Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-08, 20:22
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Εξοπλισμος ΟΧΙ

Παιδια μολις ηρθα απο ενα μαγαζι με θαλασσινα ψαρια.Του εξιγισα οτι ειμαι σχεδον ασχετος με τα θαλασσινα και τον ρωτισα τι χρειαζετε και τα σχετικα.
Με ειπε οτι δεν χρειαζεται ουτε σκιμερ ουτε βιολογικα φιλτρα ουτε ζωντανο βραχο ουτε τιποτα.Μονο ενα φιλτρο εσωτερικο εναν κυκλοφοριτη και μια σχαρα βυθου(αναλογα με τα φιλτρα και τα καταλιλα μηχανιματα).Τα ψαρια που εχει ειναι ολα σε τελεια κατασταση και πανεμορφα.Δεν θελω να πω το ονομα του μαγαζιου για χχχ λογους.
Τι λετε γιαυτο?Πως τα καταφερνει και εχει τοσο ωραια και υγειη ψαρια?Στεκουν τα πραματα που με ειπε?
Α και με νερο απο βρυση.
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-08, 20:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ψαρια θα τα φας εκει η θα στα τυλιξει για το σπιτι?

Αν μιλαμε για ενυδρειο ΜΟΝΟ με ψαρια χωρις τιποτε αλλο, θεωρητικως γινεται. Ομως δεν ξερω κανεναν που να μενει εκει. Και για να μην λεμε οτι ναναι, καποιας μορφης βιολογικο φιλτρο φυσικά και χρειαζεται κατ ελαχιστον. (Αν και στο θαλλασινο προτιμαμε ζωντανο βραχο αντι για βιολογικο φιλτρο.. αλλα αυτο παλι ειναι αλλο θεμα..)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-08, 21:03
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Υπαρχει (ή υπηρχε τουλαχιστον) και εδω στην Αθηνα ενα τετοιο pet shop ...εβλεπες ενα μεγαλο θαλασσινο ενυδρειο που ηταν ολοκαθαρο με πολλα και ομορφα ψαρια .Επισης ,στην ιδια λογικη, ειχε και πολλες γυαλες των 5 λιτρων με ψαρια clown ακινητοποιημενους μεσα.Στο φοντο , παιδακια να φωναζουν στην μαμα τους '' Να ο Νεμο , παρε μου ενα ''

Μεχρι που ενα απογευμα , το μεγαλο αυτο ενυδρειο γεμισε με αφρικανες και οι γυαλες με μονομαχους ...μαλλον το πειραμα απετυχε ή τα ψαρια εγιναν τελικα καρτουν και δραπετευσαν.

Σοβαρα τωρα , τα ενυδρεια των πετ σοπ στηνονται με αλλη λογικη ... οντως μπορουν να ''τρεξουν'' χωρις σκιμερ , ζωντανο βραχο ,ro κλπ αφου τα ψαρια ειναι συνηθως διερχομενα και παραμενουν εκει για λιγες μονο μερες.Επισης , δεν υπαρχουν προβληματισμοι αλγης κλπ αφου υπαρχει υπαλληλος που τα καθαριζει δυο φορες τη μερα ωστε να φαινονται ολοκαθαρα τα ενυδρεια.

Ειναι κατι σαν τα ενυδρεια του γλυκου νερου στα πετ σοπ οπου μπορεις να δεις πχ 20 αφρικανες σε ενα ενυδρειο 80 λιτρων...δεν σημαινει οτι μπορεις να κανεις το ιδιο και στο σπιτι ως χομπιστας
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-08, 23:37
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παιδια το παλικαρι που εχει το μαγαζι το εχει 25 χρονια και δεν εχει υπαλιλο να καθαριζει.Ειναι απο τους λιγους ισως και ο μονος (στη θεσαλλονικη τουλαχιστον) που αναπαραγει (δεν ξερω αν το λεω σωστα) κλοουν.Ο πατερας μου (παλιος χομπιστας ο οποιος δεν με βοηθαει καθολου)με ειπε να παω απο εκει σημερα.Μου τον συστισε σαν τον σχετικοτερο στο θεμα μετα απο καποιον αλον ο οποιος εχει κλεισει λογω οικογενιακων λογων.Και λεω εγω τωρα οτι για να κανει ολα αυτα τα πραματα κατι παραπανω πρεπει να ξερει.Δεν ξερω απο οτι καταλαβα δεν συμφωνιτε με αυτα που με ειπε.Δεν μου μιλαει κιολας.Ξεκινα με λεει οπως σου ειπα και μετα θα σου μαθω τα μυστικα μου.Τον λεω βραχο και σκιμερ και σχετικα δεν ειναι τα μυστικα που θα μου πεις μετα και δεν θα χρειαστει να αγορασω κατι αλλο.Οχι μου λεει.
Τι να πω δεν ξερω.
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-08, 00:48
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Τον μαγαζάτορα που λες τον ξέρω και εγώ ,όταν αποκτήσεις σχέσεις μαζί του ,λίγο δύσκολο γιατί είνα μυστικοπαθης και αμίλητος ρώτα τον πόσες φορές τα έχει ακούσει απο πελάτες που έχουν χάσει όλα τους τα ψάρια λόγω του ότι ακολούθησαν τις συμβουλές του.Και συγκεκριμμένο παράδειγμα φίλου μου απο Κομοτηνή που τον έγδαρε στην κυριολεξία για να του κάνει ένα ενυδρείο καμμια 200 λ. και ένα σκίμμερ που πιο πολύ έμοιαζε με ουροσυλλέκτη,και για την προκαταβολή που του πήρε για έναν αχίλες τον οποίο όταν πήγε να τον πάρει δεν του τον έδωσε με το πρόσχημα ότι τον στρώνει και όταν ψόφησε ,πάει και η προκαταβολή αγύριστη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-08, 07:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όταν το 99,99% των χομπιστών, χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό που έχει αναφερθεί χιλιάδες φορές, δεν έχει νόημα να συζητάμε το τι κάνει ένας μαγαζάτορας….

Φίλε μου θα ακούσεις πολλά στον χώρο. Όλα να τα επιβεβαιώνεις πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-08, 07:41
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Αυτο το στυλακι που εχει πουλαει, ηξερα και εγω παλια ενα μηχανικο μοτοσυκλετων ακριβως με αυτο το στυλακι του "ανικητου μοναχικου καβαλαρη". Περιττο να πω οτι εβρισκε κοροιδα ολη την ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον μαγαζάτορα που λες τον ξέρω και εγώ ,όταν αποκτήσεις σχέσεις μαζί του ,λίγο δύσκολο γιατί είνα μυστικοπαθης και αμίλητος ρώτα τον πόσες φορές τα έχει ακούσει απο πελάτες που έχουν χάσει όλα τους τα ψάρια λόγω του ότι ακολούθησαν τις συμβουλές του.Και συγκεκριμμένο παράδειγμα φίλου μου απο Κομοτηνή που τον έγδαρε στην κυριολεξία για να του κάνει ένα ενυδρείο καμμια 200 λ. και ένα σκίμμερ που πιο πολύ έμοιαζε με ουροσυλλέκτη,και για την προκαταβολή που του πήρε για έναν αχίλες τον οποίο όταν πήγε να τον πάρει δεν του τον έδωσε με το πρόσχημα ότι τον στρώνει και όταν ψόφησε ,πάει και η προκαταβολή αγύριστη.
Νομίζω πως τον έχετε φωτογραφήσει και πως αν κάποιος έχει πάει έστω και μια φορά στο μαγαζί του έχει καταλάβει για ποιον μιλάμε.
Ναι είναι περίεργος άνθρωπος και πολύ κλέφτης μπορεί να πάρεις ψάρι ακόμη και στην διπλάσια τιμή από αυτήν που θα το βρείς αλλού.

Αν δείς συνήθως δεν έχει πολλά ψάρια στα ενυδρεία του. Έχει δηλαδή γύρω στα 8 ψάρια στα 200 λίτρα. Γι' αυτό και είναι τόσο υγιή χωρίς μηχανήματα. Και φυσικά δεν έχει ούτε κοράλια ούτε γαρίδες, τίποτα. Μόνο ψάρια.

Δουλεύει κυρίως με παλιούς χομπίστες που δεν εμπιστεύονται τον καινούριο εξοπλισμό και προτιμούν τις παλιές μεθόδους. Έχει δηλαδή σταθερή πελατεία...

Πάντος τα ενυδρεία του είναι πολύ ωραία με πολλά χρώμματα. Εγώ προσωπικά δεν χωρταίνω να τα βλέπω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-08, 11:15
Το avatar του χρήστη Χαρης Χ.
Χαρης Χ. Ο χρήστης Χαρης Χ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Τον φωτογραφησατε αλλα η φωτο ειναι πολυ θολη ,γιαυτο καντε μου ενα π.μ. με την καθαρη.
__________________


- Ευτυχώς που υπάρχει και η τελευταία στιγμή, αλλιώς τίποτα δεν θα γινόταν!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-08, 11:52
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως τον έχετε φωτογραφήσει και πως αν κάποιος έχει πάει έστω και μια φορά στο μαγαζί του έχει καταλάβει για ποιον μιλάμε.
Ναι είναι περίεργος άνθρωπος και πολύ κλέφτης μπορεί να πάρεις ψάρι ακόμη και στην διπλάσια τιμή από αυτήν που θα το βρείς αλλού.

Αν δείς συνήθως δεν έχει πολλά ψάρια στα ενυδρεία του. Έχει δηλαδή γύρω στα 8 ψάρια στα 200 λίτρα. Γι' αυτό και είναι τόσο υγιή χωρίς μηχανήματα. Και φυσικά δεν έχει ούτε κοράλια ούτε γαρίδες, τίποτα. Μόνο ψάρια.

Δουλεύει κυρίως με παλιούς χομπίστες που δεν εμπιστεύονται τον καινούριο εξοπλισμό και προτιμούν τις παλιές μεθόδους. Έχει δηλαδή σταθερή πελατεία...

Πάντος τα ενυδρεία του είναι πολύ ωραία με πολλά χρώμματα. Εγώ προσωπικά δεν χωρταίνω να τα βλέπω.
Δηλαδη ξερει τι κανει και ειναι καλος σε αυτο που κανει?
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-08, 11:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτο καταλαβες μετα απο ολα αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-08, 12:41
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο καταλαβες μετα απο ολα αυτα?
Για να εχει σταθερη πελατεια και να δουλευει 30 χρονια το μαγαζι τι θες να καταλαβω?
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-08, 12:43
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον μαγαζάτορα που λες τον ξέρω και εγώ ,όταν αποκτήσεις σχέσεις μαζί του ,λίγο δύσκολο γιατί είνα μυστικοπαθης και αμίλητος ρώτα τον πόσες φορές τα έχει ακούσει απο πελάτες που έχουν χάσει όλα τους τα ψάρια λόγω του ότι ακολούθησαν τις συμβουλές του.Και συγκεκριμμένο παράδειγμα φίλου μου απο Κομοτηνή που τον έγδαρε στην κυριολεξία για να του κάνει ένα ενυδρείο καμμια 200 λ. και ένα σκίμμερ που πιο πολύ έμοιαζε με ουροσυλλέκτη,και για την προκαταβολή που του πήρε για έναν αχίλες τον οποίο όταν πήγε να τον πάρει δεν του τον έδωσε με το πρόσχημα ότι τον στρώνει και όταν ψόφησε ,πάει και η προκαταβολή αγύριστη.
Αυτο δηλαδη σου ακουγεται για θετικο σχολειο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-08, 15:21
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι βοηθαει να στοχοποιησουμε ενα επαγγελματια ...τουλαχιστον οχι σε αυτη την κατηγορια θεματων...το τι κανει και το πως το καταφερνει , μπορει να μας το αποκαλυψει ο ιδιος ή καποιος που ακολουθησε τις συμβουλες του και ειχε μακροχρονια επιτυχια.Μεχρι τοτε , οσα ισχυριζεται δεν ευσταθουν για ενα σωστο ενυδρειο χομπιστα.

Και σε ενα ενυδρειο που φιλοξενει αφρικανες , μπορεις να βγαλεις τα γλυκα ψαρια , να ανεβασεις αλατοτητα (χυμα ετσι να ριξεις αλατι μεσα), να ριξεις μερικες αμπουλες βακτηρια θαλασσινου νερου και να , ετοιμο το θαλασσινο ενυδρειο για μερικα ευκολα ψαρακια με βραχο και αμμο . Αυτο ομως δεν ειναι χομπι αλλα κατι αλλο.

Θαλασσινα ενυδρεια υπαρχουν απο παλια ...ακομα και στις ταινιες του James Bond , μπορουσες να δεις ομορφα θαλασσινα ψαρια σε ενυδρεια με ψευτικο ντεκορ και κρυσταλλινο νερο (το καθε ποτε τροφοδοτουνταν με ψαρια εξαιτιας απωλειων ειναι μια αλλη ιστορια)
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-08, 15:42
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Απο την άλλη το γεγονός οτι αναπαράγει clown δεν είναι και λίγο όμως... Εκτός και αν είναι πιό εύκολο απο όσο διαβάζω τον τελευταίο μηνα...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-08, 18:13
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Φίλος μου που είχε παλιά θαλασσινό ,πήγε για ψώνια εκεί και μου είπε ότιτον πέτυχε να έχει ψάρι στα χέρια και να προσπαθεί να του βάλει τροφή στο στομα για να φάει,γιατι δεν έτρωγε.¶σε που έχει ακουστεί πάρα πολλές φορές ότι χειροδίκησαν(δεν συμφωνώ) κιόλας πάνω του άτομα λόγω του οτι εφάρμοσαν τις μεθόδους του και είχαν τρομερές απωλειες στα ψάρια τους .(όλα τα παραπάνω βέβαια έχουν ακουστεί απο στόματα τρίτων).Προσωπικά έχω πάει πολλές φορές πολύ παλιά το συγκεκριμμένο μαγαζί έχει ποικιλία ψαριών ,λίγα κομμάτια σε κάθε ενυδρείο για αυτό και δεν έχει σκίμμερ (δεν είναι χαζοί όλοι οι ξένοι που λένε επενδύστε σε βράχο και σκίμμερ) τα περισσότερα σε εξαιρετική κατάσταση εχει τύχει να δώ και προβληματικά ψάρια,είναι πανάκριβο,η πληροφόρηση είναι με το σταγονόμετρο,και πάντα προς ώφελος του μαγαζιού.Το ότι αναπαράγει κλόουν δεν μου λέει τίποτε γιατι αν σου γίνει κάτι ψύχωση σίγουρα κάτι θα καταφέρεις ,πριν απο 7-8 χρόνια πόσοι έβγαζαν δίσκους στην Ελλάδα. Για όποιον δεν σκέφτεται το οικονομικό φέρνει ωραία ψάρια και σπάνια για την Β. Ελλάδα αρκει να τα βάλεις στο ενυδρείο σου και να τα κρατήσεις όπως πρέπει .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερευνα ηλεκτρολογικου εξοπλισμου panousojet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-03-08 22:57
εξοπλισμος stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-11-06 19:54
Τιμές εξοπλισμου Reef Filippos Παραλία - Beach Bar 14 15-06-04 22:54
ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 14-12-03 14:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05918 seconds with 13 queries