Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-10, 23:18
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή Χελωνακια

Θελω να παρω χελωνακια δωρο στην κοπελα μου και δεν ξερω τιποτα... τι θελουν τα χελωνακια για να ζησουν καλα?... εχει καποιος ιδεα? και απο τιμες τι παιζει χελωνακια - εξοπλισμος ? τι εξοπλισμος χρειαζεται??και αν υπαρχει και κανενα λινκ να δω....
ευχαριστω πολυ...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-10, 23:40
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

αυτο το ειδες?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-10, 01:39
Το avatar του χρήστη TolisT
TolisT Ο χρήστης TolisT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να παρω χελωνακια δωρο στην κοπελα μου και δεν ξερω τιποτα... τι θελουν τα χελωνακια για να ζησουν καλα?... εχει καποιος ιδεα? και απο τιμες τι παιζει χελωνακια - εξοπλισμος ? τι εξοπλισμος χρειαζεται??και αν υπαρχει και κανενα λινκ να δω....
ευχαριστω πολυ...
Την εχεις ρωτησει αν της αρεσουν και αν θα ηθελε?Αν θες να ξερεις παντως δεν ειναι οικονομικη λυση για δωρο,καθως χρειαζεσαι ενα terrarium στο οποιο θα ζουν(θελουν νερο και ξηρα,πχ μεγαλες πετρες για να βγαινουν εξω απο το νερο.Αυτο χρειαζεται για 2 λογους:για να λιαζονται και να στεγνωνουν το καβουκι τους και για να αναπνεουν,γιατι εχουν πνευμονες.)Επισης χρειαζεται να παρει φιλτρο γιατι ειναι βρομιαρες και θα την δυσκολεψει πολυ την κοπελα αν δεν εχει να αλλαζει το νερο τους.Ασε που βρομαει αν δεν καθαριζει καλα το νερο.Εμενα στην αρχη μυριζε το δωματιο μου και δεν μπορουσα να καταλαβω απο που ερχοταν.Θερμοστατης απαραιτητος και αυτος.Απο κει και περα,θες τροφη και καλυτερα για οσο ειναι μικρα τα χελωνακια ζωντανη τροφη(σκουλικια,καβουρακια,γαριδες,κλπ) αλλα και λαχανο και μαροθλι,σταγονες για να δυναμωνει το καβουκι(ασβεστιο),αντιχλωριο για το νερο(το χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη του νερου που πρεπει να γινεται μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον) και τελος υποστρωμα οπως χαλικακι(προσοχη μονο να ειναι μεγαλουτσικες οι πετρες γιατι εμενα κατι μικρες που ειναι πορτοκαλι τις εχει φαει ολες,μαλλον τις περασε για γαριδες,αν και διαβασα καπου οτι μερικες χελωνες και κυριως ξηρας τρωνε μικρες πετρες,βοηθα στον οργανισμο τους.Θα χρειαστει μια λαμπα για φως και για να μπορει να λιαζεται,καλο θα ηταν να ειναι uvb(ειναι λιγο ακριβες,αλλα με αυτες αναπτυσσονται σωστα).Α!Και το σημαντικοτερο,τα συμπαθεστατα μικρα χελωνακια δεν θα ειναι για παντα μικρα.Στην αρχη θα ειναι ετσιhttp://www.youtube.com/watch?v=SOrBd_BWEM4
αλλα αργοτερα μπορει να γινουν μεχρι 40 εκατοστα,και αν εχεις 2 ξερεις τι χωρο θες?Τωρα θες τουχαλιστον 30-40 λιτρα αργοτερα θα πρεπει να τους φτιαξεις ενα πολυ μεγαλο χωρο(αργοτερα αναφερομαι μεσα στα επομενα 5 χρονια).Αν τελικα παρεις να θυμασαι οτι το νερο στην αρχη και οσο ακομη ειναι μικρα δεν πρεπει να εχει μεγαλο βαθος γιατι μπορει να πνιγουν(αν αναποδογυρισουν,που το παθαινουν συχνα και δεν πατωνουν κατω αυτο θα συμβει).Πρεπει το βαθος να ειναι το πολυ διπλασιο απο το μηκος του καβουκιου τους,δηλαδη για ενα μικρο χελωνακι 4-5 εκατοστων θα πρεπει το μηκος της σταθμης του νερου να ειναι 10 εκατοστα(καλυτερα .Δεν θελω να σε απογοητευσω απλα να σε ενημερωσω γιατι και εγω την πατησα στην αρχη και θα ειναι κριμα και γι'αυτα και για την κοπελα.Θελουν ολα χρονο,φροντιδα και φυσικα χρημα.Καλυτερα να βρεις κατι αλλο για δωρο,δεν ειναι ωραιο να κανουμε δωρα στους αλλους πραγματα που θα τους επιβαρυνουν με επιπροσθετα εξοδα,τουλαχιστον αυτο πιστευω εγω.Αν ξερεις ομως οτι θα της αρεσει πολυ και θα τα προσεχει,σκεψου το καλα.ψαξτο περισσοτερο,παρε ιδεες απο καταλληλα sites και αλλου(πχ δες απο αλλους στο youtube) και μπορεις να βρεις και βιβλια για να πληροφορηθεις καλυτερα.Για ο,τι θες ρωτα παλι,εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-10, 10:54
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TolisT Εμφάνιση μηνυμάτων
Την εχεις ρωτησει αν της αρεσουν και αν θα ηθελε?Αν θες να ξερεις παντως δεν ειναι οικονομικη λυση για δωρο,καθως χρειαζεσαι ενα terrarium στο οποιο θα ζουν(θελουν νερο και ξηρα,πχ μεγαλες πετρες για να βγαινουν εξω απο το νερο.Αυτο χρειαζεται για 2 λογους:για να λιαζονται και να στεγνωνουν το καβουκι τους και για να αναπνεουν,γιατι εχουν πνευμονες.)Επισης χρειαζεται να παρει φιλτρο γιατι ειναι βρομιαρες και θα την δυσκολεψει πολυ την κοπελα αν δεν εχει να αλλαζει το νερο τους.Ασε που βρομαει αν δεν καθαριζει καλα το νερο.Εμενα στην αρχη μυριζε το δωματιο μου και δεν μπορουσα να καταλαβω απο που ερχοταν.Θερμοστατης απαραιτητος και αυτος.Απο κει και περα,θες τροφη και καλυτερα για οσο ειναι μικρα τα χελωνακια ζωντανη τροφη(σκουλικια,καβουρακια,γαριδες,κλπ) αλλα και λαχανο και μαροθλι,σταγονες για να δυναμωνει το καβουκι(ασβεστιο),αντιχλωριο για το νερο(το χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη του νερου που πρεπει να γινεται μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον) και τελος υποστρωμα οπως χαλικακι(προσοχη μονο να ειναι μεγαλουτσικες οι πετρες γιατι εμενα κατι μικρες που ειναι πορτοκαλι τις εχει φαει ολες,μαλλον τις περασε για γαριδες,αν και διαβασα καπου οτι μερικες χελωνες και κυριως ξηρας τρωνε μικρες πετρες,βοηθα στον οργανισμο τους.Θα χρειαστει μια λαμπα για φως και για να μπορει να λιαζεται,καλο θα ηταν να ειναι uvb(ειναι λιγο ακριβες,αλλα με αυτες αναπτυσσονται σωστα).Α!Και το σημαντικοτερο,τα συμπαθεστατα μικρα χελωνακια δεν θα ειναι για παντα μικρα.Στην αρχη θα ειναι ετσιhttp://www.youtube.com/watch?v=SOrBd_BWEM4
αλλα αργοτερα μπορει να γινουν μεχρι 40 εκατοστα,και αν εχεις 2 ξερεις τι χωρο θες?Τωρα θες τουχαλιστον 30-40 λιτρα αργοτερα θα πρεπει να τους φτιαξεις ενα πολυ μεγαλο χωρο(αργοτερα αναφερομαι μεσα στα επομενα 5 χρονια).Αν τελικα παρεις να θυμασαι οτι το νερο στην αρχη και οσο ακομη ειναι μικρα δεν πρεπει να εχει μεγαλο βαθος γιατι μπορει να πνιγουν(αν αναποδογυρισουν,που το παθαινουν συχνα και δεν πατωνουν κατω αυτο θα συμβει).Πρεπει το βαθος να ειναι το πολυ διπλασιο απο το μηκος του καβουκιου τους,δηλαδη για ενα μικρο χελωνακι 4-5 εκατοστων θα πρεπει το μηκος της σταθμης του νερου να ειναι 10 εκατοστα(καλυτερα .Δεν θελω να σε απογοητευσω απλα να σε ενημερωσω γιατι και εγω την πατησα στην αρχη και θα ειναι κριμα και γι'αυτα και για την κοπελα.Θελουν ολα χρονο,φροντιδα και φυσικα χρημα.Καλυτερα να βρεις κατι αλλο για δωρο,δεν ειναι ωραιο να κανουμε δωρα στους αλλους πραγματα που θα τους επιβαρυνουν με επιπροσθετα εξοδα,τουλαχιστον αυτο πιστευω εγω.Αν ξερεις ομως οτι θα της αρεσει πολυ και θα τα προσεχει,σκεψου το καλα.ψαξτο περισσοτερο,παρε ιδεες απο καταλληλα sites και αλλου(πχ δες απο αλλους στο youtube) και μπορεις να βρεις και βιβλια για να πληροφορηθεις καλυτερα.Για ο,τι θες ρωτα παλι,εδω ειμαστε

ma δεν θα εκανα δωρο κατι τετοιο αν ηξερα οτι δεν το ηθελε...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-10, 16:56
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Κατ'αρχας πρεπει να σου πω πως η φροντιδα τις χελωνας δεν ειναι τοσο απλη οσο την παρουσιαζουν οι πετσοπαδες...Κατα την γνωμη μου ειναι πιο δυσκολες απο τα ψαρια,διοτι ειναι πολυ πιο βρομικες και χρειαζεται η καθε μια ενα πολυ μα πολυ μεγαλο ενυδρειο.Πρεπει λοιπον να ενημερωθεις πολυ καλα και να ενημερωσεις και την κοπελα σου επισης.Για να απαντησω και στην ερωτηση σου,για μια χελωνα χρειαζεσαι γι'αρχη ενα 60λιτρο ενυδρειο,και αν ολα πανε καλα σε δυο-τρια χρονακια θα χρειαστεις μεγαλυτερο.Χρειαζεσαι μια λαμπα που να παραγει τις ακτινοβολιες UVA,UVB.Επισης πολλες πετρες και ξυλα,για να διαμορφωσεις οσο γινεται ενα φυσικο περιβαλλον(φυτα μην βαλλεις,μαλλον θα τα φαει..) και πολυ συχνες αλλαγες του νερου,πολλες ποικιλιες τροφων(οσο το δυνατο περισσοτερη ζωντανη τροφη),βιταμινες(ειδικα Α και D),αντιχλωριο,φιλτρο πολυ ''μεγαλο'' για τα λιτρα σου(διοτι οπως προανεφερα ειναι πολυ βρωμιαρες).Πολλοι στο φορουμ θα σου πουν οτι δεν χρειαζεται να στρωσεις το φιλτρο σου,με την λογικη οτι ειναι τοοοσο βρωμιαρες που τα βακτηρια δεν προκειται να κανουν τιποτα,και αλλοι πολλοι θα σου πουν οτι ειναι απαραιτητο.Εγω προσωπικα σου προτεινω να το στρωσεις.Επισης χρειαζεσαι θερμοστατη(οσο ειναι μικρη στους 26 βαθμους).Τα υπολοιπα θα τα βρεις μονος σου με πολυ καλη ερευνα στο ιντερνετ.Εφοσων εισαι αρχαριος σου προτεινω να παρεις το βιβλιο ''Χελωνακια'' εκδοσεις Καρακώτσογλου.Ελπιζω να σε καλυψα
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-10, 19:09
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν είναι τυχαίο που σχεδόν όλες αυτές οι χελώνες καταλήγουν σε λίμνες αστικών πάρκων ή στην φύση προκαλώντας φοβερές ζημιές στην ισορροπία του οικοσυστήματος...
Σκέψου το καλά πριν τις πάρεις. Ζουν πάρα πολλά χρόνια, γίνονται πολύ μεγάλες, χρειάζονται πολύ χώρο, εξοπλισμό, χρήμα και χρόνο και στην τελική έχουν απαγορευτεί εδώ και καιρό, άσχετα που ακόμα τις πουλάνε στα πετ σοπ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-10, 21:50
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

καλυτερα να της παρεις και αυτηνης ενα ενυδρειο και να βαλετε ψαρακια που θα τις αρεσουν πολυ και θα ταιριαζουν στο ενυδρειο που θα της παρεις..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-10, 22:06
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα να της παρεις και αυτηνης ενα ενυδρειο και να βαλετε ψαρακια που θα τις αρεσουν πολυ και θα ταιριαζουν στο ενυδρειο που θα της παρεις..

OK.... παιδια με πεισατε ακυρο το χελωνακι...
παμε για κανενα μονομαχο... μονο θερμοστατη θελω και τον μονομαχο και ειμαι κομπλε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
OK.... παιδια με πεισατε ακυρο το χελωνακι...
παμε για κανενα μονομαχο... μονο θερμοστατη θελω και τον μονομαχο και ειμαι κομπλε...

Σε 13 λιτρα με ενα απλο φιλτρακι...
υπαρχει κατι εκτος απο μονομαχο...???
που να μην θελει θερμοστατη γιατι δν εχω... αλλα ο μονομαχος θελει...
οποτε... κατι αλλο...
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 16-03-10 στις 22:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-10, 11:20
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

κοιτα εγω θα ελεγα οτι 13 λιτρα ειναι λιγα(μην συγκρινεις πως τους εχουν στα πετ σοπ..το προτιμοτερο ειναι αν τους δωσουμε οτι πιο πολυ μπορουμε...)
οποτε εγω λεω στα 20-25 λιτρα θα ειναι βασιλιας με ριζες,αληθινα φυτα και εβδομαδιαιες αλλαγες με απιονισμενο νερο και θα εισαι κομπλε!
υπαρχουν φτηνοι θερμοστατες για τα λιτρα που θες οποτε μην αγχωνεσαι...
θα βαλεις μεσα και κανα σαλιγκαρακι..ειναι ωραια εμπειρια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-10, 11:36
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

υπαρχουν θερμοστατες με 10-12 ευρο νομιζω.
σε 13 λιτρα τι αλλο μπορει να βαλει ο φιλος?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-10, 19:40
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Question

Πήραμε και εμείς δύο χελωνάκια μικρά και μία χελωνιέρα 40x30cm με ένα κίτρινο πλαστικό για να ανεβαίνουν. Όταν μεγαλώσουν αργότερα λέω να πάρω κανά ενυδρείο για χελώνες. Δεν ξέρω τίποτα όμως από αυτά και έχω βρει στο ebay κάτι εξαρτήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Για φίλτρο νερού έχω αυτό: Φίλτρο, για Heater: Heater, θερμόμετρο να βάλω; Το heater είναι με θερμοστάτη. Έχω βρει όμως και θερμόμετρο. Χρειάζεται και από τώρα που είναι μικρά να πάρουμε τα παραπάνω ή δεν υπάρχει πρόβλημα. Στο youtube είδα αρκετά βίντεο που έχουν και αυτοί μικρές red eared slider χελωνίτσες και τις έχουν σε μεγάλα ενυδρεία ή μόνα τους ή με ψάρια και συναφή. Εγώ αυτό που έχω πάρει έκανε 12,5€ και είναι πλαστικό. Τί να κάνω; Πες τε μου ιδέες. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι.

Αν ξέρετε και κάποιο κατάστημα καλό με καλές τιμές εδώ Αθήνα για τα παραπάνω θα βοηθούσε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-04-10, 19:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενα πολυ καλο αρθρο ειναι αυτο...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
αν κανεις και μια αναζητηση νομιζω πως θα καλυφθεις σε ολες σου σχεδον τις αποριες.
καλως ηρθες!! καλο διαβασμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-04-10, 20:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω ότι το άρθρο που σε παράπεμψε ο Πάνος δεν είναι το μόνο, αλλά θα πρέπει να διαβάσεις και πολλά άλλα, όπως για παράδειγμα να ξεψαχνίσεις το:

http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html

Και το:

http://reptilesalonica.ipbhost.com/i...p?showforum=39

Αν και δε λειτουργεί πια ως φόρουμ παρά μόνο ως on-line βιβλιοθήκη. Υπάρχουν και άλλα όπως το:

http://www.redearslider.com/

για παράδειγμα.


Εγώ σου προτείνω, εφόσον θες να τα κάνεις όλα σωστά, να στρώσεις το φίλτρο που θα πάρεις, όπως γράφεται στην κατηγορία των αρχάριων εδώ μέσα.

Τα προϊόντα που έχεις βρει στο ebay είναι πιο ακριβά από καλύτερα που υπάρχουν στην Ελλάδα χωρίς να περιμένεις να σου τα στείλουν, π.χ. της EHEIM. Για το θερμόμετρο μικρό το κακό, άμα σου αρέσει πάρ'το!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-10, 09:20
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Προεπιλογή

exelix ξέρεις κανά καλό κατάστημα με τέτοια είδη που να έχει και καλές τιμές. Λέω να πάρω λάμπα Mercury Vapor Bulbs, UVB Heat Lamps (UVA, UVB, Heat), δες εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-10, 10:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για προϊόντα ερπετών, αλλά και συμβουλή για το κάθε τι που τα αφορά εμπιστεύομαι μόνο έναν επαγγελματία (τα άλλα από το internet). Το μαγαζί του λέγεται Reptilia Nostra (ακόμα δε δουλεύει το site του) και είναι στη Μεσογείων 38-40. Δεν έχω τώρα τηλέφωνο, αλλά μπορείς να το βρεις στο Google αν το χρειάζεσαι. Και οι τιμές του είναι αρκετά λογικές, σε φάση που έχω πετύχει κάποια πράγματα πιο φθηνά από pet shop με μεγάλη κίνηση, αλλά μπορεί να βρεις και κάποια πιο ακριβά εννοείται!

Για φίλτρο και θερμοστάτη πάρε πιο δυνατό από αυτόν που λέει πάνω για τα λίτρα σου. Φαντάσου ότι εγώ πήρα στην αρχή 50W που είναι για 60 λίτρα (έχω 24 τώρα που είναι μικρές ακόμα σε ενυδρείο 80 πόντων) και αναγκάστηκα να πάρω 100W για να κρατάει θερμοκρασία το χειμώνα). Φίλτρο έχω ένα εσωτερικό που γυρνάει 300 λίτρα την ώρα και μόλις μεγαλώσουν λίγο θα χρειαστώ δεύτερο. Καλά σε 3 χρόνια θα χρειαστώ άλλο ενυδρείο, αλλά λέμε για μέχρι τότε. Αφού είσαι Περιστέρι σου προτείνω να πας εδώ: http://www.osmosisaquariums.gr/ για φίλτρο-θερμοστάτη και προτίμησε από μάρκα Eheim, τουλάχιστον στον θερμοστάτη, αν και γενικά σε συμφέρει γιατί θα βρεις πιο φθηνά, αλλά ας πούμε λιγότερο αξιόπιστα με διπλάσια κατανάλωση, αλλά ό,τι σε βολεύει.

Αυτός ο τύπος λάμπας είναι πολύ καλός, ειδικά για το μέγεθος του χώρου που τις έχεις, απλά εγώ οφείλω να σου πω ότι χρειάζεσαι κάπως μεγαλύτερο χώρο. Βέβαια για αυτή τη λάμπα πρέπει να πάρεις και την κατάλληλη βάση π.χ. http://www.reptilica.gr/product_info...%28gr_21501%29 και σίγουρα κεραμικό ντουί από τα ηλεκτρολογικά της γειτονιάς σου για να μη λιώσει το πλαστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-04-10, 11:03
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ exelix. Βοήθησες αρκετά!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-07-10, 14:48
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Προεπιλογή

Πήρα μια πισίνα από το Γαλαξία με 6 ευρώ και τα έχω στο μπαλκόνι και το κατα ευχαριστιούνται αφάνταστα. Ανεβαίνουν στις πέτρες και λιάζονται, τεντώνονται και έχουν πολύ φάση, καθόμαστε με τη γυναίκα μου και τα χαζεύουμε και τα μιλάμε (θα μας κλείσουν στο ΔΑΦΝΗ).
http://img830.imageshack.us/img830/4060/dsc00010q.jpg
http://img52.imageshack.us/img52/3044/dsc00011xk.jpg
http://img265.imageshack.us/img265/1091/dsc00012kn.jpg
http://img842.imageshack.us/img842/4775/dsc00013em.jpg
Συνέχεια κολυμπάνε και είναι απίστευτη αίσθηση όταν τα βλέπεις να κολυμπούνε!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-07-10, 17:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παραδεισος για τα μικρα. να φροντισετε να εχουν και ενα κομματι στην πισινα που να λουζεται απο τον ηλιο..αλλα και σκια να καταφευγουν οταν θελησουν.
θα στησεις ενυδρειο για το χειμωνα?? γιατι δε πρεπει να τα αφησεις εξω.
επισης να ξερεις πως οσο μεγαλωνουν...μεγαλωνουν και δυναμωνουν και τα νυχια τους...με οποιο επακολουθο για τη φουσκωτη πισινουλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-07-10, 18:20
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Προεπιλογή

Το πρωί όταν πιάνει ήλιος στο μπαλκόνι την αράζουν πάνω στις πέτρες, μετά βολτούλες μέσα στην πισίνα, και κλασσικά πάνω στις πέτρες και βουτιές. Το χειμώνα θα δούμε τί θα κάνουμε, Εννοείται ότι δεν θα τα αφήσω έξω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο για χελωνακια Η3lv3t3 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-09-09 18:58
τα χελωνακια μου alan boy Άλλα ζώα 15 24-01-08 20:22
Νεα χελωνακια-προβλημα! Αγγελος Άλλα ζώα 7 13-01-08 04:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07640 seconds with 13 queries