Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-01-17, 14:56   #1
Προστασία απο διαρροές
gsismanis
Junior Member
Εγγραφή: 09-01-2017
Περιοχή: Στουτγκάρδη
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gsismanis Ο χρήστης gsismanis δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-17, 14:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους,

πριν μερικές ημέρες ξεκίνησα επιτέλους με το hobby του ενυδρείου. Χρόνια το είχα στο μυαλό μου και προσπαθούσα να ενημερωθώ, αλλά δεν το τολμούσα.

Είμαι όπως καταλαβαίνετε αρχάριος και θα ήθελα κάποιες συμβουλές από έμπειρα μέλη, αρχικά για αποφυγή σφαλμάτων σε σχέση με το στήσιμο και αργότερα με τη λειτουργία του ενυδρείου.

Έχω αγοράσει ένα πακέτο (βάση + ενυδρείο 240 λίτρων) της Eheim. Στο πακέτο υπήρχε αρχικά εσωτερικό φίλτρο, αλλά ο υπάλληλος του pet, μου είπε ότι δεν ήταν πολύ καλό και με αρκετό θόρυβο. Γι" αυτό πρότεινε και έβαλα ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim που όπως είπε δε θέλει τόσο τακτική συντήρηση/καθαρισμό.

Τα σύνδεσα πριν 3 μέρες, γέμισα το ενυδρείο και δείχνουν να λειτουργούν όλα καλά, αλλά έχω το φόβο μη τυχόν υπάρξει κάποια διαρροή (μένω στον 3ο όροφο). Υπάρχει τρόπος προστασίας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 1946
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-17, 15:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλη αρχη!

τον οροφο γιατι τον αναφερεις? λες να πλημμυρισουν και οι απο κατω?

εφοσον φιλτρο και ενυδρειο ειναι καινουργια, δεν εχεις να φοβασαι κατι.

μπαμ δεν θα γινει, αν βγει νερο απο το ενυδρειο θα βγαινει αργα και θα το καταλαβεις...
τωρα για το φιλτρο με σωστη συντηρηση (ή και αλλαγη αν χρειαστει) της φλατζας , τοποθετωντας βαζελινη ωστε να μην ξεραθει , επισης δεν εχεις να φοβασαι για κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-17, 15:34
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Αν τα εχεις κανει ολα σωστα οπως λες και το ενυδρειο ειναι εργοστασιακο,δεν θα εχεις προβλημα.
γιατι αν ειχε διαρροή το ενυδρειο θα ειχε φανεί μεχρι τωρα,
επισης και το φιλτρο αν κουμπωσες σωστα τις σωληνωσεις και δεν ετρεξε μεχρι τωρα τοτε εισαι ενταξει.
Αν σε κανει να νιωθεις πιο ασφαλης,βαλε το φιλτρο σου μεσα σε ενα ταψακι-λεκανακι και να το παρακολουθεις καπου καπου.
Επίσης μπορεις στα κουμπωματα σωληνες με τα βανακια μπορεις να τα σφιξεις με δεματικα ται-ραπς,αν και δεν ειναι απαραίτητο.
Γενικα τον πρωτο καιρο παρακολουθα το συστημα,οπως και κανεις,με τον καιρο θα συνηθίσεις και ουτε που θα δινεις σημασία .
Καλη συνεχεια στο χομπι σου ευχομαι.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-17, 16:06
gsismanis Ο χρήστης gsismanis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2017
Περιοχή: Στουτγκάρδη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Σχετικά με τον 3ο όροφο που αναφέρω, ξέχασα να γράψω ότι μένω Γερμανία! Στο παρελθόν έτυχε σε προηγούμενο σπίτι (αρκετά παλιό) που νοίκιαζα να ρίξει η γυναίκα μου μισό κουβα νερό για να καθαρίσει το καλοριφέρ και ήρθε από κάτω η γειτόνισα και μας έδειξε το νερό να τρέχει στο ταβάνι της.
Ελπίζω στο καινούριο που μένω να μην έχω καμία παρόμοια εμπειρία.

Σκέφτηκα μήπως φτιάξω καμιά λεκάνη απορροής (1,5μ*1,5μ*0,1μ) και να βάλω μέσα τη βάση με το ενυδρείο. Ισως λίγο υπερβολικό, αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Μια άλλη λύση που άκουσα είναι να μπεί η εξαγωγή του φίλτρου κάπου ψηλά ή να ανοιχτεί μια τρύπα στο σωλήνα εξαγωγής 2-3 εκ.κάτω από την επιφάνεια του νερού, ώστε σε περίπτωση που πέσει η στάθμη να σταματήσει το φίλτρο να τραβάει νερό. Βέβαια έτσι μάλλον θα κάψω το φίλτρο, αλλα θα γλιτώσω μόνο με μια μικρή διαρροή 20-30 λίτρων.

Τέλος έχω δει κάποιους αισθητήρες νερού της Conrad, που χτυπάει συναγερμός σε περίπτωση που ανιχνευτεί νερό στο σημείο εκείνο κάτω στο πάτωμα. Ωστόσο, δεν ξέρω τι γίνεται αν λείπω απο το σπίτι, πως μπορεί να με ειδοποιήσει.

Έχει κάποιος εφαρμόσει κάποιο απο τα παραπάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-17, 16:14
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μη πανικοβαλεσαι. Αν τα πήρες καινούρια και είναι ήδη σε λειτουργία και δεν έχεις παρατηρήσει κάτι, εισαι μια χαρά. Όπως σου είπαν και παραπάνω, θέλει παρατήρηση που και που και προσοχή στο άνοιγμα και κλείσιμο του φίλτρου γιατί εκεί θα κάνεις ζημιά, αν θα κάνεις. Η διαρροή αν θα γίνει θα είναι πολύ μικρή και το προλαβαίνεις. ¶λλα πράγματα να φοβάσαι. Ένα παράδειγμα να σου πω,εμένα πριν λίγο καιρό μου γύρισε το βαρέλι αλλαγής νερού μέσα στο σπίτι. Έπεσε από 30 εκατοστά ύψος και χάθηκαν 110 λίτρα νερό έτσι για πλάκα. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, ο έχων ενυδρείο μοιάζει με τον έχοντα μηχανή......όλοι οι μηχανόβιοι κάποια στιγμή έπεσαν από το εργαλείο. Κάποια στιγμη θα την πάθεις τη ζημιά (μικρη ή μεγαλη). Να είσαι προσεκτικός σε ότι κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός το βράδυ προς προστασία των αυγών-μικρών globalzero Γλυκό νερό - Γενικά 6 25-09-15 15:56
Ρελέ για προστασία υπερχείλησης σκιμμερ. g81gr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 06-04-14 13:32
Μπαστούνι εισόδου & προστασία nazgul Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 24-07-12 21:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03398 seconds with 13 queries