Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-18, 21:29
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Διλήμμα και σκέψεις για λίμνη

Καλησπέρα παιδιά μιάς που κοντεύει ο καιρός και πρέπει να πάρω μία απόφαση για την λίμνη θα ήθελα να ρωτήσω . Πόσο περίπου είναι το κόστος για μία λίμνη 3.000 λίτρων με τσιμέντο και λινερ κανονικα και η ολη δουλεια εκτος του σκαψιματος . Το ρωτάω γιατι σκέφτομαι ή να κανω μια λιμνη 3.000 το πολύ 4.000 λιτρα στον βραχοκηπο ή μια έτοιμη πλαστική δεξαμενή 8.600 λίτρα σε μια αλλη θεση ακριβως μπροστα στον κήπο μας μεσα σε κατι θαμνους . Η μια θα ειναι λιμνη κανονικη και αλλη απλα λιμνη σε καλουπι οπως αυτη που εχω στο σπιτι . Εσεις σε ποια απο της δυο επιλογες λετε να παω κκαι ποια ειναι οικονομικοτερη ??? Ευχαριστω .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-18, 10:57
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά μιάς που κοντεύει ο καιρός και πρέπει να πάρω μία απόφαση για την λίμνη θα ήθελα να ρωτήσω . Πόσο περίπου είναι το κόστος για μία λίμνη 3.000 λίτρων με τσιμέντο και λινερ κανονικα και η ολη δουλεια εκτος του σκαψιματος . Το ρωτάω γιατι σκέφτομαι ή να κανω μια λιμνη 3.000 το πολύ 4.000 λιτρα στον βραχοκηπο ή μια έτοιμη πλαστική δεξαμενή 8.600 λίτρα σε μια αλλη θεση ακριβως μπροστα στον κήπο μας μεσα σε κατι θαμνους . Η μια θα ειναι λιμνη κανονικη και αλλη απλα λιμνη σε καλουπι οπως αυτη που εχω στο σπιτι . Εσεις σε ποια απο της δυο επιλογες λετε να παω κκαι ποια ειναι οικονομικοτερη ??? Ευχαριστω .
η ετοιμη ποσο κοστιζει? λογικα η "σκαφτή" θα σου βγει φθηνοτερη μονο εαν υπαρξει προσωπικη εργασια και βρεις φθηνα υλικα... οσο χρονο δινεις (και κοπο) τοσα χρηματα γλιτωνεις. βεβαια η σκαφτη θα ειναι πιο ωραια σαν τελικο αποτελεσμα...
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-18, 13:16
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
μια έτοιμη πλαστική δεξαμενή 8.600 λίτρα .

εχεις καποιο link να τη δουμε?
πως ειναι?
ποσο κοστιζει?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-18, 15:34
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εδώ είναι η έτοιμη : http://www.pansolar.gr/product/598/1...00-litra-.html


Η σκαφτή σίγουρα θα ειναι πιο ομορφή αλλά ενώ έχουμε χώρο υπάρχουν πολλά δεντρα και έλατα που δεν θέλουμε να καταστρέψουμε στον κηπο μπορεί να γινει πολύ μεγάλη αλλα θα περιοριστούμε στα 4000-5000 λιτρα με πολύ μεγάλος βάθος επίσης σκέφτομαι κατι σε 1,70*1,50*1,80
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-18, 22:59
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλησπέρα Νικολέτα λοιπόν θα σου πώ γιατι έχω μια στα λίτρα που θέλεις με χρυσόψαρα .
Liner 150 ευρώ πάνω κάτω απο amazon ebay ...
Το σκάψιμο δεν ξέρω εξαρτάται ποιος θα το κάνει

Δεξαμενή http://www.gkarakousis.gr/el/product...500lt-8-detail ή την 300 λιτρη , αυτή θα την χρειαστείς για φίλτρανση βιολογική και μηχανική

Αντλία https://www.ebay.com/itm/Oase-Pontec...ou1tdJh0JKtm7w

Σωλήνες bulkhead περίπου 100 ευρώ όλα .
Αυτά νομίζω .... αν δεν έχεις επιθετικά δεντρα δεν χρειάζεσαι τσιμέντο , μόνο ένα fleece "κουβερτάκι"
Ξέχασα , πέτρες για την διακόσμηση της λίμνης εξωτερικά ότι σου αρέσει , απο το βουνό ή απο οικοδομικά υλικά .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-18, 09:43
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ είναι η έτοιμη : http://www.pansolar.gr/product/598/1...00-litra-.html


Η σκαφτή σίγουρα θα ειναι πιο ομορφή αλλά ενώ έχουμε χώρο υπάρχουν πολλά δεντρα και έλατα που δεν θέλουμε να καταστρέψουμε στον κηπο μπορεί να γινει πολύ μεγάλη αλλα θα περιοριστούμε στα 4000-5000 λιτρα με πολύ μεγάλος βάθος επίσης σκέφτομαι κατι σε 1,70*1,50*1,80

η σκαφτη θα σου βγει πολυ πιο οικονομικα απο αυτη που που εδειξες στο λινκ.
βαθος 1,2 με 1,5 το πολυ. πιο βαθειά ειναι υπερβολη.
αντλιες υπαρχουν και πιο οικονομικες με χαμηλοτερη καταναλωση κ περισσοτερα λιτρα απο αυτες που σου προτειναν
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-18, 09:51
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα αυτο το κουτί 200 λίτρων σαν φίλτρων δεν κάνει ? ''https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/samla-koyti-44629/90102971/'' ?

Επίσης θα δώσω βάθος για να κερδίσω λιτρα γιατι σε μηκός και πλάτος δεν μας παίρνει περισσότερο έχει πλακάκια απο τη μία μερία με διάδρομο που οδηγούν στο σπίτι και από την άλλη μερά έλατα και τούγιες . Πέτρες έχουμε γιατι ηδη ειναι βραχόκηπος το συκγεκριμένο παρτέρι οποτε μονο το νερό λειπει . 1,80-2,00 βάθος ειναι πολύ? Θα έχουν θέμα τα ψάρια ? Επειδή μένουμε και ψηλά κάνει πολλές παγωνιές το χειμώνα το βάθος το θεωρώ απαραίτητο . Το σκάψιμο ειναι το μόνο που μπορούμε να κανουμε εμείς ολα τα άλλα θα πληρώσουμε καποιον . Αρτεμισία επιθετικά δέντρα ??? Τα κωνοφόρα ειναι πασαλόριζα δηλαδή φεύγουν ίσια κάτω οι ριζες τους για πολλά μέτρα . Αντλίες ποιες προτινεις ??? Επίσης μόνο με απλό φίλτρο λίμνης ή divy δεν γίνεται να λειτουργήσει το όλο σύστημα . Θα προτιμούσα μια φαρδία λεκάνη με τρύπα για να μπαίνει το νερό τρύπα για να βγαάινει υλικά μέσα και φυτά σαν aquaponic stystem με διαμερισματα . Οπώς σας ειχα δειξει μια φωτογραφoa . Κάπως έτσι : https://www.youtube.com/watch?v=fMmhwvDNSK0
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-18, 10:19
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα αυτο το κουτί 200 λίτρων σαν φίλτρων δεν κάνει ? ''https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horoi/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/samla-koyti-44629/90102971/'' ?

Επίσης θα δώσω βάθος για να κερδίσω λιτρα γιατι σε μηκός και πλάτος δεν μας παίρνει περισσότερο έχει πλακάκια απο τη μία μερία με διάδρομο που οδηγούν στο σπίτι και από την άλλη μερά έλατα και τούγιες . Πέτρες έχουμε γιατι ηδη ειναι βραχόκηπος το συκγεκριμένο παρτέρι οποτε μονο το νερό λειπει . 1,80-2,00 βάθος ειναι πολύ? Θα έχουν θέμα τα ψάρια ? Επειδή μένουμε και ψηλά κάνει πολλές παγωνιές το χειμώνα το βάθος το θεωρώ απαραίτητο . Το σκάψιμο ειναι το μόνο που μπορούμε να κανουμε εμείς ολα τα άλλα θα πληρώσουμε καποιον . Αρτεμισία επιθετικά δέντρα ??? Τα κωνοφόρα ειναι πασαλόριζα δηλαδή φεύγουν ίσια κάτω οι ριζες τους για πολλά μέτρα . Αντλίες ποιες προτινεις ??? Επίσης μόνο με απλό φίλτρο λίμνης ή divy δεν γίνεται να λειτουργήσει το όλο σύστημα . Θα προτιμούσα μια φαρδία λεκάνη με τρύπα για να μπαίνει το νερό τρύπα για να βγαάινει υλικά μέσα και φυτά σαν aquaponic stystem με διαμερισματα . Οπώς σας ειχα δειξει μια φωτογραφoa . Κάπως έτσι : https://www.youtube.com/watch?v=fMmhwvDNSK0

ενα ενα. οσα περισσοτερα λιτρα εχεις τοσο το καλυτερο, αυτο ειναι λογικο.
αλλα πρεπει να ειναι και λειτουργικα τα λιτρα σου αν μπορω να το θεσω ετσι.
δλδ 2Χ2Χ10 μετρα βαθος ειναι 40 κυβικα.
4Χ8Χ1.25 βαθος παλι 40 κυβικα, ποιο ειναι καλυτερο για λιμνη και ψαρια??
σκαψε οπου και οπως σου επιτρεπει το μερος, και μολις ξερεις ακριβως τα λιτρα σου επιλεγεις τα υπολοιπα.

τωρα αντλιες, φιλτρα, υλικα ειναι πολυ μεγαλη συζητηση και εξαρτώνται απο παρα πολλους παραγοντες


το κουτι αν το γεμισεις νερο φουσκωνει... δεν εχει νευρα, ειναι αποθηκευσης. για trickle tower ισως να κανει
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-18, 21:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλησπέρα Νικολέτα ναι θα μπορούσε να δουλέψει με σύστημα aquaponic απλά μπορεί να έχεις θέματα με τα ψάρια απο ένα σημείο και μετά (με πρωτόζωα) γιατί είναι ένα φίλτρο που δεν καθαρίζει ....
Λεκάνη για φίλτρο σου έβαλα αυτή , γιατι οι άλλες δεν αντέχουν, μόνο παρόμοιες με κάδους ελαιών
Με 1,20 βάθος max θα είσαι οκ , ξέρω απο κρύο πολύ καλά εκτός και αν έχεις σκοπό να βάλεις και fancy που κάποια στιγμή δεν θα αντέξουν . Μπορείς και λιγότερο βάθος με comet.
Bάλε μια φωτό του χώρου σου . Τα δέντρα που έχετε δεν έχουν επιθετικό ριζικό συστημα αλλά δεν ξέρω πώς είναι και το έδαφος αν είναι βραχώδες ή όχι.
Τελικά πιστεύω ότι η λίμνη θα σου βγεί τελειωμένη στα 700 με 1000 ευρώ εξαρτάται. Χάζεψε μερικές για να πάρεις ιδέες και να θυμάσαι μια παροιμία που λέει "η φτωχια τρώει τον παρά " (σχετικά με φθηνές αντλίες )
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-09-18, 08:23
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

τα νούμερα μιλάνε απο μονα τους.
δες ενα απλο παράδειγμα.
Πριν να βιαστείς να πάρεις εξοπλισμό να ψαξεις καλα τι σου ταιριάζει. στην ενότητα υπάρχουν άνθρωποι που δεν εχουν καν λίμνη, εχουν γαρίδες και δινουν συμβουλές. χρησιμοποιείς εξοπλισμό σύμφωνα με τις ανάγκες σου, το χώρο σου και τα λεφτά που διαθέτεις.


https://www.ebay.com/itm/Oase-Pontec...ou1tdJh0JKtm7w


PondoMax ECO 5000
Max flow rate: 5000L/h
Max height: 2.6m
Wattage: 60w
Solid handling up to 8mm
Dimensions: 280 x 235 x 150mm
Hosetails fit 1'', 1ΒΌ'', 1½'' hose (25mm, 32mm and 38mm


ΤΙΜΗ 136¤ με τα μεταφορικα


https://www.wiltec.de/sunsun-ctf-500...lter-fish.html

SunSun CTF-5000 SuperEco
Max flow rate: 5000L/h
Max height: 3,2m
Wattage: 30w

Hosetails fit 1'', 1.1/4'', 1½'' hose (25mm, 32mm and 38mm)


ΤΙΜΗ 94¤ με τα μεταφορικα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-09-18, 09:25
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μια σκαφτή λίμνη γύρω στα 3κυβικά θα σου βγεί εκεί που σου λέει η Αρτεμησία, γύρω στα 700-1000 όλα μαζί ανάλογα σε πόσο καλό εξοπλισμό θα πας και πόσο ευκαιρία θα μπορέσεις να τον βρείς. Το βάθος καλό είναι στην λίμνη αλλά θες και μια έκταση αλλιώς δεν θα την ευχαριστιέσαι οπτικά. Το καλό με τα έλατα, ιδιαίτερα αν δεν είναι πολύ παλιά φυτεμμένα, είναι οτι δεν έχουν επιθετικό ριζικό σύστημα και μπορείς να περάσεις την λίμνη και από ανάμεσά τους χωρίς πρόβλημα ούτε σε αυτά ούτε για την λίμνη. Θα έχει και πιο όμορφο σχέδιο έτσι, απλά θα φάει λίγο παραπάνω liner.


Φίλτρο σαν αυτό που λες δεν είναι πρακτικό ούτε υγειινό για τα ψάρια. Δεν θέλεις να περνάς το νερό της λίμνης συνεχώς μέσα από ένα βρώμικο δοχείο γιατί απλά θα το βρωμίζεις συνέχεια. ¶λλο φυτά σε γλάστρα, που το νερό κυκλοφορεί ελάχιστα μέσα στο υπόστρωμά της όσα οργανικά και αν έχει μαζέψει(και καλώς τα μαζεύει εκεί γιατι βοηθούν τα φυτά σε ανάπτυξη) και άλλο στο φίλτρο χωρίς δυνατότητα καθαρισμού όπου το νερό βρωμίζει συνεχώς καθώς υποχρεούται να περνάς μέσα από τα οργανικά υπολείμματα που μαζεύονται εκεί με την μηχανική φίλτρανση που κάνει. Το μηχανικό πρέπει πάντα να καθαρίζεται ενώ το βιολογικό πρέπει να είναι από υλικό και κοκκομετρία υλικού που να μην βρωμίζει ιδιαίτερα και να καθαρίζεται επίσης που και που.
Για μηχανικό, πήγαινε σε κάποιο από τα μηχανικά φίλτρα λιμνών που καθαρίζονται τραβώντας ένα μοχλό με το χέρι, είναι πολύ βολικά και εύκολα στο καθάρισμα αν και ακριβά στην αρχική τους αγορά.


Σχετικά με την αντλεία του φίλτρου, οι κινεζιές απογοητεύουν γενικά είτε στο οτι χαλάνε γρήγορα είτε στο ότι πέφτει πολύ η ροή τους γιατί στερούνται δύναμης που είναι απαραίτητη σε μια λίμνη καθώς τα σκουπίδια που μπορούν να βουλώσουν μια αντλεία είναι άφθονα, ιδιαίτερα κάτω από δέντρα.... Οι Oase και οι Laguna είναι κορυφαίες επιλογές για λίμνες
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-18, 11:12
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Pavos Σχετικά με τις αντλίες θα πω μόνο αυτό , τα νούμερα θα μιλάνε από μόνα τους όταν θα σου έρθει η ΔΕΗ .
Εσύ δεν είχες δικιά σου παροχή ρεύματος για να ξέρεις καταναλώσεις . Υπήρχε ένα βίντεο που έδειχνε πόσο «κλέβουν» οι διάφορες κινέζικες σε κατανάλωση, σε σχέση με αυτά που υπόσχονται . Αν το βρω θα το βάλω .
Όσο γι αυτούς που έχουν γαρίδες , Όλοι έχουν άποψη και ελευθερία λόγου ! Όπως έχεις και εσύ .

Μην προσβάλεις ανθρώπους λοιπόν, που κάνουν το χόμπι τους και το κάνουν καλά !


Υ.Γ. Έχω και εγώ γαρίδες πάρα πολλές
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-18, 12:10
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Και εγώ με λινερ έκανα την δικιά μου. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που ξεκινάει με λίμνες. Πάντα θες μεγαλύτερη, να κάνεις αλλαγές και είναι εύκολο να κάνεις αναβάθμιση αν έχεις διαλέξει αυτόν τον τρόπο.Τώρα που έχω κατασταλάξει τι θέλω (μετά από 7-8 χρόνια) σκέπτομαι την τσιμεντένια...

Για τις τιμές που σου είπαν θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Μια ένταση μόνο. Τι ψάρια θα βάλεις? Χρυσόψαρα ή ΚΟΙ. Αν βάλεις ΚΟΙ θα πρέπει να αγοράσεις και μια δυνατή αεραντλία (~40λτ/λεπτό) χρησιμοποιώντας δυνατή φίλτρανση. Είναι απαιτητικά ψάρια και πρέπει να κρατήσεις τον αριθμό τους μικρό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Liner 150 ευρώ πάνω κάτω απο amazon ebay ...
...
Ερώτηση σε αυτούς που έχουν τσιμεντένια. Αντί για λινερ πόσο θα της έρθει με τσιμέντο χοντρικά (τσιμεντόλιθους κτλ)?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-18, 13:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση σε αυτούς που έχουν τσιμεντένια. Αντί για λινερ πόσο θα της έρθει με τσιμέντο χοντρικά (τσιμεντόλιθους κτλ)?

Παναγιώτη αν δείς αυτη που έκανα πρόσφατα μόνο τα υλικά με τους τσιμεντόλιθους και προσωπική εργασία πήγαν 300 ευρώ και ήταν "μικρή" σχετικά επιφάνεια ....
Για μένα δεν αξίζει , αν είναι να γίνει τσιμεντένια χίλιες φορές με καλούπι και σίδερα να μην έχεις / έχει προβλήματα ... αλλιώς δεν αξίζει , στανταρ θα σκάσει κάπου .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-18, 13:13
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλησπερα και καλως ηρθες και απο εδω.. θα συμφωνησω με τα παιδια το λινερ ειναι η καλυτερη επιλογη για αντλιες οτι σου ειπε η αρτεμις.το φιλτρο σου να προσεξεις λιγο να ειναι 10% του ογκου του νερου περιπου αν κανεις 3 κυβικα να ειναι 300 λιτρα δοχειο.. στην δικη μου εχω αυτο που σου εβαλε η αρτεμις και ειναι σκυλι.. αντλια 6 χιλιαδες λιτρα θα προτεινα εγω. αν μπορεις να την κανεις γυρω στα 5 κυβικα η 6 δεν θα το μετανοιωσεις γιατι καποια στιγμη θα βαλεις και κοι σιγουρα,στο λεω γιατι εβαλα και εγω παρολο που ειχα πει οτι δεν θα βαλω και τωρα θα πρεπει να κανω και δευτερη λιμνη γιατι τα 3-3.5 κυβικα που εχω αντε να φτασουν για 1-2 χρονια και πολλα λεω!!
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-09-18, 13:31
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

την αποψη μας την λεμε ολοι με σεβασμο ομως και χωρις να προσβαλουμε αλλα μελη του φορουμ που δεν χρειαζονται και ιδιαιτερες συστασεις απο κανεναν μιας και εχουν αποδειξει τι ειναι απο τις δεκαετιες ενασχολησης τους με το χομπυ..οι γαριδες οι λιμνες και τα ενυδρεια μας ειναι ολα ανεβασμενα στο φορουμ και μπορουν ολοι να κρινουν,δεν εχουμε να χωρισουμε κατι ρε συ δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι παλι δραμα.. προσωπικα αισθανομαι θιγμενος οταν λες φιλτραρε οτι διαβαζεις εδω και σε ρωταω τι πρεπει να φιλτραρει απο αυτα που τις γραψανε τα παιδια και ειναι τοσο λαθος?



ΥΓ πιστευω οτι πρεπει να καθαριστει το θεμα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-09-18, 14:33
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά η αλήθεια ειναι οτι έχω μπερδευτεί λίγο , δεν υπάρχει λογος για παρεξηγησεις ολοι μπορουν να γράψουν εξάλλου στο τέλος μπορεί να σκέφτώ και να κάνω κατι διαφορετικό από αυτά που μου προτείνετε ειναι θεμα χώρου . Λοιπον εαν γίνει μέσα θα γινει 1,60*1,60*1,60 κάπου 5000 λίτρα βγαίνει . Μεταξύ μας μας παιρνει και για πολύ μεγαλύτερη λίμνη αλλά οι γονεις μου γκρινιάζουν οποτε θα μείνουμε εδώ :P . Το θέμα ειναι ότι θα ήθελα να αποφύγω το τσιμέντο αλλά να μην σκάσει και πουθενα το αυτο το μαυρο που βάζουν λαινερ σαν βυνιλιο μου μοιαζει . Πρεπει να βαλω δυο στρώσεις απο αυτό ? Χωρίς κατι αλλο απο κάτω ? Πρεπει να ρίξω άμμο χαμήλα στο πάτο όταν τελιώσουμε το σκάψιμο ? Θα πάει σχεδόν μέχρι τέρμα στον φράχτη ίσως βγει το ένα δέντρο μπορεί και όχι .

http://prntscr.com/ksoy4i

http://prntscr.com/ksoycs


Η δευτερή εκδοχή ειναι για μεγαλύτερη με καλούπι λίμνη αλλά θα πρέπει να σκαφτεί ένα μέρος ανισόπεδο για να μπει μεσα . Δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω μαλλον προς την πρώτη λύση τεινω απλώς πείτε μου για το λαινερ .

Με λίγα λόγια :

ΒΗΜΑΤΑ :

1. Σκάβουμε στις επιθυμητές διαστάσεις
2. Βάζουμε λαινερ ( αυτο το μαυρο πράγμα τελοπάντων ) να εφαρμόσει καλά παντού
3. Γεμίζουμε νερό και είμαστε ασφαλής ?
4. Βάζουμε το φίλτρο λίμνης - div φιλτρο - aquaponic ή οτι δήποτε τελοπαντων .

Θα με βοηθησετε εαν μου πειτε τα βηματα σε αυτη τη μορφη 1,2,3,4 γιατι έχω λιγο πελαγώσει . Αυριο θα έχω καταλήξει ποια απο τις δυο λιμνες θα κανω τελικα για να αρχισουμε γιατι μας προλαβαινει ο χειμωνας μου φαινεται .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-09-18, 14:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά η αλήθεια ειναι οτι έχω μπερδευτεί λίγο , δεν υπάρχει λογος για παρεξηγησεις ολοι μπορουν να γράψουν εξάλλου στο τέλος μπορεί να σκέφτώ και να κάνω κατι διαφορετικό από αυτά που μου προτείνετε ειναι θεμα χώρου . Λοιπον εαν γίνει μέσα θα γινει 1,60*1,60*1,60 κάπου 5000 λίτρα βγαίνει . Μεταξύ μας μας παιρνει και για πολύ μεγαλύτερη λίμνη αλλά οι γονεις μου γκρινιάζουν οποτε θα μείνουμε εδώ :P . Το θέμα ειναι ότι θα ήθελα να αποφύγω το τσιμέντο αλλά να μην σκάσει και πουθενα το αυτο το μαυρο που βάζουν λαινερ σαν βυνιλιο μου μοιαζει . Πρεπει να βαλω δυο στρώσεις απο αυτό ? Χωρίς κατι αλλο απο κάτω ? Πρεπει να ρίξω άμμο χαμήλα στο πάτο όταν τελιώσουμε το σκάψιμο ? Θα πάει σχεδόν μέχρι τέρμα στον φράχτη ίσως βγει το ένα δέντρο μπορεί και όχι .

http://prntscr.com/ksoy4i

http://prntscr.com/ksoycs


Η δευτερή εκδοχή ειναι για μεγαλύτερη με καλούπι λίμνη αλλά θα πρέπει να σκαφτεί ένα μέρος ανισόπεδο για να μπει μεσα . Δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω μαλλον προς την πρώτη λύση τεινω απλώς πείτε μου για το λαινερ .

Με λίγα λόγια :

ΒΗΜΑΤΑ :

1. Σκάβουμε στις επιθυμητές διαστάσεις
2. Βάζουμε λαινερ ( αυτο το μαυρο πράγμα τελοπάντων ) να εφαρμόσει καλά παντού
3. Γεμίζουμε νερό και είμαστε ασφαλής ?
4. Βάζουμε το φίλτρο λίμνης - div φιλτρο - aquaponic ή οτι δήποτε τελοπαντων .

Θα με βοηθησετε εαν μου πειτε τα βηματα σε αυτη τη μορφη 1,2,3,4 γιατι έχω λιγο πελαγώσει . Αυριο θα έχω καταλήξει ποια απο τις δυο λιμνες θα κανω τελικα για να αρχισουμε γιατι μας προλαβαινει ο χειμωνας μου φαινεται .
Ελα Νικολετα
1 σκάβεις
2 βλεπεις διαστασεις για το liner
3 βαζεις προστατευτικό φλισακι
4 στρωνεις το liner
5 γεμιζεις νερο και στρωνεις ταυτοχρονα
Οπ οιοδήποτε liner πανω απο 1 mm ειναι safe αλλα αν δεν σκαψεις liner δςν μπορεις να παρεις εκτός και αν ξέρεις διαστασεις απο πριν.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-09-18, 14:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα Νικολετα
1 σκάβεις
2 βλεπεις διαστασεις για το liner
3 βαζεις προστατευτικό φλισακι
4 στρωνεις το liner
5 γεμιζεις νερο και στρωνεις ταυτοχρονα
Οπ οιοδήποτε liner πανω απο 1 mm ειναι safe αλλα αν δεν σκαψεις liner δςν μπορεις να παρεις εκτός και αν ξέρεις διαστασεις απο πριν.
Φλισάκι υπάρχει κάποια εικόνα ή link γιατι δεν εχω ιδέα τι ακριβώς ειναι ??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-09-18, 14:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ενα κουβερτακι φαντασου απο φλις μαλακό που προστατεύει το liner . Επειδη ειμαι εκτός αν μπορει καποιος να βαλει λινκ αλλιως μολις καθήσω. 😊
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-09-18, 14:48
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Νικολετα
Προσωπική αποψη και ιδανικο για μενα σε αυτο που εδειξες
1 σκάβεις

2 κανεις ενα προστατευτικο σοβά μπορει κ χωρις αλλά καλυτερα.
3 γεωυφασμα η τσοχα

4 λινερ
5 αντλια φτηνη μεσαια ακριβη οτι θελεις. Εγω προτιμω ακριβη με μικρη κατανάλωση

6 φιλτρο



Στις διαστασεις σου θα ηταν καλυτερα χρυσοψαρα. Αν θελεις κοι βαλε κοι. Οτι θελεις εσυ θα κανεις
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-18, 14:51
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων

ΒΗΜΑΤΑ :

1. Σκάβουμε στις επιθυμητές διαστάσεις σωστα σκαβεις και αφαδιαζεις μπορει να χρειαστει να βαλεις μια σειρα η 2 με τουβλα
2. Βάζουμε λαινερ ( αυτο το μαυρο πράγμα τελοπάντων ) να εφαρμόσει καλά παντού σωστα
3. Γεμίζουμε νερό και είμαστε ασφαλής ? βαζεις πετρες γυρω γυρω καλο ειναι με λιγο τσιμεντο να ειναι σταθερες
4. Βάζουμε το φίλτρο λίμνης - div φιλτρο - aquaponic ή οτι δήποτε τελοπαντων . βαζεις το φιλτρο και αναλογως τι θες να κανεις αν θελεις να κανεις καταρρακτη πιανεις το λινερ πανω στο φιλτρο και βαζεις τις πετρες.υπαρχουν πολλα βιντεακια στο you tube γενικα επειδη και εμενα γρινιαζε ο πατερας μου θα σου πω να μην τους ακουσεις οταν τελειωσει και ειναι μεγαλυτερη θα καθονται εκει και θα πινουν καφε θα το δεις..και θα σου λενε οτι ειναι οτι καλυτερο εχεισ κανει
καλη αρχη λοιπον και για το φιλτρο θα τα πουμε πιο διεξοδικα..
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-09-18, 15:02
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τέλεια σας ευχαριστώ το γεωυφασμα είναι πάνω κατω για την προστασία του liner απο οτι καταλαβαινω . Για σοβάντισμα επειδή είμαστε λίγο πολύ ασχετοι θα πρέπει ή να αγγαρέψω τον μπαμπά μου ή να πληρώσω καποιον να το κάνει αλλά εάν γίνεται και χωρίς με 100% ασφαλεια ειμαστε οκ πιστευω να το παραλειψουμε . Το γεωυφασμα μου ακουγεται καλο το στρώνω για προταστασία του liner απο κάτω και μετά με τον ιδιο τρόπο απο πάνω στρώνω το liner σωστά ? Νομίζω γεωυφασμα θα βρω ευκολα Θεσσαλονικη και πρεπει να ειναι και φτηνο . Θα κοιτάξω :P .

Παιδιά για αντλία σκέφτομαι να πω την αληθεια να παρω ένα φίλτρο λίμνης οπως ειναι τα εξωτερικα των ενυδρειων μας απλως φαντάζομαι με πιο μεγάλο καδο μπορεί ομως και το κουτί που μου δειξατε αλλά μετά θέλει δουλειά και γνώσεις με τις τρύπες τα blunk heads και τους σωλήνες και πιστέψε με δεν θέλω να ακούω για σωλήνες :P . Πρέπει να υπάρχει μία αντλια στον πυθμένα που θα δινει το νερό πάνω στο φίλτρο - κουτί και από εκει απο μια τρύπα να πέφτει στην λίμνη κάπως έτσι λειτουργεί το σύστημα ?


Απο ψάρια μονο χρυσόψαρα και μάλιστα fancy . Ε΄χω βέβαια και 4 μονοουρα που θα τα βάζω εκει μονο για χειμωνα αλλα κατα κανονα μονο fancy που λατρευω . Τα koi μου θυμιζουν γουρούνια του νερου ( αν σε στεναχωρώ Αρτεμισία μου σόρρυ :P ) και δεν μου αρέσουν καθολου οσο μεγάλη λιμνη και να κάνω δεν θα τα έβαζα :P .

Y.Γ. Αρτεμισία και Pavos βρείτε τα ακου και δέχομαι συβμουλές και των δύο σας
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-09-18, 15:07
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μετά το σκάψιμο, βάλε άμμο, γεωύφασμα και μετά λινερ.

Ρίξε μια ματιά αν θες στο θέμα μου:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=134

Εδώ είναι η φώτο που τοποθέτησα την άμμο αλλα ξέχασα να βάλω στο θέμα μου.



Για να πάρεις μια ιδέα από την διακασία δες και ένα βίντεο που είχα φτιάξει.... Δυστυχώς τότε δεν είχα βάλει άμμο. Ο καταρράκτης και τα φίλτρα δεν είναι στο βίντεο... είναι όλα στο θέμα μου.

https://youtu.be/wF0e-MimXJ0
BORKED
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ammos.jpg
Εμφανίσεις:  650
Μέγεθος:  64,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-09-18, 15:13
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ψάρια μονο χρυσόψαρα και μάλιστα fancy . Εχω βέβαια και 4 μονοουρα που θα τα βάζω εκει μονο για χειμωνα αλλα κατα κανονα μονο fancy που λατρευω.
Όχι fancy χρυσόψαρα σε εξωτερικό χώρο, θα έχουν πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες.
Διάβασε και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-09-18, 15:17
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

το γεωυφασμα ειναι πολυ οικονομικο ναι,εγω εβαλα στον πατο και ενα παλιο χαλι που ειχα χαχαχα. μια αντλια στο πυθμενα στελνει νερο στο φιλτρο και αυτο υπεχειλιζει στην λιμνη .. στο πυθμενα δεν βαζεις τιποτα ουτε αμμο ουτε χαλικια ουτε πετρες .. τελος τα φανσυ θελουν θερμανση τον χειμωνα και 5κ λιμνη να την θερμανεις..οσο για το φιλτρο θα χρειαστεις 3 τρυπες η 2 αναλογα πως θα το φιαξεις δεν ειναι τιποτα το πολυ πολυ φερε εναν υδραυλικο να σου κανει 3 τρυπες και να βαλει τα ρακορ μιση ωρα δουλεια ειναι
__________________
one pound of flesh, no more no less

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 10-09-18 στις 15:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-09-18, 09:46
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εδω έχει πολύ φτηνά Liner κάνουν για τη δουλειά που τα θέλουμε ?

https://www.skroutz.gr/c/1402/pool_e...BD%CE%B1%CF%82
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-09-18, 09:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ναι κάνουν liner για πισίνα είναι, η τιμή αναφέρεται στο τ.μ. και πρέπει να σου ταιριάζουν τα μέτρα αλλιώς θέλει κόλλημα

Φτάσε εκεί βρε Νικόλ και θα βρούμε αφού δεν ξέρεις διαστάσεις ....

ωχ αυτό που γράφει , ενσωματώνουν μυκιτοκτόνα και βακτυριοκτόνα δεν μου αρέσει καθόλου ... κάτσε να διαβάσω λίγο τι εννοούν ??


Νικολέτα καλό δεν είναι, που ενσωματωνουν τέτοια ..... ούτε για τον άνθρωπο είναι καλό, αλλά ποιος το ξέρει ?? Εγω δεν θα το χρησιμοποιούσα για ψάρια πάντως . Πάρε και άλλες γνώμες και βλέπεις ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 11-09-18 στις 10:52
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-09-18, 23:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μην βάλεις fancy χρυσόψαρα όπως σου είπε κι ο Μάνος , αν δεν έχεις θέρμανση
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-09-18, 07:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Συμφωνώ για τα fancy δεν επιβιώνουν σε αυτές τις θερμοκρασίες χωρίς θερμοστάτη .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψεις για F.O st@vros Fish Only 123 24-01-18 10:57
Σκέψεις; Hlio Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-05-15 20:45
σκέψεις pipis Δίσκοι 8 18-06-07 07:52
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11572 seconds with 14 queries