Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-16, 08:00
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή ΝΕΟ 125 ΛΙΤΡΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΔΙΚΟ

Όγκος:125 λιτρα
Κατηγορία: κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:ανουμπια τα αλλα δεν τα ξερω
Ψάρια 3 χρυσόψαρα fantail 1 cory (για πολυ λίγο) και σαλιγκάρια
Διακοσμητικά υλικά:ξυλο πετρες
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:24 watt
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:Filtro Acuario Eheim 2010
Θερμοστάτης:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image-651174803e9db693a8178aa33bbb6cf94811f63ef7c91b203867a9b12905cd00-V.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  29,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-16, 08:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου.
Δώσε μας μερικές πληροφορίες παραπάνω για το ενυδρείο, όπως διαστάσεις , μετρήσεις, θερμοκρασία, αλλαγές νερού κλπ.
Ονομαστικά τα λίτρα σου είναι ικανοποιητικά για 3 Funcy χρυσόψαρα, και αν το μήκος είναι από 80 εκατοστά και πάνω είναι εντάξει για 3 χρυσόψαρα αυτού του είδους.
Σαλιγκάρια ποιο είδος έχεις ;
Το cory πρέπει να φύγει άμεσα, και οι λόγοι είναι πως θέλει ζεστό , μαλακό και όξινο νερό , σε αντίθεση με τα χρυσόψαρα που θέλουν κρύο και ελαφρά αλκαλικό και σκληρό, ειδικά αν το έχεις σε θερμοκρασία ανάλογη με την εποχή δεν θα αντέξει (13-14 βαθμούς ελάχιστη το Χειμώνα για τα συγκεκριμένα χρυσόψαρα). Επίσης πολύ φοβάμαι πως ίσως να μένει και νηστικό με τα αδηφάγα χρυσόψαρα.
Παρόλο που είναι κάπως σκοτεινή η φωτογραφία δείχνει όμορφο, βάλε και καμιά πιο φωτεινή
-------------------------
Τα ψάρια από όσο κατάλαβα είναι από το 30λιτρο που είχες πριν ;
Αν ναι, μπράβο τότε, θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από το 30αρι, και επειδή όπως καταλαβαίνω το ενυδρείο θα είναι καινούριο κάνε μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-01-16 στις 08:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-16, 08:48
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία ειναι 20 με 21 βαθμους συνέχεια
μετρήσεις δεν εχω ακομα το φίλτρο δούλευε σε στρωμένο ενυδρείο, εγω αυτο που εκανα ηταν να πλυνω την άμμο με χλιαρό νερο πολυ καλα , το νερό ειναι 50% φιλτραρισμενο και το αλλο οχι ,εχω ρίξει αντιχλωριο και βακτήρια .... τα βακτήρια προληπτικά ,το αφησα να δουλέψει ενα 24 ωρο και μετα εβαλα τα χρυσόψαρα απο το 30ρι που τα ειχα μόλις τακτοποιήσω το 30ρι θα βαλω το cory εκεί .

αλαγες στο νερο λεω καπου στα 20 % καθε 15 μερες καλα ειναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-16, 09:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

σε 20-21 βαθμούς θα το χάσεις το cory
Temperature: 75 to 82°C (24 to 28°C)
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-sterbai/
ανέβασε σταδιακά θερμοκρασία τώρα, πήγαινε την στους 24 σε διάστημα 3-4 ημερών, όχι αμέσως, όχι απότομες αλλαγές, αλλιώς ετοίμασε άμεσα το 30αρι και βάλε το cory εκεί.
Πρέπει να κάνεις μετρήσεις αμέσως, και επειδή δεν ξέρεις τη κατάσταση των ρύπων θα σου πρότεινα 2 αλλαγές την εβδομάδα από 30% τουλάχιστον μέχρι να κάνεις μετρήσεις, σε αύτη η φάση τα βακτήρια δεν θα κάνουν κάτι σπουδαίο.
Φιλτραρισμένο νερό τι εννοείς ; Από Α/Ο ; Αν ναι αυτό είναι καλό για το cory αλλά όχι για τα χρυσόψαρα.
Όλα τα παραπάνω πρέπει να γίνουν άμεσα , ακόμα και σήμερα, δηλαδή αλλαγή νερού στο 125αρι με θερμοκρασία νερού ίδια με του ενυδρείου και μετακόμιση cory . Στο 30αρι θα φτιάξεις νερό ίδιο με του 125αριού που έχει πριν την μετακόμιση, όχι πιο μαλακό, θα το μαλακώσεις και άλλο αν χρειάζεται σταδιακά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-16, 09:16
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι προτού βαλω τα ψαρια μεσα ειχα για μια ημερα το 30ρι κοντα σε καλοριφέρ και η θερμοκρασία ηταν 24 οπότε εκανα και το 125 το ιδιο πρωτου τα βαλω .
μπορεις να με πεις ενα ενατα τεστ που χρειάζομαι ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-16, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα χρυσόψαρα ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 , αν κρατήσεις το cory θα χρειαστείς και PH , GH , KH, να προτιμήσεις τα υγρα. Αλλά ολα αυτα τα τεστ θα σου βγουν πολύ ακριβα.
Μήπως να δώσεις το cory γιατι και σε 30αρι δεν μπαινει ευκολα, και θέλουν και κοπαδι και άμμο για υπόστρωμα κλπ κλπ και καλό ειναι να υπάρχει κοπαδι από 6 άτομα και πάνω. Κάποια στιγμή αργότερα στο 30αρι βάζεις εναν μονομαχο.
Να ξέρεις πως τα τεστ αν πάρεις API από ebay θα ξεπεράσουν τα 50 Ευρω, απο εδω πάνω από 80, άλλες μάρκες λιγο φθηνότερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-16, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τo cory ειναι sterbai? Δεν το ειδα πουθενα.
Αλλα cory ειναι πιο δροσερου νερου (οχι κρυου φυσικα) και δεν θα εχει προβλημα για λιγες μερες.
Γενικα για πολλους αλλους λογους ομως, δεν κανει το ψαρακι για το ενυδρειο μονιμα.
Οπως και δεν πρεπει να ειναι μονιμα 20-21C η θερμοκρασια στα χρυσοψαρα. Να παιζει αναλαγα την εποχη.

Οι αλλαγες δεν φτανουν 20% καθε 15 μερες για τρια ψαρια σε αυτο το ενυδρειο. Δεν χρειαζεται να μας το πουν τα τεστ νιτρικων.
Για 50% καθε εβδομαδα το "κοβω".

Για πες διαστασεις γυαλας, και για υψος μετρα μονο το υψος του νερου. οχι ολοκληρο το ενυδρειο.
Δεν το βλεπω με τιποτα για 125 λιτρα νερο.

Το Filtro Acuario τι ειναι?
Το eheim 2010 δεν φτανει ουτε για ζητω παντως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-16, 19:29
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τo cory ειναι sterbai? Δεν το ειδα πουθενα.
Αλλα cory ειναι πιο δροσερου νερου (οχι κρυου φυσικα) και δεν θα εχει προβλημα για λιγες μερες.
Γενικα για πολλους αλλους λογους ομως, δεν κανει το ψαρακι για το ενυδρειο μονιμα.
Οπως και δεν πρεπει να ειναι μονιμα 20-21C η θερμοκρασια στα χρυσοψαρα. Να παιζει αναλαγα την εποχη.

Οι αλλαγες δεν φτανουν 20% καθε 15 μερες για τρια ψαρια σε αυτο το ενυδρειο. Δεν χρειαζεται να μας το πουν τα τεστ νιτρικων.
Για 50% καθε εβδομαδα το "κοβω".

Για πες διαστασεις γυαλας, και για υψος μετρα μονο το υψος του νερου. οχι ολοκληρο το ενυδρειο.
Δεν το βλεπω με τιποτα για 125 λιτρα νερο.

Το Filtro Acuario τι ειναι?
Το eheim 2010 δεν φτανει ουτε για ζητω παντως.
Ετσι νομιζω για το φίλτρο φενετε στην φώτο παντος ..... εσυ τι προτινεις για καλύτερο φίλτρο?
Το ενυδρείο ειναι 80×40×30 καθαρό νερο .
Παντος γενικότερα το ενυδρείο έτρεχε σαν γαριδαδικο και το φιλτρο το μονο που αλλαξε ειναι το νερο και η διακόσμηση με φυτα

Το cory ειναι pepper θα εχω σύντομα περισσότερες φωτογραφίες και απο τα ψαρια ....
σημερα κοντεψα να χασω το ενα παντος γιατί είχε σφινοσει ανάμεσα στο φίλτρο στην γωνία ξέφυγε με εναν τραυματισμό στην ουρα ελπίζω να μην εχει αλλα προβλήματα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-16, 19:48
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Unhappy

Η φωτογραφία φιλτρου και ψαριων δυστυχώς οχι καλή ανάλυση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160111_193251.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  73,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160111_193146.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  50,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-16, 20:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαζει κατι κινεζικα στις διαστασεις.
Για ξαναγραψτες με χ αναμεσα. 80 χ ... χ....
-------------------------
Ενα εξωτερικο φιλτρο.
Στο περιπου, να χωραει 2-3+ λιτρα υλικα και να εχει 400+ λ/ω ονομαστικη ροη.
-------------------------
Ασε καταλαβα
80χ30χ40
96 καθαρα.
Καλα/οριακα ειναι για 3 ψαρια.
Υπολογιζω (με σωστο ταισμα και οχι διατροφη πεινας) καθε εβδομαδα 40-50% αλλαγη (τους ζεστους μηνες τουλαχιστον για ενηλικα ψαρια, πιο μικρες τους ψυχρους μηνες, οπως παραλληλα και πιο λιγο ταισμα και περισσοτερο φυτικο μαλιστα. Ολο το ετος ετσι για νεαρα ψαρια, με καλο ταισμα και πιο πρωτεινουχο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-01-16 στις 20:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-16, 08:59
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Δηλαδή να κανω 50% καθε βδομαδα ακομα και τωρα που ειναι 4 εκ η οταν θα μεγαλώσουν περισσότερο ?
Οσο αφορά την διατροφή δεν εχω στανταρ πρόγραμμα δλδ μια μερα μπορεί να τα ταΐζω και 4 φορες την μερα και παντα διαφορετικές τροφες ... και την επόμενη ανάλογα ποσο πρήξιμο εχει η κοιλιά τους μπορεί και καθόλου ....αυτα βέβαια τα κανω σύμφωνα με αυτα που εχω διαβάσει .

Αν μπορέσω να τα φωτογραφίσω θα κανω και το προφιλ τους ξεχωριστα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-16, 09:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή να κανω 50% καθε βδομαδα ακομα και τωρα που ειναι 4 εκ η οταν θα μεγαλώσουν περισσότερο ?
Οσο αφορά την διατροφή δεν εχω στανταρ πρόγραμμα δλδ μια μερα μπορεί να τα ταΐζω και 4 φορες την μερα και παντα διαφορετικές τροφες ... και την επόμενη ανάλογα ποσο πρήξιμο εχει η κοιλιά τους μπορεί και καθόλου ....αυτα βέβαια τα κανω σύμφωνα με αυτα που εχω διαβάσει .

Αν μπορέσω να τα φωτογραφίσω θα κανω και το προφιλ τους ξεχωριστα.
Ναι , 40%-50% την εβδομάδα, οταν μεγαλώσουν ισως να χρειαστει να κάνεις 30%-40% 2 φορες την εβδομάδα.
Να υπολογίσεις πως ο ελαχιστος όγκος νερού για αυτα τα 3 ψάρια ειναι 120 λίτρα, και αν το ενυδρείο σου ειναι 80χ30χ40 , τοτε είναι μόνο 96 λίτρα, τα λίτρα αυτα που λείπουν τα αντικαθιστας με πιο τακτικές και μεγάλες αλλαγές. Το 20% ανα 15 ημέρες ουτε να το σκέφτεσαι. Για αυτο πάρε ενα βαρελάκι γυρω στα 50 λίτρα ή και παραπάνω ακόμα, 12 με 24 ώρες πριν το γεμίζεις με νερό, βάζεις και μια αεραντλία μέσα, και τότε ωριμάζεις το νερό, το αποχλωριώνεις και το φέρνεις και σε θερμοκρασία περιβάλλοντος , και κάνεις την αλλαγή σου , ξεκουραστα και ωραία. Φυσικα θα χρειαστείς και μια αντλία με το κατάλληλο μανομετρικό για να ανεβάζει το νερό απο το πάτο του βαρελιού στο ενυδρείο. με αυτο το τρόπο οι αλλαγές σου θα ειναι ξεκούραστες και δεν θα σε απασχολει αν αλλαζεις 30% ή 40% ή 50%, είναι το ίδιο , αδειάζεις και βάζεις με το πάσο σου. Και αν πάρεις και μια ακομα αντλια για να βγαζεις το νερό τοτε γινεται ακομα πιο ευκολο. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο τότε δεν θες 2η αντλία, βάζεις ενα ΤΑΥ και ενα βανακι και αδειαζεις το νερό ευκολα μονο ανοιγοντας το βανακι.
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-16, 09:44
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Αρα εχω ακομα έξοδα και δουλειά να κανω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-16, 09:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα εχω ακομα έξοδα και δουλειά να κανω
Οχι, περίμενε
βαρελακι 10-15 Ευρω, αντε 20
αντλια 10-12 Ευρώ http://www.ebay.com/itm/262168364236...%3AMEBIDX%3AIT
δεν θα πάρεις κάποια επωνυμη ακριβη, μια κινεζια
αεραντλια τη πιο μικρή , ακομα και 4-5 Ευρώ http://www.ebay.com/itm/121552110185...%3AMEBIDX%3AIT
και ολα αυτα σιγα σιγα
τι φιλτρο εχεις ; εσωτερικό η εξωτερικό ;
-------------------------
Και κάτι ακόμα, το πάνω μέρος του τζαμιου του ενυδρείου πόσο απέχει απο το πάτωμα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 13-01-16 στις 09:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-16, 10:02
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εσωτερικό αλλα μάλλον θα το αλαξω όπως με είπε ο delta66
για το τζάμι θα σε πω το απόγευμα οταν θα το μετρήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-16, 10:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το εξωτερικό φίλτρο είναι μεγαλύτερης προτεραιότητας τότε, και δες το κόλπο με το βανάκι να κάνεις τις εξαγωγές νερού πιο εύκολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-16, 10:13
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εξωτερικό φίλτρο είναι μεγαλύτερης προτεραιότητας τότε, και δες το κόλπο με το βανάκι να κάνεις τις εξαγωγές νερού πιο εύκολα
Μετράει που το νερο ειναι φιλτραρισμενο απο ενεργό άνθρακα ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-16, 10:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετράει που το νερο ειναι φιλτραρισμενο απο ενεργό άνθρακα ?
Τι εννοείς ; Πως έχεις φίλτρο ενεργού άνθρακα και κάνεις τις αλλαγές με αυτό;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-01-16, 10:32
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ναι το εχω στην παροχή της βρύσης για να κάνει το νερό πόσιμο Σε μένα μεσα σε ολα δεσμεύει και το χλώριο όπως λέει . Εγω ρίχνω και αντιχλωριο βέβαια αλλα ελάχιστο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-16, 10:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το εχω στην παροχή της βρύσης για να κάνει το νερό πόσιμο Σε μένα μεσα σε ολα δεσμεύει και το χλώριο όπως λέει . Εγω ρίχνω και αντιχλωριο βέβαια αλλα ελάχιστο
Μια χαρά τότε, δεν χρειάζεται να βάζεις αντιχλώριο.
Και εγώ στα χρυσόψαρα αλλά και στα συννεφάκια βάζω νερό από φίλτρο άνθρακα.
Το μόνο πρόβλημα είναι η θερμοκρασία.
Αν έχεις ένα ενυδρείο 100 λίτρα , με θερμοκρασία 20 , και αν κάνεις μια αλλαγή 50% με νερό από τη βρύση με φίλτρο άνθρακα , και το νερό έχει 10 βαθμούς, τότε στο ενυδρείο η θερμοκρασία θα πέσει στους 15. Οι 5 αυτοί βαθμοί διαφορά είναι πρόβλημα, αν το νερό της βρύσης είναι 15 βαθμούς , τότε η θερμοκρασία μετά την αλλαγή θα είναι 17,5, 2,5 βαθμούς διαφορά και πάλι είναι αρκετά. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ζεσταίνεις λίγο το νερό πριν την αλλαγή ή να κάνεις πολλές και μικρές αλλαγές ή να κρατάς τα χρυσόψαρα σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, ακόμα και στους 14 μπορείς να τα έχεις.
Ένας από τους λόγους που έχω και εγώ τα χρυσόψαρα σε χαμηλή θερμοκρασία είναι αυτός. Βάζω νερό απευθείας από το φίλτρο και έτσι δεν έχω μετά την αλλαγή διαφορά θερμοκρασίας πάνω από 1-1,5 βαθμό με το ζόρι.
Αν είχες βαρέλι , θα γέμιζες το βαρέλι από το φίλτρο άνθρακα, θα ζέσταινες και σε μια κατσαρόλα νερό από το φίλτρο ή με βραστήρα , θα συμπλήρωνες στο βαρέλι να ανεβάσεις τη θερμοκρασία και θα έκανες την αλλαγή σου.
Εδώ και 1,5 χρόνο που κάνω αλλαγές από το φίλτρο άνθρακα δεν έχω βάλει ποτέ μου αντιχλώριο Αλλά έχω Prime για ώρα ανάγκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-16, 11:12
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγω βαζω και χλιαρό στο 30 αρι με αυτη την μέθοδο αντε να κατέβει 1 βαθμο αλλα επιδη το χλιαρό δεν φιλτράρεται βαζω και λίγο αντιχλωριο ...... στο 100 αρι το εκανα με κρύο και μετα το ζεστανα η αληθεια ειναι οτι στο χώρο μου η θερμοκρασία δεν πέφτει κατω 21 βαθμους το ενυδρειο ακομα και να το κατεβασω θερμοκρασία σταδιακά θα ανέβει .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-16, 11:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βαζω και χλιαρό στο 30 αρι με αυτη την μέθοδο αντε να κατέβει 1 βαθμο αλλα επιδη το χλιαρό δεν φιλτράρεται βαζω και λίγο αντιχλωριο ...... στο 100 αρι το εκανα με κρύο και μετα το ζεστανα η αληθεια ειναι οτι στο χώρο μου η θερμοκρασία δεν πέφτει κατω 21 βαθμους το ενυδρειο ακομα και να το κατεβασω θερμοκρασία σταδιακά θα ανέβει .
Για το λόγο αυτο θα σε βοηθήσει το βαρελι, μονο για τη θερμοκρασία δηλαδή. Το νερό που λες πως ζέσταινες το βαζεις απο το φίλτρο και δεν χρειάζεται αντιχλώριο, αλλά αν το βαζεις κατευθείαν στο ενυδρείο θέλει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή, γιατι και μπορει να βρασεις τα ψάρια αλλά και τα τσακιζεις λίγο, τους βάζεις κρυο , και μετα προσθετεις πιο ζεστο , αυτες οι αλλαγες τα στρεσαρουν αγρια τα ψάρια, για αυτο ειναι καλύτερα το νερό που μπαινει να έχει μια σταθερη θερμοκρασία, ο τροπος που κάνεις ειναι σαν "Σκωτσέζικο ντουζ"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-16, 16:03
Το avatar του χρήστη Deus
Deus Ο χρήστης Deus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Επειδή λέτε για βανακι στην εξαγωγή του νερού, δεν θα ήταν καλύτερα με σκούπα βυθού μιας και μιλάμε για χρυσόψαρα;
__________________
Using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-16, 16:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή λέτε για βανακι στην εξαγωγή του νερού, δεν θα ήταν καλύτερα με σκούπα βυθού μιας και μιλάμε για χρυσόψαρα;
Στα χρυσόψαρα δεν είναι απαραίτητη η σκούπα βυθού, και ειδικα αν έχεις ψιλο χαλικι , γιατι τα χρυσόψαρα σκάβουν συνέχεια, ανασηκώνουν τα σκουπιδάκια και τα τραβαει το φίλτρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-16, 16:22
Το avatar του χρήστη Deus
Deus Ο χρήστης Deus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Τα κακακια; 😂
__________________
Using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-16, 16:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κακακια; 😂
Τα πάντα, οταν σκάβουν κανουν χωματουργικες εργασίες, μετακινουν τον βυθό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-01-16, 16:48
Το avatar του χρήστη Deus
Deus Ο χρήστης Deus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2014
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Χα χα ναι το ξέρω. Εγώ μιας και βρίσκω πάντως, πάντα βάζω μια σκούπα.
__________________
Using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-16, 18:32
Το avatar του χρήστη Poseidon
Poseidon Ο χρήστης Poseidon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εξωτερικό φίλτρο είναι μεγαλύτερης προτεραιότητας τότε, και δες το κόλπο με το βανάκι να κάνεις τις εξαγωγές νερού πιο εύκολα
Καλησπερα, μπορειτε να μας το εξηγησετε αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-16, 19:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Poseidon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, μπορειτε να μας το εξηγησετε αυτο?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=814556#post814556
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-16, 20:43
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παιδιά υπάρχει περίπτωση στο είδος που εχω τα ψαρια να μεγαλονουν δισαναλογα και να εχουν διαφορετικό στόμα?. πχ ενα απο τα ψαρακια εχει ενα στοματάκι σαν παπαγαλου και δεν μπορει να φαει με ευκολια ακομα και τα φλέικς .ειναι πολυ ποιο μικρο απο τα αλλα αλλα ιδια ημερομηνία αγοράστηκαν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
360 Λιτρα Χρυσοψαραδικο tsala Ενυδρεία με χρυσόψαρα 232 12-05-18 23:27
Χρυσοψαραδικο 100λτρ korf Ενυδρεία με χρυσόψαρα 10 09-01-16 20:22
Απλο χρυσοψαραδικο panos70 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 09-10-15 19:34
Αλλαγη σε χρυσοψαραδικο και γω... vaspiou Ενυδρεία με χρυσόψαρα 12 18-01-15 21:08
Το Χρυσοψαραδικο μου... kalafan Ενυδρεία με χρυσόψαρα 13 13-07-14 17:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08804 seconds with 14 queries