Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-11, 22:48
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Question καφε τριχιδια (αλγη?) σε φυτεμενο HΕLP

Kαλησπερα και χρονια πολλα!

Λοιπον ακομα δεν εχω κανει παρουσιαση το φυτεμενο μου αλλα θα γινει και αυτο.
Εχω το εξης προβλημα με κατι φυτακια και θελω την γνωμη σας.
Το ενυδρειο ειναι 110λ ~95 δλδ.
Υποστρωμα μια στρωση ,πολυ μικρη, flourite (οχι παραπανω γιατι ειχα προβλημα με το gh )
απο πανω 10 κιλα sera floredepot με θριματισμενες 4-5 ταμπλετες για ενισχυση και απο πανω χαλαζιακη αμμος 0.5mm ψιλο χοντρη.
Απο φως εχω 2Χ28w Τ5 (1day + 1 4000Κ) και 1 extra πισω πισω Τ8 18w στα 3500Κ
συνολο 0,7w/lt και φωτοπεριοδο απο τις 15:00 μεχρι τις 23:00
Co2 μπουκαλα με 100 φυσαλιδες το λεπτο.
ph 7.4 μιση ωρα πριν κλεισουν τα φωτα
Gh 10
Kh 7
Λιπασμα μεχρι στιγμης 2ml iron καθε 2 μερες.
Αpi λιπασμα γενικο kαθε 2 μερες
Τα λιπασματα τα βαζω οσο τρεχει το ενυδρειο δηλαδη 10 μερες και ειναι προσωρινα μεχρι να παω να παρω σκονες την Τριτη να αρχισω ΕΙ.
Λοιπον η lilaleopsis brasiliensis στις 5 μερες αρχισε και βγαζει εκεινα τα καφε τριχιδια. αυτες που βλεπετε πρασινες τις φυτεψα χθες ειναι καινουργιες.
Επισης και η κρυπτοκορινα + μερος της vallisnerias. Απο οσο διαβασα αν ειναι καφε αλγη, δημιουργειται απο τον ελλειπη φωτισμο, που δεν νομιζω να εχω.
Μπορειτε παρακαλω να μου πειτε τι συμβαινει και καποια συμβουλη για τα παραπανω?

Ευχαριστω

__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-11, 00:17
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Πρέπει να είναι starghorn alge πείραξες τον βυθό καθόλου? μπορεί να εχεις αμμωνία στο ενυδρείο για κανε μια μέτρηση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-11, 00:23
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

δεν ξερω για staghorn γιατι δεν ειναι μεγαλα μαυρα τριχιδια, η φωτο ειναι makro και φαινονται μεγαλα...ειναι πολυ μικρα. Επισης γιατι εχει καφετισει ετσι η lilaleopsis , δεν ειναι πρασινη οπως η αλλη στην φωτο...
επισης την κρυπτοκορινα την εχω 6 μηνες απο το αλλο το ενυδρειο. Με ελαχιστο φωτισμο σε σχεση με τωρα και δεν ειχε παθει ποτε τιποτα!! τωρα τα εβγαλε.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-11, 00:51
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

μονο δεκα μερες τρεχει το ενυδρειο???? αν ναι λογικα θα κανουν τον κυκλο τους και θα φυγουν οι αλγες!!!!! αλλα αν συγκρινω απο μενα που εχω 0,4 βατ αν λιτρο και diy co2 και ειναι πιο χαμηλων απαιτησεων το ενυδρειο μου ισως βαζεις πολυ λιπασμα και τον φωτισμο να τον ανεβαζες σταδιακα τις ωρες!!!! βδομαδα με βδομαδα....... μεχρι να φτασεις στην τελίκη τιμη....

αυτα απο μενα περιμενε καποιον με περισοτερες γνωσεις .......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-11, 01:35
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

γενικα βιαζομαι με το θεμα....δεν το κανω ομως γιατι θελω να δω αποτελεσματα αμεσως. Απλα θελω να προλαβω τυχον λαθη και κακες συνεπειες κυριως στην τσεπη μου. Δεν με παιρνει να αγοραζω φυτα με 8-10¤ και να χαλανε σε 5 μερες μεσα.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-11, 01:46
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Po4 ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-11, 01:50
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Po4 ?
no test για po4....θα προμηθευτω μολις ανοιξουν τα μαγαζια απο Τριτη.
ποσα ppm θα πρεπει να μετρησω? Εγω ακομα δεν ξερω στα ποσα θελω να φτασει. Εχω διαβασει σχεδον ολα τα posts ,αλλα δεν εχω καταλαβει πως να προσαρμοσω τα ppm πχ στο δικο μου ενυδρειο.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-11, 02:37
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Θα κοιτάξεις να υπάρχουν σε μικροτερες συγκεντρώσεις απο 1 και να υπάρχουν Νο3 !
Τα 2 αυτά είναι τα κύρια στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά σου !

Προσθέτεις Ρο4 με καποιο τρόπο;

Σε ρωτάω για Ρο4 γιατί σε εμένα υπύρχαν παααρα πολλά όταν αναπτυχθυκε τετοιου είδους αλγη !

Οι ταμπλέτες της σερα πιστευω πως μου δημιουργησαν το θέμα με τα φωσφορικά.... !

Γιατί διαλεξες και ταμπλετες και 2 διαφορετικά υποστρώματα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-11, 02:49
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κοιτάξεις να υπάρχουν σε μικροτερες συγκεντρώσεις απο 1 και να υπάρχουν Νο3 !
Τα 2 αυτά είναι τα κύρια στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά σου !

Προσθέτεις Ρο4 με καποιο τρόπο;

Σε ρωτάω για Ρο4 γιατί σε εμένα υπύρχαν παααρα πολλά όταν αναπτυχθυκε τετοιου είδους αλγη !

Οι ταμπλέτες της σερα πιστευω πως μου δημιουργησαν το θέμα με τα φωσφορικά.... !

Γιατί διαλεξες και ταμπλετες και 2 διαφορετικά υποστρώματα;

Ειχα στο πρωτο στησιμο το flourish
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....339#post576339
Aπλως εχω βαλει κατω κατω μια ελαχιστη στρωση απο 50%flourite και 50%χαλαζιακη αμμο.Ηταν η μιξη που ειχα και στο αλλο ενυδρειο.Η στρωση αυτη ειναι τοσο λεπτη που σχεδον φαινετε το τζαμι απο κατω.Μετα απ πανω εβαλα το floredepot και μετα την αμμο. Οσο για τις τριμμενες ταμπλετες ειχα κατι παλιες μπαλιτσες δεν θυμαμαι μαρκα και εκει που δεν εβαλα πολυ υποστρωμα εβαλα τριματα απο αυτες. Δεν ειναι πολυ.3-4 μπαλιτσες εριξα.
Τωρα γιατι εβαλα και μια στρωση flourite και μετα floradepot δεν ξερω. Σκεφτηκα οτι δεν θα πειραζε και ισως και αν μην κιολας..... δεν ξερω.
Θα πρεπει να μετρησω po4 το συντομοτερο δυνατον να δω τι γινετε....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-04-11, 11:39
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

πιστευω αν εχεις 0,5-1mg/l εισαι καλα!παντως ριχνεις πολυ, για μενα, λιπασμα!!με τοσα υποστρωμματα και το ενα και το αλλο καλα θα ηταν να τα κουλαρεις λιγο!! και πολυ φωτισμο εχεις, αρχισε με ενα 5ωρο και ανεβαζε τη βδομαδα 15-30 λεπτα μεχρι εκει που θελεις.

και για καποιον που ρωτησε πως βαζεις ΡΟ4,παρε απο φαρμακειο fleet enema ή fleet cooper!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-04-11, 20:41
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω αν εχεις 0,5-1mg/l εισαι καλα!παντως ριχνεις πολυ, για μενα, λιπασμα!!με τοσα υποστρωμματα και το ενα και το αλλο καλα θα ηταν να τα κουλαρεις λιγο!! και πολυ φωτισμο εχεις, αρχισε με ενα 5ωρο και ανεβαζε τη βδομαδα 15-30 λεπτα μεχρι εκει που θελεις.

και για καποιον που ρωτησε πως βαζεις ΡΟ4,παρε απο φαρμακειο fleet enema ή fleet cooper!!!
τωρα τα φυτα εχουν συνηθησει να εχει το συγκεκριμενο φως. Δεν μπορω να το πειραξω τωρα!!! θα δημιουργηθουν περισσοτερες αλγες!! τωρα να το μειωσω και να το παω εκει που ηδη τρεχει 10 μερες δεν ξερω μηπως κανει χειροτερα την δουλεια....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-11, 20:51
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα τα φυτα εχουν συνηθησει να εχει το συγκεκριμενο φως. Δεν μπορω να το πειραξω τωρα!!! θα δημιουργηθουν περισσοτερες αλγες!! τωρα να το μειωσω και να το παω εκει που ηδη τρεχει 10 μερες δεν ξερω μηπως κανει χειροτερα την δουλεια....
καλα μην το λες...!!! και η συσκοτιση θεραπεια για αλγες ειναι και αναλογως τις αλγες μπορει να χρηαστει και 2-3 μερες!!! ουτως η αλλος δεν δουλευει και πολλες μερες το ενυδρειο.κι εγω στην αρχη εκανα τη βλακεια και το μπουμπουνισα 10 ωρες αλλα οταν ειδα αλγες ηταν αργα!!!τωρα το παω λαου λαου στις 5 ωρες και παλι εχω λιγη green spot, αλλα με το co2 θα φυγει πιστευω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-11, 20:54
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα μην το λες...!!! και η συσκοτιση θεραπεια για αλγες ειναι και αναλογως τις αλγες μπορει να χρηαστει και 2-3 μερες!!! ουτως η αλλος δεν δουλευει και πολλες μερες το ενυδρειο.κι εγω στην αρχη εκανα τη βλακεια και το μπουμπουνισα 10 ωρες αλλα οταν ειδα αλγες ηταν αργα!!!τωρα το παω λαου λαου στις 5 ωρες και παλι εχω λιγη green spot, αλλα με το co2 θα φυγει πιστευω!!!
ωραια, θα το μειωσω αμα ειναι στις 7 ωρες και μιση ωρα στην αρχη και τελος μονο μιας λαμπας....απο λιπανση εσυ τι κανεις??
σημερα εγω αγορασα σκονες για ΕΙ. Πολυ φθηνα!! μακαρι να μου βγει σε καλο το ΕΙ !
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-11, 21:30
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια, θα το μειωσω αμα ειναι στις 7 ωρες και μιση ωρα στην αρχη και τελος μονο μιας λαμπας....απο λιπανση εσυ τι κανεις??
σημερα εγω αγορασα σκονες για ΕΙ. Πολυ φθηνα!! μακαρι να μου βγει σε καλο το ΕΙ !
αααχ μη μου το θυμιζεις!!!κι εγω σκονες θελω αλλα δε βρισκω εδω στο @@@@χωρι!!! αναγκαστικα seachem!!!αν μπορουσα ομως να βρω σκονες για ΕΙ, θα τις επερνα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-11, 14:15
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

παιδια , οι τριχες στα φυτα συνεχιζουν.
εχω να ριξω λιπασμα πριν απο το Πασχα,εκει γυρω στο τελευταιο ποστ, εχω κανει 2 φορες αλλαγη νερου 40%. Εχω μειωσει τον φωτισμο στις 5 ωρες. Εχω αυξηση το co2 στις 150bubbles... σταδιακα. Οι τριχες ακαθεκτες!! και εχει γεμισει και μπροστα το τζαμι αλγη.... Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Τα εχω κοψει ολα. Μετρησα po4 και ειναι σχεδον 0ppm. Δειτε και τις φωτος και πειτε μου καμια συμβουλη να ακολουθησω. Εβαλα 2 sae την Παρασκευη μηπως βοηθησουν λιγο την κατασταση. Μηπως να κανω συσκοτηση?
Υπ'οψιν σημερα εκανα αλλαγη νερου 40% και κλαδεψα ενα 80% των φυλλων και των φυτων που ειχαν πιασει τα τριχιδια...

αν παω με αυτο απο το ποστ του Γιωργου, θα πρεπει να φτασω 30ppm ωστε να φυγουν οι αλγες.
Τωρα εχω kh 7 και ph 7.3 , αναλογα με το calculator εχω 10ppm. Να το φτασω 30ppm?

Υψηλού φωτισμού ενυδρεία:

Όπου έχουμε από 0,7 Watt/lt ή παραπάνω όπου σίγουρα χρειάζεται περισσότερο CO2 (μπουκάλα) και ένα καλό πρόγραμμα λίπανσης για να διατηρηθεί η σωστή ισορροπία για τα φυτά ώστε να αναπτύσσονται σωστά και να ανταγωνίζονται τις άλγες. Σε τέτοια ενυδρεία το CO2 θα πρέπει να το διατηρούμε σε περίπου 30 ppm. Τα νιτρικά (ΝΟ3) θα πρέπει να διατηρούνται περίπου στα 20 ppm ενώ τα φωσφορικά περίπου σε 1 ppm. Οι άλγες δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν το CO2 άρα είναι ο πιο ισχυρός μας σύμμαχος εναντίων τους! Ακόμα και υψηλότερα επίπεδα του CO2 (30 ppm) βοηθάει πολύ στην καταπολέμηση τους!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-05-11, 21:35
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Tωρα την βρηκα την φορμα. Ελπιζω να βοηθησει...

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 110
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: ~20 μερες
Υποστρωμα και ποιο:απειροελαχιστη στρωση flourish μετα floredepot serra μετα 3 εκ μαυρη χοντροκοκκη αμμο
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):
2x29w Τ5 daylight + plant 1x18w T8 plant (~3500K)
Φωτοπεριοδος:αρχισα με 8 ωρες. Μειωσα τις τελευταιες 2 σε 5
Παροχη CO2:μπουκαλα .ακανονιστα στην αρχη. Τελευταιες 6-7 μερες σταθερα στις 150-160bubbles.
Χρηση excel:τις πρωτες 4 μερες, μετα πηρα μπουκαλα
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:τις πρωτες μερες μεχρι να δω τις ακατανομαστες τριχες api leaf ανα 4-5 μερες ενα καπακι
Ταμπλετες λιπανσης: -

Προγραμμα λιπανσης: μελλοντικο ΕΙ. τωρα τπτ
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):καθε 6-7 μερες ενα 35%
Θερμοκρασια:26
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:20
ΡΟ4:0.5mg/lt, δεν φτανει το 1ppm. ειναι στην μεση στο τεστ
Fe: -
ΡΗ: με co2 7.3
KH:7
GH:10
Φιλτρανση:εξωτερικο φιλτρο jbl
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):1 cacatoo + 5 rummys + 2 sae
Ειδη φυτων:vallisneria,lilaleopsis brasiliensis,pogostemon helferi,anubia nana,echinodorus bleheri,cryptocorin,pteropus,+1 red φυτο μου διαφευγει το ονομα του.
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): ~5
Περιγραφη αλγης:μαυρα ισως καφε τριχιδια που μεγαλωνουν πανω στις βαλισνεριες στο πισω μερος του ενυδρειου και πανω στην κρυπτοκορινα. Kυριως στο μεσο του ενυδρειου.Στα πλαγια εχω ελαχιστα.
Ποτε εμφανιστηκε:20/04/2011
Αλλα σχολια:
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-11, 22:05
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παρε ενα τεστ Fe για να δεις σε τι επιπεδα εισαι. Τι μπουκαλα CO2 εχεις? Γιατι στα 110 λιτρα με 150-160 Bubbles το λεπτο θα επρεπε να εχεις περισσοτερο CO2 στο ενυδρειο. Με 7.3 ΡΗ και 7 ΚΗ το CO2 που εχεις ειναι περιπου 7 ppm. Αν το προβλημα δεν ειναι η μπουκαλα ισως φταει ο τροπος διαχυσης του CO2.
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year. Running over the same old ground. What have we found? The same old fears.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-05-11, 00:28
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kbourdos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε ενα τεστ Fe για να δεις σε τι επιπεδα εισαι. Τι μπουκαλα CO2 εχεις? Γιατι στα 110 λιτρα με 150-160 Bubbles το λεπτο θα επρεπε να εχεις περισσοτερο CO2 στο ενυδρειο. Με 7.3 ΡΗ και 7 ΚΗ το CO2 που εχεις ειναι περιπου 7 ppm. Αν το προβλημα δεν ειναι η μπουκαλα ισως φταει ο τροπος διαχυσης του CO2.

Αμα ειναι ασε τις φουσκαλες γιατι μπορει να μετραω και λαθος. Ας παμε με την kh και το ph. Διαχυση γινετε κανονικα με εναν γυαλινο διαχυτηρα.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-11, 21:10
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Το Co2 ειναι πολυ χαμηλο. Πρεπει να το ανεβασεις. Η επιφανεια του νερου ειναι ηρεμη?
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year. Running over the same old ground. What have we found? The same old fears.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-05-11, 21:18
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kbourdos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Co2 ειναι πολυ χαμηλο. Πρεπει να το ανεβασεις. Η επιφανεια του νερου ειναι ηρεμη?

ανεβασα λιγο και τωρα ειμαι ph7.1 και kh 7. επιφανεια την βαραει το spray bar απο κατω και εχω κανονικη προς λιγη αναταραξη. Συμφωνα με το πινακακι δεν ειμαι σε χαμηλο σταδιο co2
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-05-11, 21:28
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Εχεις αρκετο φωτισμο. Οσο περισσοτερο φως τοσο το περισσοτερο Co2 απαιτειται. ΙΜΟ στα 30 ppm θα ηταν καλυτερα.
__________________
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year. Running over the same old ground. What have we found? The same old fears.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-05-11, 23:33
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Αυξησα και μετραω αυριο. Συνεχιζω τις 5 ωρες φωτισμου
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καφε γλιτσα στα φυτα και τριχιδια irongud Γλυκό νερό - Γενικά 4 31-03-11 15:59
καφε αλγη andreas213 Φύκη -€“ ¶λγες 3 21-05-10 19:23
Καφε αλγη aNe Γλυκό νερό - Γενικά 5 12-01-10 20:15
καφε αλγη meas3467 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-03-09 13:42
Καφε αλγη... niar71 Φύκη -€“ ¶λγες 4 09-01-06 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07257 seconds with 13 queries