Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-15, 00:13
achilefs Ο χρήστης achilefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 189
Προεπιλογή απορίες για multies

Γεια στην παρέα.
Εδώ και δέκα μέρες περίπου, έχει μπει στο ενυδρείο μια ομάδα από multies 7 ψαράκια μικρού κυρίως και μεσαίου μεγέθους.
Το ενυδρείο είναι 73 λίτρα συνολικά, περίπου 55 καθαρα νερό,με άμμο θαλάσσης, πέτρες θαλάσσης και μερικές ασβεστολιθικες, κελυφη από σαλιγκάρια και σπασμένα κοχύλια. Το φίλτρο είναι εσωτερικό με υλικα(απο είσοδο προς έξοδο) υαλοβαμβακα, σφουγγάρι, βιολογικό μακαρονι+λιγη ελαφρόπετρα, και ξανά υαλοβαμβακα πριν την έξοδο και η ροή του είναι ρυθμιζόμενη. Ο φωτισμός είναι μια λάμπα sylvania grolux F8W/T5/GRO λευκή και ανάβει περίπου 6.5 ώρες.
Οι μετρήσεις ειναι
pH:8 GH:15 KH:12 NO2:0,01 NO3:20 και θερμοκρασία στους 25.
Τα ψαρακια είναι πλέον αρκετά ζωηρά, και με πολύ όρεξη για φαγητό σε σχέση με τις πρώτες μέρες. Τα ταΐζω κυρίως baby τροφή σε πούδρα(την τρώνε με πολύ όρεξη) και πολυ καλά τριμμενα flakes.για τρίτη μέρα όμως σήμερα 2 από τα ψαρακια είναι μονίμως με το στόμα ανοιχτό. Και δεν εννοω ότι το ανοιγοκλείνουν γρήγορα και συχνά αλλά είναι συνέχεια ανοιχτό. Μπορώ να πω ότι σήμερα είναι λιγότερο σε σχέση με τις 2 προηγούμενες μέρες. Υπάρχει εξήγηση γι αυτό; επίσης θέλω να μου πείτε οι αλλαγές ρουτίνας κάθε πότε πρέπει να γινονται και σε τί ποσοστό;
__________________
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-15, 02:02
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Kαθως και εγω εχει το πολυ μια βδομαδα που τα εχω εμενα ειναι σε ενα και μονο σημειο πανω απο τα κοχυλια καθισμενα.μπαινουν λιγο μεσα βγαινουν αλλα στεκονται σε ενα σημειο γενικα.μονο οταν ταιζω κυνηγανε την τροφη.τωρα αν οι μετρησεις αυτες ειναι χωρις καποια επεξεργασια του νερου σου η χωρις προσθηκη σκευασματων εισαι πολυ καλα!εγω εχω να σου πω μικρες(25-30%) αλλαγες νερου εβδομαδιαως για να μην αλλαζεις τις παραμετρους πολυ!να εχεις σταθερες τιμες σε ολα οσο το δυνατον γινεται.απο οσα εχω ακουσει και διαβασει ειναι πολυ σημαντικο για το ειδος αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-15, 07:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Οι βασικές οδηγίες για Τανγκανίκα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81859
Όσο τα ψάρια είναι μικρά και αναγκαστικά ταΐζετε πολύ διπλασιάστε τη συχνότητα αλλαγών νερού που επιταχύνουν και τον ρυθμό ανάπτυξης τους.

Το Lockjaw(=το στόμα μένει ανοιχτό) σπάνια αλλά συμβαίνει σε ωρισμένα είδη.
Τα ψάρια αν είναι μικρά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Υπάρχει περίπτωση να το ξεπεράσουν μόνα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-15, 08:13
achilefs Ο χρήστης achilefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 189
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι βασικές οδηγίες για Τανγκανίκα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81859
Όσο τα ψάρια είναι μικρά και αναγκαστικά ταΐζετε πολύ διπλασιάστε τη συχνότητα αλλαγών νερού που επιταχύνουν και τον ρυθμό ανάπτυξης τους.

Το Lockjaw(=το στόμα μένει ανοιχτό) σπάνια αλλά συμβαίνει σε ωρισμένα είδη.
Τα ψάρια αν είναι μικρά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Υπάρχει περίπτωση να το ξεπεράσουν μόνα τους.
Καλημέρα. Δηλαδή οι συχνές αλλαγές βοηθούν την ανάπτυξη; κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι ειδικά τα ψάρια της ταγκανικα δεν τους αρέσουν οι πολλές αλλαγές νερού.. .
Το lockjaw είναι ασθένεια; είναι επικίνδυνο για την ζωή τους; αν και όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα χτες ήταν λιγότερο ανοιχτό από τις πρώτες μέρες...
__________________
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-15, 08:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ και δέκα μέρες περίπου, έχει μπει στο ενυδρείο μια ομάδα από multies 7 ψαράκια μικρού κυρίως και μεσαίου μεγέθους.
Το ενυδρείο είναι 73 λίτρα συνολικά, περίπου 55 καθαρα νερό,με άμμο θαλάσσης, πέτρες θαλάσσης και μερικές ασβεστολιθικες, κελυφη από σαλιγκάρια και σπασμένα κοχύλια. Το φίλτρο είναι εσωτερικό με υλικα(απο είσοδο προς έξοδο) υαλοβαμβακα, σφουγγάρι, βιολογικό μακαρονι+λιγη ελαφρόπετρα, και ξανά υαλοβαμβακα πριν την έξοδο και η ροή του είναι ρυθμιζόμενη. Ο φωτισμός είναι μια λάμπα sylvania grolux F8W/T5/GRO λευκή και ανάβει περίπου 6.5 ώρες.
Οι μετρήσεις ειναι
pH:8 GH:15 KH:12 NO2:0,01 NO3:20 και θερμοκρασία στους 25.
Δυο παρατηρησεις:
-γραφεις για φωτοπεριοδο περιπου 6.5 ωρες και υποθετω οτι δεν εχεις χρονοδιακοπτη. Φροντισε να αγορασεις εναν και να εχεις σταθερη φωτοπεριοδο.
-οι μετρησεις υποθετω ειναι με sticks? με ποιο τροπο εστρωσε το ενυδρειο? αν μπορεσεις να κανεις μετρησεις (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα) με υγρα tests απο καποιο συγχομπιστα, θα ηταν καλο.

Παράθεση:
επίσης θέλω να μου πείτε οι αλλαγές ρουτίνας κάθε πότε πρέπει να γινονται και σε τί ποσοστό;
Τωρα που ειναι λιγα ακομα τα ψαρακια, μια φορα την εβδομαδα στο 30% ειναι λογικα καλα. Αυτο θα στο δειξουν οι μετρησεις, ομως και κυριως τα νιτρικα. Φροντισε να μην ανεβαινουν παραπανω απο 20 πριν την αλλαγη νερου. Αλλιως πρεπει να τις προσαρμοσεις αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειου.

Αργοτερα, οταν αρχισουν οι γεννες, θα χρειαστεις πιο γεναιες αλλαγες νερου. Σε μεγαλυτερο ποσοστο και ισως σε μεγαλυτερη συχνοτητα (παλι παρακολουθωντας με μετρησεις).

Παράθεση:
Kαθως και εγω εχει το πολυ μια βδομαδα που τα εχω εμενα ειναι σε ενα και μονο σημειο πανω απο τα κοχυλια καθισμενα.μπαινουν λιγο μεσα βγαινουν αλλα στεκονται σε ενα σημειο γενικα.μονο οταν ταιζω κυνηγανε την τροφη.τωρα αν οι μετρησεις αυτες ειναι χωρις καποια επεξεργασια του νερου σου η χωρις προσθηκη σκευασματων εισαι πολυ καλα!εγω εχω να σου πω μικρες(25-30%) αλλαγες νερου εβδομαδιαως για να μην αλλαζεις τις παραμετρους πολυ!να εχεις σταθερες τιμες σε ολα οσο το δυνατον γινεται.απο οσα εχω ακουσει και διαβασει ειναι πολυ σημαντικο για το ειδος αυτο!
Ειναι λογικη η συμπεριφορα τους. Και τα δικα μου στην αρχη προσπαθουσαν να καταλαβουν καβουκι και εμεναν στην εισοδο του. Μολις ηρεμισουν λιγο και ξεκαθαρισουν οι περιοχες, θα αρχισουν τις φαπες και θα αλλαξει η κατασταση

Ολα τα ψαρια θελουν σταθερες παραμετρους νερου. Αν οι αλλαγες νερου γινονται σωστα και με νερο ιδιων παραμετρων, δεν θα εχεις κανενα προβλημα οσο συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου και να κανεις.


Παράθεση:
Καλημέρα. Δηλαδή οι συχνές αλλαγές βοηθούν την ανάπτυξη; κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι ειδικά τα ψάρια της ταγκανικα δεν τους αρέσουν οι πολλές αλλαγές νερού.. .
Οι συχνες αλλαγες νερου βοηθουν στο να εχεις καλη ποιοτητα το νερο, πραγμα ιδιαιτερα σημαντικο τοσο για ενηλικα, οσο και κυριως για νεαρα ψαρακια και μωρα. Εγω κανω μονιμα αλλαγη νερου στο +50% χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Βεβαια, τα ψαρακια ειναι πολλα στο ενυδρειο. Αλλα οπως γραφω παραπανω, εχει σημασια να ειναι σωστες οι αλλαγες νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-15, 08:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος
Το Lockjaw(=το στόμα μένει ανοιχτό) σπάνια αλλά συμβαίνει σε ωρισμένα είδη.
Τα ψάρια αν είναι μικρά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Υπάρχει περίπτωση να το ξεπεράσουν μόνα τους.
Αυτο ομως σε τι μπορει να ωφειλεται? Γιατι απ' οσο ξερω τα ψαρακια δεν ηταν ετσι οταν πρωτομπηκαν στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-15, 09:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ομως σε τι μπορει να ωφειλεται? Γιατι απ' οσο ξερω τα ψαρακια δεν ηταν ετσι οταν πρωτομπηκαν στο ενυδρειο.
Απ' όσο έχω διαβάσει είναι κάτι σαν στραμπούληγμα/δυσκαμψία του μυ που επαναφέρει τα σαγόνια στη θέση τους μετά το άνοιγμα/προέκταση τους για την σύλληψη της τροφής ή σε διαμάχες. Το ξεπερνάνε ή μένει μόνιμη ακαμψία.
Σε ενήλικα κάλβο το διόρθωσα με ελαφρά πίεση προς τα πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-15, 09:29
achilefs Ο χρήστης achilefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 189
Προεπιλογή

Υπάρχει χρονοδιακόπτης στον φωτισμό. Έχω πάρει 2 φορές μπολι με βιολογικό υλικό από φίλο από εδώ, και οι μετρήσεις που αναφέρω είναι με υγρά τεστ
__________________
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-15, 09:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υπάρχει χρονοδιακόπτης στον φωτισμό. Έχω πάρει 2 φορές μπολι με βιολογικό υλικό από φίλο από εδώ, και οι μετρήσεις που αναφέρω είναι με υγρά τεστ
Ok. Δεν ειδα μετρηση αμμωνιας, γι'αυτο υπεθεσα οτι εγινε με sticks.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-15, 09:45
achilefs Ο χρήστης achilefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 189
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok. Δεν ειδα μετρηση αμμωνιας, γι'αυτο υπεθεσα οτι εγινε με sticks.
Το σετ είχε μέσα αυτά τα 5 που αναφέρω. Θα ήθελα βέβαια να ανεβάσω λίγο το pH, με σόδα ίσως αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω την ποσότητα και δεν θέλω να ανέβει και αποτομα
__________________
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-15, 09:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δε βλεπω λογο να ανεβασεις σκληροτητες και ph. Εμενα μια χαρα μου φαινονται οι παραμετροι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-15, 00:09
achilefs Ο χρήστης achilefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 189
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια.ξεχασα να πω οτι εχω και μια amano μεσα.ταιριαζει με τα multies?
__________________
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-15, 06:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τη βγαζεις χθες τη γαριδα. Μολις μεγαλωσουν λιγο και κυριως οταν χαλαρωσουν και παρουν τις περιοχες τους, δε θα την ξαναδεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 23-09-15 στις 08:28
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-09-15, 09:54
achilefs Ο χρήστης achilefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 189
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη βγαζεις χθες τη γαριδα. Μολις μεγαλωσουν λιγο και κυριως οταν χαλαρωσουν και παρουν τις περιοχες τους, δε θα την ξαναδεις.
Οκ, τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν κυκλοφορεί και την βλέπω σπανια
__________________
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-09-15, 12:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βγαλ'τη, γιατι θα ξεχασεις οτι την ειχες στο ενυδρειο στα κοντα

Γαριδες με κιχλιδες σχεδον ολων των ειδων και περιοχων, δυσκολα θα επιβιωσουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
οδηγείες για multies genecr Tanganyika 25 23-05-13 21:26
60l multies scooby14 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 01-03-13 18:54
Multies με....? billos95 Tanganyika 7 29-11-11 23:11
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06031 seconds with 13 queries