Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-11, 14:23
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή SOS το σκυλακι μου

Καλησπερα,

Ειμαι πολυ στεναχωρημενος!!
Οπως πιθανον να εχετε δει καποιοι σε προηγουμενο ποστ που ειχα ανοιξει ειχα υοθετησει ενα αδεσπωτο σκυλακι.το εβαλα στο σπιτι μου του εκανα ολα τα εμβολια και εδω και 2 μηνες φαινεται οτι μ εχει μαθει και οσοι απο εσας ειχατε σκυλακι καταλαβαινετε το ποσο εχω δεθει.

τωρα δυο μηνες μετα η μανα μου απαιτει να το διωξω.
Συνηδητοποιησε οτι δεν το θελει,οτι γεμιζει τριχες το σπιτι,οτι ειναι μεγαλη δεσμευση κλπ.
μου ζηταει επιμονα να το διωξω και να βρω καποια λυση αμεσα.
Δεν αντεχω παιδια να το διωξω και να το εγκαταλειψω.νομιζω οτι και οικογενεια να του βρω αυτο θα θελει εμενα.

sorry αν κουραζω ξερω οτι ειναι δυσκολο να μου προτεινετε καποια λυση αλλα ανοιγω το θεμα για καποια συμπαρασταση και αποψη
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το εγκαταλειψω

Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-11, 14:51
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, όταν δεθείς με ένα τόσο αξιαγάπητο πλασματάκι είναι πολύ δύσκολο να το αποχωριστείς.
Παρόλα αυτά θα σου πω αν πραγματικά δεν μπορείς με τίποτα να την πείσεις (δεν βοηθάει κανένας άλλος; μπαμπάς, θείος, οικογενειακός φίλος κλπ; ) πρέπει να του βρεις μια καλή οικογένεια που θα το αγαπήσει όπως εσύ και θα του χαρίσει μια όμορφη ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Το θεμα πρεπει να αντιμετωπστει σοβαρα διοτι μιλαμε για μια ζωη.Προσπαθησε να εξηγησεις στην μητερα σου οτι σου ειναι αδυνατο να δωσεις το ζωο και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το πεταξεις στον δρομο.Κανε τα αδυνατα δυνατα να το κρατησεις και μην ενδιδεις σε εκβιασμους τετοιου τυπου.Τα εχω περασει στο παρελθον και τελικα επικρατησε η δικη μου επιθυμια,ασε που η μητερα μου που δεν ηθελε στο παρελθον εναν σκυλο που βρηκα εγινε αχωριστη με το σκυλι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-11, 16:00
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Δημητρη! Δεν προερχομαι από φιλόζωη οικογενεια και εχω δεχτεί απειρες πιέσεις στο παρελθον! Παρολα αυτά ζεις μαζι με αλλους ανθρωπους και πρέπει να σεβεσαι κ τις δικές τους επιθυμίες. Κακώς δέχτηκε η μητέρα σου το σκύλο εξαρχης εφοσον δεν τον θελει μεσα στο σπίτι! Το θέμα ειναι τί γινεται τωρα: Οι επιλογες που έχεις είναι δυο... Ή την πειθεις ότι το ζώο μένει ή του βρίσκεις οικογενεια. Αν είσαι αρκετα μεγαλος (δε γνωριζζω την ηλικία σου) υπαρχει κ τριτη επιλογή...αποφασίζεις και μένεις μόνος εσύ κ ο σκύλος σου...

Δύσκολα τα πράγματα.... ¨οπως και να έχει κουράγιο και ελπίζω να αποφασίσεις το καλύτερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-11, 18:06
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

καλα ελεος τι θα πει
δεν το θελει??καο τωρα το συνειδητοποιησε?οταν παιρνουμε ενα κατικοιδιο εχουμε την συνειδηση μας δεν κανουμε οτι να ναι
εγω πριν 3 μηνες υιοθετησα ενα ημιαιμο
και δεν ακουσα ποτε απο κανεναν να πει πως δεν το θελει
ειναι ενας αγγελος
δεν κανει ζημιες τπτ ουτε ενοχλει και κανεναν
και γω τον εκπαιδευω για να μην εχουμε περιεργες συμπεριφορες
η το παιρνεις και αναλαμβανεις τις ευθυνες η τοτε μην μπεις καν στη διαδικασια!!!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-11, 18:59
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

προσπαθω προσπαθω.
ειμαι 24 χρονων αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να μεινω μονος μου
κατι θα σκεφτω.δεν γινεται να το παρατησω.νομιζω οτι δεν θα μπορω μετα μονο και μονο οτι εγκατελειψα ενα ζωντανο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-11, 19:42
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Φιλε ειναι καθαρα στο χερι σου.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-11, 21:05
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου (προσπαθώντας να βοηθήσω βέβαια)

μήπως κι εσύ τα έχεις φορτώσει λίγο στον κόκορα?
όντως το σκυλί έχει τρίχες
και αν δεν το βουρτσίζεις καθόλου και δεν το βγάζεις συχνά βόλτα να τρέξει και να παίξει σίγουρα το σπίτι είναι μπίμπα στην τρίχα
μήπως να σκούπιζες κι εσύ που και πού?
μήπως να το βούρτσιζες κάθε μέρα και την εποχή που μαδάει ίσως και δύο φορές την ημέρα?

γιατί λέει ότι είναι μεγάλη δέσμευση?
αυτή το φροντίζει?

γενικά-σκέψου τι λέει και σκέψου πως θα αντιμετωπίσεις την ιδέα που της έχει μπεί
αν έχει δίκιο τότε πολύ απλά πρέπει να συμμετέχεις πολύ πιο ενεργά απο ότι τώρα στις δουλειές που προστέθηκαν στο σπίτι λόγο σκύλου
αν έχει άδικο τότε ίσως να θέλει να πεί κάτι άλλο-κατα τον προσφιλή γυναικείο τρόπο-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-11, 01:45
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

πολυ σωστη η τοποθετηση σου.
κοιτα η αληθεια ειναι οτι αν η ιδια δεν το αγαπησει δυσκολα τα πραγματα γιατι εγω λογω δουλειας και σχολης ειμαι λιγες ωρες στο σπιτι οποτε καποιος εστω και λιγο θα πρεπει να ασχοληθει μαζι του
εχω αναλαβει και το βγαζω 2-3 φορες την ημερα βολτα.ομως τυχαινει και καθυστερω να γυρισω σπιτι λογω υποχρεωσεων,το σκυλακι θελει να τα κανει και αρχιζει να γαβγιζει.η μανα μου αγχωνεται οποτε αναγκαζεται να το βγαλει

νομιζει οτι εκεινο εχει το πανω χερι.πχ καθεται τρωει ερχεται διπλα της για να φαει και εκεινη επειδη το λυπαται του δινει φαγητο.λειτουργει σε ολα ετσι μαζι του.ακομα και στη βολτα,στα χαδια γενικα.
νομιζω πρεπει εγω να την μεταπεισω.

βεβαια εχει και καποιες σοβαρες δικαιολογιες οπως του οτι θα μπω φανταρος σ ενα χρονο.

ευχαριστω για την οποια βοηθεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 24-09-11 στις 12:53
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-11, 02:25
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Φιλε μου σορρυ, αλλα πρωτα απ' ολα επρεπε να τα σκεφτωσουν ολα αυτα που λες πριν παρεις το ζωο! Επειδη κ εγω αντιμετωπιζω προβλημα με την μητερα μου επειδη δεν θελει τα ζωα.... Λοιπον, επειδη μενω σε μονοκατοικια με κηπο απο μικρος μαζευα ζωα! Μπορω να σου πω οτι ειμαι το μονο μελος της οικογενειας μου που μου αρεσουν τα ζωα! Απο 4αρων χρονων που αρχισα να μαζευω κατοικιδια στο σπιτι αρχισε να φωναζει η μητερα μου. Πιστευε οτι τα σκυλια, οι γατες κ τα υπολοιπα κατοικιδια ηταν δεσμευση κ αν θελαμε να φυγουμε για διακοπες, θα επρεπε να βαζαμε καποιο ατομο να τα φροντιζει! Να σου δωσω και παραδειγματα, ελεγε οτι καποια ζωα δεν προκειται να μπουνε σπιτι, οπως ερπετα, σκυλια, τροκτικα! Και ομως ειχα παρει ιγκουανα και χαμστερ,ακομη εχω 2 γιορκσαϊρ μεσα στ δωματιο μου ... το ιδιο ελεγε κ με τα ενυδρεια 1-2 το πολυ, εχω ομως 6! Απο το σπιτι διωξαμε καναπε για να μπει το ενα ενυδρειο! Ακομη ελεγε παντα μολις ειναι να παω φανταρος ποιος θα τα προσεχει ολα αυτα τα ζωα, γιατι εχω αρκετα, και ομως τα φροντιζε ολα η μητερα μου....παρόλο που δεν τα ηθελε! Παρεπιπτοντως σπιτι μου εχουν ερθει καποιοι φιλοι απο το φορουμ εδω κ εχουν δει ολα τα ζωα σε τι καταστασεις βρισκονται κ τη φροντιδα τους δινω καθημερινα! Γι αυτο προσπαθησε να την πισεις την μητερα σ να κρατησεις τον σκυλο!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-11, 09:25
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Σου ειχα γραψη οτι πρεπει να προσεχης με την συμπεριφορα σου για να μην βρεθη το σκυλακι παλι στον δρομο. Μερικα πραγματα που λεμε εδω μεσα μπορει να ακουγονται σκληρα για μερικους αλλα και η αληθεια ειναι σκληρη.
Εδω με τα λεγομενα σου διαπιστωνουμε μια συμπεριφορα πολυ προχειρη, αφου πηρες το ζωο στο σπιτι σιγα σιγα το φορτωσες στην μανα σου. Λογικο ειναι να αντιδραση ασχετα με το αν ειναι φιλοζωη η γυναικα η οχι. Ενταξη το παραμελης με την δουλεια και το σχολειο που μας λες αλλα αυτο δεν ειναι λυση. Εχει φροντιδα το ζωο και σου τα γραψαν και οι προλαλησαντες, και θελει και να του βραζης και κανενα κοκαλο με ρυζακι οχι μονο ετοιμα, και χιλια δυο, και εχεις και το στρατιωτικο που δικαιως ξανα επαναστατη η μανα σου τι μπορουμε να κανουμε σε λαθος επιλογες. Να βρεις καποιον να το δωσης για να μην ξανακαταληξη στον δρομο η βρες τα με τον εαυτο σου και αναθεωρησε την συμπεριφορα σου για να δει η μανα σου οτι οντως το φροντιζης το ζωο και το θελεις, συνχρωνος δουλεψε το στο μυαλο σου για το διαστημα της θητειας σου.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-11, 09:37
Το avatar του χρήστη antonismag
antonismag Ο χρήστης antonismag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: kilkis
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

δειξε οτι ενδιαφερεσαι
περιποιησου εσυ το σκυλακι και ολα θα πανε καλα!!!!
βαλε και καμμια σκουπα για τις τριχες
καθαρισε κανα καναπε
και μετα ολα θα ειναι οπως πρωτα
σου μιλαω εκ πειρας
ετσι και η μανα μου δεν ηθελε σκυλο στο σπιτι
τωρα εχει δυο
προσωρινα και τριτο λογω υγειας

μην αγχωνεσαι σκεψου θετικα πραξε σωστα και υπευθυνα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-11, 13:53
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

λόγο στρατού
και λόγο ότι το σκυλί μετά απο μιά ηλικία αλλάζει όλο και πιο δύσκολα χέρια
σκέψου σοβαρά τι θα κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-09-11, 06:14
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου ειχα γραψη οτι πρεπει να προσεχης με την συμπεριφορα σου για να μην βρεθη το σκυλακι παλι στον δρομο. Μερικα πραγματα που λεμε εδω μεσα μπορει να ακουγονται σκληρα για μερικους αλλα και η αληθεια ειναι σκληρη.
Εδω με τα λεγομενα σου διαπιστωνουμε μια συμπεριφορα πολυ προχειρη, αφου πηρες το ζωο στο σπιτι σιγα σιγα το φορτωσες στην μανα σου. Λογικο ειναι να αντιδραση ασχετα με το αν ειναι φιλοζωη η γυναικα η οχι. Ενταξη το παραμελης με την δουλεια και το σχολειο που μας λες αλλα αυτο δεν ειναι λυση. Εχει φροντιδα το ζωο και σου τα γραψαν και οι προλαλησαντες, και θελει και να του βραζης και κανενα κοκαλο με ρυζακι οχι μονο ετοιμα, και χιλια δυο, και εχεις και το στρατιωτικο που δικαιως ξανα επαναστατη η μανα σου τι μπορουμε να κανουμε σε λαθος επιλογες. Να βρεις καποιον να το δωσης για να μην ξανακαταληξη στον δρομο η βρες τα με τον εαυτο σου και αναθεωρησε την συμπεριφορα σου για να δει η μανα σου οτι οντως το φροντιζης το ζωο και το θελεις, συνχρωνος δουλεψε το στο μυαλο σου για το διαστημα της θητειας σου.
καθολου προχειρη συμπεριφερα
το 90% της βολτας το κανει μαζι μου.
και ρυζι βραζω και προσεχω πολυ το θεμα με τη διατροφη του
το σκυλι δεν το εχω παρατησει απλα καποιεσ ωρες πρεπει να μεινει σπιτι μονο του.
στο μπαλκονι οταν το βγαζω γαβγιζει ολο και περισσοτερο οποτε αναγκαστικα θα μεινει μεσα.

θελει σκεψη οντως.ουτε θα το παρατησω ουτε τιποτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
λόγο στρατού
και λόγο ότι το σκυλί μετά απο μιά ηλικία αλλάζει όλο και πιο δύσκολα χέρια
σκέψου σοβαρά τι θα κάνεις
Αισθανομαι σαν να εγκαταλειπω μια ψυχη,οτι την πουλαω παλι για την ανεση που ζητανε οι ανθρωποι στην περιπτωση μας η μανα μου
Αδικια για το ιδιο το ζωο γιατι εκει που νιωθει οτι βρηκε σπιτι παλι δεν ειναι αρεστος
περα απο ολα αυτα που με κανουν και θλιβομαι αποκομιζω και γω απειρα πραματα απο το ζωντανο οπως αγαπη,ενδιαφερον,γυρναω σπιτι και ξεχναω οποιοδηποτε προβλημα της ημερας γιατι στα ματια του βλεπω μια ψυχη που δινοντας του φαγητο,φροντιδα και αγαπη αυτο στο ανταποδιδει με πιστη και παλι με αγαπη


Απο την αλλη επειδη οπως ειπα συγκατοικω με την μανα μου δεν μπορω να την αγνοησω κιολας.δεν μπορω να τις φορτωσω αγχη οπως λεει ουτε να τις βαλω το μαχαιρι στο λαιμο.
και η αληθεια ειναι οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα στο να θελει η μη ενα ζωο

ειμαι σε δυσκολη φαση και σορυ αν κουραζω αλλα μ εχει στεναχωρησει πολυ ολο αυτο
κοιταω ψαχνω εναλλακτικες,,να πεισω τη μανα μου αλλα για ενα ειμαι σιγουρος
ΟΤΙ ΕΣΤΩ και οικοιγενεια αλλη να του βρω για το σκυλι θα ειναι ενα σοκ!!
για τους φιλοζωοους ελπιζω να καταλαβαινετε πως νιωθω

thank u για την συμπαρασταση και τις συμβουλες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 24-09-11 στις 06:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-11, 13:48
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ψαξε να βρεις μια οικογενεια να το δωσεις βαζε αγγελιες κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-11, 21:06
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

να της πεις οτι το μυνημα που σου μεταφερει για τη ζωη ειναι να κανεις εφημερες σχεσεις και να το βαζεις κατω με την πρωτη δυσκολια. δυστιχως αυτη ειναι η αληθεια

επειτα υπαρχει και το κουρεμ για τις τριχες. εγω κουρευω τους γατους μου και τους αρεσει τοσο πολυ που δεβ τρωνε πια τριχες που οχι μονο καθονται αλλα ερχονται και μου το ζητανε μολις αρχισουν και τζιβιαζουν. φυσικα εχω ησυχασει τελειως απο τις τριχες. απλα αγορασα μια μηχανη για ζωα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-11, 08:40
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ωραίο αυτό που λέει ο eet για το μύνημα που σου περνάει η μητέρα σου
αλλά το κούρεμα δεν αρέσει στα σκυλιά,το τρίχωμα είναι εκφραστιό μέσο για το είδος τους και είναι σαν να τους κόβεις την γλώσσα ας πούμε(απλά ξαναφυτρώνει)
ελάχιστες φυλές κουρεύονται και πάλι αυτές δεν τις ξυρίζουν ποτέ παντού....

το σκυλάκι αν το δώσεις τώρα και οχι πολύ αργότερα ,δεν θα έχει κανένα πρόβλημα
ίσα ίσα που αν πάει σε σπίτι που το θέλουν όλοι ,θα περνάει πολύ καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-11, 09:28
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραίο αυτό που λέει ο eet για το μύνημα που σου περνάει η μητέρα σου
αλλά το κούρεμα δεν αρέσει στα σκυλιά,το τρίχωμα είναι εκφραστιό μέσο για το είδος τους και είναι σαν να τους κόβεις την γλώσσα ας πούμε(απλά ξαναφυτρώνει)
ελάχιστες φυλές κουρεύονται και πάλι αυτές δεν τις ξυρίζουν ποτέ παντού....

το σκυλάκι αν το δώσεις τώρα και οχι πολύ αργότερα ,δεν θα έχει κανένα πρόβλημα
ίσα ίσα που αν πάει σε σπίτι που το θέλουν όλοι ,θα περνάει πολύ καλύτερα
μικρε ακουαριστα εχω δει σκυλια μακρυτριχα που τρωνε κουρεμα και δεν εχουν θεμα...
ειναι αλλα που τρελενονται ομως και τους πιανουν ντροπες και ψυζολογικα,....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-11, 12:01
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

δεν θα συζητήσουμε περι τριχών σε αυτό το θέμα
αλλά το γεγονός ότι ο σκύλος εκφράζεται κοινωνικά μέσω του τριχώματός του άρα είναι φυσικό κι επόμενο να νιώθε άσχημα κουρεμένος είναι αδιαμφσβήτητο

παρατηρήσεις ενός δύο ανθρώπων σε ένα δύο σκυλιά δεν είναι δυνατόν να αναιρέσουν παρατηρημένο φαινόμενο σε όλα τα κυνοειδή
ο σκύλος "μιλάει" με το τρίχωμά του-τον ξυρίζεις και δεν μπορεί να εκφραστεί

υπάρχουν σκυλιά ακοινωνικοποίητητα βέβαια(ουκ ολίγα δυστυχώς) τα οποία όντας σχεδόν αμίλητα ποσώς θα τα απασχολήσει το ξύρισμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-11, 12:11
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δύσκολη επιλογή - εύχομαι καλή επιτυχία και να βρεθεί λύση ικανοποιητική για όλους.

Υποθέτω πάντως ότι οι περισσότεροι από αυτούς που προωθούν τη λύση "πείθω τη μαμά", "και η δικιά μου μαμά φώναζε στην αρχή και τώρα το δέχτηκε", κλπ, δεν έχουν παιδιά...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-11, 12:30
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα συζητήσουμε περι τριχών σε αυτό το θέμα
αλλά το γεγονός ότι ο σκύλος εκφράζεται κοινωνικά μέσω του τριχώματός του άρα είναι φυσικό κι επόμενο να νιώθε άσχημα κουρεμένος είναι αδιαμφσβήτητο

παρατηρήσεις ενός δύο ανθρώπων σε ένα δύο σκυλιά δεν είναι δυνατόν να αναιρέσουν παρατηρημένο φαινόμενο σε όλα τα κυνοειδή
ο σκύλος "μιλάει" με το τρίχωμά του-τον ξυρίζεις και δεν μπορεί να εκφραστεί

υπάρχουν σκυλιά ακοινωνικοποίητητα βέβαια(ουκ ολίγα δυστυχώς) τα οποία όντας σχεδόν αμίλητα ποσώς θα τα απασχολήσει το ξύρισμα
εχεις δικιο αν και δεν συμφωνω απολυτα σε αυτα που πολυ βασιμα και σωστα γραφεις...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-11, 21:35
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

πηρα Κατι swiffer,κανω 1 φορα την ημερα το σπιτι.
οταν ερθει η ωρα του στρατου θα βρεθει η λυση.
θα το αγαπησεις το σκυλακι

μ αυτα και μ αυτα φαινεται οτι ειναι πολυ καλυτερα.ηδη την πετυχαινω στιγμες να το εχει παρει αγγαλια και να το χαιδευει
οταν την ρωτησα τι λες να το κανουμε μου λεει οκ το εχω αγαπησει δεν το συνεχισε ουτε βεβαια κι εγω.


τα δυσαρεστα τωρα:
σημερα τον βγαζω βολτα και επειδη ηταν νυχτα ,ειμασταν και σ ενα παρκο τρωει πουλι που το ειχε πατησει αυτοκινητο
η αληθεια ειναι οτι τον ειχα τετ α τετ πεντε λεπτα και με ηρεμη φωνη για πεντε λεπτε του ελεγα ''αστο κατω''
αυτος τοσο πεισμωνε το ειχε πιασει στο στομα και δεν το αφηνε.

αρχιζω και του ριχνω(δεν εβαλα καθολου δυναμη) μικρα χτυπηματα στον ποπο του και εκει ειναι που αρχιζε να γρυλιζει.

μου σκαει στο μυαλο αρθρο που ειχα διαβασει οτι απο νεκρα ζωα αμα φαει ο σκυλος παιζει να δηλητιριαστει και τετοια

χανω την υπομονη μου και τον χτυπαω λιγο πιο δυνατα και τον τραβαω με δυναμη απο το λουρι.τον λυνω(ειμασταν σε περιφραγμενο χωρο) και τρεχει σε μια γωνια και αρχιζει και τρωει.τον πλησιαζω και με διωχνει γαβγιζοντας.η αληθεια ειναι οτι οσο και αν προσπαθησα να κρατηθω εφαγε κι αλλες.



και επειδη θελω να προλαβω αυτους που θα πουν οτι με το ξυλο δεν βγαινει κατι ας ακουσω απο εναν πιο εμπειρο τι θα κανε στην περιπτωση αυτη ξεροντας οτι το σκυλι και ολη την ωρα στην αγγαλια μας ,μας γλειφει κλπ.

δυστυχως τωρα καθεται σε μια γωνια ουτε μιλαει και δειχνει εμφανως στεναχωρημενος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-11, 21:50
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Δε θα το παίξω εμπειρη αλλά επειδή ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει να έχει κάτι ο σκύλος στο στόμα του και εγώ να θέλω να το αφήσει έκανα το εξής. Με το ένα χέρι κράταγα το σκύλο και με το άλλο του πίεζα ελαφρά τα μάγουλα ώστε να τον αναγκάσω να το αφήσει λέγοντας του "αστο". Μόλις το άφηνε του έλεγα πολλά μπράβο και όλα τελείωναν καλώς. Φυσικά αυτό σε ένα εντελώς ανεκπαιδευτο σκυλί. Το άλλο πολύ απλο πάντα είχα μαζί μου στη βόλτα το αγαπημενο του μπαλάκι, παιχνίδι. Μόλις έπιανε κατι του έδειχνα το μπαλάκι και πέταγε αμέσως ό,τι είχε στο στομα του προκειμένου να κυνηγήσει το μπαλάκι. Εν ολίγοις του αποσπούσα την προσοχή από αυτο που κρατούσε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-09-11, 22:36
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα το παίξω εμπειρη αλλά επειδή ουκ ολίγες φορές μου έχει τύχει να έχει κάτι ο σκύλος στο στόμα του και εγώ να θέλω να το αφήσει έκανα το εξής. Με το ένα χέρι κράταγα το σκύλο και με το άλλο του πίεζα ελαφρά τα μάγουλα ώστε να τον αναγκάσω να το αφήσει λέγοντας του "αστο". Μόλις το άφηνε του έλεγα πολλά μπράβο και όλα τελείωναν καλώς. Φυσικά αυτό σε ένα εντελώς ανεκπαιδευτο σκυλί. Το άλλο πολύ απλο πάντα είχα μαζί μου στη βόλτα το αγαπημενο του μπαλάκι, παιχνίδι. Μόλις έπιανε κατι του έδειχνα το μπαλάκι και πέταγε αμέσως ό,τι είχε στο στομα του προκειμένου να κυνηγήσει το μπαλάκι. Εν ολίγοις του αποσπούσα την προσοχή από αυτο που κρατούσε...
Μπα φαινοταν οτι το υπερασπιζοταν με πολυ σθενος,δεν ξερω τοσο πολυ γιατι.σκεφτηκα να βαλω τα χερια μεσα να του το τραβηξω αλλα απο την αλλη το περιστερι και λιωμα ηταν και δεν υπηρχε τροπος να το πιασω.τι να πω δεν ξερω

κτηνιατρος που μιλησα μου ειπε αλατονερο για να το ξερασει αλλα εμενα δεν το επινε για κανενα λογο.ο μονος κινδυνος ειπε οτι ειναι σαλμονελα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-10-11, 00:13
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Και σιγά μην πιει αλατόνερο από μόνο του! Μάλλον σιγά σιγά πρέπει να αρχίσεις να εκπαιδεύεις στα βασικά το σκυλάκο σου γιατί βλέπω να σου παίρνει τον αέρα και αυτό δεν το θέλεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-11-11, 11:11
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Λοιπον τα νεα εχουν ως εξης:

Μαλλον κανω λαθη και το σκυλι μας εχει καβαλησει
Δυο χαρακτηριστικα που εγιναν μεσα στην βδομαδα.

Ηταν ξαπλωμενος στο κρεβατι μου,πηγα να κατσω και οταν ειδε οτι τον πλησιασα(για χαδια πηγαινα,αυτος θεωρησε οτι θα τον διωξω) μου γρυλισε και εκανε κινηση να με δαγκωσει.οταν κατεβηκε και πλησιασα διπλα του το ποδι μου με δαγκωσε και μετα απο φωνες εφυγε απο το δωματιο
Ενα δευτερο.Ειμασταν στο δωματιο με κλειστη πορτα και εκανε προσπαθει να βγει εξω γιατι μολις ειχε ερθει delivery και προφανως του μυριζε.Οταν πηγα να βγω εξω και να τον αφησω μεσα μου δαγκωσε παλι το ποδι και σε προσπαθεια μου να τον πιασω εκανε το ιδιο και στα χερια μου.επειδη κι εγω πεισμωσα επιτεθηκα με σκοπο οχι να τον δειρω αλλα να τον πιασω και να μη βγει εξω.Αγριεψε περισσοτερο και μου εκανε δυο μικρο γρατζουνιες στα χερια.

Η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει εχω καλεσει εκπαιδευτη και απορω με την ολη συμπεριφορα με τοση αγαπη που του εχουμε δωσει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-11, 11:16
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Είναι πολύ κακό σημάδι ότι σε δάγκωσε το σκυλί. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει μάθει ότι το αφεντικό είσαι εσύ και όχι αυτό. Η αγάπη/παιχνίδια/χαρές κλπ είναι άλλο θέμα.

Δες τι θα σου πουν και οι πιό εμπειροι, αλλά εγώ σκυλί που δαγκώνει δε θα το κράταγα ούτε με σφαίρες. Σου φεύγει μια φορά, ή έρχεται ένας ξένος στο σπίτι - δεν ξέρεις τι θα γίνει. Είναι σοβαρό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-11, 11:29
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Νιωθω οτι σου τελειωσε το ταξιδι του μελητος.Στο ειχα πει και στο πρωτο θεμα σου.Να το κρατησεις αν εισαι οχι 100% αλλα 1000% αυτο το σκυλι.Κανενα σκυλι δεν δαγκωνει το αφεντικο του.Για να σε δαγκωσει σημαινει οτι κατι αρνητικο εισπρατει απο εσενα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-11, 11:56
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Νομιζω δεν εθεσα θεμα αν θα κρατησω το σκυλι η οχι.φυσικα και ειμαι 100% σιγουρος οτι το θελω.
Γιατι αποκλειστικα να φταιω εγω?

το οτι ηταν αδεσποτο και δεν ξερω το παρελθον του?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά εγώ σκυλί που δαγκώνει δε θα το κράταγα ούτε με σφαίρες..

ωραια.
Με απογοητευσες
Οτι δεν μας ταιριαζει δηλαδη το πεταμε??
νομιζω δεν ειναι λυση εκτος αν δεν διορθωνεται κατι το οποιο μου φαινεται δυσκολο

Τελοςπαντων εχω διαφορετικη αποψη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 05-11-11 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-11-11, 12:06
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω δεν εθεσα θεμα αν θα κρατησω το σκυλι η οχι.φυσικα και ειμαι 100% σιγουρος οτι το θελω.
Γιατι αποκλειστικα να φταιω εγω?

το οτι ηταν αδεσποτο και δεν ξερω το παρελθον του?
Εγω δεν ειπα οτι φταις σε κατι που εκανες η δεν εκανες.Απλα ολα τα παιδια σου ειχαν επισημανει ,οτι ειναι δυσκολο πραγμα η συμβιωση με ενα κατοικιδειο,ποσο μαλλον με σκυλι.Ειχες πολυ χρονο για να μαθεις ,οτι τα σκυλια δεν τα αφηνουμε ποτε να αναιβενουν σε κρεβατια,αλλα να εχουν τον δικο τους κρεβατι-χωρο.Για να σε δαγκωσει σημαινει οτι κατι αρνητικο του δεινεις.Δεν εχει καμια σχεση με τα ψαρακια μας,που ειναι μεσα σε μια γυαλα.Αυτα εχουν δυνατη προσωπικοτητα,και αισθηση κυνδυνου,και συναισθηματων.Ειπες οτι θα πας φανταρος.Το σκυλι αγαπα ολη την οικογενεια,αλλα εχει μονο ενα αφεντικο.Τα δικα μου τα σκυλια,οταν τα πλησιαζω,γυρνανε με την κοιλια επανω ,για να τα πατησω με το ποδιμου,γιατι ξερουν οτι εγω ειμαι το αφεντικο τους και κακο δεν θα τους κανω.Ειναι ζωα για μια ζωη που λεμε.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το σκυλακι μου!! ErnieBall Άλλα ζώα 9 23-10-09 18:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10125 seconds with 13 queries