Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-07, 12:14
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή σκιουροι

ενασ φιλος ενδιαφερεται για αναπαραγωγη σκιουρων
ξερει κανεις κανενα forum για να ψαξει και να ρωτησει??????
ή ξερει κανεις γενικα για το θεμα αυτο??????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
ενασ φιλος ενδιαφερεται για αναπαραγωγη σκιουρων
ξερει κανεις κανενα forum για να ψαξει και να ρωτησει??????
ή ξερει κανεις γενικα για το θεμα αυτο??????
κοίτα αμα σκοπεύεις να αναπαράξεις αυτόν που έχεις στην photo σου ...


καλύτερα άστο ... τον έχω δει σε δράση ... ο τυπάς είναι σκέτη καταστροφή ...
θα μας διαλύσει !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
ενασ φιλος ενδιαφερεται για αναπαραγωγη σκιουρων
ξερει κανεις κανενα forum για να ψαξει και να ρωτησει??????
ή ξερει κανεις γενικα για το θεμα αυτο??????

Πολύ όμορφα ζωάκια οι σκίουροι Εχει και η ξάδελφη μου στην Ελλάδα και όταν τα είδα μου έμεινε στο νου ή όμορφη συμπεριορά τους, ειδικά όταν τρώνε...

Κοίτα, η αναπαραγωγή τους είναι αρκετά δύσκολη..
Πρώτα πρέπει να ζουν στις καταλληλες συνθήκες (φαγητό, νερό, κλουβί όχι μακρόστενο αλλά ψηλό με πολλά φυσικά κλαδιά και αρκετά σκιουράκια μέσα για να βγουν ζευγαράκια)

Θα χρειαστουν και σπιτάκι (ενα για κάθε 2 σκιουράκια και 1 ένα παραπάνω για κάθε ενδεχόμενο) αν πρόκειτε να σου γεννήσουν.. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλαστικά σπιτάκια από αυτα που βάζουν στα χάμστερ
ή αυτά που είναι πιο φυσικά http://www.aquaristikprodukte.de/coc...50e983d14d4eb9

Αν δεις ότι κάποια σκιουράκια είναι συνέχεια μαζί και γενικά έχουν μια πολύ φιλική συμπεριφορά τότε είναι ζευγάρι και τα αφήνεις μόνα τους στο κλουβί βγάζοντας τα υπόλοιπα...
Αν και όταν σου γεννήσουν βγάζεις το αρσενικό για να μην υπαρξουν προβλήματα (ένας κτηνίατρος 8α σου πει πιο είναι το αρσενικό-μην κάνεις καμοιά προσπάθεισ να ανακαλύψεις μόνο σου πιο είναι το αρσενικό γιατί αν σε δαγκώσουν......)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-07, 15:25
prodigy Ο χρήστης prodigy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2006
Περιοχή: thesalonikh
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

αν σε δαγκωσουν ειναι πολυ πικρα ....ασε που αν φυγουν μεσα στο σπιτι πρεπει να γινεισ κυνηγος για να τα πιασεις....αλλα και ζευγαρι να ειναι ,πολυ δυσκολο να γινει αναπαραγωγη...αυτο που ειναι πραγματικα υπεροχο με αυτα τα ζωακια ειναι το ποσο εξυπνα ειναι και αν τα εκπαιδευσεις θα σε τρελανουν!!!!!
__________________
<<see no evil,hear no evil>>
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-07, 19:49
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prodigy Εμφάνιση μηνυμάτων
αν σε δαγκωσουν ειναι πολυ πικρα ....ασε που αν φυγουν μεσα στο σπιτι πρεπει να γινεισ κυνηγος για να τα πιασεις....αλλα και ζευγαρι να ειναι ,πολυ δυσκολο να γινει αναπαραγωγη...αυτο που ειναι πραγματικα υπεροχο με αυτα τα ζωακια ειναι το ποσο εξυπνα ειναι και αν τα εκπαιδευσεις θα σε τρελανουν!!!!!
Ναι, δάγκωσαν το θείο μου και έβγαλε μια μεγάλη παμπούλα ,αλλά μετα από λίγες μέρες εξαφανίστηκε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-07, 20:03
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Με έχουν δαγκώσει και μένα, τα δόντια τους είναι σα ξυράφια, προσπαθούσαμε να ποιάσουμε ένα μέσα στο σπίτι και με το που κατάφερα να το ποιάσω(με γυμνά χέρια) μου έχωσε μια δαγκιά και μου άνοιξε το δάχτυλο, σταμάτησα το αίμα και μετά από λίγο η πληγή έκλεισε... Εννοείτε πως πρέπει να γίνεται πολύ καλή απολύμανση και επειδή η πρόληψη είναι και θεραπεία, αν χρειαστεί να ποιάσουμε κανένα πρέπει να το κάνουμε με κάποιο χοντρό γάντι ή με ένα πανί. Νομίζω ό,τι κανείς δε θέλει να νιώσει ένα τέτοιο δάγκωμα, πiστέψτε με...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-07, 21:09
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Αν καποιος εχει στην κατοχη του σκιουρους η εχει γνωσεις ας τις παραθεσει σε ενα ποστ...
Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω βασικα χαρακτηριστικα οπως:
διατροφη,ασθενειες,επαφη με τον ανθρωπο,εξημερωση,περιβαλλον διαβιωσης,ειδη(εχω δει μικρα και μεγαλα) απο καποιον που γνωριζει...
Εχω στην κατοχη μου ενα αρκετα μεγαλο κλουβι(100x50x75)που θα μπορουσε να φιλοξενησει σκιουρακια.το εχω βαλει αγγελια στο aquazone αλλα αν κανει για το συγκεκριμενο ειδος(με την καταλληλη διαμορφωση) θα το κρατησω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-07, 13:46
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

[quote=bandit4;165682]Αν καποιος εχει στην κατοχη του σκιουρους η εχει γνωσεις ας τις παραθεσει σε ενα ποστ...
Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω βασικα χαρακτηριστικα οπως:
διατροφη,ασθενειες,επαφη με τον ανθρωπο,εξημερωση,περιβαλλον διαβιωσης,ειδη(εχω δει μικρα και μεγαλα) απο καποιον που γνωριζει...
Εχω στην κατοχη μου ενα αρκετα μεγαλο κλουβι(100x50x75)που θα μπορουσε να φιλοξενησει σκιουρακια.το εχω βαλει αγγελια στο aquazone αλλα αν κανει για το συγκεκριμενο ειδος(με την καταλληλη διαμορφωση) θα το κρατησω...[/quote]

Καταρχλην τα κάγκελα πώς είναι..κάθετα ή οριζόντια? Μια φωτό για να δούμε που εόιναι τοποθετημένες οι ταιστρες κτλ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-07, 20:30
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

τα καγκελα ειναι οριζοντια...αλλα σκεψου...αφου εχω το κλουβι,δεν θα κολλησουμε στις ταιστρες...αγοραζω καινουριες αν χρειαστει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit4 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα καγκελα ειναι οριζοντια...αλλα σκεψου...αφου εχω το κλουβι,δεν θα κολλησουμε στις ταιστρες...αγοραζω καινουριες αν χρειαστει!!!
Εντάξει δεν θα κολλήσουμε εκεί..!!
Ωραία και τα κάγκελα είναι οριζόντια που θα μπορεί να σκαρφαλώνει πιο ευκολα.. Μια απορία..πόση απόσταση υπάρχει μεταξύ του ενος κάγκελου και του άλλου? Θα μπορόυσες να βάλεις μια γενική φωτό του ενυδρείου?

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-07, 09:56
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
πόση απόσταση υπάρχει μεταξύ του ενος κάγκελου και του άλλου?
ειναι κατι λιγοτερο απο 2 εκατοστα
Παράθεση:
γενική φωτό του ενυδρείου?
οπως γραφω και πιο πανω δεν προκειται για ενυδρειο αλλα για κλουβι...
φωτο θα προσπαθησω να βαλω...
και επαναφερω αυτο που εχω γραψει και πιο πανω
Παράθεση:
Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω βασικα χαρακτηριστικα οπως:
διατροφη,ασθενειες,επαφη με τον ανθρωπο,εξημερωση,περιβαλλον διαβιωσης,ειδη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit4 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι κατι λιγοτερο απο 2 εκατοστα

οπως γραφω και πιο πανω δεν προκειται για ενυδρειο αλλα για κλουβι...
φωτο θα προσπαθησω να βαλω...
και επαναφερω αυτο που εχω γραψει και πιο πανω
oups..συγχίστκα και έγραψα ενυδρείο αντί κλουβί...

H Απόσταση μου φαίνεται λίγο μεγάλη 2 εκα. Μου φαίνεται ότι έχεις κλουβί για κουνέλια...:eek: Ελπίζω να κάνω λαθος, γιατί αν ειναι για κουνέλια..

Διατροφή: Είναι σκιουροι άρα τους αρέσουν οι ξηρόι καρποί αλλά με το μετρο. Στον πετσοπα θα πείς ότι θέλεις φαγητο για σκίουρους, αν δεν έχει και φαγτό για χάμστερ να σου δώσει πάλι θα το φάνε... Ακόμα και λίγο αγγουρι θα το φάνε αλλά όχι πολύ συχνα, οπως και μήλο και μερικές φορές μαρούλλι...

Ασθένειες: Για αυτό το κεφάλαιο δεν γνωρίζω πολλά.. Θα σου συνηστούσα να κοιτάξεις στο διαδίκτυο και να αγοράσεις κάποιο σχετικό βιβλίο.. Γενικά όμως οι σκίουροι είναι ανθεκτικά ζωάκια που αν ζούνε στις κατάλληλες συνθήκες σπάνια αρρωστουν...

Επαφή με τον άνθρωπο: Εξημερόνονται σχετικά δύσκολα (αντίθετα με τα χάμστερ που εξημερόνονται ευκολότερα) Θα πρέπει πρώτα να τα έχεις αρκετό καιρό, να σε συνηθίσουν και σιγά σιγά να προσπαθάς να τους δίνεις λιχουδίες με καποιο ξυλάκι και αργότερα με το χέρι σου. Αν μάθει να το ταίζεις μπορείς ευκολα να το πιάσεις.. ΓιΑ να γίνουν όλα αυτά χρειάζεται Υ-Π-Ο-Μ-Ο-Ν-Η

Περιβάλλον Διαβίωσης: Χρειάζονται μεγάλο κλουβί με φωλίες και φυσικά κλαδια (προτιμότερο για να μπορουν α ακονίζουν τα δοντια τους δαγκώνοντας τα-φυσικλα μετά από αρκετλό καιρό τα αντικαθιστας με καινουργια ) Συχνά να καθαρίζεται το κλουβί και να αντικαθισταται το νερό αν όχι καθε μέρα, κάθε 2 μέρες. Τους αρέσει να σκαρφαλώνουν αι αν έχεις μεγάλο και ψηλό κλουβί θα τα δεις να πηδάνε από το ένα κλαδί στο άλλο..!! Στον πάτο του κλουβιου θα βάλεις ροκανίδια και να τα αλλάζεις 1 φορά κάθε 2 ευδομάδες...

Είδη: Δεν γνωρίζω τα είδη αλλά τα σκιουράκια που κυκλοφορουν στο εμπόριο είναι οι μινιατούρες (μικρά σκιουράκια).Μπορείς να βρείς και πιό μεγάλα (εγώ έχω δει σε ένα πετ σοπ στην Θεσσαλονίκη όταν πήγα αλλά είναι πανάκριβα και πολύ πιο δύσκολα στην συντήρηση τους)

Κάτι άλλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-07, 17:02
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

τα ειδη που πουλανε ολα τα μαγαζια εινια τα κλασικα τα μικρα με τις μαυρες ριγες...
τα τελεια ειναι τα κοκκινα και τα γκρι τα οποια φυσικα ειναι και μεγαλυτερα με τις τεραστιες και φουντοτες ουρες τους )) αχ τι ωραια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-07, 20:05
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!!!
ας παρουμε τα πραγματα με τη σειρα...
η αποσταση κατ'αρχην των καγκελων ειναι οντως κατι λιγοτερο απο 2cm(χωραει ο δεικτης του χεριου μου)το κλουβι ειχε αγοραστει για να φιλοξενησει αρχικα ινδικα χοιριδια.
για τις ασθενειες...αν υπηρχε και αλλο μελος που να γνωριζει κατι παραπανω καλο θα ηταν να το αναφερει.ο λογος που με καιει το συγκεκριμενο κεφαλαιο ειναι οτι με τους προηγουμενους ενοικους του κλουβιου ειχα ασχημη εμπειρια και οι πληροφοριες που ειχα συλλεξει μεσω internet δεν βοηθησαν.γι'αυτο και ρωταω μελη που εχουν ηδη καποια εμπειρια και θα εμπιστευομουν περισσοτερο.
οι προθεσεις μου ειναι κανω ενα απιθανο setup στο κλουβι,αν δεν πουληθει τελικα,και να φιλοξενησω σκιουρακια...μετα το πασχα μαλλον θα παρθουν τελικες αποφασεις...
και παλι thanks...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0805.jpg
Εμφανίσεις:  3071
Μέγεθος:  173,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0807.jpg
Εμφανίσεις:  1004
Μέγεθος:  161,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0808.jpg
Εμφανίσεις:  2609
Μέγεθος:  181,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM0810.jpg
Εμφανίσεις:  1500
Μέγεθος:  135,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-07, 17:06
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Αυτό το κλουβάκι είναι πολύ κοντό για σκιουράκια. Τους αρέσει να σκαρφαλώνουν και να πηδάνε ψηλά, οπότε θέλουν πολύ ύψος.

Όταν ήμουν μικρή είχα 2 από αυτά τα ριγέ που πουλάνε συνήθως στα pet shop και τα είχα σε ένα μεγάλο κλουβί από αυτά που βάζουν μέσα μεγάλους παπαγάλους (δύο με τρεις φορές σαν αυτό στις φωτογραφίες). Και πάλι όμως, μικρό τους έπεφτε. Πηδούσαν πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά συνέχεια, κάνοντας ακριβώς τις ίδιες κινήσεις. Είχες δει τις επαναλαμβανόμενες κινήσεις που έκαναν τα λιοντάρια που είχαν παλιά στον Εθνικό Κήπο? Κάπως έτσι...
Τα έβγαζα που και που να βολτάρουν και στο δωμάτιο επειδή τα λυπόμουν, αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολη ιστορία. Μου έπαιρνε πάρα πολλή ώρα και κόπο να τα ξαναμαζέψω.

Με αυτή την εμπειρία, θα σου πρότεινα να μην τα πάρεις καθόλου. Δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο κατάλληλα για κατοικίδια τελικά.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους μεγάλους (κόκκινους) σκίουρους. Αν τους δεις ελεύθερους να σκαρφαλώνουν στα δέντρα δεν θα σου περάσει καν από το μυαλό να τους κλείσεις σε κλουβί.

Αν πάντως αποφασίσεις τελικά να πάρεις σκιουράκια, φρόντισε τουλάχιστον να τους φτιάξεις ένα μεγάλο και άνετο σπίτι...
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Για hamster αυτό το κλουβί είναι καταπληκτικό...

Θα μπορούσε, αν διαμορφωθεί καταλληλα να φιλοξενήσει 4-5 σκιουράκια. Το καλό είναι ότι είναι αρκετά πλατυ που θα μπορούν τα σκιουράκια να πηγαινοέρχονται, αντίθετα όμως με το ύψος που αν ήταν και αυτό 1μετρο, αντί 75 εκα., θα ήταν πολύ καλύτερα... Θα βάλεις πριονίδι στην βάση από κάτω και θα αγοράσεις ποτίστρες και ταιστρες-οι ποτιστρες είναι από αυτες που έχουν τα χάμστερς και οι ταιστρες κατα προτίμιση να είναι μεγάλες και όχι πολύ ψηλές.. Στην κόκκινη, και κίτρινη πλευρά θα βάλεις από 1 φωλιά ενώ στηην μπλέ βάλε 2 μη τυχον τα σκιουράκια δεν μπορουν να είναι μαζί..

Το κλουβί θα πρέπει να είναι σε τόπο που να μην έχει ρευματα αερα..



Κάτι που θα έκανα εγω αν είχα αυτό το κλουβί θα έβγαζα όλες τις πολύχρωμες βάσεις και τα ξυλάκια για να ανεβαινουν και θα έβαζα πολλά φυσικα κλαδια για να μπορουν να πηδουν πιο ευκολα απο το ένα κλαδί στο άλλο και θα έβαζα αυτες τις φωλιές που σου έχω πει πιο πάνω....

Καλή συνέχεια ...!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-04-07, 07:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αμα δεν εχεις δεντρο μεσα στο δωματιο , τι τα θες τα σκιουρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-07, 14:06
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Το κλουβί δεν κάνει ούτως ή άλλως γιατί δεν έχει σχάρα στον πάτο. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να το καθαρίσεις γιατί θα σου φύγουν και δεν θα μπορέσεις ποτέ να τα πιάσεις!!!! μόνο όταν μετακομίσεις θα τα βρεις.
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, ¶νοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-07, 18:20
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

thanks...
μαλλον εγκαταλειπω την ιδεα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-07, 18:34
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit4 Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks...
μαλλον εγκαταλειπω την ιδεα...
Όταν είχες ινδικά χοιρίδια πως καθάριζες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-04-07, 19:53
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

μετακομιζαν για κανα 15λεπτο σε ενα πιο μικρο κλουβι και με το που τελειωνα το καθαρισμα,επεστρεφαν στη "μεζονετα" τους...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-04-07, 18:09
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit4 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετακομιζαν για κανα 15λεπτο σε ενα πιο μικρο κλουβι και με το που τελειωνα το καθαρισμα,επεστρεφαν στη "μεζονετα" τους...
Γιατί δεν βάζεις χάμστερ..? ένα χευγαράκι και θα δεις πόσα θα γίνουν σε κανένα μήνα..!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-07, 10:33
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

τα χαμστερ δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα...
το μονο που με ενδιεφερε ηταν οι σκιουροι...
ισως καποια στιγμη στο μελλον να γινει και αυτο(με αλλο κλουβι)...
ευχαριστω οσους βοηθησαν και ενδιαφερθηκαν anyway...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-07, 15:17
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

κάποτε είχα chipmunk (αυτά με τις μαύρες ρίγες που λέτε). ξεκίνησα με έναν αρσενικό σε ένα μικρό κλουβί (ζευγαρώστρα νομίζω λέγεται, για πουλιά). Τον εξημέρωσα και είχα πάντα ανοιχτό το κλουβί για να κόβει τις βόλτες του στο δωμάτιο μου. Αργότερα για να μην είναι μόνος πήρα και μία θηλυκιά και έκαναν 7 μικρά. Η θηλυκιά δεν εξημερώθηκε ποτέ ενώ τα μικρά ήταν πολύ εύκολο να τα εξημερώσω αφού με έβλεπαν και με "περπατούσαν" από νεογέννητα.

Αναγκάστηκα να φιάξω ένα μεγάλο κλουβί περίπου 1000 λίτρα με πολλές φωλιές (γιατί σκοτώνονται) κλαδιά πέτρες κτλ. Παιδιά δεν τους έφτανε. Ήταν συνεχώς αγχωμένα και στρυφογύριζαν σαν τρελά γύρω γύρω (δείγμα στρες). Κράτησα λοιπόν τον πρώτο που πήρα και τα άλλα τα έδωσα στον ζωολογικό κήπο όπου τα έβαλαν σε ένα μεγάλο κλουβί (όποιος πήγε στον ζωολ. της Θεσσ θα τα είδε). Εκεί εκτός του ότι δεν είχαν ιδέα οι υπεύθυνοι και προσπαθούσα συνεχώς να τους κάνω υποδείξεις (μάταια) παρατήρησα ότι ούτε αυτός ο αρκετά μεγάλος χώρος τους έφτανε! Καλύτερα ΜΗΝ αγοράζεται τέτοια ζώα, δεν είναι για κλουβιά, υποφέρουν πραγματικά.

Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε με την ονομασία αυτή στο google. Είναι ζώο της βορείου αμερικής και του Καναδά
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-07, 17:12
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Για αναπαραγωγή δεν ξέρω τι παίζει , πάντως αν θες γενικές πληροφορίες δες εδώ http://www.rainforest-gr.com/skiourakia.html .
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-04-07, 21:38
tarek Ο χρήστης tarek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2003
Περιοχή: αιγαλεω
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην tarek
Προεπιλογή

http://www.sugarglider.com/
__________________
www.shoppet.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 11-04-07 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-04-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αναπαραγωγή δεν ξέρω τι παίζει , πάντως αν θες γενικές πληροφορίες δες εδώ http://www.rainforest-gr.com/skiourakia.html .
τον ξέρω τον Γρηγόρη (ιδιοκτήτης του rainforest) κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Τώρα διάβασα ότι είναι Σιβηρικός σκίουρος ενώ σε πολλά sites γράφει ότι είναι βορείου αμερικής και καναδά. Μάλλον έχει εξαπλωθεί και στις 2 περιοχές...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-08, 19:19
Το avatar του χρήστη geo88
geo88 Ο χρήστης geo88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

παιδια καλως σας βρηκα!!ειμαι νεο μελος κ πριν απο 3 μερες πηρα κ εγω ενα σκιουρακι....απο την πρωτη μερα ηταν παρα πολυ ημερος κ τον χαιδεψα...ολα οκ αλλα εχω καποιες αποριες...επειδη τον εχω σε κλουβι (ψηλο κ αρκετα μεγαλο για ενα σκιουρο) κ δεν πηρα σπιτακι να μπαινει κτλ μεσα ειχα δει απο μια φιλη μια πατεντα με καλτσα...για να μην κρυωνει,επειδη ειναι κ χειμωνας του εβαλα μια καλτσα κ μπαινει μεσα για να ειναι ζεστα κ να εχει μια φωλια ας πουμε...οκ τον καταφερα,μπηκε αλλα το θεμα ειναι οτι τρωει κ μπαινει παλι μεσα...σχεδον ολη μερα ειναι μεσα..δεν ειναι πολυ κινητικος οπως εχω ακουσει να γυρναει να σκαρφαλωνει κτλ...τρωει κ μπαινει μεσα παλι στην 'φωλια' του...εχει κατι η μηπως ειναι νωρις να ειναι ενεργητικος?τον πειραζει η θερμοκρασια?(καλοριφερ βαζω που κ που στους 25 βαθμους)...ειναι 3 μηνων μου ειπαν....αν μπορει να με βοηθησει καποιος....ευχαριστω εκ των προτερων...

υ.γ ενας τροχος που εχουν τα χαμστερ θα ηταν καλος να επαιρνα εναν?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08839 seconds with 15 queries