Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-01-17, 14:14  
Λάθος Ξεκίνημα...βελτιωμένη συνέχεια; Και τώρα τί;
BabiRico
Member
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-17, 14:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι καλή χρονιά με υγεία. Είμαι καινούριος στο forum και επίσης καινούριος στο χώρο. Εδώ και κάποιες ημέρες διαβάζω αρκετές δημοσιεύσεις του forum και ομολογώ οτι μένω έκπληκτος από τις γνώσεις που έχετε οι περισσότεροι. Την θαυμάζω την αγάπη που έχετε για το χόμπι σας. Δυστυχώς όμως ως αρχάριος, είναι πολλά που με έχουν μπερδέψει και θα εκτιμούσα μια επιπλέον βοήθεια από όποιον έχει λίγο χρόνο. Θα σας κουράσω αλλά έχω ανάγκη από βοήθεια.

Θα ξεκινήσω από την αρχή για να έχετε σαφή εικόνα της κατάστασης που βιώνω εγώ αλλά καί τα ψαράκια μου πλέον...

- 10 Νοεμβρίου 2016 μας κάνουν δώρο μια γυάλα με δύο χρυσοψαράκια.

- τα παιδάκια μου (5 και 2,5) τα ονόμασαν Babi και Rico. Μετά από διάβασμα διαπίστωσα οτι είναι και τα δύο αρσενικά. Ο Babi είναι ένα comet με τηλεσκοπικά μάτια και ο Rico είναι ένα calico. Πανέμορφα και τα δύο.

- 10 έως 20 Νοεμβρίου αλλάζαμε νερό ανά δύο μέρες όπως μας είπαν στο petshop της γειτονιάς. Και ταϊζαμε 3 flakes το καθένα κάθε μέρα. Όλοι στην οικογένεια χαρούμενοι εκτός από εμένα. Ο λόγος; απλά δεν άντεχα να τα βλέπω σε γυάλα. Κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Έπρεπε να μελετήσω. Μετά από διάβασμα εδώ και σε άλλα sites ελληνικά και ξένα, επιβεβαιώθηκε η αμφιβολία μου αλλά μου κόπηκαν και τα πόδια για τα ψαράκια μου...θα τα προλάβω; θα αντέξουν; θα ζήσουν...;

- 20 Δεκεμβρίου καταφέρνω να εξοικονομήσω κάποια χρήματα και βρήκα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο (σχεδόν αχρησιμοποίητο Aquatlantis Start 55 LED 55λίτρων). Το πήρα μαζί με τα χαλίκια που χρησιμοποιούσαν και έτρεξα στο petshop να αγοράσω σύνεργα και να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα. Αγόρασα λοιπόν ό,τι μου είπανε οι υπάλληλοι: το biotopol, τα cartridge του φίλτρου του ενυδρείου, ένα φιαλίδιο με βακτήρια της JBL, δύο μικρούς κορμούς 4 ανούμπιες και 2 cladophora aegagrophila.

- Ακολουθώντας επακριβώς τις οδηγίες των υπαλλήλων του petshop καθώς ήμουν άσχετος και φοβισμένος, το ίδιο βράδυ πλένω τα χαλίκια, βράζω τα ξύλα, καθαρίζω με ξύδι το ενυδρείο το ξεπλένω και βάζω τα χαλίκια μέσα, φυτεύω τις ανουμπιες, και γεμίζω με νερό. Αφού ξεράθηκαν βέβαια μετά διάβασα οτι δεν φυτεύονται οι ανούμπιες. Θέτω το φίλτρο σε λειτουργία και ανάβω τον θερμοστάτη (75W). Ρίχνω την ποσότητα biotopol, και τα βακτήρια και περιμένω σε αναμμένα κάρβουνα να "στρώσει". Ούτε που ήξερα τί περίμενα. Τα ψάρια εντωμεταξύ στη γυάλα. Στο petshop μου είπαν να βάλω τα ψάρια μέσα στην δεύτερη μέρα στρωσίματος να στρώσει μαζί τους. Δυστυχώς το έκανα καθώς με διαβεβαίωσαν οτι τα χρυσόψαρα δεν παθαίνουν τίποτα.

- 27 Δεκεμβρίου μετά από περισσότερο διάβασμα πάω σε ενα petshop εξειδικευμένο μόνο σε ενυδρεία. Ο άνθρωπος μόλις του περιέγραψα την ιστορία μου, μου πρότεινε να δώσω σε κάποιον τα ψάρια και να ξαναστήσω απο την αρχή το ενυδρείο και όταν στρώσει να βάλω μικρότερα ψαράκια. Όταν όμως του είπα οτι τα παιδιά μου είναι ερωτευμένα με τα ψαράκια αλλά και εγώ οτι έχω δεθεί, με λυπήθηκε και με συμβούλεψε τί να κάνω και μάλιστα μου έδωσε και μπόλι (απ οτι είπε για 4 χρόνια).

Η κατάσταση και συντήρηση του ενυδρείου τώρα που μιλάμε είναι ως εξής και εδώ είναι που χρειάζομαι τη πολύτιμη βοήθειά σας:

- Φιλτρο εσωτερικο easyflux 300 (310L/h)
- BIOBOX MINI2 της aquatlantis με 4 cartridge (fiber, coarse foam, aquaclay, activated carbon)
- θερμοστάτη 75w
- Υπόστρωμα (ενα βαζάκι με κίτρινη σκόνη Ιταλικό όνομα δεν θυμάμαι)
- Νέο χαλίκι
- θερμόμετρο
Φυτά:
- Anubias Barteri Var δεμένα με πετονιά στους κορμούς
- Valisneria φυτεμένα (αρχικά δύο τώρα έχουν γίνει 3)
- Ξεφορτώθηκα τα aegagrophila καθώς ο petshopas που μου έδωσε το μπολι μου είπε οτι θα γεμίσω με άλγη

Τα φυτά τα συντηρώ με Fluorescent Potassium 3 φορές την εβδομάδα και κλαδεύω τα ξεραμένα φύλλα

Νερό αλλάζω ανά 5-6 μέρες ακολουθώντας επακριβώς τις οδηγίες του χρήστη nazgul (να ναι καλά ο άνθρωπος)
Αντιχλώριο βάζω Prime. Σε κάθε αλλαγή προσθέτω την αντίστοιχη ποσότητα βακτήρια για τα λιτρα του ενυδρείου. Επίσης έχω αντικαταστήσει το cartridge fiber ασπρο σφουγκαράκι με άλλο χύμα της JBL το οποίο το αντικαθιστώ κάθε 10 ημέρες.

Ερωτήσεις
1. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Να προσθέσω φυτά που μπορεί να τρώνε και τα ψαράκια;
2. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ. Πρέπει οπωσδήποτε σωστά;
3. Τα ψαράκια μου μετά από κάθε αλλαγή νερού ανεβαίνουν αρκετά στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνουν το στόμα σαν να θέλουν να πάρουν αέρα. Υπάρχει περίπτωση με τόσο συχνές αλλαγές να έχει αμμωνία λόγω μεγέθους ενυδρείου; ξέρω είναι πολύ μικρό για δύο χρυσόψαρα αλλά δεν έχω άλλα χρήματα για αλλαγή αυτή τη στιγμή.
4. Η θερμοκρασία που πρέπει να έχω για τα φυτά είναι 22-26 απ ότι μου είπε ο εξειδικευμένος petshopas λόγω του ότι είναι εξωτικά. Διάβασα όμως οτι τα χρυσοψαρα το χειμώνα καλό είναι να έχουν μέχρι 22 βαθμούς μέσα στο νερό και το καλοκαίρι από 22-25. Τελικά ποιά είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα ψάρια και τα φυτά μου;
5. Η διατροφή τους είναι flakes της tetra ειδική για χρυσόψαρα και την εναλλάσω με κάτι μπιλίτσες κόκκινες δεν θυμάμαι πως λέγεται. Είμαι οκ ή χρειάζονται κι άλλα; παραμένω στα 3 για κάθε ψάρι κάθε μέρα ή τα αφήνω να νηστεύουν μια μέρα την εβδομάδα;
6. Μία φορά τους έδωσα βραστό καρότο αλλά δεν το φάγανε και έτσι αυτό έμεινε στον βυθό για 5 μέρες όπου και άλλαξα το νερό και σκούπισα το βυθό.

Πραγματικά εξαρτώμαι από τις απαντήσεις σας/συμβουλές σας
Σας ευχαριστώ εκτων προτέρων.
Κώστας

Υ.Γ έχω επισυνάψει και φωτογραφίες του ενυδρείου μου όπως είναι τώρα στημένο.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170107_155029.jpg
Εμφανίσεις:  455
Μέγεθος:  128,9 KB  

Εμφανίσεις: 5374
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 27-01-17, 09:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το αντιχλώριο θα το χρειαστείς για μια εκτακτη αλλαγή που δεν προλαβαινεις να προετοιμάσεις νερό, και αν είναι prime , αν δεις ξαφνικα εξαρση αμμωνίας.
Αλλιως δεν είναι απαραίτητο αν υπάρχει βαρέλι προετοιμασίας,
και λεφτα πετας , και χημικα προσθέτεις στο ενυδρείο, που δεν παυει να ειναι χημικό.
Προσωπικά εχω πάνω από 3 χρόνια που δεν χρησιμοποιω αντιχλώρια,
όπως και κανενα ζουμι και μαντζουνι, κανα λιπασματάκι μόνο στο φυτεμενο, τίποτε άλλο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-01-17, 10:00
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δοκίμασε χωρίς Prime την επόμενη φορά, μπορεί να μετράς 0 αμμωνία γιατί την εξουδετερώνει το Prime αν και 1 μήνα με μπόλι πρέπει να είσαι οκ.

Νιτρικά ξαναμέτρα, αν μετράς με της API ακολούθα πιστά τις οδηγίες με τα κουνήματα κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-01-17, 11:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

KostasGr , το Prime δεν εξουδετερώνει την αμμωνία, αλλά την μετατρέπει σε αμμώνιο που είναι λιγότερο τοξικό, και αυτό για 24 ώρες περίπου,
οι μετρήσεις όμως το δείχνουν κανονικά,
γιατί μετρούν αθροιστικά αμμωνία + αμμώνιο.
Λίγα τεστ μετρούν καθαρή αμμωνία, τα API όμως όχι.
¶ρα το Prime δεν επηρεάζει αυτό που μας δείχνουν τα τεστ.
Παιδιά λίγη προσοχή στις πληροφορίες γιατί μια λανθασμένη εντύπωση μπορεί να είναι καταστροφική
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-01-17, 11:17
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εμένα τα API στο παρελθόν μου έχουν δείξει 0 αμμωνία μετά από Prime, αν μου δωθεί η ευκαιρία (ελπίζω όχι) θα το επιβεβαιώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-01-17, 11:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν ισχύει Κώστα αυτό,
το πιθανότερο είναι , να διασπάστηκε η αμμωνία από τη βιολογία.
Το αναφέρει άλλωστε ξεκάθαρα η Seachem.
Και το Prime το κάνει αυτό,
γιατί όταν εξουδετερώνει το χλώριο παράγεται αμμωνία,
και για να καλύψει αυτό το θέμα έχει άλλο συστατικό που μετατρέπει την αμμωνία σε αμμώνιο
-----------------------------------------------------------------
Prime also contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic. It is very important to understand how those two functions work together. All dechlorinators operate through a chemical process known as reduction. In this process, toxic dissolved chlorine gas (Cl2) is converted into non-toxic chloride ions (Cl-). The reduction process also breaks the bonds between chlorine and nitrogen atoms in the chloramine molecule (NH2Cl), freeing the chlorine atoms and replacing them with hydrogen (H) to create ammonia (NH3).
Πηγή: http://www.seachem.com/prime.php
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-01-17, 12:01
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν αμφισβητώ πως δουλεύει, απλώς ανφέρω ότι μετά από χρήση Prime, αμέσως μετά όμως, δεν είχα ένδειξη αμμωνίας.

Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω πως το παραπάνω μου σχόλιο ήταν επικίνδυνο ώστε να έρπεπε να προσέχω στο τι γράφω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-01-17, 12:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιατί κάποιος θα βάλει Prime και θα νομίσει πως καθάρισε από αμμωνία ,
θα μετράει πάλι αμμωνία και θα βάζει συνέχεια Prime περιμένοντας να μηδενιστεί,
ενώ αυτό δεν θα συμβεί ποτέ λόγο το Prime.
Και θα γίνει ένας φαύλος κύκλος και θα ψάχνεται.
Και οι οδηγίες είναι σαφείς,
μέχρι 5πλη δόση και όχι σε θερμοκρασίες > 30
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-01-17, 00:34
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας, σήμερα το απόγευμα έκανα αλλαγή νερού, περίπου 30%, καθάρισα τα χαλίκια και φύτεψα ακόμα μία valisneria gigantia. Η αλήθεια είναι οτι με την τσιμπίδα δεν μπορούσα να την φυτέψω και έτσι έβαλα χέρι. Λίγο αναταράχτηκαν τα χαλίκια. Το βράδυ έκανα μετρήσεις για αμμωνία και νιτρικά. Τα αποτελέσματα ήταν Αμμωνία: 0,25 και Νιτρικά: 0.

Σημείωση οτι είναι η πρώτη φορά που δεν έβαλα prime στο προετοιμασμένο νερό από βαρέλι και επίσης δεν έβαλα και βακτήρια. Τί πιστεύετε οτι φταίει; τί μπορώ να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-01-17, 01:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για να έχεις αμμωνία δεν έχει στρώσει ακόμα
να ρίχνεις Prime, δόση στο σύνολο του ενυδρείου για να αποτοξικοποιείται η αμμωνία,
Νιτρώδη (ΝΟ2) μέτρησες ;
Ελαφρύ τάισμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-01-17, 08:39
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Βακτήρια αφού έχεις να βάζεις, θα βοηθήσουν στο στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CO2 DIY Reloaded - Βελτιωμένη συνταγή LeeHook Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 11-03-11 01:46
Λάθος ξεκίνημα - Προβλήματα στρωσίματος Lary80 Γλυκό νερό - Γενικά 36 18-05-04 12:57
Ερώτηση από αρχάριο...ή αλλιώς ...λάθος ξεκίνημα vakol Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 17-02-04 06:36
Άλγη .....(συνέχεια) chris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-06-03 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06472 seconds with 16 queries