Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-05, 08:04
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή Πρόβλημα με μικρά δισκάκια

Όποιος φίλος γνωρίζει σχετικά με τα μικρά δισκάκια (δική μου παραγωγή) μεγέθους περίπου στο 1-1,5 cm για ποιο λόγο πεθαίνουν. Όλα δείχνουν φυσιολογικά (ΝΟ2, ΝΟ2,ΝΗ3-4 μηδέν) και παρατειρείται το εξής φαινόμενο: ένα-ένα τα δισκάκια από κει που είναι στον πάτο για αναζήτηση τροφής ανεβαίνει στην επιφάνεια (πρώτο στάδιο) σα να δυσκολεύεται να αναπνεύσει. Μετά από κάποιες ώρες δεν έχει δύναμη να κολυμπήσει και ενώ ζει το παρασύρει το ρεύμα που δημιουργεί το φίλτρο όπου είναι κλινικά νεκρό έως ότου επέλθει και ο φυσικός θάνατος μετά από 12 ώρες περίπου από την αρχή που πρωτοπαρατηρείται. Είχα χάσει ένα ψαράκι πριν μερικές μέρες, εχθές άλλο ένα και σήμερα είδα άλλα 4 να έχουν τα ίδια συμπτώματα. Θερμοκρασία 28 βαθμούς, νερό RO, και γενικά συνθήκες ίδιες με το δισκοενυδρείο μου. Όποιος καλός φίλος γνωρίζει κάτι σχετικά θα του είμαι ευγνώμον.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-05, 08:19
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Απο την περιγραφή σου δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι γινεται με τα δισκακια σου.
Μια πρωτη ιδεα που εχω για το προβλημα ειναι ελλειπης φιλτρανση του νερου σου με αποτελεσμα να πεθαινουν απο δηλητηριαση λογω υπερβολικης αμμωνιας.
Επειδη ομως μενουμε πολυ κοντα προτεινω να συναντηθουμε απο κοντα να δουμε μαζι το προβλημα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-05, 08:45
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κάνω καθημερινές αλλαγές νερού οπότε δεν είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει αμμωνία? Τα ψαράκια είναι πλέον γύρω στα 20 σε ένα 100αρι ενυδρείο. Τα test είναι της sera, λες να βγάζω τόσο λάθος συμπεράσματα? Έβγαλα κι άλλο siporax από το (στρωμένο) ενυδρείο και πρόσθεσα κι άλλο στο φίλτρο. Περιμένω και βλέπω. Αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση τα λέμε από κοντά. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-05, 11:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γιώργο γειά σου,
μήπως το νερό που βάζεις είναι μόνο από R.O.? Το αναμιγνύεις με λίγο νερό βρύσης ή βάζεις ηλεκτρολύτες? Γιατί το R.O. είναι απαλλαγμένο εκτός των άλλων και από όλα τα απαραίτητα μεταλλικά στοιχεία και ηλεκτρολύτες που χρειάζονται, για την ανάπτυξη των ψαριών
Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-05, 16:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Γιάννη το νερό είναι σε αναλογία 30-70 βρύση-RO. Η κατάσταση προς το παρόν παραμένει στάσιμη. Θα περιμένω λίγο ακόμη και θα δω τι γίνεται. Σας ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-05, 17:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τι τρωνε και πόσο, και τα βλεπεις να τρωνε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-05, 18:34
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

2 φορές τη μέρα granules και 1 φορά καρδιά. Από φαΐ δεν έχουν πρόβλημα, τον ασταμάτητο έχουν. Αν τυχόν δεν το φάνε όλο και μείνουν υπολείματα σε μερικές ώρες έχουν κα ιαυτά εξαφανιστεί. Επίσης στο νερό έχω ρίξει και 2 ταμπλέτες sera activant.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-06-05, 18:53
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Μηπως ειναι λιγο νωρις για ταισμα με καρδια...

Ποσων εβδομαδων ειναι τα μικρα σου
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-05, 19:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν έιμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι εφόσον την τρώνε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άλλωστε στις δικές μου γέννες, τα είχα μαζί με τους γονείς. Όταν τα μικρά έφταναν σε σημείο να φάνε από το φαγητό των γονιών τους, τα άφηνα και όλα πηγαιναν ο.κ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-05, 20:23
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε dantouan θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθότι τα τάιζα όταν ήταν πιο μικρά καρδιά, artemia και granules και δεν υπήρχε πρόβλημα. Βρήκα με πιο ακριβή μέτρηση, σε σχέση με τα χρωματικά τεστ, ότι υπήρχε αμμωνία στο ενυδρείο. (Johnny είχες δίκιο υπολειτουργούσε το φίλτρο) Έχει φτάσει πλέον σε μηδενικά επίπεδα αλλά μικρά εξακολουθούν να χάνονται. Μίλησα με μια φίλη ιχθυολόγο και μου είπε ότι έχουν δηλητηριαστεί ήδη τα μικρά για αυτό και πεθαίνουν και ας μηδένισα την αμμωνία. Ξέρει κανένας φίλος αν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας σε κανένα μικρό ή αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03775 seconds with 12 queries