Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-14, 21:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ενυδρειο φιλου με rasbora mosquito (boraras brigittae)

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 36x24x31 (Hailea f20)
Όγκος: 20 λιτρα
Κατηγορία: Κοινωνικο (γιατι μαλλον θα βαλει σε λιγο καιρο και γαριδες red cherry)
Φυτά: java fern, cryptocoryne, java moss
Ψάρια / Άλλα είδη: 8 rasbora mosquito
Διακοσμητικά υλικά: Για βυθο εχει 3 λιτρα Jbl Manado, πετρες, ξυλα
Φόντο: δεν εχει μπει καποιο ακομα
Φωτισμός: 9w
Διάρκεια φωτισμού: 17:00 - 23:00
Φιλτράρισμα: Το μαμισιο εσωτερικο φιλτρακι με spraybar. Κανει καλη αναταραξη στην επιφανεια και καλη ροη στο ενυδρειο (θα δειτε και την ροη στο βιντεο) ετσι οπως εχει τοποθετηθει. Τα ψαρακια ειναι οκ με την ροη αν κρινω απο τα υπολοιπα ειδη rasbora, σωστα?
Θερμοστάτης: 25w
Λίπανση: Seachem Flourish και Prodibio Bio Verb
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 7.5 (aquili υγρο και με δικο μου sera)
Γενική σκληρότητα (GH): Θα μετησει (aquili υγρο)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Θα μετρησει. (aquili υγρο)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (salitefert υγρο και με δικο μου sera)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (aquili υγρο)
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 (aquili υγρο)
Αλλαγές νερού: Θα φτιαξει εβδομαδιαια ρουτινα τωρα που μπηκαν τα ψαρια.
Θερμοκρασία: 25
Άλλες πληροφορίες: Κανω αυτη την παρουσιαση του ενυδρειου ενος φιλου, για να δουμε και λιγο αυτα τα ψαρακια που απο οτι εχω δει, λιγα ατομα τα ειχαν/εχουν στην κατοχη τους και εχουν γραψει για αυτα στο φορουμ.

To ενυδρειο τρεχει 2 μηνες με τα φυτα και χθες μπηκαν τα ψαρακια μεσα.

Aπο τροφες: Τetramin baby, Hikari first bites και Ocean Nutricion Discus Flakes.

Βιντεο: https://www.youtube.com/watch?v=T2yp...ature=youtu.be και εδω πιο καλα τα ψαρια: https://www.youtube.com/watch?v=R8WBQtppD9s

Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140501_200918_640.jpg
Εμφανίσεις:  732
Μέγεθος:  47,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140501_202716_825.jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  39,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140501_202723_422.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140501_205040_562.jpg
Εμφανίσεις:  564
Μέγεθος:  34,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140501_205312_594.jpg
Εμφανίσεις:  516
Μέγεθος:  31,5 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-14, 19:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχω μια υποψια οτι το ειδος τους τελικα ειναι Phoenix Rasbora (boraras merah). Και το seriously fish λεει οτι πολλες φορες μπερδευουν τα boraras merah με τα boraras brigittae (και το αντιστροφο).

http://www.seriouslyfish.com/species/boraras-merah

http://www.aquariumlife.com.au/conte...hoenix-Rasbora

Θα ανεβει και το βιντεο και θα μου πειτε και εσεις τι πιστευετε.

Εdit: Μπηκε και το βιντεο στο αρχικο ποστ και ανεβαινει αλλο ενα που ειναι πολυ κοντα στα ψαρια, για να δουμε τι ειδος ειναι.
-------------------------
Edit2: Mπηκε και το 2o βιντεο στο αρχικο ποστ που δειχνει απο κοντα τα ψαρια να δουμε τι ειδους ειναι...
-------------------------
Εdit3: Βγαζει τελικα καμια ακρη κανεις απο τις φωτο και τα βιντεο για το τι ειδος ειναι ή θελουν λιγο χρονο ακομα να δειξουν τα χρωματα?

Για τροφη να τους παρει και αποξηραμενα bloodworms?

Ακομα, ελεγα να παρει ο φιλος και καμια υγρη βιταμινη (δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου) να τους ριξει τωρα που ειναι φρεσκα τα ψαρακια στο ενυδρειο (αν και μια χαρα φαινονται) μιας και μαλλον ειναι και καπως ευαισθητα αυτα. Βρισκω της jbl τα Atvivol 50ml στα 7 ευρω και Sera fishtamin 15ml στα 5 ευρω. Ποια προτινετε? Το fishtamin ειχα ακουσει μεχρι τωρα μονο σαν βιταμινη αλλα απο οτι βλεπω βγαζουν και αλλες εταιρειες. Απο αυτα τα 2 λοιπον, ποιο λετε?

Fishtamin:

Βιταμίνη Α 500I.U.
Βιταμίνη Β1 2mg
Βιταμίνη Β6 2mg
Βιταμίνη Β12 2mg
Βιταμίνη C 55mg
Βιταμίνη D3 100I.U.
Βιταμίνη Ε 5mg
Βιταμίνη Κ3 1mg
Νικοτινικό οξύ 10mg
Παντοθεϊκό ασβέστιο 5mg
Φολικό οξύ 0.5mg
Αποσταγμένο νερό ανά 1ml

Atvitol:

Amino acids
Na-glutamate 2500 mg
DL-Methionine 10 mg
Leucine 35 mg
Minerals and trace elements
Ca-lactate 10000 mg
Lysin 35 mg
Vitamins, provitamins and other chemically defined substances with a similar effect (per 1000 g)
Vitamin A 1000000 I. E.
Vitamin B1 500 mg
Vitamin B2 625 mg
Vitamin B6 750 mg
Vitamin B12 5000 mcg
Vitamin C(stable) 10000 mg
Vitamin D3 10000 I. E.
Vitamin E 500 mg
Biotin 7500 mcg
K3 125 mg
Folic acid 15 mg
Nicotine amide 2500 mg
Cholinchloride 2500 mg
Inosite 500 mg
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 02-05-14 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-14, 19:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ποσο καιρο ειναι τα ψαρακια στο ενυδρειο?Νομιζω δεν εχουν εμφανισει τα χρωματα τους ακομα.

Καλο θα ειναι να μειωθει λιγο η ροη του φιλτρου, στο πρωτο βιντεο φαινεται να ζοριζονται αρκετα. Φυσικα, ενα μεγαλυτερο ενυδρειο, οπως και κοπαδι, εννοειται οτι θα ειναι καλυτερο.

Για τη διατροφη τους πρεπει να προσεξει να προσφερει τροφη αναλογη του μικροσκοπικου στοματος τους. Μια καλλιεργεια microworms, νομιζω θα ηταν οτι πρεπει. Απο εκει και περα, τριμμενα flakes και κατεψυγμενες πρωτεϊνουχες τροφες, θα τους προσφερει μια πλουσια διατροφη. Για βιταμινες, η fishtamine ειναι καλη και δοκιμασμενη απο αρκετους χομπιστες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-14, 20:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eυχαριστω nazgul.

Τεταρτη απογευμα μπηκαν τα ψαρακια. Τα χρωματα τους και στο μαγαζι ηταν πορτοκαλι και οχι τοσο κοκκινα οσο φαινεται να ειναι τα boraras brigittae. Mπορει ομως να κανω και λαθος και ουτε εκει να ειχαν δειξει τα χρωματα τους. Ποιος ξερει.. Βλεπουμε στη συνεχεια. Απλα βλεπω οτι αλλαζουν και σχηματισμοι πανω στο σωμα των microrasbora μεταξυ τους και ελεγα μηπως τα ξεχωριζα. Θα προσπαθησω παλι οταν ξαναπαω σπιτι του φιλου να τα δω.

Οσον αφορα τη ροη του φιλτρου, να ανοιξει λοιπον παραπανω τρυπες στο spraybar ή να το στειλει αναποδα να βαραει στο τζαμι.

Καλλιεργια microworms δεν νομιζω πως θα κανει (ή θα εκανε οποιοδηποτε αλλο σκουλικακι, αλλα θα του το πω).

Απο τροφες οπως ειπα και στην αρχη, δινει τριμμενη ocean nutrition discus flakes, hikari για μωρα και tetramin baby παλι για μωρα. Ολες τις τρωνε με ορεξη. Στο δευτερο βιντεο κλεισαμε το φιλτρο και ταισε hikari (το κλεισαμε μιας και ειναι τελειως πουδρα).

Εγω μονο την fishtamin ειχα ακουσει, απλα ειμαι σκεφτηκα και την jbl λογω του οτι φαινεται να εχει περισσοτερα στοιχεια καθως και ειναι περισσοτερα ml. Θα μου πεις τι να τα κανει ο φιλος τα περισσοτερα ml οταν θελει 2-3 σταγονες να ριχνει στα 20 λιτρα (ή να μουλιαζει την τροφη) μια στο τοσο.

Ναι, το ενυδρειο θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερο (αν και σαν εισαγωγικες στο seriously fish εχει τις διαστασεις 40x20 που ειναι κοντα στου φιλου 36x21). Δεν βλεπω να ειναι και κοπαδι οπως οι αρλεκινοι, τα εσπει κλπ. Σε ολο το ενυδρειο κινουνται (και δεν φοβουνται καθολου την παρουσια μας). Ο φιλος, τωρα ξεκινησε με τα ενυδρεια και ηδη σκεφτεται να παει καποια στιγμη σε 60λιτρο. Απο εκει και περα, οπτικα εγω τα βλεπω οκ σαν αναλογια μεγεθος ψαριων και μεγεθος ενυδρειου, αλλα εννοειται οτι οσα παραπανω (λιτρα και ατομα) τοσο καλυτερο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-14, 20:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο τα microrasboras μην περιμενεις να δεις και κανενα σοβαρο κοπαδιασμα, σκορπιοχωρι ειναι (τουλαχιστον οσα μου ερχονται στο μυαλο). Αλλα μην ξεχναμε οτι και τα ψαρακια που κοπαδιαζουν, θελουν μεγαλο αριθμο ατομων και το καταλληλο σε λιτρα ενυδρειο.

Χρωματα σε petshop μην περιμενεις να δεις. Συνηθως τετοιου ειδους ψαρακια ερχονται (και πως εχονται), μενουν μερικες μερες (αν μεινουν) και φευγουν. Οποτε, να προσαρμοστουν και να νοιωσουν ασφαλη ωστε να δειξουν τα χρωματα τους, δυσκολα το βλεπω.

Για το μεγεθος του ενυδρειου, την ξερεις την αληθεια, οποτε ας μη το συνεχισουμε. Ειναι μικρο, ακομα και για τοσο μικροσωμα ψαρακια. Μου ερχονται ειδη αναλογου μεγεθους στο μυαλο που θελουν διπλασιο χωρο για ενα-δυο ψαρακια μονο.

Για την τροφη, αν δεν θελει να κανει καλλιεργεια, μπορει να παρει μερικες κατεψυγμενες τροφες. Daphnia, artemia, ισως cyclops (που ειναι μικροσκοπικη), νομιζω θα τους κανει πολυ καλο, ακολουθωντας αυτο τον τροπο προετοιμασιας. Ειναι σαρκοφαγα ψαρακια, μην το ξεχναμε. Μερικες φορες, ισως ειναι καλυτερα να επικεντρωθουμε στις απαιτησεις των ψαριων μας και οχι στα δικα μας θελω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-14, 20:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, αυτο λεω, οτι αφου ειναι σκορποχωρι τα συγκεκριμενα, δεν ειναι τοσο ''απαραιτητο'' το μηκος αφου δεν κοπαδιαζουν. Εννοειται πως λεμε το σωστο και πρεπει να το λεμε και να το ακολουθουμε αλλα δεν μπορουμε σε ολους να το περασουμε αυτο (οπως και στην περιπτωση του φιλου που ηθελε να φτιαξει κατι μικρο για αρχη). Τουλαχιστον του εχει περασει (και του βγαινει και αυθορμητα βασικα) το να προσεχει το ενυδρειο και τα ψαρια του, να ενδιαφερεται για το τι να ταισει, το πως θα ειναι καλυτερα, να κανει μετρησεις, να τηρει τις ρουτινες κλπ.

Τον ενημερωνω και για τις κατεψυγμενες λοιπον που λες. Εχω δει και τον οδηγο σου και ειναι κατατοπιστικοτατος.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-14, 21:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24
Ναι, αυτο λεω, οτι αφου ειναι σκορποχωρι τα συγκεκριμενα, δεν ειναι τοσο απαραιτητο το μηκος αφου δεν κοπαδιαζουν
Δε θα συμφωνησω. Επειδη ενα ειδος ψαριου δεν κανει αυτο που θελουμε, δε σημαινει οτι πρεπει και να του περιορισουμε την ευκαιρια να ζησει καλα. Καθε ειδος εχει τις ιδιαιτεροτητες και τα χαρακτηριστικα του

Υ.Γ. γιατι δε λες στο φιλο σου να μπει στο φορουμ για να μην παιζετε το σπασμενο τηλεφωνο? Αν θελει να ασχοληθει με το χομπι, θα ειναι καλυτερο να ψαξει μονος του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-14, 21:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Του λεω: -Κανε ενα λογαριασμο ρε συ να μπαινεις να ρωτας κλπ...
Και μου απανταει: -Εδω δεν εχω λογαριασμο στην τραπεζα, θα κανω στο φορουμ? (και γελαει..)

Παντως γενικα μπαινει και διαβαζει το φορουμ, με ρωταει και μενα και σε οτι ξερω του λεω. Τωρα, αν δει το ποστ σου και αλλαξει γνωμη δεν ξερω..

Δεν ειναι οτι παιζουμε σπασμενο τηλεφωνο, εγω ηθελα να κανω μια παρουσιαση του ενυδρειου του για να δουμε και να συζητησουμε για αυτα τα ψαρακια.

Οσον αφορα το μηκος και εγω μαζι σου. Απλα το ειπα σε φαση οτι περιπου τετοιες διαστασεις δινει το seriouslyfish (δεν παει να πει οτι δεν μπορει να κανει λαθος φυσικα) και οτι αφου επελεξε μικρο ενυδρειο ο φιλος (και δεν ηθελε μονομαχο), εβαλε αυτα (που του αρεσαν εξαρχης κιολας οταν τα ειδε στο πετ σοπ) απο το να βαλει τιποτα αλλα που να το ''εχουν περισσοτερο ανακγη'' (παλι σε εισαγωγικα οπως και το ''απαραιτητο'' στο προηγουμενο ποστ) το μηκος. Ο φιλος εχει στο μυαλο και το 60λιτρο για αργοτερα.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-14, 22:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω προσπαθησα, παντως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-14, 22:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kαλα εκανες και σε ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες σου.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-05-14, 02:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων

Ακομα, ελεγα να παρει ο φιλος και καμια υγρη βιταμινη (δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου) να τους ριξει τωρα που ειναι φρεσκα τα ψαρακια στο ενυδρειο (αν και μια χαρα φαινονται) μιας και μαλλον ειναι και καπως ευαισθητα αυτα. Βρισκω της jbl τα Atvivol 50ml στα 7 ευρω και Sera fishtamin 15ml στα 5 ευρω.
http://www.easylife.nl/en/freshwater/voogle
http://www.petcumulus.gr/shop-produc...sy-life-voogle
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-14, 15:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eυχαριστω Σπυρο.

Τελικα (τα ειπαμε και στο τηλ) πηρε της Microbe lift το Vitamins & Amino Acids, μιας και αυτο που εβαλες δεν το βρηκαμε στην Αθηνα αμεσα διαθεσιμο.

-------------------------

Και μια ενημερωση στις μετρησεις (μετρησε και gh - kh) μιας και δεν μπορω να κανω edit στο αρχικο ποστ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφορίες
Παράμετροι:

pH: 7.5 (aquili υγρο και με δικο μου sera)
Γενική σκληρότητα (GH): 11 (aquili υγρο)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6 . (aquili υγρο)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (salitefert υγρο και με δικο μου sera)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (aquili υγρο)
Νιτρικά (ΝΟ3): 0 (aquili υγρο) σημερα εχει ~2.5mg/l.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 03-05-14 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-05-14, 16:47
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο, αν θέλεις, διευκρίνισε λίγο την πρότασή σου. Αν και είναι ακριβότερο από τα άλλα, κάποιο ιδιαίτερο λόγο θα έχεις για να προτείνεις το συγκεκριμένο. Το έχεις χρησιμοποιήσει ή/και έχεις ακούσει καλά λόγια;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-05-14, 22:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ 2 πράγματα βλέπω...
1. Μικρό χώρο... έστω και για αυτά τα "μικροσκοπικά" ψάρια.
2. Παραμέτρους νερού... εκτός των ορίων των απαιτήσεων τους.-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-05-14, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο, αν θέλεις, διευκρίνισε λίγο την πρότασή σου. Αν και είναι ακριβότερο από τα άλλα, κάποιο ιδιαίτερο λόγο θα έχεις για να προτείνεις το συγκεκριμένο. Το έχεις χρησιμοποιήσει ή/και έχεις ακούσει καλά λόγια;
Τα χρησιμοποιησαν για ενισχυση, φιλοι που ειχαν πορβληματα με τα ψαρια τους και ειδαν καλα αποτελεσματα.
Ο ενας ειναι χημικος..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-05-14, 23:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ 2 πράγματα βλέπω...
1. Μικρό χώρο... έστω και για αυτά τα "μικροσκοπικά" ψάρια.
2. Παραμέτρους νερού... εκτός των ορίων των απαιτήσεων τους.-
Συμφωνω. Σιγα σιγα θα τις προσαρμοσει στις απαιτησεις των ψαριων τις τιμες του νερου. Απλα σκεφτεται ακομα με ποιο τροπο να το κανει (τυρφη ή οσμωση κλπ).

Για τον χωρο, ενταξει τα ειπαμε πιο πανω, ειναι στις εισαγωγικες διαστασεις που δινει το seriously fish και απο οτι βλεπω ο φιλος θα παει σε 60αρι καποια στιγμη.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-05-14, 00:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εδω και 3-4 φωτο που καταφερα σημερα με το κινητο να βγαλω τα ψαρακια του: (Eχουν αρχισει να κοκκινιζουν και λιγο κοντα στο κεφαλι και ενα καπως και στο σωμα...πιο πολυ για boraras merah μου κανουν...εδω microrasboras.):

Edit: Αν κρινω και απο αυτη τη φωτο απο αυτο το φορουμ, ειναι οντως boraras merah.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140503_224003_163.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140503_224126_686.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  39,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140503_224245_624.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  43,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140503_224448_236.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  35,1 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-05-14, 01:32
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Boraras brigittae ειναι. Τα αλλα δε ξερω ποια ειναι αλλα ιδια μου φενονται. .έχω μια δεκαδα. Ειναι κατακοκκινα όπως στην φωτο και κοπιαδιαζουν! Τα εχω απο τις το καλοκαίρι οποτε ειναι ενηλικα τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-05-14, 01:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, εχω δει οτι τα εχεις. Για brigittae σου κανουν ε? Ολα σου ειναι κοκκινα?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-05-14, 01:56
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Ναι εχουν παρει πολυ ωραιο χρωμα, δεν ηταν ετσι φυσικά από την αρχη! Παντως κοπαδιαζουν, καμια σχέση με τα γερτρουδια που βολταρουν οπου να ναι!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-05-14, 02:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δηλαδη πανε ολα μαζι περα δωθε σαν τους αρλεκινους, ροδοστομους κλπ?

Αν μπορεσεις μεσα απο στη ζουγκλα σου να βγαλεις κανενα απο σχετικα κοντινη αποσταση φωτογραφια, ανεβασε το.

Τι ph, gh, kh εχει το ενυδρειο που τα φιλοξενεις?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-05-14, 10:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

O Bloskas τα εχει σε 125 λιτρα, ομως. Στα 20 λιτρα ποσο περα-δωθε να πηγαινουν?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-05-14, 11:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι Nazgul, γενικα ρωτησα αν κοπαδιαζουν και πως...Δεν το ρωτησα σε φαση ''πως και κοπαδιαζουν?'' ''Δεν το εχω δει να το κανουν στο 20λιτρο!?!''
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-05-14, 11:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στη φυση ολα τα μικροψαρα (και οχι μονο) κοπαδιαζουν. Το θεμα ειναι τι κανουν στο ενυδρειο, που διαφερει απο το φυσικο περιβαλλον. Τα microrasboras προσωπικα δεν θα τα ελεγα και τα πιο "δεμενα" κοπαδοψαρα, αλλα σιγουρα το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Εχει να κανει με το μεγεθος, τους υπολοιπους κατοικους, τις συνθηκες κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-15, 20:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eδώ ένα update από τη ζουγκλίτσα πλέον του φίλου, μετά από ένα χρόνο που τρέχει το ενυδρείο του. Σε κανα μήνα πάει στο 60λιτρο που λέγαμε και θα μεγαλώσει και λίγο το κοπάδι:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11119066_10206445260391314_1491364741_n.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  97,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10248887_10206445259911302_501097675_n.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  81,2 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-15, 23:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eδώ ένα update από τη ζουγκλίτσα πλέον του φίλου, μετά από ένα χρόνο που τρέχει το ενυδρείο του. Σε κανα μήνα πάει στο 60λιτρο που λέγαμε και θα μεγαλώσει και λίγο το κοπάδι:
ομορφα!
με το καλο και η μετακομιση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tο ενυδρειο του φιλου μου LAKI Γλυκό νερό - Γενικά 8 04-12-12 16:51
Μια βοηθεια για ενυδρειο φιλου... stratigos24 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-07-11 22:10
Boraras maculatus Spotted Dwarf Rasbora cult7 Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-03-10 11:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09877 seconds with 14 queries