Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 26-09-13, 08:13
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα βρεις μια απειλή σε οτι έγραψα μου τη δείχνεις...
καφέ ήπιες?μη προκαλώ τη τύχη μου?κάτι τέτοιο δεν έγραψες?
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=5486
αυτό για να δείτε τι πάει να πει μεγάλο.....
και αυτό για να δειτε τι πάει να πει σπάνιο...
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=5487
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alekos : 26-09-13 στις 08:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-09-13, 08:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παρακαλώ να χαλαρώσουμε
και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε τον Σοφοκλή

Υγ. Αλέκο (ή "Αλέκοι")παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτικός όταν αναφέρεις τις "εμπειρίες" σου εδώ μέσα (ειδικά για το τι ταίζεις τα ψάρια σου)γιατί η παρούσα κοινότητα έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να σέβεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 26-09-13, 08:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αλεκο δε σε απειλησε κανεις.
και οπως σου ειπα εχουμε διαφορετικο χομπι.εγω δεν κανω "εκπτωσεις" στα ζωντανα μου.

αν εισαι τοσο μαγκας χομπιστας,κρατα ενα παγκασιους η οτι αλλο ψαρι εχεις τεσπα, στο νερο που ζει στο βιοτοπο του και οχι σε νερο βρυσης,και στησε τη δεξαμενη του βιοτοπικα,κ τοτε θα σου βγαλω το καπελο.

μεχρι τοτε δεν εχουμε τιποτα κοινο.
στο monsterfish εχω μπει πολλες φορες και δεν με καλυπτει.οι περισσοτεροι νομιζουν οτι τα μεγαλα ψαρια σημαινουν και μεγαλα @@ οποτε δεν εχω κατι κοινο ουτε με αυτους.

καλα κανουν τα παιδια,αλλα ζουμε σε διαφορετικους βιοτοπους

δεν ταιριαζουμε βιοτοπικα,πως να το κανουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-09-13, 08:26
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ να χαλαρώσουμε
και να βοηθήσουμε όσο μπορούμε τον Σοφοκλή

Υγ. Αλέκο (ή "Αλέκοι")παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτικός όταν αναφέρεις τις "εμπειρίες" σου εδώ μέσα (ειδικά για το τι ταίζεις τα ψάρια σου)γιατί η παρούσα κοινότητα έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να σέβεσαι.
νομίζω ότι υπερβάλεις κλεόβουλε και ρίχνεις ασπίδες!!!οι κανόνες λένε όχι βίντεο και φωτό από ζωντανό τάισμα.δεν έκανα κάτι τέτοιο νομίζω.αλλά δε θα μου πούνε ότι και κινδυνεύει η τύχη μου ή ότι λέμε εξυπνάδες!!!!έλα τώρα σε παρακαλώ πολύ.είδες πουθενά να απαντάω προκλητικά?εγώ σαν ΑΛΕΚΟΣ είπα ότι τα oscar θα γίνουν κομμάτια και ότι το trimaculatum είναι φονιάς!!!και μου τη πέσανε 10 άτομα.ααα και ότι τις αλλαγές τις κάνουμε στα μεγάλα ψάρια ποιο απλά από ότι στα μικρά!!!!!
που είμαι λάθος??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλεκο δε σε απειλησε κανεις.
και οπως σου ειπα εχουμε διαφορετικο χομπι.εγω δεν κανω "εκπτωσεις" στα ζωντανα μου.

αν εισαι τοσο μαγκας χομπιστας,κρατα ενα παγκασιους η οτι αλλο ψαρι εχεις τεσπα, στο νερο που ζει στο βιοτοπο του και οχι σε νερο βρυσης,και στησε τη δεξαμενη του βιοτοπικα,κ τοτε θα σου βγαλω το καπελο.

μεχρι τοτε δεν εχουμε τιποτα κοινο.
στο monsterfish εχω μπει πολλες φορες και δεν με καλυπτει.οι περισσοτεροι νομιζουν οτι τα μεγαλα ψαρια σημαινουν και μεγαλα @@ οποτε δεν εχω κατι κοινο ουτε με αυτους.

καλα κανουν τα παιδια,αλλα ζουμε σε διαφορετικους βιοτοπους

δεν ταιριαζουμε βιοτοπικα,πως να το κανουμε;
σέβομαι τη γνώμη σου και την αποδέχτηκα.εσείς γιατί δεν τη σεβαστήκατε και δεν τη δεχτήκατε?άρα πως έχεις άποψη για το trimac oscar αφου δεν ταιριάζει βιοτοπικά με σένα!!!!παρεπιπτώντως έχω και pangasious
συγνώμη αλλά να επισημάνω ότι όλα τα ψάρια εκτός από το royal knife fish αγοράστηκαν στα 3-5εκ και τώρα είναι 70εκ 80εκ θα σας γελάσω.που να μην έκανα και εκπτώσεις!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alekos : 26-09-13 στις 08:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-09-13, 08:32
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παιδια χαλαρα η διαφορετικη γνωμη δεν ειναι κακο πραγμα,αλλα η αντιπαραθεση φερνει ενταση,και η ενταση αναβει αιματα.Σε αρκετα που λεει ο φιλος Αλεκος,εγω συμφωνω και τα εφαρμοζω.ριχτε τους τονους,για να κανουμε μια ομορφη κουβεντα,εχει ενδιαφερον για καποια ταμπου που επικρατουν γενικα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-09-13, 08:35
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια χαλαρα η διαφορετικη γνωμη δεν ειναι κακο πραγμα,αλλα η αντιπαραθεση φερνει ενταση,και η ενταση αναβει αιματα.Σε αρκετα που λεει ο φιλος Αλεκος,εγω συμφωνω και τα εφαρμοζω.ριχτε τους τονους,για να κανουμε μια ομορφη κουβεντα,εχει ενδιαφερον για καποια ταμπου που επικρατουν γενικα.
πέστα χρυσόστομε!!!!!σε βλέπω τόση ώρα και περιμένω να μπεις στη κουβέντα!!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-09-13, 08:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, παιδια ωρα να χαλαρωσετε λιγο, γιατι ο φιλος μας που θελει να μαθει μερικα πραγματα, δεν θα το κανει με αυτο τον τροπο. Δεν χρειαζεται να παμε σε κλειδωματα, διαγραφες ποστ κλπ. Καποιος ανοιξε το θεμα για να ενημερωθει.

Ο καθενας εχει τις αποψεις του για το χομπι, τις εμπειριες του, τον τροπο του, τις προτιμησεις του, οι οποιες ειναι σεβαστες. Το αν θα συμφωνησουν οι αλλο και θα ακολουθησουν τις ιδιες μεθοδους, ειναι δικο τους θεμα και μπορουν να κρινουν την ορθοτητα καποιων πραγματων.

Για τα "τερατα" (ως κατοχως μικρων ενυδρειων και κατοικων), η γνωμη μου ειναι οτι οποιος θελει να τα διατηρει, καλο θα ειναι να τους προσφερει και μερικα πραγματα που απαιτουν. Η εικονα που δε μου αρεσει σε αρκετους monsterfish keepers, ειναι ενας μεγαλος θηρευτης κλεισμενος σε 5 τζαμια και χωρις τιποτα απο διακοσμηση στο ενυδρειο, πηγαινοντας περα-δωθε σαν το λιονταρι στο κλουβι. Αυτη η εικονα δεν μου δινει την ευκαιρια να πω "εφερε τη φυση στο σπιτι του", δυστυχως, ουτε οτι ενα ψαρι που απλα ταϊζεται οτι ειναι ευτυχισμενο. Υπαρχουν και διαμαντια τεραστια ενυδρεια, ομως και πιστευω αυτος ειναι ο σωστος δρομος. Τα μεγαλα ψαρια δεν χρειαζονται μονο νερο και τροφη, αλλα και ενδιαφερον στο ενυδρειο. Προσωπικη, παντα, γνωμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 26-09-13, 08:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχαημουνα σιγουρος για το παγκασιους,και ο καλλιμανης με τις 7 θαλασσες εχει

κοιτα εμενα το θεμα μου δεν ειναι στο τι ψαρια εχει ο καθενας,αλλα στο πως τα συντηρει.θες τερατα,μεγεια σου με χαρα σου

το θεμα ειναι οτι εδω ο ανθρωπας μπηκε να παρει βοηθεια,και δεν εχω δει να τον βοηθας σε καποιο ποστ σου.

οσο για ασπιδες,δορατα,και λοιπα πολεμικα συνεργα που λες δεν εχεις δικιο.εγω ξερω μονο τις σπαρτιατικες.αλλα η μαχη των θερμοπυλων και του μαραθωνα εγινε πριν διομιση χιλιαδες χρονια το 480 και 490πΧ.(offtopic,αλλα μιας κ τοφερε η κουβεντα)...

τεσπα,για μενα εληξε το θεμα.απλα δε μπορουσα να μην απαντησω στο πρωινο.αν θελετε να κανουμε ηρεμη και σοβαρη κουβεντα πανω στο θεμα ενυδρειο και monsterfish την κανουμε αλλου
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 26-09-13, 08:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
πέστα χρυσόστομε!!!!!σε βλέπω τόση ώρα και περιμένω να μπεις στη κουβέντα!!!!


Και εσυ ριξε τους τονους ,δεν ειμαστε εχθροι,ειμαστε συν χομπιστες που πρεπει να λεμε αυτα που ξερουμε και πιστευουμε οτι ειναι σωστο,και με την πειθω,να προσθετουμε η να αφαιρουμε πραγματα απο το χομπι.

Αν δεν ηρεμισουμε ολοι,εγω κουβεντα δεν κανω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 26-09-13, 08:48
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

[QUOTE=kgf12345;787961]χαχαχαχαημουνα σιγουρος για το παγκασιους,και ο καλλιμανης με τις 7 θαλασσες εχει

κοιτα εμενα το θεμα μου δεν ειναι στο τι ψαρια εχει ο καθενας,αλλα στο πως τα συντηρει.θες τερατα,μεγεια σου με χαρα σου

το θεμα ειναι οτι εδω ο ανθρωπας μπηκε να παρει βοηθεια,και δεν εχω δει να τον βοηθας σε καποιο ποστ σου.

οσο για ασπιδες,δορατα,και λοιπα πολεμικα συνεργα που λες δεν εχεις δικιο.εγω ξερω μονο τις σπαρτιατικες.αλλα η μαχη των θερμοπυλων και του μαραθωνα εγινε πριν διομιση χιλιαδες χρονια το 480 και 490πΧ.(offtopic,αλλα μιας κ τοφερε η κουβεντα)...

τεσπα,για μενα εληξε το θεμα.απλα δε μπορουσα να μην απαντησω στο πρωινο.
http://www.youtube.com/watch?v=RcuY9CtYPKs
καλημέρα πιες το καφεδάκι σου και μη το συνεχίζεις!!!αν τον βοήθησα το ξέρει στα πμ!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 26-09-13, 08:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

@Αλεκο την επόμενη φορά που θα παραφρασεις το nick name μου με ειρωνικό ύφος θα έχουμε θέμα

Ας τα γυρίσουμε στα ενυδρειακα πλέον όσα λεμε - χωρίς σάλτσες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 26-09-13, 08:54
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
@Αλεκο την επόμενη φορά που θα παραφρασεις το nick name μου με ειρωνικό ύφος θα έχουμε θέμα

Ας τα γυρίσουμε στα ενυδρειακα πλέον όσα λεμε - χωρίς σάλτσες
έκαν ΕΝΑ μεγάλο λάθος με τη πάρτυ σου...σε είπα φίλο και δεν αξίζεις!!!!
όσο για ειρωνία ψάξε το θέμα από την αρχή και δείξε μου τα λόγια σου!!!!είρωνα ε είρωνα!!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 26-09-13, 09:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε αλεκο,δεν εχω ορεξη να ξαναπαντησω.για μενα εληξε το θεμα.ουτε αμφιβαλω οτι ξερεις 5 πραματα παραπανω για το χομπι σου.απλα μοιρασου τα.αυτο μονο εχω να σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-09-13, 09:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
@Αλεκο την επόμενη φορά που θα παραφρασεις το nick name μου με ειρωνικό ύφος θα έχουμε θέμα

Ας τα γυρίσουμε στα ενυδρειακα πλέον όσα λεμε - χωρίς σάλτσες
Ξανα λέω : ας μιλήσουμε για το χόμπι χωρίς άλλες σαλτσες...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 26-09-13, 09:09
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

--------------------------------------------------------------------

ΤΕΛΟΣ
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 26-09-13, 09:11
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε αλεκο,δεν εχω ορεξη να ξαναπαντησω.για μενα εληξε το θεμα.ουτε αμφιβαλω οτι ξερεις 5 πραματα παραπανω για το χομπι σου.απλα μοιρασου τα.αυτο μονο εχω να σου πω
μα αυτό κάνω...είπα τις εμπειρίες μου!είπα τι κάνουμε στα μεγάλα ψάρια.είπα τι συμπεριφορα του ψαριου,καταγωγή.πες μου γιατί αρπαχτήκατε?τι κακό σας είπα?τα ψάρια αυτά επειδή έχουν δύναμη ότι και να βάλεις στο ενυδρείο θα το φέρει τούμπα χαλαρά!και έτσι ίσως σπάσουν το ενυδρειο!!!γιατί τόση ειρωνία?ήμαρτον δηλαδή!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 26-09-13, 09:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,δεκτο.απο μενα εχεις το συγνωμη,αν σε προσβαλα,αλλα τα ποστς υπαρχουνε και ευτυχως ο καθενας μπορει να κρινει τι ειπωθηκε και πως

συμφωνουμε οτι διαφωνουμε σε καποια πραγματα
για μενα εληξε το θεμα κ δεν θα ξαναπαντησω,εκτος αν ζητησει κατι ο θεματοθετης κ μπορω να βοηθησω
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 26-09-13, 10:54
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ,δεκτο.απο μενα εχεις το συγνωμη,αν σε προσβαλα,αλλα τα ποστς υπαρχουνε και ευτυχως ο καθενας μπορει να κρινει τι ειπωθηκε και πως

συμφωνουμε οτι διαφωνουμε σε καποια πραγματα
για μενα εληξε το θεμα κ δεν θα ξαναπαντησω,εκτος αν ζητησει κατι ο θεματοθετης κ μπορω να βοηθησω


-------------------------
Φιλοι συνχομπιστες,καταρχην να επισημανω οτι με τον φιλο Αλεκο σημερα για πρωτη φορα ανταλλαξαμε αποψεις,επισης να διευκρινησω οτι ειμαι καθετα αντιθετος με ζωα παρμενα απο την φυση αρα και με τα θαλασσσινα ζωακια.Επισης για μενα δεν ειναι σωστο να δεινουμε ζωντανα ψαρακια σε ψαρακια για νατα φανε.Αλλα ολα αυτα ειναι αποψη μου και μπορουμε να την αναλυσουμε σε αλλο θεμα.

Εγω θα σταθω στο θεμα του φιλου μας,που εχει αυτα τα λιτρα.

Οι περισσοτεροι εδω μεσα,μεταξυ αυτων και εγω,μαθαμε οτι μαθαμε εδω μεσα,απο εμπειρους χομπιστες,που μας τα ειπαν μια χαρα.Δυστυχως ομως κανεις μας απο οτι ξερω,δεν εχει 100 διαφορετικα ενυδρεια,με 100 διαφορετικα ψαρια,να τα εχει ζησει μεχρι τελους.Παρακολουθω οτι η πλειοψηφια των φιλων ,το πολυ σε ενα χρονο αλλαζουν συνθεση,και μερικοι επειδη τα ειχαν στην κατοχη τους,νομιζουν οτι εμαθαν τα παντα σχετικα με το ειδος αυτο.Κανουν λαθος,γιατι για να μαθεις το ψαρι που εχεις στην κατοχη σου,πρεπει να το κρατησεις πολλα χρονια,για να μπορεις να βγαλεις καποια συμπερασματα αλλα οχι απολυτα,γιατι και καθε ψαρι του ιδιου ειδους ,εχει διαφορετικο χαρακτηρα,οπως ειπωθηκε και πιο πανω.

Πολλοι φιλοι γνωριζοντας τους βασικους κανονες του ενυδρειου,σπευδουν να συμβουλεψουν νεους χομπιστες που μπαινουν στο χομπι,για ζωντανα που δεν τα ειχαν ποτε η ξερουν γιαυτα ελαχιστα,απο τα προφιλ των ψαριων που διαβαζουν.Ολοι ξερουμε οτι τα οσκαρ θελουν 2μετρα ενυδρεια και 800+λιτρα.Ναι αλλα αυτα τα λιτρα ειναι οταν το ψαρι φθασει στους 40 ποντους,μετα απο καποια χρονια.Και για να μην λεω για οσκαρ που αν και καποτε τα ειχα,αλλα δεν τα ξερω ,θα σας πω για φροντοζες.

Μεντορες μου μην βαρατε

Αν σημερα υπηρχε νεος χομιστας στο φορουμ,και μας ρωτουσε θελω να βαλω σε 120 μηκος και σε 250 λιτρα 6 μωρα φροντοζες,οι περισσοτεροι που διβασαν το προφιλ της φροντοζας,θα ελεγαν οχι,ε εγω λεω ναι να βαλει,γιατι ξερω οτι αυτα τα ψαρια μετα απο περιπου 3 χρονια παιρνουν μεγεθος.Τωρα θα μου πειτε για 3 χρονια και μετα?Απανταω,σε 3 χρονια ποιος ζει ,ποιος πεθαινει.Η θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο,η θα τα χαρισω.Αλλα θα εχω ζησει την μαγεια της φροντοζας.Οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι,για πραγματα που δεν τα εχουμε ζησει.

Συμφωνω απολυτα με τον Αλεκο,ενα ενυδρειο θελει καλο φιλτραρισμα ,πολυ φαγητο,και συχνες μεγαλες αλλαγες νερου,για να δειτε τα ψαρια σας σε σχεδον πραγματικο τελικο μεγεθος ,με ζωντανια και πολυ σεξ
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 26-09-13 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 26-09-13, 11:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με αυτα που λες, αλλα θα κανω και μερικες παρατηρησεις:

-Δεν ειναι καλυτερα να εχει ενα ψαρι το χωρο που του αρμοζει απο μικρο, ωστε να ανπτυχθει και σωστα?
-Δεν ειναι καλυτερα να ειναι ετοιμο ενα μεγαλο ενυδρειο για να φιλοξενησει μεγαλα ψαρια, παρα να υπαρχει σχεδιο για μεγαλυτερο στο μελλον?
-Αυτα τα "σχεδια" για μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον, ποσες φορες εχεις δει να γινουν πραγματικοτητα και οχι να καταληξουν σε μεγαλα ψαρια που ταλαιπωρουνται σε μικροσκοπικα γι'αυτα ενυδρεια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 26-09-13, 11:18
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω με αυτα που λες, αλλα θα κανω και μερικες παρατηρησεις:

-Δεν ειναι καλυτερα να εχει ενα ψαρι το χωρο που του αρμοζει απο μικρο, ωστε να ανπτυχθει και σωστα?
-Δεν ειναι καλυτερα να ειναι ετοιμο ενα μεγαλο ενυδρειο για να φιλοξενησει μεγαλα ψαρια, παρα να υπαρχει σχεδιο για μεγαλυτερο στο μελλον?
-Αυτα τα "σχεδια" για μεγαλυτερο ενυδρειο στο μελλον, ποσες φορες εχεις δει να γινουν πραγματικοτητα και οχι να καταληξουν σε μεγαλα ψαρια που ταλαιπωρουνται σε μικροσκοπικα γι'αυτα ενυδρεια?

Συμφωνω απολυτα μαζισου,ειναι το ιδανικο,αλλα ολοι δεν εχουμε τα λιτρα που θελουμε απο την αρχη,γιατι τοτε να στερισουμε την χαρα απο εναν νεο χομπιστα,που εχει σχετικα ανεκτα λιτρα,γιαυτα τα ψαρακια.Γιατι να στεριθω αυτην την χαρα,αφου ορικα μπορω να εχω στα 250 λιτρα 6 φροντοζακια,Εκει διαφωνω με καποιους φιλους,που ειναι απολυτοι.Η <<δουλεια μας>> στο φορουμ ειναι να τον κανουμε να τα αγαπησει με σωστες συνθηκες,απο εκει και περα,ολα περνουν τον δρομο τους,γιατι δεν πιστευω να υπαρχει ανθρωπος που θα καταφερει να κρατησει τετοια ζωντανα ,και να θελει μετα να τα σκοτωσει.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 26-09-13, 11:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, αλλα δεν θα ηταν καλυτερο να ειναι ετοιμος ο χομπιστας και μετα να φιλοξενησει τα ψαρια που θελει? Δεν θα ηταν καλυτερα για ολους ετσι? Γιατι το ξαναλεω, εχω δει πολλες περιπτωσεις που τελικα δεν γινεται το μεγαλο ενυδρειο που λεει καποιος στην αρχη και τα ψαρια μενουν σε ενα υδατινο κλουβακι.

Και εγω θα ηθελα να φιλοξενησω ψαρι μισου μετρου, αλλα αν εχω ενυδρειο 100 λιτρων, δεν μπορω να το εχω, σκεπτομενος οτι "μπορει" στο μελλον να βολεψουν τα πραγματα και να κανω ενα 1000αρη.

Και σιγουρα κανενας δεν θελει να σκοτωσει τα ζωντανα οπως αναφερεις, αλλα θα ηταν καλο να εχει ενημερωθει πριν φιλοξενησει ψαρια για τις απαιτησεις τους. Ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει "μα ειναι πολυ χαρουμενα τα ψαρακια μου" και το ενυδρειο ειναι αστρωτο ή καιγονται απο την αμμωνια ή το χαρουμενο ψαρακι ειναι ενας μονομαχος σε 5 λιτρα? Δυστυχως, τα ψαρια δεν μπορουν να μας μιλησουν, οποτε μια σωστη λυση (για εμενα), ειναι η καλυψη των αναγκων τους και οχι οι δικες μου φιλοδοξιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 26-09-13, 11:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιχλιδατε δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες,αλλα

ειναι αδυνατο να κρατησουν ολοι ολα τα ειδη ψαριων για να αποκτησουν εμπειρια και να μπορουν να μιλησουν με βαση την εμπειρια τους.
επειτα μην υποτιμας την εμπειρια που μπορει να αποκτησει καποιος αν ασχοληθει με ενας ειδος ψαριου για ενα χρονο.αλλος ασχολειται 6 μηνες και γινεται ξεφτερι στα ψαρια του και αλλος τα εχει χρονια και δεν ξερει ουτε τα περι κυκλου του αζωτου...

ποσα τετοια θεματα εχεις διαβασει εδω μεσα?δεν εχεις διαβασει αρκετα?
συνδιασε τωρα αυτη την αγνοια που εχει καποιος,με το να κρατησει ψαρια που μεγαλωνουνε πολυ,σε λαθος συνθηκες με λαθος συγκατοικους.

γιαυτο υπαρχουνε τα προφιλ των ψαριων και τα χρησιμοποιουμε,γιατι ειναι συσωρευμενη γνωση ετων,απο χομπιστες και επιστημονες.

οποτε με συγχωρεις που θα το πω,αλλα προσωπικα,εμπιστευομαι πιο πολυ τις πληροφοριες στα προφιλ,παρα τη γνωμη ενος "εμπειρου" χομπιστα που δεν τον γνωριζω προσωπικα.

και αυτο γιατι ο καθε "εμπειρος" χομπιστας,μπορει στην πραγματικοτητα να κανει οτι ναναι.και εχω πολλα τετοια παραδειγματα,προσφατα και μη...

μην τα ισοπεδωνουμε και ολα δηλαδη.
το "ζουμι" ειναι στη βιβλιογραφια.αλλιως,ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει και οτι εχει εμπειρια.

εκτος αυτου,οπως ειπα και παραπισω,ο καθενας το χομπι το αντιλαμβανεται διαφορετικα.αναγκαστικα καποιοι θα συμφωνουμε και καποιοι οχι.

δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο για μας τους χομπιστες.για τα ψαρια ομως?στην τελικη τα λαθη τα πληρωνουνε τα ψαρια και οχι εμεις

και μην προσπαθησεις να μου αποδειξεις οτι ειναι πιο λαθος να προσφερεις στα ψαρια σου αυτο που ζουνε στον βιοτοπο τους,γιατι ειναι σχεδον αδυνατο να με πεισεις
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 26-09-13, 11:30
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

όπως έχω γράψει και ποιο πάνω θα το ξαναπώ:τα μεγάλα ψάρια έχουν πάρα πολύ ακριβές τιμές που εμείς οι απλοί εργαζώμενοι δεν μπορούμε να τα πλησιάσουμε.δες λίστες προπαραγγείας ΑΒΥΣΣΟΣ.γι'αυτό ακριβώς το λόγο προσπαθούμε να τα παίρνουμε μικρά για λιγότερο κόστος αλλά και να δούμε την εξελιξή τους!το σίγουρο είναι ότι δεν έχουμε όλοι 200τ.μ.σπίτι για να φτιάξουμε λίτρα οπότε αρεσκώμαστε σε λιγότερα και πάντα ονειρευώμαστε ένα ακόμα μεγαλύτερο.μη ξεχνάς πως κατά 90-95%στα μεγάλα ενυδρεία δεν τα έχουν βάλει τα ψάρια σε τελικό μέγεθος για ευνόητους λόγους.τα έχουν πάρει από μικρά εώς μεσαίου μεγέθους και τους κάνουν συγκατοίκιση για να μάθει το ένα το άλλο!!!
κρατηστε την ημ/νια που θας το πω αυτο για το ΦΙΛΟ σόφο:όταν το trimaculatum αισθανθει ότι χάνει την κυριαρχεια από τα oscar θα τα κόψει σε χρόνο ντε τε!!!μακάρι να είναι εκεί για να προλάβει το κακό!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 26-09-13, 11:54
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα δεν θα ηταν καλυτερο να ειναι ετοιμος ο χομπιστας και μετα να φιλοξενησει τα ψαρια που θελει? Δεν θα ηταν καλυτερα για ολους ετσι? Γιατι το ξαναλεω, εχω δει πολλες περιπτωσεις που τελικα δεν γινεται το μεγαλο ενυδρειο που λεει καποιος στην αρχη και τα ψαρια μενουν σε ενα υδατινο κλουβακι.

Και εγω θα ηθελα να φιλοξενησω ψαρι μισου μετρου, αλλα αν εχω ενυδρειο 100 λιτρων, δεν μπορω να το εχω, σκεπτομενος οτι "μπορει" στο μελλον να βολεψουν τα πραγματα και να κανω ενα 1000αρη.
Το παραδειγμα σου ειναι λαθος,γιατι ο φιλος εχει περιπου 400λιτρα και μπολικο μηκος.Πριν ενα μηνα περιπου υπηρχε φιλος που εβαλε σε 120 λιτρα οσκαρ,εκει ημουν αντιθετος δια ροπαλου που λεμε,και μαλιστα καποιοι με εκραξαν τοτε.

Οσο για την πρωτη παραγραφο συμφωνω,αλλα αυτο δειχνει και τον χαρακτηρα του ανθρωπου.Αν πραγματικα θελει το καλο των ψαριων του το βλεπεις,το νιωθεις,αν τα βλεπει σαν δικοσμιτικο στοιχειο του σπιτιου του,και αυτο το βλεπεις και το νιωθεις,ε αυτους αστους να πνιγουν,δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα,οπως ο αλλος περνει λυκοσκυλο στην βεραντα του
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κιχλιδατε δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες,αλλα

ειναι αδυνατο να κρατησουν ολοι ολα τα ειδη ψαριων για να αποκτησουν εμπειρια και να μπορουν να μιλησουν με βαση την εμπειρια τους.
επειτα μην υποτιμας την εμπειρια που μπορει να αποκτησει καποιος αν ασχοληθει με ενας ειδος ψαριου για ενα χρονο.αλλος ασχολειται 6 μηνες και γινεται ξεφτερι στα ψαρια του και αλλος τα εχει χρονια και δεν ξερει ουτε τα περι κυκλου του αζωτου...

ποσα τετοια θεματα εχεις διαβασει εδω μεσα?δεν εχεις διαβασει αρκετα?
συνδιασε τωρα αυτη την αγνοια που εχει καποιος,με το να κρατησει ψαρια που μεγαλωνουνε πολυ,σε λαθος συνθηκες με λαθος συγκατοικους.

γιαυτο υπαρχουνε τα προφιλ των ψαριων και τα χρησιμοποιουμε,γιατι ειναι συσωρευμενη γνωση ετων,απο χομπιστες και επιστημονες.

οποτε με συγχωρεις που θα το πω,αλλα προσωπικα,εμπιστευομαι πιο πολυ τις πληροφοριες στα προφιλ,παρα τη γνωμη ενος "εμπειρου" χομπιστα που δεν τον γνωριζω προσωπικα.

και αυτο γιατι ο καθε "εμπειρος" χομπιστας,μπορει στην πραγματικοτητα να κανει οτι ναναι.και εχω πολλα τετοια παραδειγματα,προσφατα και μη...

μην τα ισοπεδωνουμε και ολα δηλαδη.
το "ζουμι" ειναι στη βιβλιογραφια.αλλιως,ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει και οτι εχει εμπειρια.

εκτος αυτου,οπως ειπα και παραπισω,ο καθενας το χομπι το αντιλαμβανεται διαφορετικα.αναγκαστικα καποιοι θα συμφωνουμε και καποιοι οχι.

δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο για μας τους χομπιστες.για τα ψαρια ομως?στην τελικη τα λαθη τα πληρωνουνε τα ψαρια και οχι εμεις

και μην προσπαθησεις να μου αποδειξεις οτι ειναι πιο λαθος να προσφερεις στα ψαρια σου αυτο που ζουνε στον βιοτοπο τους,γιατι ειναι σχεδον αδυνατο να με πεισεις
Ολοι οσοι ειμαστε καπως τακτικοι εδω μεσα,λιγο πολυ ξερουμε ποιος ειναι πολυλογας και ποιος ειναι που θελει πραγματικα να βοηθησει.

Εγω δεν ξερω προσωπικα τον Σπυρο Delta 66 η τον Κλεβουλο,αλλα εχω απολυτη εμπιστοσινη γιαυτα που λενε,οποτε δεν χρειαζομαι να πιω ουζακι μαζι τους ,για να τους εμπιστευτω

Σε 6 μηνες ψαρι δεν μαθαινεις,Γιαυτο μην αποτρεπουμε νεους φιλους,οταν ειναι ορικα καλα,κοιτοντας το τελικο μεγεθος ενος ψαριου.Τα φροντοζακια μου ζουν 20+ χρονια,εγω δεν ξερω αν θα ζω τοτε,αλλα οσο τα εχω ,θα τα δεινω το καλυτερο που μπορω,γιατι τα αγαπω,και κανεις δεν μπορει να μου αλλαξει αυτο το αισθημα,αλλα οταν εισαι νεος,και μπαινεις σε ενα φορουμ,και αρχιζεις να τρως <<σφαλιαρες>>τοτε μπορει να λειτουργισει και αποτρεπτικο.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 26-09-13 στις 11:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 26-09-13, 11:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν αναφερομαι στο 400αρι του φιλου μας, γενικα μιλαω.

Επισης, δεν εχει να κανει μονο με το χαρακτηρα του ανθρωπου, αλλα και τις συνθηκες (οικονομικες και μη) για μια επεκταση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 26-09-13, 12:08
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναφερομαι στο 400αρι του φιλου μας, γενικα μιλαω.

Επισης, δεν εχει να κανει μονο με το χαρακτηρα του ανθρωπου, αλλα και τις συνθηκες (οικονομικες και μη) για μια επεκταση.

Επειδη τα γραπτα μενουν,ριξε μια ματια εδω,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73381και θα καταλαβεις που πρεπει να ειμαστε απολυτοι και που οχι.Ναι αυτος ο φιλος δεν πρεπει να βαλει μεσα οσκαρ.Τωρα αν θελει να βαλει εγω τον παραταω,και ας κανει οτι θελει.Αλλα παιδια σαν τον σοφο,που βλεπω οτι θελουν να μαθουν ,και εχουν οριακα τα λιτρα,αν μπορω και ξερω,τον κραταω και του δεινω να καταλαβει τι τον περιμενει.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 26-09-13, 12:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι οσοι ειμαστε καπως τακτικοι εδω μεσα,λιγο πολυ ξερουμε ποιος ειναι πολυλογας και ποιος ειναι που θελει πραγματικα να βοηθησει.
+1 σαυτο,συμφωνουμε
αλλα το ιδιο ισχυει και για εκεινους που δεν μιλανε πολυ...

ασχετα απτα ονοματα και τον αριθμο των δημοσιευσεων του καθενος,καποιους απο εδω μεσα τους γνωριζω προσωπικα και καποιους οχι.

οσον αφορα εκεινους που γνωριζω,ξερω περι τινος προκειται και αν αξιζουν να σεβομαι την πορεια τους στο χομπι και τη γνωση τους,γιατι τους γνωριζω

οσον αφορα τους αλλους που δεν γνωριζω προσωπικα,μπορω να τους κρινω μονο με βαση αυτα που εχουν γραψει.ουτε εγω γνωριζω πχ τον κλεοβουλο προσωπικα,αλλα ξερω οτι οταν ο ανθρωπος μιλησει θα μαθω κατι.
και δεν ειναι μονο ο κλεοβουλος(μην κολλαμε στα ονοματα τωρα,σορυ κλεοβουλε),υπαρχουν και αλλοι αρκετοι,και μαλιστα καποιοι ειναι και μικροτεροι σε ηλικια απο μενα,και καποιες περιπτωσεις μαλιστα και πιο καινουριοι στο φορουμ αποτι εγω.

αν καποιος δεν γραφει συχνα στο φορουμ,δεν ειμαι υποχρεωμενος να ξερω τι ειναι και τι κανει.και φυσικα δεν ειμαι και υποχρεωμενος να εμπιστευτω την υποτιθεμενη "εμπειρια" του
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 26-09-13, 12:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια χαλαρα η διαφορετικη γνωμη δεν ειναι κακο πραγμα,αλλα η αντιπαραθεση φερνει ενταση,και η ενταση αναβει αιματα.
Ετσι ειναι, αλλα οταν λες την διαφορετικη γνωμη σου με αυτον τον τροπο, δεν επιθετικη και προσβλητικη?
Ακομα κι αν ειναι σωστη, περιμενεις αποδοχη της και οτι δεν θα φερει αντιπαραθεση και αναμμενα αιματα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
..τι τα θες τα βαρελια?θα σπασεις αλατι?τσαμπα λεφτα.αντιχλωριο βαλε κατευθειαν αν πεσει παραπανω καλο κανει.τα ψαρια θελουν φρεσκο καθαρο νερακι και ολα τα αλλα ειναι παπατζες...
Ή αυτο δεν ειναι προσκληση σε φασαριες?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα στο πω και αυτο και ας κραξουν οσοι κραξουν.ταιζω κατεψυγμενα και ζωντανα τα ψαρια που εχω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 26-09-13, 12:32
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 σαυτο,συμφωνουμε
αλλα το ιδιο ισχυει και για εκεινους που δεν μιλανε πολυ...Δηλδεν καταλαβαμε ολοι που ο Αλεκος εχει μονο 100 δημοσιευσεις ειναι ενας εμπειροτατος χομπιστας?

ασχετα απτα ονοματα και τον αριθμο των δημοσιευσεων του.Για μενα ειναι οτι το χειροτερο για ολα τα φορουμ,να κραταμε λογ/μο το ποσες δημοσιευσεις εχει ο καθε ενας.Στο ονομα αυτης της τακτικης εχουν γινει μανταρα πολλα καλαθε ματα,χαλασαν καρδιες κτλ καθενος,καποιους απο εδω μεσα τους γνωριζω προσωπικα και καποιους οχι.

οσον αφορα εκεινους που γνωριζω,ξερω περι τινος προκειται και αν αξιζουν να σεβομαι την πορεια τους στο χομπι και τη γνωση τους,γιατι τους γνωριζωΚαλο ειναι να γνωριζεις καποιον προσωπικα,αλλα και ο αγνωστος που μιλας και εκτιμας εχει την μαγεια του,γιατι απο κοντα μπορει να σε απαγοητευσει.

οσον αφορα τους αλλους που δεν γνωριζω προσωπικα,μπορω να τους κρινω μονο με βαση αυτα που εχουν γραψει.ουτε εγω γνωριζω πχ τον κλεοβουλο προσωπικα,αλλα ξερω οτι οταν ο ανθρωπος μιλησει θα μαθω κατι.
και δεν ειναι μονο ο κλεοβουλος(μην κολλαμε στα ονοματα τωρα,σορυ κλεοβουλε),υπαρχουν και αλλοι αρκετοι,και μαλιστα καποιοι ειναι και μικροτεροι σε ηλικια απο μενα,και καποιες περιπτωσεις μαλιστα και πιο καινουριοι στο φορουμ αποτι εγω.Πολλοι υπαρχουν εδω μεσα,απλα εφερα τα πιο γνωστα ονοματα για την αξια τους κανεις δεν μπορει να φερει αντιλογο.Και για μενα θα υπαρξουν και αλλοι,οπως εσυ σημερα,που ζητησες συγνωμη για την ενταση που υπηρχε στο θεμα.Αυτο για μενα λεει πολλα για σενα

αν καποιος δεν γραφει συχνα στο φορουμ,δεν ειμαι υποχρεωμενος να ξερω τι ειναι και τι κανει.και φυσικα δεν ειμαι και υποχρεωμενος να εμπιστευτω την υποτιθεμενη "εμπειρια" του
Οσοι υποκρινονται και κρυβουν πισω απο ενα πληκτρολογιο τον ευτο τους,μυριζουν απο χιλιομετρα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 26-09-13, 12:35
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Η μικρή μου εμπειρία για τα Oscar που μεγαλώνω εγώ στο δικό μου ενυδρείο, το τονίζω αυτό γιατί όλα τα ψάρια δεν είναι ίδια, λέει ότι τα Oscar δεν πειράζουν τίποτα μέσα στο ενυδρείο όπως φυτά, θερμοστάτες, και άλλα και μπορούν να ταιριάξουν με μικρά ψάρια άνετα. Απλά θέλουν χώρο για κολύμπι και του φίλου το ενυδρείο έχει μήκος και είναι πολύ καλό αυτό αλλά να μπορούν να φτιάξουν την κρυψώνα τους, αυτό θα φανεί από την συμπεριφορά τους γιατί σε ένα μέρος του ενυδρείου θα σκάψουν όπως έκαναν και τα δικά μου και είναι πολύ βασικό να έχουν τον δικό τους χώρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα ανά ώρα PanosP Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-12-10 12:34
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11717 seconds with 16 queries