Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-14, 01:46
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα...

Μετά από ένα ατύχημα με το ένα πλαϊνό τζάμι του ενυδρείου που έχω υπό κατασκευή (ξεκόλλησε μόνη της η βεντούζα μιας μικρής μέγγενης που κρατούσε την κατασκευή και το τζάμι έπεσε και έγινε χίλια κομμάτια) άρχισα να ψάχνω στο ίντερνετ για κανένα εργαλείο που μπορεί να βοηθήσει σε κατασκευές με γυαλί. Έπεσα λοιπόν σε μια εταιρεία ονόματι bohle η οποία έχει ότι ακριβώς χρειαζόμαστε. Το κόστος όμως είναι απαγορευτικό. Γιατί αν προστεθεί στον προϋπολογισμό της κατασκευής ενός ενυδρείου είναι σίγουρο ότι είναι καλύτερα να πάρει κάποιος ένα έτοιμο επώνυμο μεγάλο ενυδρείο εκτός αν διαθέτει τα φράγκα και το κάνει μόνο από μεράκι...
Παρακολούθησα διάφορα βίντεο με τα καλούδια της bohle αλλά το πιο ενδιαφέρον ήταν αυτό! Ο κύριος κοστουμαρισμένος κατασκευάζει ένα γυάλινο τραπέζι κυριολεκτικά σε 5 λεπτά! Το εργαλείο λοιπόν που θα ήθελα οπωσδήποτε ήταν το verifix angle suction holder. (στο 5:12 βλέπετε τι κάνει εκτός από το να κρατάει τα τζάμια κάθετα)
Πήρα λοιπόν την απόφαση μέχρι να αντικαταστήσω το τζάμι να φτιάξω ένα τέτοιο εργαλείο με το οποίο αφού βάλω τα τζάμια ακριβώς στη θέση που πρέπει να σηκώσω το πλαϊνό να βάλω τη σιλικόνη και να το τοποθετήσω ξανά πίσω στην (αρχική) θέση του.
Θα χρειαστούμε εκτός από βεντούζες τζαμιών ένα μηχανισμό να σηκώσουμε το τζάμι. Η λύση που βρήκα είναι το "skull" της μέγγενης. Έτσι μέχρι τώρα έχω φτιάξει τη βάση και το μηχανισμό και αύριο θα πάρω και τις βεντούζες τις οποίες άντε να δούμε πως θα προσαρμοστούν πάνω στο μηχανισμό.
Στη δεύτερη εικόνα με τη χρήση αλφαδιού laser βλέπω ότι προς το παρόν κερδίζω το βασικό στοίχημα που είναι η απόλυτη ορθή γωνία του εργαλείου.
Η "κινητή" βεντούζα θα προσαρμοστεί στο πάνω τμήμα της μέγγενης. Την άλλη λέω να την κάνω σταθερή και θα προσαρμοστεί στο κάτω σίδερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141201_000412[1].jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  75,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141201_000454[1].jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  50,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-14, 19:13
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Δηλαδη ειναι μια γωνια με δυο βεντουζες η μια παει πανω κατω και η αλλη μπρος πισω, ναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-14, 21:04
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη ειναι μια γωνια με δυο βεντουζες η μια παει πανω κατω και η αλλη μπρος πισω, ναι?
Κανονικά ναι. Το εργαλείο της bohle κάνει αυτό που λες. Αλλά αυτό που φτιάχνω θα έχει μια μόνο κίνηση. Πάνω κάτω το κάθετο τζάμι. Η δεύτερη βεντούζα απλά θα σταθεροποιεί την κατασκευή πάνω στον πάτο του ενυδρείου για να δουλέψουμε με το πλαϊνό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-14, 21:08
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Δεν θα πεφτει δεξια αριστερα το τζαμι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-14, 23:30
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα πεφτει δεξια αριστερα το τζαμι?
Για να πέσει δεξιά ή αριστερά πρέπει να γλιστρήσει από τις βεντούζες. Πράγμα αδύνατο. Εφαρμόζουν τέλεια. Και είναι για διάφορες επιφάνειες. Φαντάσου ότι εγώ θέλω να φτιάξω μια βάση η οποία να κρατά το τζάμι κάθετα πάνω ακριβώς από το σημείο που θέλω να κάνω την ένωση, πλαϊνό με πάτο ενυδρείου. Και όχι μόνο να το κρατά αλλά και να το ανεβοκατεβάζει. Αυτό το θέλω για να μην ψάχνω πως να φέρω τα τζάμια πρόσωπο το ένα με το άλλο και να φεύγει δεξιά αριστερά η σιλικόνη την ώρα της εφαρμογής. Να το έχω κάνει πριν μπουν οι σιλικόνες. Αν δεις το βίντεο θα καταλάβεις. Είναι το αριστερό εργαλείο όπως κοιτάζουμε εμείς αυτόν που δουλεύει στο βίντεο (το δεξί για εκείνον όπως εργάζεται). Αν πετύχει το εγχείρημα πραγματικά πιστεύω θα βγάλω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από το να παιδευόμουν με κολλητικές ταινίες και διάφορα βάρη για να συγκρατούν τα τζάμια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-14, 15:09
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Το εργαλείο είναι έτοιμο και ελπίζω το βράδυ να ξεκινήσω κολλήματα. Έχω κάνει δοκιμές με ξύλινα ράφια που είχα γιατί φοβόμουν τα απρόοπτα, όχι όμως ότι μπορώ να βγάλω 100% ασφαλή συμπεράσματα γιατί η διαφορά βάρους είναι μεγάλη σε σχέση με τα τζάμια. Και τελικά κατέληξα σε πολύ πιο πολύπλοκη κατασκευή γιατί λυπήθηκα να τρυπήσω τις βεντούζες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141205_230130.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  41,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141205_233030.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  59,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141205_235351.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  42,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141205_235359.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  34,9 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-14, 11:45
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

πολυ ωραιο σαν κατασκευη φιλε μου. Ελπιζω να δουλεψει και στην πραξη κανονικα και να πανε ολα καλα.. Κρατα μας ενημερους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εδώ σε θέλω μάστορα..... vaska Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-09-11 20:44
Ακόμα και τα ψάρια χρησιμοποιούν εργαλεία... Thrillos Επί παντός επιστητού 9 13-07-11 15:04
Τι κάνουν; anasios Δίσκοι 26 10-02-08 19:11
Κάνουν ή δεν κανουν; flying_guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-01-08 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16420 seconds with 16 queries