Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 22-09-11, 11:03
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Φίλε μου N4505 το vivarium σου είναι πολύ ωραίο και ακόμα πιο ωραίο είναι το ότι αφιέρωσες 120lt μόνο γι αυτό....

Επειδή μου αρέσει και θέλω να το δω να προχωράει, θα σου πω τι είναι αυτό που με "χαλάει" λίγο.Δεν μου κάθεται καλά η διαφορά της κλίμακας μεταξύ των δύο πλευρών...δηλαδή ότι από την αριστερή βλέπουμε κάτι σε πραγματική κλίμακα και μέγεθος και από τη δεξιά ένα τοπίο σε σμίκρυνση...(το δεντράκι)....
Εκτός αν το κάνεις για να μας μπερδέψεις...

Χωρίς να θέλω να το παίξω κανένας "δάσκαλος" και χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια σου και τον κόπο σου....δες το σαν συμβουλή.....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 22-09-11, 15:10
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos140670 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα τελειο ευγε
Ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου N4505 το vivarium σου είναι πολύ ωραίο και ακόμα πιο ωραίο είναι το ότι αφιέρωσες 120lt μόνο γι αυτό....

Επειδή μου αρέσει και θέλω να το δω να προχωράει, θα σου πω τι είναι αυτό που με "χαλάει" λίγο.Δεν μου κάθεται καλά η διαφορά της κλίμακας μεταξύ των δύο πλευρών...δηλαδή ότι από την αριστερή βλέπουμε κάτι σε πραγματική κλίμακα και μέγεθος και από τη δεξιά ένα τοπίο σε σμίκρυνση...(το δεντράκι)....
Εκτός αν το κάνεις για να μας μπερδέψεις...

Χωρίς να θέλω να το παίξω κανένας "δάσκαλος" και χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια σου και τον κόπο σου....δες το σαν συμβουλή.....
Φίλε Κώστα έχεις δίκιο και φυσικά δεν θα μπορούσα να πάρω στραβά κάτι τόσο προφανές.. Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, θα σου πω την μικρή του ιστορία για να γίνουν κατανοητά τα προβλήματά του..

Το ενυδρείο αυτό είναι το πρώτο μου, αγορασμένο το 2008, όταν ακόμα δεν ήξερα καν οτι υπήρχαν υδρόβια φυτά. Τότε θεώρησα πλεονέκτημα το γεγονός οτι ήταν στενόμακρο (100cm x 30cm πλάτος), μιας που με λίγα λίτρα, έδειχνε μεγαλύτερο. Οι διαστάσεις αυτές όμως είναι απαράδεκτες για κάποιο αξιοπρεπές aquascape, έτσι το είχα αδειάσει και σκόπευα κάποια στιγμή να το πουλήσω..

Εντωμεταξύ όμως, έφαγα ένα κολληματάκι με το υπέροχο χομπυ των bonsai, αλλά δυστυχώς ο χώρος που μένω είναι ημιυπόγειος, χωρίς αυλή ή μπαλκόνι.. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να μετατρέψω το άχρηστο αυτό ενυδρείο σε μικρό θερμοκήπιο, και να απολαμβάνω το νέο μου χόμπυ στο σαλονι μου.. Παράλληλα, πάντα ήθελα να φτιάξω και ένα vivarium (ο Raven φταίει γι αυτό) και εφόσον είχα και κάποια διαθέσιμα υλικά, είπα να το συνδυάσω.. Και έτσι βγήκε αυτό που βλέπεις..

Λόγω όμως των απαράδεκτων αυτών διαστάσεων (ο υπερευρυγώνιος φακός ξεγελάει λίγο), ποτέ δεν πήρα στα σοβαρά το layout, την κλίμακα και την προοπτική, και το είδα περισσότερο σαν τεστ για επόμενες δημιουργίες, σε πιο κατάλληλο ενυδρείο..
Αυτός είναι και ο λόγος που κανονικά δεν θα το έστελνα στον διαγωνισμό..

Εδώ θέλω να (ξανα)τονίσω ότι η προσπάθεια και ο κόπος που αναφέρεις, είναι πραγματικά ελάχιστα, και για το στήσιμο και για την συντήρησή του. Ειδικά αν το συγκρίνεις με ένα φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων, νομίζεις οτι κλέβεις εκκλησία..
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-09-11, 17:06
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Όντως οι διαστάσεις αυτές είναι απαράδεκτες (το ξέρω και εγώ από πρώτο χέρι).Συμφωνώ απόλυτα και στο ότι τα vivarium είναι πανεύκολα (σε σχέση με aquscaping ενυδρείου) αλλά το αποτέλεσμα που βγαίνει είναι εντυπωσιακό...
Πάντως όταν το είδα πρώτη φορά, χωρίς το δεντράκι εντυπωσιάστηκα με αυτό που έβλεπα.
Χωρίς πλάκα...αν θέλεις να το στείλεις κάπου πιστεύω πως με μερικές αλλαγές έχει μεγάλες προοπτικές...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-09-11, 17:38
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Αν και θα ήθελα να είμαι πιο ικανοποιημένος από την πρώτη μου συμμετοχή σε διεθνές διαγωνισμό, θα το στείλω όπως είναι κι ό,τι πάει κι ό,τι έρθει..
Στην καλύτερη (δίνω 5% ) περίπτωση να βγεί 3ο, επειδή συνήθως είναι λίγες οι συμμετοχές και είναι σχετικά πρωτότυπο. Θα δούμε, απόψε σκοπεύω να το στείλω στον aga που λήγει μεθαύριο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 22-09-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία σου εύχομαι αν και πιστεύω ότι η διάκριση είναι δεδομένη.

Απλό και πανέμορφο, μου άρεσε πολύ!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 23-09-11, 08:35
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ φίλε μου..
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-11-11, 23:50
kostas/poseidonas Ο χρήστης kostas/poseidonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Περιοχή: καρδιτσα-θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

απιστευτη δουλεια φιλε δν ξερω πως τα πηγες στο διαγωνισμο απ μενα παιρνεις 10
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 03-11-11, 15:13
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά.. Η γνώμη σας μετράει περισσότερο,
στον διαγωνισμό το έστειλα πιο πολύ για να μην χαλάσω το χατήρι στον φίλο μου τον Raven..
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 120L Το ξεκινημα. gouts0unin Malawi 15 08-12-10 14:16
Νέο ενυδρείο aquatlantis 120L gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 17 29-08-10 23:04
My malawi tank /120l manousos Malawi 8 10-09-08 21:55
Παρουσίαση κοινωνικού ενυδρείου 120L mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 02-03-06 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03978 seconds with 13 queries