Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-07, 11:43
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή ατυχημα με χρυσοψαρο

Καλημερα παιδες.θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα θεμα που προκαλεσα εγω ο ιδιος στο χρυσοψαρακι μου.χθες βραδυ λοιπον ,και ενω αδειαζα νερο απο το ενυδρειο με το λαστιχο,κατα λαθος ''ρουφηχτηκε'' και το κεφαλακι απο το ψαρι.για 2 δευτερολεπτα γυρισα και εγω να δω κατι στην τηλεοραση και αυτο πηγε εκει γιατι ολα τα βλεπει σαν φαγητο και ετσι εγινε η ζημια.βεβαια ολα γιναν σε 2 δευτερολεπτα μεσα.αλλα αφενος φοβηθηκε παρα πολυ,και αφετερου στο κεφαλι ειδα οτι εγιναν κατι μικρες πληγες αμυχες,ξυσιματα θα ελεγα.
η ολη συμπεριφορα μου δινει την εντυπωση οτι τα εχει ''χασει'' ολιγον.βεβαια εφαγε μετα κανονικοτατα.απλα δεν ηταν τοσο ζωηρο οσο ειναι κανονικα.

εγω λεω να ριξω αλατακι ,και κανα ηπιο φαρμακο.δεν ξερω τιποτα απο αυτα,απλα απο φαρμακα ειδα σε διαφορες ανακοινωσεις ,οτι ισως βοηθησει η χορηγηση ουσιων οπως τα stress coat,melafix.αυτα απο οτι ειδα δεν πειραζουν και την βιολογια του φιλτρου.θα βοηθησουν λετε?
πιστευω οτι η αγωγη θα πρεπει να εχει στοχο την προστασια απο δευτερευουσες μολυνσεις,την βοηθεια αναγεννησης του βλεννογονου του ψαριου.εκτος και αν ειμαι ολιγον υπερβολικος.
αλατακι χρειαζετεται δοσολογια που λενε για θεραπεια ick,η' σε πιο ηπια δοση,οπως αυτη που ριχνουμε πχ στα guppies;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 11:49
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ριξε αλατακι για θεραπεια και melafix.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Δέ νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι σε αυτή την περίπτωση.Το ψάρι δέν έχει κάποια ασθένεια,χτύπησε.¶ν το χτύπημα είναι μικρό τότε δέν έχεις πρόβλημα,θα επουλωθεί το τραύμα,αλλιώς άν το κεφάλι έχει υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά ίσως και να αντιμετωπίσεις πρόβλημα,που δέ νομίζω δηλαδή.Αυτό σοκαρίστηκε με το ρούφηγμα,πιστεύω θα του περάσει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 12:31
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

ευχαριστω για τη γρηγορη απάντηση.
με το αλατακι ειμαστε καλα με το melafix δε βρηκα στα μαγαζια της δραμας. τα μονα σχετικα που ειχαν ήταν myxazin και protozin. δεν τα αγορασα γιατι περιμενα τη γνωμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-07, 12:45
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

To αλάτι θα βοηθήσει ώστε να μην υπάρξει μόλυνση στο τραύμα, η επούλωση θα γίνει σχετικά σύντομα. Αν έβρισκες melafix ή stress coat σίγουρα θα βοηθούσε αλλά δε θεωρείται απαραίτητο. Αν οι συνθήκες στο ενυδρείο σου είναι καλές, όλα θα πάνε καλά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-07, 13:00
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

να ειστε καλα παιδια.αρα για την ωρα αντιμετωπιζουμε με αλατακι και τιποτα αλλο.και ειμαστε εν αναμονη μην τυχον εχομε καμια επιπλοκη.

ΥΓ ψιλοασχετο,αλλα για να ξερω,τα myxazin kai protozin καταστρεφουν τη βιολογια του φιλτρου;γιατι το melafix λεει οτι δεν την επηρεαζει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 13:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
να ειστε καλα παιδια.αρα για την ωρα αντιμετωπιζουμε με αλατακι και τιποτα αλλο.και ειμαστε εν αναμονη μην τυχον εχομε καμια επιπλοκη.

ΥΓ ψιλοασχετο,αλλα για να ξερω,τα myxazin kai protozin καταστρεφουν τη βιολογια του φιλτρου;γιατι το melafix λεει οτι δεν την επηρεαζει
Ναι κανουν ζημια στην βιολογια του φιλτρου.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωσημο με χρυσοψαρο σε 50λ dinos99 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 07-09-07 12:52
Κάθεται κάτω στο έδαφος. garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 29 02-03-07 15:48
Χρυσοψαρο με μαυρους λεκεδες lucie Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 2 23-01-07 22:25
Ατύχημα με φίλτρο μονομάχου memy Bettas 13 20-10-06 14:54
Ατυχημα με το νεο μου Oscar... Aegeas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 12 18-10-06 11:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03680 seconds with 13 queries