Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-16, 19:49
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Smile Νεοαφιχθεντας στο σπορ ζητεί βοήθεια

Καλησπέρα σε ολους, καλώς με βρηκατε! Όπως, θα έχετε σντιληφθει από τη λεζαντα, είμαι εκκολαπτόμενος χομπιστας και θα παρακαλουσα ταπεινά, την κατάθεση των φώτων σας στο στρόβιλο αποριών που έχει κατακλύσει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα. Αρχίζω...
Πρόσφατα αγόρασα ενυδρείο 125 λίτρων ( juwel rio). Στο υγρό τερέν του ενυδρειακου σταδιου - λίαν συντόμως ξεκινώ έργα κατασκευής και συντήρησης- θα φιλοξενηθούν τίμια και σεμνά ψαράκια γλυκού νερού . Προσανατολίζομαι για μια φιλότιμη και πολλά υποσχόμενη (γνωρίζω πως γεννάνε ολόκληρες αποικιες στις κατάλληλες συνθήκες ) ομάδα γκαπυ. Το τιμ θα απαρτίζεται απο 6 θηλυκά και 2 ερπυστριοφορους κυρίους γκαπυ . Ήδη έχω προμηθευτεί υγρά τεστ μετρήσεων για τις 4 παραμέτρους νερού. Επισης, έχω αγοράσει ένα driftwood και μερικές πέτρες dragon. Οι διαστάσεις του "γηπέδου" ειναι 80-38-50.Οι ελάχιστες γνώσεις μου στο άθλημα υπαγορεύουν ένα όμορφο και τίμια φυτεμένο ενυδρειακι, χωρίς όμως εξεζητημένες απαιτήσεις. Θα περιοριστω (μοιραια σε java moss, κερατοφυλλο και ίδωμεν...
Παράλληλα, θα τρέξω εκ νέου ανέγερση "βοηθητικών εγκαταστάσεων" σε ένα άλλο ενυδρείο 50 λίτρων, στο οποίο μέχρι πρότινος μακροημέρευσε ένα common goldfish επί 8 συναπτά έτη. Το εν λόγω ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί ως καραντίνα. Το φίλτρο του δε λειτουργεί και έχω αγοράσει καινούριο συν θερμοστατη, θερμόμετρο. Φυσικά, στο μεγαλύτερο ενυδρείο μου όλα τα βασικά αξεσουάρ περιλαμβάνονται.
Περνάω στο αγαπημένο μου κομμάτι της γνωριμίας μου με εσάς. Αποριες, διευκρινισεις...
1. Αλλα ψαράκια που θα μπορούσα να φιλοξενήσω στην τίμια λεγεώνα των γκαπυ; Σκέφτομαι και γαρίδες amano. Ταιριάζουν στο ροστερ;
2. Φυτα ταχείας ανάπτυξης και χαμηλών απαιτήσεων εκτός απο τα προαναφερθέντα του κειμένου μου; Δεν κρύβω αν και "νεουδι" πως λιμπιζομαι φυτα - γκαζόν, οπως γλωσσοστιγμα και marsilea minuta. Ευσεβείς πόθοι να υποθέσω για εμένα, υπάρχει κάτι άλλο που χωρίς βασικές γνώσεις γεωπονικής θα μπορούσα να αναπτυξω;
3. Εκτός απο αντιχλωριο έχω αγοράσει και βακτηρια της sera. Εξηγήστε μου σαν να απευθύνεστε σε 5χρονο παιδάκι τη διαδικασία στρωσιματος. Ριχνω παράλληλα τα έτοιμα βακτήρια ή αρκεί το αντιχλωριο; Χρειάζεται κάποιο άλλο υγρό; Τα τεστ μετρήσεων τα ξεκινάω άμεσα; Ένα διάστημα 3 εβδομάδων είναι επαρκές πριν ρίξω τα ζωντανα;
4. Για το υπόστρωμα και την άμμο χρειάζεται κάποιο υγρό λιπασμα;
5. Επανέρχομαι στο στρώσιμο, έχω διαβάσει πως είναι ωφέλιμο για τον κύκλο του αζώτου να εμπλουτίζεται το νερό με τροφή ψαριών στη φάση στρωσιματος. Τι είδους τροφή, ταμπλετες πχ ; Και με ποια συχνοτητα;
6. Θα εκτιμούσα πολύ μια επιγραμματική αναφορά της ρουτίνας μετρήσεων των παραμέτρων του νερού. Κάθε πόσες μέρες και με ποιές παρεμβάσεις σε περίπτωση αποκλισης των τιμών.
7. Αναφέρεται στο κείμενο πως ηδη αγόρασα driftwood, το οποίο θα ντύσω με java moss. Μεταξύ αυτού και ενός ζωντανού βράχου τι θα προτείνατε ως πιο λειτουργικό για τα ψαράκια;

Προκαταβολικά σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία και ευελπιστώ μελλοντικά να γνωριστούμε καλύτερα με ντοκουμέντα της προόδου μου (ελπίζω)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-16, 20:04
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλως ηρθες..+1 για το γλαφυρο σου λογο
Πολλες και μαζεμενες οι ερωτησεις σου
εχουμε και λεμε..
οι γαριδες αμανο ταιριαζουν μα χαρα..
Φυτα που να ταιριαζουν στο προτζεκτ σου υπαρχουν πολλα ,οι μποσταναδες θα σε διαφωτισουν καλυτερα.Λιπασματα δεν χρειαζεσαι ,τουλαχιστον για τωρα.
Τα βακτηρια δεν ειναι απαραιτητα αλλα αφου τα χεις χρησιμοποιησε τα και αυτα αλλα μη στηριχτεις σ αυτα..ριξε μια ματια στα υπομνηματα σχετικα με τον κυκλο του αζωτου να σου λυθουν πολλες αποριες.Η τροφη χρησιμοποιειται για την παραγωγη αμωνιας κατα την αποσυνθεση της ωστε να αρχισει ο κυκλος.Τεστ δεν χρειαζονται ακομα ,μετα απο καμια βδοβαδα μπορεις να κανεις κανενα να δεις που βρισκεσαι..Αν βρεις μπολι δηλαδη ετοιμη βιολογια,(βαζεις αγγελια) γινεται πιο γρηγορα η διαδικασια αλλα θα σου προτεινα εστω μια φορα να την κανεις ολη..
Τα ξυλα μ αρεσουν,θεμα γουστου ειναι τουλαχιστον με τα ψαρια που αναφερεις..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-16, 20:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Θα ειμαι συντομος και κατατατοπιστικος:

1. Μπορεις να βαλεις μια ομαδουλα.
2. Ριξε μια ματια εδω, θα παρεις πολλες ιδεες.
3. Οι δυο σωστοι και δοκιμασμενοι για χρονια τροποι στρωσιματος ειναι οι εξης:
-στρωσιμο με αμμωνια (καθαρη σε υγρη μορφη): διαρκεια ενας μηνας
-μπολι απο υγιες ενυδρειο χομπιστα (αμεση εισαγωγη ψαριων)
Πληροφοριες και για τα δυο, θα βρεις στα υπομνηματα των αρχαριων.

Οι μεθοδοι με μαγικα μπουκαλακια, για εμενα δεν ειναι και οι καλυτεροι. Το φορουμ ειναι γεματο απο θεματα με προβληματα που δημιουργουνται στο στρωσιμο και τη γρηγορη εισαγωγη ψαριων.

4. Υποστρωμα θρεπτικων συστατικων αν προκειται να βαλεις μη απαιτητικα φυτα, δεν χρειαζεται. Ενα γενικο υγρο λιπασμα με αρκετη φειδω, ειναι αρκετο.
5. Απανταω στο 3.
6. Δεν ειναι τοσο απλη η απαντηση. Οι μετρησεις σε ενα μη ωριμο ενυδρειο και ενα μη εμπειρο χομπιστα που δεν μπορει να καταλαβει απο τη συμπεριφορα των ψαριων αν κατι συμβαινει, καλο ειναι να γινονται ακομα και μια φορα την εβδομαδα ή και οσο πιο συχνα ειναι δυνατο (ενω εχει στρωσει φυσικα το φιλτρο). Τοσο για να ξερεις τι γινεται στο νερο σου, οσο και να μαθεις πως να αντιμετωπιζεις πιθανες προβληματικες καταστασεις πριν γινουν επικινδυνες.

Με δεδομενο οτι το ενυδρειο ειναι σωστα στρωμενο (δηλαδη αμμωνια=0, νιτρωδη αλατα=0, μετρησιμα νιτρικα), αυτο που μπορει να χρειαστει να αντιμετωπισεις ειναι η εμφανιση αμμωνιας ή υψηλων νιτρικων. Για την αμμωνια θα διαβασεις εδω. Για τα νιτρικα, αυξανεις ειτε τη συχνοτητα, ειτε τα λιτρα των αλλαγων νερου. Το καθε ενυδρειο εχει τις δικες του αναγκες.

7. Τα ξυλα μου αρεσουν περισσοτερο, προσωπικα.

Ελπιζω να βοηθησα για τα εισαγωγικα. Οτι θελεις, ρωτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-16, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε κατατοπισαν οι φιλοι πανω.
Εγω να σχολιασω τα δικα μου πανω σε κατι που μου εβγαλε το ματι, αλλά και για να μη μενουν λαθος εντυπωσεις στον αναγνωστη του θεματος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράλληλα, θα τρέξω εκ νέου ανέγερση "βοηθητικών εγκαταστάσεων" σε ένα άλλο ενυδρείο 50 λίτρων, στο οποίο μέχρι πρότινος μακροημέρευσε ένα common goldfish επί 8 συναπτά έτη.
Τα 8 χρονια δεν ειναι "μακροημερευση" για χρυσοψαρα, που μπορουν να φτασουν τα 40+ χρονια σε ενυδρειο.
Ειναι σαν να λες οτι ενας ανθρωπος που πεθανε στα 18 του, μακροημερευσε
Τα 50 λιτρα δεν βοηθανε λοιπον στην μακροημερευση. Μπορουμε να πουμε οτι βοηθανε απλα στην επιβιωση για καποιο διαστημα. (Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κατι θεμιτο σε ολους)
Κατα τα αλλα, καλως ηρθες.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-16, 15:45
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις κατατοπιστικες απαντήσεις σας. Όσον αφορά την παρατήρηση του φίλου είναι δεκτή και τον ευχαριστώ.

Δε διευκρίνισα τις συνθήκες διαβίωσης που (δεν) παρείχα στο χρυσοψαρακι, πολύ κακώς. Λαμβανομένων υποψιν των περιστάσεων (απουσία θερμοστάτη, κακό στρώσιμο και κυρίως ακαταλληλότητα λίτρων) ανέφερα πως μακροημέρευσε το ψαράκι. Υποθέτω η σύγκριση ανθρώπου και ψαριού δεν είναι η ενδεδειγμένη, όταν ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει σε ακραίες συνθήκες, εν αντίθεση με τα ψαράκια που η χημεία πολλών και σύνθετων παραμέτρων είναι κρίσιμη. Δυστυχώς δεν τις παρείχα στο goldfidh και προφανώς για αυτό δεν πιάσαμε το προσδόκιμο ζωής που αναφέρεις φίλε μου.

Για αυτό γράφτηκα στο φόρουμ για να διαβάσω, να ενημερωθώ και να μην επαναλάβω τα ίδια λάθη.

ΥΓ1το driftwood τελικά θα επιλέξω.
ΥΓ2 Ομαδουλα γαρίδες amano εννοείς φίλε μου και αν ναι πόσες;
ΥΓ3 Ο πετσοπας μου πρότεινε ένα κοπάδι neon tetra. Διάβασα πως έχουν απαιτήσεις μαλακού νερού, ταιριάζουν τελικά; ¶λλο κοπάδι που θα μπορούσα να προσθέσω στα γκαπακια;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-16, 16:21
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δυο τρεις αμανο αλλα οχι ακομα..ασε να τρεξει κανενα μηνα μετα το στρωσιμο το ενυδρειο και τις βαζεις..γενικα τα γαριδια θελουν ωριμο ενυδρειο..Τα τετρα δεν ταιριαζουν με τα γκαπυ..Οπως ειπες τα μεν θελουν μαλακο και οξινο νερο τα δε σκληρο και ζουν ως και σε υφαλμηρο κατα καιρους..Με μολυ ταιριαζουν αν θες απο ενα χαρεμι..Μην το παρακανεις οπως κανουμε οι περισσοτεροι στην αρχη γιατι οπως ειπες τα ζωοτοκα γεννοβολανε σαν κουνελια...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-16, 16:55
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ok σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ζωοτοκα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
odin`s mini reef odin79 Nano Reef 40 26-10-16 20:26
Νέος στο σπορ! Gianniz Αρχάριοι γλυκού νερού 6 05-09-15 22:39
Πολυ Νεος στο Σπορ saillak Αρχάριοι γλυκού νερού 13 14-03-14 20:31
νεος στο σπορ ενυδρειου με φητα ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 24-08-11 15:39
Νέοι στο σπορ -συμβουλές? Fleur Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-02-08 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05647 seconds with 15 queries