Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-11, 11:58
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή ερωτηση για δισκους

καλησπερα χω ενα ενυδρειο στα 200 λιτρα με 6 δικσους και αλλαζω νερο με οσμοση και βρυση καθε τρεις μερες το μισο .
εχω φυτα και διοξειδιο .
επισης τετρα νεον , καρδιναλιους , αρλεκινους και γατοψαρα .
το px με την οσμωση πρεπει να ειναι 6.5 , νιτρικα εχω 10 . kh 6 me 7 .
επισης ταιζω τρεις φορες την μερα σκουλικη , κατεψηγμενη τροφη με καρδια μοσχαρισια και με αλλα μεσα υλικα .
επισης σκεφτομαι να βαλλω και uv .
Χρειαζεται κατι αλλο ?
κομπλε δεν ειμαι ?
-------------------------
παρακαλω την βοηθεια σας
-------------------------
επισης ξεχασα να πω δυο φιλτρα εξωτερικα eheim 2215 και 2217 με ριτηνη .
φυτα ξυλα και πετρες . μπορω να βαλω και αλλα μικρα ψαρακια μεσα ?
διλαδη 10 απο καθε ειδος ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 09-09-11 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-11, 14:54
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Δεν θα ελεγα πως ειναι σωστη η χρηση διοξειδιου με τους δισκους.
Επισης ουτε τα νεον ουτε οι αρλεκινοι ταιριαζουνε, ενω οι καρδιναλοιοι με το ζορι.
Ταιζεις μονο κατεψυγμενες? Τι γατοψαρα εννοεις?
Δεν ειναι απαραιτητη η uv

Μπορεις να βαλεις ροδοστομους αλλα πρεπει να βγαλεις απαραιτητα τα νεον και τους αρλεκινους. Καλυτερα κρατα μονο τους καρδιναλιους

Τι θερμοκρασια εχεις? και αν μπορεις βαλε και καμια φωτο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-11, 15:21
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Εγω αυτο που καταλαβενο ειναι οτι εχεις λιγα λιτρα πολα ψαρια, θα ελεγα οτι με τους δισκους μονο φτανουν δεν φτανουν τα λιτρα που εχεις γιατι λες φιτα πετρες ξιλα χαλικι ποσα λιτρα μενουννεον,καρδιναλιους,αρλεκινους,γατοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-11, 17:07
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Κατ αρχη καλως ηρθες!

Το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει; Ποσο καιρο τρεχει με το συγκεκριμενο set up; Το σκουλικι (ποιο ειδος ειναι και αυτο κατεψυγμενο; Καποια αλλη τροφη εκτος απο καρδια και σκουλικι δινεις; Γιατι τοση πολλη πρωτεινη; Η ριτινη τι ριτινη ειναι; Οταν κανεις τοσο μεγαλες αλλαγες νερου (50%) προσεχεις να ειναι το νερο της αλλαγης στις ιδιες με το υπαρχων; Γιατι λες το ph ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 6.5, δεν το μετρας; Co2 και οσμωση χωρις Ph controler δεν ξερω, εγω θα το φοβομουνα. Βασικα θα στα πω συντομα και επιγραμματικα... Δυσκολα τα πραγματα ... Για μενα οι δισκοι περισσευουν στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Και ολα τα υπολοιπα να βγαλεις παλι τα λιτρα ειναι λιγα για δισκους. Αν ριξεις μια ματια στην σχετικη κατηγορια θα δεις πολλα αναλογα θεματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-11, 11:25
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

το ενυδρειο τρεχει χρονια , απλα τωρα εχω δυο μικρους δισκους και οι αλλοι μεσαιου μεγεθους . το ph λεω 6.5 γιατι το διοξειδιο τοσο ξερω οτι βγαζει . το σκουλικι και ι καρδια κατεψυγμενα , για να μεγαλωσουν τα μικρα και οι αλλοι . η ριτινη ειναι μια καφε χρωμα μεσα στο φιτρο σε σακουλακια . επισης δινω και κανα φυλλο , το ξερω πως τα λιτρα ειναι λιγα αλλα με τις αλλαγες που κανω το νερο ειναι καθαρο πολυ συχνα και με λιγα νιτρικα εξαλου ο δισκος θελει καθαρο νερο . η θερμοκρασια ειναι 30 .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-11, 18:22
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Η UV στην περίπτωσή σου ίσως προσφέρει κάτι στο σύστημα και αυτό διότι είναι υπερφορτωμένο. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε υγρά τεστ για μέτρηση του pH και του gH. Τα λίτρα σου είναι λίγα για τα ψάρια που έχεις μέσα στη δεξαμενή, ωστόσο οι αλλαγές είναι μάλλον ικανοποιητικές. Η θερμοκρασία καλό θα ήταν να κατέβαινε τουλάχιστον 1 βαθμό, πιο πολύ για τα υπόλοιπα ψάρια σου.

Αν θα ήθελες να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις θα μας βοήθαγες ώστε να σε συμβούλεψουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.
- Πόσα χρόνια τρέχει το ενυδρείο;
- Πόσο καιρό τρέχει με δίσκους;
- Τι μέγεθος (περίπου) σε εκατοστά είναι όλοι οι δίσκοι;
- Πόσα είναι τα υπόλοιπα ψάρια σου;
- Τι φυτά έχεις;
- Η μέτρηση των νιτρικών (=10) γίνεται πριν ή μετά την αλλαγή νερού;
- Η ρητίνη που γράφεις μήπως είναι τύρφη;
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-11, 19:42
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

το ενυδρειο με δισκους τρεχει λιγες μερες , τελικα μου ηρθαν δυο μικροι και δυο μεσαιοι . το ph 7 , to gh 7 , to kh 7 , τα νιτρικα σταθερα 10 . το ενυδρειο τρεχει πανω απο πεντε χρονια . τα υπολοιπα ειναι γυρω στα 17 ψαρακια . απο φυτα εχω ανουμπιες και ενα αχινιδορο . ρητινη ειναι . και πριν και μετα ειναι 10 τα νιτρικα .
οι αλαγεσ μπορουν να γινουν και ανα δυο μερες το μισο νερο με οσμωση μονο .
-------------------------
το ενυδρειο εχει διαστασεις 1χ50χ50 . η ροη των φιλτρων ειναι αρκετη ωστε να κουνιεται η επιφανεια και τα φυτα .
λετε να το αλακσω σε 400 λιτρα ? με ποσους δισκους ομως μεσα ?
οι μικροι ειναι 5 εκατοστα και οι μεσαιοι 10 .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 11-09-11 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-11, 20:22
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Για να κρατησεις δισκους σ αυτα τα λιτρα πρεπει να βγαλεις ολα τα υπολοιπα ψαρια και να κανεις συχνες αλλαγες, και αυτο για λιγο διαστημα οσο ειναι μικρα τα ψαρια, μετα πρεπει να πας σε περισσοτερα λιτρα.

Με την διατροφη αυτη σε βλεπω να ανοιγεις συντομα θεμα στις ασθενειες

CO2 και UV δεν χρειαζεται
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-11, 20:37
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

οταν λες διατροφη ? ταιζω 3 φορες την ημερα καλα δεν ειναι ? διαβασα οτι ο δισκος θελει πολες φορες ταισμα και καθαρο νερο .
καθε τρεις μερες δεν ειναι συχνη αλλαγη ?
-------------------------
καθε τρεις μερες αλλαγεσ νερου με οσμωση δεν κρατιεται καθαρο το νερο πεφτουν και τα νιτρικα
-------------------------
τελικως τι μου προτεινεται για να μεγαλωσουν οι δισκοι μου χωρις προβληματα στα λιτρα που εχω ?
-------------------------
δηλαδη με τις αλλαγες ανα τρεις μερες και με τις μετρησεις που εχω θα εχω προβλημα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 11-09-11 στις 20:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-11, 22:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενας πολυ φιλος, εμπειρος χομπιστας και καθηγητης χημικος, με δυσκολια κραταει σταθερο ενα 200 λιτρο bare bottom με 50 λιτρα φιλτρο sump, με 10 δισκους μεσα και τιποτα αλλο και αλλαγες μερα παρα μερα.

Χρειαζεσαι πολυ τυχη για να παει καλα το ενυδρειο σου οπως το φανταζεσαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 10:01
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Τα νιτρικά σου αποκλείεται να είναι ίδια πριν και μετά την αλλαγή. Και ειδικά με τέτοια ιχθυο-φόρτωση. Αν μετράς σωστά και τακτικά και η απάντησή σου είναι σίγουρη, τότε καλύτερα να αγοράσεις και ένα υγρό τεστ για νιτρικά. Πιστεύω πως δεν είναι σωστές οι μετρήσεις σου...

Για τα φυτά που έχεις το διοξείδιο είναι περιττή πολυτέλεια. Είναι πολύ εύκολα φυτά. Τώρα εάν ο στόχος σου είναι να μεγαλώσουν τα δισκάκια, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα 400άρι και να τα βάλεις μόνα τους, κρατώντας τα υπόλοιπα ψάρια στο υπάρχον ενυδρείο. Εάν θέλεις ένα ενυδρείο διακοσμητικό να το βλέπεις και να το χαίρεσαι, με πολύ φροντίδα, πολύ προσοχή και πολλές αλλαγές νερού μπορείς να το καταφέρεις με το υπάρχων.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-11, 11:31
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

καταρχην το co2 ριχνει το ph , η uv αποστειρωνει το νερο , νερο θα αλλαζω τελικα ανα δυο μερες . τι πρεπει να προσεχω δηλαδη ? πειτε μου παρακαλω ακριβως.
δηλαδη για 4 δισκους τα 230 λιτρα ειναι λιγα ?
-------------------------
για νιτρικα εχω 10 με το τεστ της api . η οσμωση ριχνει το gh kai το κh νομιζω .
οταν λετε μετα την αλλαγη νερου αμεσωσ η μετα απο καποιες ωρες ?
-------------------------
δηλαδη το μηστικο ειναι μεγαλυτερο ενυδρειο η καθαρο νερο , συχνες αλλαγες νερου , και ταισμα σωστο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 12-09-11 στις 11:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-11, 14:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο μυστικο ειναι το καθαρο νερο.
Οχι πως και τα αλλα δεν ειναι μυστικα χρησιμα κι αυτα.
Το μεγαλυτερο ενυδρειο θα βοηθησει να παρεμενει πιο καθαρο το νερο, θα βοηθησει σε ψιλοκαυγαδες κλπ. Δεν μπορεις να πεις οτι δεν ειναι κι αυτο ενα μυστικο για μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχους διατηρησης των ψαριων.

Δεν γινεται βαση λογικης να εχεις σταθερα νιτρικα 10 πριν και μετα την αλλαγη.
Σκεψου το. Εχεις νερο στο ενυδρειο με 10ppm νιτρικα και κανεις αλλαγη 50% με 0 νιτρικα.
Δεν ειναι λογικο να εχεις μετα την αλλαγη 5 νιτρικα?
Εκτος κι αν βαζεις φρεσκο νερο με 10 νιτρικα.
Αλλα αν εχει 10 νιτρικα πως δεν μεγαλωνει ο αριθμος τους μεχρι την επομενη αλλαγη?
Εκτος κι αν εχεις πετυχει με καποιο τροπο μερικη απονιτροποιηση στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-11, 18:38
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malek Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες διατροφη ? ταιζω 3 φορες την ημερα καλα δεν ειναι ? διαβασα οτι ο δισκος θελει πολες φορες ταισμα και καθαρο νερο .
Δεν μιλαω για ποσοτητα αλλα για ποιοτητα

Τρεις φορες την μερα ειναι λιγο για μικρα δισκακια

Ταιζε 5-6 φορες τη μερα ποικιλια τροφων οχι μονο καρδια και σκουλικι
Σκουλικι δινεις πολυ, καντο μερα παρα μερα και ενναλαξ σπιρουλινα οπωσδηποτε !!!

Αυτα οσον αφορα την διατροφη.

Επιμενω για τα λιτρα η βγαζεις τα υπολοιπα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-11, 12:16
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

ο δισκος ξερω πως θελει 40 λιτρα ο καθενας ισχυει η οχι ? αρα λοιπον στα λιτρα μου μπορω να εχω μεχρι 7 πιστευω ακαριαια . το ενυδρειο ειναι 230 λιτρα καθαρα . πηρα μια κατεψυγμενη τροφη για δισκους το premium discus νομιζω πως ειναι πολυ καλη τροφη .
-------------------------
ταιζω το πρωι μιση καρδια μοσχαρι , το μεσημερι την premium diskous ενα κοματακι απο τον κυβο , το απογευμα την μιση καρδια και το βραδυ το αλο κοματι απο την premium diskous .
-------------------------
οταν η βρυση μου βγαζει 10 νιτρικα και η οσμωση δεν θα βγαλει 10 ?
-------------------------
οι αλλαγες που κανω ανα 2 με τρεις φορες την εβδομαδα καλα δεν ειναι η ειναι υπερβολη ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 13-09-11 στις 12:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-11, 13:42
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malek Εμφάνιση μηνυμάτων
ο δισκος ξερω πως θελει 40 λιτρα ο καθενας ισχυει η οχι ? αρα λοιπον στα λιτρα μου μπορω να εχω μεχρι 7 πιστευω ακαριαια . το ενυδρειο ειναι 230 λιτρα καθαρα . πηρα μια κατεψυγμενη τροφη για δισκους το premium discus νομιζω πως ειναι πολυ καλη τροφη .
-------------------------
ταιζω το πρωι μιση καρδια μοσχαρι , το μεσημερι την premium diskous ενα κοματακι απο τον κυβο , το απογευμα την μιση καρδια και το βραδυ το αλο κοματι απο την premium diskous .
-------------------------
οταν η βρυση μου βγαζει 10 νιτρικα και η οσμωση δεν θα βγαλει 10 ?
-------------------------
οι αλλαγες που κανω ανα 2 με τρεις φορες την εβδομαδα καλα δεν ειναι η ειναι υπερβολη ?
διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό το άρθρο και τα ξαναλέμε
http://www.greekdiscus.com/test2000/...E%B9-%E2%80%9D
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-09-11, 00:16
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες , θα προσπαθησω λοιπον στην αγορα νεου ενυδρειου στα 300 με 400 λιτρα πιστευω να ειμαι οκ .
-------------------------
με ενα 300 , 400 λιτρα δεν θα ειμαι οκ με 9 δισκους ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 14-09-11 στις 00:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-11, 01:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οσα περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερο!! Θα σου ελεγα να υπολογισεις 50 λιτρα ανα ψαρι με ελαχιστο αριθμο τουλαχιστον 8 ... Αν αγαπησεις αυτα τα καταπληκτικα ψαρια και τα κρατησεις σιγουρα στο μελλον θα θελεις να τους δωσεις κατι καλυτερο και αν το κανεις απο πριν θα γλυτωσεις ασκοπα εξοδα και κοπο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-09-11, 13:57
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

10 ντρικα το νερο της βρύσης?????
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-11, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianni zym Εμφάνιση μηνυμάτων
10 ντρικα το νερο της βρύσης?????
Ανετοτατα.
Μπορει και παραπανω σε καποιες υποβαθμισμενες περιοχες (υδρευτικα).
Το θεμα ειναι το περναει απο ΑΟ, Αν βγαζει και η ΑΟ νιτρικα, κατι δεν παει καλα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-09-11, 10:54
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

δεν ξερω τι συμβαινει , η οσμωση δεν βγαζει αλλα η βρυση βγαζει και μετα την αλλαγη νερου τα νιτρικα παραμενουν 10 . οι αλλαγες ανα δυο μερες ειναι ενταξει ?
-------------------------
δηλαδη η οσμωση περιοριζει τα νιτρικα ? ξερω πως υπαρχουν ειδικα φιλτρα για τα νιτρικα που τα μειωνουν κατα πολυ . με τελευταια μετρηση εχω gh 6 , ph 6.5 , nh3 10 , kh 4 . καλα δεν ειναι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 15-09-11 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-09-11, 11:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malek Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω τι συμβαινει , η οσμωση δεν βγαζει αλλα η βρυση βγαζει και μετα την αλλαγη νερου τα νιτρικα παραμενουν 10 . οι αλλαγες ανα δυο μερες ειναι ενταξει ?
-------------------------
1. δηλαδη η οσμωση περιοριζει τα νιτρικα ?ξερω πως υπαρχουν ειδικα φιλτρα για τα νιτρικα που τα μειωνουν κατα πολυ .
2. με τελευταια μετρηση εχω gh 6 , ph 6.5 , nh3 10 , kh 4 . καλα δεν ειναι ?
1. 00-99%. Στη βρυση φυσικα, οχι μεσα στο ενυδρειο. Δεν βαζεις οσμωση να φιλτραρει το νερο του ενυδρειου.
2. Βαζεις νερο μιξης ΑΟ-βρυση? ή βαζεις 100% ΑΟ και προσθετα μεταλλικα αλατα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-09-11, 12:11
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

μονο οσμωση . οταν λετε μεταλλικα αλατα ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-11, 12:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαζεις καποιο προσθετο στο νερο της ΑΟ? ιχνοστοιχεια? ασβεστιο μαγνησιο ? κατι ?
-------------------------
Στην αρχη (τωρα το διαβασα) λες βαζεις ΑΟ και βρυση.
Απο ποτε αρχισες να βαζεις σκετο ΑΟ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-09-11 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-09-11, 12:28
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

ελαχιστες φορες εχω βαλει βρυση , τελευταια μονο οσμωση , επισης θα αρχισω να βαζω ενα υγρο με σκορδο για τουσ δισκους και ιχνοστιχια .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-09-11, 13:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τοτε κατι δεν παει καλα με την οσμωση σου ή με κατι μεσα στο ενυδρειο.
Αφου η οσμωση βγαζει νερο με μηδενικα GH KH, πως γινεται να εχεις GH6 ΚΗ4?

Εχεις μετρησει ποτε tds στην ΑΟ? GH KH?
Tην συντηρεις οπως πρεπει? Κανεις ξεπλυμα στην μεμβρανη (με τη μεθοδο Flush), αλλαζεις τα προφιλτρα οταν φιλτραρουν τα λιτρα που αναγραφονται?
Εχεις ασβεστολιθικα υλικα μεσα στο ευδρειο (χαλικι πετρες οστρακα)?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malek Εμφάνιση μηνυμάτων
με τελευταια μετρηση εχω gh 6 , ph 6.5 , nh3 10 , kh 4 . καλα δεν ειναι ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-09-11, 21:39
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

στην οσμωση μονο τα φιλτρα αλλαζω καθε τρεισ μηνες , το tds τι ειναι ? την μεμβρανη πως την ξεπλενω ? πιο ειναι το συστημα flush ?
νητρικα βγαζει 0 , το kh , gh δεν το εχω μετρησει αλλα ξερω πωσ βγαζει ο σκληροτητα η οσμωση .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-09-11, 03:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τη μεμβρανη τη ξεπλενεις οταν κανεις flush (αφαιρεις τον περιοριστη ροης (flow restrictor) και τη βαζεις να λειτουργησει!)

Το συστημα flush συνηθως ειναι κατι τετοιο: http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29936 που αντι να βγαζεις και να βγαζεις το flow restrictor καθε φορα που θελεις να κανεις flush (να "καθαρισεις" τη μεμβρανη) απλα γυρνας το μοχλο (κανει πολυ πιο ευκολη τη διαδικασια!)

Για το τι ειναι tds διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265
Το tds που μετρας στην εξοδο του "καθαρου" νερου που βγαινει απο την οσμωση σου "δειχνει" σε τι κατασταση βρισκεται η μεμβρανη και φυσικα αν δουλευει σωστα!

Με μπερδεψες ομως! Λες οτι δεν εχεις μετρησει gh αλλα πιο πανω λες οτι εχεις gh 6

Ποια οσμωση εχεις? Απο που τη προμηθευτηκες?

To σκορδοζουμο που το βαζεις?? (πως το χρησιμοποιεις?)

Ποια ρητινη εχεις στα φιλτρα σου? Τι αλλα υλικα εχεις στα φιλτρα?

Εχεις λιγα λιτρα και παρα πολλα ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 16-09-11 στις 03:32
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-09-11, 13:04
malek Ο χρήστης malek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-07-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

σκορδω θα το βαλλω θα το ριχνω στο ενυδρειο , οταν θα το ριχνω θα πρεπει να κλεινω τα φιλτρα ? και τα ιχνοστοιχεια το ιδιο . η gh ειναι 6 την μετρησα χτεσ . τελικα δεν ειναι ρητινη , για τα νητρικα ειναι , ρητινη θα βαλλω . ποια ειναι οκ ? απο υλικα εχω μακαρονι , βιολογικο , για τα νητρικα υλικο , και υαλοβαμβακα .
η οσμωση δεν θυμαμαι τι μαρκα ειναι , την πηρα απο μαγαζι , βγαζει 60 με 120 λιτρα το 24 ωρο .
-------------------------
επισης το νερο της οσμωσης που εχω με ενα εργαλειο που εχω μου δειχνει αν το νερο ειναι καθαρο
-------------------------
η οσμωσση ειναι aquaario pure compact.
-------------------------
οι οσμωσεις της waterwavew cardinal ειναι καλες ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malek : 16-09-11 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-09-11, 16:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η gh στο νερο βρυσης ποσο ειναι? Φοβαμαι η οσμωση σου οτι δε λειτουργει σωστα! Τι οργανο ειναι αυτο που δειχνει οτι ειναι καλα η οσμωση?

Στο σκορδοζουμο θα μουλιαζεις τις τροφες πριν ταιζεις μη το ριχνεις στο ενυδρειο απευθειας! Φυσικα οχι καθημερινα 1-2 φορες την εβδομαδα που θα ταιζεις σπιρουλινα!

Για τα υλικα του φιλτρου βγαλε ρητινες και βαλε βιολογικα υλικα !!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
180 lt με δισκους corsar7 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 09-06-11 16:32
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ HLIASKR Δίσκοι 9 19-09-10 16:04
ερωτηση για συγκατικους με τους δισκους... thanasis76 Δίσκοι 23 01-07-10 10:59
RIO 240 με δισκους ko$ta$ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 9 14-08-09 14:56
R/O για δισκους Carebean pirate Δίσκοι 39 28-06-06 09:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09207 seconds with 15 queries