Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-09, 13:59
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή PAVLOS2003 - Low Tech / Κοινωνικό Αμαζωνίου

Χαιρετώ όλη την παρέα.Άσχετος απο ενυδρεία ξεκινώ την πρώτη μου προσπάθεια να δημιουργήσω ένα σωστό και παράλληλα όμορφο ενυδρείο με τη βοήθεια σας.Στόχος μου είναι να πετύχω ένα καταπράσινο αλλα χαμηλών απαιτήσεων ενυδρείο,με πέτρα-ξύλο αλλα και με χώρο για κολύμπι!! (Γινεται??)
Βιάζομαι να κάνω την παρουσίαση θέλοντας να αποδώσω" φόρο τιμής" και να ευχαριστήσω τον Georgarask (μισός άνθρωπος μισός Δίσκος), Delta66 (χρυσοδάκτυλος στα ενυδρεία και στην κιθάρα) και Douf (προκομένος "Δισκάς" και θαλασσινός ταυτόχρονα) για το θάρρος που μου έδωσαν να τους συμβουλεύομαι ανα πάσα στιγμή έχω κάποιο πρόβλημα και για τις πολύτιμες συμβουλές και βοήθειες...[Τους αφιερώνω τις φωτο].
Επίσης ευχαριστώ οποιονδήποτε έγραψε μιά απλή συμβουλή ή τη γνώμη του στο φόρουμ σε οτιδήποτε ρώτησα και με βοήθησε...
Έχω είδη πέσει σε λάθη τα οποία διόρθωσα και θα διορθώνω...
Το ενυδρείο έχει μπολιαστεί πρίν απο ενάμιση μήνα περίπου, τα ψάρια μπαίνουν ακόμα σταδιακά και σε καμμια εβδομάδα θα μπούν άλλοι 7 καρδινάλιοι ωστε να συμπληρωθεί κοπαδάκι και μάλλον σταματάω εκεί...
Τα φυτά ακόμα ΔΕΝ έχουν κλείσει μήνα στο ενυδρείο και άλλα έχουν τεράστια ανάπτυξη, άλλα (Riccia,java moss,Hemianthous callitrichoides) πολύ μικρή.
Επίσης στο μικρό αυτό διάστημα δεν έχουν ακόμα οριστικοποιηθεί διαδικασίες και οι παράμετροι νερού δεν βρίσκονται στο τελικό στάδιο, αλλα θα αναφέρω που βρίσκομαι και μετά απο κάποιους μήνες θα επανέλθω με πιό στάνταρ πράγματα, παρουσιάζοντας ενυδρείο και λεγοντας οτι εδω και 4 πχ μήνες δουλεύει έτσι.....

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101*41*51
Όγκος: 211λιτ. (155 λιτ νερό)
Κατηγορία: Low tech / κοινωνικό Αμαζωνίου

Φυτά: Anubias Barteri, Anubias nana, Anubias nana mini, Aponogeton ulvaceus, Cabomba aquatica, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne petchii, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus cordifolius, Echinodorus osiris,
Echinodorus ozelot, Eleocharis acicularis, Hygrophilla polysperma, Microsorium pteropus, Riccia fluitans, Vesicularia dubyana, Vallisneria spiralis, Vallisneria torta.

Ψάρια / Άλλα είδη: 7 Pterophyllum Dumirelli "leopoldi" (wild/rio negro)(http://theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi) , 5 kardinal tetra (προσεχώς άλλα 7), 2 Papiliochromis Ramirezi(ζευγάρι)

Διακοσμητικά υλικά:Λεπτόκοκο χαλαζιακό χαλίκι, χονδρόκοκη άμμος λευκη (?), Ξύλα και μη ασβεστολιθικές πέτρες.
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2*45 βατ (μαμίσιος φωτισμός χωρίς ανακλαστήρες)
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό fluval 305 με 2 1/2 λίτρα βιολογικό υλικό, υπήρχαν και 200 γρ. τύρφης μέσα κάποιο διάστημα και ίσως ξαναμπεί.
Θερμοστάτης:juwell 200 watt & jbl 150 watt.
Λίπανση: Κάτω από το χαλίκι υπάρχει Λατερίτης ποσότητα που αντιστοιχούσε σε 90 λίτρα φυτεμένου ενυδρείου.
Flourish ,pottasium ,iron (μισή δόση 1 φορά την εβδομάδα με την αλλαγή νερού.) προσεχώς και φώσφορο (?)...
Παροχή CO2: Μαγιά / Ζάχαρη, Excell (1 δόση την εβδομάδα με την αλλαγή νερού και 1 μεσοβδόμαδα)

Παράμετροι:

pH: 7 (με σκοπό να φτάσει να κυμαίνεται 6.4 με 6.8
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,05 (ακόμα προσθέτω ψάρια και δεν έχω σταθεροποιηθεί..)
Νιτρικά (ΝΟ3): -20 (μέχρι εκεί φτάνει προς το τέλος της εβδομάδας που κάνω την αλλαγή)
Αλλαγές νερού: 20% κάθε εβδομάδα περίπου 2 μέρη απιονισμένο προς ένα μέρος βρύσης.
Θερμοκρασία: 25 χωρίς φώτα, 26 με τα φώτα
Άλλες πληροφορίες: Εμφάνιση καφέ άλγης σε όλα τα φύλλα, μία ανούβια που τρύπησε το φύλλο την έβγαλα απο χαλίκι και την έδεσα σε πέτρα...
Ταίζω μία φορά την μέρα κάθε απόγευμα, έχω πάρει 2 είδη τροφών για αρχή, και δε χρησιμοποιώ κάποιες βιταμίνες και άλλα σκευασματα για το νερό που δίνουν υγεία στα ψάρια κλπ...(δεν έχω γνώση προς το παρόν)
Φωτογραφίες: Επισυνάπτονται.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  690
Μέγεθος:  71,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  736
Μέγεθος:  88,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  687
Μέγεθος:  78,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  679
Μέγεθος:  73,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  662
Μέγεθος:  59,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  696
Μέγεθος:  80,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  660
Μέγεθος:  76,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  626
Μέγεθος:  43,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  44,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.jpg
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  88,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.jpg
Εμφανίσεις:  614
Μέγεθος:  90,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.jpg
Εμφανίσεις:  661
Μέγεθος:  76,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  69,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  83,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15.jpg
Εμφανίσεις:  750
Μέγεθος:  62,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16.jpg
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17.jpg
Εμφανίσεις:  675
Μέγεθος:  73,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18.jpg
Εμφανίσεις:  710
Μέγεθος:  76,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-09, 14:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink


Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!
Ειναι σε πολυ καλο δρομο!! Με τα αγρια σκαλαρακια σου ... Με τα ωραια φυτακια σου!! Νομιζω ομως δυστηχως εχεις ballon ramirezi μια μεταλλαγμενη τους μορφη!!
Εχεις προσπαθησει και διαβασει παρα πολυ! Αν αυτο ειναι το πρωτο σου ενυδρειο ... φαντασου στο μελλον θα κανεις θαυματα!!
Το ph σου αστο να πεσει και αλλο! Στο μελλον με μια αντιστρωφη οσμωση θα ειναι ολα πανευκολα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-09, 14:25
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

πολυ ομορφο μπραβο σου!!!κ σε ανωτερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-09, 14:25
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

απιστευτο που ο Γιωργος και ο Σπυρος σε βοηθησαν να στησεις τετοιο ενυδρειο!!
πολυ ομορφο...να το χερεσαι παντα γεματο ζωη και υγεια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-09, 14:42
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου,,μπραβο,,τελειο..!

θελω ομως να πω κατι στους παλιους..
δεν ακουσα σχολια περι λιτρων και συμβατοτητα ψαριων,τι εγινε κανουμε διακρισεις.?
βλεπε εδω
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 Pterophyllum Dumirelli "leopoldi" (wild/rio negro)(http://theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi) , 5 kardinal tetra (προσεχώς άλλα 7), 2 Papiliochromis Ramirezi(ζευγάρι)
7 σκαλαρια σε 200 λιτρα+2 ραμιρεζι+5 τετρα...
αν θυμαμαι καλα εγω εφαγα καζουρα για 2 σκαλαρια στα 150 λιτρα,,εδω τι γινεται..?
μην παρεξηγηθεις φιλε οπως ειπα και νωριτερα τελειο το ενυδρειο σου απλα θελω κατι διευκρινισεις απο τους παλαιους..
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-09, 15:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου,,μπραβο,,τελειο..!

θελω ομως να πω κατι στους παλιους..
δεν ακουσα σχολια περι λιτρων και συμβατοτητα ψαριων,τι εγινε κανουμε διακρισεις.?
βλεπε εδω
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 Pterophyllum Dumirelli "leopoldi" (wild/rio negro)(http://theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi) , 5 kardinal tetra (προσεχώς άλλα 7), 2 Papiliochromis Ramirezi(ζευγάρι)
7 σκαλαρια σε 200 λιτρα+2 ραμιρεζι+5 τετρα...
αν θυμαμαι καλα εγω εφαγα καζουρα για 2 σκαλαρια στα 150 λιτρα,,εδω τι γινεται..?
μην παρεξηγηθεις φιλε οπως ειπα και νωριτερα τελειο το ενυδρειο σου απλα θελω κατι διευκρινισεις απο τους παλαιους..
Τα σκαλαρακια αυτα ειναι αγρια πιασμενα και δε μεγαλωνουν οσο τα αλλα ... ελπιζω να σε καλυψα! Τα εκανε εισαγωγη με ομαδικη παραγγελια και δεν κυκλοφορουν στα πετσοπ!! Δεν εφαγες καζουρα ... ξαναδιαβασε τι σου εχουν πει ολοι (οτι θελουν να ειναι κοπαδια με τα αντιστοιχα λιτρα!).. Τα αλλα ψαρια που εχει ο Παυλος ειναι απο το ιδιο βιοτοπο ... αρα εχουν ιδιες απαιτησεις! Αν δε πειραζουν τους καρδιναλιους δε θα υπαρχει θεμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-09, 15:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πολυ ομορφο μπραβο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-09, 16:04
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

πολυ ομορφο aquascape φυτεμενου ενυδρειου ομως ,

το ενυδρειο σου δεν ειναι βιοτοπικο καθως , δεν ζουν σε αναλογο aquascape τα leopoldi και δεν συναντιουνται με τα αλλα ειδη που εχεις - δεν ειμαι σιγουρος για τα καρντιναλ με τα ραμ -

τα οποια ειναι κατι αναμεσα σε μπαλουν και λονγκ φιν τα οποια οπως καταλαβαινεις και εσυ δεν υπαρχουν καπου αλλου περα απο τα ενυδρεια μας

τα ραμ σε καποιες περιοχες ζουν μεσα σε οργιωδη βλαστηση αλλες μεσα σε σαπια φυλλα και ριζες με πολλυ χαμηλοτερο ph διαλεγεις και παιρνεις
-------------------------
και τα leopoldi ισως στην πορεια φανουν πολλα για τα λιτρα σου , εχε υπ'οψην σου οτι τα αγρια ψαρια ειναι και πιο επιθετικα συνηθως

και επισης στην θεση θα πηγαινα τις παραμετρους του νερου πιο κοντα στου βιοτοπου τους
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fishme1 : 15-12-09 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-09, 16:07
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Πολυ ομορφο!...

Ααα... και οταν τραβαμε φοτο για ενυδρειο δεν βαζουμε φλασ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-09, 16:23
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις πρώτες εντυπώσεις...το φυτεμένο έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του και ούτε που ξέρω ποια θα είναι η τελική του μορφή...Και άν θα είναι ποτέ καλύτερη ή χειρότερη...Κάθε νέα προσπάθεια είναι και πειραματισμός και δεν είναι πάντα σίγουρο οτι θα έχει και..αίσιο τέλος...
Τα φυτά τα διάλεξα με γνώμονα μόνο τις απαιτήσεις τους, και τις γενικές συνθήκες νερού και δεν κοίταξα καθόλου την προέλευσή τους, λογικά είναι και απο Αμερική,και Αφρική και Αυστραλία και...Ασία!!!(φαντάζομαι). Μου ήταν ΠΑΡΑ πολύ δύδσκολο να κάνω το πρώτο μου ενυδρείο βιοτοπικό, αφού και τα ψάρια με δυσκολία κατώρθωσα να τα διαλέξω απο την ίδια περιοχή...
Τα συγκεκριμένα Αγγελόψαρα δέ θα ξεπεράσουν ποτέ τα 7-8 εκατοστά, θα παραμείνουν..μίνι σκαλάρια!!.
Τα ραμ ίσως απο ότι καταλαβαίνω να μην μάθουμε ποτέ ποια ποικιλία είναι, και φαντάζομαι οτι αν είναι απο διασταυρώσεις που δεν συναντώνται στη φύση πιθανόν και να μην ζευγαρώσουν ποτέ...
Αν ζήσει η φυτομάζα μου με την πάροδο του καιρού και πετύχω και αναπαραγωγή κάποτε των σκαλαρίων θα είμαι...πανευτυχής!!!!!!!!
.................................................. .................................................. .................................................. ............................

...Στις ερωτήσεις των φίλων απο κάτω απαντάω με πμ, φίλε Πάνο θα επικοινωνήσουμε λίγο αργότερα αν σε πετύχω ακόμα μέσα...
.
Να προσθέσω μόνο αυτά που είπα και στον panos οτι και γώ λίγα πράγματα γνωρίζω για το είδος. http://theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi
Σε γενικές γραμμές οι απαιτήσεις του δε διαφέρουν απο τα άλλα αγγελόψαρα, παραμένουν σε μικρό μέγεθος, δεν μπορούν να φάνε τα κάρντιναλ, και βλέπω στο ενυδρείο οτι κινούνται σαν κοπάδι.Αν μάλιστα πάει το αρσενικό ραμ κοντά σε κάποιο που έμεινε λίγο πιο κεί για να το δεί ή να το ενοχλήσει, κατευθείαν όλα τα υπόλοιπα μαζεύονται δίπλα σε αυτόν που παρενοχλείται, και έτσι ο ραμ αλλάζει συζήτηση και πάει να ασχοληθεί με κάτι άλλο...Δεν ξέρω αν τα διαφοροποιεί επίσης σε σχέση με τα άλλα το οτι τρώνε τροφή (στο περιβάλλον τους) και απο τις άκρες των παραποτάμων και απο τον βυθό, οπότε δεν είναι σπάνιο να τα δείς να σου καθαρίζουν και τον πυθμένα (όταν δεν είναι άλλοι κάτοικοι εκεί..)
.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 15-12-09 στις 18:43 Αιτία: ερωτήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-09, 17:59
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

φιλε,,ποσο κοστισαν τα ψαρια μονο..?
αν επιτρεπεται κιολας..!
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-09, 18:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και τα περισσοτερα φυτα σου υγιεστατα...
η riccia fluitans μου φαινεται καπως ..αλλα ισως ειναι τα παλια κομματια και βγαινει η νεα και ανανεομενη απο πανω...
επισης καλυτερα να μεταφερεις σε πιο φωτεινη θεση την cambomba caroliniana γιατι εχει που την εχεις δε δεχεται πολυ φως και εχει κανει μεγαλα μεσογονατια διαστηματα...

θα ηθελα κι εγω μερικες πληροφοριες για τα σκαλαρακια....ποια ποικιλια ειναι και δε μεγαλωνει?? αν θες να μοιραστεις το πως εφτασαν στα χερια σου...και οτι αλλο νομιζεις οτι θα ειναι ενδιαφερον αν μπορεις να μας το πεις...
σκεφτηκες να αντικαταστησεις τα ραμ σου με περισσοτερο αγριοφανη ατομα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-09, 18:32
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Μπράβο κι' απο μένα, καλή συνέχεια και φροντίδα για να το διατηρείς πάντα έτσι και καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-09, 21:52
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παυλο κατα'αρχην σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια, αλλα αυτο το θαλλασινος τι το ηθελες αφου ξερεις την τρελλα μου!!!
Το ενυδρειο ειναι πανεμορφο, ειλικρινα δεν το περιμενα.ΜΠΡΑΒΟ
Οσον αφορα τα cardinals δε λεω ωραια ψαρακια αλλα εγω θα
εβγαζα και τα αυτα τα 5 (λες προσεχως αλλα 7) οπως και τα ramirezi, και θα αφηνα αυτο το ομορφο κοπαδακι με τα σκαλαρια!
Αλλαγες ΟΧΙ περιπου 1 φορα την βδομαδα αλλα στανταρ, και επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις τυρφη αν θες.........και οταν στρωθει το ενυδρειο να ταιζεις λιγο περισσοτερο.Καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douf Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τα cardinals δε λεω ωραια ψαρακια αλλα εγω θα
εβγαζα και τα αυτα τα 5 (λες προσεχως αλλα 7) οπως και τα ramirezi, και θα αφηνα αυτο το ομορφο κοπαδακι με τα σκαλαρια!
Συμφωνω ...
Αλατισμενος δισκας!! Θα παθει συγκοπη ο 59 +++... Μη μας ανεβαζεις τη πιεση!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-12-09, 22:33
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Ωρε Παυλο τι μου εκανες, εγω φταιω που σε πηγα στο δωματιο του γιου μου, και ειδες το reefaki.
georgarask ολα αυτα μεταξυ μας............
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-12-09, 22:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωρε Παυλο τι μου εκανες, εγω φταιω που σε πηγα στο δωματιο του γιου μου, και ειδες το reefaki.
georgarask ολα αυτα μεταξυ μας............
Ωχ ετοιμαζω τα χαπια για την πιεση ... θα πουμε οτι ειναι του γιου σου και οτι συντομα θα το δωσεις ... Κρυψε τα τεστ για το kh - ασβεστια κ.λ. και βγαλε την οσμωση σε σημειο να φαινεται!! Σε καθε ερωτηση για το ph θα λες οτι εχεις < 6 ... ισως το "σωσουμε" ... Επισης κανε ενα ποστ ... με τιτλο τι ειναι skimmer?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-12-09, 22:47
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

.............................:smt0 39
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-12-09, 22:55
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω ...
Αλατισμενος δισκας!! Θα παθει συγκοπη ο 59 +++... Μη μας ανεβαζεις τη πιεση!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωρε Παυλο τι μου εκανες, εγω φταιω που σε πηγα στο δωματιο του γιου μου, και ειδες το reefaki.
georgarask ολα αυτα μεταξυ μας............
Δεν ακουσα δεν διαβασα τιποτε για το καλο σας
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-12-09, 23:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ακουσα δεν διαβασα τιποτε για το καλο σας
Εμμμ ... τι ... κανεις boss??
Σε αγαπαμε πολυ αυτο λεγαμε με τον douf!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-12-09, 23:17
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Ευτυχως που εχω αλλο nick name στο αλλο forum.....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-12-09, 15:45
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...έχω πέσει σε..εξτρεμιστές τι να κάνω!!!
Ξέρω οτι εσείς είστε σε άλλο επίπεδο και τα βλέπετε διαφορετικά τα πράγματα!! πιό..βιοτοπικά!..
Δεν αποκλείω μελλοντικά να μείνουν μόνο τα σκαλάρια και ιδίως αν προκείψει πετυχημένη γέννα που σίγουρα θα θέλω να κρατήσω κάποια επιπλέων και να μην έχω πρόβλημα υπερπληθυσμού!!....
Προς το παρόν αφήστε να απολαύσω και λίγο χρώμα !! (και πράσινο!!)
Δεν ξέρω αν θα φτάσω ποτέ μελλοντικά και σε Δίσκους (αλοίμονό μου πάντως είδη το έχω πάρει πρέφα οτι με ένα ενυδρείο ΔΕΝ θα μείνω για πάντα σίγουρα!!!),
αλλα παιδιά ότι και να λέτε το θαλασσινό είναι επίσης όλα τα λεφτά!!!
Και πιστεύω οτι ειδικά το να διατηρείς ΜΙΝΙ reef όπως ένας "γνωστός μου" ονόματα δε λέμε, σίγουρα απαιτεί τεράστια εμπειρία και ικανότητα!.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-09, 16:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Το θαλασσινο ειναι απιστευτη εμπειρια αλλα χρειαζεται πολυ εμπειρια κι 3πλασιο διαβασμα!!
Ωραιο το πρασινακι αλλα μερικες φορες προεχει η υγεια των ψαριων σου! και μιας που ειναι "αγρια" θα πρεπει να προσομοιωσεις τουλαχιστων τις παραμετρους στο νερο και μετα αν θες ακολουθεις το βιοτοπικο του θεματος!!
douf δεν "ξεφευγεις" με αυτο ...
περιμενουμε παρουσιαση ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-12-09, 13:58
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο ενυδρειο.

Τα ξυλα απο που τα εχεις παρει?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-12-09, 16:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
.προεχει η υγεια των ψαριων σου! και μιας που ειναι "αγρια" θα πρεπει να προσομοιωσεις τουλαχιστων τις παραμετρους στο νερο .....
Εχει γινει καποια περεξηγηση μαλλον.
Εκτροφης ειναι τα Leopoldi και οχι wild. (και οπως φαινεται ευτυχως οχι επιλεκτικης αναπαρωγης αφου εχουν φυσικα χρωματα κλπ)
Ο "τιτλος" της "σειρας παραγωγης" των ψαριων ειναι "rio negro", γι'αυτο μαλλον παρερμηνευτηκε απο τον Παυλο.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι καλο ακομα και για τα ψαρια εκτροφης να ερθει το νερο σιγα σιγα σε παραμετρους του βιοτοπου τους.
Το αναφερω για να δικαιολογησω την αποψη μου οτι δεν υπαρχει αμμεση αναγκη "διορθωσης" του νερου και του περιβαλλοντος.

Οσο για το ενυδρειο να σχολιασω οτι απο τη στγμη που ειναι το πρωτο του ενυδρειο εμενα μου αρκει να εχει σωστη ιχθυφορτωση και το νερο να ειναι καθαρο και κοντα στις σωστες παραμετρους σκληροτητας και οξυτητας και θα ερθει και το "βιοτοπικο" οταν ασχοληθει περισσοτερο και τελειωσει με τους (ασφαλεις) πειραματισμους τους σε φυτεμενα κλπ
Για πρωτο ενυδρειο μια χαρα τα πηγε νομιζω, αν εξαιρεσουμε καποια λαθη στις αλλαγες νερου στην αρχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-12-09, 16:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει γινει καποια περεξηγηση μαλλον.
Εκτροφης ειναι τα Leopoldi και οχι wild. (και οπως φαινεται ευτυχως οχι επιλεκτικης αναπαρωγης αφου εχουν φυσικα χρωματα κλπ)
Ο "τιτλος" της "σειρας παραγωγης" των ψαριων ειναι "rio negro", γι'αυτο μαλλον παρερμηνευτηκε απο τον Παυλο.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι καλο ακομα και για τα ψαρια εκτροφης να ερθει το νερο σιγα σιγα σε παραμετρους του βιοτοπου τους.
Το αναφερω για να δικαιολογησω την αποψη μου οτι δεν υπαρχει αμμεση αναγκη "διορθωσης" του νερου και του περιβαλλοντος.

Οσο για το ενυδρειο να σχολιασω οτι απο τη στγμη που ειναι το πρωτο του ενυδρειο εμενα μου αρκει να εχει σωστη ιχθυφορτωση και το νερο να ειναι καθαρο και κοντα στις σωστες παραμετρους σκληροτητας και οξυτητας και θα ερθει και το "βιοτοπικο" οταν ασχοληθει περισσοτερο και τελειωσει με τους (ασφαλεις) πειραματισμους τους σε φυτεμενα κλπ
Για πρωτο ενυδρειο μια χαρα τα πηγε νομιζω, αν εξαιρεσουμε καποια λαθη στις αλλαγες νερου στην αρχη.
Βασικα τον εβαλα να ρωτησει και απο επικοινωνια του νομιζω οτι του ειπαν οτι ειναι "αγρια" ... και εκτροφης να ειναι ... θα πρεπει να μειωσει τις σκληροτητες και ph ... οταν ... οπως λες ευστοχα "τελειωσει με τους (ασφαλεις) πειραματισμους τους σε φυτεμενα"
Τον "παρακολουθω" απο κοντα ... Αργα η γρηγορα ... θα παει σε αλλο ενα ενυδρειο ... να "ικανοποιησει" και την ιδεα του φυτεμενου που του αρεσει!!!
Το βιοτοπικο θα γινει μουρλια παντως
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-12-09, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα τον εβαλα να ρωτησει και απο επικοινωνια του νομιζω οτι του ειπαν οτι ειναι "αγρια" ...
Δεν θα ειναι και ασχημα να ειναι wild αλλα οταν ειχε αναρτησει τη λιστα παραγγελιας το καταστημα, ειχα κανει δημοσια ερωτηση για το ποια ειναι wild και απαντησε μονο αυτα που εχουν χαρακτηρισμο "wild" ή WF και αυτα δεν εγραφαν κατι αλλο παρα "rio negro".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-09, 16:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ειναι και ασχημα να ειναι wild αλλα οταν ειχε αναρτησει τη λιστα παραγγελιας το καταστημα, ειχα κανει δημοσια ερωτηση για το ποια ειναι wild και απαντησε μονο αυτα που εχουν χαρακτηρισμο "wild" ή WF και αυτα δεν εγραφαν κατι αλλο παρα "rio negro".
Λιγο πριν τα παρει σπιτι του ειχα πει να ρωτησει επιμονα αν ειναι wild καθως και τις παραμετρους που κρατουνται ... για να τις προσομοιωσει στο ενυδρειο του!! Οπως και να εχει ειναι πολυ ομορφα και δεν εχουν σχεση με αυτα που βλεπουμε συνηθως !! Αντε να αρχισει αναπαραγωγες να ... γεμισει ολη η Ελλαδα!! ( θα χρειαστει και 3ο ενυδρειο σσσσσ . Βιοτοπικη γεννηστρα - νηπιαγωγειο!! )
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-12-09, 19:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που με ανυσηχει ειναι μηπως δεν ειναι leopoldi και ειναι κανονικο σκαλαρι, αφου dumerillii ειδα να ονομαζουν γενικα ειδη σκαλαριων.
Και φυσικα αν ειναι κοινο σκαλαρι και μεγαλωνει κανονικα θα εχει καποιο προβλημα με το υψος του ενυδρειου αλλα μεγαλυτερο με τα τετρας που θα αρχισουν να "εξαφανιζονται"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-12-09, 19:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που με ανυσηχει ειναι μηπως δεν ειναι leopoldi και ειναι κανονικο σκαλαρι, αφου dumerillii ειδα να ονομαζουν γενικα ειδη σκαλαριων.
Και φυσικα αν ειναι κοινο σκαλαρι και μεγαλωνει κανονικα θα εχει καποιο προβλημα με το υψος του ενυδρειου αλλα μεγαλυτερο με τα τετρας που θα αρχισουν να "εξαφανιζονται"
Ειναι δυσκολο να εισαι σιγουρος!! Αν και απο τις φωτο φαινεται το "κατι διαφορετικο" που εχουν ... δυστηχως για να ειμαστε σιγουροι θα πρεπει να περασει λιγος καιρος οπως λες και να το ... μαθει με τον δυσκολο τροπο... Θα το ψαξω σε ξενα site! Εκτος απο το μεγεθος δεν εχουν καποια αλλη διαφορα??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Caverman - Νέο Κοινωνικό caverman Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 10 19-03-09 22:08
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36
low tech - low maint chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 17-12-08 14:04
96 lt Κοινωνικό Iann_is Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 27 22-02-08 00:51
BETTA - κοινωνικό Teo1 Bettas 10 26-05-07 23:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13247 seconds with 16 queries