ψαρια του.προσωπικα αν ξεκιναγα τωρα και εμπαινα εδω μεσα να μαθω και εβλεπα στα θεματα των" αρχαριων" να γινεται χαμος με μια λαθος παραμετρο στο νερο η με τρια χρυσοψαρα σε 100 λιτρα ,και μετα εβλεπα και αυτο το θεμα και δεν ελεγε κανεις τιποτα,θα ελεγα οτι ναναι ειναι αυτοι.

δε μπορουμε να εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα.εγω τουλαχιστον δε μπορω...

ο μονος λογος που συνεχισα απο καποιο σημειο και μετα να ασχολουμαι με το θεμα ειναι γιατι ειδα οτι ο σοφοκλης ενδιαφερεται για την κιχλιδα που την εχει χρονια.ενταξει μπορει να εκανε λαθη,αλλα αφου ενδιαφερεται, εκει ειδα να εχουμε κατι κοινο.ασχετα απτο αν ειναι "φονιας" το ψαρι κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 26-09-13, 18:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιστευω οτι το προβλημα του Σοφου, ειναι μηδαμινο και τζαμπα γεμιζουν οι σελιδες.,

Εγω με ενα "παρατημενο" ενυδρειο 170 χ 45 χ 55 στην Αθηνα/Πειραια, που εχει μεσα ενα δολοφονο και δυο μικρα οσκαρ, θα εκανα τα εξης.
Θα εδινα το δολοφονο.
Θα εβαζα τα οσκαρακια σε ενα προχειρο δοχειο (πχ βαρελι, ή το μεγαλο samla απο το ικεα) μαζι με οσο νερο χωραει και τα φιλτρα εκει να δουλευουν.
Θα το αδειαζα τελειως.
Θα το καθαριζα με νερο και ξυδι.
Αν ειχα οικονομικη δυνατοτητα θα επαιρνα καινουριο χαλικακι ψιλο (1-1.5mm) σε φυσικο χρωμα (αλλιως θα καθομουν να κοψομεσιαστω να πλυνω το ηδη υπαρχον).
Τα καραβακια κλπ, αν δεν με χαλαγαν σαν θεαμα και εφοσον δεν χαλανε/τριβονται/αφηνουν χρωμα στο νερο (οπως εχει συμβει σε καποιους) θα τα αφηνα, αλλα κατα προτιμηση θα αφηνα τις πετρουλες του στη μια μερια, και θα εβαζα κανενα ξυλο με διακλαδωσεις στην αλλη μερια, θα δοκιμαζα κανενα εχινοδωρο καλα φυτεμενο και πιασμενο μεσα στις πετρες.
Στο φιλτρο θα εκανα ενα καλο καθαρισμα στα μηχανικα υλικα και με προσοχη τα βιολογικα.
Θα τα αλλαζα καπως. Απο κατω προς τα πανω: μια φετα σφουγγαρι, σιποραξ ή ελαφροπετρα, μια φετα σφουγγαρι ή λιγο filtewool.
Θα προσεχα μετα για λιγες μερες το ταισμα, μεχρι να πιασουν καλη βιολογια.
Θα γεμιζα το ενυδρειο με νερο (οσο χρειαζεται) θα το αφηνα να ζεσταθει, θα συμπληρωνα το νερο απο το δοχειο που ειναι τα ψαρια και θα εβαζα με πρσαρμογη και τα ψαρια.

Θα επαιρνα για τις αλλαγες μου ενα βαρελι 150-200αρι, μια αντλια eheim compact 1002 και αλφαδολαστιχο διαφανες μισης ιντσας .
(σε αυτο θα μπορουσα να βαλω ψαρια νερο και φιλτρα μεχρι να τελειωσω τις εργασιες)
Θα εβαζα κι 2 wave makers 3000 λ/ω σε καθε πλαινο τζαμι (ψηλα) για να φτιαξω την καλη κυκλοφορια στο βυθο και για να διατηρειται σχετικα καθαρος.

Θα ταιζα καλα και θα εκανα αλλαγες νερου, περιμενωντας να μεγαλωσουν με την ελπιδα οτι θα τα βρουν και ισως βγουν και ζευγαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 26-09-13, 18:14
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Ωραίος,συμφωνώ απόλυτα.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 26-09-13, 18:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω με ενα "παρατημενο" ενυδρειο 170 χ 45 χ 55 στην Αθηνα/Πειραια, που εχει μεσα ενα δολοφονο και δυο μικρα οσκαρ, θα εκανα τα εξης.
Θα εδινα το δολοφονο.
Ααα ξεχασα.
Μαλλον θα προτιμουσα να κραταγα το γομαρι που το εχω και χρονια, και θα εδινα τα οσκαρ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα συγνώμη κιόλας,εδώ μέσα γράφουμε ότι γράφουμε για τσαμπουκάδες ή λέμε τη γνώμη μας?συγνώμη κύριοι αλλά δεν έγραψα για να γράψω ούτε προσπάθησα να σας βάλω κάτι στο κεφάλι σας!αυτά που λέω είναι απόλυτα στο χώρο των μεγάλων ψαριών,δεν είναι ούτε χρυσόψαρα ούτε ζωοτόκα ούτε γαρίδες!και το ξαναείπα:δεν γράφω σε ποστ για κανένα άλλο είδος εκτός από ψάρια μεγάλα όπως έχει ο σόφος ή σε θυρευτές αν αναρτήσει κανείς !από το 2010 δεν έχω δώσει το παραμικρό δικαίωμα και ότι και να πείτε το ΑΚΟΥΩ & ΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ!αλλά πολύ ειρωνία ρε παιδιά μα πάρα πολύ!
Συγμνωμη Αλεκο αλλα νομιζω εσυ το ξεκινησες με τα "τραλαλουμ" τις "παπατζες" των αλλων.
Ας ησουν λιγο πιο διακριτικος (εστω και με χιουμορ) αν ηθελες να πεις τις δικες σου .... παπατζες και να περασουν χωρις αυτα τα σχολια.
Το πολυ πολυ να γραφοταν διαφωνια με αντεπιχείρηματα. Υγιής και χρησιμη για τον αναγνωστη συζητηση.
Αν παρ'ολα αυτα στην επεφταν χωρις να εχεις προκαλεσει, θα ειχες μετα ολα τα δικια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-09-13 στις 18:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 26-09-13, 18:41
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Εμένα με ενόχλησε αυτη ή λέξη, ειμαι ψεύτης, απατεώνας ή αναξιόπιστος.Στον αλέκο παέι αυτό.

παπατζής ο [papadzís] Ο8 θηλ. παπατζού [papadzú] Ο37 στη σημ. 1 : 1. αυτός που παίζει το παράνομο παιχνίδι παπάςII3: H αστυνομία συνέλαβε δύο παπατζήδες. 2. (μτφ.) απατεώνας, αναξιόπιστος, ψεύτης: Έμπλεξε με κάτι παπατζήδες και του ΄φαγαν όλα τα λεφτά. [παπ(άς)II3 -ατζής· παπατζ(ής) -ού]
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 26-09-13, 18:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βρε slight> για να ξεφυγουμε -μα εντελως...- λιγο, τωρα καταλαβα οτι στο avatar σου ειναι σαυριτσα... μερχρι τωρα νομιζα πως ειναι αρνι σε χασαπικο (ειχα ομως τακτ και δεν το σχολιασα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 26-09-13, 19:03
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Το πρόβλημα σου ειναι το άβαταρ αλλά όχι να σε προσβάλουν.
Κλείνω εδω μη το χαλάμε το θέμα.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 26-09-13, 19:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα σου ειναι το άβαταρ αλλά όχι να σε προσβάλουν.
Κλείνω εδω μη το χαλάμε το θέμα.

δε καταλαβαινω γιατι εχεις χαλαστει τοσο... Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα.
Εχω δει ηδη δειγμα του αλεκου εδω μεσα παλαιοτερα (σ εκεινη την τρυφερη συζητηση με τα ταισματα) και αδιαφορω εντελως για το αν θα με προσβαλε, η μαλλον θα εννοιωθα περιεργα -οτι κατι δεν παει καλα με μενα- αν ξαφνικα εβλεπα να συμφωνει με τα λεγομενα μου και να ελεγε τα καλυτερα λογια για μενα

Απο την αλλη εχω μαθει να κραταω και μια πισινη γιατι μου εχει τυχει αρκετες φορες να εχω λαθος εντυπωση για ατομα μεσα απο καποιο φορουμ και οταν γνωριστηκαμε προσωπικα γιναμε τα καλυτερα φιλαρακια


Τεσπα, αυτο με το αβαταρ παντως το ειπα σοβαρα (δε φημιζομαι ουτε για τελεια παρατηρητικοτητα ουτε για την οραση μου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 26-09-13, 20:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι το προβλημα του Σοφου, ειναι μηδαμινο και τζαμπα γεμιζουν οι σελιδες.,

Εγω με ενα "παρατημενο" ενυδρειο 170 χ 45 χ 55 στην Αθηνα/Πειραια, που εχει μεσα ενα δολοφονο και δυο μικρα οσκαρ, θα εκανα τα εξης.
Θα εδινα το δολοφονο.
Θα εβαζα τα οσκαρακια σε ενα προχειρο δοχειο (πχ βαρελι, ή το μεγαλο samla απο το ικεα) μαζι με οσο νερο χωραει και τα φιλτρα εκει να δουλευουν.
Θα το αδειαζα τελειως.
Θα το καθαριζα με νερο και ξυδι.
Αν ειχα οικονομικη δυνατοτητα θα επαιρνα καινουριο χαλικακι ψιλο (1-1.5mm) σε φυσικο χρωμα (αλλιως θα καθομουν να κοψομεσιαστω να πλυνω το ηδη υπαρχον).
Τα καραβακια κλπ, αν δεν με χαλαγαν σαν θεαμα και εφοσον δεν χαλανε/τριβονται/αφηνουν χρωμα στο νερο (οπως εχει συμβει σε καποιους) θα τα αφηνα, αλλα κατα προτιμηση θα αφηνα τις πετρουλες του στη μια μερια, και θα εβαζα κανενα ξυλο με διακλαδωσεις στην αλλη μερια, θα δοκιμαζα κανενα εχινοδωρο καλα φυτεμενο και πιασμενο μεσα στις πετρες.
Στο φιλτρο θα εκανα ενα καλο καθαρισμα στα μηχανικα υλικα και με προσοχη τα βιολογικα.
Θα τα αλλαζα καπως. Απο κατω προς τα πανω: μια φετα σφουγγαρι, σιποραξ ή ελαφροπετρα, μια φετα σφουγγαρι ή λιγο filtewool.
Θα προσεχα μετα για λιγες μερες το ταισμα, μεχρι να πιασουν καλη βιολογια.
Θα γεμιζα το ενυδρειο με νερο (οσο χρειαζεται) θα το αφηνα να ζεσταθει, θα συμπληρωνα το νερο απο το δοχειο που ειναι τα ψαρια και θα εβαζα με πρσαρμογη και τα ψαρια.

Θα επαιρνα για τις αλλαγες μου ενα βαρελι 150-200αρι, μια αντλια eheim compact 1002 και αλφαδολαστιχο διαφανες μισης ιντσας .
(σε αυτο θα μπορουσα να βαλω ψαρια νερο και φιλτρα μεχρι να τελειωσω τις εργασιες)
Θα εβαζα κι 2 wave makers 3000 λ/ω σε καθε πλαινο τζαμι (ψηλα) για να φτιαξω την καλη κυκλοφορια στο βυθο και για να διατηρειται σχετικα καθαρος.

Θα ταιζα καλα και θα εκανα αλλαγες νερου, περιμενωντας να μεγαλωσουν με την ελπιδα οτι θα τα βρουν και ισως βγουν και ζευγαρι.
Ευτυχώς υπάρχουν τέτοια ποστ για να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι

Διαφωνώ με την άποψη πως : μόνο αν έχεις κάποιο ψάρι μπορείς να εκφέρεις γνώμη
Ξέρουμε άτομα που έχουν ψάρια και δεν ξέρουν τι τους γίνεται και ξέρουμε κι ατομα που δεν είχα ποτε συγκεκριμένα ψάρια αλλά τους έχουν βγει τα μάτια να διαβάζουν άρθρα και να ψάχνουν διάφορα
Καλώς ή κακώς είναι ένα χομπι που δεν στηρίζεται μονο στην εμπειρία

Η συγνώμη μου προς όλους για το ύφος σε ορισμένα ποστ μου...αλλά κι εμένα με ενόχλησαν ορισμένα που διάβασα, χωρίς διάθεση από την άλλη "πλευρά"...να αλλάξει ο τρόπος γραφής!

@Σοφοκλή, όσο σκέφτομαι τι σοκ θα πάθεις...όταν ξαναμπεις...και βρεις το "σεντόνι" με τα ποστ μπροστά σου...συμπάσχω μαζί σου! (και φέρω και μέρος της ευθύνης )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 26-09-13, 20:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσωπικα δεν γραφω απο αυτα που διαβαζω μονο (επιστημονικα αρθρα αλλα και εμπειριες συνχοπιστων).
Εκτος απο τις παρατηρησεις στα ενυδρεια μου, εχω πολλους φιλους που ερχονται και παω σπιτι τους και παρακολουθω απο κοντα πολλα ενυδρεια (κυριως Αμαζονιο και ΝΑ Ασια).
Μονο σε αφρικανοσπιτα δεν παω (αλλεργια στο σκληρο νερο ) και γιαυτο δεν θα εχετε δει να γραφω ποτε σε αυτην την κατηγορια παρα μονο για τεχνικα θεματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 27-09-13, 03:10
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Σήμερα δεν μπόρεσα να μπω καθόλου και ομολογώ ότι το έπαθα ένα σοκ μόλις είδα όλες αυτές τις απαντήσεις .
Αλλά μετά το πρώτο σοκ ήρθε η ικανοποίηση γιατί θα έβρισκα αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για το ενυδρείο μου οπότε κάθισα και τις διάβασα όλες. Μπορεί να σας φαίνεται παράλογο αλλά εγώ προσωπικά, αν εξαιρέσω 2-3, θεωρώ ότι με βοήθησαν όλες (ακόμα και αυτές με τις αντιπαραθέσεις) για να μπορέσω να βγάλω μια άκρη και ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για αυτό.
Ήδη στο ένα από τα 2 φίλτρα μου έχω προσθέσει βιολογικό υλικό και εντός των ημερών θα επέμβω και στο δεύτερο που έχει τον άνθρακα. Προσανατολίζομαι μάλλον να τον βγάλω και να βάλω και εκεί βιολογικό υλικό, αν να πω την μαύρη μου αλήθεια τόσα χρόνια όποτε άλλαζα άνθρακα έβλεπα κατευθείαν αλλαγή στην ποιότητα του νερού (οπτικά - ποιο κρυστάλλινο).
Σίγουρα θα αλλάξω και το ντεκόρ και θα αφαιρεθούν τα πλαστικά, ήδη ξέθαψα από την αποθήκη ένα κορμό που είχα πάρει παλιότερα για το ενυδρείο, αλλά όταν τον είχα βάλει χρωμάτισε το νερό και τον έβγαλα, αλλά διαβάζοντας τα σχετικά ποστ κατάλαβα τι πρέπει να κάνω πριν τον βάλω.
Όπως και να χει πλέον ποιο συνειδητοποιημένος θα δω τη θα κάνω και με την ψαροσύνθεση μου.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων σας


Υ.Γ Τελικά ο φίλος που μου είπε ότι κάτι έχει η κυχλίδα στις φωτογραφίες είχε δίκιο.. Σήμερα είδα σημάδια Ick πάνω της .. Μάλλον την έφεραν τα oscar ή τα pleco. Ξεκίνησα ήδη αγωγή (ανέβασμα θερμοκρασία και προσθέτω σιγά-σιγα αλάτι από το απόγευμα) με τις οδηγίες που βρήκα στο φορουμ... Αλλά ας μην το γεμίζουμε άλλο το θέμα άμα χρειαστώ βοήθεια θα ανοίξω νέο Θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 27-09-13, 03:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαζεις ανθρακα θα πρεπει να τον αλλαζεις καθε μηνα (τοσο κραταει περιπου η δραση του)
Συνηθως αυτοι που χρησιμοποιουν ανθρακα εχουν καταληξει να εχουν ενα ξεχωριστο φιλτρακι για αυτον.
Αλλιως αντικατετεστησε το με καλο βιολογικο υλικο (πχ ελαφροπετρα 6-12mm)

Σταδιακη η ανοδος της θερμοκρασιας.
Μαλλον καποιος εκει μεσα στρεσαριστηκε πολυ και .... πεταξε σπυρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα ανά ώρα PanosP Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-12-10 12:34
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12750 seconds with 16 queries