Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-09, 19:16
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή Ξαφνικές απώλειες και πρήξιμο.....

Καλησπέρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.... παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες τα ψάρια στη λίμνη μου (Κοι - χρυσόψαρα) παρουσιάζουν πρήξιμο στην κοιλιά τους, ανορεξία και σχετική ατονία στις κινήσεις τους με συνέπεια να έχω ήδη 3 απώλειες !!! Ψάχνωντας για την αιτία παρατήρησα στο νερό της λίμνης 2 περίεργους επισκέπτες...(εικόνα 1 και 2) και κάνοντας τομή στην κοιλιά του νεκρού ΚΟΙ βρήκα κάτι σαν αυγά εντόμου ( εικόνα 3) και κάποιο φούσκωμα (εικόνα 4 ) Γνωρίζει κάποιος αν είναι κάποιο είδος παράσιτου ή απλά δυσκοιλιότητα ο λόγος των απωλειών ????
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00430.jpg
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  67,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00433.jpg
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  56,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00434.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  29,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00435.jpg
Εμφανίσεις:  430
Μέγεθος:  68,0 KB  
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-09, 21:42
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Για την πρώτη φωτογραφία είμαι σίγουρος πως είναι λιχουδιά για τα ψάρια και δεν τα επηρεάζει καθόλου. Για την δεύτερη έχω και εγώ αρκετά από αυτά στο φίλτρο μου και δεν δημιουργήθηκε ποτέ πρόβλημα. Μάλλον και αυτά θα είναι λιχουδιές για τα ψάρια. Για της 2 επόμενες δεν ξέρω τη είναι.
Λυπάμαι για τα ψάρια σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-09, 06:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.... παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες τα ψάρια στη λίμνη μου (Κοι - χρυσόψαρα) παρουσιάζουν πρήξιμο στην κοιλιά τους, ανορεξία και σχετική ατονία στις κινήσεις τους με συνέπεια να έχω ήδη 3 απώλειες !!! Ψάχνωντας για την αιτία παρατήρησα στο νερό της λίμνης 2 περίεργους επισκέπτες...(εικόνα 1 και 2) και κάνοντας τομή στην κοιλιά του νεκρού ΚΟΙ βρήκα κάτι σαν αυγά εντόμου ( εικόνα 3) και κάποιο φούσκωμα (εικόνα 4 ) Γνωρίζει κάποιος αν είναι κάποιο είδος παράσιτου ή απλά δυσκοιλιότητα ο λόγος των απωλειών ????
1. Αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα ταυτόχρονα και στα ΚΟΙ και στα χρυσόψαρα? Εννοώ, έχεις και νεκρό χρυσόψαρο?
2. Έχεις δει κάπιες άλλες συμπεριφορές, εκτός της ατονίας που παρουσιάζουν?
3. Τί νερό χρησιμοποιείς στη λίμνη σου?
4. Έχεις παρατηρήσει κάποια άλλα σημάδια στο σώμα τους, π.χ. κοντά στην περιοχή των βραγχίων.
5. Με τί τα ταΐζεις και κάθε πόσο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-09, 09:55
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα ταυτόχρονα και στα ΚΟΙ και στα χρυσόψαρα? Εννοώ, έχεις και νεκρό χρυσόψαρο?
2. Έχεις δει κάπιες άλλες συμπεριφορές, εκτός της ατονίας που παρουσιάζουν?
3. Τί νερό χρησιμοποιείς στη λίμνη σου?
4. Έχεις παρατηρήσει κάποια άλλα σημάδια στο σώμα τους, π.χ. κοντά στην περιοχή των βραγχίων.
5. Με τί τα ταΐζεις και κάθε πόσο?
1.Αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα και στα ΚΟΙ και στα χρυσόψαρα!
2.Εδω και καμιά βδομάδα δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια του νερού και δεν είναι ιδιαίτερα κινητικά όπως άλλες φορές.
3.Νερό χρησιμοποιώ απο βρύση!Δεν βάζω αντιχλώριο!Αλλά έχω αρκετή πράσσινη άλγη με αποτέλεσμα να γίνεται πράσσινο και το νερό!
4.Ταίζω 1 με 2 φορέσ την ημέρα και τους ρίχνω της JBL KOI mini http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en και της sera http://www.sera.de/index.php?id=547&L=14
Σήμερα βρήκα άλλο ένα χρυσόψαρο νεκρό!Είναι όλα πρισμένα και αν δεν βρώ λύση θα τα χάσω όλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-09, 10:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christine1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα και στα ΚΟΙ και στα χρυσόψαρα!
2.Εδω και καμιά βδομάδα δεν ανεβαίνουν στην επιφάνεια του νερού και δεν είναι ιδιαίτερα κινητικά όπως άλλες φορές.
3.Νερό χρησιμοποιώ απο βρύση!Δεν βάζω αντιχλώριο!Αλλά έχω αρκετή πράσσινη άλγη με αποτέλεσμα να γίνεται πράσσινο και το νερό!
4.Ταίζω 1 με 2 φορέσ την ημέρα και τους ρίχνω της JBL KOI mini http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en και της sera http://www.sera.de/index.php?id=547&L=14
Σήμερα βρήκα άλλο ένα χρυσόψαρο νεκρό!Είναι όλα πρισμένα και αν δεν βρώ λύση θα τα χάσω όλα!!
Τεράστιο πρόβλημα που βλέπω για την ώρα είναι η ΜΗ χρήση αντιχλωρίου. Το χλώριο δεν βλάπτει μόνο τα ψάρια και τη βλεννογώνο τους, πράγμα που τα κάνει ευάλωτα, αλλά σε επέκταση και την βιολογία της λίμνης με αποτέλεσμα να μην βρίσκει ποτέ την ισορροπία της. ΑΜΕΣΗ ΧΡΗΣΗ αντιχλωρίου για την ώρα. Η νοχελικότητα των ψαριών, μπορεί να είναι και ένδειξη υψηλής αμμωνίας.

Δώσε αν μπορείς ενδείξεις/παραμέτρους του νερού σου.

Θα ήθελα να ξέρω πόσο μεγάλη είναι η λίμνη, πόσα λίτρα, βάθος, καθώς και την ποσότητα των ψαριών.

Ναι, πόση τροφή τους ρίχνεις κάθε φορά?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-09, 10:36
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Η λίμνη ΔΕΝ είναι μεγάλη!περιπου 700 λιτρα είναι!εχς τρία μικρά ΚΟΙ και 8 χρυσόψαρα!Απλά δεν είναι μια ενιαία λιμνη ειναι 2 μεγάλες γούρνες!βαθος ειναι περιπου 80 cm!όσο για παραμέτρουσ θα πρέπει να κάνω τώρα τεστ και να σου πω αυτή τη στιγμή τι γίνεται
-------------------------
Α τροφή ρίχνω περίπου 1 κουταλιά της σούπας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christine1989 : 11-06-09 στις 10:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-09, 16:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christine1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λίμνη ΔΕΝ είναι μεγάλη!περιπου 700 λιτρα είναι!εχς τρία μικρά ΚΟΙ και 8 χρυσόψαρα!Απλά δεν είναι μια ενιαία λιμνη ειναι 2 μεγάλες γούρνες!βαθος ειναι περιπου 80 cm!όσο για παραμέτρουσ θα πρέπει να κάνω τώρα τεστ και να σου πω αυτή τη στιγμή τι γίνεται
-------------------------
Α τροφή ρίχνω περίπου 1 κουταλιά της σούπας!
Όπως δίνεις την περιγραφή της λίμνης σου, καταλαβαίνω ότι πρώτα - πρώτα είναι πολύ μικρή για να δεκτεί ΚΟΙ όπως και να το δούμε. Αν υπολογίσουμε τα 700 λίτρα στη μέση, έχουμε κάπου από 350 λίτρα για την κάθε γούρνα. Όταν λες κιόλας ότι πρόκειται για βάθος 80εκ. τότε μιλάμε για έκταση επιφανείας λιγότερη των 7,000 τ. εκατοστών και λιγότερο από τ. μέτρο για την κάθε μια. Τα ΚΟΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ χώρο.

Φίλτρο έχεις? Αν ναι ποιό είδος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-09, 00:00
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

το ξέρω οτι θέλουν χώρο!εχω σκοπο να τη μεγαλώσω!φίλτρο δεν έχω μονο μια λάμπα UV της sera εχω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-09, 05:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christine1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξέρω οτι θέλουν χώρο!εχω σκοπο να τη μεγαλώσω!φίλτρο δεν έχω μονο μια λάμπα UV της sera εχω
E, να σου που εμφανίστηκε το πρόβλημα. Αν κάνεις και τα απαιτούμενα τεστ, θα το δείξουν κιόλας. Θέλεις φίλτρο με την ανάλογη κυκλοφορία του νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-09, 10:26
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

¶μεση κίνηση θα ήταν να προσθεσεις φρεσκο νερο, ας εχει και χλώριο... Προτιμότερο να ανεβουν λιγο τα ποσοστα χλωρίου αν δεν εχεις ευκαιρο αντιχλωριακο, παρα να μενει η λιμνη με τις μεγαλες συγκεντρωσεις αμμωνιακων που φανταζομαι θα εχει...
Ίσως βοηθησει να αφαιρεσεις το μισο νερο πριν προσθεσεις καινουριο....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-09, 14:06
christine1989 Ο χρήστης christine1989 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: παλλήνη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

τα ψαρακια πανε καλυτερα!αφαιρεσα το νερο και εβαλα καινουργιο με αντιχλωριο!παρατηρησα επισησ οτι τα κακα τους ειναι καφε αλλα μερικες φορες ειναι ασπρα και μερικες αλλες φορες ειναι διαφανες!!παιζει καποιο ρολο αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-09, 11:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christine1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρακια πανε καλυτερα!αφαιρεσα το νερο και εβαλα καινουργιο με αντιχλωριο!παρατηρησα επισησ οτι τα κακα τους ειναι καφε αλλα μερικες φορες ειναι ασπρα και μερικες αλλες φορες ειναι διαφανες!!παιζει καποιο ρολο αυτο?
Για την ώρα έχεις μειώσει την αμμωνία με την μεγάλη αλλαγή νερού που έκανες. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό να αλλάξει την κατάσταση, γιατί θέλεις άμεσα και φίλτρο, ώστε να εμφανιστούν σιγά-σιγά και οι απαιτούμενες βιολογίες που θα ξεκινήσουν και θα ολοκληρώσουν τον κύκλο του αζώτου.

Χαίρομαι όμως για την ώρα που τα ψάρια είναι καλύτερα.

Ναι, το σχήμα/χρώμα των εκκρίσεων έχει να κάνει και με την διατροφή, αλλά και την κατάσταση της υγείας τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-09, 12:43
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Κρίμα για τα ψαράκια σου λυπάμαι.
Οι κακές συνθήκες διαβίωσης είναι το πρόβλημα.
Χλώριο, αμμωνία, νιτρώδη, βιολογία, κυκλοφορία, τροφή, όγκος.
Μόνο η αλλαγή είναι προσωρινά μικρή λύση στο αδιέξοδο.
__________________
facebook quarium Greece
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαφνικός θάνατος νεογένητων μόλυ!!HELP vassilis23 Ζωοτόκα 7 18-03-07 03:25
Απώλειες A. Cacatuoides LYKAVN Γλυκό νερό - Γενικά 18 11-11-06 15:48
Απώλειες Ψαριών GeorgeMak Ζωοτόκα 24 05-10-05 12:23
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14
Πρήξιμο στο χρυσόψαρο, HELP!!! ThDam Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 13 16-11-04 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05544 seconds with 16 queries