Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-15, 12:07
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή Βάψιμο για diy καπάκι ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζω ένα diy καπάκι για το ενυδρείο μου από κόντρα πλακέ θαλάσσης.
Δεν ξέρω όμως τι υλικά πρέπει να χρησιμοποιήσω στο βάψιμο.Έχω διαβάσει διάφορα θέματα με κατασκευές που ο ένας βάζει βελατούρα και βερνίκι θαλάσσης, άλλος βερνίκι νερού ( αλήθεια, τι διαφορά έχουν αυτά; ) και γενικά ο καθένας ότι έχει και βρίσκει εύκολα.
Θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο σε χρώμα:



Βάζω συντηρητικό ξύλου και μετά βερνίκι θαλάσσης;Το συντηρητικό έχει και το χρώμα μέσα;Τι γίνεται;
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-15, 12:28
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Εγώ έχω βαλει βερνικι Εμποτισμου σκούρο καρύδια σαν χρώμα είναι πολύ κοντά σε αυτό που θες και ασφαλες για τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-15, 12:41
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μόνο αυτό και τέλος;Δεν έβαλες κανένα βερνίκι άχρωμο στο τέλος;
Αυτό το βερνίκι δηλαδή είχε και το χρώμα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-15, 12:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από κάποια μικρή εμπειρία που έχω με ξύλα είναι πως όλα τα βερνίκια, όταν υπάρχει υγρασία κάποια στιγμή ξεφλουδίζουν, εκτός από το συντηρητικό ξύλου ή βερνίκι εμποτισμού, έχω αρκετές κατασκευές στη ταράτσα (σε εξωτερικό χώρο) και τα περισσότερα τα έχω περάσει με Diaxyl ή Vivexyl, αυτά δεν έχουν πάθει τίποτα, και το χειμώνα είναι σχεδόν μέσα στα νερά, κάτι τραπεζάκια και κουτιά που έβαλα το κλασικό βερνίκι έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν. Ότι βέβαια το χτυπάει ο ήλιος δεν το σώζεις με τίποτα, αλλά τώρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Το Diaxyl έχει μια ελαφριά γυαλάδα , ενώ το Vivexyl είναι σαν γαλάκτωμα, τελείως ματ, υπάρχουν και άχρωμα αλλά και με χρώμα, που όσο πιο πολλά χέρια το περνάς τόσο πιο πολύ σκουραίνει. Το εσωτερικό μπορείς να το περάσεις μόνο συντηρητικό ξύλου, το εξωτερικό όμως μπορείς να βάλεις και το κλασσικό βερνίκι γιατί το κάνει πιο όμορφο και πιο λείο, άσχετα αν το θες γυαλιστερό ή ελαφρά γυαλιστερό, αλλιώς με το συντηρητικό θα είναι στην αφή όπως ακριβώς το ξύλο. Το συντηρητικό επίσης γράφει επάνω πως όταν στεγνώσει είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα, εσύ βέβαια δεν θα το έχεις μέσα στο νερό, άρα νομίζω πως δεν θα υπάρχει θέμα, αν το αφήσεις και καμια εβδομάδα στον ήλιο να στεγνώσει καλά θα είσαι εντάξει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-15, 12:52
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεστε κάτι άλλο. Ειναι και χρώμα και βερνίκι. Απλά έχω περάσει 2_3 χέρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-15, 13:03
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Από κάποια μικρή εμπειρία που έχω με ξύλα είναι πως όλα τα βερνίκια, όταν υπάρχει υγρασία κάποια στιγμή ξεφλουδίζουν, εκτός από το συντηρητικό ξύλου ή βερνίκι εμποτισμού, έχω αρκετές κατασκευές στη ταράτσα (σε εξωτερικό χώρο) και τα περισσότερα τα έχω περάσει με Diaxyl ή Vivexyl, αυτά δεν έχουν πάθει τίποτα, και το χειμώνα είναι σχεδόν μέσα στα νερά, κάτι τραπεζάκια και κουτιά που έβαλα το κλασικό βερνίκι έχουν αρχίσει και ξεφλουδίζουν. Ότι βέβαια το χτυπάει ο ήλιος δεν το σώζεις με τίποτα, αλλά τώρα εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα. Το Diaxyl έχει μια ελαφριά γυαλάδα , ενώ το Vivexyl είναι σαν γαλάκτωμα, τελείως ματ, υπάρχουν και άχρωμα αλλά και με χρώμα, που όσο πιο πολλά χέρια το περνάς τόσο πιο πολύ σκουραίνει. Το εσωτερικό μπορείς να το περάσεις μόνο συντηρητικό ξύλου, το εξωτερικό όμως μπορείς να βάλεις και το κλασσικό βερνίκι γιατί το κάνει πιο όμορφο και πιο λείο, άσχετα αν το θες γυαλιστερό ή ελαφρά γυαλιστερό, αλλιώς με το συντηρητικό θα είναι στην αφή όπως ακριβώς το ξύλο. Το συντηρητικό επίσης γράφει επάνω πως όταν στεγνώσει είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα, εσύ βέβαια δεν θα το έχεις μέσα στο νερό, άρα νομίζω πως δεν θα υπάρχει θέμα, αν το αφήσεις και καμια εβδομάδα στον ήλιο να στεγνώσει καλά θα είσαι εντάξει.
¶ρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-15, 13:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;
Εσωτερικά μόνο Vivexyl, δεν χρειάζεται βερνίκι, αν θες βέβαια το περνάς,

εξωτερικά με το βερνίκι θα γίνει πιο όμορφο , και στην όψη και στην αφή, το βερνίκι θα γεμίσει όλους τους πόρους ,

για καλύτερο αποτέλεσμα , αν το περάσεις και με βερνίκι , ένα ελαφρύ τρίψιμο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο ή ακόμα και πατόχαρτο μετά το πρώτο χέρι βερνικιού θα έχει πολύ ωραίο αποτέλεσμα, το εξωτερικό,

το εσωτερικό δεν χρειάζεται, δεν θα το βλέπει κανείς.

Μόνο που θα το αφήσεις αρκετές ημέρες να στεγνώσει και να αεριστεί καλά πριν το βάλεις στο ενυδρείο, αν είναι δυνατόν να μη μυρίζει καθόλου.
Και αφού σκέφτεσαι για βερνίκι θαλάσσης τότε θα βάλεις έγχρωμο συντηρητικό, γιατί το βερνίκι θαλλάσης είναι άχρωμο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-15, 13:30
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ναι το vivexyl θα είναι έγχρωμο.
Θέλω να το περάσω και από μέσα βερνίκι θαλάσσης, γιατί φοβάμαι με την εξάτμιση τις σταγόνες που θα πέφτουν πάλι μέσα στο ενυδρείο.
Πιο πολύ φοβάμαι το συντηρητικό για τοξικά παρά το τελικό βερνίκι.
Ναι στο τέλος το έχω διαβάσει ότι το βερνίκι θέλει 2-3 διαφορετικά γυαλόχαρτα και ξανά πέρασμα βερνίκι για να γίνει σαν καθρέπτης...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-15, 13:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το vivexyl θα είναι έγχρωμο.
Θέλω να το περάσω και από μέσα βερνίκι θαλάσσης, γιατί φοβάμαι με την εξάτμιση τις σταγόνες που θα πέφτουν πάλι μέσα στο ενυδρείο.
Πιο πολύ φοβάμαι το συντηρητικό για τοξικά παρά το τελικό βερνίκι.
Ναι στο τέλος το έχω διαβάσει ότι το βερνίκι θέλει 2-3 διαφορετικά γυαλόχαρτα και ξανά πέρασμα βερνίκι για να γίνει σαν καθρέπτης...
Τα ίδια τοξικά έχουν και τα 2 , αλλά όταν στεγώσουν δεν πρέπει να έχουν θέμα.
Αλλά να σου πω την αλήθεια πως και εγω τα φοβάμαι αυτά , για αυτο φτιάχνω τα καπάκια μου από πλεξιγκλάς
Επίσης να ξέρεις πως το νερό δεν αστειεύεται, κάποια στιγμή θα τη κάνει τη ζημιά του, και κάποια στιγμή θα έχεις πετσικάρισμα, για αυτό βάλε και βίδες ανοξείδωτες, μόνο με κόλλα δεν ξέρω πόσο θα σου κρατήσει, ξέρω πως είναι δύσκολο να μη φαίνονται οι βίδες αλλά με το νερό ποτέ δεν είσαι σίγουρος , είναι ο μεγαλύτερος διαλύτης στο πλανήτη μας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-15, 21:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα περνάμε συντηρητικό ξύλου και στο τέλος βερνίκι θαλάσσης;
Vivexyl και vivelux στο τέλος και είμαστε οκ;
Για να καταλήξω κι εγώ που είμαι άσχετος με τα βαψίματα, για να προστατέψουμε το καπάκι μας από ξύλο θαλάσσης, από την υγρασία, αν υποθέσουμε οτι γυαλάδες κλπ... δεν μας ενδιαφέρουν... βάζουμε χρωματιστό Vivexyl μέσα και έξω και είμαστε οκ!! Σωστά?? Thanks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-15, 22:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλήξω κι εγώ που είμαι άσχετος με τα βαψίματα, για να προστατέψουμε το καπάκι μας από ξύλο θαλάσσης, από την υγρασία, αν υποθέσουμε οτι γυαλάδες κλπ... δεν μας ενδιαφέρουν... βάζουμε χρωματιστό Vivexyl μέσα και έξω και είμαστε οκ!! Σωστά?? Thanks!!!
Σωστός !!!
You're Welcome
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-15, 10:55
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ίδια τοξικά έχουν και τα 2 , αλλά όταν στεγώσουν δεν πρέπει να έχουν θέμα.
Αλλά να σου πω την αλήθεια πως και εγω τα φοβάμαι αυτά , για αυτο φτιάχνω τα καπάκια μου από πλεξιγκλάς
Επίσης να ξέρεις πως το νερό δεν αστειεύεται, κάποια στιγμή θα τη κάνει τη ζημιά του, και κάποια στιγμή θα έχεις πετσικάρισμα, για αυτό βάλε και βίδες ανοξείδωτες, μόνο με κόλλα δεν ξέρω πόσο θα σου κρατήσει, ξέρω πως είναι δύσκολο να μη φαίνονται οι βίδες αλλά με το νερό ποτέ δεν είσαι σίγουρος , είναι ο μεγαλύτερος διαλύτης στο πλανήτη μας
Και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα υλικά κάνουν για καπάκια ενυδρείων (όπως επίσης και κανείς απ' όσους φτιάχνουν diy καπάκια απ' ότι διάβασα) αλλά δεν μου αρέσει το plexi καπάκι.Το ξύλινο είναι πιο κλασσικό και δουλεύεται πιο εύκολα.
Βίδες θα βάλω ανοξείδωτες όπου τα καταφέρω γιατί με 8mm κόντρα πλακέ θα με ταλαιπωρήσουν και θα τις κλείσω με στόκο να μην φαίνονται στο τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-15, 11:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα υλικά κάνουν για καπάκια ενυδρείων (όπως επίσης και κανείς απ' όσους φτιάχνουν diy καπάκια απ' ότι διάβασα) αλλά δεν μου αρέσει το plexi καπάκι.Το ξύλινο είναι πιο κλασσικό και δουλεύεται πιο εύκολα.
Βίδες θα βάλω ανοξείδωτες όπου τα καταφέρω γιατί με 8mm κόντρα πλακέ θα με ταλαιπωρήσουν και θα τις κλείσω με στόκο να μην φαίνονται στο τέλος.
Βάλε εσωτερικά πηχάκι στις γωνίες και βίδωσε πάνω σε αυτό, και αν βάλεις πηχάκι απο 20αρι κόντραπλακε θα είσαι μια χαρά

Κάπως έτσι



Μπορείς να βάλεις στη αρχή κόλλα, να καρφώσεις με καρφάκια βελόνες για να σταθεροποιηθεί και μετά να βάλεις το πηχάκι με τις βίδες, θεωρώ πως μετά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Επίσης έχω δει πως υπάρχει ξυλόκολλα για εξωτερικούς χώρους που αντέχει στα νερά και την υγρασία, υπάρχει και η ξυλόκολλα πολυουθρεθάνης αλλά αφήνει λεκέ στο ξύλο και θα φένεται αφού δεν θα το βάψεις , αλλά κολλάει φοβερά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-15, 11:39
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν σε κατάλαβα, για ποιό λόγο να το κάνω αυτό με το πηχάκι;Για να μην ξετρυπήσουν οι βίδες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-15, 11:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου αρέσει το plexi καπάκι.Το ξύλινο είναι πιο κλασσικό και δουλεύεται πιο εύκολα.
Όταν φτιάξεις το 1ο καπάκι από πλεξι θα δεις, και αν το κάνεις μαύρο είναι όλα τα λεφτά, αρκεί να γίνει σωστά, και να σου πω επίσης πως το πλέξι δουλεύεται πολύ πιο εύκολα από το ξύλο, και δεν θέλει ούτε τριψίματα ούτε βαψίματα. Και αν λερωθεί (όλα λερώνονται κάποια στιγμή) βγάζεις τα ηλεκτρολογικά από πάνω και του ρίχνεις ένα πλύσιμο και γίνεται καινούριο

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε κατάλαβα, για ποιό λόγο να το κάνω αυτό με το πηχάκι;Για να μην ξετρυπήσουν οι βίδες;
Σωστά, σε 8αρι κοντραπλακε δεν θα πιάσουν, θα ανοίξει και θα το σπάσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 12-05-15 στις 11:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-15, 11:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Πηχάκι θα μπει έτσι κι αλλιώς από μέσα για 2 λόγους:
1) Επειδή το ξύλο είναι πολύ λεπτό σε πάχος, είναι πετσικαρισμένο ήδη.
2) Το πηχάκι θα πατήσει πάνω στα τζάμια για να σταθεροποιηθεί το καπάκι.

Προς το παρόν έχω κολλήσει το τελάρο με ξυλόκολλα και έχω "δέσει" την κάθε πλευρά με καρφάκια βελόνες όπως λες με πιστόλι του αέρα αλλά στο σόκορο του ξύλου, όχι στις επιφάνειες που φαίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-15, 11:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηχάκι θα μπει έτσι κι αλλιώς από μέσα για 2 λόγους:
1) Επειδή το ξύλο είναι πολύ λεπτό σε πάχος, είναι πετσικαρισμένο ήδη.
2) Το πηχάκι θα πατήσει πάνω στα τζάμια για να σταθεροποιηθεί το καπάκι.

Προς το παρόν έχω κολλήσει το τελάρο με ξυλόκολλα και έχω "δέσει" την κάθε πλευρά με καρφάκια βελόνες όπως λες με πιστόλι του αέρα αλλά στο σόκορο του ξύλου, όχι στις επιφάνειες που φαίνονται.
Σωστός
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-15, 11:53
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Και με φαλτσογωνιές παρακαλώ ε .
Έχω και ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβεις πως θα γίνει:

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-15, 12:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραίος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-15, 15:35
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

μπορεί να βάλει κανείς ότι βερνικόχρωμα θέλει για το ΧΡΩΜΑ κ μετά να το περάσει απο πάνω είτε με υγρό πολυεστέρα ΜΟΝΟ ή με εποξική ρητίνη. κ τα δύο δημιουργούν κρούστα , δεν έχουν πρόβλημα με το νερό (με αυτά κάνουν τα σκάφη άλλωστε) κ το αποτέλεσμα είναι ένα κρυσταλιζέ όμορφο καπάκι.

χωρίς τριψίματα, χωρίς ξεφλουδίσματα ,κρατάει το λεπτό ξύλο ώστε να μην σκεβρώσει (γενικές κατασκευές) κ βέβαια μόλις στεγνώσει δεν περνάει τίποτα το τοξικό.


ειδεμή θα είχαν πεθάνει όλα τα ψάρια στην θάλασσα , λίμνες κ οπου βλέπει κανείς πλαστική βάρκα μέχρι ιστιοφόρο.

Το εποξικό δίδεται με 80 χρόνια εγγύηση για ΑΝΤΙ-ΟΣΜΩΣΗΣ συμπεριφορά ενώ ο πολυεστέρας μπορεί να κάνει όσμωση μετά απο 2-3 χρόνια όταν είναι ΟΛΟ μέσα στο νερό... άρα με μερικές σταγόνες κ υγρασία θα πάρει παραπάνω χρόνια... Ενα δικό μου καπάκι που είχε κ υγρασία του νερού αλλά κ ζέστη απο τις λάμπες , το άλλαξα μετά απο 12 χρόνια επειδή άλλαξα το σχεδιο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-15, 23:12
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ, αλλά τουλάχιστον η εποξική ρητίνη είναι ακριβή.
Για τον πολυεστέρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά δεν έχω και τις γνώσεις να τον δουλέψω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βάψιμο πλάτης ενυδρείου silve992 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 06-07-14 07:19
Βάψιμο background ενυδρείου bouboulas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 04-07-13 23:31
βάψιμο καπακιού ενυδρείου mikrosaquaristas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 23-03-11 13:19
Βάψιμο ενυδρείου DiscusBoy Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 08-09-07 22:52
Βάψιμο ενυδρείου mmbuna DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-01-05 22:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07347 seconds with 13 queries